Je moet niet te veel meneren -00ME HICK- Harry Perfors van Het Eiland van Ome Statistieken Meisje (14) bekneld op kermisterrein Kermisknecht laat jongen (11) benzine drinken Leidse instemming met wet-Veringa Promoties in Leiden Vleugelschool in Elsbroek Over gevarei van drugs Mej. Van den Ber nam afscheid Paard te water TWEE GEWONDEÏ IN LEIDERDORP NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 SEPTEMBER 19701 (door Kees de Leeuw) VOORSCHOTEN/NOOTDORP Mijn vader had graag gezien, dat ik dominee was geworden, maar het is er nooit van gekomen, zegt Harry Perfors (50), sinds 11 jaar eigenaar van het koffiehuis „Het Eiland van Ome Niek" aan de Veurseweg, even voorbij kasteel Duivenvoorde. Dit koffiehuis, de juiste benaming is eigenlijk wegvervoerrestaurant, is vooral in chauffeurskringen erg bekend en bestaat dezer dagen 25 jaar. Harry Perfors draait al heel wat jaartjes in deze branche mee en is graag bereid er iets van te vertellen. Ook van de tijd, toen hij nog geen eigenaar was en onder Ome Niek in de zaak werkte. Man, ik kan er wel een boek over schrijven, laat hij zich tijdens het gesprek verscheidene keren ontvallen. Overdag had hij overi gens beslist geen tijd en ik moest maar 's avonds bij hem komen in Nootdorp, waar hij momenteel woont. Ome Niek Zonneveld is in augustus 1945 met de zaak begonnen. Van een kleine aannemer in Voorscho ten kocht hij wat schotten en bouwde zo z'n tentje op. Er kon den tien mensen zitten en bij elf moest er één de deur uit Ik kan me nog herinneren, dat hij is be gonnen met een pot, waaruit twin tig koppen koffie gingen, Op zo'n dag verdiende je dan van 'smor- gens 5 tot 's avonds 7 ƒ3,65. Je kan wel zeggen, dat het in die tijd daar een soort onderontwikkeld gebied was, want water en elek triciteit was er niet In opmars Ome Niek was zelf vrachtwagen chauffeur geweest en kende na tuurlijk de jongens van de weg. Snel is dat dan ook een beetje I opwaarts gegaan en langzaamaan verdiende hij een tientje op een dag. In zijn tijd kostte een kop koffie 15 cent en een koek een dubbeltje. Nou ja, het was maar wat je koek noemt natuurlijk. Na zeven jaar werd er straatver lichting aangelegd en kreeg-tie een aftakking van een lantaarn paal. Daardoor werdde zaak wat I beter en breidde hij uit van elf tot 24 man. In 1958 werd er weer I een stukje bijgebouwd, waardoor er zestig mensen konden zitten I en in de tien jaar, dat ik er nu F zit, heeft de zaak een geweldige vlucht genomen. Ik had vier man personeel en nu heb ik twee meisjes en een jonge man, maar door die reconstructie van die Veurseweg hebben we nogal een tik gekregen. Nu is het echter weer snel in opmars. Inbrekers Ach, je kan de zaak. zoals die momenteel is helemaal niet ver gelijken met vroeger. Ik ben wat jonger en wat men dan noemt progressiever om dat mooie woord is te gebruiken, al heeft dat niets met Nieuw-Links te maken. De grond, een eilandje, is eigendom van baron Schimmelpenninck van der Ooy en Ome Niek huurde dat in zijn pionierstijd voor 150 gulden in een jaar. U zou schrikken, als ik zei, wat ik nu moet betalen. Ik zeg het niet, want de BVD zit er zo bij. Omdat de zaak goed floreert, hebben ze I natuurlijk ook een behoorlijk graantje meegepikt, maar je moet wel uitkijken, anders pakken ze een hele zak met graan. Je maakt zo ontzettend veel humo ristische dingen mee in dit vak. In het koffiehuis werd ontzettend veel ingebroken. Wel ruim 80 keer. En Ome Niek nam dan ook allemaal f volgens hem afdoende maatrege- f len tegen inbrekers. Zo had hij f ook een keer voor de deur aan de achterkant een hark met de punten naar boven neergelegd, i Enfin, ik zou hem op een dag vervangen en kom daar 's mor gens in het aardedonker aan met als gevolg, dat niet die inbreker, maar ik dat ding tegen m'n her sens kreeg. Mij had hij niets ver teld. Feijenoord Ook mooi was die keer met dat kolenhok. Achter de deur was een luik en als-tie 's avonds weg ging haalde hij dat weg om zo inbrekers te vangen. Op een avond gaat hij weg. maar na een paar honderd meter komt-ie