„Geen gezin dat familielid heeft met een verloren" Ae ti^pr opa ganda muziek De Gruyter slachtoffer van verkeerde bedrijfspolitiek Arafat: We gaan door Ned. amateurelftal kansloos voor OS Zestiende gijzelaar vrij Tekort aan medicamenten „Schutters" aangehouden ARP voor een historische beslissing FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Schrijvers terug in topteam PSV Financiële steun van het rijk voor glastuinders 7 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 Het eerste zestigtal evacués uit Jordanië is gisteren in Beiroet aangekomen. Het merendeel van hen waren Amerikanen. 'oorbij. „Toen werd Gruwelen in Jordanië Noodkreet UU Jordanië Jordanië. De Jordaanse regering heeft hen hier toestemming voor gegeven, zo meldt het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Genève. (Vervolg van pagina 1) AMMAN Jordaanse rege ringskringen schatten het aantal slachtoffers van de burgeroorlog op 2000, maar in Kairo wordt ge sproken van meer dan 20.000 doden en 100.000 gewonden. Kort na de afkondiging van het staakt-het-vuren beschuldigde de Pa lestijnse guerrilla-radio Jordaanse troepen van -een gruwelijke slachting in een ziekenhuis te Amman. Mili tairen zouden onoder dekkingsvuur van artillerie en tanks het Asjraija- ziekenhuis zijn binnengedrongen, „waar ze met bijlen op gewonden in hakten". Artsen en verpleegsters zou den zijn ontvoerd. Na voorlezing van een verklaring van Arafat voor de Palestijnse radio, waarin wordt gezegd dat met het be stand wordt ingestemd om de mensen i nstaat te stellen de doden te be graven en zich van essentiële levens behoeften te voorzien, werd omge roepen dat „het bestand niet het einde van de strijd vormt". „Het bestand is geaccepteerd om ons volk voor totale afslachting te behoeden. Onze eisen lat enwij niet varen. De revolutie kan haar mar telaren niet vergeten. Onze strijders moeten waakzaam blijven en de wa pens gereed houden tot het gezag van het volk is verwezenlijkt. Er moet nationale democratie komen. Op dit punt -zullen de Palestijnen ge encon- cessies doen". Ook in Noord-Jordanië is de strijd J gestaakt. Buitenlandse correspopden- ten constateerden dat de steden Irbid, Ramtha en Jerasj nog in handen van de Palestijnen waren, maar omsin geld door Jordaanse troepen. „Voor mijn vuist weg"; tv-presen- tator Willem Duys met zijn pas verschenen boek. AMMAN Nu in de Jordaan se hoofdstad de kanonnen zwij gen, maakt het personeel van de drie ziekenhuizen, het Rode Kruis en andere instellingen, de balans op. In een SOS-boodschap aan alle humanitaire instanties ter we reld wordt gevraagd om medi camenten en bloedplasma. „Tot op heden hebben we geen enkele medische bijstand ontvangen." Duizenden gewonden, kinderen, vrouwen en bejaarden stromen de ziekenhuizen binnen. „Het is onmoge lijk hen te helpen of hun lijden maar enigszins te verzachten zonder hulp van buitenaf", aldus een van de over vermoeide chirurgen, die vrijwel con tinu operaties uitvoeren. Een ooggetuige vertelt dat in de ziekenhuistuin ongeveer duizend mensen samengepakt lagen. Doden en gewonden door elkaar. Het ziekenhuis Achrafieh zou ernstig zijn beschadigd door granaten. Water- en electrici- teitsvoorzieningen zijn er niet meer. Vele mensen, die tijdens de eerste dagen gewond raakten, zijn door bloedverlies overleden. De hulpverlening komt slechts langzaam op gang. Irak heeft te ken nen gegeven dat zestig vliegtuigen met water en voedsel naar Amman zijn vertrokken. Saoedi-Arabië stuurt tien vliegtui gen en uit het bezette deel van Jordanië zetten twintig vrachtwagens met materiaal koers naar de noodge- bieden. „Gewoon moord „De vluchtelingenkampen rond Amman, zijn