Propaganda voor leerzame hobby schaak IA IK HUILDE VAN BLIJDSCHAP MEE I B A A A l A A A A A JbL A A A 1 tl Hi 4 I A 1 A A i s 1 a® Steak CP m, Ete The Who Uw beroep Gemiste kans PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 2 In het volgend weekeinde *•1 in de filatelistische wereld van Nederland de sinds enkele i«">" opnieuw geaktiveerde rDag van de Postzegel' worden gehouden. Deze ,dag' moet u zien als een middel om propa ganda te maken voor de hob by van postzegels verzamelen. De stoot tot de viering van de „Dag van de Postzegel" werd tij dens een congres van de Fédération Internationale de la Philatélle (FIP) in 1936 te Luxem burg op Initiatief van Duitsland ge geven. Reeds werden in Duitsland en Oostenrijk dergelijke dagen ge houden. Het congres besloot even eens op instigatie van Duitsland de dag telken jar# te vieren op de eerste zondag na 7 januari, de ge boortedag van de Duitaar Heinrich von Stephen, de organisator v»n de Wereldpostvereniging. In ons land werd de dag voor het eerst gevierd op 10 januari 1937, maar al aanstonds rezen er bezwaren tegen het tijdstip. In 1938 verplaatste men de viering naar begin oktober, omdat op 7 oktober 1874 de Wereldpoatver- oniglng werd gegrondvest. Als u het mij vraagt, was een veel zinniger datum voorhanden en wel begin mei omdat op 6 mei 1840 de eerste postzegels ter we reld In gebruik genomen zijn. Mis schien komt er wel eens een ver andering. In Nederland is slechts één keer en nog wel in 1943 een speciale postzegel aan de „Dag van de Postzegel-' gewijd. De vie ring is na de oorlog een beetje in onbruik geraakt. In een aantal Europese landen wordt het evenement jaarlijks door een postzegel begeleid. De Franse posterijen hebben b.v. sinds 1944 elk jaar een postzegel voor die dag uitgegeven. Het merkwaardige is dat de kleine toeslag, die op de zegels wordt geheven, bestemd is voor het Franse Rode Kruis. Oostenrijk geeft sinds 1949 spe ciale postzegels uit. Evenals op de Franse zegels komen op de Oos tenrijkse afbeeldingen voor, die ontleend zijn aan postale zaken of aan onze hobby. Ik vestig vervolgens uw aan dacht op de speciale Belgische ze gels. die sinds 1957 uitkomen en de Italiaanse, waar men sinds 1959 deze goede gewoonte volgt. In Spanje verschijnt sinds 1958 jaar lijks een serie van een tiental ze gels „dia del Sello" met afbeeldin gen van schilderijen van een of andere Spaanse oude of jonge meester. Dat- heeft met filatelie na tuurlijk niets van doen. Behalve Japan, waar jaarlijks een zegel wordt uitgegeven ter gele genheid van de filatelistische week. zijn er nog een paar landen, die af en toe aan filatellstendagen e.d. aandacht besteden door middel van postzegelemissies. Als geheel Is de „Dag van de Postzegel" een Interessant onder werp voor een speciaalverzame- ling. die u veel kennis en genoe gen kan verschaffen. De „Dag van de Postzegel" in ons land wordt zaterdag 10 okto ber in acht steden soeciaal gevierd met tentoonstellingen. lezingen, ruilbijeenkomsten enz. Tevens zijn daar enveloppen met speciaal poststempel te koop. U kunt er ook enveloppen ter post bezorgen. De adressen zijn: Amsterdam: Casa 400, James Wattstraat Bergen op Zoom: Luxor Schouwburg, Lieve Vrouwestraat Breda: Katholiek