utorijden volgend jaar weer stuk duurder Koudekerker klaagt over cementfabriek Warmonders willen rustig slapen TWEE SCHOLEN GEOPEND IN HAZERSWOUDE Nieuwe kerk ingewijd DAMESBEURS Vogelbescherming wil geen auto's in de noordduinen Nieuw stuk autobaan in weg naar het noorden DAF-BESTEL Laden en lossen wordt in stad steeds moeilijker NIEUWE LEIOSE COURANT 4 MAANDAG 28 SEPTEMBER li Op de foto: de nieuwe school in het dorp. Zilveren medaille voor gouden jubilaris LEIDEN Vanmorgen heeft de heer J. B. Terbrugge uit handen van burgemeester Van der Willigen de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, ge kregen. De heer Terbrugge heeft 50 jaar bij de firma A. W. Sijthoff ge werkt De eerste zes jaar was hij drukker, daarna is hij ongeveer 37 jaar magazijnmeester geweest. De jubilaris is nu expeditie-bediende. HAZERSWOUDE Hoewel al sinds het begin van dit schooljaar in gebruik, *Un de twee scholen ten behoeve van het openbaar basison derwijs in deze gemeente zaterdag morgen officieel in gebruik genomen. Burgemeester J. ten Heuvelhof ver richtte de opening van het semi- permanente gebouw aan de Breit- nerlaan te Hazerswoude-dorp. de wethouder van onderwijs, de heer P. A. Th. van de Werf, deed dat bij de tweeklassige school in de onder bouw van een flat aan de Willem Kloosstraat in Rhynenburgh. Burgemeester Ten Heuvelhof dook uitgebreid in de plaatselijke ge schiedenis, nu het openbaar onder wijs in de gemeente weer tot leven is gekomen. De bouw van de scho len ging gepaard met tegenslag. Daarbij memoreerde hij de tragiek rond het benoemde schoolhoofd, de heer Steyaart, die in Hazerswoude bij een verkeersongeluk om het le ven kwam. De samenwerking tussen de verschillende takken van onder wijs in Hazerswoude noemde de heer Ten Heuvelhof goed. Aan prog noses wat betreft de uitbouw van de twee nieuwe scholen durfde de burgemeester zich niet te wagen: „Een moeilijke zaak. waarover nog geen woord te zeggen valt. Er be staan plannen voor scholenbouw in het dorp en aan de Rijndijk en er is overleg met „hoger gezag" gaan de". Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alphen, de heer Ch. P. M. Delnooz, besteedde aan dacht aan het democratiseringspro ces in het onderwijs. Zich richtend tot het personeel: „Blijf niet staan, maar loop ook niet te hard". De in specteur vond, dat Hazerswoude wat de huisvesting van de scholen aan gaat in moeilijkheden verkeert. In herinnering brengend, dat er een urgentieverklaring is voor de bouw van een twaalfklassige school in KOUDEKERK De heer N. Kors- wagen. HondsdUk lc, heeft overlast van zijn buurman, de Beton Centrale „Koudekerk" N.V. HU heeft een pro testbrief gericht aan de gemeente raad. De heer Korswagen vindt dat deze industrie eigenlek helemaal niet thuis hoort aan de HondsdUk. HU klaagt, dat verstuivend cementstof de tuin en het terras van zUn fraaie villa dagelUks bedekt met een grUze laag. en dat de cementstof slechte gevolgen voor de gezondheid kan op leveren. Het beton- en overslagbedrijf van A. van Aalst is in de jaren vijftig van de grond gekomen. In minder dan geen tijd wist de heer Van Aalst een bedrijf uit de grond te stampen, dat met een produktie van 85.000 m3 cement het leeuwendeel voor zijn rekening neemt in het gebied waar in Warmond, Leiden. Leiderdorp, Voorschoten, Stompwijk, Benthuizen, Zoeterwoude. Zoetermeer, Hazers woude, Alphen aan den Rijn, Koude kerk aan den Rijn, Aardam, Wou- brugge en Leimuiden liggen. In een uitvoerige nota gaan B en W in op de klachten van de heer Korswagen, zelf industrieel en direc teur van een Aannemingsmaatschap pij. Hierin delen B