voor tachtig procent verwoest. In het overvolle kamp Hoessein is geen gezin dat niet een familielid heeft verloren", aldus een van de vluchtelingen. „Wij werden elke dag beschoten. Overal om ons heen werden mensen neergeknald. Het was gewoon moord. Bij honder den werden we gedood". In het- Palestijnse vluchtelingen kamp Al Wachdat werd gisteren ng een gijzelaar gevonden, nadat eerder op de dag vijftien passagiers van de gekaapte en later opgeblazen vlieg tuigen waren bevrijd, zoals wij reeds in onze laatste edities meldden. Het is de Zwitser Walter Jost. Momenteel wordt nog een gijzelaar vermist: een passagier van de Zwitserse DC-8, de Amerikaanse militair Kenneth Hu- bler. Vervuild en ongeschoren, maar in goede gezondheid en dolblij werden de vijftien gisteren door Jordaanse militairen begroet. De gezagvoerder van de DC-8, Fritz Schreiber, heeft gedurende de drie weken gevangen schap, een klein dagboek bijge houden. Hij verhaalt de toestand waarin de gijzelaars verkeerden. „Het huis dat els gevangenis fungeerde, lag midden in de gevechtszone. De granaten ontploften op tien meter af stand. Gistermorgen nog, schoten Fedajin, vanaf het dak op Jordaanse eenhe den. Zij namen de vlucht toen de .Tordaniërs in de buurt kwamen. Kort daarop hoorden wij vrouwen en kin deren roepen: „Kallas, kallas" Het is voorbij, het is alles stil". Zeer correct De gijzelaars weten de aandacht te trekken door een wit hemd uit het raam te hangen. Zij worden opge merkt door de .militairen en vreugde vol omarmd. Het is gelukt. Ze zijn vrij. De gezagvoerder van de Britse VC-10. Cyril Goulbom wenst te be nadrukken dat zij zeer correct zijn behandeld gedurende hun gevangen schap. Hij vervolgt: „Alle voorzorgs maatregelen tegen vliegtuigkapingen, zijn gezien de houding van de Pales tijnen volkomen nutteloos". „Het is jammer dat de drie toestellen tenslot te werden opgeblazen. Maar het voornaamste is dat alle passagiers het er levend hebben afgebracht", besluit de dolgelukkige captain. De bevrijde gijzelaars zijn inmid dels onderzocht door het Internatio nale comité van het Rode Kruis, dat ook een bezoek zal brengen aan de tienduizend krijgsgevangenen in RUSLAND IS TE STERK MÜNCHEN Nog voordat de eerste selectiewedstrijd is ge speeld om te komen tot een zo sterk mogelijk amateur-elftal dat een gooi gaat doen naar een plaats in de eindronden van het Olympisch voetbaltornooi is het wel duidelijk dat Nederland in München 1972 niet van de partij zal zijn. Het Nederlands amateurelftal zal zo heeft loting vrijdag in München uitgemaakt in groep I van de voor ronden moeten spelen, waarin ook kwamen, Frankrijk. IJsland, Rusland, Luxemburg en Oostenrijk. De aan wezigheid van de Sovjet-Unie, het land waartegen hét Oranje-team vol gend voorjaar eerst in Rusland zal moeten uitkomen, maakt het Neder lands elftal volmaakt kansloos om groepswinnaar te worden. Wie ver liest valt direct af. Ook al mogen of ficieel alleen amateurs aan het Olym pische tornooi deelnemen, Rusland kan vrijwel zijn sterkste elftal bin nen de lijnen brengen. Zeker nu het Internationaal Olym pisch Comité heeft bepaald, dat niet SIEGEN Door een overwinning van 3Mop Canada in de tiende ronde van het tornooi om het we reldkampioenschap schaken in het Westduitse Siegen heeft het Russi sche team de titel bijna zeker ge steld. Met nog een wedstrijd te spe- len (tegen Bulgarije) hebben de Rus sen twee punten voorsprong op Zuid- slavië en Hongarije. Uitslagen groep b: Nederland Zweden 1 W2V* (Ree-Jansson 01, Hartoch-Lijedahl remise), Finland Cuba 12 (1 hangpartij), IsraëlI Oostenrijk 2—2. zoals bij de Spelen van Mexico 1968 de voetballers die eens aan het we