Vier ambten: predikanten leraars, herders, diakenen Hervormd werelddiaconaat steunt Tangwena-stam Landbouwdiploma en toch „ongeschoold Een woord voor vandaag Rapport-Berkhof verschenen Uw probleem is het onze Zuid-Afrika wijst priesters uit Chrgeref. deputaten geen bezwaar tegen nieuwe berijming Federatie mikt op 10 kamerzetels Bejaardenpartijen slaan de handen in elkaar V'p, BEROEPÏNGSWERK Nieuwe Testament niet imiteren Agrarisch onderwijs in de crisis Honderd man op straat „Leiding van be j aardentehui lieeft gefaald' ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970u Dat ge te dien tijde zonder Christus waartuitgesloten van het bur gerrecht Israels en vreemd aan de verbonden der belofte, zonder lióop en zonder God in de wereld (Efeziërs 2 12). Zo was het eertijds met de christenen te Efeze. Ze waren heidenen, die de voorrechten van Israël misten. En om nog eens te benadruk ken wat dat betekent, voegt Paulus eraan toe: zonder hoop en zon der God in de wereld." Misschien had hij het nog korter kunnen zeggen: zonder God. Want de mens die zonder God door het leven gaat, heeft nu eenmaal geen hoop, geen. uitzicht, geen toekomst. Zijn leven is niet anders dan een stukje papier, dat door de wind nu eens hierheen, dan weer daarheen geblazen wordt. Zonder God door het leven is doelloos door het leven. En dus zonder hoop. Waarop immers hoop? Zalig zij, die weten dat hun leven in hanaen is van hem, ctte ae wereld regeert, die. ons leven zin en doel geeft, die door zijn Zoon Jezus Christus ons een toekomst heeft bereid. Wij lezen vandaag Psalm 27. Wij lezen morgen Psalm 28. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Velen zullen er de hun ver trouwde gedachtengangen van de belijdenisgeschrif ten en van de formulieren ternauwernood of zelfs helemaal niet in terugvinden. Maar bij alle nieuwe gedachten, benaderingen en voorstellen die het bevat, blijft het ons inziens niettemin in de lijn van de kerkelijke traditie, waaraan ook de Nederlandse Hervormde Kerk zoveel heeft te danken en die teruggaat op de grote reformator Johannes Calvijn. Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zjjn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bü te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Mijn zoon gaat trouwen. De jongelui willen alles graag mooi en stijlvol doen, maar wie betaalt dat allemaal? Antwoord: Het is n?et meer zoals vroeger, toen er vaste gewoonten en bepalingen waren om bruiden te ko pen en huwelijkstransacties te slui ten. Tegenwoordig wordt alles te za- men beiproken en geregeld. Ten minste, dat hoort zo. Vraag: Wie kan een lezer die zijn tuin wil versieren met een zonne wijzer, aan een adres helpen? Vraag: Een wandelkaart van een plaatselijke WV blijkt niet te klop pen. Antwoord: U moet bij de topogra fische dienst te Delft uw troost zoe ken. Deze kaarten, bij elke boekhan delaar te bestellen, geven alle blj- zonderneden weer van de streek waar u wandelen wilt Schaal 1 op •0.000. Vraag: Ik heb een woning' van kalkzandsteen. De muren zijn vuil en grauw. Ik heb ze al eens bestre ken met wit cement, maar dat gaat er ook weer af. Wat voor soort verf moetik gebruiken? Antwoord: Eenvoudig witten met vers in net water aangemaakt ge bluste kalk. Deze wordt in dunne lagen oo de muren aangebracht. On der opneming van koolzuur uit de lucht gaat de kalk langzaam over in witte kalksteen. Hiertoe is een zeer langzaam droogproces noodzakelijk. Bij voorkeur maakt men daarom de muren van tevoren nat met water of een aluinoplossing Vooral niet op warme of zeer droge dagen witten. Als de muren