IND AAN BURGEROORLOG BI Commentaren Hoessein en Arafat sluiten definitief bestand VS blijven omwille van de vrede in Middellandse Zee Het Kwartet VOORKOMEND FOTOTOESTEL Manusama gaat praten met premier meer wind Nixon in onrustig Rome Vliegfeest trok weinig toeschouwers Nieuwe Leidse Courant Maandag 28 september 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol christelijke dagbladen hieuwt Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in «eghenspoet!" lootdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Koning Hoessein van Jordanië (links) en de Palestijnse guerril laleider Yasser Aarafat rechts tekenden gisteravond in Kairo het bereikte akkoord na een vergade ring van Arabische staatshoofden. President Nasser van Egypte keek toe. KAIRO Koning Hoessein en juerrillaleider Jasser Arafat heb- jen gisteravond een definitieve overeenkomst gesloten om de burgeroorlog in Jordanië te be ëindigen. Door bemiddeling van de Soedanese president was al een staakt-het-vu- ren bereikt, maar de gevechten duur den in het weekeinde voort. De nieuwe overeenkomst werd in Kairo getekend onder het toeziend oog van acht andere Arabische lei ders. Het was de eerste maal dat Hoessein en Arafat elkaar spraken sinds de machtsstrijd elf dagen gele den losbarstte. Het Jordaanse leger en de com mando's moeten onmiddellijk de ge vechten staken en zich uit Amman terugtrekken. Bovendien moeten bei de partijen hun gevangenen vrijlaten. Sancties Overtredingen van de overeen- komvt zullen worden bestralt met _m0ties van de Arabische landen. Voor de uitvoering van het akkoord I Is een commissie in het leven geroe- ï>n onder leiding van de Tunesische Knier, Ladgam. Hoessein en Arafat meten er ieder een vertegenwoor diger in benoemen. Zoals was aangekondigd, heeft ko ning Hoessein zaterdag een nieuwe regerin? voor wederopbouw en een- De oplossing van de eerste quiz Als prijs werd toegekend het dat ten deel viel aan: de heer S. C. v. d. WULP, Schoolstraat 4 's-Gravendeei. heid" gevormd met de Palestijnse Achmed Toukan als premier. Zes van de dertien ministers zijn militairen; ze bezetten de sleutelposities: defen sie, binnenlandse zaken en voorlich ting. Koning Hoessein heeft tegenover journalisten beweerd dat de Pales tijnse guerrilla's langdurig en zorg vuldig plannen hadden ontworpen om zijn bewind omver te werpen. Geschokt „Mijn veiligheidsdienst wemelde van sympathisanten met de Palestijn se organisaties. Ze gaven een roos kleuriger beeld van de situatie en verzekerden mij dat wij de tegen- O stand binnen enkele uren zouden bre- 1 ken. „Ik realiseerde me aan het begin van de operaties dat de slaat van on der lot boven door de commando's was geïnfiltreerd. Ik was geschokt toen ik hoorde dat mijn eigen chauf feur en mijn eigen kok terroristen waren," aldus de vorst. Toen Hoessein en Arafat hun hand tekeningen zetten onder het akkoord ging onder de aanwezige Arabische leiders een zucht van verlichting op. De Jordaanse vorst en de Palestijnse leiders vielen elkaar nu breedlachend jn de armen. Beide mannen waren in militair uniform, pistolen op de heup. Enkele uren tevoren hadden zij el kaar navf.velijks met een blik ver waardigd, doch naar gelang de bij eenkomst vorderde, werd het klimaat vriendelijker en begonnen Hoessein en Arafat elkander met broeder aan te spreken. Anderhalf miljoen sinokkelsigaretten BRUSSEL De Belgische douane heeft een goede slag geslagen door de hand te leggen op anderhalf miljoen gesmokkelde sigaretten. De smokkel waar werd aangetroffen aan boord van een vissersboot, de Pirate, eigen dom van een in Oostende wonende Nederlander. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen els v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Omaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. 'Weer ongeregeldheden DEN HAAG De president van de republiek der Zuid-Molukken, ir. J. A. Manusama, zal volgende week woensdag een gesprek hebben met premier De Jong over de problemen van zijn „landgenoten". Het beleid van de Nederlandse re gering ten aanzien van de Zuidmo- lukkers is voor ir. Manusama onaan vaardbaar. „Zij zal rekening moeten houden met de gevoelens en de onaf hankelijkheidsverlangens van de Zuidmolukkers". zei de president za terdag op een bijeenkomst in Hilver sum. In verband met de ernstige ongere geldheden in Scheveningen (zie elders deze krant) deed ir. Manusama 's avonds via de televisie een beroep op de Zuidmolukkers de wapens die in strijd met de Nederlandse wet in hun bezit mochten