Gijzelaars leefden weken lang tussen hoop en vrees van V oortbestaan Amerika bedreigd Klassieke steun breidt uit tot modern jeugdwerk Tientallen gewonden, vooral onderpolitie, inBelfast Eenzaam avontuur Zingen en spelletjes ,We beurden elkaar op Week nationale rouw in Zambia NS Minitrips in eigen land Kinderpostzegel kan meer KRITIEK ONZE TIJD EVEN WETEN Man na ruzie doodgeschoten OOK ZIJ MAANDAG 28 SEPTEMBER 1970 Nederlandse in nood in woestijn AMMAN De 21-jarige Ineke Scheepstra uit Abcoude vertelde gisteren in de Jordaanse hoofd stad, dat een Iraakse militair haar in de woestijn de kleren van het lichaam had gescheurd en geprobeerd had, haar aan te randen. Met haar verloofde, de 23-jarige Ernst Seunke, was zij in een Volkswagen van Bagdad onder weg naar Amman, toe het voer tuig het bij Mafrak begaf. Iraak se militairen, die in dat deel van Jordanië gelegerd zijn, waren bereid de auto naar de stad te slepen. Seunke moest echter in de legertruck gaan zitten, terwijl een soldaat Ineke gezelschap zou houden. Bij het wegrijden bleek, dat de sleepkabel niet aan de Volks wagen was bevestigd en dat Ineke was achtergebleven. Ter wijl Seunke uit de truck sprong en terugrende, verkeerde zij in de grootste moeilijkheden. De komst van een andere auto (met Jordaanse militairen) bracht op het laatste ogenblik redding. De Iraakse soldaat nam in het duis ter de benen. De Volkswagen werd naar Zer- ka gesleept, waar het verloofde paar negen dagen van felle strijd meemaakte. Nadat zij hun auto voor 28 dollar hadden verkocht, kregen Ineke en Ernst in een legervoertuig een lift naar Am- Met andere buitenlandse evacué's mochten zij Jordanië verlaten. Zo goed en zo kwaad als 't ging, maar doorlopend met angst van wat er zou gaan gebeuren, heb ben 48 gegijzelde luchtreizigers de afgelopen weken in Jordanië doorgebracht. (De overige zes zouden vandaag worden vrijge laten). „Kop op", luidde het motto van de 32 Amerikanen, die twee weken lang in gevangenschap van de Palestijnse guerrilla's op eikaars gezelschap wa ren aangewezen. „Af en toe werd iemand bang of depressief, maar dan beurden dc anderen hem op," ver telde David Raab. een zeventienjarige jongen uit Trenton. „We wisten dat we de stemming erin moesten houden en daarom gin gen we zingen", zei de twintigjarige Mimi Beeber uit New York. „Eerst de beatle-liedjes, daarna die dingen die volwassenen op feestjes zingen als zij niets anders kunnen bedenken". Ontspannen „Ik ben zo blij eruit te zijn- De drie andere meisjes en ik denken nu al leen maar aan ontspannen. Sinds we in dit hotel zijn, heeft de douche geen ogenblik 6til gestaan", vertelde ze. De zestienjarige Barbara Mensch zei een stuk sympathieker te staan tegenover de Palestijnse zaak, nu ze heeft gezien hoe ze in de vluchtelin genkampen moeten leven. De gjj zeiaars waren op verschil lende plaatsen in Amman onderge bracht. Soms werden ze vervoerd naar een plek, waar een andere groep zat. „We waren dan dolgelukkig el kaar weer te zien", zei een gegijzelde Amerikaan. „Onze stemming daalde vanzelfsprekend toen de gevechten uitbraken". Schaakspel Behalve met zingen, probeerden ze de moed er zo goed mogelijk in te houden door spelletjes te doen. Enke le groepjes kregen kaartspelen en pokerstenen, anderen hadden zelf een schaakspel gemaakt. Sommigen mochten zelf koken. Maar de vrees over de toekomst overheerste. „Wij dachten dat wij elk ogenblik gedood zouden worden", zei majoor Fakes Potts. Over het eten hadden de gijzelaars niet te klagen, maar de sanitaire voorzieningen wa ren zeer slecht. „Het ergste was wel dat we niet wisten wat er gebeurde", vertelde David Raab. Het was zeer opwindend, maar ik zou het niet over willen I doen"- Een Brit, die behoorde tot de eerste groep (van zestien) die was vrijgela ten, verklaarde, dat ze enkele minu ten voordat ze werden bevrijd de vresel jkste momenten van hun ge vangenschap beleefden. Vlakbij „We dachten zonder meer te zullen worden