goed gewit zijn, mo gen ze niet meer afgeven. Na dro ging zo nodig een tweede en derde laagopb-engen. lOok kunt u silicaatverven gebrui ken, doch dit vereist deskundige be handeling, daar deze verven gemak kelijk vlekkerig opdrogen en «nogal eens willen gaan bladderen, wan neer ze te dik worden opgebracht. Vraag: Laatst zag ik een oude foto ▼an de Dorpstraat te Apeldoorn. Hoe heet deze tegenwoordig? Antwoord; Sinds 1917 Hoofdstraat. KAAPSTAD Twee Anglicaanse priesters hebben van de Zuidafri- kaanse regering het bevel gekregen Zuid-Afrika tegen het einde van ok tober te verlaten. Dit heeft de minis ter van binnenlandse zaken, Viljoen, bekendgemaakt. De twee priesters Bernard Cham berlain uit Groot-Britannië en Robert Mercer uit Rhodesië, waren betrok ken bij de verspreiding van een pam flet in de Anglicaanse kerk in Stel- lenbosch op 13 september tijdens een dienst. Eerste minister John Vorst er merkte op over het pamflet, dat hij eruit begreep dat de Zuidafrikaanse levenswijze erger was dan moord. Dat zegt de hervormde synode in een bijlage bij het rapport- Berkhof over het ambt, dat zij thans onder de titel „Wat is er aan de hand met het ambt?" heeft gepubliceerd. In een in leiding vertellen ds. J. A. G. van Zanten en ds. F. H. Landsman als praeses en scriba over de voorgeschiedenis, achtergrond en bedoeling van het rapport. In 1951 stelde de synode een com missie in om zich te bezinnen op de vragen rond het ambt Na veertien jaar kwam deze met een dik rapport, dat echter zoveel kritiek ontmoette, dat andere wegen gezocht moesten worden. De problematiek was er inmiddels niet eenvoudiger op geworden. Ging het in 1951 vooral om de kwestie van de „additionele wijding", veel belang- (Van onze kerkredactie) DORDRECHT Al is de nieuwe psalmberijming niet vol maakt, toch kan geconstateerd worden, dat zij in het algemeen In beter verstaanbaar Neder lands een veel nauwere aanslui ting geeft aan de oorspronke lijke tekst, dan de oude berijming. De nieuwe psalmberijming is in het algemeen betrouwbaar en bruikbaar. Dit is de conclusie waartoe het de- putaatschap psalmberijming van de Christelijke Gereformeerde Kerken gekomen is. Het heeft van zijn bevin dingen kennis gegeven aan de kerke raden. Dit deputaatschap werd in januari 1969 door de generale synode belast met de opdracht de nieuwe psalmbe rijming te toetsen op haar betrouw baarheid en bruikbaarheid. Het kreeg tevens de opdracht te onderzoeken of de synode een uit spraak moet doen ten aanzien van de psalmberijming die moet worden ge bruikt. De hervormde synode laat de plaatselijke gemeenten vrij in de keuze oude of nieuwe berijming, maar in de Gereformeerde Kerken is het gebruik van de nieuwe berijming verplicht. Op dit punt zet het depu taatschap zijn onderzoek nog voort. Verschillende gemeenten zijn al ge heel of gedeeltelijk op de nieuwe be rijming overgegaan. Het deputaatschap bestaat uit prof. dr. B. ,J. Oosterhoff, voorzitter; ds. (H. van der Schaaf, secretaris; ds. B. Bij- leveld, ds. 'J. H. Carlier, J. Lelsz, J. Verhage, mr. dr. C. J. Verplanke en prof. drs. J. P Versteeg. Gelijk bekend, heeft een studie commissie van de Gereformeerde Bond (op genuanceerde toon) afwij zend geadviseerd inzake het gebruik van de nieuwe psalmberijming. In de Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt) is een deputaatschap bezig met onderzoek, al scheelde het niet veel of de jongste generale synode had uitgesproken dat verder onder zoek niet meer nodig was. Het tus sentijdse rapport was namelijk zeer negatief. In vrijgemaakte kring zijn ook eigen berijmers aan het werk. De