Vrijgelaten kapers VS willen impasse in Nabije Oosten helpen doorbreken Bestrijding van afluisteraars en gluurders is bijna onmogelijk TWAALF NIEUWE WEGRESTAURANTS Renault 12 bestel Winterkeuring van ANWB: Maand lang voor een tientje Nieuwe Vauxliall fi Toeziend voogd tCrUff UI EgYPtC KNAC waarschuwt grote partijen DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 l'alestijjnen lieten gijzelaar» gaan PREMIER KOSYGIN heeft de afge- kJ A PREMIER KOSYGIN heeft de afge lopen dagen in Egypte besprekingen Beroep op Engeland, Frankrijk en Sowjetunie NEW YORK Amerika heeft gisteren opgeroepen de vredes besprekingen over het Nabije Oosten te hervatten en heeft aan geboden de impasse, waarin dit overleg verkeert, te helpen over winnen. Ambassadeur Charles Yost deed dit aanbod in de Verenigde Naties. Hij vroeg Engeland, Frankrijk en Rus land hun invloed aan te wenden om de militaire situatie langs het Suez- kanaalte rectificeren. „De internationale gemeenschap weet dat de Verenigde Staten zich de afgelopen tijd grote diplomatieke in spanningen hebben getroost om bij te dragen aan het vestigen van een rechtvaardige en duurzame vrede in het Nabije Oosten. Hoewel recente gebeurtenissen in dat gebied, de dood van president Nasser inbegrepen, hun schaduw hebben geworpen op de hoop", aldus Yost. Inmiddels zijn in de Jordaanse hoofdstad regeringstroepen en guer rilla's zich bezig terug te trekken, on danks berichten over oplaaiende ge vechten in het noorden van het land. DEN HAAG De per 1 januari aangekondigde lastenverzwaringen geven de automobilist een gevoel van eeh zekere rechteloosheid en te leven onder een fiscaal schrikbewind, waar tegen door zyn vertegenwoordigers in het parlement niet of nauweljjk wordt geprotesteerd. Dit stelt de Koninklijke Nederland se Automobiel Club (KNAC) in een brief aan de zes grote politieke par tijen, ARP, CHU, D'66, KVP, PvdA en WD. Met leedwezen constateert de KNAC dat de fracties in het parle ment keer op keer tolereren dat de lasten die opgelegd worden ter finan ciering van objecten van algemeen belang eenzijdig op de automobilist worden verhaald. De KNAC waarschuwt de politieke partijen dat de houding van de door de automobilist in het parlement ge kozen vertegenwoordigers van grote invloed zal zijn bij het bepalen van een keuze voor de komende verkie zingen. De KNAC vindt het merkwaardig dat de partijen specialisten hebben op het gebied van landbouw, defensie en onderwijs, maar niet als het aan komt op specifieke belangen van de gemotoriseerde weggebruiker. President Nixon wuift naar de dichte rijen publiek in de straten van de Zuidslavische hoofdstad Belgrado tijdens de tocht met president Tito rechtsnaar het Witte Paleis. Nixon kwam. gis termiddag in Belgrado aan. gevoerd en zaken afgehandeld, die met de begrafenis van en een laat ste eerbetoon aan Gamal Abdel Nasser weinig te maken hadden. H\j gedroeg zich niet als een execu teur-testamentair. die de laatste wil van de overledene moet uitvoeren. Daarvoor was hijzelf als vertegen woordiger van het Kremlin te zeer belanghebbende. Kosygin speelt eer de rol van een za kenman, die veel geld in een on derneming heeft gestoken. Hij moet voorkomen, dat de leiding niet in „verkeerde handen" terechtkomt. Ook moet hy verhinderen, dat onenig heid onder de erfgenamen zou lei den tot opheffing van het bedrijf. Want daarmee zou een eind komen aan zijn toegenomen invloed. Zo ver zal het dan ook wel niet ko men. Het Kremlin heeft de Egypti sche zaken stevig in de hand. Tien duizenden Russische militairen be zetten alle strategische punten. Kosygin heeft zich in feite opgewor pen als toeziend voogd, die mede zeggenschap heeft over de wijze, waarop de zaken worden voortge zet. Tot een faillissement mag het niet komen. Volgens berichten uit het Nabije Oos ten hangt in Caïro de sfeer van een samenzwering. Verdachte figuren onder wie officieren zouden gevangen zijn genomen. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zyn zouden tankeenheden aan het front langs, het Suezkanaal zyn ont trokken om rond de grote steden de wacht te betrekken. Want het land van Gamal Abdel Nas ser was by diens overlijden een ver deeld land, met voor- en tegenstan- KAÏRO De zeven in Enge- j land, West-Duitsland en Zwit serland vastgehouden Arabische terroristen zijn vrqgelaten en inmiddels in de Egyptische hoofdstad aangeko'men. Ze wer den volgens belofte op vrije voe ten gesteld nadat de Palestqnen de laatste zes vliegtuig-gijze laars hadden laten gaan. Tegen negen uur gisteravond ver trok een Comet van de Britse lucht macht met aan boord de 24-jarige Leila Chaled, die op 6 september be trokken was geweest bij een mislukte vliegtuigkaping. In München gingen de drie Pales- tijnen aan boord, die sinds februari werden vastgehouden wegens een aanslag op een El Al-bus op het vliegveld van München. Bij een tweede tussenlanding, in Zürich, pikte de Cornet de drie Ara bieren op die tot twaalf jaar gevan genisstraf waren veroordeeld wegens een aanslag op een Israëlisch vlieg tuig. De conmmando's werden alle zeven onder zware bewaking naar de Co ders van een nieuwe militaire con frontatie met Israël. De komst van de Russische troepen heeft er niet weinig toe bijgedragen, dat velen in Egypte de hulp van Moskou met andere ogen zijn gaan zien. Tegen deze achtergrond ook beoorde len zjj de opvallend snelle komst van Kosygin en de activiteiten, die de Russische premier sindsdien heeft ontplooid. Naar hun mening wordt niet gevraagd. De Amerikaanse minister Volpe sprak gisteren met minister Polak van justitie op Schiphol over interna tionale maatregelen tegen vliegtuig kapingen. Hij maakt, een bliksemreis door Europa, waarbij hij in drie da gen zes grote internationale luchtha vens gaat bekijken. Volgens de Amerikaan moet kape- rij op drie manieren worden bestre den. In de eerste plaats moet door het gebruik van de nieuwste technische apparatuur geprobeerd worden het meesmokkelen van wapens en explo sieven in toestellen onmogelijk te maken. Verder moeten in grote vliegtuigen bewakers in burgerkleding meereizen. Minister Volpe bestreed dat een ko gelgat in de wand in verband met de geringe luchtdruk buiten fatale ge volgen zou hebben. Bovendien zijn de in Amerika reeds ingeschakelde bewakers uitgerust met speciale pis tolen, waarvan de kogels slechts een geringe snelheid krijgen en niet mak kelijk door de vliegtuigwand dringen. Ten slotte zouden alle landen vlieg tuigkapers moeten uitleveren aan het land, waar het toestel vandaan komt, of hen zelf zware straffen opleggen. Uitvoerige sprak minister Volpe met vertegenwoordigers van de ministe ries van buitenlandse zaken en ver keer en waterstaat, van de Rijks luchtvaartdienst, de Schiphol- en de KLM-directies, alsmede van politie en marechaussee, die allen op een of andere manier bij de veiligheid in de lucht betrokken zijn. Leila Chaled vry met gebracht. Men vreesde dat er een aanslag op hun leven zou worden ge pleegd. Wat Europa betreft zijn de eisen van de Palestijnen thans ingewilligd. Na de sensationele vliegtuigkapingen van het Volksfront en de successieve vrijlating van de gijzelaars blijft nu enkel de vraag over wat Israël gaat doen. Zoals bekend had het Front naast de zeven Palestijnen in Europa ook de vrijlating door Israël geëist van een onbekend aantal daar gevan gen zittende Arabische commando's en twee Algerijnen. Israël is echter nooit op de eisen ingegaan. BRUSSEL „Pogingen om in het privé- leven van de mens binnen te dringen zijn waarschijnlijk in alle geordende samenle vingen voorgekomen. Maar de moderne tech nologische ontwikkelingen hebben de ge bruikte middelen zo geperfectioneerd, dat er praktisch geen afweermiddelen meer tegen zijn". Dit is de kern van een rapport van de Britse hoogleraar Jones, die tijdens de laatste jvereldoor- log in Engeland de leiding had van de weten schappelijke spionage. Welke methoden er zijn om de individuele mens tegen dergelijke technieken te beschermen en hoe dat wettelijk dient te worden geregeld, wordt deze week in Brussel besproken door geleerden van de Raad van Europa. Een oplossing zal volgens prof. Jones niet ge makkelijk worden gevonden. Sinds de ontdekking van het elektron en de uitvinding van de transis tor is de strijd tegen gluurders en afluisteraars bijna onmogelijk