ISRAËL RF.RFID TOT VERLENGING BESTAND Commentaren Textielindustrie en garages f400 Ministerie weigert 74 studenten beurs Deel TH-personeel weigert f 400 Het Kwartet W aarschuwing Sow jetunie en Amerika Congres geeft Nixon blanco volmacht Zuidmolukker mag naar zijn ouders MELKPRIJS CENT HOGER' mstt mm Onbestendig Antillianen spoorloos" De Jong en Luns naar jubileum VN Nieuwe Leidse Courant Woensdag 30 september 1970 57ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen I Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer loofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven 11 mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur osygin (rechts) en minister Fawzi Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren in Soest een tentoonstelling van kinderteke ningen geopend. Een charmant moment was het toen het prin selijk paar de expositiezaal ver liet: een grote groep kleintjes, - elk met een boeket bloemen in de hand, dromde om de bezoe kers heen DEN HAAG Minister Polak heeft beslist dat de Zuidmolukse jon gen Ladri Astro een voorlopige ver blijfsvergunning in Nederland krijgt. Zijn ouders wonen sinds 1962 in ons land. Hun zoon heeft sinds die tijd verscheidene malen geprobeerd een visum te krijgen. Die werd tel kens geweigerd. Enkele Tweede-Kamerleden hadden de minister gisteren vragen gesteld over deze kwestie. DEN HAAG Opnieuw zijn twee bedrijfstakken na een aan vankelijke weigering gezwicht 'voor de eis der vakbonden om over 1970 een extra uitkerirfg van 400,bruto te verlenen, te weten de textiel-industrie Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de accept girokaart af te wachten en uitsluitend daarmee te betalen. DEN HAAG De prijs van ccn- sumptiemelk moet met één cent om hoog. De uitkering van de vierhon derd gulden in de zuivelindustrie maakt dit noodzakelijk, meent de di recteur van de CMC. De afspraak met het ministerie van economische zaken is echter dat er voor 1 april geen prijsverhogingen zullen komen. Veel heb ik geleerd van mijn onderwijzers, meer van mijn makkers, het meest van mijn leerlingen. TALMUD Crita) „AU ze vraugi, hoe liet i is, zeg dan maar. dat ik vi honger heb." Hoog water: 1 oktober: Rotter dam le getij 5.26, 2e getij 17.23; Scheveningen 3.29-15.47: Vlissin- gen 214-14.29; Willemstad 6.00-18.12. DE BILT Tussen een hoge- drukgebied bij de Azoren en een omvangrijk lagedrukgebied boven het noordelijke deel van de oceaan heeft zich een krachtige westelijke stroming ontwikkeld, die zich het afgelopen etmaal naar het Westeuropese vasteland uitbreidde. Hierdoor kwam er ook in onze omgeving een einde aan het fraaie nazomerweer van de laat ste dagen. De weersomslag vol trok zich in ons land dinsdag avond en nacht. In het zuiden en zuidoosten van het land ging dit plaatselijk met onweer en flink wat regen gepaard. Zo werd op het vliegveld van Zuid-Limburg in twaalf uur tijds 18 mm afge tapt. De komende vierentwintig uur zullen oceaanstoringen het weer beeld bepalen. De regenkansen blijven daarom groot, terwijl er ook op vrij veel wind zal moeten worden gerekend. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) da lend. Zon en maan 1 oktober: zon op 6.40; onder 18.19; maan op 7.42; onder 18.08; 8 oktober E.K. (ruim 70.000 werknemers) en het garagebedrijf (ruim 50.000 man). In de textielindustrie ontvangen de werknemers van 23 jaar en ouder uiterlijk 15 november 200,De rest zal worden uitbetaald in zes maande lijkse termijnen van januari tot juli of ineens per 1 april. Jongere werk nemers krijgen op genoemde data hun extra weekloon. De uitkeringen zullen in de nieuwe c.a.o. worden verwerkt op basis van drie procent. De werkgevers in de textielindustrie wilden veertien dagen geleden niet verder dan een extra uitkering van 150,omdat anders „tal van bedrijven in de rode cijfers kouden komen". Na zeven uur onderhandelen werd i gisteravond overeenstemming bereikt tussen de metaalvakbonden en de werkgevers in de garagebedrijven (Bovag).. Deze werknemers willen 200,ontvangen voor 31 december I en 200,voor 1 april. Jongeren be- 1 neden de 23 jaar krijgen 40.per i leeftijdsjaar minder tot een minimum j uitkering van 120,—. Akkoorden over de volle 400,— werden verder ondermeer bereikt in j de papier-industrie (circa 130000 j werknemers), nadat bij de papier fabrieken Van Gelder te Velsen en KNP te Maastricht al eerder overeen- j stemming was bereikt, in de bak steen-industrie (circa 7000 werkne mers) en bij de woningbouw corpora ties (circa 7000). HARLINGEN In 1971 wordt be- f gonnen met de bouw van een nieuwe industriehaven bij Harlingen. De ha ven zal bereikbaar