Een tuin in het polderland schaak Voor U gegeven I Het beste Ander onderwerp ONGELUK ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 De zilverksars Clmiclfuga bloeit In de nazomer, verdraagt vochtige grond en schaduw. Wie uit hoge en droge zandstreken wordt overge plaatst naar de vette klei van de polders, zal veel moeite hebben zichzelf en zijn tuin aan de volkomen gewijzigde omstandigheden aan te pas sen. Hij moet er aan wennen dat de grond na hevige re genval lang nat en kledderig blijft, hij mist de beschutting van het bos en zijn besloten heid en ziet zijn meegebrach te planten maar al te vaak kwijnen of geheel wegvallen. De tuin in de polder is vaak een probleemtuin, omdat hij moeilijk te bewerken la en de planten meer van wind te lijden hebben. Maar kijk ook naar de zonzijde en let eens op hoe weelderig astera, leeuwebekken en violieren zich in kleigrond ontwikkelen. Een niet Ingebouwd huis in het waterland verlangt aan de noord westkant een goede bescherming van heesters en (of) bomen, een z.g windsingel. Verder zal de aan leg er op gericht moeten zijn er gens vrij uitzicht te kunnen behou den en te genieten van een boer derij of kerktoren in de verte, een sloot met knotwilgen of een groep populieren. De tuin moet als 't ware overgaan in het omringende landschap. Bij een huis in de rij bestaat dit probleem niet, maar daar missen we dan ook het contact met de schoonheid van het polderland. Wie wel eens kleigrond gespit heeft, zal bemerkt hebben dat dit allerminst eenvoudig Is. De tuln- llefhebber zal dan ook beginnen hem beter bewerkbaar te maken door vermengen met zandgrond of compost en mest. Voor kleigrond geniet paardemest voorkeur om dat deze. in tegenstelling tot koe mest, een warme meat is, die dus een snellere omzetting bevordert. De mest wordt bij voorkeur niet vers en vermengd met turfmolm ingespit. Grondverbetering dient in het najaar te geschieden. Waar moge lijk zal men ten minste twee steek diep spitten waarna de grond 's winters grof gespit blijft liggen. Hij kan dan goed doorvriezen, wordt krulmeliger van structuur, met als gevolg beter te bewerken in het voorjaar. Op zeer natte grond kan een vijvertje worden aangelegd op het laagste deel, dat zeker In het tuin beeld van het waterland past. Grenst de tuin aan een sloot of vaart dan is het verstandig op het vochtlgste gedeelte draineerbuizen aan te brengen met een flauwe hel ling naar het water. Wie minder op een mooie aanleg dan op een goede waterafvoer gesteld is, kan op de meest bedreigde plaatsen greppels graven. Hoewel een treurwilg zowel in de winter als in de zomer een prachtig accent geeft aan elke tuin, neemt hij met zijn enorme kroon zoveel plaats in dat hij voor kleinere tui nen helaas niet in aanmerking komt. Wel zijn er andere wilgen bruikbaar voor de windsingel b.v. de bindwilg met gele twijgen in de winter, de schietwllg, de vroeg- bloeiende waterwilg en Salix daph- noides, blauw berijpte wilg met grote katjes. Vroeger was de iep de ideale boom voor afscheiding en laanbe planting in het polderland, waar aan helaas de gevreesde iepen ziekte op vele plaatsen een eind heeft gemaakt. Nu zijn het nog el zen, populieren, abelen en essen die op grote erven