reldkampioenschap hébben deelgeno men bij voorbaat zijn uitgesloten. Een land dat een speler die tijdens de WK 1970 in Mexico heeft gespeeld wil opstellen, moet dit land bij de FIFA de amateurstatus bevestigen. Daardoor is zo'n grote maas in het net ontstaan zondermeer met hun sterkste elftal zullen aantreden. Dat team is voor onze prof-ploeg een vrijwel niet te kloppen tegenstander. Er bestaat overigens eeri record- bclangstclling voor het Olympisch voetbaltornooi. Er zjjn 84 inschrijvin gen. Zes meer dan in Mexico 1968. Het was niet eenvoudig, een sys teem te bedenken, volgens welk de veertien plaatsen in het eindtornooi het organiserende West-Duitsland en titelhouder Hongarije zyn van het Spelen van voorronden vrygesteld moesten worden verdeeld. Besloten is nu de kandidaten in te delen in vyf groepen naar geografische ligging. Zo nemen uit Afrika 20 landen, uit Azië 17, uit Noord- en Midden-Amerika en de Caraïbische eilanden 13, uit Zuid-Amerika 10 en uit Europa 24 landen deel. Het aantal finalisten dat uit de respectievelijke werelddelen kan worden geplaatst, bedraagt drie, drie, twee, twee en vier. In de eerste ronde van de Europese groep komt het tot de volgende ont moetingen Groep 1: Frankrijk—IJsland, Rus landNederland en Luxemburg Oostenrijk. Groep 2: Polen—Griekenland, Bul garije—Engeland en Turkije—Spanje. Groep 3: Zuidslavië—Ierland, Mal ta—Finland èn ItaliëOost-Duitsland. BREDA De „geheimzinnige schutter", die de laatste weken in tal van plaatsen rond Breda een groot aantal ruiten met)ecn luchtbuks heeft stukgeschoten blijkt een soort drie eenheid geweest te zijn. De Bredase politic hield vrijdagavond drie inwo ners van Breda voor deze zaak aan. Zij hebben bekend. Hun motieven zijn volgens de poli tie nogal vaag, maar richten zich te gen de huidige maatschappij, waar aan zij zeggen een hekel te hebben. Om dat te demonstreren, schoten zij in zeventien plaatsen ongeveer hon derd ruiten in. Bij voorkeur gingen zij op maan dagavond op pad. De 40-jarige inva lide A. W. J. bestuurde dan zijn oude wagen, waarin de 42-jarige invalide A. C. M. en diens 16-jarige stiefzoon A L. E, meereden. De jongste inzit tende schoot dan met een zware luchtbuks met een telescoopvizier op woningen. Bij een huiszoeking bij de mannen werd nog een zwaar zelfgemaakt slagwapen en een scherp geslepen be- jonet gevonden. De mannen hebben voorts toegege ven de laatste tijd herhaaldelijk vals alarm te hebben geslagen bij de Bre dase brandweer en 's nachts taxi's voor niets te hebben besteld. Het drietal is ingesloten. (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG De ARP staat voor een beslissing, die één van de belang rijkste is in haar geschiedenis en die veel meer dan bijvoorbeeld een sa menwerking met de KVP een schei ding der geesten zou kunnen mee brengen, juist omdat het om zulke fundamentele vragen gaan. Dit schrijft mr. D. W. A. Grosheide Tijdens een tienermodetest in Eind hoven kwam een twaalfjarig meis je met een eigen ontwerp. Het. was Ellen Vermeulen, die op deze foto haar werkstuk toont. DE verkiezingen van de Tweede Kamer worden pas over zeven maanden gehouden. Maar de politiek is nu al in een stroomversnelling terecht ge komen, die nauwelijks meer bij is te peddelen. Vorige week zaterdag zorgde de PvdA voor een stuk duide lijkheid door de al ruim drie jaar in de Tweede Kamer als oppositieleider opererende heer Den Uyl als lijsttrekker aan te wijzen. Het was een duidelijke politieke keuze. De groep van Nieuw Links, ven elkaar voorwaarden stellen en hakketakken. Ze wekten de indruk alsof een toenadering misdadig zou zijn. Stel je voor. Zo werd door de voorzitters van de twee