zijn via een schutsluis. Er is capaciteit voor sche- pen tot 3000 ton. NEW YÓRK Israël is be reid na 5 november, wanneer de staakt-het-vuren-overeen- komst afloopt, een onbeperkt be stand in acht te nemen. Voor waarde is dat zijn troepen niet worden aangevallen. „Israël zal alle pogingen doen om tot vreed zame betrekkingen met de Ara bische landen te komen", zei mi nister Eban (buitenlandse zaken) gistreen te New York. Tegelijkertijd waraschuwden Amerika en Rusland de Ara bische wereld, te blijven streven naar vrede. Het Kremlin voegde eraan toe, dat de Arabieren en in het bij zonder Egypte konden blijven rekenen op de steun van de Sow jetunie. President Nixon zei in Napels op zijn beurt, dat de VS streven naar goede betrekkingen met alle landen, met inbegrip van Egypte. Nixon zei dat de dood van presi dent Nasser een nieuwe situatie in het Nabije Oosten schept. Maar hij vond het nog te vroeg voor specu laties, omdat over de opvolging van Nasser nog mets bekend is. Het is duidelijk dat zowel Rusland als Amerika weinig gerust zijn over de 'periode-na-Nasser'. De Arabische wereld wordt dringend verzocht een oplossing te zoeken voor het conflict met Israël. Emotie Er wordt rekening mee gehouden dat de dood van Nasser onder ae Arabieren een grote stroom van emotie zal veroorzaken. En er is een grote kans dat deze uitbarsting zich zal keren tegen de Westerse landen. Vooral Amerika wordt verweten schuld te hebben aan de moeilijk heden van de Arabieren. Nu de bin dende en matigende Nasser er niet meer is, kan deze verbittering wel eens flink aanwakkeren. Intussen heeft het Amerikaanse congres president Nixon blanco vol macht gegeven, alle benodigde wa pens aan Israël le leveren om het militaire evenwicht in het Nabije Oosten in stand te houden. Ook kreeg hij toestemming, voor derge lijke leveranties kredieten te geven. Het begrip wapenleveranties blijft niet beperkt tot vliegtuigen; ook ra ketten, tanks en kanonnen mogen nu geleverd worden. Kosygin De Russische premier Kosygin is gisteren in Kairo aangekomen om morgen de begrafenis van Nasser bij te wonen. Andere hoge gasten zijn. koning Hoessein en vele andere Arabische staatshoofden, de Franse premier-Chaban-Delmas, de Engelse minister van buitenlandse zaken Home, de Westduitse staatssecretaris Mörsch. Nederland wordt vertegen woordigd door ambassadeur Bergs- ma. President Nixon stuurt zijn minis ter van buitenlandse zaken Rogers en Robert Finch. President Tito stuurt eveneens een vertegenwoordiger. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat het bezoek van Nixon aan Joegoslavië niet door zou gaan, omdat Tito de begrafenis van zijn vriend Nasser wilde bij wonen. Effectief Nixon verblijft nu in Napels. Gis teren bezocht hij de Amerikaanse Zesde Vlooi. Tn een toespraak tot de bemanning van de Saratoga legde Nixon veel nadruk op de betekenis die het instandhouden van een ster ke strijdmacht voor de vrede heeft. Stilte voor gebed in de Algemene vergadering van de Verenigde naties te New Yprk ter nagedachtenis van de overleden president Nasser, tijdens de vergadering van gisteren. UTRECHT Omdat er on enigheid is ontstaan tussen het ministerie van onderwijs en we tenschappen en het bestuur van i DEN HAAG Ambtelijk Den Haag vraagt zich af waar de tien duizend Antillianen vandaan komen, die volgens het Tweede-Kamerlid E. J. Harmsen (Binding Rechts) naar Nederland zullen komen. Volgens de heer Harmsen zou de regering hebben besloten tienduizend Antillianen naar ons land te halen met als doel de spanning op de ar- beidsmarkt te verminderen. Het Kamerlid heeft de ministers Klompé, Roolvink en Nelissen de vraag gesteld of het wel juist is zo'n grote groep naar Nederland te laten komen. „Voor beide landen is dit be sluit onjuist. Nederland zou met een te groot aantal Antillianen te maken krijgen, die zich hier niet thuis voe len. terwijl aan de Antillen zelf waar schijnlijk de beste werkkrachten zou den worden onttrokken." Op het ministerie van sociale zaken zet men een vraagteken achter het aantal van tienduizend. Overigens zijn de rijksgenoten van hebben van een werkvergunning vrijgesteld. der subfaculteit der psychologie j van de rijksuniversiteit te j Utrecht dreigen 74 studenten i geen beurs te ontvangen. Een aantal van hen is overi gens al ver gevorderd met de studie en heeft in voorgaande jaren altijd een beurs gekregen. Het bestuur van de faculteit wordt j sirtds vorig jaar november echter uit- j geoefend door een faculteitsraad en de studieresultaten worden niet meer uitgedrukt in cijfers, maar in woor- i den. Omdat Den Haag toch cijfers verlangt, is aan