Vliegende controle door marine \EL Scheepvaart kan Terschelling-Eems gebruiken Zal Nederland offers brengen? ff Meer inspraak en ander loonsysteem nodig Tunnel onder Kanaal in 1978 klaar? ^DRflKA Secretaris moet premie aan B. en W. terugbetalen VOOR DE ONTWIKKELINGSHULP, Nog 800.000 Turken willen in EEG werken Belgische doodt voor tweede maal kind 1 - DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 de „harde"' matras met alle comfort van een „zachte" IT (door Jan Ladenius) TERSCHELLING Eerste-vlieger Wim Onrust verschuilt zijn hoofd in een wit met vuurrode strepen afgezette helm. Zijn hand tast automatisch de knoppen van het instrumentenpaneel van de Bell marinehelikopter af. Lampjes flitsen aan en uit, wijzers slaan uit, de op gang gebrachte tweebladige rotor veroorzaakt een steeds helser wordend lawaai. De in oranje vliegoverall gestoken beman ning steekt de duim omhoog ten teken dat alles o.k. is. Kort hierop verheft de Bell-helikopter zich van de basis Valkenburg om snel aan hoogte te winnen. De afdeling betonning, bebakening en verlichting van de dienst van het loodswezen, resorterend onder het ministerie van defensie (marine), leg de gisteren de laatste hand aan de nieuwe scheepvaartroute tussen Ter schelling en de Ecms kort aangeduid als de TE-route. Reden voor de mari nemensen 'om dit gebeuren vanuit de lucht gade te slaan. Het wordt een overwegend stilzwij gende tocht omdat elke conversatie door het indringende lawaai volstrekt onmogelijk is. Daarbij komt dat de veiligheidsvoorschriften zwemvest, oorkleppen en gordels voorschrijft'zo dat de in totaal vier uur durende vlucht veel weg heeft van een panto mime-spel. Het interieur van de lichtvoetige Bell, snelheid 180 kilometer met in de tanks 650 liter „peut" voor ruim twee uur vliegen, is sober maar niet on comfortabel gezien het (militaire) doel van het apparaat. Het zwemvest knelt wat als je natte voeten krijgt aan die grote rode knop trekken en de veiligheidsriem belemmert de bewegingen maar het riante uitzicht vergoed veel, zo niet alles. Langs de kustlijn zoekt de Bell de juiste weg. Tussenlanding op de basis De Kool voor het innemen van verse brandstof en het naar binnen gieten van defensie-koffie. LOKAT1E Verder weer over Den Helder met zijn marinebasis richting Noordzee waar ergens het lichtschip Terschel- lingerbank voor het eerst in haar be staan en vermoedelijk ook voor het laatst naar een nieuwe lokatie wordt gebracht. Na precies een uur vliegen en tien minuten zoeken komt het doel van de reis in zicht. Een zwaar stam pende loodsboot met op sleep het bonkige lichtschip trekken hun spo ren door het woelig geworden water van de zee. De bemanning komt uit de kajuit om de marinevogel te be groeten. De Bell-kopter maakt enkele ererondjes om de aan boord zijnde fotografen in de gelegenheid te stel- j len hun plaatjes te schieten. Het verplaatsen van het lichtschip markeert de afsluiting van een in 1964 begonnen gigantische operatie om de scheepvaart in dit gebied een betere to'eg te kunnen geven. De loodsdienf't zelf spreekt graag over een vierbaans weg met middenberm TJET lichtschip Terschellingerbank wordt naar de nieuwe lokatie ge bracht. De drijvende vuurtoren ligt nu' in de middenberm van de vier baans snelweg tussen Terschelling en de Eems. en lantarenpalen in de vorm van boelen. Aan het begin van de acht mijl brede en 60 mijl lange verkeers weg komt de Terschellingerbank te liggen, aan het eind lichtschip Bor- kumriff. De nieuwe baan is kaars recht met om de zes mijl een mar- keerboei. OUDE ROUTE De oude route was slechts drie mijl breed, zo vertelt de directeur van het loodswezen alsde marine-helikopter een tussenlanding op het strand van Terschelling heeft gemaakt en een met losse hand bestuurde jeep de passagiers in het loodskantoortje heeft afgeleverd. Vooral de vaak kromme