geworden. Seismografen Om een mens te bespieden heeft men. om een voorbeeld te geven, tegenwoordig miniatuur-seis- mografen. die verraden waar iemand zich in een gebouw bevindt. Er is zelfs apparatuur die aan wijst dat er op een bepaalde plaats kort tevoren iemand is geweest. Dat kan men ontdekken door de minimale temperatuursverhoging, die de aan wezigheid van de mens in een omgeving heeft teweeggebracht. Optische apparatuur is zo vervolmaakt, dat ma chineschrift op honderd meter afstand leesbaar gefotografeerd kan worden. Om mensen te bespio neren gebruikt men eenrichtingsspiegels, infra- roodapparatuur en zelfs tv-toestellen, die van te voren zo geprepareerd zijn dat ze de spion duide lijke beelden verschaft over het doen en laten van de bespioneerde. i' Ook op het gebied van de afluisterapparatuur staan de technici vandaag-de-d.ag hun mannetje. Amerikaanse autoriteiten beschikken al over mi niatuurmicrofoons plus zenders, die als een pijl met een vuurwapen naar de plaats van bestem ming kunnen worden afgeschoten. Vensterruiten Met behulp van laserstralen gelukt het de mo derne spionnen om via de minuscule trillingen, die het gesproken woord veroorzaakt in vensterruiten, op vele honderden meters afstand woordelijk te verstaan wat in een bepaald vertrek wordt be sproken. Het schaduwen van mensen is een in onbruik geraakt middel, dat alleen in detectiveromans nog wordt gebruikt. De huidige beroepsgluurder voor ziet zijn prooi van minuscule zendertjes. Deze worden vaak ingebouwd in een pil die het slacht offer slinks wordt toegediend, om zonder de min ste moeite óp de hoogte te blijven van zijn doen en laten. Op de vandaag geopende autosa lon in Parjjs laat Renault voor het eerst een bestelwagen-uitvoering van de Renault 12 zien (foto). Ander nieuws van Frankrijks grootste autoproducent: dc Renault tor 12 Gordini, vervanger van de R 8 Gordini. die uit de produktie wordt genomen (evenals het showwagentje R 4 Plein Air) en de R 6 met een 1100 ec motor, die in de loop van dit najaar naast de R 6 met 850 cc mo de Nederlandse markt komt. De stichting Les Routiers Européens klaagt in het laatste nummer van haar ..Chauffeurswe reld" over het te geringe aantal „weggebonden" wegrestaurants in Nederland, in het bijzonder aan de nieuwe snelwegen. Bovendien vindt zij de aanduidin gen op veel plaatsen waar wél weg restaurants zijn, gebrekkig. Zij vraagt rijkswaterstaat om een soe peler en begrijpender beleid, maar tekent aan verheugd te zijn over de aankondiging, dat binnenkort twaalf nieuwe restaurants zullen verrijzen. Daardoor zal in ons land één res taurant op elke 80 km voor wegge bruikers ter beschikking komen. Doel van, Rijkswaterstaat is dit aantal op te voeren tot één op elke 40 km. De nieuwe pleisterplaatsen komen bij: Nunspeet aan rijksweg 28 tussen Hoevelakenen Zwolle, Uitgeest aan rijksweg 9 tussen de Velsertunnel en Alkmaar, Bergh-Autoweg aan rijksweg 12 tussen Arnhem en Oberhausen, NEDERLAND ST'JGT NIET ZO SNEL Stroe aan rijksweg 1 tussen Hoe velaken en Apeldoorn, Muiden aan rijksweg 1 tussen Amsterdam en Hoevelaken, Hazeldonk aan rijksweg 16 tussen Breda en Antwerpen, Gilze aan rijksweg 58 tussen Bre da en Tilburg, Nederweert aan rijksweg 75 tus sen Eindhoven en Roermond, Bocholz aan rijksweg 76 tussen Heerlen en Aken, Wouw aan rijksweg 17 tussen Roosendaal en Bergen op Zoom, Burgerveen aan rijksweg 4 tussen Amsterdam en Den Haag en Best aan rijksweg 58 tussen Til burg en Eindhoven. Al deze restaurants krijgen een servicestation, terwijl er tevens be perkte gelegenheid voor overnachten wordt geboden. Skoda heeft als nieuw model de S 110 R coupé geïntroduceerd, een sportieve versie van de S 100/110-serie. De wagen heeft een 1107 cc (achter geplaatste) motor, een vermogen van 49 tolt 52 DIN-pk en een topsnelheid van 145 km. De prijs is nog niet bekend. Prijzen Manta Opeis nieuwe paradepaard, de Manta, heeft nu ook in Nederland zijn prijskaartje gekregen. Van de drie 1600-versies kost de goedkoop ste ƒ8898 en de duurste ƒ9593. De twee 1900-uitvoeringen kosten 9828 en 10.898. Citroen bestel Citroën heeft het carrosserie van haar AK 400-bestelwagen enigszins