Veringa: mijn wet Men een van maakt karikatuur geefiets van VEEL BEDRIJVEN GEVEN f.400.- Piratenzender gestopt met Nordsee is uitzenden op visite? Deining om brief van NVV over f. 400,- Fré Meis houdt staking tegen hij maakt er een fijn cadeau van Dubbele poging tot doodslag: eis vijf jaar NAVO behoeft modernisering Luns: geen schending volkenrecht i-' 9 lL4 insterdam krijgt^ geen ficU Herziening^ forse slap vooruit^ DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 (Van onze ondcrwijsredacteur) DEN HAAG, 24 sept. „Ja", ei minister Veringa zacht maar ander aarzelen op de categori- che vraag uit de Kamer of de >pende experimenten met nieu we bestuursvormen in de top an de universiteit tenslotte te- ggedraaid zullen moeten wor- n. Deze bevestiging was het atste woord van een betoog aarin de minister zijn over- ngsbestel als een „uitermate >rse stap vooruit" verdedigde. „De grenzen van het verantwoorde jn bereikt. Ik zeg niet dat dit een "»aal wetsontwerp is en ik beweer lerminst dat we nu al weten hoe de niversitaire bestuursstructuur er )er zes jaar zal moeten uitzien, lar de bewering dat zeer algemeen yerwegende bezwaren tegen dit ont- ferp bestaan is stellig niet juist'', al- us de minister. „De geachte afgevaardigden die mij ozeer met verwijten over mijn ont- rerp hebben overstelpt, zouden eens loeten overwegen wat er zou gebeu- als dit ontwerp met alle moge- jkheden die erin zitten, was uitge- jeven. Vele studenten hebben weinig iteresse voor bcstuursproblemen; om mi ge bestuurders en verschillende oogleraren een tegenzin tegen her- ormingen. Het wetsontwerp geeft elangrijke impulsen aan een wezen- Sjke vernieuwing. Het is een karika- uur Wanneer men zegt dat de be- itaande verhoudingen alleen maar oortgezet worden", aldus de minis ter. Boemerang Het ziet er naar uit dat de be- tuursregeling voor de Amsterdamse miversiteit die maandag in de ge- neenteraad is aanvaard, niet door de ■oon goedgekeurd zal worden. Maar iringa zal Amsterdam niet „nauwe lijks" laten weten dat er geen goed keuring komt: hij zal meedelen op ilke punten de schoen wringt en hij rklaarde zich bereid met de Am sterdamse gemeenteraad en andere rvoor in aanmerking komende in- ities te bespreken hoe hiervoor «en oplossing gevonden kan worden. De heer Bakker (cpn) viel Veringa vjierp aan omdat hij bemoeienis zou «ben gehad met het plan van cura- iorai. De raad heeft het curatoren- phn verworpen en een plan van de tót goedgekeurd, maar Veringa zou Ooraf hebben laten weten dat hij het msterdamse curatorenplan wél zou mpasse DE TERUGTOCHT van Syrische troepen uit Jordanië heeft voor lopig het gevaar van tussenkomst door een of meer andere landen bezworen. Het is echter nog te vroeg om te zeggen dat de bedekte drei gementen van Amerika en Israël preventief hebben gewerkt. Syrië staat er om bekend dat het een grote mond kan opzetten, maar verstek laat gaan als het op daden aankomt. Mogelijk beschouwt ko ning Hoessein de terugtocht terecht als een overwinning van de Jor daanse strijdkrachten. Dit neemt niet weg, dat de Syrische inmenging er toe geleid heeft dat Jordaanse troepen op een beslissend ogenblik moesten worden ontrok ken aan de strijd tegen de Pales tijnse commando's. Als gevolg daar van is een impasse ontstaan. De commando's hebben gelegenheid gekregen, zich van de eerste zware slag te herstellen. Hun verzet is opnieuw georganiseerd. Tegelijker tijd is hun bereidheid om met de regering te Amman tot een verge lijk te komen uiterst gering gewor den. Arafat, de belangrijkste Palestijnse leider, wees een bestand van de hand, dat koning Hoessein op aan dringen van de Arabische Liga had aangeboden. Bij aanvaarding had den de commando's