Gereformeerde Gemeenten heb- t>en zich tot nu toe absoluut afwij zend tegenover de nieuwe berijming opgesteld. rijker werd de vraag, of de klassieke ambten nog wek kunnen dienen om in de hedendaagse samenleving de christelijke gemeenschap te bouwen en haar dienstbaar te doen zijn aan haar opdracht in de wereld. Is het wel waar, dat de ambten van predikant, ouderling en diaken terug zijn te voeren op de bijbelse gege vens? En als het waar mocht blijken te zijn, dat ze wel niet onschriftuur lijk zijn, maar dat met evenveel bij bels recht ook een heel ander schema van „diensten" zou zijn op te bouwen, dat veel meer aangepast is aan de huidige behoeften, waarom doen we dat dan niet? Breken Ds. Van Zanten en ds. Landsman wijzen op hen, „die het liefst met heel de gevestigde orde in en van de kerk zouden breken en de kerk zou den willen doen opgaan in kleine, zich telkens opnieuw met het oog op bepaalde taken vormende kleine groepen." Uiteraard zouden daarin bepaalde personen tijdelijk bepaalde diensten kunnen en moeten vervul len. Maar van „ambten" zoals de Hervormde Kerk die tot nu toe heeft, zou geen sprake meer zijn. Er is meer. Veel predikanten heb ben het gevoel, dat zij voor een on mogelijke opdracht staan. Ze zijn met teveel en te uiteenlopende taken belast. Ze zouden zich liever specia listen en in teamverband werken en dan liefst met een andere gemeente structuur als onder-en achtergrond. Veel ouderlingen vragen zich af, of zij in de huidige samenleving nog wel begrip kunnen vragen voor taken, die oudtijds misschien wel door „oud sten" moesten worden verricht, maar dan door „oudsten", die in de toen malige samenleving een heel andere positie hadden dan nu. De diaken ziet zich voor soortgelijke moeilijkheden geplaatst, al wortelen die meer in een voorbijgegaan diakonaal verleden. Dieper grijpt nog de vraag naar het gezag van het ambt en van de ambts drager. Met 'welk „recht" vindt het „ambtelijk" spreken en handelen plaats? Is er naast de horizontale lijn (het aangewezen of gekozen zijn door de gemeente) ook een verticale (de opdracht van Godswege, de roeping door Christus zelf)? Om uit de impasse te komen, droeg de synode aan één persoon, prof. dr. H. Berkhof, op een rapport te schrij ven. Tevens werd een commissie van beraad benoemd om hem daarbij te adviseren. AMSTERDAM De bejaardenpar tijen in Nederland gaan. met het oog op de komende verkiezingen, samen werken. De Landelijke Partij voor Bejaar den, de Partij 65+ uit Rotterdam en Partij voor Bejaarden in Hilversum gaan in federatief verband samen. Doel van de coöperatie is de versnip pering van de politiek in Nederland tegen te gaan. Naast de nieuwe fede ratie blijven er nog drie plaatselijke bejaardenpartijen over. in Breda, Den Haag en Amsterdam, die nog on afhankelijk van elkaar opereren. De federatie telt vijfduizend ledetfi. Bij de kamerverkiezingen hoopt men nu naar da [ubileum >20 WJ 1970 punt uit, ja uit! HOUTRUST DER HAAS zes tot tien zetels te behalen en dan nauw te gaan samenwerken met de progressieve partijen, „omdat deze ook sociaal gericht zijn en niet poli tiek." Een en ander werd gisteren in Amsterdam meegedeeld. Voornaamste streven van de nieu we landelijke Bejaardenpartij: Het optrekken van de AOW tot het minimumloon. Inspraak en medezeggenschap voor bejaarden. Vereenvoudiging en bezuiniging van het ziekenfondswezen. Bestrijding van milieuverontrei niging. Over de loonderving stelde de voorzitter van de afdeling Amster dam gisteren het volgende: „Als alle werknemers in Nederland de vier honderd gulden krijgen, dan zullen wij, bejaarden ook een verzoek indie nen voor een dergelijke uitkering.'' NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven (vac. C. A. v. Harten): W. A. B. Hagen te Zwolle; te Ederveen: J. den Hoed te Meer kerk; te Sleeuwijk: B. v.