JARRING SCHORT BEMIDDELING Brazilië vertrapt de mensenrechten Miljoen Spanjaarden op de been voor president Nixon Senatoren VS Europa aan vinden NAVO bijdrage van nog te laag Arjos voelt zich vaak thuis in hoek radicalen Voortzetting overleg kansloos Collectief leiderschap verwacht in Egypte ,k^3 Arrestatie priesters in Hongarije Hersenemigratie sterk toegenomen kranf van formaat alles 9°®S en wel Twijfels over Sjastri's dood Groep in VVD: Geen concessies over zedelijkheid Predikanten met r.k. studenten solidair Meer huizen in aanbouw Protest tegen Russisch vliegverbod Tent populair bij jongeren VPRO OP HET MATJE NIEUWE LEIDSE COURANT ZATfROAG 3 OKTOÖERJ970 NEW YORK/TEL AVTV De bemiddelaar van de Verenig de Naties dr. Gunnar Jarring heeft zijn pogingen om vrede in het Nabije Oosten te krijgen, voorlopig opgeschort. Jarring zal naar Moskou terugkeren, waar hij ambassadeur is van Zweden. De tijdelijke terugtrekking van Jarring betekent niet dat hij het werk als bemiddelaar zal neer leggen, aldus het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken. Ditishetrecept Kaasfondue van Nederlandse kaas. Cxquolon inwrijven met knoflook. Den 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn f aat bruisen. Vervolfens 500 rr fijngesneden Jon» beleren Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden mot afmaken met zout. peper, nootmuskaat en wat kirsch. WENEN De Hongaarse autori teiten hebben een onbekend aantal priesters in Boedapest en andere de len van Hongarije de afgelopen dagen gearresteerd, zo heeft het Oostenrijks rooms-katholieke persbureau Kath- Press meegedeeld. Volgens het bericht betrof het zo wel actieve geestelijken als diegenen die het officieel verboden is hun functies uit te oefenen. De Hongaarse autoriteiten hebben tot dusverre geen officiële verklaring voor deze maatre gelen gegeven. Het bericht zei dat de arrestaties plaatsvonden na huiszoe kingen op grote schaal. BRUSSEL Tussen 1966 en 1968 is het aantal wetenschappelijke werkers en ingenieurs, dat uit het Europa van de zes naar de Verenigde Staten emi greerde, met 90 procent gestegen. Van 1968 op 1969 daalde het met veertig procent, maar dat houdt ver band met een nieuwe Amerikaanse wet waarbij de immigratiequota wer den verlaaed. Uit Nederland vertrokken in 1965 105, in 1966 71, in 1967 127 en in 1968 146 wetenschappelijk geschoolden naar de overkant van de oceaan, al dus gegevens verstrekt door de Euro pese commissie. De Zweedse bemiddelaar was op 2 augustus uit Moskou naar de Ver enigde Naties gekomen, waar op 25 augustus het vredesoverleg tussen Is rael, Egypte en Jordanië werd her vat. Spoedig daarna werden de be sprekingen afgebroken, toen Israel Egypte beschuldigde van bestand- schending. De dood van president Nasser van Egypte heeft de kwestie nog verder bemoeilijkt. Een voortzetting van het overleg om tot overeenstemming te komen, wordt momenteel kansloos ge acht. De aanlpg van de Egyptische raket- installaties aan het Suezkanaal gaat intuusen voort, ondanks het overlij den van de Egyptische president, be weert Tel Aviv. Na de begrafenis van Nasser te hebben bijgewoond, heeft de Russi sche premier Kosygin gisteren uren- lange besprekingen gevoerd met de I Egyptische leiders. Ook met Anwar el Saldat, die tijdens de plechtigheden i een hartaanval zou hebben gekregen. De Russischee premier zal waar- j schijnlijk vandaag naar zijn land te rugkeren. Ook Nixon's speciale af gezant minister Elliott Richardson, heeft met beide leiders overleg gev voerd. Verwacht wordt dat de opvolgers van Nasser, Anwar el Sadat en Ali Sabri een collectief leiderschap in zullen stellen om het gevaar van een machtsstrijd af te wenden. In Tel Aviv heeft de Israëlische premier Golda Meir verklaard bereid te ztfn met „elke Arabische leider" tc praten. In een radio-interview zei zij dat Israel waarschijnlijk een aanval zou hebben gedaan op Jordanië als de Syrische troepen, die het land bezet ten, zouden zijn gebleven. De Syriërs zouden een grote bedreiging hebben gevormd voor de Israëlische kibboets aan de grens, aldus Golda Meir. In Jordanië zelf hebben de laatste vechtenden de strijd gestaakt. De troepen van koning Hoessein en de Palestijnse