en W mee, dat toen de heer Korswagen zijn woning naast het betonbedrijf bouwde, er een ROELOFARENDSVEEN Dank zij de vaardige hand van bloemsier- kunstenaar Joop Oomen was er in de nieuwe parochiekerk van St. Pe trus Banden een zeer fraaie versie ring tot stand gebracht. Feestelijk klonk het gebeier als een welkom aan parochianen en bischop M. A. Jansen die de plechtige inwyding van de kerk zou verrichten. Voor de inwijding en concelebratie werd bisschop Jansen geassisteerd door pastoor Th. van Niekerk, deken E. van Diepen, van Rijpwetering, pastoor J. A. van Kleef van Leider dorp en kapelaan Broitssaerd. De monseigneur wenste de Veen geluk met zijn nieuwe kerk waar voor de parochianen grote offers hebben gebracht Dit gebouw is niet alleen ons huis, maar volgens ons geloof ook Gods huis, waar men bij een komt voor de Eucharistieviering met het altaar als hoofdplaats. Als wij één zijn met de Heer hebben wij reden tot vreugde. Vreugde om de hoop die de verlossing ons heeft ge geven. Vit de DUINSTREEK KATWIJK AAN DEN RIJN Donderdagavond om half zeven is er ln het verpleeghuis „De Wilbert" een protestantse kerkdienst waar ds. A. Makkenze zal spreken. veel ongunstiger situatie bestond dan nu het geval is. De cement werd toen nog door middel van een kraan ver plaatst. Nu hebben pompen deze werkzaamheden overgenomen. Daar door kan de stofoverlast behoorlijk worden beperkt. Bovendien hebben de nieuwste ontwikkelingen op dit gebied geleerd, dat na het aanbren gen van luchtfilters geen stof ont staat. De centrale is reeds voorzien van een dergelijke installatie, ter wijl de in aanbouw zijnde centrale eveneens hiermee zal worden uitge rust. De heer Korswagen is ook bang dat van de mooie landschappelijke omgeving tussen Koudekerk en Lei derdorp niets overblijft als de ex pansie-activiteiten van het bedrijf worden voortgezet. Dinsdagavond zal de raad uitvoerig over deze zaak spreken. deze gemeente, wilde hij wel van de daken schreeuwen: „Overheid, bouw alstublieft scholen!" De voorzitter van de vereniging voor openbaar onderwijs, de heer C. W. Aaksteren, bepleitte de instel ling van een schoolraad. De burge meester kon hem een voorstel hier omtrent aan de gemeenteraad in het vooruitzicht stellen. Wethouder Van der Werf moest een poppetje uit de fraai versierde papieren deur knippen voordat hij aan de bel kon trekken. De burge meester baande zich ook al een weg door een vel papier en luidde de klok. Zivemfeest in Poelmeer OEGSTGEEST Honderden wa ren zaterdag naar het zwembad ge komen om op uitnodiging van de zwemvereniging Poelmeer deel te nemen aan de prestatietochten van 400 en 750 meter. Er waren ruim 1000 deelnemers meer dan vorig jaar. Van 10.30 uur zaterdagochtend tot ver in de middag was het water in beroering. Om beurten waren groe pen aan de beurt van o.a. de Was- senaarse zwemver. WIK, De Colum- biaan uit Voorhout, De Golfbrekers (Leiden) en de zwemver. Sassenheim. Verheugend was de grote deelneming van de schooljeugd uit Oegstgeest en Warmond. Wanklank was er niet, wel hilari teit rond een bejaarde heer, die na vijftig meter probeerde de „blauwe wimpel", zoals het herinnerings speldje herhaaldelijk werd genoemd, in de wacht te slepen. Het vele uren durende festijn werd in de middag opgeluisterd door de Wilbert Drum mers, die op het droge een leuke show weggaven. Hoog en laag water Katwijk KATWIJK Dinsdag 29 septem ber, hoog water om 2.41 en 14.59 uur, laag water om 10.53 en 23.05 uur. KATWIJK De collecte ten bate van het Pit heeft f 1.777,56 opge bracht. DROOMKEUKENS op de Andere regeling voor woningtoewijzing in leiderdorp