oude route was er nogal eens de oorzaak van dat schepen met el kaar in aanvaring kwamen ook om dat de route geen middenberm had. Het werk aan de nieuwe route heeft ook talrijke mijnenveegopera ties gevergd met als afsluiter de ope ratie New Broom. In 1943 zijn in dit gebied namelijk zo'n 18.000 akoesti sche en magnetischem ijnen afgewor pen, zo vertelt loodsdirecteur Van Rijn. Al die op de bodem liggende mijnen moesten onschadelijk ge maakt worden. Met speciale instru menten zijn de batterijen die voor de uiteindelijke detonatie moeten zorgen uitgeput zodat de scheepvaart er rus tig over heen kan trekken. Dit betekent overigens niet dat de mijnen nu ook helemaal ongevaarlijk zijn, zo verduidelijkt 'de heer Van Rijn. Zou men in de scheepvaartroute bijvoorbeeld gaan vissen, wat overi gens ten strengste verboden is, dan haalt men gegarandeerd een mijn op. Hoewel de mjjnen er niet op gemaakt zijn is het zeer wel mogelijk dat ze door aanraking toch ontploffen, met alle gevolgen vandien. Hoe noodzakelijk de nieuwe scheepvaartroute was toont de heer Van Rijn aan door vast te stellen dat jaarlijks zo'n 30.000 schepen dit ge bied doorkruisen. Tijdens de korte uitleg in het loodskantoortje kraakt de radio het bericht binnen dat om precies 11.55 uur het lichtschip Ter schellingerbank op de juiste lokatie is aangekomen en verankerd. De cieel ia gebruik genomen worden, een ciele in gebruik genomen worden, een bericht dat via de scheepsmededelin- gen bekend gemaakt wordt. De tijd dringt, de Bell helikopter en haar bemanning wordt op Valken burg terug verwacht. Teug naar het strand waar het landingsgestel van de helikopter in het zand is wegge zakt Laag over hel smalle strand scheert een F 104 starfighter. De bemanning van de helikopter kijkt bedenkelijk. Dat wordt uitkij ken geblazen Later blijkt dat de zelfde straaljager aan zijn laatste vlucht bezig was. 's Middags komt het bericht dat het Belgische toestel op onverklaarbare wijze in zee is ge stort. Onkundig van deze ramp praat de bemanning van de Bell wat met elkaar via de ingebouwde helmtele foon die de vlieghelmen van achteren gezien de indruk geven dat de drager de bof heeft door de verdikking op wanghoogte. Dp de basis de Kooi loodst een nie tig figuurtje de trillende helikopter met stramme gebaren naar de lan dingscirkel. Snel tanken en opnieuw de nu met flarden wolken gevulde lucht tegemoet, voor de laatste sprong naar de thuisbasis. Als de motoren tenslotte hun werk hebben gedaan en vermoeid uithuilen kunnen de veilig heidsgordels, oorkleppen en zwem vesten weer af en opgeborgen worden voor een volgende vlucht. De lucht vaartdienst van marine heeft het werk naar behoren verricht. De scheepvaart kan gerust zijn, marine mensen hebben zelf de nieuwe scheepvaartroute geïnspecteerd. SLUITEN Ergens op de Noordzee aan het be gin van een splinternieuwe vier- baansweg voor diepstekende schepen seint de gezagvoerder van het licht schip Terschellingerbank: Nieuwe lo katie ingenomen, scheepvaart kan ko men, over en sluiten maar. UTRECHT De gratificatie van vierduizend gulden, die de ex-ge- meentesecretaris van Oldenzaal, de heer M. B. van Hoek. vorig jaar en kele maanden voor zijn pensionering ontving, moet worden terugbetaald. De Centrale raad van beroep in Utrecht heeft gisteren beslist dat de gratificatie in strijd is met de ge meentewet en dat de terugvordering door het gemeentebestuur gerecht vaardigd is. Het provinciaal bestuur had B. en W. van Oldenzaal hierop geattendeerd. Bij het ambtenarengerecht in Zwol le was het beroep van Van Hoek in eerste instantie ook al afgewezen. De ex-gemeentesecretaris had te rugbetaling geweigerd, omdat het om een verzoek van B en W zou gaan en niet om een bevel, zoals de gemeente wet naar zijn mening voorschrijft. De Centrale Raad was het daarmee niet AMSTERDAM Minister Udink