-d. Lelie te Hansweert. Bedankt voor Bameveld (vac. J. v. Rootselaar): R. J. v. d. Hoef te Pa- pendrecht; voor Spijkenisse (vac. G. J. T. v. Dijk): H. Bossenbroek te Bus- sum; voor Bameveld (vac. P. P. J. Monster): A. Gooijer te Delft. Prof. Berkhof houdt zich zestien pagina's lang bezig met de Nieuw testamentische gegevens over het ambt. Zijn conclusie is: Het Nieuwe Testament tekent ons binnen een periode van enkele tientallen jaren en in een nog kleine gemeenschap een veelheid van ambtsnamen en ambtssituaties. Het gezag van het Nieuwe Testament voor de kerk kan niet daarin liggen, dat we deze veelheid moeten imi teren of harmoniseren. Beide zou trouwens onmogelijk zijn. Het gezag van het Nieuwe Testament ligt primair daarin, dat wij uitgenodigd worden om in onze situaties die weer heel anders zijn dan die van Jeruzalem of Korinthe, op onze wijze, naam en inhoud te geven aan de ambtelijke Christus-representatie die zich in het Nieuwe Testa ment bezig is veelvormig te constitueren. Al te lang hebben wij het Schrifgezag op dit punt als voorschrijvend en beperkend opgevat. Het wordt tijd, dat wij het Schriftgezag op dit punt verstaan als uit nodiging en gebod, om vanuit hetzelfde evangelie op andere plaatsen en in andere tijden in de vrijheid des Geestes te zoeken naar die ambte lijke uitdrukkingen, die de voortgang van het Woord en de opbouw der gemeente het best kunnen dienen. Aan deze uitnodiging kunnen wij echter alleen dan zonder gevaar van willekeur gehoor geven, als wij ons helder bewust zijn van dat gene wat het Nieuwe Testament in de veelheid van ambtsinstanties beoogt en wat ook voor ons bindend is. Tijdens de discussie op de synode waren de meeste synodeleden van oordeel, dat het aldus tot stand geko men rapport „hoezeer het op sommige punten ook vragen opriep en tot te genspraak prikkelde, gebleken was een uitstekend uitgangspunt voor een breed en diepgaand gesprek te zijn. Bovendien biedt het door zijn radi cale en vaak originele aanpak van de problemen ook een goed uitgangspunt voor een gesprek met andere kerken, die evenzeer als de Hervormde Kerk geconfronteerd worden met de soms zeer radicale vraagstellingen, die in onze tijd aan de orde zijn." Uitgangspunt De synode aanvaardde het rapport als uitgangspunt voor een nieuwe be zinning op het ambt. Daarom is het niet alleen gepubliceerd, maar ook aan de classicale vergadering ge stuurd met het verzoek, het te bestu deren en te bespreken en de synode op de hoogte te stellen van de bevin dingen. Het rapport is voorzien van twee bijlagen. De eerste bevat kritische vragen, zoals die onder meer ter sy node gesteld werden en prof. Berk hof. De bedoeling hiervan is volgens ds. Van Zanten en ds. Landsman tweeërlei. In de eerste plaats kan deze bijlage duidelijk maken, dat de synode het rapport niet in die zin heeft aan vaard, dat zij alles wat in dit rapport staat voor haar rekening neemt en vindt, dat de kerk het beste zou doen het maar over te nemen zoals het er ligt. De mogelijkheid moet worden opengehouden, dat een nadere bezin ning tot een min of meer radicale herziening van het rapport zou blij ken te moeten lelden. Verder wil de synode door deze bij lage een handreiking bieden voor de discussie. In de tweede bijlage wordt aange geven welke suggesties van prof. Berkhof nu al, binnen het kader van de huidige kerkorde direct