de wind tegen houden met een tussen- en vóór beplanting van heesters als kruip wilg, hazelaar, sneeuwbal, vaan tjesboom, Kerria, Ribes, Chaeno- meles (dwergkwee, Cydonla). boe- renjasmijn en Japanse kers. Vaste planten die het op de klei prima doen zijn Aconltum (mon-* nikskap), Astilbe (bekend als Spi raea), Eupatorium. Hemerocallis (daglelie). Hosta (Funkla), Clmici- fuga (zilverkaars), Llgularia (Sene- cio), Lysimachia punctata (wede rik), Lythrum (kattestaart), Mimulus (maskerbloem), Pholx (vlambloem, herfst8ering). Primula's In soorten, Trollius en Viola cornuta. Wanhoop niet te gauw op de klei, als 't er groeien wil dan is het resultaat vaak verrassend mooil A.C MULLER-IDZERDA Correspondent:» m oplossingen aan de haar H. J. J. 8lavakoorda, Goudreinetstraat 12S, Dan Haag. Men zegt wel dat het betere (toch nog) de vijand van het beste is. Dat gaat in het schaken niet altijd op. Indien een speler een goede voortzetting kiest die hem tenslotte de winst brengt, dan is er weinig reden voor hem om te treu ren indien hem later wordt aange toond dat er een betere voortzet ting. ja mogelijk een nog betere aanwezig was geweest: met andere woorden, dat hij het beste heeft gemist. In de drie stellingen van deze week speelt het verschil tussen het goede en het betere of het beste een duidelijke rol. In opgave 1 won zwart, maar de vraag is of wit het niet beter had kunnen doen. In de opgaven 2 en 3 won zwart eveneens, maar hier is de vraag stelling anders: Had de zwartspeler het niet eenvoudiger, sneller of eleganter kunnen doen? Het zijn geen huls- of tulnpartlj- tje8 die deze opgaven opleverden, maar partijen van gerenommeerde deels zeer bekende schakers uit de meesterklasse. De spelers zélf zagen het beste niet toen zij hun partijen speelden. Knappe ana- lysatoren vonden dit pas later, bij het kritisch doorspelen van de par tijen. Vindt u hun vondsten ook? OPLOSSINGEN Hieronder de oplossingen der opgaven uit de rubriek van 19 aeptember |l. (1) Erlchaen - Schroder. Neen, er la gèèn redding voor wit. De matdrelglng op (2 is dodelijk. Men zie 1. Db2 Dd3t 2. Kg1 Ddlt 3. Kh2 Th4t 4. Kg3 Dg4 mat. Wit «peelde In feite 1. Txh6t Nu koet 1. Txh6 zwart de dame; daarom rekenda wit alechta met 1. gxh6 en wilde daarna met 2. Te8t Kg7 3. Dxb7t Tf7 4. Dxf7tl Kxf7 5. txg3 tot een gewon nen elndapal koman. Maar het ging an ders: 1. TxhSt en na 2. fxg3 zette zwart zl|n tegenstander met 2. TfSt 3. Kgt Telt 4. Kh2 Th6 matl (2) Tal -Mallch. Na 1. Db4 kreeg Tal de kans om een prachtige combinatie uit te voeren: 2- Txe5t fxeS 3. Dg5t KfB 4. Df6 Tg8 5. LeS en zwart gaf het op. Na 5. Tg7 geeft 6. Dd8 mat, an op 5. Te7 volgt 6. Dd8t Kg7 7. Dxc7 en wK heeft een loper meer. (3) Marshall -Capablanca. De' zet 1. PxhSI waa geen fout, maar stelde Mar shall |ulst een val. Er volgde 2. Dh6 g6 (Nu kon wit Ph5 slaan maar dan zou zwart 3. Dxcll spelen. Hoe wit dan ook speelt: hl| verliest de kwaliteit Marshall echter zag de val en spee.de voorzichtig) 3. Pe4 en na 3. Dg7 4. Dg5 h6 5. Dh4 Tac8 8. Tedl Tc6 werd de partij remise gegeven. Was dat ook UW oplossing? (1) UK een pertij K. Richter—Winz (3) Uit (Berlijn 1957) Er werd gespeeld 1. Kh2 Kb8 en zwart Zwart aan zet speelde 1Pb3 en