Ajax haalde het, maar... dat was het dan ook wel PSV uiterst moeizaam Van Beveren: JViar voren!' Huwelijksbureau per televisie Drie Nederlandse jongelui opgepakt Honderd mensen kraken panden van de AMRO Uw probleem is het onze 13 DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 AMSTERDAM De tijd dat Ajax tegenstanderss kon deklas seren ook gerenommeerde ploegen lijkt voorbij. Wanneer de Amsterdammers in het verleden de geest kregen, moesten sterke en minder sterke opponenten door een hel, werden ze weggevaagd. Denk aan Liverpool, aan Neurenberg en aan Benfica. Clubs, die in de Europa Cup voor landskampioenen respectievelijk vier, drie en twee'jaar geleden werden vernederd. Van recentere datum zijn de rood-witte krachtsexplosies in het Runners Up-cup toernooi. Met name in de thuiswedstrijden moesten verleden jaar achter eenvolgens Hannover '96, Ruch Chorzov, AC Napoli en Carl Zeiss Jena met een imponerend pak slaag genoegen nemen. En die tijd, waarin de Amsterdammers als vanzelfsprekend het goede veldspel met doelpunten benadrukten, die tijd nu, lijkt voorbij. Dat Ajax niet meer het Ajax van toen is, bleek gisteravond in de met veertigduizend toeschouwers bevolkte Olympische arena tijdens het tweede duel in de Europa Cup voor lands kampioenen tegen goed willend, op zich aardig voetballend, maar toch veel te kort komend 17 Nenduri Tira na. Het veldspel was helemaal niet slecht, integendeel. De macht om de Albanezen echter dol te draaien, van de kaart te vegen, was er niet. Wel licht is het een kwestie van sfeer, een bepaalde sfeer, waarin de Ajacieden tot een topprestatie kunnen komen. Opvallend was tenminste, dat tij dens de perioden, waarin van de tri bunes het opzwepende Ajax, Ajax, Ajax, rolde, er plotseling wel die be zetenheid en geldingsdrang viel te bespeuren. Dan sneden bij voorbeeld een Sjaak Swart en een Dick van Dijk door die verdediging, dan was er wel die wonderbaarlijk statige pas- seertechniek van een Piet Keizer en dan ook daalden de voorzetten van Pietje en Sjaakie afgemeten in de doelmond neer. Voorzetten, waar men iets mee kon doen. De Ajax-voorhoe- de gisteren echter niet. Steeds zat er wel weer een Albanees lichaamsdeel tussen en was dat niet het geval, dan schoten en kopten aanwezige Ajacie den wel naast en over, maar bijna nooit in het doel van Nenduri. Snel 1—0 Bijna nooit, ja, want het begon al lemaal zo goed. Nadat Nico Rijnders in de tweede minuut al keihard had naastgeschoten, was het in de zeven de minuut dat het openingsdoelpunt het levenslicht mocht aanschouwen. Uitblinker Johan Neeskens en Sjaak Swart slaagden er in een flitsende 1-2 op te zetten. Neeskens schoof de bal door naar Dick van Dijk, die binnen het strafschopgebied werd gepakt. De bal belandde echter bij Piet Keizer en deze wist invaller-doelan Dinella te verslaan. Een beter begin had Ajax zich dus niet kunnen wensen. Wie gedacht had, dat het hek van de dam zou zijn, kwam bedrogen uit. Geen Ajax, dat het stugverdedi- gende Nenduri kon verrassen. In feite kreeg men maar weinig kansen. De hechte Aassa Albanese verdedigers was daar de voornaamste oorzaak Eenmaal waren de Amsterdammers dicht bij een goal. Sjaak Swart plaat ste een vrije trap op het hoofd van Velibor Vasovic. Knap kopte de Joe goslaaf in, maar de reactie van de overigens vrij onzekere doelman Di nella was minstens even knap. Met een machtige sprong zorgde hij er voor. dat de man aan het scorebord niet voor de tweede keer in actie be hoefde te komen. Dat moest hij bijna wel, nog geen twee minuten later. Vasovic kopte toen onnodig en ongeconcentreerd te rug naar zijn doelman Heinz ^Stuy. Hooguit vijf meter stond „Vasco" van Stuy af. De kopbal werd evenzovele meters naast de Ajax-doelman ge kopt. De sprong van gele Heinz was beslist noodzakelijk om een doelpunt te voorkomen. Het was één van de weinige moeilijke momenten voor het doel van Ajax. De Amsterdammers waren meestal „achter in Albanië" te vinden. Op zich knappe acties van Ruud Suurendonk en Johan Neeskens Dolle vreugde bij de PSV'ers nadat Veenstra gescoord heeft. Bengt Schmidt- Hansen klimt bij deze gelegenheid maar op de rug van zijn teamgenoten. door MATTY VERKAMMAN hadden echter niet het gewenste re sultaat. Even voor rust zette Nenduri via Hyka en Mema enkele niet onaardige aanvallen in elkaar. Het snel uitge voerde breedtespel verried een zekere zij het onontwikkelde klasse. Serieus in moeilijkheden kwam Ajax echter vooralsnog niet. Wel in de tweede helft. De vervan ging van Zhega op links voor Lancka bleek een versterking. Daar kwam dan nog bij, dat de andere vleugel speler, Gego, Ruud Krol enkele keren te glad af was. Een knappe pass van Xlafa naar Kazinxki had zelfs de ge lijkmaker moeten opleveren. Plotse ling stond de Nenduri-spits daar vrij voor Stuy. Onbegrijpelijk schoot hij echter over. Ajax schrok er van. Het publiek was het met de gang van zaken helemaal niet eens en maakte dat duidelijk door eerst een langzaam handgeklap te laten horen, gevolgd door de roep om Gerrie Mühren. Het hoorbare ongenoegen verstomde echter al gauw. Eerst Schoot Dick van Dijk keihard in. Een schot dat door Dinella tot corner werd gestompt. Even later was het wel raak. Een grandioze 1-2-combi- natie tussen Johan Neeskens en Sjaak Swart werd door laatstgenoem de secuur bekroond met 20. Het was gebeurd. Interessanter werd het er niet op. Hoewel een kwartier voor tijd de Al banezen zeker zo'n goede kans kre gen, als in het begin van de tweede helft. Het was weer spits Kazinxki, die vrij voor Stuy verscheen. Ditmaal schoot hij tegen de keeper op, een unieke gelegenheid op een tegenpunt onbenut latend. Afgezien van twee knallen van Dick van Dijk en Johan Neeskens was er daarna niet veel meer te beleven. Saai werd het, voor- zo verh et levendig was geweest... Geen uitbundige vreugde in Ajax' kleedkamer. Het karwei zat er op. Nenduri Tirana uitgeschakeld, nou en wat dan nog? Zo was de stemming onder de Ajacieden het best weer te geven. Concurrent kwijt Coach Ririus Michels vertelde rond uit, dat hij het maar een matige ge schiedenis had gevonden. „Hoewel die jongens uit Albanië technisch gezien, vaak leuke dingen deden, was het toch een ploeg, die weinig voorstelde. Ze toonden maar zelden een offensie ve neiging. Alles bleef maar achterin hangen. Dan wordt het natuurlijk moeilijk om daar doorheen te ko men". Feijenoords uitschakeling kwam ook nog ter sprake. „Triest voor Feijenoord, maar als favoriet weet je in de huidige Europa Cup nu eenmaal wat je te wachten staat. Het enige voordeel voor ons is, dat we een concurrent zijn kwijtgeraakt", zei Michels. In de buurt ook een wat boze voor zitter Jaap van Praag. Boos op het publiek, dat halverwege de tweede helft om Gerrie Mühren begon te roe pen. „Fijn voor die jongens in het veld", zei de duidelijk geïrriteerde Ajax-praeses. Geïrriteerd daarover was ook Ruud Suurendonk. „Ik weet niet of dat op mij sloeg. Als dat zo was, begrijp ik dat niet helemaal, want ik was toch niet de slechtste, dacht ik. Maar vervelend is het wel, wanneer je zeifin het veld staat". Johan Neeskens had het een min der fijne wedstrijd gevonden. „Ik vond het maar een vreemde ploeg. Met z'n allen in de verdediging, ter wijl een 0—0 gelijkspel voor die gas ten toch onvoldoende zou zijn ge weest". Was meer schieten vanuit de tweede lijn niet wenselijk geweest? „Dat zou weinig zin hebben gehad, omdat er veel te veel jongens daar achter ln stonden. Dan is er met een schot ook weinig of niets te berei ken". 