zouden kunnen worden doorgevoerd. In zijn studie omschrijft prof. Berkhof de ambten als „die binnen een christelijke kerkgemeenschap al gemeen erkende functies die zich van haar andere functies daardoor onder scheiden, dat zij het heil van Christus representeren en vertolken, en dus doende de kerk met gezag bij zijn genade en bedoelingen bepalen." Meer De wezenselementen van Calvijns ambtelijke ontwerp wil hij niet opge ven. „Wij moeten echter meer willen om twee redenen: enerzijds omdat het gereformeerde ambtenontwerp met een aantal onduidelijkheden en onevenwichtigheden behept is, die steeds dringender om correctie roe pen. Anderzijds omdat elke tijd zijn eigen noden en behoeften meebrengt waarop de ambtelijke structuur zich door voortdurende wijzigingen moe ten weten in te stellen." De meest fundamentele zwakte van de huidige structuur noemt prof. Berkhof de onduidelijkheid van het ouderlingenambt. Prof. Berkhof acht het een inconsekwentie, dat aan de ouderling de sacramentsbediening wordt onthouden. Hij vermoedt dat dit het gevolg is van een onbewust sacramentalisme, dat de Hervormde Kerk uit de middeleeuwen had mee genomen. Op het Nieuwe Testament rust het in elk geval niet. In onze huidige praktijk is de ver- ambtelijking van het diakonaat te ver gegaan. Daardoor is tevens het ambt van diaken als Christus-representatie onduidelijk geworden. Prof. Berkhof heeft er in het alge meen bezwaar tegen, on in de ge meente allerlei functies te verambte- DEN HAAG De afdeling werelddiaconaat van de Her vormde Kerk gaat zich samen met de protestantse kerken in Zwitserland het lot aantrekken van de Tangwena-stam in Rho desië. Deze dreigt door het hui dige blanke bewind in dit Afri kaanse land te worden verdre ven van hun geboortegrond, die al meer dan vierhonderd jaar door de Tangwena's wordt be woond. Zonder voorkennis van de bewo ners is het stamland al enkele tien tallen jaren geleden door de Engelse kroon geannexeerd en daarna door verkocht. Het Rhodesische gerechts hof vernietigde al eens veroordelin gen wegens blijven wonen op dit ge bied. De politie heeft verschillende acties tegen de stam ondernomen. Het her vormd werelddiaconaat heeft nu ech ter een bericht ontvangen, dat men de hele zomer de Tangwena's, die hun hutten tot twee keer toe moesten opbouwen met rust hadden gelaten. Verscherpt Maar stamhoofd Rekayi kreeg, op grond van nog weer verscherpte be palingen van de „landverdelingswet" een bevel tot ontruiming door de ge hele stam, die ongeveer 260 families en 3500 tot 4000 mensen omvat. Voor 31 augustus had de stam zijn gebied moeten verlaten, maar de le den zijn gebleven, omdat zij ervan overtuigd zijn, dat er geen geldige redenen bestaan om hen te verdrij ven. Iedere dag wordt nu een derde politiële actie verwacht met vernie ling van hutten en landerijen, een jacht met helikopters en honden op mensen en overbrenging naar een re servaat met onvruchtbare grond enz. Voedsel Om de Tangwena's te steunen bij hun passief verzet zullen nu het her vormd werelddiaconaat en de Zwit serse protestantse kerken geld inza melen, zodat voedsel en materiaal voor onderdak kunnen worden ver schaft. Ook wil men eventueel juri dische bijstand betalen. Het gironummer van het hervormd werelddiaconaat is 8685 in Utrecht, bij de giften vermelden „Tangwena". lijken (en dan nog te menen, dat ze daar „hoger" van worden). Het ambt hoeft niet alles zelf te doen. Er is allerlei te doen op het gebied van beleidvoering, organisatie en financiën, dat van geheel andere aard is dan de Christus-representatie. Dat de kerkvoogden in de