won tenslotte door zijn stuk méér. Had won met zijn vrijpionnen. Had dat niet wit beter kunnen «pelen? eenvoudiger gekund? Na 1Dh2 won zwart maar hij had het veel eleganter kunnen doen. Hoe? Correspondentie aan de heer A. L Ivene, Frankenslag 69, Den Haag. Titelgevechten In vele gewesten wordt alweer om de persoonlijke provinciale ti tels gestreden. Hier en daar laten de gereputeerde spelers weieens een steekje vallen, doch op de duur komt de werkelijke klasse toch weer boven drijven. Zo ook Harm Wiersma, die na zijn opzienbarend debuut met twee nederlagen de kop alweer veroverd heeft. Nieuwe sterren hebben zich nog niet vertoond, al wordt het verschil tussen de routiniers en de Jongeren wel steeds kleiner. Eerst- genoemden verliezen wat aan scherpte, laatstgenoemden doen eteed6 meer kennis op. A. Schotanus Uit deze tltelwedstrijden enige fragmenten: (1) Zwart: 3. 6. 11. 13. 15. 16. 19,20, 23,24, 26. Wit: 22. 28, 32. 35. 36. 38. 39. 44, 45. 46. 48. De zwartspeler gaf hier deze leuke variant aan: 4842. 1117; 22x11, 6x17; 42—37, 13—18; 36—31, 17—21; 39—33?. 24—30, 35x22, S-8; 28x19. 21—27 32x21. 26x50. FraaiI Of wit het allemaal heeft gezien, vermeldt de historie niet. Een feit is dat hij vervolgde met 4843, waarna eveneens de ruil 1117 enz. volgde en de volgende stand op het bord kwam: A. Schotanus (2) Zwart: 3. 13. 15, 16. 17. 19, 20. 23. 24. 26. Wit: 28, 32, 35. 36. 38. 39. 43. 44,45, 46. Nu ging het verder: 3631 26x37; 32x41, 23x32; 38x27, 17—211 27—22, 19—231; 4S—38 gedw. 13—18!. 22x13, 3—8; 13x2, 20—25; 2x30. 25x32 41—37, 32x41; 46x37, 21—27; 44—39, 1621 en zwart won. (3) Zwart: 3, 4. 7. 9. 11. 12. 14, 16. 17, 18,21, 22,25, 26. Wit: 15, 24. 27, 31. 32. 33. 37. 38, 39. 41. 44. 49. 14—20; 24—19, 20—24; 19x30. 25x34 39x30, 18—23; 27x29, 21— 27; 32x21, 16x47 Triosonaten Polydor heeft voor DGG een l.o. uitgebracht waarop zes trio sonaten van Handel zijn vastge legd, uitgevoerd In de oorspron- Kelijka vorm. ook wat betreft het gebruik van de Instrumenten. De ze sonaten behoren tot het vroegst bekende werk van de componist. De echtheid* van de cvclu9 is, In tegenstelling tot an dere vroege werken, door Handel zeif later in Londen bevestigd. Dit is te danken aan Lord Pol- warth, de latere graaf van Marsmonth, die de composities in Duitsland ontdekte en meenam naar Engeland. Daar hij een leer ling van Carl Friedrlch Wiede mann, fluitist in het orkest van Handel, was, kwamen de sonaten -#- Tijdens het componeren droeg Handel geen pompeuze pruik, maar bedekte hij zijn kaalgescho ren hoofd met een soort muts geschreven voor oboe (hobo), harpchicord (clavecimbel) en basson (fagot) weer onder Handels ogen. Daarvan heeft Weidemann een aantekening ge maakt op de partituur. Een andere bijzonderheid mag zijn dat bij de vervaardiging van deze olaat gebruik is gemaakt van Instrumenten zoals die in de achttiende eeuw In gebruik wa ren, de originele oboe van Jean Hvacinta Rottenburg (1665-1730) en een basson-reconstructie van Josef Püchner (Nauheim) naar een orlqlneel van Zenker (Berlijn 1700). De uitvoerenden zijn Michel Pi quet. Heinrich Haas, Walter Stift- nen en Eduard Muller. De opna men zijn stuk voor stuk juweel tjes van klank en prachtig samen