CONCESSIES HOESSEIN? Miljoenen-krakers in arrest Commentaar Palestijnen eisen berechting vorst Luchtkussen- trein voor Schiphol? WAGENS VOL GESTOLEN GOED Zegels: kind en kubus Het Kwartet GEHEIM OVERLEG MET ARAFAT Premier neeml ontslag Verblijfplaats geheim „Burgers in regering t Blijft droog Ging minister Beernink buiten zijn boekje Cuba stuurt kaper terug naar F.S Nieuwe Leicis e Courant Vrijdag 75 september 1970 - 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In de Jordaanse hoofdstad zouden vanmorgen vroeg geheime bespre kingen zijn begonnen tussen de Arabische vredesdelegatie en guerrillaleider Arafat. Deze berichten zijn echter niet bevestigd. Generaal Daoed Om een principe te illustre ren moet men sterk overdrijven en veel weglaten. BAGEUOT (RITA) HET WEER DE BILT Rond een diepe en omvangrijke depressie boven Rusland stroomt koude lucht uit de Poolstreken naar Scandinavië en Oost-Europa. 'Bij de Botnische Golf viel reeds enige sneeuw. Boven de Alpen en West-Euro pa bevindt zich nog steeds een hogedrukgebied. Rond dit gebied werd wat warmere lucht naar ons land getransporteerd. Een de pressiesysteem op de oceaan buigt naar het noorden af, maar doet wel de luchtdruk op de Britse eilanden geleidelijk dalen. De wind wordt daarom bijons meer zuidelijk en blijft nog war me lucht vanuit Frankrijk aan voeren. Aanvankelijk zal er nog vrij veel zon zijn, later kunnen ivolkensluiers van zwakke oceaan- fronten tot ons land doordringen, maar de neerslagkansen blijven gering. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: 3-9; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 gra den onder normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 gra den boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 80 procent. Barometerstand: heden 10 uur: 76.4 cm. (1018 millibar). Dalend. Watri Hoog water: 26 september: Rot terdam le getij 2.12, 2e getij 14.37; Scheveningen 0.10-12.50; Vlissingen 11.26-23.58; Willemstad 2.49-15.27. Zon en matin 26 september zon op 6.32; onder 18.30; maan op 1.44; onder 17.17; 0 sept. N.M. AMMANKoning Hoessein lieeft liet ontslag aanvaard van zijn premier, brigade-generaal Mohammed Daoed. De Jordaanse vorst heeft zijn militaire kabinet, dat nog maar ruim een week aan de macht is, opdracht gegeven aan te blijven tot een nieuwe regering is gevormd. MEUBEL DI5COUNT N.V. LEIDEN IN DE CONSUMENTENMARKT LfMMAL 150 HET BETERE MEUBEL VDOR EEN LACERE PRIJS i Silualie- S Rooi vink De Konigin feliciteert een meis je, dat net haar verjaardag vier de, toen de vorstin gisteren, de opening bijwoonde van de socia le werkpl aats van het epilepsie- centrum „De Cruquiushoeve" in de gemeente Haarlemmermeer. Het ontslag van Daoed werd op een spectaculaire manier wereldkundig. Gisteren verliet hij onopgemerkt zijn hotelkamer in Kaïro, waar hij de Jordaan se delegatie op de Arabische topconferentie leidde, met ach terlating van zijn ontslagbrief. Zeven uur na zijn spoorloze ver dwijning wisten Egyptische autori teiten de premier te vinden. Zijn ver blijfplaats wordt geheim gehouden. Onze speciale verslaggever Link van Bruggen meldde uit de Libanese hoofdstad Beiroet dat Daoëds aftre den niet geheel als een verrassing Het ranke profiel van een mina ret tekent zich af tegen een ach tergrond van rookkolommen, die de felle gevechten tussen Jor daanse troepen en Palestijnse commando's begeleiden. Deze fo to loerd in Amman genomen. kwam. Vrienden van hem hadden eer der gezegd dat „Mohammed niet de man is voor dit soort zaken", waar mee werd gedoeld op het bloedbad in Amman. Zware druk „Het is duidelijk", aldus Link van Bruggen, „dat de in Egypte verga derende Arabische top de> eerste medewerker van Hoessein onder zwa re