Huub Oosterhuis moet uit Ignatiuskapel Vrijgemaakte schooldag trekt 13.000 mensen Vietnamees laakt houding R.K. Kerk Nigeriaanse kinderen (5000) terug naar huis Indianenvervolgingen ook in Columbia J Een woord voor vandaag ZENDINGSMIDDAG Doede Nauta in Leiden gepromoveerd BEROEPINGSWERK Kerken klaar voor hulp in Jordanië Evangelisatielectuur voor gereformeerden Congres van 450 parlementariërs deze krant behoort tot Het Kwartet Bisschoppen: pastoraal Jezuïetenordejuridisch Gereformeerden niet zo conservatief als wel wordt gedacht Kerk Z.-Afrika houdt bijdrage Wereldraad in Trouwen in twee etappen Tegen bekorting studieduur Gij waart vroeger duisternis, maar thans zijl gij licht in de Here; wandelt als kinderen des lichts (Efeziërs 5:8). Het leven van de christenen in Efeze is helemaal veranderd. Vroeger duisternis, nu licht, schrijft Paidus. Maar, zo voegt hij daaraan toe: handel daar dan ook naar. Laat het blijken, dat ge Jezus Christus hebt gevonden. De klacht van zoveel buitenkerkelijken is, dat ze zo weinig merken van het christen-zijn van de christenen. Ik zou wel in de Verlosser willen geloven, als die christenen er maar verloster uit zagen, zei Nietszche. Christenen blijven op zoveel gebieden de we reld gelijkvormig. Wandelt als kinderen des lichts. Dat wil zeggen: laat er wat van u uitstralen. Laat uw omgeving merken, dat ge doordat ge God hebt leren kennen, anders zijt dan anderen. Laat anderen jaloers op u worden. .Wij lezen vandaag Hosea 1. DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 Meeste ouders opgespoord (Van onze kerkredactie) STUTTGART De 2300 zie ke kinderen, die tijdens de Bia- fra-oorlog via de luchtbrug van de kerken overgebracht zqn naar een speciaal inge richt kinderdorp bij Libreville in Gabon, zullen binnenkort naar hun ouders of familie te rugkeren. Dit vertelde ds. Hans Otto Hahn van het Duitse werelddiakonaat, die vorige maand een reis naar Ni geria en Gabon gemaakt heeft. Het kinderdorp wordt gefinancierd door het Duitse werelddiakonaat samen met de Duits roomskatholieke caritas. In Ivoorkust zijn nog meer kinderen ondergebracht. In totaal betreft het circa vijfduizend gevallen. In Oost-Nigeria zijn al vier opvang centra ingericht. Vandaar wordt de speurtocht naar de ouders of verdere familieleden zo nodig voortgezet. Tot nu toe is men niet ontevreden over het resultaat: van vierduizend kmde- D.V. zaterdag, 10 oktober a.s. hoopt de Rhodesia Zending een te houden in de Ned. Herv. Pauluskerk, van Hogendorpplein 2 te Gouda. Aanvang 2 uur n.m. De sprekers hopen te zijn: ds. M. C. TANIS te Sliedrecht. de heer B. FLORIJN, leraar te Gouda. Voor vrienden die van andere plaatsen ko men ls er gelegenheid de broodmaaltijd ln een bijgebouw van de kerk te gebruiken. De zaal zal 12.30 uur open zijn. Koffie verkrijgbaar. Voor de aanvang en ook r gelegenheid kopen. De n« de zending. Het bestuur hoopt op een goede opkomst. Kruiswoord-puzzel TJ~ Horizontaal: I vertaler. 5. gekheid, 9 tijdre kening, 10 bevel, 11 vlies. 12 zijtak Donau, 14 kleur, 15 verzuimen, 19 schatten, 21 soort dans, 22 Amer. sierheester, 23 West-Indische papegaai, 26 groot geheel vormend, 29 reet, 31 smart, 33 vaarwel, 34 mand, 35 meisjesnaam, 36 vracht, 37 metalen haak. Verticaal: 1 kraam. 2 bid (Lat). 3 dreef, 4 strak, 6 plaats in Limburg, 7 watering, 8 meisjesnaam. 13 wreedaard, 14 vol genie, 16 schoeisel, 17 kleur, 18 voordeel, 20 snijwerk- tuig, 24 bloem, 25 foefje (Ind.). 26 vogel, 27 ladder, 28 bijb. figuur. 30 meisjesnaam, 32 schortje. Oplossing rorige puzzel Hor.: 2 psalm, 6 ka, 8 Ot. 10 tra, II dei, 12 nop, 14 storen, 16 term, 17 Oder, 18 ore, 19 hees, 21 spen. 23 dol, 25 Hein, 26 Leda, 27 menage, 29 nip, 30 iet. 31 eed, 33 Ne, 34 kg, 35 alsem. Vert.: 1 ponton, 3 st, 4 Ars, 5 Latoen, 6 keer. 7 Ain, 9 toer. 11 Dresden,' 13 present, 15 ode. 19 hengel, 20 slaper. 