Militair Tehuis. J. F. Kennedylaan Deventer: Verblifa, Parallelweg Groningen: Het Boschhuis, Here- weg Corraapondatrtla en oploaalngan aan da haar N. J. J. Slavakoorda, Goudralnatatraat 125. Dan Haafl. Beperkte visie Nog maar kort geleden schreef •en lezer ons dat hij met de opga ven In deze rubriek, als beginnend schaker, de grootste moeite had en dat het hem vrijwel nooit gelukte de correcte oplossing te vinden. Dat ïs niet verwonderlijk. Hoewel de moeilijkheid van onze opgave nooit exact te meten valt. is het gemid deld peil daarvan zeker niet afge stemd op de beginnende schaker. Het is nu eenmaal zo dat men aanvankelijk veel moet studeren en oefenen, wil men een redelijk peil bereiken. Onze rubriek mag zeker riet gelijk worden gesteld met een oefencursus voor minder gevorder den. De schaakminnaars onder on ze lezers vormen een klein legioen met een wijde spreiding aan schaakkennis en -ervaring. Vooral de besten onder hen hebben hun kennis en ervaring stellig niet uit deze rubriek gehaald. Die hebben zij meestal gekregen door regelma tig in het schaakmilieu (clublid- maatschap) te verkeren, en voorts door veel studie uit boeken en tijd schriften. Wie zich bepaalt tot het zoge naamde thuis-schaken hetgeen overigens ieders goed recht is zal ten aanzien van de problemen op het schaakbord altijd een be perkte visie houden. Maar het is evenzeer waar dat de in het schaakmilieu verworven kennis en ervaring er duidelijk toe bijdragen dat men aan het materiaal In deze rubriek soms veel genoegen kan beleven I OPLOSSINGEN (1) Richter - Winz. Na 1 Kh2 Kh8 had wit met 2. Txe6l het verloren atuk kunnen terugwinnen. HIJ speelde dit echter niet omdat hl) vreesde na I. Dxf6 2.Txf6 zijn toren op el te zullen verliezen. Hi) zag niet dat hij na. Dxf6 3 Telt Kb8 4.Txf6 een gunstig elndepel zou hebben. (2) Johansson -Brlem. Neen. het had niet eenvoudiger gekund. Na hot schijn bare dodelHke 1 c27 redt wit zich met: 2. Txe3tl Kd4 3 Kxd2 clDt 4. Kxcl Kxe3 5. Kc2 Kd4 6. Kd2 Kxd5 6. Kd3l en wit houdt de oppositie. (3) Tröger - Koch. In de diagVamstel- llng had zwart In drie zetten elegant mat kunnen zetten: 1. Deltll 2. Txel Td2t 3. Dxd2 Txd2 mat. a it t 1# m w SL A yA;- p. AB a lap A l s YA'A Correspondentie aan da haer A. i. Ivana, Frankenslag SS, Den Hae«. Spelpeil stijgt Er zijn nu twee ronden van de nationale competities afgewerkt. Voorlopig is er nog geen aanlei ding om van de gemaakte prog noses af te wijken. Twente's Eer ste stelt heel duidelijk zijn can- didatuur, VAD heeft eveneens de volle winst behaald maar minder overtuigend en Hulzum toont de Friese onverzettelijkheid. In de staart lijkt vooral IJmuiden het bijzonder moeilijk te krijgen. In de nationale hoofdklassen doen de oudjes het weer best. Groningen en Ons Genoegen. Utrecht, hebben op dit ogenblik de leiding. De concentraties van de laatste (aren beginnen langzamerhand hun vruchten af te werpen. Het spel peil stijgt zonder dat over de ge hele linie nu hogeschoOlwerk wordt geleverd. Uit de wedstrijd RDG-IJmuiden enige interessante fragmenten: (in dien de lezers ons standen uit hun eigen wedstrijden willen sturen, zullen wij daarin aandacht in deze rubriek besteden) (t) Zwart: 2. 6. 8. 10. 11. 12. 14. 18. 23. 35 Wit: 26. 