spel. doorzichtig en helder, waar in men de stijl van de latere grootmeester (hij was elf jaar toen hij deze sonaten schreef) zeker herkent in de meesterlijke en consequente doorwerking van het thematisch materiaal. Een bij zondere olaat voor de echte mu ziekliefhebber. (DGG Archif Pro duction 2533 045 stereo.) We geloven in één heilige al gemene christelijke kerk; het blijkt een grote vreugde dit daadwerkelijk te beleven. Waar om is dat in ons kleine landje zo moeilijk? vraagt een lezeres zich af. Mevrouw W. B., Alphen a/d Rijn, gaat altijd met de Christe lijke Rei89tichtlng uit. Is er geen kerkdienst ter plaatse, dan wordt er een "aandacht" gehouden. Zij leende deze zo mer haar slaapkamer daartoe, het was aan de Rivièra. „We waren met veertien personen, leder bracht eigen stoel mee, de zeer jonge reisleider las bij belgedeelten en passende stuk jes uit een dagboek, we zongen met elkaar, baden het Onze Va der en baden voor de nood in de wereld. Tenslotte de col lecte, die bestemden we voor Peru. De dienst die veertig mi nuten duurde, werd gevolgd door een levendige discussie aan de koffietafel. Kerkmuren vallen weg; hoogtepunten voor ons". Mej. K. Tuit uit Schevenin- qen gaf een week van haar vakantie voor evangelisatiecam pagnes in België. Ze worden kruistochten genoemd, er ont staan kleine gemeenten door. Ook hier „lieden van alle ker kelijke richtingen: er was geen wanklank, geen ruzie, het eten was een feestmaal". Een ontroerende ervaring had de heer J. Thieme, Rotterdam tijdens een bezinningsweek voor slechthorenden in Duits land. Daar is het de gewoonte dat de predikant brood en wijn aan elke deelnemer persoonlijk overhandigt waarbij hij dan zacht spreekt: „Christus li chaam, voor u gegeven". Het was niet al te ruim zodat de predikant niet langs de rijen ging maar de deelnemers el kaar brood en wijn zouden uit reiken. Dat zijn wij in Neder land gewend. Het bijzondere was dat ieder hier zei: „Chris tus lichaam (bloed), voor u ge geven". Deze avondmaalsvie ring waarbij we telkens een an der hoorde zeggen: „voor u gegeven", heeft ons zeer ge troffen". Ook mevrouw Sitteur uit Rot terdam nam een bejaarde mee tijdens haar vakantie. „Het was een collega van mijn man die in een tehuis verblijft dicht bij ons vakantie-adres. We gingen naar Uddel en omgeving, daar had hij vroeger gewoond en dus kwamen er heel wat herinnerin gen bij hem op. Het was voor ons een onvergetelijke dag". Mevrouw H. Storm uit H. I. Ambacht ging voor het eerst sinds haar 34-jarig huwelijk op vakantie. Met een gezelschap ouderen vertoefde zij in een va kantieoord te Putten. „Van al lerlei gezindten waren de gas ten, maar de liefde en vriend schap die we daar ondervon den! 's Zondags gingen we met z'n zessen naar de bibliotheek om bij het orgel te zingen. Het gezelschap groeide aan tot zes tig mensen. Er waren veel Schevenlngers bij, wat kunnen die zingen! Ik geloof dat velen zich weer kind voelden: thuis met z'n allen zingen bij het or gel". Mevrouw Poot, Rotterdam [uw adres?) bracht een week end door in het Grote Bos, Driebergen: „De kerkdienst was in het amphitheater. Op weg van uit ons huisje klonken prachtige liederen ons al tege moet. Beneden ons de vijver waarin eendjes