zijn, in te leveren. Hij betreurde het dat zijn landgenoten tot ongeregeldheden waren overge- I gaan. In de afgelopen nacht hebben Zuid- i molukkers in Tilburg ook moeilijkhe- den veroorzaakt. Voorbijgangers wer- 1 den lastig gevallen en auto's werden I beschadigd. De politie moest zelfs versterkingen laten aanrukken. Ten minste een politieman liep ernstige j verwondingen op. Een van de Zuid- I molukkers is aangehouden wegens mishandeling. (voor vervolg zie pag. 7) Meeste vrachtwagens niet geheel in orde DEN HAAG Van de 10.000 vrachtauto's, die de politie vorig jaar aangehouden heeft voor een technisch onderzoek, bleken er 7.000 één of an der mankementje hebben. Driehon derd wagens kregen een onmiddellijk rijverbod, waarvan er uiteindelijk honderd bij de sloper belandden. NIJMEGEN De vijf weken oude baby. die eind vorige week als vonde ling werd aangetroffen in de Duitse grensplaats Uerdum, blijkt afkomstig te zijn uit Nijmegen. De moeder, die gescheiden leeft van haar man, blijft ontkennen haar zoontje te vondeling te hebben gelegd. De Zuidmolukse jongeren gingen soms zo heftig te keer dat de agenten en de eigen ordebewakers het moeilijk kregen. Hier raakt een politieman in de knel tussen een groepje betogers. Fouten zijn altijd vergeeflijk als men de kracht heeft ze te erkennen. ROCHEFOUCAULD RITA) „Mijn moeder is er niet. Als u uw schoenen uittrekt, kunt u bin nenkomen." Iets DE BILT Het afgelopen weekeind hield in een groot deel van Europa het fraaie nazomer- weer aan. Dit danken we aan sen hogedrukgebied, waarvan enkele kernen over Scandinavië en de Oostzee naar het zuiden trokken. Tussen dit hogedruksysteem en een depressie boven de Oceaan in de omgeving van IJs land stond boven onze omgeving sen zuidoostelijke stroming, waarmee vrij warme lucht werd aangevoerd. De middagtempera- turen in ons land liepen gisteren dan ook op tot 20 a 24 graden. tiet komende etmaal komt in de algemene luchtdrukverdeling niet veel verandering. Wel dringt een front behorend bij de de pressie bij IJsland verder oost waarts op, waardoor de wind in ons land iets in kracht zal toe nemen. Overigens houdt het mooie weer aan. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag: overwegend droog en tamelijk zonnig. Aanhoudend vrij warm. Hong Water Hoog water: 29 september: Rot terdam le getij 4.34, 2e getij 16.28; Scheveningen 2.31-14.51; Vlissingen 1.16-13.32; Willem stad 5.09-17.18. Zon en maan 29 september zon op 6.37; onder 18.23; maan op 5.19; onder 17.48; 30 sept. N.M. ROME De Amerikaanse president Nixon is gisteravond J te Rome aangekomen, de eerste I stad die hij aandoet op zijn acht daagse toernee door Europa. Op Quirinaal, waar hij door de Italiaanse presidens Saragat werd ontvangen, zei Nixon dat De Amerikaanse president Ri- chard Nixon sprak reeds gisteren, kort na zijn aankomst in Rome voor een achtdaagse trip door Europa, met de Italiaanse pre mier Emilio Colombo. Dat ge sprek had plaats in het Quirinaal, de residentie van de Italiaanse president Saragat. Amerika in het gebied van de j Middellandse Zee zal blijven om j de vrede te handhaven. Morgen bezoekt hij de Amerikaan- se Zesde Vloot en voert hij bespre- j kingen met marine-commandanten. President Saragat verwelkomde i zijn gast als een staatsman die een missie voor gerechtigheid en vrede onderneemt. Enige uren voor de aankomst van i de president werd in Rome hevig ge vochten tussen naar schatting 1000 linkse jongeren en de politie. Ruilen ingegooid Een kleine groep brak door het po- lhiekordon heen en bereikte de Ame- Ordeverstoring DUIZENDEN Zuidmolukkers genie ten reeds vele jaren gastvrijheid in ons land. Nederland heeft inder tijd gemeend zijn grenzen te moe ten openstellen voor Ambonezen die om politieke redenen in Indone sië in grote moeilijkheden dreigden te raken. Deze Zuidmolukkers hebben lang ge hoopt dat de Zuid-Molukken een zelfstandige staat zou worden en ze liopen ook vandaag nog op de ver werkelijking van dit politiek ideaal. Ze blijven spreken over Manusama als hun president en wanneer pre sident Suharto van Indonesië op be zoek komt. wordt hij bejegend als het staatshoofd van een volk waar mee zü in oorlog zijn. In Wassenaar heeft dit een Nederland se politieman het leven gekost en zaterdag telde de politie te Scheve ningen twintig gewonden. De aanwezigheid van Zuidmolukkers dreigt uit te groeien tot een groot probleem in onze samenleving. Wij hebben verplichtingen tegenover deze mensen, maar dit kan niet be tekenen dat wü hun politieke