27. 32/34. 38, 39. 44, 47. 48 Twee tegenstanders van ongeveer de zelfde stijl. De Zuidhollandae kampioen bleek echter net lets meer In zijn mers te hebben dan de oud-kampioen van Australië. Hier ging het: 33-29, 11-17; 38-33. 6-11? Zwart lette te veel op zijn eigen epel. had bovendien reeds heel wat reken werk in de vooratgeande moeilijke etend moeten verrichten 32-28. 23x21; 34-30. 35x24; 29x8 en de combinatie heeft heer werk weer gedaan F. Ivens 's-Hertogenbosch: Prov. Genoot schap, Bethaniëstraat Maastricht. Koepelkerkzaal, Heerderweg en Rotterdam: Postkantoor, Coolsin- gel. J.J. M.KIGGEN (2) Zwart: 3. 6/9. 11/13, 15. 17/20. 24/26. Wit: 16. 29. 32/45. Spelverloop: 17-22: 32-28. 9-14: 28x17. 11x22; 37-32 vermoedelijk staat wit hier reeds verloren a). 3-9: 41-37 b). 18-23: 29x27 26-31; 37x26 24-29; 34x23. 19x48. a) op 38-32. 3-9 met dezelfde darn- dreiging als in de pertij, 33-28, 24x33: 28x17. 12x21; 16x27. 20-24; 39x28. 26-31: 37x26. 24-30: 35x24. 19x46. b) op 32-28 zou zijn gevolgd 22-27 en wit heeft geen goede zet meer. Het mooiste hebben wij voor het laatst beweerd. (3J Zwart: 3. 4. 6. 7. 9. 10. 11. 13. 14. 16. 19. 23. 26 Wit: 27. 30. 31. 32. 34. 35. 36. 37. 38. 39, 44. 48. 50. Zwart zette voort met 7-12 en kon het daarna niet bolwerken. Bij het analyseren na afloop vond Sijbrands deze schitte rende variant: 14-20: 39-33. 20-24. 48-42, 13-18; 33-2S, 24x33; 38x29. 11-177; 32-2811. 23x21 a): 37-321'. 26x28 b): 30-24. 19x39; 44x2 Prachtigl a) op 23x41 36x47 26x48 30-25 enz. b) op 26x48 30-25 enz. C. Plppel In januari van dit jaar bracht de Engelse rockgroep „The Who" in het Amsterdamse Concertge bouw de wereldpremière van de roek-opera „Tommy", een muzi kaal spektakelstuk dat de vele popfans in vervoering bracht. Ge raffineerde composities van Pete Townshend werden via een batte rij van luidsprekers voortreffelijk weergegeven. De show van The Who was perfect, en wat nog be langrijker is, de muziek maakte een volwassen indruk. Er werd in vergelijk met het eerste optreden in 1966 veel minder rauw gezon gen, ja, er was in deze „opera" zelfs plaats voor enkele subtiele liedjes die uiteraard totaal anders klonken dan de hakkelende keel klanken uit „My generation". De inhoud van dit verrassende muziekstuk Is niet zo belangrijk, het gaat om een jong ventje. Tommy, dat blind en doof-stom door de wereld moet; dankzij een wonder krijgt hij zijn zintuigen te rug, en kan zo alsnog van alle geneugten van het leven genie ten. Een nogal sentimenteel ver haaltje dat niettemin via originele rockklanken uitstekend over komt. Het is logisch dat deze nieuwe Who-klanken op een dubbel-LP zijn uitgebracht, vooral omdat The Who sedert het enthousiaste optreden In de Woodstockfllm opnieuw in de belangstelling staat. Nu is een live-optreden nooit te vergelijken met uitge kiende etudlo-opnamen; de gi taarklanken van de groep maken dan ook een iets overgecultiveer- de indruk, nochtans is deze plaat voor alle Who-fans een belang rijke aanwinst. (Polydor, 2612 006). Who-fans die liever terug den ken aan muziekklanken van vroe ger. kunnen hun hart nog eens ophalen met de LP „Live at Leeds", waarop succesnummers als „Generation", „Shakin all over", „Young man blues" en „Magie Bus" voorkomen. Als