gewijzigd, waardoor een groter laad vermogen (verhoogd tot 475 kg) en een grotere toegankelijkheid werd bereikt. Onder meer werden de car rosserie en de laaddeuren met 11,5 cm verhoogd. De prijs van de wagen is 4445 gulden. TOENAME AAffikL MOTORVpERTU (in V. hov. 1960) ZWITSERL In de ogen van de automobilis ten, die hun ruimte op de weg dage lijks zien slinken, mag het aantal motorvoertuigen zich met ongekende snelheid uitbreiden, statistieken to nen aan dat de motorisering in Ne derland aanzienlijk langzamer ver loopt dan elders in Europa. Uit de grafiek blijkt, dat de drie rijkste landen: Zwitserland, West- Duitsland en Zweden, hun park het snelst uitbreiden: van 1960 tot 1969 met 90, 86 en 83 procent. Nederland komt met 70 procent op de achtste plaats, slechts Noorwegen, Finland en Spanje onder zich latend. De jaarlijkse stijging in Nederland bedraagt thans 25 procent. Italië gaat op het ogenblik aan de spits met 35 procent Versnelling niet perfect? Eerst motor nazien Werkt de automatische versnel lingsbak niet helemaal zoals het be hoort? Laat dan eerst de afstelling van de motor nauwkeurig nazien, want het is goed mogelijk, dat er aan de versnellingsbak zelf niets mankeert, maar juist wél aan de motor. Als die motor niet perfect loopt, wordt de werking van de automati sche versnellingsbak ongunstig beïn vloed. Dit gebeurt vooral wanneer de motor niet voldoende koppel ont wikkelt bij het accelereren. Om deze problemen op te lossen of te voorkomen adviseren technici van Champion, ontsteking, bougies en carburateur regelmatig goed te laten nazien, tenminste om de vijf a zes maanden. Van 5 tot en met 30 oktober biedt de ANWB in alle 18 tech- nostations van de bond voor leden en niet-leden een vrijwel volledige veiligheidskeuring van auto's aan voor een geredu ceerd tarief van 10 gulden. Bij deze winterkeuring, die onge veer een half uur duurt, wordt het hele programma van de normale veiligheidskeuring afgewerkt, met uitzondering van het afnemen van de rcmtrommels. De werking van de remmen en de toestand van de rem leiding wordt wel gecontroleerd, want deze kunnen een aanwijzing vormen voor de toestand van het in wendige van de remtrommels. De ANWB kan deze goedkope winterkeuring aanbieden omdat de technostations in deze periode capa citeit over hebben. voor alle verkeersdeelnemers. Voor het grootste deel waren deze auto's vijf tot acht jaar oud. Aan 6.5 procent van de autobezit ters werd een ernstige waarschu wing uitgereikt en bij 82 procent der gekeurde wagens werd een waar schuwing ten aanzien van een of •neer punten gegeven. De geconstateerde gebreken aan de auto's uit de laatste twee groepen kwamen eveneens voor bij wagens die maar enkele jaren oud waren. Afspraken voor de keuringen kun nen gemaakt worden via de ANWB- kantoren. Technostations zijn er o.m. in Den Haag, Rotterdam en Vlaar- dingen. Noodzaak Dat de keuring een noodzaak is voor veilig rijden vooral in de win ter, toont de bond aan met erva ringscijfers bij de vorig jaar in Scheveningen uitgevoerde veilig heidskeuring. Bij slechts 8 procent van de 2254 auto's werd geen enkele tekortko ming geconstateerd. Nog verontrus tender was de conclusie, dat 3,5 pro cent van deze auto's gevaarlijk was Spuiten: vuil weg Holt heeft een nieuw produkt op de markt gebracht voor het schoon maken van auto-interieurs: spuit bussen Brush Up. Een halve minuut nadat het schuim op leren, stoffen of plastic bekleding is gespoten, kan het er met een vochtige doek wor den afgeveegd. Met het schuim is dan ook het vuil verdwenen, mits het zich niet al te hardnekkig heeft vastgezet. Een royale spuitbus kost 5 gulden. Dit is het nieuwe model van Vauxhall-Viva, waarvan de eerste exemplaren door de fabriek in Genève zijn gedemonstreerd. De wa gen komt binnenkort ook op de Nederlandse markt. Prijzen zijn nog niet bekend. Hoewel er uitwendig aan de wagen niet zoveel veranderde de lijnen zijn wat vloeiender geworden is wel een belangrijke wij ziging de aanzienlijk grotere deur. De wagen wordt in zeven series uitgevoerd, waaronder ook een type SL. Er is een 1159 cc motor aangebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5