en ganzen zwommen. Ook de vogels be zochten ons. Er werd door ieder aandachtig geluisterd. De predikant bevond zich (met de muziek) op een eilandje. Huis waarts werden we begeleid door de mooie muziek die door het bos galmde. Wat een zegen gaat daar van uit. vakantie te mogen houden waar men met de zondag nog rekening houdt", vindt mevrouw Poot. Mej. Beekman, Vlaardingen had haar rijkste ervaring tijdens een vakantiereis door Israël. „Ik heb gezien hoe de woestijn bloeiend werd gemaakt als een roos. En dan het gedenken van hun doden de avond van de tweede mei, zo oneindig veel en toch onuitroeibaar. Dan de viering van hun onafhankeliik- held, een feest waaraan ieder een meedoet. Oud en jong, rijk en arm in bijbelse reidans, heel wat anders dan het kleverige geschuifel tegen elkaar. Varen op het meer van Galilea- in ge dachten zag ik onze Heiland staan die vroeg om brood en vis". Volgend onderwerp voor dia loog: Moeder heeft een baan. Wij kennen vrouwen die ver pleegster zijn, dokter, die voor de klas staan of de administra tie voeren, een crèche leiden of bejaarden verzorgen. Hoe orga niseert de gehuwde vrouw dat: wat doet u allemaal, is er schuldgevoel ten opzichte van de kinderen, prefereert u een part time of een full time-job? Raadt u meisjes een beroeps opleiding aan? Hoe staat uw man tegenover uw werkkring? Schrijf ons! Na plaatsing zen den we u graag een pakje. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY W; p« 289 Die tot niets deugden zou ik verbrandei en die van dienst konden zijn zou ik houden, anders niet,' antwoordd Squeers, 'maar iedereen kan best over zijn eigen zaken oordelen. Al w« ik zeg, Slider, is dat ik het niet zou doen.' - 'Kom aan,' zei Peg, 'dan ma u ze zien.' - 'Ik verlang ze niet te zien,' antwoordde Squeers, zich uit zij humeur veinzend. 'Spreek er niet over alsof het een pleziertje voor was. Laat ze aan iemand anders zien en vraag hem om raad.' Squeers zou de klucht van boos zijn waarschijnlijk nog wat langer hel ben voortgezet als juffrouw Sliderskew in haar angst zieh in zijn gunst tL herstellen, niet zo buitengewoon vriendelijk en hartelijk was geworde dat hij gevaar liep door haar liefkozingen te worden gesmoord. Zo goc mogelijk die betuigingen afwijzend, die waarschijnlijk evenzeer groene fles als aan enig zwak van juffrouw Sliderskew te wijten warci zei hij dat hij maar geschertst had, en als bewijs van zijn goed humei utjj klaar was de papieren dadelijk in te zien, als hij daardoor het gemoed va zijn schone vriendin gerust kon stellen. |n 'En nu u toch opstaat, mijn Slidertjebalkte Squeers, 'schuif meteen d grendel voor de deur Peg trippelde naar de deur, en na wat aan de grendel gemorreld te hel ben, sloop ze naar het andere eind van de kamer, en haalde onder d steenkool, die het bcnedenvak van een kast vulde," een houten kistje te voorschijn. Toen zij dit voor Squeers op de grond gezet had, haalde ze va onder het kussen van haar bed een sleuteltje, en gaf hem een teken he daarmee te openen. Squeers, die haar oplettend had nagekeken, gehoor elij zaamde terstond, sloeg het deksel op en staarde in verrukking naar d at0 documenten die in het kistje lagen. taii hand tegenhoudend, 'wat tot niets deugt zullen wij verbranden, en waa e s wij geld voor kunnen krijgen zullen wij bewaren, en als er iets is waarmc wij hem moeite kunnen bezorgen en zijn hart doen verteren van angst e iet zorg, daar zullen wij vooral op letten, want dat wil ik juist en dat hoopt ik te doen toen ik bij hem vandaan ging.' 