iedereen die in de termen viel voor een studiebeurs, het cijfer acht toegekend. Het gevolg was een brief van het ministerie, waarin werd opgemerkt dat het percentage achten normaal tusen tien en twintig procent is en er dus iets niet klopte. Men moest maar nieuwe cijfers insturen, die beter overeenstemden met het nor male percentage van de cijferverde ling. Volgpns de voorziter van de facul teitsraad, prof. dr. J. H. Dijkhuis, worden de meeste studenten in de grootste moeilijkheden gebracht om dat ze nog geen cent hebben ont vangen. Afgesproken is dat er geen cijfers zullen worden veranderd, en dat Den Haag zal worden gevraagd voorlopig een beurs uit te keren volgens het 6040 principe (60 proeent renteloos voorschot en 40 procent a fonds per- du) en dat'vervolgens overleg zal be ginnen over de toekenning van een volledige beurs. Mentaliteit ZOALS al lange tijd gebruikelijk is, zullen ook ditmaal in het najaar de eerste besprekingen beginnen over het loonbeleid voor het vol gend jaar. De vakbonden zullen rekening kun nen houden met vier factoren: de mogelijkheden van de bestaande vrije loonpolitiek, de kans dat de regering artikel 8 (ingrijpen in af zonderlijke cao's) van de Loonwet zal schrappen, het afkondigen van een loonpauze of een andere beper kende loonmaatregel om de inflatie zoveel mogelijk in te tomen, en de macro-economische verkenningen van het Centraal Planbureau voor 1971. Hiermee kunnen de vakbonden ver komen, maar voor een goed en verstandig beleid is méér nodig. Allesbeslisscnd zal zijn de geeste lijke instelling bij de onderhande lingen. De vakbeweging heeft met niet gerin ge moeilijkheden te kampen. Er is een grote krapte op de „arbeids markt", de vakbondsleden ziin veel eisend. en de positie van de werk gevers bij het overleg is niet zo bijster sterk. Van deze positie zouden de vakbon den handig gebruik kunnen maken, met voorbijzien van de betekenis van genoemde vier factoren, die voor volgend jaar ook in het belang van de werknemers zelf als het goed is het loonbeleid zul len moeten bepalen. Men zal zich moeten realiseren, dat we geen geleide loonpolitiek meer hebben, omdat „zwart loon" en an dere illegale loonsverhogingen een dergelijk loonsysteem in een tijd van hoogconjunctuur toch onuit voerbaar maken, afgezien nog van andere bezwarende omstandighedrn. We kennen ook geen volledig vrij loonsysteem, omdat de loonkosten in een juiste verhouding moeien blijven tot de produktiviteitsverbe- tering en de overige lasten die op het bedrijfsleven drukken. We hebben een beperkt vrije loon politiek; dit betekent voor volgend jaar, dat rekening gehouden kan en moet worden met de opgesomde vier factoren. Deze factoren zou men aldus kunnen samenvatten: vakbonden moeten bij een systeem van beperkte vrije loonpolitiek be reid zijn ernstig rekening te hou den met richtlijnen die het resul taat zijn van saniensprekingen van regering met vakcentralen en werk- geverseentralen. Alleen dan is het aanvaardbaar, dat de regering artikel 8 van de Loon wet intrekt. DEN HAAG Premier De Jong zal van 17 tot 21 oktober de feeste lijkheden bijwonen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Ver enigde Naties in New York. Hij zal worden vergezeld door de eerste ministers van Suriname en de Antillen, Sedney en Petronia. Minister Luns zal ook enkele dagen naar New York gaan. VAN BERKELS MELK GOED VOOR ELK Telefoon 176331 Vele handen werden (gretig) uitgestoken, toen pluimveehou ders van het gehele land gisteren op het Binnenhof in Den Haag protesteerden legen de moeilijk heden, in hun branche ontstaan door de EEG-bepalingen. Om hun protesten tegen de al le lage eierprijzen le accentueren, deelden zij gratis kippen en ei eren vit en uiteraard werd deze geste" wel „op prijs" gesteld.... EINDHOVEN Een aantal hoogleraren en medewerkers van de Technische Hogeschool in Eindhoven heeft geweigerd de veelbesproken vierhonderd gulden in ontvangst te nemen, als de ambtenaren die krijgen. Wat via stakingen en persoonlijke inzet in de havens en andere bedrijven aan welvaartsverbetering werd bereikt voor een kwetsbare inkomensgroep, kan niet zomaar van toepassing worden verklaard op die inkomensklassen die zich toch al ruimschoots boven de weistandsgrens bevonden, menen zij. Zij voegen eraan toe. dat zo welvaartsverbetering van de zwakkeren regelrecht wordt ontkracht. Daarom stelt de groep voor dat iedere medewerker aan de TH die het met deze overweging eens is, zijn extra uitkering ter beschikking zal stellen aan die medewerkers van de TH, die beneden de weistandsgrens zitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1