zich moeten terugtrekken op hun bases langs het front met Israël. Wèl wil Arafat rechtstreeks onder handelen met afgevaardigden van - de Arabische Liga. Op deze manier wil hij de koning onder druk zet ten teneinde de Palestijnse com mando's opnieuw de bewegingsvrij heid te geven die zij tegen alle af spraken in hadden veroverd. Zolang Arafat zijn zin niet heeft gekregen, zal de strijd voortduren. Want de militaire leiders zijn niet van plan een terugkeer toe te staan naar de toestand zoals die voor het uitbreken van dc burgeroorlog was. Van het verloop van de strijd zal afhangen, of van Syrië uit opnieuw gepoogd zal worden de commando's een handje te helpen. Dat zal mis schien niet nodig zijn, omdat al- j leen al de mogelijkheid van Syri sche tussenkomst een groot deel van de Jordaanse strijdkrachten onttrekt aan het bestrijden van de commando's in en rond Amman. VERINGA goedkeuren. De minister zei echter dat hij ook tegen het plan van cura toren bezwaren had. De communistische afgevaardigde sprak verder van een „geraffineerde sluikhandel in wetgeving" waardoor de Amsterdamse universiteit in ver schillende fases tot een rijksinstelling wordt gemaakt. „Dit wetsgegoochel zal als een boemerang bij u terugke ren", aldus Bakker. Geen vrije vereniging Veringa betoogde dat dc universi taire gemeenschap geen vrije vereni taire gemeenschap geen vrije vereni- alleen maar hun eigen persoonlijke belangen behartigen en dus helemaal zelf kunnen uitmaken hoe zij het wensen te doen en wie zij daarbij het financieel bestuur en beheer zullen toevertrouwen. De universiteit is en blijft bij alle democratisering van haar zelfbe stuursorganisatie in de eerste plaats een instelling die door de overheid als orgaan van de nationale gemeen schap of door een vereniging of stich ting als orgaan van een bepaalde be volkingsgroep wordt opgericht en in stand gehouden voor het geven var* wetenschappelijk onderwijs en voor de beoefening en ontwikkeling van de wetenschap in het algemeen belang van de gehele samenleving. „Wanneer ik op sommige verlan gens tot verandering van het wets ontwerp negatief reageer, is dat al leen omdat ik daarbij mijn oordeel duidelijk heb afgerond en mijn ver antwoordelijkheid geen verdere ver schuiving toelaat". aldus de minister. Het ontwerp vergt bij universitaire verkiezingen een opkomstpercentage van 35 per geleding. Een VVD -amen dement wil hiervan 51 procent ma ken, maar de minister voelt daar niet voor. Een hoger percentage zou het gevaar kunnen meebrengen dat bij voorbeeld de studenten niet alle ze tels kunnen bezetten wat juist in de eerste periode erg jammer zou zijn. Overigens deed Veringa in het langdurige debat over de tientallen amendementen maar heel weinig concessies. Stoomwals KVP, AR en CHU kwamen bij de behandeling van de afzonderlijke ar- GRONINGEN Precies een jaar nadat hij tot een staking in de stro kartonindustrie opriep, heeft sta kingsleider Fré Meis in Oude Pekela een staking de kop ingedrukt. Toen gistermorgen een staking uitbrak onder de 400 werknemers van de strokartonfabriek Union werd Meis door een lid van zijn actie comité gewaarschuwd. De stakingsleider wist de actie in de kiem te smoren. Hij vond de re den van de staking niet ernstig ge noeg. „De aanstaande cao-onderhan delingen zijn veel belangrijker dan de vraag of ze de helft van de 400 gulden nu of later krijgen", aldus Meis. tikelen van het wetsontwerp telkens met één spreker, die soms ook nog het woord voerde voor de WD. Men beperkte zich meestal tot vrij korte verklaring. Dit wekte ergernis bij de heer Bakker: de regeringspartijen stellen geen prijs op discussie. Eén man zegt wat aangenomen moet wor den. Er is een stoomwals aan het werk. De minister heeft maar aan te horen wat de regeringspartijen wil len. Ik voel er niet voor aan deze comedie nog langer mee te doen". Na deze verklaring trok het communis tische Kamerlid zich uit de discussies terug. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De piraten zender Radio Nordsee is van morgen gestopt met zijn uitzen dingen voor de Nederlandse kust. De Zwitserse eigenaren Bollier en Meister hebben het schip, dat nu in de Scheveningse haven ligt, verkocht aan een Afrikaanse maatschappij. Welke firma dat is, hebben ze niet bekendgemaakt. Wel dat zij er bijna zeven miljoen gulden voor hebben gekregen. De aankondiging kwam gisteravond onverwachts. Rond negen uur onder braken de discjockevs de uitzending met de mededeling dat de uitzendin gen zouden worden gestopt onder druk van het Nederlandse parlement. Ook het feit dat Nordsee het mu ziekstation Radio Veronica niet in de wielen wil rijden, zou een rol hebben gespeeld, aldus de omroepers, die het bericht tot laat in de avond herhaal den. In reclamekringen gelooft men daar echter weinig van. Men neemt daar eerder aan dat de zaken met Radio AMSTERDAM Tegen de 23-jari- ge uit Curacao afkomstige Hilversum mer Siegfried R. eiste de officier bij de Amsterdamse rechtbank gisteren een gevangenisstraf van vijf jaar- Dubbele poging tot doodslag, luidde de beschuldiging. Op 1 juni van dit jaar had Sieg fried in een woedeuitbarsting zijn ex-verloofde Jacqueline Heijer (18) en haar zuster Dini (25) met een splinternieuw dolkmes respectievelijk in buik en borst gestoken. Siegfried kon het moeilijk verwerken dat Jac queline een eind had gemaakt aan hun verhouding. „Die twee steken hadden dodelijk kunnen zim, als de medici niet zo snel hadden ingegrepen", zei officier van justitie mr. J. J. Abspoel. Poging tot moord achtte hij niet bewezen, wel een dubbele poging tot doodslag. Een lange afkoelingsperiode vond de officier noodzakelijk omdat verdachte nog wrok zou koesteren jegens Jac queline en haar vader. Daarom de eis van vijf jaar. Maar pleiter mr. R- Engels vond dat Siegfried niet gebaat zou zijn met zo'n lange gevangenisstraf. Dan zou hij volgens hem zijn woede maar op kroppen. Uitspraak 7 oktober. TAEN HAAG zal over enkele weken een sigarenproefstationnetje be zitten met de cryptische naam „Zy wel". Die zij is de vrouw, die het durft het sigaartje opsteken De sigarenindustrie vraagt zich namelijk af, waarom de Neder landse man een sigarenroker is (104 sigaren per hoofd van de bevolking per jaar) en de vrouw die lekkernij terzijde laat. En dat terwijl een marktonder zoek uitwees dat van de driehon derd ondervraagde rokende vrou wen 57 procent verklaarde best trek in een sigaretrek te hebben. De driehonderd mannen, aan wie gevraagd werd wat ze van een sigarenrokende vrouw dachten, had 53 procent er wat moeite mee, 47 procent kon het wel aardig vinden. Aan de vrouwen om die 53 pro cent te overtuigen! Dat is hun wel toevertrouwd, want psychologen hebben uitgekiend dat de sigaren- rokende vrouw een vlotte vrouw is, zelfverzekerd, vrolijk en een goede kameraad voor de man. Alleen om dat brevet te krijgen zou een vrouw al aan de sigaar gaan. Misschien zijn er vrouwen, die daar hun lieve schoudertjes over ophalen, maar ik heb mijn eerste sigaartje, een heel elegant dingetje met een precieus mondstuk maar meteen opgestoken! Een apart gebaar. Een sigaret gaat nonchalant in een grabbelge- baar naar de mond, maar zo'n si gaartje moet je eerst uit het cello faantje onthullen, dat houdt even op, maakt het aansteken tot een ogenblik van rust. Het smaakte best, eerlijk is eerlijk Sigaartje Als „Zij wel" geopend is, kan iedereen daar binnenwandelen voor