is er nog niet zo zeker van dat het Nederlandse volk bereid is al datgene te doen en te laten, wat door de ontwikkelingsstrate gie, die de Verenigde Naties over enkele weken plechtig zal afkon digen, van Nederland zal worden gevraagd. Gezien de zich steeds verder uit splitsende politieke groepsvorming in ons land twijfelt de minister van ont wikkelingssamenwerking eraan of het mogelijk zal zUn tot een werkelijk nationale bestedingsbeperking te ko men, die nodig is om de ontwikke lingshulp mogelijk te maken. „Het is een innerlijke tegenstrij digheid te roepen om veel en steeds meer ontwikkelingshulp en niet tege lijkertijd voorstander te zijn van matiging in onze bestedingen." Drs. Udink zei dit vanmorgen op de leden vergadering van het Koninklijk insti tuut voor de tropen in de hoofdstad. ZELFBEHEERSING Deze matiging moet volgens hem tot uiting komen in een op zelfbeheer sing gerichte politiek van prijzen, lonen, investeringen en begrotings uitgaven. „Zij kan slechts worden bereikt als alle deelnemers aan het maatschappelijke proces, de sociale partners en de overheid zich daarvoor inzetten." Hij vroeg zich af of dc ontwikke lingsstrategie méér resultaat zal af werpen dan de pogingen van dc VN om de koude oorlog en lokale bloe dige conflicten te voorkomen. „Zal de ontwikkelingsstrategie niet het slachtoffer worden var. hetzelfde gebrek aan supra-nationale bevoegd heid, dat de internationale veiligheid tot een speelterrein zonder scheids rechter heeft gemaakt?", aldus minis ter Udink. Overigens meende hij dat in de nieuwe strategie een aantal elementen zijn ingebouwd, die een redelijke mate van succes aanneme lijk maken. WET SOCIALE WERKVOORZIENING PAST NIET MEER IN DEZE TIJD T~)E nieuwe- route voor diepstekende schepen in kaart gebracht. Duidelijk is te zien hoe „krom" de oude route liep. Jaarlijks veroor zaakte dit tientallen kleinere en grotere ongelukken. LEIDEN Bij de regeringen van de zes EEG-landen en Turkije is erop aangedrongen een oplossing te vinden voor de Turkse gastarbeiders, die 1 zonder vergunning in West-Europa werken. Dit verzoek deed de gemengde commissie van het Europese parle ment en de Turkse nationale verga dering. Het aantal Turken in de EEG wordt geschat op 400.000. Velen van hen genieten als gevolg van hun min of meer illegale komst geen sociale voorzieningen. Omdat er nog 800.000 Turken naar West-Europa willen, dient voor dit probleem dringend een oplossing te worden gevonden. De gemengde com missie heeft ook gevraagd iets te doen aaa de verbetering van de vak opleiding der gastarbeiders, wellicht in het kader van het nieuwe Europe se sociaal fonds. Luchtoefening van één dag boven Europa DEN HAAG Boven West-Europa zal dinsdagnacht een luchtverdedi gingsoefening beginnen die één dag zal duren. Het doel is de samenwer king tussen vliegers, radarstations en gevechtsleidingscentra te testen. Van de basis Soesterberg zullen Phantoms van het Amerikaanse 32e squadron aan de oefening deelnemen en van Leeuwarden Starfighters. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De Wet sociale werkvoorziening past niet meer in de huidige conceptie met be trekking tot de doelstelling. Deze mening sprak de heer J. W. Dutman, van de Algemene bond van ambtenaren, gisteren uit op de studie dag van functionarissen bij de sociale werkvoorziening. Hij bepleitte het scheppen en ge bruiken van de volgende mogelijkhe den: meer reële inspraak, volledige wijziging van het loonsysteem, soepe ler hantering van de werktijden t.a.v. het overige bedrijfsleven, minder centraal stellen van de economische uitkomsten en het leggen van de ver antwoordelijkheid voor de uitvoering van het gevormde personeelsbeleid in handen van een daarvoor opgeleide personeelschef. De rijksconsulent C. P. J. Bastiae- nen betoogde dat de eiseo van doel matigheid en een zekere