neergeschoten in het vuurge vecht tussen de Palestijnen en de Jordaniërs. We konden elk moment worden geraakt, temeer daar het Jor daanse leger niet wist dat we vlakbij gevangen zaten. Toen hield het schieten plotseling op en hoorden we enkele Arabische kreten, boven het angstgeschreeuw van vrouwen en kinderen uit. Ineens waren de wachten voor de deuren verdwenen en konden we ongehin derd naar buiten". Captain Carroll Woods (rechts), gezagvoerder van het gekaapte TWA-vliegtuig, en twee andere Amerikaanse gijzelaars, gefoto grafeerd op Cyprus na hun vrij lating in Jordanië. Nederlander onder de 89 ingesloten mijnwerkers LOESAKA Vanaf vandaag heerst in het Afrikaanse land Zambia een week van nationale rouw. Presi dent Kaoenda kondigde die gisteren af nadat men alle hoop had opgege ven voor de 89 mensen, die In de kopermijn Mufulira ten noorden van hoofdstad Ndolax zijn opgesloten. Onder hen bevindt zich de heer W. Groothuis (34) uit Utrecht. Reddingsploegen zijn al sinds vrij dag op zoek naar de mannen, die bij na vijfhonderd meter onder de grond onder miljoenen tonnen modder, zand en water zijn bedolven. Veertienhon derd andere mijnwerkers konden vrijdag veilig naar boven worden ge bracht. De mijn Mufulira, een van de grootste ondergrondse kopermijnen ter wereld, zogt voor bijna een kwart van de Zambiase koperproduktie. Ko per brengt voor meer dan negentig procent van de inkomsten van het land op. Door de ramp dreigt de pro- duktie ernstig gestagneerd te worden. 145 hippies kaalgeschoren TEHERAN Politieagenten bij gestaan door de plaatselijke kappers hebben in hippiecëntra in het Per zische Sjemifan 145 hippies gearres teerd en kaalgeschoren. Alle arrestanten zullen voor het ge recht gedaagd worden wegens het in bezit hebben van hasjiesj. Nederlander hij ploegen derde HORSENS De Noor Leif Huser heeft zaterdag in het Deense Horsens het wereldkampioenschap ploegen ge wonnen. De tweede prijs ging naar de Ier James Murphy en de Neder lander Ad Havermans uit Zevenberg- sche Hoek werd derde. Er waren vijftienduizend toeschouwers. Een wankleurige maximantel met bontkraag naar een ontwerp van Katalin Hiczko voor het Hongaarse modehuis Garment in Boedapest. WASHINGTON „Als het onbegrip tussen de studenten met hun nieuwe cultuur en een groot deel van het publiek blijft be staan, dan wordt het voortbe staan van de Verenigde Staten bedreigd. Een land dat ertoe wordt gedreven oorlogswapens tegen zijn eigen jeugd te gebrui- 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS ken, is een land dat op de rand van de chaos staat". President Nixon zal er alles aan moeten doen om een einde te maken aan dc ongekende crisistoestand op dc universiteiten, waardoor het land diep is verdeeld," aldus concludeert een presidentiële commissie onder leiding van ex-gouverneur William Scranton. In het rapport worden zowel linkse als rechtse extremisten verantwoor delijk gesteld voor de verscherping j van de toestand. Duidelijk wordt ge- I zegd dat Nixon niet snel genoeg heeft gereageerd op de slechter kvordende j omstandigheden aan de universitei ten. „Het is noodzakelijk dat de presi dent ons weer verenigt voor er meer levens verloren gaan en er meer I eigendommen worden vernield. Als men het geweld laat voortduren, zul- len de VS mogelijk tot onderdrukking I overgaan". „Maar," aldus de commissie, „de geschiedenis laat zien dat het bijna j onmogelijk is onderdrukking in de hand te houden als men er eenmaal I mee is begonnen. Wil de vrede in het I land worden hersteld, dat is het noodzakelijk een einde te maken aan de oorlog in Vietnam". Er wordt opaan gedrongen de een- heden die op universiteiten moeten i ingrijpen, dat ongewapend te laten j doen. Verder wordt opgemerkt dat de 1 agitatie op de universiteiten in hoofd zaak het werk is van een kleine groep studenten en hoogleraren en in enkele gevallen van beroepsagitato ren. In een „open brief" aan negenhon derd universiteiten heeft Nixon giste ren gewaarschuwd voor de taktiek I die politieke extremisten gebruiken om studenten op listige wijze over te halen deel te nemen aan geweldda- I dige acties. De komst van president Nixon was voor vele Milanezen aanleiding te demonstreren. De anti-Nixon-pro- testtocht werd tevens een aanhan kelijkheidsbetuiging voor guerrilla leider Arafat. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM In 1924 verscheen voor het eerst een serie ..weldadig heidszegels voor het misdeelde kind", bedoeld om de tehuizen waarin kin deren door particulier initiatief wa ren ondergebracht, aan broodnodige steun voor eten, kleren en onderdak te helpen. Dinsdag komen schoolkinderen aan de deur om bestellingen op te nemen voor de 44ste Kinderpostzegelactie. Nog altijd voor die tehuizen, zij het niet meer voor de dagelijkse behoefte, maar ook voor het moderne jeugd werk. Een som van 50.000 gulden deed in 1924 tranen in de ogen wellen om zoveel gulle goedheid van het Neder landse volk. In 1970 werd ruim 5 miljoen gulden gewonnen. Misschien met minder of feren, maar het weerspiegelt nog de medemenselijkheid van datzelfde volk. Een gulden heeft nu wel een heel andere waarde. Voor „kost en kleer" in de tehuizen behoeven wij niet meer uit de ge spekte zak-vol-welvaart te geven: dat doen wij na de belastinggelden. Maar voor de moderne, ook in die tehuizen steeds stijgende behoeften, voor het aanstellen van meer wetenschappe lijk gevormden, voor nieuwbouw en een zwembad, een sportlokaal Voor die zaken zijn de handen nog altijd verlangend uitgestoken naar dat jaarlijkse Kinderzegelgeld. Het zou dit jaar wel wat meer kun nen lijden dan dat éne stereotiepe mapje zegels. Van de riks die men ervoor uitgeeft gaan maar een paar dubbeltjes naar „het kind". En dat is toch wel weinig. Er is met rose pamfletten gezwaaid door kinderbeschermingsmedewer kers, die vinden dat er moet worden gemoderniseerd en gedemocratiseerd. Maar men denke niet dat men „dus" aan verouderende instellingen niets meer behoeft te geven? Moderniseren zonder geld is er helemaal niet bij en wanneer men „dus" de handen van de kinderbescherming zou aftrekken, raakt de zaak achterop. Kritiek moet er rijn, maar dan als stimulans om het beter te maken. In Amsterdam is de 22-jarige Chi- i Juist het extra postzegelgeld kan nees A. S. aangehouden, die ervan hierbij helpen. wordt verdacht betrokken te zijn ge- Als er meer geld binnenkomt, kan weest bij de roofoverval van afgelo- er meer worden uitgedeeld. In een pen dinsdag op het Chinese restau- I verwoeste Joegoslavische stad wordt rant Tong-Ah in Eindhoven. een heel nieuw kinderdagverblijf ge- Een Fokker Friendship van de IJslandse luchtvaartmaatschappij is zaterdag tegen een 500 meter hoge berg op de Far-Oer eilanden gevlo gen. Van de 34 inzittenden kwamen er acht om het leven. bouwd van onze gift. Er mag best mee worden gedacht aan het buiten land waar nood heerst, maar dat be tekent nog niet, dat er voor Neder land „dus" genoeg is. Nog altijd wordt de pot „naar rato" verdeeld, en altijd is het geld dan weer schoon op. Onze tijd stelt andere eisen en ook dat komt uit in de besteding van het postzegelgeld. Zo zijn nu bescheiden giften ter beschikking gesteld van nieuwe instellingen op het gebied van jeugdzorg. In Leiden wil de Kweekschool voor kleuterleidsters een nieuwe cursus beginnen, nl. voor leidsters die gaan werken in kleuterdagverblijven voor geestelijk of lichamelijk gehandicapte kleuters. Het zal nodig zijn, aan meer van deze kweekscholen zulke specialisti sche cursussen te verbinden, omdat er voor gehandicapte kleuters aange past onderricht wordt gewenst. In de belangrijke kosten voor het wetenschappelijk opzetten van zulk een cursus draagt het Ned. Comité voor Kinderpostzegels 41.500 gulden bij. In Den Haag is in oprichting een vereniging tegen kindermishandeling, die naar buitenlands voorbeeld via artsen en ziekenhuizen, maar ook door particuliere aangifte, gevallen van