tot de ontdekking zijn horloge en ring te zijn vergeten. Hij terug, vergeet het luik en valt in zijn eigen hok. In ons vak moet je wel met de mensen weten om te gaan. Het werk is erg plezierig. En een chauffeur is een hardstikke fijne jongen, maar je moet hem door en door kennen. Je moet niet teveel lopen te meneren, want dan zeggen ze: stik voor mijn part met dat meneer. Het gaat van ha Piet, ha Jan. ha Klaas, ha Kees, hoe is 't nou. Ben je nog dronken geweest gisteravond. Hé, echt op een joviale manier. Ze noemen mij ook Ome Niek. Dat geslacht, waar Ome Niek mee omging, is net als hij weg. Wij hebben een veel jonger publiek. Hij sprak met zijn klanten over een lekker borreltje en wij heb ben de mond vol over Feijenoord. Enorm druk Het publiek is echt veranderd. Neem nu de bouwvakkers. Die jongens komen eerst een kopje koffie drinken, voor ze naar hun werk f gaan. Daarom is het 's morgens I ook zo enorm druk. Een koffie- tent is het ook niet meer. Je kunt bij ons alles krijgen, behalve ge kookte aardappels bij wijze van spreken. In „Het Eiland van Ome Niek" komt van alles. Chauffeurs, bouw vakkers. vertegenwoordigers, mis schien wel journalisten. Kortom, iedereen, die voor z'n brood op de weg zit. Nee, de zaak loopt best. Het enige probleem is goed perso neel. Mijn vrouw helpt niet mee in de zaak. Die heeft het veel te druk met twee van die dingetjes, die boven liggen, maar haar hart is wel bij de zaak. Ik heb in het koffiehuis ook wel bruiloften en feestavondjes. Pas nog heb ik „Het zwarte korps" op visite gehad. Dat zijn bull dozermachinisten. Die hebben een vereniging. Keiharde jongens, hoor, maar prachtkerels. Dit be drijf is zo enorm uitgegroeid. Momenteel heb ik maandag om twee uur gevangen, wat ik tien jaar terug in een hele week ving. En toen was ik zaterdags en zon dags ook nog open. Wat mij speciaal trekt in m'n werk is het hele dag met mensen om gaan. Mensen, die door de bank genomen, toch ontzettend leuk zijn. Wat ik hier hoor, staat lijn recht tegenover wat ze met statis tieken op de televisie verkondigen. Neem nu dat bezoek van Suharto. Daarvoor hebben ze zeker mensen van de Apollolaan in Amsterdam ondervraagd, want bij mij zeiden ze: wat moet die pestvent hier doen. En dat terwijl 47 procent van het Nederlandse volk zegt: hij is van harte welkom, aldus de statistieken. Zo'n bureau zou ik nou weieens een dagje in de zaak willen hebben. Neem de Damslapers. Daar zijn ze helemaal niet zo fanatiek tegen. Nu komt dat misschien ook door mij. Je kan ze toch wel een klein beetje opvoeden. Arbeiders Er wordt bij mij nogal eens over politiek geboomd. Dat komt ook, omdat ik er zelf een barre lief hebber van ben. Ze beginnen ook vaak tegen mij. Ik ontzeg bij voorbeeld de arbeiders in Rotter dam het recht om te staken, hoe wel ik volledig achter de arbei ders sta. Maar dat hadden ze in het voorjaar bij de verkiezingen moeten doen. Toen hebben jullie de hele dag zitten emmeren over Feijenoord, maar waren nog te bedonderd om even naar het stemlokaal te gaan. Een hoop mensen zeggen dan: tja, er zit toch wel iets in, als ik dat zeg. Toch wordt er meer over Feijenoord gepraat. Politiek is iets, wat bij de arbeiders helemaal niet popu lair is. Ik geloof, dat ze ook veel dingen niet begrijpen. De politieke partijen zijn ook veel te intellec tueel voor die mensen. Biefstukje Of ik een soort vader voor ze ben? Nou ja, vader. Daar ben je eigen lijk nog weer een beetje te jong voor, maar ze komen wel met hun moeilijkheden bij je. Het zijn echt eerlijke jongens en je komt nooit wat aan ze tekort. Het is vaak niet, dat ze zitten te gillen om een kop koffie. Het gaat ook om het sociaal contact. Ze willen eens effe lekker gezellig ouwehoeren, weetjewei. Een chauffeur zit je ook weieens te jennen. Ik zit op een maandag om half twee een biefstukje te eten en er komen een paar boeren jongens uit Hoogmade, van die grondwerkers, binnen. Eén met een Telegraaf onder zijn arm, waarin tarwebrood met bloed worst. Ze gaan naast me zitten en hij pakt zonder wat te