22 Pia, 24 Odin. 25 Heeg. 27 mik. 28 Ees, 32 de. ren is men er al in geslaagd de ouders of familie op te sporen. De Duitse hulporganisaties hebben samen met het Britse „Save the Children Fund" en de plaatselijke kerken een heel nazorgprogram op gezet Zo spoedig mogelijk na aan komst in de opvangcentra worden de kinderen aan hun familie overgedra gen. Daarna blijven ze nog een jaar onder medische controle. Verbeterd De toestand van de bevolking in voormalig Blafra is de laatste weken verbeterd en geeft aanleiding tot hoop, aldus Hahn. De voornaamste problemen zijn nog steeds het gebrek aan geld en de ontoereikende ver bindingen. Het grootste deel van de bevolking bezit geen rooie cent meer, omdat het Biafraanse geld waardeloos is ver klaard en niet ingewisseld kan wor den. Stokvis wordt gebruikt als geldmiddel. Door internationale organisaties zijn voldoende hoogwaardige voedselvoor raden naar Port Harcourt en Lagos gebracht. Als gevolg van de ontoe reikende transportcapaciteit en de oorlogsschade aan het wegennet be reikte het voedsel tot voor kort de noodlijdende bevolking met grote vertraging. De maand augustus heeft echter verbetering gebracht. Hahn had de indruk, dat het regeringsdistributie apparaat eindelijk ingespeeld raakt. Er zijn nu in alle delen van voor malig Biafra opbouwteams, voedsel- centra en klinieken aan het werk. LEIDEN Gisteren is aan de rijks universiteit te Leiden tot doctor in de wijsbegeerte gepromoveerd dr. Doede Nauta jr. uit Amstelveen op het proef schrift The meaning of information. Promotoren waren: prof. dr. mr. C. A. van Peursen en prof. dr. G. Zou tendijk. De promovendus heeft het thema van de informatie behandeld. Een van zijn stellingen luidt: De onge nuanceerde informatie die door be paalde „linkse" groeperingen wordt verspreid, bijvoorbeeld door het In donesië Comité, is geen geringer ge vaar voor de geestelijke volksgezond heid dan de terecht gewraakte ten dentieuze informatie van „rechts" welke onder andere door de Tele graaf in omloop wordt gebracht. De polariserende werking die van beide uitgaat belemmert de open commu nicatie en blokkeert het mondiale I denken. Dr. Doede Nauta is een zoon van Drof. dr. D. Nauta, emeritus-hoog leraar van de Vrije Universiteit. NED. HERV. KERK Beroepen te Nijkerk op de Veluwe: S. P. Assenberg te Veenendaöl. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Mariënberg: A. C. Haitsma te Zaamslag. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede-oost: J. v. Amstel te Middelburg. (Van onze kerkredactie) GENVE Verschillende kerkelijke hulporganisaties staan klaar om zodra de toestand het toelaat een groot scheepse hulpactie te ondernemen in Jordanië. In Beiroet liggen grote voorraden hulpgoederen gereed. Vooral de lutheranen zijn al jaren in Jordanië actief. De afdeling we- relddienst van de Lutherse Wereldfe deratie bereikt de helft van de 400.000 Palestijnse vluchtelingen in het land met een ontwikkelings- en hulpprogramma met een permanente staf van 41 man. De medische hulp omvat onder meer vier ziekenhuizen, twee in Amman en> twee in vluchte lingenkampen. (Van onze kerkredactie) DELFT EvangeMsatiecommissies van de gereformeerde kerken vrijge maakt zijn van plan op grote schaal lectuur te verspreiden onder leden van gereformeerde kerken. Het ver bond van evangelisatiecommissies van de gereformeerde kerken vrijgemaakt heeft in verband daarmee het initia tief genomen tot het publiceren van een reeks brochures. De titel daarvan zal zijn „Op weg... waarheen?". Het eerste geschrift heet Het Woord in het geding en is ge schreven door ds. A. N. Hendriks te Delft. Andere onderwerpen die aan de orde zullen komen zijn: het gezag van de belijdenisgeschriften, de We reldraad van Kerken, de vakbewe ging en onderwijs en revolutie. DEN HAAG Koningin Juliana heeft vanmorgen in de Ridderzaal de 58ste