ex tra attractie bevat de binnenhoes van deze plaat documentjes, een poster en een oude foto van de groep. Daarop ziet men The Who nog met keurige, kort geknipte haren. Er is veel veranderd In een paar jaar tijd. (Polydor. De vakantie-ervaring voor een lezeres uit Zwijndrecht was deze zomer heel verrassend. „De beide keren dat ik meeging als helpster voor een vakantie met invaliden waren veel pretti ger en gelukkiger dan de veer tien dagen „eigen" vakantie. Het waren lange dagen met de gehandicapten, je was de hele dag bezig tot 's avonds laat. Doch de mensen waren zo blij en gelukkig dat ze ook eens uit de sleur van soms jaren waren en je probeerde het ze zo pret tig mogelijk te maken. Daardoor beleefden we zelf ook blijde dagen". De 72-jarige mevrouw San- derse uit Rotterdam had een stralende vakantie. Ze Is slecht ter been en dus werd ze per auto gebracht naar één van de kinderen. „Een week daarvoor was mijn vijfentwintigste kleindochter geboren. De vader van de pasgeborene vaart en is meestal achttien maanden van hui9. Hij was Juist drie weken weg toen het kindje kwam. Dus kon hij de doopdienst niet mee maken, maar ik wel. Even voor de dienst vertelde een ouder ling, dat er deze keer een uit zondering gemaakt zou worden. De preek- en doopsbediening werden op de band opgenomen en tijdens de doop mochten fo to's gemaakt worden zodat al les naar mijn schoonzoon kon worden opgestuurd. Zijn doch tertje huilde even zodat hij ook haar stemmetje kon horen; ik huilde van blijdschap mee. Mevrouw Van der Wal, Rotter dam heeft niet zo'n beste erva ring met een treinreis: „We gin gen met de Bergland Express naar Tirol. We waren niet erg uitgerust! Om zes uur vertrok ken we uit Utrecht; om half twaalf, voorbij Rüdesheim wer den de bedden klaargemaakt. Aan weerskanten drie boven el kaar. We deelden de coupé met nog drie dames, mijn man als enige heer met vijf vrouwen. Een vrolijke oude baas van 84 jaar deelde de coupé naast ons ook rr~t vijf dames. „Mijn man lag beneden met zijn hoofd boven de wielen, ik In het midden, alle voorbijsnel lende treinen vlogen langs mijn hoofd. Om vier uur zaten mijn man en Ik al weer op de gang met die oudere heer; we had den misschien twee uur gesla pen. Op onze vakantiebestem ming bleek op de boerderij ach ter ons een Groningse te wo nen die met een Tiroler boer getrouwd was. Ze ging met on ze bus mee ter kerke en kwam in de dienst 's avonds die wij in de eetzaal hielden. Ze genoot te meer omdat er verschillende Groningers In het gezelschap waren". Mevrouw S. uit Dubbeldam ontmoette In een klein café in Italië een meisje van twaalf jaar dat thuis was om op de klein tjes te passen en de gasten wat frisdrank te verstrekken. Haar hobby: onze koninklijke familie! Ze had plakboeken vol over het Huis van Oranje, vanaf Koning Willem III tot de jongste telg uit het Oranjehuis. Ze had ook aan Beatrix geschreven bij de ge boorte van Willem Alexander en bericht terug gekregen. Ze had zelfs haar best gedaan on ze taal te leren verstaan. Dat was geweldig leuk!" Mevrouw P. uit Zwijndrecht vindt het fijn om In een vreemd land met de mensen te praten in hun eigen taal. Je probeert soms met veel moeite een ge sprek aan te knopen. Dan ont dek je dat die