idea len tot de onze maken. Wanneer deze mensen overigens begrijpe lijk gedesillusioneerd zyn en dit ook willen laten zien en horen, dan mag dit niet gaan ten koste van rust en orde in ons land. Dit moet de Ambonezen duidelijk te verstaan worden geheven. De heer Manusama zelf lijkt dit te be grijpen. Hopelijk heeft hy nog vol doende invloed op zijn volksgeno ten. Van het gesprek dat de minis ter-president op korte termijn met hem heeft, mogen twee dingen ver wacht worden. In de eerste plaats dat een geweldadig optreden van Ambonezen niet vertoond kan wor den. en dat in de toekomst zo nodig met hardere hand zal worden opge treden; in de tweede plaats zyn wij aan de Ambonezen verplicht al het mogelyke te doen op politiek en diplomatiek terrein om begrip voor hun moeilijke positie by de Indone sische leiding te wekken. Boemerang HET CONGRES van dc Pv.d.A. heeft in 1967 in een geëmotioneerde stem ming een resolutie aangenomen die gericht was tegen dc KVP. Dc bedoeling was niet alleen de KVP te straffen voor de nacht van Schnielzer, maar ook dat de resolu tie zou werken in de Nederlandse politieke verhoudingen. En wel in deze zin, dat de kiezers van dc KVP uiteen gedreven zouden worden en er een polarisatie zou ontstaan rond dc PvdA links en de VVD rechts. Dal is niet gebeurd. De aanhang van de PPR is bescheiden gebleven. Het begint er nu echter op te lijken, dat de resolutie alsnog gaat wer ken. Maar dan in een andere rich ting. Zaterdag bleek tijdens de vergade ring van de partijraad, dat dc ver deeldheid in de PvdA over het al of niet intrekken van de resolutie steeds groter wordt. De resolutie krygt inderdaad effect. Maar dan als splijtzwam in eigen liuis. De anti-KVP-resolutie dreigt een boe merang te worden, die pynljjk op het eigen hoofd terecht komt. Ook omdat zij die zo tegen de KVP zijn een wapen hebben om te hanteren en dc PvdA voor de volgende rege ringsperiode weer makkelyk in de hoek van de oppositie kunnen drij ven. rikaanse ambassade. Bij het kantoor van American Express Company werden ruiten ingegooid. Auto's wer den omver gegooid. De politie, ver sterkt tot 15.000 man, werd met ste nen bekogeld. Nixon zal besprekingen voeren met j Saragat en paus Paulus. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote, de ministers Rogers (buitenlandse zaken) en Laird (defensie). Na Rome bezoekt Nixon Joegoslavië. Spanje en Ierland. Naar Tilo Onze speciale verslaggever Link van Bruggen, die de reis van presi- dent Nixon volgt, tekent het vol gende aan: Het bezoek aan maarschalk Tito is niet alleen een eerbetoon aan de man die erin geslaagd is Joegoslavië in een onafhankelijke positie tussen de mcahtsblokken te maneuvreren, maar is tevens bedoeld om eventueel van de goede diensten van Belgrado ge bruik te maken. Als grondlegger van de groep van zogenaamde niet-gêbonden landen, staat Ttio op vriendschappelijke voet met president Nasser van Egypte, die in het conflict met Israël en in de tijdelijke wapenstilstand op basis van het plan-Rogers zo'n belangrijke rol speelt. Nixons gesprek met generaal Fran co in MAdrid moet vooral het strate gische belang van Spanje in het Wes ten onderstrepen. LEIDERDORP SSM&3& (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het internatio nale vliegfeest op de Luchthaven Rotterdam, georganiseerd door de vliegtuigbouwkundige studievere niging Leonardo da Vinei uit Delft, is zaterdagmiddag een uiterst sobere gebeurtenis geworden. Hoewel er interessante demonstra ties op het programma stonden maakte slechts eên gering aantal be talende toeschouwers er werden er 30.000 verwacht de gang naar het vliegveld Zestienhoven. Na een rommelig voorprogramma! waarin onder meer een formatie- vlucht van zes Piper-vliegtuigen te zien was, alsmede een zweefvlieg- demonstratie door de Delftse Studen ten Aeroclub. bracht het hoofdpro gramma letterlijk en figuurlijk meer vaart in het gebeuren. Nadat een Piper Super Cup van het vliegbedrijf Mastboom een reclame sleepnet met de woorden „hartelijk welkom" had opgepikt, oogstte vooral het stuntvliegen van een Hawker Hunter van de Royal Air Force in Duitsland, gevolgd door de presenta tie van een nieuwe Northrop NF-5 jachtvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht veel bewondering. Hoogtepunt van de drie uur duren- ,de show was het optreden van het Macaws stuntteam. uitgevoerd door vier BAC Jet Provost straaljagers, voorafgegaan door het overvliegen vaneen FokkerF-28 Fellowship.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1