grootste politieke partijen in nog sterk vertegenwoordigd in het Nederland anti-propaganda gemaakt partijbestuur, werd in zijn eigen voor de poiitiek. hoek teruggezet. Iedereen kan nu weten welk gezicht de PvdA heeft. De tweede prijs voor het scheppen van meer duidelijkheid in de poli tieke verhoudingen kan worden uit gereikt aan KVP-voorzitter Van der Stee. die steeds belangrijker is ge worden in de KVP. Hij beloofde in het debat met de voorzitter van de PvdA, dat de KVP zich voor de verkiezingen zou uit spreken .met welke partijen ze een coalitie wil aangaan voor de vol gende regeringsperiode. Die keus zou dan vooral gedaan worden op basis van vergelijking van de partijpro grams. Goed zo, dacht de argeloze toe hoorder in Arnhem, hier aan de Vel- perweg wordt de politieke lucht bo ven de Veluwe weer zuiver. Want de partijvoorzitters waren ook nog tot de conclusie gekomen, dat hun pro gramma's niet zo erg van elkaar verschilden. De KVP zou beter kun nen praten met de PvdA dan met de WD. Een belangrijke conclusie zou dat zijn. De voortzetting van de tegen woordige coalitie en de veroordeling van de PvdA tot weer vier jaar op positie zou niet meer zo vanzelfspre kend zijn. Den Haag houdt er ge woon rekening mee, dat alles vol gend jaar bij het oude blijft. Met dit verschil dan, dat enkele Kamerleden uit hun bankjes worden doorgescho ven naar de ministerstafel. Maar in Arnhem zou historie worden ge maakt. Hakketakken Voor echter de zuiverder lucht kon worden ingeademd, kwamen de roetwalmen weer aanwaaien. PvdA- voorzitter Vondeling, die zich slecht op het debat had voorbereid, griepte nog wat na over de nacht van Schmelzer en zeurde zo lang over de parlementaire historie, dat een emo tionele D'66-er ontplofte en kwaad de zaal uit rende: die PvdA kwam toch/ niet aan de vernieuwing toe. Zijn plaats in het propvolle ver trek werd ingenorften door de won derlijk uitgedoste en warm-ingepak- te PvdA-kabouter Vischjager. Het incident bracht geen klaar heid. De twee partijvoorzitters ble- Vertel dat je kiezers maar eens. De programs lijken wel op elkaar. Maar samen praten, nee dat gaat nog niet, om allerlei, wellicht ge rechtvaardigde, maar toch wel duis tere redenen. Weer het PAK Zo ging dat in Arnhem. En om de lijn door te trekken produceerde het bestuur van de PvdA een paar da gen later een document, waarin Den Uyl Wiehenga werd gezegd dat toch weer een pro gressieve samenwerking moet wor den gezocht met andere linkse par tijen, hoewel er weinig kans bestaat op zo'n PAK-akkoord. Maar «ja, van daag vergadert de partijraad en op de agenda staat de anti-KVP-reso- Jutie. Die mag niet ingetrokken wor den. Vandaar het PAK-alternatief, dat 'de partijraad weer voorgescho teld krijgt. Maar erg reëel is deze' mogelijk heid niet. Fractieleider Hans Wie- benga van de PSP zet in zijn partij blad Radikaal van deze week direct al een domper op de PAK-vreugde van het PvdA-bestuur. Hij schrijft over het program, dat Den Uyl voorstelde als een basis voor een akkoord met de progressie ve partijen: „Het confessionele pro gramma zal er grotendeels in nuan ces van verschillen. Hij (Den Uyl) zit ons te dicht bij het midden". Wiebenga mist bij Den Uyl de aanzet van een fundamentele wijzi ging van de maatschappelijke struc tuur, om over de socialisatie van de grond en het NAVO-lidmaatschap maarniet te spreken. Conclusie van PSP-er Wiebenga: „Den Uyl heeft de verhoudingen aan AMSTERDAM De beurs- stemming in Amsterdam was overwegend gunstig te noemen, hoewel enigszins geremd door de kettingreactie om de vierhonderd gulden. In Amerika meent men in toenemende mate de inflatie onder de knie te hebben en de verlaging