eguerrilastrijders houden zich strikt aan het staakt-het-vuren. In Amman is de eerste fase van het vredesplan voltooid. Leger en com mando's hebben zich volledig uit de stad teruggetrokken. De luchthav1/; van de Jordaanse hoofdstad is van morgen weer opengesteld voor de burgerluchctvaart. Tot nu toe is op giro 777 van het Nederlandse Roode Kruis ruim ander halve ton gestort voor hulp aan de slachtoffers in Jordanië. Volgende week wordt een begin gemaakt met de eerste verscheping van grote voor raden hulpgoederen. Anti-VS demonstraties in Madrid Prinses Irene met tiaar zoon Carlos een flinke baby nl- iveer in het prinselijk verblijf te Biarritz in Frankrijk. De foto is er een van een serie, die in het eerstvolgende nummer van het weekblad Libelle verschijnt. MADRID/LONDEN President Nixon is vanmorgen in Londen aan gekomen waar hij met de Britse pre mier Edward Heath de lunch heeft gebruikt. Van daaruit is hij doorge reisd naar Ierland. Zijn bliksembezoek aan Spanje is naar volle tevredenheid van de Ame rikaanse president verlopen. In Ma drid was een menigte van ruim een miljoen man op de been om hem te begroeten. Ook hier waren de veilig heidsmaatregelen uiterst scherp. De route die Nixon en het Spaanse staatshoofd Franco aflegden in de zwaar bepantserde auto, werd door tienduizend soldaten bewaakt. De enthousiaste toejuichingen ten spijt Nixon verklaarde nog nooit zoveel mensen bij elkaar te hebben gezien werden in Barcelona, Tar- Felle kritiek Kamerlid Dankert DEN HAAG Het socialisti sche Tweede-Kamerlid Dankert' heeft vanmorgen op de interpar lementaire conferentie kritiek ge uit op de manier waarop de Braziliaanse delegatie over de toestand in haar land had ge sproken. Hij stelde vast dat men bij het be oordelen van regimes „zelfs in zulke vitale aangelegenheden als mensen rechten en menselijke waardigheid selectief moet zijn; men moet kiezen tussen het grotere en het kleinere kwaad". „Wanneer myn delegatie dan Bra zilië kiest, dan is dat om de duide lijke reden dat wij hier een zeer be langrijke Braziliaanse delegatie heb ben en dat de toestand in Brazilië, voorzover het de mensenrechten be treft, kan worden omschreven als een der slechtste ter wereld", zei de heer Dankert. De Brazilaanse delegatie bestaat uit 35 mensen, wat veel meer is dan het gemiddelde. De Braziliaan F. Marcilio had gistermiddag gezegd dat zijn land niets te verbergen heeft. De heer Dankert betwijfelde dit en wees erop dat de Braziliaanse regering heeft geweigerd een onderzoek door de internationale commissie van het Rode Kruis toe te laten. „Veel belangrijke organisaties en persoonlijkheden hebben zich de laatste maanden zeer ondubbelzinnig over Brazilië uitgelaten." „Allen, die in Brazilië om politieke redenen gevangen zitten. en hun aantal ligt waarschijnlijk dichter bij het door respectabele internationale organisaties genoemde aantal van 12.000 dan bij de 500 van de secreta ris-generaal van het Braziliaanse ministerie van justitie zijn, niet zoals de heer Marcilio suggereerde, gevangengenomen omdat zij geweld hadden gebruikt tegen de militaire re gering", aldus de heer Dankert. Regeringsnota over openbaarheid DEN HAAG De regering biedt volgende week een nota aan over openheid en openbaarheid van het bestuur. Later zal dan een wetsont werp worden ingediend. Het belangrijkste standpunt luidt, dat openheid normaal moet zijn en dat er slechts in uitzonderingsgeval len geheimhouding bestaat zei pre mier De Jong gisteren. De nota is een gevolg van een en kele maanden eerder gepubliceerd rapport door de commissie-Biesheu vel. NEW DELHI De weduwe van de Indiase eerste-minister Bahadoer Sja- stri heeft gezegd er aan te twijfelen dat haar man aan een hartverlam ming is overleden. De 61-jarige premier was in 1966 in het Russische Tasjkent overleden kort nadat hij een vredesovereen komst had ondertekend met de toenmalige president van Pakistan. In West-Duitsland wordt het loon voor werk op zon- en feestdagen be lastingvrij. Het parlement moet aan dit wetsontwerp, nog zijn fiat geven. rasa en Madrid toch protestbetogin gen gehouden tegen het bezoek van Nixon. In Barcelona richtten ongeveer honderd betogers vernielingen aan. Enkele honderden