kerkorde van 1951 ouderling werden, acht hij geen gelukkige greep. Om tot meer duidelijkheid te ko men, zullen we twee vragen niet lan ger kunnen ontwijken. De eerste is: zijn er in onze kerk geen functies, die ten onrechte als ambt worden voorgesteld? Prof. Berkhof denkt daarbij aan vrijge stelde secretarissen van ambtelijke vergaderingen of van synodale raden, predikanten die in dienst treden van niet-kerkeiijke organisaties of leraren godsdienstonderwijs. De tweede vraag is: zijn er in onze kerk geen ambtsdragers, die niet als zodanig worden erkend, maar toch metterdaad ambtelijk werk doen? Hij noemt vormingsleiders, jeugdwerklci- ders, kerkelijk maatschappelijk werksters. In onze tijd zijn volgens prof. Berkhof vier soorten ambtsdragers nodig: 1. de dienaar des Woords aan wie de prediking, de sacramenten, de ere dienst en de evangelie-verkondiging bijzonder zijn toevertrouwd; 2. de leraar, die de zorg heeft voor katechese, godsdienstonderwijs, krin gen en cursussen, bijbelstudie, de vorming der gemeente; 3. de herder, die zich vooral be kommert om de relatie tussen evan gelie en enkeling, om pastoraat individuele zielzorg; 4. de diaken, die Christus repr< teert met de daad van barmhai heid en het pleidooi voert voor hartigheid en gerechtigheid in meenteen samenleving. Al naar gelang van de charism en de grootte der gemeente zullen ze ambtelijke functies over enk« of meerderen worden verdeeld, hangt van de omstandigheden hoevelen van hen en in welke amb vrijgestelde deskundigen zullen zijn Haast Een laatste opmerking van p Berkhof: De tijd dringt en terwi van de roeping der gemeente in wereld mag een structuurverandei ten dezen niet lang op zich wachten; en deze zal moeten berus op mentaliteitsverandering. „Wat is er aan de hand met ambt?" (96 blz.) is uitgegeven dinar het Boekencentrum in Den Haag rie kost ƒ4,90. Verder verzorgde de vormde centrale voor vormingswi (p/a Kerk en Wereld, Driebergen) gespreksboekje „Tillen aan het amile* (door dr. C. P. van Andel Azn), ion schreven vooral voor gesprekskrin) jcj, die het rapport-Berkhof willen best deren. Dit kost 2,60. D< (Van onze sociaal-economische redactie) DRONTEN „By arbeidsbureaus en instellingen voor school- en be roepskeuze bestaat nog een beangsti gende onbekendheid met het lager agrarisch onderwijs. Telkens weer merken we, dat werkzoekenden met een diploma lagere landbouwschool als „ongeschoolden" worden geboek staafd, terwyl gediplomeerden van een lagere technische school het pre dikaat „technicus" krijgen". Op dit mankement wees drs. J. de Koning, voorzitter van de onderwijs commissie van de Christelijke boe ren- en tuindersbond, op de twee daagse onderwijsconferentie van de CBTB (gisteren en vandaag in Dren ten). Drs. d, Koning zei dat het lager- en tuinbouwonderwijs in zeer moeilijke omstandigheden verkeert. De bestu ren worden geconfronteerd met in grijpende veranderingen binnen en Bomvbedrijf failliet ROOSENDAAL Honderd bouw vakarbeiders zijn gisteren op straat komen te staan na de faillietverkla ring van de NV Bouw- en Handels maatschappij B. Bakker te Roosen daal. Zij hebben tot en met vrijdag het loon uitbetaald gekregen. Noch het gewestelijk arbeidsbu reau, noch de vakbonden zijn op de hoogte gesteld van het gedwongen massa-ontslag. „Nie nodig", meent directeurP. Bakker, „omdat de ar beiders gemakkelijk elders werk kun nen krijgen". Als oorzaak van de faillietverkla ring noemt de heer Bakker enerzijds de verliezen door grondspeculaties en anderzijds de steeds stijgende ma- teriaalprijzen en loonkosten. Daarbij komt nog de kredietbeperking door