interparlementaire conferentie geopend, die tot 9 oktober duurt. Ruim 450 parlementsleden uit 58 lan den nemen eraan deel. Op de agenda staat onder meer: vreedzaam gebruik van de oceaanbo dem, regionale samenwerking, kolo nialisme en ontwikkelingslanden. Op 't laatste nippertje werden nog reso luties ingediend over de vliegtuigka- perij en het Nabije Oosten. In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Met ingang van 1 januari kan de Amster damse rooms-katholieke studentenparochie, in de wandeling .,studenteneclessiaM geheten, geen gebruik meer maken van de kapel van het Sint Ingnatiuscollege. De kapel werd gehuurd van de Willibrordusstichting, een instelling van de Nederlandse je zuïeten, die het onroerend goed van deze orde in beheer lieeft. Dit is dus het ant woord van deze orde op het voorgaan van de (ge huwde) priester Huub Oosterhuis in de studen- tendienst van zondag, waarbij hij tevens voor ging in de eucharistie viering. (Later is geble ken dat Huub Ooster huis enkele weken daar voor hetzelfde had ge daan, toen hij onver wacht moest invallen voor een (ongehuwde) collega, die door ziekte verhinderd was dit te doen). Het bestuur van de studentenecclesia had de ze reactie wel verwacht, alleen niet op zo korte termijn. Het gaat hier uiteraard vooral om het feit van de beslissing en niet om de praktische consequenties, want de studentenecclesia zal het bepaald niet moeilijk vallen een andere kerk ruimte voor zijn dien sten te vinden. Boven dien heeft men daarvoor nog drie maanden de tijd. Het besluit is per brief Httk meegedeeld aan prof. dr. H. van Luijk, jezuïet, die namens deze orde zitting heeft in het be stuur van de studenten parochie. De officiële re den: de andere koers die de leiding van deze parochie volgt, waarbij onder meer ook gehuwde priesters de eucharistieviering kun nen leiden. Bisschop De kwestie van de studentenpasto res is gisteren op het door Septuagint in Amsterdam georganiseerde con gres desgevraagd van commentaar voorzien door bisschop mgr. H. Ernst uit Breda. Z\jn komst als gast op dit congres werd als een uiterst belang rijk gebeuren voor de daar verzamel de, zogeheten „solidaire priesters" be schouwd. De bisschop beklemtoonde nog eens dat Oosterhuis en de zijnen door de uitspraak van bisschop mgr. Th. Zwartkruis van Haarlem, onder wie de Amsterdamse studentenecclesia ressorteert, niet buiten de r.k. kerk zijn komen te staan. (Een oppervlak kige beoordelaar zou dit uit de ver klaring van mgr. Zwartkruis, name lijk „dat de priesters van de Amster damse studentenparochie niet meer onder mijn verantwoordelijkheid in ambtelijke bediening werken" kunnen distilleren. red.). Het reageren van de bisschoppen in dit soort zaken moet worden ge zien tegen de achtergronden van een pastoraal beleid, dat het gesprek wil proberen gaande te houden en er zo- UTRECHT Sex in Neder land en bij de gereformeerden in het bijzonder. Aan de hand van beschikbaar cijfermateriaal over dit onderwerp heeft drs. L. J. Kapteijn, een eerste verkennend onderzoek verricht. Hij komt hierin tot de voor lopige conclusie dat in verschil lende opzichten het gangbare beeld van de gereformeerde groe pering als een nog wat achter blijvende, conservatieve groep, vooral in sexuele zaken, niet blijkt te kloppen. Hoewel het er enerzijds in eerste instantie op lijkt, dat het vermoeden wordt bevestigd dat er be langrijk" verschillen zijn tussen gere formeerde en andere groeperingen Comité eist ondersoek (Van onze kerkredactie) BOGOTA Ook uit Columbia komen berichten van uitmoor ding van Indianen. Het „comité tot verdediging van de Indianen" in Bogota zegt in een open brief, dat sinds in februari tweehon derd Indianen in het Planasgebied in opstand zijn gekomen tegen de blan ke planters, de oorspronkelijke bewo ners voortdurend vervolgd worden. Behalve de planters klaagt