demonstranten ver brandden de Amerikaanse vlag in Tarrasa en in Madrid protesteerden vele honderden mensen tegen de Amerikaanse president. Gebouwen van grote Amerikaanse bedrijven werden zwaar beschadigd. Een onbekend aantal arrestaties werd verricht In Spanje is zelfs een bijeen komst van twintig personen al ten strengste verboden. Ook in Ierland zijn acties gaande tegen het bezoek van Nixon. De be sprekingen van Nixon met Franco en de ambassadeurs en ministers van buitenlandse zaken hebben slechts een uur geduurd. Naar verluidt werd hoofdzakelijk gesproken over de toe stand in het Middelandse-zeegebied, het Nabije Oosten en Noord-Afrika. Nixon heeft ook een onderhoud ge had met troonopvolger Juan Carlos, v Het Tsjechische partijblad Rude Pravo heeft scherpe kritiek geuit op de zesdaagse Zuideuropese trip van Nixon. Zij stelt dat het doel van het bezoek louter en alleen een inspectie is van de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse zee. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De bepalingen voor de zedelijkheidswetgeving zijn zo be langrijk voor de liberalen, dat zij on verkort in het regeringsprogram moe ten worden overgenomen. Gebeurt dit niet, dan moet de VVD medewerking aan het nieuwe kabinet weigeren. Dit is de eis van het Liberaal De mocratisch Centrum, dat het partij bestuur van de WD liet weten, dat het geen liberalen in een kabinet- Biesheuvel wenst „met een kuisheids gordel om". Het LDC, een actieve groep, die de VVD moderner wil maken, heeft gis teravond aan het partijbestuur een lange reeks amendementen overhan digd op het concept-verkiezingspro gram 1971. Het effectieve engagement met groepen die in onze samenleving op de tocht staan, spreekt nog niet duidelijk genoeg, zegt het centrum. De bestaande indeling tussen de departementen moet geheel verande ren. Enkele wensen zijn: een departe ment van milieubeheer en volksge zondheid, een voor technologie, een voor cultuur en sport, maatschappe lijk werk naar sociale zaken, en Re creatie naar het departement van ruimtelijke ordening en volkshuisves ting. In tegenstelling tot „Liberalen op nieuwe wegen" wenst het LDC mins tens 2000 woningen meer per jaar. Vooral legt men de nadruk op kwali tatief goede ^woningbouw. DEN HAAG In augustus werd volgens het CBS begonnen met de bouw van 12.119 woningen en werden er 8.947 voltooid. In augustus 1969 wa ren deze aantallen resp. 9.789 en 8.200. Gerekend over de eerste acht maan den bedroeg het aantal begonnen hui zen 83.323 (77.383 in de eerste acht maanden van 1969) en het aantal vol tooide woningen 70.567 (75.459). Eind augustus 1970 waren er 157.418 woningen in uitvoering tegen 150.185 in augustus vórig jaar. LONDEN/BERLIJN De Verenig- de Staten, Frankrijk en Engeland I hebben by de Sowjetunie geprotes teerd tegen een Russische poging om twee van de drie luchtcorridors naar i West-Berlijn voor twee uur af te slui- ten. Aan de vooravond van het Vier- mogendhedenoverleg in Berlijn, eer der deze week, maakten Russische luchtvaartautoriteiten bekend dat de geallieerde vliegtuigen geen gebruik zouden mogen maken van de lucht wegen boven Oostduits grondgebied. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat militaire toestellen de gebruikelijke vluchten echter onge hinderd konden maken. Het geallieer de protest werd woensdag overhan digd aan de Russische ambassadeur, die er echter niet op in wilde gaan. De reden van het Russische verbod is waarschijnlijk de legermanoeuvres van de Warschaupaktlanden in Oost- Dultsland. AMSTERDAM Twintig Amster damse hervormde predikanten heb ben gezamenlijk hun instemming be tuigd met de rooms-kaeholieke stu dentengemeente in de hoofdstad, waar de gehuwde priester Huub Oos terhuis zondag de mis heeft opgedra gen. Dit was een stap. zoals bekend, tegen het beleid van de Nederlandse bisschoppen. In een solidariteitsverklaring vra gen de hervormde predikanten drin gend aan het rooms-katholieke epis copaat en kerkvolk om aan deze kri tische gemeente In wording plaats te geven. Tevens vragen zij begrip voor de verantwoordelijke positie van de Nederlandse bisschoppen. De ondertekenaars zijn: de predi kanten W. M. van Asperen, W. BArt- lema. J. H. van