zeggen mijn biefstuk en legt zijn brood met bloedworst ervoor in de plaats. Enfin, hij begint aan mijn bief stukje te peuzelen en ik begon op zijn tarwebrood te kauwen. Er werd geen woord over ge sproken. Hij vroeg alleen: joh, wat heb jij? Bloedworst. Ik een biefstukje. We hebben het op. Hij rekent twee koffie af en gaat weg. Alleen bij het weggaan zei die nog tegen mij: eet je morgenmiddag weer om deze tijd, Harry? Vit de BOLLENSTREEK HILLEGOM De heer H. K. Spilker is benoemd tot administra teur van de vereniging „Protestant se Ziekenverpleging" (Het Groene Kruis". Ech tpaar De Boer 65 jaar getrouwd NIEUWKOOP Het echt paar W. de Boer heeft gisteren wel geweten, dat het 65 jaar ge trouwd is. De grote zaal van De Rank was nauwelijks groot ge noeg om alle mensen te tergen, die het echtpaar kwamen felici teren. De heer en mevrouw De Boer mochten naast gelukwen sen ook véle geschenken in ont vangst nemen. Ze zijn beiden 92 jaar en nog vol levenslust. Ook burgemeester Van Montfoort kwam gisteren even langs crm. het echtpaar te feliciteren (zie foto). DEN HAAG SASSENHEIM De 14-jarige Henny Honders raakte gisteravond omstreeks half negen op het kermis terrein bekneld tussen een soort golf baan. Een geluk voor haar was, dat ze laarzen droeg, zodat deze het erg ste opvingen. Eén laars werd totaal vernield. Niettemin waren de gevol gen ernstig. Ze brak haar enkel en haar pezen werden doorgesneden. Onmiddellijk werd z\j naar het aca demisch ziekenhuis gebracht, waar ze laat op de avond nog werd geope reerd. SASSENHEIM Een 15-jarige knecht van een kermisexploitant vroeg gisteravond op het kermister rein aan een 11-jarig jongetje of hij limonade lustte. Toen de jongen hier op bevestigend antwoordde, hield hij hem een fles benzine voor. Na een slok te hebben genomen moest het slachtoffertje met spoed naar een ziekenhuis in Leiden worden ge bracht. waar hij nu nog onder be handeling is. Tegen de kermisknecht is proces-verbaal opgemaakt. LEIDEN In een gisteren aan de leden van de Tweede Kamer aange boden adres bevelen achtenvijftig hoogleraren en lectoren van de Leid se universiteit aanvaarding aan van het door de Tweede Kamer in behan deling genomen gewijzigd ontwerp van wet Universitaire Bestuursvor ming 1970. De achtenvijftig Leidse hoogleraren en lectoren hebben hun adres opgesteld, omdat zij van me ning zijn, dat naast het vorige maand ingediende adres, waarin honderd- tweeëntwintig van hun collega's op verwerping van het wetsontwerp aandringen, ook de stem van hen, die een andere mening zijn toege daan, tot uitdrukking moet dworden gebracht. LEIDEN De heer A. L. Spaans, wonend te Paramaribo, is gepromo veerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „On the feeding of the herring gull (Larus ar- gentatus pont.) in the Northern part of the Netherlands". De promotor was prof. dr. D. J. Kuenen. De heer B. de Leer, wonend te Oegstgeest, is gepromoveerd tot doc tor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op het proef schrift getiteld „A choice of differen ce schemes for ideal compressible flow". De promotor was prof. dr. H. C. v. d. Hulst. De heer J. W. Hovenier, geboren te Amsterdam en wonend te Ouderkerk aan de Amstel, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift „Polarized light in pla netary atmospheres". De promotor was prof. dr. H. C. v. d. Hulst. Zaalvoetbaltoernooi voor bedrijven LEIDEN Evenals vorig jaar wordt ook dit jaar een zaalvoetbal- tornooi voor bedrijven gehouden. Maandag, dinsdag en woensdag zul len 66 teams van 47 bedrijven in de Groenoordhal strijden om de beker, die sinds vorig jaar in handen is van drukkerij Batteljee en Terpstra. Er wordt iedere avond van zeven uur tot half elf gespeeld. De wedstrij den duren tweemaal tien minuten zonder rust. De finale en de wed strijd om de derde en vierde plaats, op woensdag, duren tweemaal een kwartier. HILLEGOM Het bestuur van de „Vereniging voor protestants- christelijk kleuter- en basisonderwijs te Hillegom" is tegen de bouw van noodlokalen. Daarom wordt in sa