mensen je ook zouden begrijpen wanneer je gewoon Nederlands spreekt; ze vertellen Jaren in ons land te hebben gewoond. Ik was hier eens bij kennissen en daar ont moette ik mensen waarmee ik ooit in een tandradbaan op de Jungfrau had gezeten, we ble ken dezelfde kennissen te heb ben!" Tja, de wereld is klein mevrouw P. De familie J. M. Den Haag maakte een cruise met de HAL. „Aan boord waren als geeste lijk verzorgers een aalmoe zenier en een predikant. De aalmoezenier zei bij kennisma king: „helaas kan ik mijn vrouw niet voorstellen" (zoals de do minee deed). De predikant ging naar de mis, wij ook, en de aalmoezenier zat onder het ge hoor van de predikant. Op een tafeltje prijkte op een goede dag een grote met marsepeinen rozen versierde taart. Ik vroeg: „wie Is er jarig? De hofmeester zei: „U toch." Ik: „Ik ben pas over een half jaar jarig." De hofmeester geloofde het niet en informeerde bij de administra tie. Volgens het kantoor was ik jarig. Wij namen de felicitaties in ontvangst en vierden met mede-passagiers de „verjaar dag." De gehuwde vrouw en haar beroep is ons volgend onder werp: hoe worden de taken verdeeld, hoeveel tijd geeft u aan uw beroep, bestaan er in uw buurt kinderdagverblijven? Hoe oud zijn de kinderen, wel ke redenen hebt u om een werkkring buitenshuis te aan vaarden? Hebt u een volledige dagtaak, een onregelmatig ge deeltelijke dagtaak of een dag taak met vaste uren, dan wel een projekt dat binnen een be paalde tijd af moet? Indien u niet werkt, hebt u dan het voor nemen (ais de kinderen wat ouder zijn bijvoorbeeld) betaal de arbeid buitenshuis te gaan verrichten? Of misschien ver richt u onbetaalde arbeid in jeugdzorg, kinderopvang, be- jaardenwerk, ziekenzorg, reclas sering? Schrijf ons. opdat ande ren van uw ervaring kunnen profiteren! Uw pennevrucht vordt na plaatsing beloond. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAX NICOLAAS NICKLEBY 294 Na een kort zwijgen sprak hij weer. 'Ik ben niet bang om te sterven,' zei hij. 'Ik ben volkomen gerust.. Ik ge- tI loof haast, dat ik, als ik gezond van dit bed kon opstaan, het nu niet meer wensen zou. U hebt mij zo dikwijls gezegd, dat wij elkaar zullen weer zien, de overtuiging daarvan geeft mij zo'n troost, dat het mij zelfs niet bedroeft dat ik van u moet scheiden.' He De. bevende stem en de betraande ogen bewezen de aandoening van cis 'beroe volws spreker. fchap 'Ik verheug mij, dat je zo moedig en tevreden bent,' zei Nicolaas. 'Zeg jfakü het mij nog eens, als je kunt.' - 'Ik moet u eerst iets anders zeggen,' her- Were nam de zieke. 'Ik behoor voor u geen geheimen te hebben. Op dit ogen- Iproc blik zult u het mjj toch met kwalijk nemen.' - 'Zou ik je iets kwalijk ne-°Ar men!' riep Nicolaas uit. - 'Nee, dat zult u zeker niet. U hebt mij eens ge- van vraagd, hoe het kwam, dat ik zo veranderd was, en zo veel alleen zat. Zal ik zeggen, hoe dat kwam?' - 'Niet, als het je verdriet doet,' zei Nicolaas. jherk 'Ik vroeg het maar om je gelukkiger te maken.' - 'Dat begreep ik wel,' zei spel< Smike, terwijl hij zijn vriend dichter bij zich trok. 