de eerste trek en commentaar ge ven. Want de 39 sigarenfabrikanten in ons land (produktie tweeduizend miljoen sigaren) willen de vrouwe lijke sigaar graag vervolmaken. Er is namelijk een sigarenmode met symbolieke waarde. De bol- knak staat voor oubolligheid en conservatisme, de corona voor bij de tijd. de sprietjes voor jong en zo zal de vrouw ook wel haar genre willen zoeken. In „Zij wel", op de hoek van de Paleispromenade en de Papestraat kan ze gaan proefstomen. Er komt een team van vormge vers en grafici bij te pas om het uiterlyk van de vrouwelijke sigaar en de verpakking uit te kienen. De vrouwelijke sigaar wordt als het ware in de watten gelegd, in dien de vrouwen dat tenminste wensen. Ook zal de vrouwelijke reactie op de sigaar verder onderzocht worden. Hoe reageert de vrouw op een sigarenrokende man? Vindt ze hem een onding of ziet ze hem als een oase van rust, als hij diepzinnig peinzend de rook nastaart? Wanneer de Nederlandse vrouw haar sigaar leert roken verricht ze bovendien belangrijk economisch werk. De Deense vrouwen hebben het zover gebracht, dat in hun land per hoofd van de bevolking per jaar 311 sigaren in rook en as vervliegen. Voor het merendeel Hollandse produkten, want jaar lijks exporteren we 901.000.000 stuks en daar gaat een flinke portie van naar Scandinavië. Het eerste sigaartje een mijl paaltje in ieder mannenleven, waar om zouden we die ook niet eens passeren Nordsee niet zo best gingen als de eigenaren hadden verwacht. Daarop wijst ook, dat men tegen alle plan nen in nog nauwelijks in het Neder lands heeft uitgezonden. Het aantal reclamespots was vrij gering. Het radioschip is de afgelopen maanden veel in het nieuws geweest. Negen maanden geleden zond het schip uit van een plaats aan de Ne derlandse kust, koos vervolgens lig plaats voor Engeland om drie maan den geleden voor Scheveningen terug te keren, nadat het door de Britse regering was weggestuurd. Daarna volgden de moeilijkheden met de oud-nachtclubeigenaar Kees Manders, die beweerde door de Zwit sers als commercieel directeur te zijn aangesteld. De Zwitsers zelf ontken den dit later, met het gevolg dat Manders het bevoorradingsschip Mebo I in de Scheveningse haven aan de ketting liet leggen. Op het ogenblik ligt het daar nog, wachtend op een uitspraak van de rechter. Maandag komt de zaak in Haarlem voor. Radio Nordsee, die maar net een maand heeft uitgezonden, is bij aan komst in Scheveningen niet in beslag genomen. Volgens de Zwitsers is van tevoren een afspraak gemaakt met de PTT. Deze zou niets hebben gedaan omdat het station zich vrijwillig uit de ether heeft teruggetrokken. Op het ogenblik opereren voor de Ne derlandse kust nog alleen Radio Ve ronica en Radio Capitol. Directeur Vcrwey van Veronica zei gisteravond bly te z(jn dat Nordsee verdwynt. „Wc hebben het altijd ver velend gevonden dat er stations bij kwamen. Bovendien knoeiden deze mensen niaar wat. Ze storen, en dat hebben wij nooit gedaan". Subsidies voor structuuronderzoek DEN HAAG Minister Nelissen (ec. zaken) heeft overeenkomstig de adviezen van de commissie opvoering produktiviteit van de SER subsidies toegekend voor een bedrijfstaksge- wijs structuuronderzoek en twee pro- duktiviteitsprojecten. Voor een structuuronderzoek in de sector apparatenbouw voor de che mische en aanverwante industrie is een subsidie van ƒ568.000 beschik baar gesteld; aan de afdeling be drijfskunde van de TH in Eindhoven 15.000 voor een onderzoek naar de samenhang tussen management en organisatie. En het Nederlandse insti tuut voor efficiency kreeg een subsi die van 30 000 voor een onderzoek om na te gaan op welke wijze ■infor matiesystemen (computergebruik) ten behoeve van