LEIDERDORP Enige maanden geleden besloot de raad het gehele gemeentelUke woningbezit over te dragen aan de Algemene Woning bouwvereniging. Als gevolg daarvan zullen deze wo ningen met ingang van 1 oktober niet meer door het woningbedrUf. maar door de vereniging worden verhuurd. Behalve het besluit tot overdracht besloot de raad tevens gevolg te ge ven aan de eisen van de minister, met betrekking tot de verdeling van de woonruimte. Dit houdt in, dat van gemeentewege geen toewijzing van woningen aan de ingeschreven wo ningzoekenden meer zal plaatsvinden, maar dat ieder die een woning, of een andere woning behoeft, zich dient te wenden tot de verhuurders van woningen. De uitgereikte stempelkaart dient men daarom niet meer ter secretarie van de gemeente, maar ter zitting van de daarvoor ingestelde commis sie van de Algemene Woningbouw vereniging aan te bieden. Deze commissie zal zitting houden op maandag om de twee weken, van 19 tot 20 uur, in het Dorpshuis, voor de eerste maal op 5 oktober. Met in gang van 30 november zullen de zit tingen worden gehouden in het kan toor van de vereniging. Iepenschans no. 2. Het vergunningenstelsel is niet vervallen. Verhuurde woningen mo gen niet in gebruik worden genomen zonder vergunning van B. en W. Het aanvragen van een vergunning kan geschieden bij de afdeling huis vesting. Pannekoeken brachten f1200.- op OEGSTGEEST Zaterdag was het in en rond het Gemeentecentrum een drukte van belang. Er was een pannenkoekeninstuif, georganiseerd door de Pavina-commissie van Scou- ting-Oegstgeest, het overkoepelend orgaan van de Derja-padvindsters- groep, de Shawano-landverkenners- groep en de Sagara Satrya-zeever- kennersgroep. Van 's morgens elf uur tot 's avonds half zeven hebben meer dan duizend personen samen 1329 pannekoeken verorberd. Aan deze actie was nog een raadwedstrijd verbonden omtrent het juiste aantal gebakken pannekoeken. Deze werd gewonnen door Tamira Meesters, Witte de Withlaan 15. Haar prijs, een Twisterspel. werd haar pas na afloop overhandigd door mej. J. Ykerna, voorzitster van de Pavima- commissie. Batig saldo: ongeveer f 1.200. Academische examens NOORDWIJK De Vereni ging voor Vogelbescherming Noordwijk wil geen autoweg en geen parkeerplaats in de noord duinen. zoals in het bestem mingsplan is voorgesteld. Zij gaat een aktie beginnen om de duinen de duinen te laten, een plaats waar mensen en dieren niet worden vergiftigd door uit laatgassen en oliestank. Men heeft geen bezwaar tegen de ont sluiting van het duingebied, maar dan als wandelterrein. De vereniging doet enkele suggesties om het gebied aan trekkelijker te maken, zoals een vogelmeer, een natuurreservaat voor zangvogels, eén spartelvij ver, die in de plas ten noorden van de Duindamse Slag zou kun nen worden gemaakt, en het „vrije duin" voor sport en spel. Mensen die het met de vereni ging eens zijn, kunnen hun ad hesiebetuigingen sturen naar het secretariaat, Sluispad 5. WARMOND Een meterslang spandoek met als tekst „WU willen rustig kunnen slapen" op een flat in de Van Duvenvoordestraat te War mond vestigt de aandacht op de el lende waarmee 81 flatbewoners al meer dan een jaar kampen. Een straat verder, in de Van de Woude straat, hangt ook een spandoek. „Wanneer krijgen we clndclUk vol doende warmte?" vraagt men zich daar publiekelUk af. De protestkreten zijn gericht tegen de woningstichting Warmunda, eige naresse van de flatwoningen. De be woners kunnen bijna niet slapen, omdat de verwarmingsketel de hele dag met veel geloei aanjaagt. Met een beetje kou gebeurt dat wel twin tig keer per etmaal. Er is inmiddels iets