druk heeft gezet. De inhoud van de ontslagbrief duidt erop dat de Ara bische landen erop uit zijn een nieuWë regering te vestigen. Zé willen af van de militairen en terugkeren naar de toestand van enkele weken geleden. In ieder geval is nu een van de concessies die van koning Hoessein worden verwacht, dat hij opdracht zal geven tot het vormen van een uit burgers bestaande regering. Hierin moeten ook Palestijnen, die meer dan de helft van de Jordaanse bevolking uitmaken, zitting hebben". (Zoals bekend brak de burgeroor log in Jordanië uit nadat de mili taire regering van Daoed was be noemd). Herstellen De brigade-generaal, een als ko ningsgezind bekend staande Palestijn schreef in zijn brief aan Hoessein dat hij door zijn ontslag de weg wilde openen voor een burgerregering, die de nationale eenheid in Jordanië zou herstellen. Volgens waarnemers in Beiroet zal Daoeds besluit de positie van koning Hoessein verzwakken, niet alleen te genover de Palestijnen maar met name tegen zijn eigen „harde" mili taire adviseurs. Het radiostation van het Palestijnse verzet vond dat het aftreden van Daoed er weinig toe deed. „De revo lutie verlangt de berechting van de koning en al. zijn handlangers". De gevechten in Jordanië zouden aan het afnemen zijn. Hoessein .verzeker de dat zjjn troepen zich strikt aan de bcstandsovereenkomst houden die hij met enige Palestijnse leiders had gesloten. Volgens andere berichten heeft de vorst zjjn troepen niet meer in de hand en vechten ze op sommige plaatsen gewoon door. Akkoord Het Egyptische blad El Achram be richtte vanmorgen dat het centrale comité van de Palestijnse verzets organisatie heeft ingestemd met een staakt-het-vuren van 24 'uur. Israël heeft Hoessein gisteren met harde vergeldingsmaatregelen be dreigd, als de guerrillastrijders zich overeenkomstig een voorstel van de vorst weer aan de bestandslijn met Israël zouden gaan legeren voor aan-, 1 vallen op Israëlische nederzettingen. SCHIPHOL Wanneer de regering ooit het besluit neemt de Schipliol-spoorlijn aan te leg gen, dan is de mogelijkheid groot dat de keuze zal vallen op een Franse of Britse luchtkussen- trein, die zonder uitlaatgassen te produceren, aangedreven door een lineaire elektromotor met een snelheid van 200 km of meer per uur volkomen geruisloos langs een brede rail zal glijden. Staatssecretaris Keijzer (verkeer en waterstaat) zei dit gisteravond op Schiphol bij zijn terugkeer uit Frankrijk waar hij in de buurt van Orleans enkele proefritten maakte in een Franse luchtkussentrein. „Onze indrukken waren gunstig", zei hij. In elk geval meent de staatssecré- taris dat zo'n luchtkussentrein da voorkeur verdient boven een,conven tionele trein op rails. Goedkoper (Van een onzer verslaggevers) ALBLASSERDAM/NIEU- WERKERK Bij een bliksem actie die twintig politiemannen met getrokken pistool gisteren gelijktijdig op de woonwagen kampen van Alblasserdam en Nieuwerkerk a. d. IJssel hebben uitgevoerd, zijn vijf personen ge arresteerd die worden verdacht van een kleine vijftig bont- en juwelendiefstallen, waarbij ze rond twee miljoen gulden zouden hebben buitgemaakt. In het woonwagenkamp in Nieu werkerk aan den IJssel trol de po litie in de caravan van de 32-jarige Jan van YV., Nederlands beruchtste woonwagenbewoner, die wordt ver dacht van 50 tot 60 juwelendiefstal len, een deel van de buit van een I juwelenroof die in de nacht van 6 op 7 september in Lunteren werd gepleegd bij de juwelier Ytsma. In de wagen van zijn zwager, de 20-jarige Emiel M., werd ook een deel van de buit teruggevonden. In de kofferbak van diens auto bleek een grote partij bontjassen ter waar de van een halve ton te liggen, af komstig van een inbraak die in de nacht van woensdag, op