het marketingbeleid in de bedrijven kunnen worden toege past (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Bij de berekening van de twee miljoen werkne mers, die in de vorm van de 400" een extra loonuitkering over 1970 krijgen, is het overheids- en onderwijzend personeel meegeteld, nu het kabinet heeft beslist dat deze werknemers ook in dit opzicht de gemiddelde inkomensverbetering in het bedrijfsleven zal volgen. Dat houdt tevens in, dat in navol ging van de ambtenaren ook de werknemers met een van de over- heidssaiarissen afgeleid inkomen de extra uitkering zullen ontvangen. Het betreft hier o.m. het personeel van de Nederlandse Spoorwegen, de TNO, de waterschappen, de gemeen telijke vervoersbedrijven, provinciale elektriciteitsbedrijven, de lichame lijke- en geestelijke volksgezondheid, het maatschappelijk werk. enz. Al met al ongeveer 900.000 mensen. Stijgende lijn Een aantal grote bedrijfstakken en ondernemingen stuwden het totaal op tot 1.605.000. t.w. de groot-metaalin dustrie (250.000), het bouwbedrijf (300.000), "t Philips-concern (95.000), AKZO (25.000) Hoogovens (20.000) en Unilever (15.000). Vervolgens telden we tal van klei nere bedrijfstakken, waaronder stro karton, aardappelmeel, groente- en fruitverwerking, suikerverwerking, chocolade, bakkerijgrondstoffen, be- tonwaren, kalkzandsteen, timmerfa brieken, mosterd- en azijn, behangsel, vleeswaren, pluimveeslachterijen, grond- en grintbaggerij, tabakver werking en een groot deel van de chemische industrie. Totaal aantal werknemers ca. 150.000. Daarbij komen nog tenminste 200.000 werknemers in een groot aan tal individuele ondernemingen als KLM, Fokker, Martin Air, Ford, Shell, Bruynzeel, bierbrouwerijen, luchthaven Schiphol, Daf, Vredestein, enz., waardoor het landelijk totaal in onze berekening opliep tot 1.955.000 werknemers. Klein-metaal Ook geteld echter moeten worden de werknemers in de bedrijfstakken, die door hun werkgevers wel een ex tra uitkering is toegezegd hoewel op centraal niveau daarover geen over eenstemming werd bereikt. In de me taalnijverheid (klein-metaal) hebben tot nu toe zeker 15.000 van de 150.000 werknemers zo'n toezegging ontvan gen. Dagelijks komen bij de vakbonden nieuwe meldingen van een akkoord binnen en verwacht wordt dat zeker de aan de bouw verwante bedrijven (cv-installatie-, elektriciteits-, lood- gietersbedrijven e.d.) de uitkering zullen verlenen, waardoor het aantal op minstens 75.000 komt. In het gra fisch bedrijf is al aan minstens 60 procent van de 50.000 werknemers de 400 toegezegd, aldus een vakbonds bestuurder, zodat we hier op dit mo ment 30.000 kunnen tellen. Het landelijk totaal wordt daarmee gebracht op precies 2 miljoen en daarbij zijn er uiteraard heel wat „vergeten". Ook de werknemers in de havens zijn niet meegeteld, omdat voor hen een heel ander (overigens veel gunstiger) akkoord werd bereikt. Barbara Farber, de in Amster dam wonende en werkende Amerikaanse ontwerpster van kinderkleding heeft een vrolijke show van nieuwe modellen ge geven. De hier afgebeelde mo delletjes zijn uit haar „top- twaalf", bestsellers in gebreide kleding voor kinderen van 4 tot 14 jaar. DEN HAAG Sir Nigel Henderson voorzitter van de militaire commissie van de NAVO, heeft zich nu ook ge schaard in dc r(j van adviseurs, die beweren dat de geallieerde strijd macht verbetering en modernisering behoeft. Tijdens de vergadering van de Ver eniging van het Atlantisch Verdrag in de Haagse Ridderzaal verklaarde hij dat de Russische dreiging op de we reldzeeën het noodzakelijk maakt dat het westen zijn marinestrijdkrachten herziet. In zijn betoog benadrukte hij de opkomst van de Russische maritieme macht, die aanvankelijk