produktivi- teit als uitgangspunten voor het da gelijks beleid niet kunnen worden ge negeerd. Maar het sociaal-politieke kader waarbinnen de sociale werk voorziening functioneert, dwingt tot een dynamisch beleid en een zich ope.i stellen voor nieuwe ontwikke lingen en vormen van arbeid en ar beidsgedrag in de maatschappij. BRUSSEL Een 23-jarige Belgische vrouw heeft in Mortsel haar tweeja rige dochtertje zo mishandeld dat het is overleden. Twee jaar geleden werd de vrouw voor eenzelfde vergrijp on toerekeningsvatbaar verklaard en in een inrichting opgenomen Na geruime tijd werd zij genezen verklaard, zodat zij kon terugkeren naar haar gezin. Ondergronds record BELGRADO De Zuidslavische grottenonderzoeker Milutin Veljkovic heeft 436 dagen tn een grot in Oost-Servië gezeten. Hiermee ves tigde hij een absoluut wereldrecord. Het vorige, van „slechts 110 dagen, stond op naam t>an de Fransman Henry Guyau. PARIJS Verwacht wordt dat het werk aan de tunnel, die Engeland en Frankrijk onder hel Kanaal willen aanleggen, over twee jaar kan be ginnen en dat de tunnel in 1978 klaar kan zijn. Alle financieringsplannen zijn gereed en Londen en Parys zuilen hiero.er waarschijnlijk in oktober een beslissing nemen Dit vertelde Roger Mate. de verbindingsman tussen de Franse ministeries die by het project zjjn betrokken. De tunnel, waardoor de auto's met speciale treinen zullen worden vervoerd, gaat zo'n drie miljard gulden kosten. Een door Engeland en Franrjjk in te ■tellen openbaar lichaam zal de exploitatie moeten verzorgen. leder* bezoeker of bezoekster, die in 1970 50 jaar wordt, krijgt een leuk* verrassing! HOUTRUST DEN HAAG Briljant vau dertig mille gestolen AMSTERDAM Een briljant ter waarde van dertig mille is uit de etalage gestolen van de juweliers zaak IJsenacher in de Amsterdamse Kal verstraat. De diefstal werd ontdekt, kort na dat zich vijf Engelssprekende perso nen ia da winkel hadden opgehouden, j '4 Zoals er een type Haagse Dame is, zo is ook de echte Haagse Heer herkenbaar. Hij is bejaard. Dat allereerst, want een echte Haagse heer heeft niet alleen zijn carrière reeds gemaakt, maar is al aan de jaren toe, waarin de Nederlander AOW-gerechtigd is. Zolang hij nog jaagt achter pro motie en geld kan hij de status van het volmaakte heerschap niet bereiken. De Haagse heer heeft een eigen tempo. Hij loopt met voorzichtige pasjes, deels omdat zijn benen wat stram zijn, deels omdat, hij heel zijn leven getraind is op de be heersing van bewegingen. Deze deftige-herengang heel dan ook de Haagse Galop. De Haagse heer frequenteert een sociëteit. Zeg niet dat hij met een stel bekenden een borrel drinkt. Neen. het is veel serieuzer. Hij ontmoet er zijn vriendjes. Een Haagse heer heeft geen ken nissen. geen vrienden, neen, hij heeft vriendjes. Vriendjes van vroeger uit de Leidse tijd. toen ze bij het Corps waren. Vriendjes van het departe ment of uit het regiment, waarin de diensttijd werd doorgebracht. Misschien kunnen ze elkaar niet uitstaan, maar het blijven „vriend jes". Hij gaat niet voor die borrel naar de sociëteit maar om de krant te lezen. Misschien de krant, die hij thuis al gelegen heeft, maar het behoort bij het decorum. Hij moet namelijk via de krant het gesprek openen. Liefst over de po litiek. Omdat men elkaar nooit overtuigd. Ook omdat in zo'n ge sprek kennis van zaken, vertrou welijke inlichtingen en kontakten met hen, die het precies weten, zo heerlijk achteloos gedemonstreerd kunnen worden. Hatty se heer De Haagse heer gaat niet naar nachtclubs, nauwelijks naar bios coop of schouwburg. Zijn uit gaansleven beperkt zich tot res taurants van klasse. Meestal is hij dan in gezelschap van een of meer dames. Omdat er in Den Haag zo verschrikkelijk veel dames zijn is het nooit moeir lijk een vrouwelijke partner te vinden. De Haagse heer is geen geld- smijter. Dus