van de rente voor eerste klas kredieten stimuleerde Wallstreet. De overname van De Gruyter door de Steenkolen Handelsvereeniging heeft de fusiekoorts op de beurs aan gewakkerd. De besprekingen over ge noemde overname zijn in een ver ge- in Nederlandse Gedachten.'het week- i v0'd"d eekomen en de be- blad van de ARP over het oorlogs- vraagstuk, dat dit najaar in de partij nog moet worden uitgepraat. Mr. Grosheide pleit dan voor één zijdig afschaffen van de ABC-wapens. De taak van de overheid met de betrekking tot de ABC-problematiek vindt mr. Grosheide niet relevant. Is de eigen gemeenschap, vraagt hij, van tv II hlUlC llldcio UI 11CL - dat alle Oostbloklanden *"lk ee"J"aarde dat de- ze verdedigt mag worden met ABC- wapens. Is dit gerechtvaardigd in het licht van het Evangelie om miljoenen mensen te doden en de aarde voor hoe lang ook te verderven? Mr. Gros heide schrijft geen doel te zien dat een ABC-oorlog als middel rechtvaar digt. EINDHOVEN Vijf dagen voor de wedstrijd tegen de Tsjechische bekerhouder Gobtwaldov, waarin PSV voor eigen publiek moet trach ten een achterstand van 12 weg te werken, is gebleken dat de Eindho- vense voorhoede nog niet naar be horen functioneert. De vooruitge- speelde competitiewedstrijd tegen FC Twente eindigde in 0—0 en dat terwijl PSV lange tijd een veldover- wicht heeft gehad en zich talrijke kansen wist te scheppen. Een geruststellend idee voor trai ner Linder moet het echter zijn dat de defensie weer kon worden ver sterkt mét Daan Schrijvers, die een „«0,-iiuiw.m.u, jaar geleden in een oefenwedstrijd Een uit- en een thuiswedstrijd zul- voor het Europatreffen met Rapid len uitmaken wie verder speelt. I Wien een arm brak. Schrijvers De eerstgenoemde landen spelen de speelde alsof hij nooit een blessure eerste wedstrijd thuis. had opgelopen. trokken ondernemingen trachten de fusiecode Inzake overleg met de vak bonden en tijdige informatie zo goed mogelijk na te komen. Van de aande len De Gruyter is ongeveer de helft in handen van Unilever, de rest is familiebezit. Op de beurs zijn offi cieel genoteerd twee soorten 6 pet. preferente aandelen. Voor welke prijs de gewone aandelen zullen worden overgenomen en wat er met de pref. aandelen zal gebeuren, is nog niet be kend. De SHV zal een groot bedrag op tafel moeten leggen voor het overne men van de gewone aandelen, want de ƒ16 miljoen aandelen zijn heel wat meer dan honderd procent waard. Het zichbare eigen vermogen j is volgens de laatste balans f62 mil- I ioen, hetgeen neerkomt op circa 390 pet. Vermoedelijk zitten echter stille reserves in het vele onroerend goed van De Gruyter, maar daar tegenover I staat het feit. dat de rentabiliteit van het levensmiddelenconcem niet best is. Over het afgelopen'jaar werd een verlies van circa ƒ5 miljoen geleden. De Gruyter is het slachtoffer gewor den van een verkeerde bedrijfspoli tiek. Men heeft niet tijdig de bakens verzet en zich niet ingesteld op de moderne koopgewoonten van de huis vrouwen. Gezien de dynamiek, welke SHV de laatste jaren blijkt te bezitten, niet alleen op het gebied vap transport, olie. scheepvaart, technische handel, maar ook in zelfbedieningsgroothan del (Makro), kan men verwachten, dat de detailhandel, welke De Gruy ter met zijn bijna 400 filialen alleen al in Nederland (in Duitsland nog 116 stuks) drijft, een injectie zal krijgen. De koers van Albert Heijn liep deze week tijdelijk flink omlaag, omdat men vreest dat de concurrentie tus sen de winkelbedrijven nu sterker zal worden. Voor aandelen Simon de Wit was er een goede speculatieve be langstelling, omdat men denkt, dat deze onderneming ook wel eens een fusie zal aangaan. Inflatiebrand