het comité ook leger en politie aan. In een documentatie worden 25 gevallen van foltering of moord beschreven. Het comité heeft gegronde vermoe dens, dat er zeer veel van zulke ge vallen zijn. Het eist een openbaar on derzoek. in de houding tegenover sexualiteit en daaraan verbonden vraagstukken, anderzijds blijken er, aldus drs. Kapteijn, op sommige pun ten helemaal geen verschillen. Dit laatste blijkt bijvoorbeeld ten aanzien van de bekendheid met en de aan vaarding van voorbehoedmiddelen. Ook ander materiaal, zo zegt drs. Kapteijn in Konvooi, het maandblad voor gereformeerde sociale arbeid, toont aan, dat het gangbare beeld van „die conservatieve gereformeerden" niet opgaat. Zo werd in een enquête de mening gevraagd over deze uitspraak: „Het is goed, als mensen zich aan strakke re gels houden in het sexuele leven, want waar blijf je, als iedereen alles voor zichzelf uitmaakt". Welnu, met het gangbare beeld zou kloppen, dat gereformeerde onder vraagden (waarmee uitsluitend leden van de gereformeerde kerken worden bedoeld red) het met deze- uit spraak bij uitstek eens zouden zijn. Dat is niet het geval. Gereformeer de mannen zijn het hiermee duide lijk minder vaak eens, dan r.k. man nen. Het percentage gereformeerde mannen dat het ermee eens is be draagt 45 en is ongeveer even groot als bij de hervormde en buitenkerke lijke groeperingen. Gereformeerde vrouwen zijn het wel vaak eens met deze uitspraak (60 procent) maar wij ken toch weer niet duidelijk af van het gemiddelde van alle onder vraagde vroiAven. Men mag hieraan niet te sterke conclusies ontlenen, zegt drs. Kap teijn. Duidelijk is evenwel, dat even tuele verschillen tussen gereformeer den en andere groeperingen niet al leen maar te verklaren zijn uit een verschil in conservatisme, het hech ten aan tradities of gebrek aan een bewust zoeken naar de juiste ant woorden op actuele vragen. BISSCHOP ERNST op „solidair" congres veel mogelijk naar streeft het gewe ten van anderen te respecteren, aldus mgr. Ernst. De betekenis van de verklaring is, dat getracht wordt duidelijk te maken, dat de band van kerk en studenten parochie op deze manier beneden de maat blijft. Bij het van harte samen eens zijn, zou die band pas volledig functioneren. Maar wij gaan voort zo veel mogelijk van wat wij willen sa men waar te maken, zo ging hij voort. Een van de buitenlandse journalis ten maakte het bisschop Ernst wel heel moeilijk door te vragen: Waar om wordt een gehuwde priester in Amsterdam door de kerkelijke autori teiten anders behandeld dan een ge huwde priester in bijvoorbeeld Tu rijn? Is de Heilige Geest niet overal dezelfde? Pastoraal Mgr. Ernst reageerde hierop met typisch rooms-katholieke humor, die in andere oren profaan kan hebben geklonken, door te zeggen: Ik ken het humeur van de Heilige Geest niet. Om te vervolgen: Wat de Nederlandse bisschoppen nastreven is juridische maatregelen te voorkomen. Zij geven, het zfl nogmaals gezegd, de voorkeur aan een pastoraal optreden en zjjn er op uit geen banden te verbreken. Standaardontwerpen voor kerkgebouwen kostenbesparend DELFT De keuze uit een beperkt aantal standaardontwerpen voor kerkgebouwen kan de kosten van de kerkbouw sterk reduceren, doordat dan prefabricage kan worden toege past. Bovendien kan voor het beperk te aantal ontwerpen ruime aandacht besteed worden aan nevenfuncties voor het gebouw. Dit is een van de stellingen, die dr. A. R. Bakker, die gisteren aan de TH in Delft is gepromoveerd in de wis- en natuurkunde, aan zijn proefschrift heeft toegevoegd. De titel van zijn proefschrift is: An experimental integrated system for application of a computer in ship building industry. KAAPSTAD De Presbyteriaanse Kerk van Zuid-Afrika heeft op haar algemene vergadering besloten, de financiële bijdrage aan de Wereld raad van Kerken in te te houden. De j kerk zal lid