17 Nenduri Tirana-coach Mislim Alla, gekleed in pullover en kostuum, dat rond 1960 in Nederland de grote mode was, gaf toe dat Ajax de betere ploeg was geweest. „Toch ben ik on tevreden over dit resultaat. We heb ben twee levensgrote kansen gemist, dus ik moet wel ontevreden zijn. En dan waren die doelpunten van Ajax stommiteiten van onze verdedigers. Merkwaardige Mislim, soms antwoor den gevend, die als een tang op een varken sloegen, was ontevreden. „We waren gekomen om te winnen", zo zei hij. Piet Keizer zorgt voor de eerst» Ajax-treffer. De verdediging van 17 Nen- dori Tirana maakt een ontredderd* In druk. door ROB HARTOG EINDHOVEN Kurt Linder kan gerust zijn. De Duitser, die zo langzamerhand in een uiterst moeilijk parket dreigde te ge raken, heeft zich gisteravond op gelucht ten ruste kunnen bege ven. Hij zal vandaag niet op het" matje geroepen worden door de op voetbalsuccessen azende gelucht te ruste kunnen bege- kreeg Philips enig rendement van de kostbare investeringen in Kurt Linders-miljoenenfor matie. De Eindhovenaren baan den zich via een nipte 1-0 over winning op het Tsjechische Gottwaldof een weg naar de tweede ronde van het tornooi voor bekerwinnaars. Toch ziet de toekomst van PSV er niet al te zonnig uit. De Linderelf maakte ook tegen Gottwaldof aller minst waar al een topploeg te zijn. Veel succes in de Europa Cup II lijkt er voor Linders volgelingen dan ook niet weggelegd. Daarvoor is PSV nog niet rijp genoeg. Ondanks de vele uiterst „dure benen" in de Eindho- vense formatie. PSV is nog steeds geen eenheid. Nog altijd vormen de linies geen goed sluitend geheel. Toch viel er een dui delijke verbetering te constateren in vergelijking met de laatste weken. Vooral in de eerste helft van de strijd tegen Gottwaldof. Ondanks de dub- belblanke score waarmee PSV in de rust genoegen moest nemen domi neerde de Linderelf de eerste 45 mi- niuten. Echter niet door wervelende combinaties of door vlot schakelwerk. Veel meer door de tomeloze inzet die de Eindhovense formatie na het eerste fluitsignaal van de Noorse scheids rechter Sirevaag aan de dag legde. Zelfvertrouwen Na de hervatting kwam PSV's zwakke plek echter wel heel duide lijk bloot te liggen. Om precies te zijn na één minuut al. Even nadat Wietse Veenstra met een schitterend doel punt de weg naar de tweede ronde had vrijgemaakt. Toen namelijk kwam tot uiting dat de ploeg nog met een chronisch gebrek aan zelfvertrou wen kampt. In plaats van op dat moment door te drukken naar een imposantere sco re kropen de PSV'ers als bange we zels in hun schulp terug. Met als gevolg dat de Eindhovense defensie in de slotfase nog alle zeilen bij moest zetten om een deceptie te voor komen. Kurt Linder later, even openhartig als altijd „PSV is er nog steeds niet. Dat kan je eigenlijk ook nog niet verwachten. Wij moeten als team nog groeien. We hebben nu echter een belangrijke stap gezet. Vooral voor het zelfvertrouwen van de jon gens kan deze overwinning van on schatbare waarde zijn". Spookbeeld Zelfvertrouwen. Een woord dat de PSV'ers de laatste weken als een spookbeeld achtervolgt. Ook gisteren avond was van zelfvertrouwen nog niet veel te merken. Want hoe is het anders mogelijk dat PSV, nadat het de strijd in de eerste helft dicteerde, na de treffer van Wietse Veenstra in een overschakelde op een geheel ander speelpatroon. Het patroon van de angst. Pleun