Zoals gezegd, werd de beursstem- ming deze week enigszins geremd door de acties om de vierhonderd gulden. Men realiseert zich, dat deze extra-verhoging de loonkosten nog meer doet stijgen en men houdt zijn hart vast voor 1971. We zijn bezig een uitslaande inflaticbrand met benzine te blussen, zoals een bouwonderne mer deze week de vierhonderd-gul denactie karakteriseerde. Niet elke bedrijfstak en niet elke ondernemer kan het wassende water der kosten opvangen. Hatéma-Texoprint meldde deze week. dat de sterk gestegen kosten in het eerste halfjaar niet door betere ver koopprijzen en hogere omzetten wer den gecompenseerd. Een verlaging van het dividend behoort tot de mo gelijkheden. Op de beurs acht men het waar schijnlijk, dat dergelijke berichten in de toekomst, met name uit zwakkere bedrijfstakken en ook uit looninten- sieve ondernemingen, te horen zullen zijn en de koersen zullen beïnvloeden. Gunstige invloed Een gunstige invloed op de beurs- stemming ging uit van de ontwikke ling in Jordanië, waar de invasie uit Syrië bedwongen schijnt te zijn. Voorts ook van de aanhoudende stij ging der Dow Jones-gemiddelden >n Wallstreet, dat zeer ontvankelijk blijkt te zijn voor aanwijzingen, dal het ergste voor de economie achter de rug is en er reden is een opgaande lijn te verwachten. Dc kentering in het rentepeil, uitkomend in een vrij wel algemene verlaging van dc rente op prima kredieten van 8 op 7^ pro cent, acht men een goed teken. De beleggingsmaatschappij Obam verwacht, dat na de Congresverkie zingen in november de 'geldpolitiek weer krapper zal worden. Er zal een voorzichtige koers gevaren worden door de Amerikaanse autoriteiten, wel een opgaande lijn worden nage streefd tot de presidentsverkiezing in 1972. De grote staking bij General Motors noch de dreiging van een con flict over de arbeidsvoorwaarden bij de Amerikaanse spoorwegen konden de opgewekte stemming van New York verstoren. zijn linkerkant er niet duidelijker op gemaakt." Dat het rechts van hem door par tijgenoot Vondeling niet helderder is geworden, heb ik al verteld. En het zal Den Uyl en Vondeling vandaag in de partijraad in Utrecht wel luk ken de anti-KVP-resolutie in huis te houden. Of het zo zal blijven? Op een ge geven ogenblik wordt in de politiek de natuur ook sterker dan de eigen privéleer. Mogelijk krijgen de pro gramma's dan toch de democratische waarde, die ze verdienen. Het is waar, de personen zijn ook belangrijk. Maar de persoonlijke be langen en de eigen tenen niet. De politieke stroomversnelling brengt ons vermoedelijk toch spoe diger bij de volkomen open situatie, waarover de KVP-voorzitter in Arn hem sprak. Als die situatie dan maar niet door het nu halsstarrig vasthouden aan de oude verhoudin gen chaotisch zal zijn Aanval Een poging om de verstarde ver houdingen te doorbreken heeft D'66 gedaan door zich aan te bieden als de verzoener tussen KVP en PvdA. Hoe zit het dan met de ontplof- fingstheorie? Van Mierlo heeft altijd een antwoord: In een vraaggesprek met Frits van der Poel van Het Vrije Volk zegt de D'66-er dat de CDU (die er overigens nog lang niet is) en de KVP moeten ontploffen. Er moet toch beweging zijn te krijgen in de progressieve aanhang van de KVP. We weten het weer. De aanvallen op de confessionele partijen blijven voortduren. Steeds weer van een an dere kant. Toch makkelijk, zo'n zon debok in de politiek om het eigen falen te camoufleren. Nog even een citaat uit Vrij Ne derland als politieke informatie over de KVP-fractieleider in de Tweede Kamer: „Intimi, die hem de laatste tijd hebben meegemaakt, weten te mel den, dat hij werkelijk iedere Inte resse in de parlementaire politiek