van de Wereldraad blij ven. Zij zal het geld deels aan de pao- j Afrikaanse conferentie van kerken, deels aan de Zuidafrikaanse raad van kerken geven. Dit besluit is gevolg van de beslissing van de Wereldraad, vrijheidsbewegingen financieel te steunen. Premier Vorster noemde het on duldbaar, dat Suidafrikaanse kerken j onder de huidige (Omstandigheden geld naar Genève sturen. De alge- mene vergadering van de Presbyte riaanse Kerk heeft officieel geprotes teerd tegen de dreigementen waar- mee Vorster de kerken in het land wil dwingen uit de Wereldraad te treden. Kerk en Israëldag op 24 oktober UTRECHT De Kerk en Israëldag, uitgaande van de Nederlands Her vormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken en de Christelijk Gereformeerde Kerken, zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 24 oktober (en niet op 10 oktober) in gebouw „Het Visnet" te Huizen. Prof. dr. H. Berkhof zal spreken over het onlangs verschenen Israëlrapport van de Hervormde Kerk. Aanvang half elf. LONDEN Een huwelijksslui ting in twee etappen heeft een prominente Engelse geestelijke, canon Mordoch Dahl, voorgesteld- Hij wil, dat in plaats van de huidige verloving een eerste hu welijksplechtigheid plaats heeft. Het jonge paar kan dan als man en vrouw leven, maar gescheiden, tot het een stabiele financiële ba sis heeft. Wanneer zij dan een eigen huishouding stichten, zou een tweede kerkelijke inzegening moeten plaatsvinden. De bestaande praktijk klopt niet meer op de huidige econo mische situatie. Trouwen in twee etappen zal volgens Da'hl de hoge echtscheidingscijfers kunnen drukken. (Van onze kerkredactie) KAMPEN Op de Theologi sche Hogeschooldag van de Ge reformeerde Kerken, (vrijge maakt) heeft prof. drs. J. van Bruggen verklaard dat de tijds omstandigheden geen invloed zullen hebben op de aard van het onderwijs aan de hogeschool. Er is op het ogenblik een aan zienlijk predikantentekort, maar de studieduur zal niet bekort worden. Het ligt ook in de bedoeling de opleiding te splitsen in een prak tische en een wetenschappelijke lijn. Zou men aan het wetenschappelijk aspect van de studie minder aan dacht gaan besteden en het prak tische werk in de gemeenten, ten koste van andere zaken, gaan accen tueren, dan zouden op den duur de dominees onmondig worden, zij zou den afhankelijk worden van een elitegroep van wetenschappelijk ge- vormden. Prof. Van Bruggen zei ook dat een goede vooropleiding noodzakelijk blijft voor de theologische studie. Gymnasium is het beste. Wie deze opleiding niet heeft, moet cursussen in de oude talen volgen. De hogeschool lieeft een geheel eigen aard, merkte prof. Van Bruggen op. Het is een school van de kerken, opgericht om predikanten op te leiden. In de voorbije jaren moest er voort durend voor worden gewaakt dat net gereformeerde en confessionele ka rakter van de school bewaard bleef. Men spreekt op het ogenblik veel over herstructurering van het onder wijs, maar herstructurering is voor de Kamper school niet het belang rijkste. Van meer belang is dat we het doel voor ogen houden en dat doel is de studenten toe te rusten tot het zelfstandig onderkennen van de dwa lingen van deze tijd. We moeten niet steeds kijken naar andere scholen en die willen imiteren, maar het doel het belangrijkste achten, ook bij de keuze van de vakken, die gedoceerd worden. Prof. Van Bruggen zei dat de stu dieduur gemiddeld vijf jaar zal moe ten blijven: vier collegejaren en' een jaar thuisstudie. Het predikanten tekort zal voorlopig blijven bestaan. In 1971 zullen slechts enkele studen ten kandidaatsexamen doen. In 1972, 1973 en 1975 mag men elk jaar onge veer achttien kandidaten verwachten en twaalf in 1974. Dit jaar zijn 24 nieuwe studenten ingeschreven. Trouw President-curator ds. D. xan Dijk uit Groningen, hield een toespraak, waar in hij opwekte tot trouw aan kerk