'U zult mij vergeven. Ik kon er niets aan doen, maar, hoewel ik had willen sterven om haar ge- L, d lukkig te maken, kon ik het niet zien zonder dat het mijn hart deed breken. Ik weet, dat hij haar liefheeft,-wie kon dat zo spoedig ontdekken als ifc?' <t. He De volgende woorden, met een zwakke en flauwe stem uitgesproken, |^"r| maakten Nicolaas bekend, dat de stervende zijn zuster Kaatje bemind had. Lber Smike bezat een lok van haar, die hij aan een lint, dat zij gedragen had, l»4*» op zijn borst droeg. Hij vroeg, of Nicolaas hem dit wou afnemen, zodra e hij gestorven was, zodat niemand dan hij het zag/en het wanneer hij in de kist lag weer om zijn hals zou hangen opdat het in het graf bij hem zou J een rusten. Nicolaas beloofde hem dit op zijn knieën, en herhaalde tevens zijn Het vorige belofte hem op de aangewezen plek te laten begraven. Zij omhels-^ den elkaar. 'Nu ben ik gelukkig,' fluisterde de stervende. Hij viel in een lichte sluimering, en toen hij wakker werd glimlachte hij, toen sprak hij over de mooie tuinen die hij zag en waarin de gedaanten van mannen, vrouwen en kinderen die allen een lichtglans om zich heen 7 hadden, hem wenkten. Zacht fluisterde hij, dat dit het paradijs was - en j zostiérfhij. CHTENVIJFTIGSTE HOOFDSTUK/RALPH STAAT ALLEEN/Ralph zat eenzaam in het ver-^ trek, waarin hij gewoonlijk at en de avond doorbracht, wanneer zijn belang hem niet buitenshuis riep. Vóór hem stond een ontbijt, dat hij nog niet had aangeraakt en naast zijn vingers waarmee hij ongedurig op de tafel trommelde, lag zijn horloge. Het uur was reeds lang verlopen, waarop hij gewend was dit in zijn zak te ken en met afgemeten stappen naar beneden om zijn werk te beginnen. Thans lette hij niet waarschuwende getik, evenmin als op het eten en drin ken dat voor hem stond, maar bleef met zijn hoofd in zijn handen, ontevreden op de vloer staren. Dat iemand, die zo geregeld was in zijn dagelijkse ar beid om zijn schatten te vermeerderen, zo zijn oude gewoonten vergat, gaf op zichzelf reeds te kennen, dat de woekeraar niet goed moest zijn. (WORDT VERVOLGD) ren vrei gen ma: saK ic hie- 1 te gaan, iet op hei r n en drift* y Prachtige mogelijkheden zijn er om aan te geven of af te leiden welke uitkomst moet worden gekozen. Er Is bijvoorbeeld op slam- hoogte het doublet, aangevend dat de part ner in de eerst geboden kleur moet uitkomen. Zo is er simpelweg de uitkomst juist in die kleur die de partner heeft geboden. Deze uitkomst is een logische, vooral om dat men in een ander geval de tegenstander juist in de kaart zal spelen. Het nadeel van deze mogelijkheid Is evenwel, dat men ande re uitkomsten niet bekijkt of althans buiten beschouwing laat, terwijl juist een onver wachte uitkomst meer kansen biedt, zoals onderstaand spel aantoont. ♦HVB9764 c O V B 10 3 43 A 10 2 9AHB93 O H 9 7 6 V5 N W O A 9 v 10 7 6 5 O 8 5i 2 9 7 6 2 8 5 3 0? 8 4 2 A 4 A H B 10 8 Zuid en Noord waren in zes schoppen beland door noord te spelen. West had na het openingsbod van zuid (één klaveren) har ten geboden. Oost wist dus waar hij aan toe was en koos tegen klein slam harten zes, ergens hopend dat dit meteen de downslag zou betekenen. Dat liep evenwel anders af. Weliswaar bezat west de aas, ma&r die werd afgetroefd, Zonder moeite werd dan ook zes schoppen gemaakt. Noord verloor alleen de verkeerd zittende ruiten heer. Toch had oost beter kunnen doen. Aller