heeft verloren. In de fractie wordt over hem gepraat alsof hij al weg is en hij bemoeit zich nauwelijks meer met de grote politieke lijnen voorzo ver die er zijn. Zijn enige hobby: een nauwe band smeden tussen dc drie christelijke partijen was tot werkelijkheid gekomen, en hij kon dus weg." Schmelzer af in het nachtelijk duister. BERT DE 'JONG Kon. Olie profiteerde gunstige tendens, welke deze olie waarden geaccentueerd werd vanwe ge de verminderde dreiging in het Midden-Oosten. De grote vraag naar olieprodukten in West-Europa, welke de laatste maanden opvallend is te noemen, geeft de olieconcerns de wind in de zeilen, ondanks de sterk gestegen transportkosten. Het hoofdfonds kwam deze week van ƒ146.70 op ƒ151. Ook Unilever toonde een verbetering door buiten landse aankopen. Hier steeg de koers van ƒ93.30 tot ƒ99. Van de andere internationals kon alleen ons lucht vaartfonds van de betere stemming in Wall streel profiteren. De koers kwam van 127.80 op ƒ130.80. Schee pvaarttcaar den Scheepvaartwaarden lagen vast In de markt, waarbij het gunstig tussen tijds bericht van Phs van Ommeren een rol speelde. Dit concern meldde, dat in het eerste semester van 1970 betere resultaten waren behaald, vooral door de stijging der zeevrach ten. Voor het eerst werd een Interim- dividend over 1970 betaald en wel per 1 december. Vorig jaar keerde men 17 pet. in zijn geheel uit. thans stelt men als voorlopig dividend 9 pet. ter be schikking en de beurs verwacht, dat het slotdividend nog iets hoger zal zijn. De koers van cert. Phs. Van Omme ren steeg deze week van 268 pet tot 275 pet ex 9 pet interim dividend. Lo kale aandelen uit de industriesector waren onregelmatig gestemd. Heine- ken kwam bruisend naar boven en steeg van ƒ208.50 tot ƒ217. Uitgevers maatschappijen lagen ook beter in de markt, zoals Kluwer en Elsevier, ter wijl een fonds als Erdal een behoor lijke koerssprong maakte. Bergoss was lager, zo ook Lucas Bols. maar Pakhoed trok flinke be langstelling, evenals Meneba, die al lebei hoger noteerden. Gisteren was er echter een teruggang en noteerde Pakhoed ƒ72.80. Meneba 258 pet. Flauw gestemd was Ver. Touw, welk fonds nu 170 pet. noteert. De obliga- tiemarkt is vrij gunstig gestemd. De nieuwe 8' - pet 15-jarige en 8 Det 6-jarige leningen Bank voor Ned. Ge meenten zullen wel grotendeels door de houders van rentespaarbrieven 1957 genomen worden. Er is ook weer een nieuwe ziekenhuislening van het 9.25 pet rentetype aan de markt ge komen. Het internationale dam tornooi, dat van 1 lot en met 17 oktober ln De Lier wordt gehouden, zal sterk bezet zijn. Germain (Haiti) Hisard (Frankrijk). Kuyken (Zwlt- seriand). Laporta (Italië). SIJbrands (Neder land), Mostovoy (Frankrijk). Toet (Neder land) en Stoorvogel (Nederland). De Amerikaanse filmacteur Charl ton Heston was gisteren aanwezig bij een persconferentie in Amster dam over de komst van de video cassettes, waarover gesproken wordt op het wereldcongres van acteurs. DEN HAAG De minister van landbouw en visserij, ir. P. J. lardi- nois. wil de glastuinders een renteloos voorschot ter beschikking stellen op het aankoopbedrag van de stookolie voorzover dit bedrag de landelijke bruto aardgasprijs die voor dit doel vastgesteld is op ƒ85.85 per ton, te boven gaat. De toekenning van het crediet zal op de gebruikelijke wijze door de bayken worden bepaald. Het rijk zal de rente van het crediet voor zijn rekening nemen. Ook is er van regeringswege in sa menwerking met de landbouwbanken een financieringsplan tot versnelling van de aanleg van aardgasdistritmtie- netten in de glasbouwcentra in voor bereiding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7