'Ik dacht wel,' zei Squeen ere 'dat u hem niet veel goeds had gegund. Maar zeg eens, waarom hebt i ook niet wat geld meegenomen?' - 'Wat, wat?' vroeg Peg. - 'Wat geld! Wi schreeuwde Squeers. 'Ik geloof dat het wijf mij wel hoort, maar wil da mr ik mij een bloedspuwing zal schreeuwen, om het plezier te hebben voor m ten te zorgen. Wat geld, Slider - geld!' -"'Wel, hoe kunt u dat vragen!' z 1)317 Peg met minachting. 'Als ik geld van Arthur Gride had meegenome: zou hij de hele wereld hebben doorgezocht om mij te vjnden, ja en het <j de reuk afhebben gevonden, als had ik het in de diepste put van Engela\ begraven. Nee, nee. Ik wist wel beter. Ik nam het kistje waarin ik dacll dat hij zijn geheimen borg, die hij niet .openbaar durfde laten worden, waren zij nog zoveel geld waard. Hij is een oude rekel, een valse, ondank# bare rekel. Hij heeft mij eerst uitgehongerd en tóen bedrogen, «n als ikVe kon zou ik hem vermoorden.' - 'Dat klinkt goed en zeer loffelijk, Sltder£es zei Squeers, 'maar eerst en vooral moet u het kistje verbranden. U moav nooit dingen bewaren, die tot ontdekking kunnen leiden, onthou d altijd. Terwijl u het dus aan stukken slaat - en het bij kleine brokken o stookt, zal ik de papieren nakijken en u zeggen wat ze zijn. (WORDT VERVOL! Een ongeluk zit in een klein hoekje,'zegt het spreekwoord. Met recht, zoals de bridger in de loop der jaren zal hebben ervaren. Dat tijdens het spel een hoekje bovendien wel erg klein kan zijn, is eveneens een feit. Een kleine oneffenheid in de kaartverdeling, of een moment van onoplettendheid, en het hele bouwsel kan instorten. Extra aandacht van daag dan ook voor de geniepige voorvalle tjes, die vaak voor ergernis zorgen. De kaartverdeling was: A H 7 6 4 C> 93 A 6 5 HVB7 109 N A 8 3 2 A 7 4 W O B 8 6 O H 4 2 O B 9 7 3 A 10 9 8 6 3 54 V B 5 C? H V 10 5 2 O V1082 2 Na een bepaald niet vlekkeloos biedver- loop waren Noord en Zuid in 4 V verzeild geraakt, te spelen door Zuid. West die, mede omdat Noord in klaveren had gesteund, met 4 10 uitkwam, zag dat Oost de aas had. Na tuurlijk volgde schoppen en die werd voor de vrouw. Zuid zette nu klaveren voor, die West nam en terugkwam. De slag werd voor Noord, Zuid legde er een ruiten bij. Nu speelde Noord troef drie voor, Oost de zes en Zuid de tien. Hij legde juist die kaart omdat West wanneer Zu'd troef heer of vrouw legde wanneer hij aas/boer had, zou duiken om achter vrouw/tien te blijven. Legt Zuid immers troef tien dan maskt dat in bovengenoemd geval niet uit. Ook dan krijgt West twee troefslagen. Maar niet als Oost de boer heeft. Door het spelen van troef tien kan de boer bij Oost (bij maximaal boer der de) worden weggehaald. Het idee van Zuid was aardig, maar hij had In zijn berekening één ding overzien. Zuid denkt immers 4 te kunnen maken, daar hij alleen de drie azen lijkt kwijt te ra ken? De werkelijkheid was evenwel anders, en dat bleek tijdens het