Strik, voor rust als een veldheer heersend op het middenveld, pos teerde zich in de achterste linies. Harry Vos, als taktisch snufje van Kurt Linder nu eens niet als vleugel- verdediger opererend maar als aan vallende kanthalf, werd eveneens als extra man aan de verdediging toege voegd. Terwijl ook Wietse Veenstra, voor rust voorste post in de driehoek met Strik en Vos, zijn offensieve houding liet varen. En dat terwijl dit allemaal niet no dig was. Gottwaldof was immers voor de rust nauwelijks gevaarlijk ge weest. Verraderlijke angel in de Tsje chische frontlinie, Nehoda, werd vak kundig aan banden gelegd door Munk Jensen. Terwijl de spitsen Urban en Cipro door respectievelijk Wim van der Dungen en Peter Kemper al evenmin veel verwarring konden stichten. In feite zorgde alleen Jencik voor enig gevaar. Maar door goed an ticiperen van ausputzer La?ar Rado- vic kon ook hij bar weinig effect sor teren. Misverstandjes Gottwaldof kon door de gewijzigde speelwijze van PSV in de tweede helft wel gevaarlijk worden. Dood eenvoudig omdat het gedrang in de achterste linie van Linders .formatie te groot werd. Herhaaldelijk kleine misverstandjes tussen Kemper en Munk Jensen leverden nu kansen op voor de Tsjechen. Door toedoen van vooral Jan van Beveren werden ze PSV echter niet fataal. Hoewel Gott waldof een minuut of vijf voor het einde toch bijna de gelijkmaker liet aantekenen. Gelukkig voor PSV kon Wim van der Dungen een knappe in zet van Jugas van de doellijn afkop- pen. PSV-Gottwaldof: een wedstrijd met twee gezichten. PSV speelde in de eerste helft aantrekkelijk voetbal. Met Harry Vos en Pleun Strik als stuwende factors op het middenveld en Wietse Veenstra als coördinator bouwde het aan een indrukwekkend offensief. Doelpunten leverde het echter allemaal niet op. Vooral omdat Wily van der Kuylen minder succes vol met schieten was. Ook Eef Mul ders, op ide linkervleugel de Belg Jo- had Devrindt vervangend, slaagde er niet in met zijn felle spetters doel man Hastik te passeren. Nadat de rust met een voor Gott waldof prettige vooruitzichten bie- Wietse Veenstra's winnende treffer in beeld. Doelman Hastik valt tever geefs uit. De door Veenstra ingeknalde bal betekent dat PSV zich plaatst voor de tweede ronde van het tornooi voor bekerwinnaars. dende stand was ingegaan opende PSV de tweede helft op sensationele wijze. Op rechts dribbelde Bengt Schmidt Hansen langs enkele tegen standers en lepelde vervolgens de bal keurig voor de Tsjechische pot. Wiet se Veenstra maakte het werk keurig af. Na de bal eerst beheerst doodge maakt te hebben joeg hij het leer achter doelman Hastik. PSV heeft ondanks zijn verdedi gende houding ook hierna nog enkele kansen gehad. Maar met name Van der Kuylen richtte enkele malen te onzuiver, terwijl een kopbal van Wietse Veenstra op waarlijk schitte rende wijze door de sterk keepende Hastik tot corner verwerkt werd. Gottwaldof kreeg aan de andere kant echter meerdere en betere kan sen. Jan van Beveren maakte zijn fa belachtige transfersom echter volko men waar. Op soms sublieme wijze maakte hij keiharde spetters van Ur ban, Nehoda enKucera onschadelijk. •fe Keihard PSVGottwaldof bleef daar door 10. Kurt Linder was er blij mee. „De jongens hebben er keihard voor gewerkt. Goed, dat het niet altijd even fraai ging is waar. Maar voorlopig telt toch hét resultaat. Of niet soms (Van onze radio-en tv-redactie) PARIJS „Kunt u op uren dat er geen programma's worden uitgezon den foto's met naam en adres van mensen die een huwelijkspartner zoe ken, vertonen?" Dit schreef een 24-jarig Parijs' meisje aan de Franse omroep ORTF. Zij zou dit