donderdag was gepleegd bij de bonthandel Ten Hoope in Uithoorn.De politie vond in de beide caravans ook vuurwa pens. Andere helft Tegelijkertijd werden in het woon wagenkamp in Alblasserdam de ca ravans omsingeld van de 45-jarige Piet S. en van Klaas B. Hier kwam de andere helft van de juwelen die in Lunteren waren geroofd te voor schijn. Ook hier buksen, een geweer en een grote hoeveelheid 9-mm pa tronen. Piet S., Klaas B. en diens vrouw werden gearresteerd, en sa men met Jan van W. en Emiel M. op transport gezet naar Ede. De vijf arrestanten (die hardnekkig ontkennen) worden verhoord in ver hand met de inbraak op klaarlichte dag hij de ex-woonwagenbewoner Pilo Koernap, een in Otterloo wo nende caravan-handelaar, hij wie op 6 juli drie ton aan bankbiljetten, gouden tientjes, gouden dollars, sie raden en antiek verdween. Ook wordt het niet uitgeslo ten geacht dat Van YV. iets te maken heeft met de overval op een benzine station bij Moerdijk, waarbij een pompbediende werd gedood. Spoor De gemeentepolitie van Ede werd op het spoor van de inbrekers gezet toen Piet S. en Klaas B. eer gisteren hals over kop hun caravans van Lunteren naar Alblasserdam ver plaatsten. Men had er lucht van ge kregen waar voor veertigduizend gulden aan juwelep werd buitge maakt. Het was de politie bekend dat bei de mannen betrekkingen onderhiel den met Van YV., en diens nieuwe zilvergrijze Mercedes was in de nacht van 6 op 7 september in Lunteren gesignaleerd. De wagen is ook in Uithoorn gezien, kort voor de spec taculaire bontroof waarbij de daders zoveel haast bleken te hebben om weg te komen, dat ze een spoor van kleerhangers achter zich trokken. Op zijn beurt is ook de Opel van Emiel in Otterlo gesignaleerd. Ver moed wordt dat Jan van W. deze wagen reed, voor hij in Dordrecht kort na de inbraak in Otterlo de nieuwe Mercedes kocht. (voor vervolg zie pag. 3) De aanleg en het onderhoud van een luchtkussentrein brengt aanzien lijk minder kosten met zich mee dan de conventionele trein op spoorrails, die vast geschroefd zijn aan duizen den houten bielzen. Landschappelijk gezien verfraait de constructie van zo'n futuristische trein niet, doch de planologische experts, die er als eer sten vreemd tegenaan kijken, vonden dat het in Frankrijk best meeviel. Franse ingenieurs hebben intussen bij Schiphol een globaal onderzoek ingesteld. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. De heer Keijzer beaamde dat het technisch zeer goed mogelijk is om j dit soort treinen vanuit een station te besturen, zodat een machinist overbo- dig zou worden. 200 km Het futuristisch beeld van een aerotrein biedt Schiphol de Volgende perspectieven: met een snelheid van 200 km zou deze trein non-stop in 18 minuten geruisloos van Amsterdam naar Den Haag glijden. De afstand van Schiphol naar het Museumplein in Amsterdam zou worden overbrugd in 7 minuten. Van Schiphol naar Den Haag zou I de reis een kwartier vergen of 17 mi nuten wanneer er in Leiden wordt stil gehouden. Twee aan elkaar ge koppelde treinen zouden 140 passa giers met al hun bagage kunnen ver voeren. In het Schiphol-rapport van 1969 J raamde een werkgroep de aanlegkos- I ten van de Schiphollijn op 459 mil- j joen gulden. Als gevolg van het in- i middels gestegen loonpeil en geldont waarding liggen dé kosten nu al 25 procent hoger, dus 575 miljoen. Vol gens een voorlopige prognose echter zou men zich bij de aanleg van een luchtkussentrein één derde van deze kosten besparen. DEN HAAG De Twéedc-Kamcr- Icden dr. Roethof on drs. Franssen (beiden soc.) hebben minister Beer nink (binnenlandse zaken) vrageu ge steld over de informatie die hij ver- sttrekte over de veiligheidsmaatrege len bij het bezoek van president