aan de schoorsteen gedaan, maar dat hielp niets. De bewoners slapen in de huiskamer, omdat de herrie in de slaapkamer te erg is. Drie weken geleden is onder de flatbewoners van de Van Duven voordestraat een handtekeningen- aktie gehouden. Raadslid mevrouw Van Beek heeft gereageerd op de ak tie door een bezoek te brengen aan de flats. De bewoners van de Van Duvenvoordestraat hebben een ge rechtelijk adviseur in de arm geno men De flatbewoners uit de Van de Woudestraat zijn er al even erg aan toe: zij hebben helemaal geen verwarming. Autorijden wordt volgend jaar opnieuw duurder. Afgezien van de enkele honderden guldens hogere aanschafprijs als gevolg van de verhoging van de BTW en de bijzondere belasting, zullen ook de wegenbelasting en de benzine een zwaardere belasting van de automobilisten-beuns gaan betekenen. Een vrij aanzienlijke verzwaring, want zal de benzine met waar- schijniijk maar één cent per liter in prijs omhoog gaan, bij die nieuwe tarieven gaat het niet om centen, maar om tientjes. De ANWB heeft al uitgerekend, dat een kleine auto de bezitter, die zo'n 20.000 kilometer per jaar rUdt, per jaar al zo'n 170 gulden meer gaat kosten. En dat is dan nog maar een zuinige berekening, want hierin zUn niet ingecalculeerd mogelUke verhoging van verzekeringspremies, hogere produktiekosten van de auto- fabrieken en hogere garagetarieven. In leder geval staat wel vast, dat de kleine auto gemiddeld bUna een cent per kilometer meer gaat kosten. 0 Tarieven Hoe de opcenten voor het Rijks wegenfonds uitwerken op de tarie ven van de wegenbelasting na 1 ja nuari laat het hieronder volgende staatje zien (de tussen haakjes ver melde bedragen zijn de thans nog geldende tarieven): I Opel Kadett 170 (145) Opel Rekord 243 (208) Volkswagen 1200 170 (145) DAF 44 170 (145) Fiat 500 122 (104) Fiat 600 146 (125) Austin 7/Morris 850 146 (125) Ford 12 M 219 (187) Ford 17 M 243 (208) Ford Cortina Citroën 2CV Renault 4 Renault 8 Simca 1000 er daar vooral op, dat, hoewel vijf jaar geleden door het ministerie is gezegd, dat 70 procent van de gelden voor het Rijkswegenfonds uit de al gemene middelen zou komen, dit percentage volgend jaar nog maar 55 procent zal bedragen. De bond spreekt dan ook van be loftebreuk en een verdere scheef trekking van de verhoudingen. Ook de RAI toont zich weinig ge lukkig met de in de miljoenennota voorgestelde verhogingen. Hoewel de organisatie stelt, dat het maar om voorstellen gaat, zegt zij „de bittere ervaring te hebben, dat nieuwe be lastingmaatregelen waar het de au to's betreft, altijd door het parle ment worden aanvaard". De organisatie heeft al uitgere kend, dat alle verhogingen samen het autorijden gemiddeld 2,3 pro cent duurder zullen maken. Als ge volg daarvan verwacht zU in de laatste maanden een hausse in de autoverkopen. Vauxhall Viva 195 (166) 0 Scheeftrekking Deze verhoging van de opcenten (met 30 procent) heeft behalve bij de automobilisten ook bij de ANWB verontwaardiging gewekt. Men wijst Volgende maand komt een nieuwe schakel in de autoweg naar het noorden klaar. De automobilist, die tot nu toe steeds tot zijn ergernis moest ervaren, dat boven Zwolle de wereld verkeerstechnisch gezien ophoudt, kan er dan nog 22 kilo meter flink de gang in blijven hou den. Het betreft een nieuw stuk autosnelweg van de IJssel tot aan Staphorst, vlak onder Meppel. De weg is voorzien van ongelijkvloeree kruispunten, nieuwe bruggen en een groot aantal viaducten. Totale kos ten ruim 100 miljoen. Even belangrijk als deze weg is voor het verkeer naar het noorden de nieuwe brug Katerveer over de IJssel bij Zwolle, die