Beusekom. L. L. Blok, A. Dronkers, G. Hartdorff, H. J. Ka ter, K. H. Kroon, G. Lans, J. W. Ma- zurel, H. de Nie. G. Prast, C. B. Pos- tumus Meijjes. M. C. Rientsma, J. de Ruyter, A. J. Schneider, E. E. Stern, H.'A. Visser. H. Witvliet, J. R. Wol- fensberger (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Onder auspiciën van de Nederlandse jeugdherberg centrale is onder 507 jongeren tussen de 15 en 20 jaar een onderzoek ge houden naar hun vakantiebesteding. Een van' de belangrijkste conclusies was, dat de jongeren er het liefst per tent (33,2 pet.) op uittrekken. Het kamperen is enorpi populair bij de jeugd, vooral omdat men dan over een maximale vrijheid beschikt. Va kantie in jeugdherbergen komt op de vierde plaats met 10,7 pet. Daartus sen zitten nog vakantie in de open lucht en per boot. Vooral een vakantie aan zee of in ieder geval aan het water is ge liefd bij de jongeren. DEN HAAG Minister Klompé heeft het bestuur van de VPRO uit genodigd voor een gesprek op dins dag. Gesproken zal worden over de uitzending van vorige week vrijdag, waarin mogelijkheden voor sabotage in de militaire wereld werden aange geven. Het onderhoud gaat vooraf aan het overwegen van „mogelijk en even tueel" te treffen maatregelen, zei pre mier De Jong gisteren. Student en sex Gaarne wil ik enkele kanttekenin gen maken bij het interview met uni versiteitsarts dokter Linschoten (Zon dagsblad van vorige week) over stu dent, sex en samenleving. In de eerste plaats vraag ik mij af of het juist is de studenten, en de jongelui in het algemeen, alleen maar sexuele tech niek bij te brengen en geen sexuele ethiek. Immers het mens-zijn is in het geding. Mogen we de medemens ge bruiken, of liever misbruiken, voor vluchtige begroetingen en avonturen? In de arbeiderswereld is jarenlang gestreden om de mens als mens te res pecteren, om in de mens meer te zien dan een arbeidskracht, dan een object waaraan geld te verdienen is. Het woord gerechtigheid is nog steeds niet van de lucht. Arbeiders staken voor dit ideaal. Maar het dwaze is dat, als het gaat om de verhouding der geslachten, de rechte menswaardering juist de andere kant opgaat. In de Bijbel staat: de liefde doet de naaste geen kwaad. Door de ander voor een „spelletje" te gebruiken het zijn immers maar voorbijgaande avontuurtjes wordt die naaste wel kwaad gedaan. Haar resp. zijn mens-zijn wordt te grabbel gegooid. Onze mensbeschouwing zal op de helling moeten. Het is onvoldoende de studenten goedbedoelde hints te geven en hen verder in de kou te laten staan. Wie de juiste instelling heeft tegeno ver de naaste handelt niet vanuit de zekerheid: ik heb voorbehoedmiddelen bij me, maar vanuit een positieve ge richtheid: dat een mens meer is dan een deel-functie. dat de mens een per soon is voor wie Christus gestorven en opgestaan is. De mens is meer dan wat sex, hij is de moeite waard om ernstig te worden genomen. Hij is er voor een heel leven en niet alleen voor een escapade. Willen we dit hele leven niet, dan ook de handen af van het hoogste dat een mens heeft. Helaas hebben velen daar geen oog meer voor. De mens is voor hen een kijkgrijpartikel gewor den. Het leven schijnt op te gaan in sexuele relaties. Het Is vooral bij de jongeren gericht op het samen-naar- bed-gaan. De sexuele gemeenschap echter ver onderstelt het gehele mens-zijn en vraagt verantwoordelijkheid en trouw. Misschien zijn dit woorden uit het „establishment". Maar alles wat tot de gevestigde orde behoort is daarom nog niet verwerpelijk. Mag ik het zo zeg gen: liefde is maar niet een keertje samen naar bed gaan. maar samen- door-het-leven gaan totdat de dood I scheiding maakt. De sexuele vragen en ook het abor tus-probleem worden niet opgelost op een „technische" wijze. Zij vinden al leen een verantwoorde en zinvolle doorlichting vanuit het mens-zijn voor God. Wij zullen vanuit het Evangelie ons telkens opnieuw moeten laten ge zeggen (christelijke anthropologic en sexuele ethiek), willen we niet in een ongewenste ben eden-menselijkheid te recht komen. Wat doen we aan deze voorlichting? JUTPHAAS ds. J. VAN DER HOEK Scheidende voorzitter Hans de Boer: (Van onze parlementsredactie) AMERSFOORT De schei dende Arjos-voorzitter