Socharto van Indonesië. Hierin zou hij hebben gezegd dat spoedshalve is voorbijgegaan aan het bevoegde gezag, met name de bur gemeester en de officier van justitie, om de politie direct te instrueren. De Kamerleden willen weten o& de minister zich in bepaaldt situaties niet hoeft te storen aan de wettelijke voorschriften en of deze situaties zich in de toekomst kunnen herhalen. „Ligt het niet op de weg van het I kabinet om met het oog op de aige- j mene rechtszekerheid deze, in hoge i mate ongewenste toestand te vermij- I den?" MINISTER VERINGA heelt zijn wetsontwerp voor een democrati sering van het bestuur van de universiteiten en hogescholen door de Tweede Kamer gehaald. De be windsman heeft zowel willen den ken a,an conservatief ingestelde lioogelcraren als aan sterk activis tische studenten. Het compromis dat in deze wet re sulteerde zal van niemand veel lof oogsten; voor de cén gaat de wet niet ver genoeg, voor de ander te ver. Aan de unversiteiten van Amsterdam en Groningen is men al bezig met een gedemocratiseerde bestuurs vorm die verder gaat dan dc wet- Veringa. De plannen van de minis ter zijn hier dan ook niet met gejuich ontvangen. De heer Veringa heeft de meerderheid van de Ka mer gekregen, maar de medewer king van alle geledingen bij de uni versiteit is niet minder onmisbaar, wil de wet aan zijn doel beant woorden. Zou men bij de universiteiten de wet naast zich neerleggen, dan loopt de regering het gevaar in dezelfde situatie verzeild te raken als mi nister Roolvink met zijn Loonwet. De bewindsman heeft nu een expe rimenteerperiode van vijf jaar ge kregen, zodat in 1975 opnieuw bezien kan worden welke wijzigin gen moeten worden aangebracht, gelet op de opgedane ervaringen. Maar het raam waarbinnen dc experimenten zich moeten voltrek ken, is maar klein. Voor Groningen en Amsterdam zeer onvoldoende. De bewindsman heeft hel niet aan- durfd alle geledingen bij de uni versiteiten: wetenschappelijk en niel-wetenschappelijk personeel en studenten, gelijkelijk bij het be stuur te betrekken. Voor de heer Veringa. die als lijst trekker voor de KVP volgend jaar de Tweede-Kamerverkiezingen moet leiden, geen gelukkige start. Ongetwijfeld was hij liever als de grote democraat van het onderwijs de verkiezingscampagne ingegaan. Toegegeven moet worden, dat elke verzet had uitgelokt, ook wanneer wet verzet bad uitgelokt, ook wan neer hij zich rechtser had opge steld. Of dc huidige wel inderdaad optimale steun zal krijgen lijkt op dit mo ment op z'n minst onwaarschijn lijk. De praktijk van dc komende vijf jaar zal veel Ieren. Y'crmoede- lijk zal hier geen vijf jaar voor nodig zijn. WASHINGTON De Cubaanse regering heeft voor de eerste keer een Amerikaanse vliegtuigkaper naar de VS teruggestuurd. Het gaat om een Amerikaanse soldaat die op 24 augustus een toestel dwong naar Cu ba te vliegen. Hij is gisteren op een Amerikaans vliegtuig retour ge stuurd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse Zaken heeft zijn te vredenheid betuigd over het besluit van de Cubaanse regering. riÊDERLRnC' nEDERLRnD SS C xa HE C 2D DF.N HAAGDit. rijn de nieuwe kinderzegels en het thema is wel duidelijk: „Kind en kubus". De blokken van de blokkendoos, met verschillend gekleurde vlakken, symboliseren „de kleuren van levenslicht en de oervorm van jeugd", zegt de PTT kennelijk geïnspireerd door de ontwerpers. Dat zijn de architecten William Braatsma en Jan Slothouber van het Centrum voor Cubische Constructies te Heerlen. Hoe dan ook, de zegels zijn van 10 november tot 10 januari te koop, en het goede doel is welbekend. Vanaf dinsdag bellen de schoolkinde ren weer bij u aan om bestellingen op te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1