een nuttig gebruik van televisie achten en, schreef ze erbij, u zou een kleine vergoeding kunnen eisen, zodat u er geen kosten voor behoeft te maken. De televisie als huwelijksbureau... j moet maar op de gedachte komen. Het lieve kind heeft er natuurlijk geen idee van, wat een zenduur al leen technisch al kost, maar dat spelt bij hoog idealisme natuurlijk geen rol. Helaas voor haar heeft de ORTF het verzoek moeten afwijzen. MENTON Drie Nederlandse jon gelui zijn aan de Frans-Italiaanse grens gearresteerd. Onder de mat van hun auto hadden zij hasjiesj verstopt. Het drietal wordt verdacht van een gewapende overval op een bank in het Belgische Achel. Het zijn A. P. (25) uit Eindhoven, J. van L. (22) uit Amsterdam en een achttienjarig meisje. De politie vermoedt dat ze met het geld van hun buit (f 6000) de verdo vende middelen hadden gekocht. AMSTERDAM Binnen een uur heeft de Amsterdapise politie de af gelopen nacht circa honderd mensen uit gekraakte panden gehaald. Het waren leden van de „Actie groep pandverbeuren" die een groot aantal gebouwen tussen de Nes, Pie- terhalssteeg, Oude Zijdsvoorburgwal en de Enge Lombardsteeg hadden be zet. Deze panden zijn eigendom van de AMRO-bank en staan al geruime tijd leeg. Het kabouterraadslid Frans van Bommel, die ook aan de kraking deel nam, had tijdens de vergadering van de nieuwe actiegroep de actie van te voren aangekondigd. Geen protest tegen hulp VS aan Griekenland DEN HAAG De regering ziet geen aanleiding om er bij Amerika op aan te dringen, dat het besluit tot hervatting van de wapenleveranties aan Griekenland wordt herzien, zegt premier De Jong in antwoord op vra gen van het Kamerlid Wierenga (soc). Hij verwijst naar de toelichting bij dat besluit, waarin gewezen wordt op de strategische betekenis van Grie kenland. Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zyn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bij te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Mijn perzikleiboom is plot seling doodgegaan. Aan de ander* kant van de schutting is een klim roos doodgegaan. Verleden jaar ge beurde hetzelfde met een pereboom. Is hier éen verband? Antwoord: Nu dit kwaad zo alge meen is, is het zaak na te gaan of er een aardgasbuis door uw tuin loopt. Stallen er bromfietsen in de onmid dellijke nabijheid? Zit er iemand dichtbij aan een auto ,te sleutelen? Hangt er wasgoed fci de buurt? (Ge bruik van synthetische wasmiddelen kan schadelijk zijn voor de planten). Het kan ook zijn dat door een wijzi ging in de lichtval, doordat u de lel boom iets anders hebt geleid, de 'perzik is doodgegaan. Kweken van perziken in de open lucht is altijd riskant. De behandeling moet vak kundig geschieden en bespuiting is werk voor een vakman. Als uw cbnclusie is dat de grond vergiftigd is, is het zaak deze te ver vangen. Als u nieilwe planten koopt, haal er dan een vakman bij. Vraag: De weg voor mijn huis en erf, een rivierdijk, ligt op mijn grond. Ik betaal grondlasten. Rijden moet ik vanzelfsprekend toelaten, maar kan ik parkeren verbieden? Antwoord: Het is kennelijk een openbare weg en parkeerverbod is een zaak van de politie. Waarschijn lijk zal deze u wel terwille zijn, vooral als sommige mensen er een gewoonte van maken hinderlijk en onnodig voor uw huis te gaan staan. Vraag: Als ik 1 december in mili taire dienst ga en in november trouw, hoeveel is dan de kostwin nersvergoeding? Antwoord: Dat hangt af van de behaalde diploma's. Bespreek het op het gemeentehuis. Verdiensten van de bruid worden afgetrokken. Vraag: Hoe moet ik theologie als vrijetijdsbesteding beoefenen? Antwoord: Stel u in verbinding