kindermishandeling wil opsporen. Voor het leggen van contacten met andere organisaties op het terrein van deze soort sociale kinderbescher ming en het oprichten van deskun dige teams in den lande, is ƒ20.000 plus een garantie van ƒ70.000 ge schonken. Eveneens wordt steun verleend aan een nieuwe regionale (in de randstad werkende) organisatie Jeugdbelangen, die o.m. de hiaten in de kinderbe scherming op het gebied van hulp aan ouders en gestruikelde kinderen in de grootst mogelijke samenwer king met andere instanties wil opvul len. Deze en vele andere taken behoren mede tot het terrein, waarop het Ned. Comité voor Kinderpostzegels zich beweegt, zonder dat aan de oorspron kelijk bedoelde hulp iets wordt te kortgedaan. Wij schrikken soms van jeugd- agressie en daarom juist moeten wij de helpende hand bieden aan geves tigde en nieuwe instellingen, die deze jongeren trachten op te vangen en de oorzaken voor agressie of „verdwa- I len" proberen weg te nemen. Dit alles moet U even weten, voor dat het schoolkind dinsdag bij U aan belt. Niet alleen dat éne mapje... ARNHEM Voor dc tweede maal in veertien dagen is in Arnhems binnenstad een man doodgeschoten. Op enkele passen afstand waar kort geleden tijdens een treffen tussen politie en onderwereld de 34-jarige1 G. Boshoven een kogel door zijn hoofd kreeg stierf vrijdagnacht de 23-jarige broodjeshuiseigenaar Enne van der Sijdc. Hij werd voor de deur van ziin „Oude Kuip" van korte afstand door zijn hart geschoten. De politie heeft de dader, de 20-jarige 'J. H. S., al achter slot en grendel. S. had een man buiten de deur ge zet die in een naastgelegen jeugd club ruzie had gekregen met een as sistent van Van der Sijde. Om moei lijkheden te voorkomen was de as sistent het jeugdcafé uitgelopen. Hij werd evenwel achtervolgd tot in De Oude Kuip. Toen het slachtoffer bui ten rondkeek wat er precies aan de hand was werd hij getroffen. Vrij wel direkt daarna overleed hij. De Arnhemse politie kreeg bij de opsporing van de dader hulp van de mobilofooncentrale van een taxibe drijf. die meldde dat een van hun wagens buiten het bereeik van de zender was geraakt. Een alarm naar alle delen van het land leidde er toe dat de taxi in Amsterdam werd ge vonden: S. lag op de achterbank te slapen, zijn wapen nog bij zich. Hij blijkt de chauffeur pas ver van Arn hem te hebben gezegd waar hij naar toe wilde. Mobilofoonkontakt was toen al niet meer mogelijk. In Amsterdam fungeert sinds ja nuari het Jongeren Advies Centrum, dat zich richt tot de moeilijk grijp bare jeugd en haar eigentijdse pro blemen van werkzoeken, woningnood e.d. In dc maanden van zijn bestaan heeft het JAC al contacten gelegd met 3500 jongeren die hulp zoeken bij een staf van 27 wetenschappelijk ge- vormden. Er is subsidie van rijk en gemeen te, maar voor hel researchwork en het geven van juiste voorlichting aan initiatiefnemers in andere gemeenten is meer geld nodig: het JAC ontving 30.000. Weer onlusten in Xoord-Ierland BELFAST Een groep beto gers heeft gisteravond gepro- beerd zich met geweld toegang I te verschaffen tot een comman- dopost van het Britse leger in j Belfast, Noord-Ierland. In de omgeving van deze post bra- I ken zaterdagavond voor het eerst I sinds twee maanden weer gevechten uit tussen protestanten, rooms-katho- Iieken en ordebewaarders. Een man overleed aan een hartaan val. Er waren tientallen gewonden; vooral de politie moest het ontgelden De rel was begonnen toen protes tanten na een voetbalwedstrijd een roomskatholieke wijk binnentrokken en met allerlei voorwelpen werden bestookt. Mevrouw H. J. Bekker uit Voorschoten rechtsheeft zaterdagmiddag in Amsterdam het nationaal kampioenschap machineschrijven gewon nen. Zij haalde 420 netto aanslagen per minuut. Na de uitslag werd zij gefeliciteerd door de winnares van vorig jaar (en houdster van de wisselbeker), mevrouw J. C. Macwirth—B\jlo uit Rotterdam (links).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5