bestudeert hij het rr.enu zorgvuldig. De Haagse dame. aan wie natuurlijk de be slising is, kent de Haagse heer en zal geen onbescheiden keuze ma ken. zo zij al een keuze maakt, want met tact wordt zij een hul peloze. die hem liever advies vraagt. Hij echter wil tonen haar alleen het beste van het beste te gunnen en roept de ober of nog liever de gerant erbij om informatie in te winnen. Hij vraagt niet wat van daag nu het allerheerlijkste is; maar noemt een gerecht in de prijsklasse, die hij redelijk vindt en wil weten hoe en wat dat wordt. De buigende ober licht dat om standig toe, merkt hij een lichte aarzeling dan zal hij bliksemsnel iets dat nauwelijks boven de ge suggereerde prijs uitkomt met verve gaan aanbevelen. Is de keuze bescheiden, dan ani meert hij voor een open wijntje. Wordt het zo in de orde van ka viaar en kreeft dan zal de wijn kaart met kennersblik bekeken worden en waagt de sommelier iets heel exquis te noemen Maar het is bijzonder bon-ton om een tafel water te prefereren, want eenvoud is het kenmerk van de Haagse heer en dame. Met de rekening wordt zeer be scheiden gehandeld. Toegevouwen op een schoteltje gepresenteerd, geeft dit de dame gelegenheid iets in haar tasje te zoeken, terwijl de heer zijn bankbiljetje inschuift. Zij pretendeert vooral het niet te zien. By het wegggaan voert hij nog een stramme strijd met de be diende wie de dame in de mantel zal helpen. De bediende wint steeds. Dan wandelen ze weg. Zij altijd met wat grote schrijdende passen en hij in zijn Haagse galop Kiesdrempel (4) Ik waardeer het dat de heer Wasse naar het opneemt voor de kleine par tijen. Dat de KVP deze partijtjes uit de Kamer wil hebben is geen \:reemd verschijnsel. Die stemmen gaan ook in CHU en ARP op. Als men de kleine partijen die dur ven opkomen voor het heilige van Gods dag gaat weren, waar blijft men dan met Romeinen 13 aangaande on derwerping aan de overheid als Gods dienares. Laten we als christenen el kander hierin kunnen verdragen en niet elkaar verbijten. Paulus schrijft terecht dat ieder in zijn gemoed ten volle verzekerd zij en dat geldt ook bij de verkiezing van Kamerleden in april 1971. Geef die kleine partijen inspraak. Wanneer ze handelen naar Gods geboden zal er ze ker grote loon in gevonden worden. SCHOONHOVEN B Kok Nieuwe partij In een hoofdredactioneel com mentaar pleit u voor een levensbe schouwelijke partij, die de belangen van bepaalde groepen naar voren zal moeten blijven brengen. Zo blijft in derdaad de numerieke sterkte gehand haafd, hoe voos de kern ook is. Wie het ontwerpprogramma van de ARP bestudeert, komt tot de ontdek king dat het binnen deze partij heftig kraakt. Mijn grote vrees is, dat men zich teveel blind staart op de macht van de grote getallen, hetgeen in heel wat programmapunten tot uitdrukking komt. Dit verschijnsel komt meer voor. In de sociale verzekeringswetten, de be lastingwetgeving, enz. wordt steeds op de massa gemikt en vaak wordt ver zuimd afdoende maatregelen voor te stellen om misbruik tegen te gaan, uit vrees impopulair te worden. Neem het subsidiebeleid voor wo ningen. De minst-draagkrachtigen ge nieten niet alleen volledige sociale verzekeringsbescherming, ze worden door de belastingsdienst ook het laagst aangeslagen en ze ontvangen de hoog ste rijkspremies. Op deze wijze wordt iedere ambitie om vooruit te komen in de maatschappij en daaraan leiding te geven, in de kiem zesmoord. Is het verwonderliik dat men bij eer kwakkelende levensbeschouwing dan nog slechts het belang als het belang rijkste beschouwt en een midden- standsnartij ooricht? Het komt mij voor dat u ook behoort tot hen die op de massa mikken en bang bent Impo pulaire geluiden te laten horen. Ik weiger me te laten rezeren door de macht van de grote getallen. MAASSLUIS Jac. Bakker

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7