afspel. Nadat West troef aas heeft geïncasseerd (dat was al de derde verliezende slag) werd Zuid op verrassende wijze met de downslag geconfronteerd. Het is interessant om. te zien hoe toen de ver deling was: Correspondentie aan de heer B. J. Nu Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. H 7 9 O A65 VB B H V 5 2 O V 10 8 West kwam nu nl. met 10 voor de da Noord de boer en Oost troefde met de ach J Zuid had er natuurlijk niet op gerekend d West zo'n lange kleur zou hebben en zat me een voor het blok. Hij moet wel overtroeve maar wanneer hij daarna met troef heer kon P wordt de zeven bij West hoog! Eén down niet meer te voorkomen. Zuid bedenkeif dat het toch wel erg tegen zat moest f toegeven. Toch was 4 te maken als Zuid op htlg. juiste moment de goede kaart had voorg« speeld. Hij had nl. in de vijfde slag troef n< gen vanuit Noord moeten voorzetten. Da had hij later met de tien de echt van Ooi kunnen overtroeven en de resterende troeve verwijderen. Het ongeluk zat inderdaad In e klein hoekje. JQ ÏVI OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL PUZZEL VAN DE WEEK Hof. 1. de hand lichten, aria, 13. ges. 14. gesel, en, 19. kasteel. 21. de. kei. Sri, 17. ank, 18. 22. alp, 23. gei, 30. Opende, 31. poedel, 32. ank, 35. rel. 37. de, 39. ter, 41. ra, 43. raderen, 46. gr, 47. air, 49. morel, 50. Lea, 51. Clio, 53. Lena, 54. hoop doet leven. Vert. 1. degel. 2. even, 3. hes. 4. ar. 5. does, 6. Idee, 7. ha. 8. tra, 9. eind, 10. naken, 14. Gap, 15. stop, 16. lek, 19. klinker, 20. legeren, 22. arend, 24. leder, 25. spa, 26. oer, 27. api, 29. lel. 34. eker, 36. krach, 38. lam, 39. tel, 40. traan, 42. allo, 44. dodo. 45. reet, 46. gene, 48. rlo, 50- lav, 52. op. 53. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f5. KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal. 1. afnemend getij, 3. dakbedekking (Ind.), 7. rijstbrande wijn, 10. stuk stof, 12. lusthof, 15. teleurstellend. 17. sportterm, 18. bev«l 19. steen, 20. kever, 22. maling, 23. troefkaart, 24. reeds, 26. soepel. 28 deel van de bijbel (afk.), 29. oorlogsgod, 31. kleurling, 33. of dergelijki (afk.), 34. Europeaan, 36. en anderen (afk.), 37. opstandeling, 40. botertof 42. scheik. element, 43. kweker, 45. bergplaats, 46. muzieknoot, 47. tod 48. roofdier. 50. bij. 51. voegwoord, 53. wandversiering, 55. Z.amer. thee 57. model, 60. vertragingstoestel. 61. akelige, 62. Myth, figuur, 63. staa soms boven drukwerk. Verticaal. 1. priem, 2. feestmaal, 4. vreemde munt (afk.), 5. lokspljs, 6 pfezler, 7. ante dlem (afk.), 8. rivier In Nederl. 9. spil van een wiel, 11 streek op de grens van N.Br. en Limburg. 13. koraalrif, 14. bedekking vai een gebouw. 16. look, 18. loon, 21. kippenloop, 22. verbond, 23. Euro peaan, 24. slede, 25. steensoort, 27. ontkenning, 29. stand, 30. drogi zoete wijn, 32. spoorstaaf, 33. kelner, 35. moerasvogel, 38. plaats ii Engeland, 39. vreemde munt, 41. rondhout, 42. soort duif, 44. water in Limburg, 46. zijtak Moezel, 47. onderricht, 49. zuilengang in oud Athene, 50. lengtemaat (afk.), 52. plaaggeest, 54. het noodsein, 56. badplaats li Duitsland, 57. familielid. 58. voorzetsel, 59. scheik. element.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 12