met de studentendecaan van eea theologische faculteit. Hulp van lezer. De lezers die en kele jaren geleden naar de woorden van het gedichtje "Een vlucht van bonte kraaien" gevraagd hebben, kunnen wij thans helpen. Helaas zijn nu wij weer hun namen kwijt. Vraag: Jaren geleden hebben wij een meisje geadopteerd. Wij hebben vervelende dingen gehoord en mee gemaakt met erfeniskwesties en ma ken ons ongerust. Antwoord: Dat hoeft niet als het een wettelijk geadopteerd kind is. Toch is het wel raadzaam de zaak eens met een notaris te bespreken. Als er een juridische lacune is, is de zaak met behulp van twee eenvou dige testamenten gemakkelijk te re gelen. Voor successierechten staat een niet geadopteerd pleegkind ge lijk aan een uit de ouders geboren kleinkind, zodat de successierechten betrekkelijk laag zullen zijn. Vraag: Kan een vrouw na het overlijden van haar man zomaar over het tegoed op het spaarbank boekje beschikken? Vervalt een machtiging bij overlijden? Antwoord: Inderdaad is een machtiging niet voldoende. Waar schijnlijk kan men wél het boekje op naam van beide echtelieden zet ten. EINDHOVEN Jan van Be veren kwam breedlachend PSV's juichende kleedkamer uit. „Man, wat ben ik blij", moest Neerlands sterkste keeper kwijt. „Het is allemaal wel een kwes tie van hangen en wurgen ge weest. Maar goed we zijn de eerste ronde in ieder geval door. De rest zien we nog wel". Ook Van Beveren vond het vreemd dat PSV zich na de treffer van Wietse Veenstra in de defensie terugtrok. „Ik heb wel tien keer als een waanzinnige „naar voren" staan schreeuwen. Maar het hielp allemaal niets. Daardoor kwamen we nog in moeilijkheden ook. Want laten we eerlijk zijn. Wanneer Gottwaldof gelijk maakt hebben we niets te zeggen. Ergens is die defensieve houding van ons wel te verklaren. We begon nen de wedstrijd met een achter stand. We moesten aanvallen. Na dat doelpunt van Wietse bekroop de meeste spelers echter weer die angst. We werden bang. Ons spel iverd verkrampt. Dat is een kwestie van zenuwen, denk ik. Vandaar dat iedereen in de verdediging terug kwam. Gewoon omdat ze doodsbang waren dat er achter eentje in zou gaan". Paniekvoetbal Lazar Radovic, de oude geslepen vos, die een ijzersterke rentrée maakte, beaamde dat. „We hebben het laatste kwartier gewoon paniek voetbal gespeeld. En dat terwijl het toch helemaal niet nodig was. Voor de rust is Gottwaldof niet aan de bal geweest. Wanneer we na dat eerste doelpunt gewoon doorgegaan zouden zijn hadden we er misschien nog wel een stuk of drie gemaakt Een van de mannen die de defen sie te hulp schoot was Harry Vos. Hij had geen verklaring voor de plotselinge terugval van PSV. „Ik weet niet wat er ineens aan de hand was. We werden als een magneet naar Van Beveren getrokken. Ik zelf ook. De eerste helft heb ik op het middenveld rustig lopen schakelen. Maar na dat doelpunt ben ik daar niet meer aan toe gekomen. Maar wat geeft dat allemaal nu nog. We zijn de eerste ronde door. Dat is toch het belangrijkste". Ir Kans gehad Bij de Tsjechen heerste een begra fenisstemming. Ttrainer Oldrich Subrt kon de uitschakeling van Gott waldof maar moeilijk verwerken. Men zachte stem klonk het. „We hebben het thuis vergokt. Daar had den we PSV met minstens drie doel punten verschil op moeten rollen. Dan hadden we hier geen moeilijk heden meer gehad. Maar we hebben nu eenmaal te veel kansen laten lig gen. Dat is voetbal. Maar afgaande op deze twee wedstrijden tegen PSV moet ik toch zeggen dat ik geloof dat mijn ploeg meer inhoud heeft. Maar ja, we hebben onze kans ge had. ROB HARTOG

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13