eerst had hij moeten bedenken dat de mo gelijkheid dat óf noord óf zuid renonce In harten had. niet denkbeeldig was. Oost heeft immers al een vijfkaart In die kleur. Grotere oplettendheid had oost in staat gesteld de juiste uitkomst te vinden, nu was sprake van een gemiste kans. Zuid had ni. evenmin als noord ruiten geboden. Wetend dat west gezien zijn hartenbod ook wel Iets in Correspondentie een de neet B j. Nuy», Burg. Beumennlaan 163c, Rotterdam. andere kleur moet hebben, had dat voor oost een duidelijke vingerwijzing moeten zijn. Inderdaad is de ruitenkleur het zwakke punt, zelfs het breekpunt. Want als oost een voudigweg met ruiten uikomt, is de zaak al geregeld. Zuid mag natuurlijk de aas niet duiken vanwege de heer bij west. Wel kan zuid nu troef aas direct weghalen bij oost, maar wanneer die andermaal ruiten voorzet, is noord kansloos. De downslag ruiten heer valt al in de derde 6lag, zonder dat daar wat tegen te doen is. Oost had ook nog kunnen doubleren. Dat had natuurlijk helemaal een prachtige score betekend, maar het is niet eenvoudig om dat te doorzien. Toch had oost deze kans wel. kunnen aangrijpen. Hij heeft zelf immers troef aas, en mag toch wel Iets bij de partner verwachten. Doubleren In een dergelijke si tuatie blijft echter altijd een riskante, In feite niet aan te bevelen, zaak. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1. eb, 3 «Lap, 7. arak, 10. lap. 12. paradlja, 15. tneu, 17. aet, 16. ga. 19. kal, 20. lor, 22. lak, 23. nel, 24 al, 26. lanlg, 28. O.T., 29. Area. 31. neger, 33. o.d., 34. Ier, 36. e.a., 37. rebel, 40. kam, 41. Tl, 43. telar. 45. la, 46. aol, 47. lor, 46.vot, 50. dar, 51. en, 53. eta, 55. maté, 57. patroon, 60. rem, 61. nare, 62. Aaia. 63. L.S. VERT. 1. ela, 2. banket, 4. Tp„ 5. aas. 6. pret, 7. a. d„ 8. Rijn, 9. aa, II. Peel. 13. atol, 14. dak, 16. ui, 18. gaga, 21. ren, 22. liga, 23. Noor. 24. er, 25. lei, 27. naen, 29. adel, 30. aak, 32. rail, 33 ober, 35. ral, 38. Eton, 39. lav, 41. ra, 42. tortel 44. Roer, 46. Saar, 47. lea, 49. atoa, 50. dm., 52. aar, 54. a.o.a., 56. Erna, 57. pa. 58. te. 59. NI. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. KRUISWOORD-PUZZEL HORIZONTAAL. 1. lenig, 4. maangodin, 7. plant met bittere blaren en bloemen, 9. bedehuls, 10. zangstuk, 12. keukengerei, 13. titel van Turkse landvoogden, 14. raap, 15. nazang, 18. scheepsvloer, 20. leer van het heldendicht, 23. stamsymbool, 25. voorzanger, 26. soort duif, 27. leefregel, 29. schildpad, 31vreemde munt, 32. landgóed In Friesland, 37. oevergewas, 39. 2uidvrucht, 40. bljb. figuur, 41. deel van het gebit, 42. regel, 43. plaats In N.Br., 44. bijenhouder, 45. woning van een vorst. VERTICAAL 1. tussenruimte, 2. streek op de grens van N.Br. en Lim burg, 3. livreiknecht, 4. leed, 5. plaats in België, 6. rechtschapen, 8. mu ziekinstrument, 9. gewicht, 11. riviertje op de W.-kust van Sumatra. 16. Turkse titel. 17. beroemd Italiaans dichter, 18. naaktkieuwlge slak. 19. ketting, 21. aardappel, 22. luister, 23. lor, 24. Insekt, 28. vroeger, 29. zwaar vervelend werk, 30. schoorsteenzwart, 33. wier, 34. op enige plaats, 35. gifslangetje, 36. vaartuig, 38. opgegeven werk, 40. stand. lllllll»

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 10