de overheid. De bouwonderneming had woning projecten in uitvoering te Roosen daal, Zevenbergen en Westmaas (Hoeksewaard) en bouwde ook voor een Bredase brouwery en een benzi- nemaatschappij. Het werk staat nu stil. Het bouwbedrijf heeft een to tale schuld van ton bij 250 over het gehele land verspreide leveranciers enonderaannemers. De onderneming bestond elf jaar en maakte jaaromzetten tussen zes en negen miljoen gulden. Haagse fluitiste wint Cum laude concours GRONINGEN De 24-jarige Haagse fluitiste mevrouw Abbie de uant heeft het tweede „Nationaal cum laude concours Groningen" ge wonnen. Zij ontving vrijdagavond in de Harmonie de prijs van ƒ3.000. Als tweede eindigde mevrouw Maja Schermer horn uit Geleen (ƒ2.000. De 25-jarige pianist Jan Deckers uit Nede veroverde de derde prijs 1.000.Gerrit Oldeman uit Rot terdam altviool kreeg een aan moedigingsprijs van 750. Aan dit door het Noordelijk Phil- harmonisch Orkest en de stichting „Gaudeamus" georganiseerde con cours namen conservatorialeerlin- gen deel die in 1969 of dit jaar hun .solistendiploma hebben behaald met de aantekening „met lof". buiten het onderwijs, zoals gem« schappelijke toelatingscommissies andere vormen van voortgezet o wijs, horizontale en verticale dol stroming, scholengemeenschappen 1 middenschool. MAATREGELETS Het bevorderen van up to agrarisch onderwijs wordt emsti lemmerd door teruglopende beli stelling, die voor een deel verkli kan worden uit de ontwikkeling landbouw, maar ook verband hi met de categorale schoolopbouwl de zuigkracht van de mavo. Dit alles maakt ingrijpende ma regelen nodig. „De vraag is of de sturen juist bij het zoeken van ni we wegen en vormen zich hun v antwoordelijkheid voldoende bew zijn en krachtige maatregelen niet de weg gaan. Gelukkig zitten vele sturen niet stil, maar de concrete sultaten zijn nog pover, mede omi er geen pasklare oplossing best voor alle gevallen". Drs. de Koning constateerde ev wel dat er vanuit het landbouwond wijs krachtig wordt gewerkt aan op gang brengen van fundament gesprekken over de opzet van het hele lager beroepsonderwijs, indut de scholengemeenschappen middenschool. Bovendien wordt er geen enkele tak van onderwijs veel aan bijscholing en voorlicht gedaan. OTSDER ft'IJSCEISTRA In dit verband pleitte drs. de 1 ning o.m. voor een concentratie het agrarisch onderwijs op lager middelbaar niveau in agrarische derwijscentra, van waaruit de gende activiteiten worden gestii leerd: algemeen onderwijs aan 12— jarigen met enig accent op natui kundig-biologisch gebied en een leidelijke verschuiving naar een V roepsvoorbereiding in de agrarii sector in brede zin (w.o. zaken milieubeheer, waterverontreini en recreatie); het leerlingenstelse andere scholing in part-time verb! Wi zoals technische- en economische sussen. De CBTB streeft naar een christelijke schoolraad voor het af risch onderwijs, van waaruit de geleiding en stimulering van alle el plannen kan plaatsvinden. UTRECHT Dc Vereniging i Bejaardenoorden heeft gisteren bevindingen gepubliceerd van onderzoek in het Bejaardenteh j d'Héiene in Haarlem. De misstani in hel tehuis waren eerder door 1 ra's ombudsman Marcel van Dam signalcerd. In het rapport van de Verenigl wordt gesproken over „een falen i het beleid als gevolg van ondeski digheid en in beperkte mate mentaliteit." Ook de GGD in Haarlem en de zondheidsinspectie. die het tehuis zeven jaar controleerde, hebben faald, zo meldt het rapport. De ding van het bejaardentelv d'Hélène wordt op korte termijn aantal toezeggingen afgedongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2