Hans de Boer gelooft dat in de brief van „verontrusten" over de radica len in de ARP sprake is van on kunde over wat de radicalen naar voren hebben gebracht. „Maar van de AR-Kamerleden mag op zijn minst worden verwacht dat zij zorgvuldiger met hun handteke ning omspringen. Zij hebben de par tij geen dienst bewezen". In zijn rede vanmiddag op de Ar- josJstudieconferentie ging hij ook in op de maatschappij-verhoudingen. „Onze houding moet zijn dat wij de bijbelse gerechtigheid hier werkelijk brengen en er de verhoudingen voor willen veranderen." De Arjos wil daarbij een rol spelen. Hans de Boer: „Wij dragen de naam radikalen niet. Maar ik wil niet ont kennen dat de hoek waar de radika len zitten, ook vaak de hoek is waar wij ons thuis voelen." Over de plaats van de AR-jonge ren groepering binnen de partij zei hij: „Naast vormingscentrum wil de Arjos ook actiecentrum zijn. het niet bij louter studeren laten. Ze wil de ideeën van jongeren kwijt en wil dat met haar visie rekening wordt gehou den. Een politieke jongerenorganisa tie als de onze is ook een werkplaats waar bewust een bodem in de poli tiek wordt gelegd. De Arjos wordt niet door de hechte band met en de financiële steun van de AR in haar bewegingsvrijheid be perkt. Maar de Arjos blijft zich rich ten op de moederpartij omdat haar doelstellingen het meest overeenko men. Dat betekent geen afhankelijk heid. Volgens Hans de Boer ligt de rela tie tussen AR en Arjos in het span ningsveld tussen twijfel en zekerheid, tussen ideaal en werkelijkheid, tussen willen vluchten en de handen vuil maken. Als men deze positie kent. kan men zijn kritiek soms op het scherp van de snede openbaar moeten maken, maar de positie zelf als organisatie is niet in het geding". Over het roepen om orde en gezag, het afkeurend spreken over proble men op het gebied van de lichame lijke en geestelijke volksgezondheid, het bang zijn voor het voeren van een werkelijk nieuw buitenlands be leid en het niet van de grond brengen van bijvoorbeeld een inkomensbeleid bij vooral christelijke partijen, zei Hans de Boer: „Ik heb de indruk dat dat allemaal terug te voeren is tot een brok heim wee naar gisteren. Gisteren, toen de partij nog vaste beginselen kende, toen je nog wist wat je er aan had". Volgens hem ls het niet juist terug te verlangen naar vaste herkennings punten en naar een vaste syste matiek. Er moet beweging zijn. Hans de Boer besloot ziin af scheidsrede met de woorden: „Pionier voori. En doe dat in het spannings veld tussen vrii en bewust gebon den". Daarna droeg hij het voorzit terschap over aan zijn opvolger, Ger- rit van Dongen. Het thema van het congres omvatte dit jaar het bevolkingsvraagstuk en de biochemische gevaren die ons be dreigen. WASHINGTON Twee voor aanstaande Amerikaanse senato ren vinden het bedrag dat de Europese NAVO-landen willen besteden aan de legering van VS-troepen in ons werelddeel veel te weinig. Zoals bekend hadden tien landen donderdag besloten de bijdrage aan de NAVO te verhogen van 800 mil joen tot ruim 1 miljard. De demo cratische senator Mike Mansfield zei: „Deze ƒ1 miljard is een peule- schil vergeleken bij de ruim ƒ50 mil jard, die de NAVO jaarlijks aan de Amerikaanse schatkist kost". Charles Percy, een republikein, vond dat de Europese landen hun jaarlijks aandeel met tenminste ƒ5,5 miljard moeten verhogen. Zowel Per cy als Mansfield zijn er echter voor stander van om het aantal van 310.000 Amerikaanse militairen in Europa drastisch te verminderen. De kosten van legering en huisvesting van deze soldaten en hun familiele den (230.000 mensen) bedragen ruim ƒ10 miljard. De republikeinse senator Ja mes Pearson zei: „Als onze belofte dat wij zouden helpen tegen de ver spreiding van het communisme in Europa daar nog geen geloof heeft gevonden, dan is er niet veel hoop meer dat dit ooit nog eens zo ver zal komen". Wijzend op het economisch herstel van Europa in de afgelopen 25 jaar zei hij dat een voort laten duren van een status-quoregeling niet langer kan worden toegelaten. In november zal het Amerikaanse Congres moeten beslissen of de troe penmacht in Europa al dan niet zal worden ingekrompen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5