en hogeschool. Hij releveerde de moei lijkheden, die de Gereformeerde (vrij gemaakte) kerken in de afgelopen ja ren hebben te door staan gekregen. Er wordt vaak smalend over ons gespro ken, zei ds. Van Dijk. Dat gebeurt nu ook door mensen, die buiten het ver band zijn geraakt Niemand of zeer weinigen zijn ons sympathiek gezind, ook de verontrusten in de (synodaal) Gereformeerde Kerken niet. Deze verontrusten zeggen zelfs dan nog liver naar een zogenaamd goede dominee in de Nederlands Hervormde kerk te luisteren. Ds Van Dijk zei dat de ontwikkeling, die thans te zien is in de (synodaal) Gereformeerde Ker ken al begonnen is in 1936 tot 1944. Men bond toen de kerken aan men selijke wijsheid en menselijke stel lingen en nu heersen in die kerken, aldus ds. Van Dijk, mensenwoorden over het Woord van God. Alles wordt hoe langer hoe waziger in die kerken. Het is Gods genade dat wij daar in dertijd oog voor hebben gekregen. Het is Zijn welbehagen dat wij dat hebben mogen zien. Belangstelling De hogeschooldag mocht zich in een enorme belangstelling verheugen. Uit vrijwel alle vrijgemaakte kerken waren mannen en vrouwen en ook veel jongeren naar Kampen gekomen. Ze vulden twee kerken, de Stads gehoorzaal en twee voor dit doel ge- plaetste kolossale tenten. Oo kdit jaar bleef het kerkgebouw van de vrijgemaakt gereformeerde kerk in Kampen gesloten. Deze kerk maakt geen deel meer uit van het verband Is Jan al bij Openbaring? Prof. drs. J. van Bruggen zei gisteren op de Kamper hoge schooldag dat leden van de kerken af en toe vragen of de studietijd niet bekort kan wor den, omdat er veel predikants plaatsen vacant zijn in de vrij gemaakt Gereformeerde Kerken. De hoogleraar toonde zich een tegenstander van bekorten van de studietijd. Hij vertelde dat een vrouw ongeduldig had ge ïnformeerd naar de vorderingen van haar kleinzoon. Hoe ver is het met Jan?, vroeg ze. Is hij al bijna aan Openbaring toe? van vrijgemaakt gereformeerde ker ken Er waren meer dan 13.000 mensen. Behalve prof. Van Bruggen en ds. Van Dijk spraken op de schooldag de hoogleraren dr. J. Douma, dr. C. Trimp en H. J. Schilder en de predi kanten J. Hettinga, W. Vreugdenhil, J. J. Arnold, J. ten Hove en F. de Vries. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Een Vietna mese priester die in Parijs ver blijft, heeft op het internationale congres van solidaire priesters Amerika de grote agressor in zijn land genoemd en het Vati- caan de bondgenoot van het kapitalisme in deze oorlog. Scherp veroordeelde hy de hou ding van de rooms-katholieke bis schoppen in zyn land. Geestelijken die verzoening willen, worden steeds harder vervolgd. Ook uit Latijns-Amerika kregen priesters de gelegenheid, de situatie te schetsen. Bisschop Ernst van Breda liet zich door dertig priesters uit Spanje voor lichten. Zij vroegen zijn aandacht voor een proces tegen zestien Span jaarden, beschuldigd van ondergrond se activiteiten. Omdat er priesters onder zijn, wordt het proces achter gesloten deuren gevoerd. Er zou al zes maal de doodstraf zijn geëist. De Bredase bisschop beloofde over deze en andere zaken contact op te nemen met zijn Spaanse collega's. Ook zal hij de mogelijkheid onder zoeken, Spaanse priesters die in hun land in discrediet zijn geraakt, in het Bredase bisdom te werk te stellen onder de gastarbeiders. Ongewoon veel tijd heeft het con gres nu al verspild aan brede discus sies over het voorstel van een Franse priester, de paus te vragen waarom hij wel president. Nixon en niet een afvaardiging van de solidaire pries ters wil ontvangen. Een beslissing is nog steeds niet ge vallen. Principiële kwesties over de positie van de paus in de kerk wer den opgerakeld. Sommige priesters vinden dat het zenden van een brief de positie van de paus als hoofd van de kerk zou bevestigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2