nog deze maand in gebruik wordt genomen. Hij vervangt de oude uit 1929 date rende brug, die voor het doorgaande verkeer vooral de laatste jaren een zeer hinderlijke flessehals vormde. Aan de noordkant sluit de brug aan op een, eveneens nieuw, ver keersplein, waardoor het verkeer ge heel om de stad kan worden geleid. MAZDA 1300 De nieuwe Mazda: de 1300, die de 1200 gaat vervangen. Hoewel het model uiterlUk nauwelijks van de 1200 ver schilt slechts de grille, de motorkap en de wieldoppen werden verfraaid zyn tech nisch wél würigingen aan gebracht. De nieuwe wagen is name- lyk uitgerust met een 1272cc motor, die 78 SAE-pk en een topsnelheid van 155 km per uur ontwikkelt. De 1300 wordt zowel in 2-deurs- als in 4 deurs-uitvoering geleverd. De prijs van de goedkoopste ver sie bedraagt 6800, die van de duurste 7800 gulden. De Nederlandse markt heeft er een nieuwe bestelwagen bijgekregen, de DAF-Kalmar, die in Zweden wordt gemaakt met gebruikmaking van componenten van de DAF- 44-persocienwagen. De produktie ervan werd enkele jaren geleden gestart door de Zweedse Kalmar Verkstadt AB in opdracht van de Zweedse posterijen. Als basis werden daarvoor van de DAF 44 gebruikt motor, koppeling, variomatic en wielophanging. Hierop en hieromheen bouwde Kalmar een robuuste carrosserie met een laad ruimte van 2,5 kubieke meter. Omdat de wagen in Zweden en enkele exportlanden bleek aan te slaan, gaat DAF hem in Nederland importeren onder de naam DAF- Kalmar. Speciaal voor een fre quente afhaal- en besteldienst in de stad, is het een ideaal voertuig, zegt men bij de DAF. De prijs ervan bedraagt 8000 gul den. De EVO, algemene verladers- en eigen vervoerders organisa tie, is in de bres gesprongen voor de goederenvervoerders, die elk jaar grotere problemen ontmoeten bij het afleveren van hun bestellingen in de grote stad. Met een brochure, gericht aan al diegenen, die betrokken zijn bij het opzetten van verkeersplannen in de steden, brengt de organisatie onder de aandacht hoe nijpend het vraag stuk van Iaden en lossen in drukke stadscentra is geworden. Een vraag stuk, dat nog eens extra wordt be nadrukt door de affiche, die naar de 50.000 leden is gestuurd en met de tekst „Wij wachten ook op los- en laadplaatsen voor vrachtvervoer" op de vracht- en bestelwagens wordt geplakt. De EVO stelt, dat het in ons land. waar 300.000 goederenauto's de weg en de parkeerplaatsen met 2,5 mil joen personenauto's moeten delen, met de dag voor vooral de vracht wagens moeilijker wordt een plaats te vinden, waar gelost en geladen kan worden. Zij adviseert in de brochure dan ook dat wanneer ln een straat of een wijk regulerend moet worden opgetreden eerst aard en omvang van de vervoersstromen worden ge analyseerd. Een eerste maatregel, die de EVO bepleit, is het vrijhouden van laad- en loszones langs de stoep, ook op de plaatsen waar veel vraae naar Dar- keerruimte voor personenauto's is. Hierdoor vermijdt men, zegt de or ganisatie, het gevaarlijke dubbelpar- keren. Voor nieuwe winkelcentra wil zij de weg volgen van scheiding tussen de faciliteiten voor het goederenver voer en de verkeersfaciliteiten voor het bezoekende publiek. Daarnaast wordt o.m. gewezen op de mogelijkheid doorgaand en be stemmingsverkeer te scheiden door de verschillende routes met borden duidelijk aan te geven. Meest opmerkelijk van de Audi-modellen 1971 is de ge- wUzigde achterkant, zoals de foto laat zien. Ander nieuws (onder meer) de 75 DIN-pk- 17U0cc-motor voor de 60 N en 60 L-modellen en de luxueu zere uitvoering. #i, dÓ -i- tbAt* j - S

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4