voor defen sieve doelen was opgezet. ..De supe rioriteit van het westen," aldus admi raal Henderson," loopt gevaar. Onze voorsprong is gedoemd te verdwij nen." Gebruik ontbladeritigsmiddel DEN HAAG - Minister Luns is niet van mening, dat geldende internatio nale verdragen of geldend volken recht in het algemeen worden respec tievelijk wordt geschonden door het gebruik van ontbladeringsmiddelen en herbiciden voor oorlogsdoeleinden. Volgend de regering hebben de des betreffende bepalingen, die het ge bruik van vergif en vergiftigde wa pens verbieden geen betrekking op middelen die niet rechtstreeks de mens schaden. Minister Luns deelde dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van de PSP-kamerlid Van der Spek, die had gewezen op berichten volgens welke Portugal chemische wapens zou gebruiken tegen de oogst in Oost- Angola. De regering is wel van mening, dat ernstig onderzocht moet worden, of het mogelijk is voor de toekomst tot een regeling te komen waarin het ge bruik van deze middelen voor oor logsdoeleinden wordt uitgesloten. Minister Luns is om boven genoem de reden niet van plan op dit punt stappen te doen bij de Portugese re gering, als gevraagd door de heer Van der Spek. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM In vak- bonds- en werkgeverskringen is gisteravond enige deining ont staan over een publicatie in Het Parool, dat de tweede voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon, de bij deze vakcentrale aangesloten bonden vertrouwe lijk zou hebben opgedragen bij de onderhandelingen over de extra loonuitkering het volle be drag van 400 te eisen. In de brief wordt gezegd: „Overal dient de eis to( uitbetaling van ƒ400 en tot verwerking ervan in de straks te sluiten nieuwe contracten te wor den gesteld". Men.dient uiterst voor zichtig te zijn'met het accepteren van afwijkingen van de gestelde eis, in het bijzonder in de sterke bedrijfs takken en ondernemingen, omdat daarmee de positie van zwakkeren geschaad wordt". Ook werd geschre ven dat over eventuele afwijkingen overleg met het NVV moet worden gepleegd. Drs. S. C. Bakkenist, voorzitter var het Verbond van Nederlandse Onder nemingen, noemde de brief van de heer De Boon desgevraagd „zeer on juist" en „geheel in strijd met het akkoord in de Stichting van de Ar beid". Een woordvoerder van het NVV zei ons gisteravond dat de „opwinding over deze brief onbegrijpelijk is. Als of het NW in staat zou zijn de bon den te decreteren, laat staan één man van het NVV. De brief, die is uitge gaan, is heel normaal in een derge lijke situatie. Zij geeft gewoon het standpunt weer dat de bonden zelf in de looncommissie van het NW hel>- ben ingenomen". Vindt ook het NVV deze brief in strijd met het stichtingsakkoord? On ze zegsman: „Welnee. Als de werkge vers zeggen dat in bedrijven, waar geen koppelbazen werkzaam zijn, on derhandeld kan worden tussen 0 en 400 gulden (de woorden van drs. Bak kenist), waar beginnen de vakbonden dan mee? Met 400 gulden. En dat geldt niet alleen voor de bonden van het NW, maar ook voor die van het NKV en het CNV. Overi gens staat er ook duidelijk in die brief van De Boon, dat „afwijkingen alleen geaccepteerd kunnen worden indien de betrokken bonden vol doende overtuigd zijn van de rede lijkheid van het werkgeversstand punt". Dat lijkt me duidelijk: het gaat er echt niet om zwakke bedrij ven kapot temaken. Wat de vertrouwelijkheid van die brief betreft, ook dat is een heel nor male zaak. We schrijven de brieven aan onze bonden niet voor de buiten wacht. Dat doen de werkgevers ook niet. Al met al: een vreselijk opge blazen zaak", aldus de NVV-woord- voerder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9