menwerking met de stichting Katho liek Onderwijs een plan uitgewerkt voor de bouw van een zgn vleugel- school in het plan Elsbroek, zo werd op de gisteravond gehouden vergade ring meegedeeld. Grote zorg baart de kleuteronder wijsvoorziening in Meer en Dorp 3. De aanvraag voor een derde lokaal gaat deze week in zee. Een handicap is het ontbreken van een verbin dingsweg tussen Haven en Brou werslaan. Drs. G. H. Bal trad af als bestuurs lid; hij wordt opgevolgd door H. Deen. Voorzitter Van Steenwijk dankte hem voor zijn activiteiten. Sint Jansfanfare krijgt uniformen ZOETERWOUDE Een lang ge koesterde wens van de Sint Jans fanfare zal zaterdag in vervulling gaan wanneer burgemeester A. Det- mers, als beschermheer, de unifor men zal uitreiken. Dit gebeurt 's avonds om 8 uur in „Het Cen trum". In de afgelopen maanden heeft een klein comité, bestaande uit de heren J. Lelieveld en Th. v .d. Berg, een actie onder de burgerij gevoerd om hiervoor gelden in te zamelen. Het is in het 67-jarig bestaan van de fanfare de eerste keer, dat de mu zikanten in uniform worden gesto ken. Een pet en zwarte stropdas wa ren in het verleden het enige. Speelleerklas zorgt voor goede overgang LISSE De chr. nat. basisschool en kleuterschool hield gisteren een drukbezochte ouderavond. Het hoofd van de kleuterschool, mej. Mak, ver telde over de moeilijkheden, die er liggen bjj de overgang van lagere school naar voortgezet onderwijs. Het kleuteronderwijs is doelbewust inge steld om de kinderen op de overgang naar de basisschool voor te bereiden. Aan de hand van praktische voor beelden maakte ze dit duidelijk. Mej. v. d. Laan, onderwijzeres aan de basisschool, sloot zich bij het be toog van mej. Mak aan en zei, dat de speelleerklas een uitstekend mid del is gebleken om de overgang vloeiend te doen verlopen. Verder leren de kinderen zelf werken in een eigen tempo en in groepsverband. Namens de oudercommissie bood mevrouw M. van Ginhoven-Kuipers voor de eerste en tweede klas een elektrische les-klok aan en school- radiolessen. Ze nam tevens afscheid wegens verhuizing naar de Poelpol der. In haar plaats kwam als nieuwe presidente mevrouw A. P. Stad-Stam. Echtpaar Groenendijk in Alphen in 't goud ALPHEN Dinsdag is het echt paar J. J. Groenendijk-Bijl 50 jaar getrouwd. De bruidegom heeft bij zijn hele leven lang als zadelmaker gewerkt bij de firma v. d. Kïlot-Mcij- burg in de 's Molenaarsbuurt. In zijn jonge jaren was hij bovendien geen onverdienstelijk voetballer. Het echtpaar heeft zes kinderen, 28 kleinkinderen en drie achter klein kinderen. Beiden zijn 72 jaar en ge nieten nog een goede gezondheid. In hun huis Mauritsstraat 10, waar ze al 28 jaar wonen, staat het vol met bloemen en fruitmanden. Schenking postzegels geeft problemen NOORDWIJK Dokter J. van Nes schonk al geruime tijd geleden de Noordwijkse Vereniging van Post zegelverzamelaars een complete eer ste emissie Nederland onder voor waarde, dat de zegels worden toege voegd aan de daarvoor meest passen de collectie. Bestuur en leden hebben zich sindsdien het hoofd gebroken over de vraag, wie er nu in aanmer king moet komen voor dit kostbare geschenk. Men vond geen oplossing en daarom zal nu het oordeel van dokter Van Nes zelf worden ge vraagd. Veel belangstelling voor Oranjefeesten SASSENHEIM De Oranjefees ten werden gisteren onder ideaal na jaarsweer voortgezet. Het treintje reed af en aan naar het Lunapark en de stemming was weer best. Dat was ook het geval bjj de voetbalwedstrij den voor de jeugd, de wandeltocht, viswedstrijd en volksspelen, 's Mor gens waren er twee wedstrijden van pupillen en C-junioren. Bij de pu pillen was het Ter Leede, dat met 1-0 met de eer ging strijken. Bij de junioren was dit Teylingen met 4-0. Aan de wandeltocht (10 km) werd door ruim 200 man deelgenomen, een extra applausje was er voor de oud ste delnemer, dc 83-jarige heer Vac Berkel. 's Middags werd volop aan schat graven gedaan. Bij de jeugd van 4 tot 6 jaar ging de eerste prijs naar Sjaak v. d. Bent. Bij 6 tot 9 jaar was nummer één Wijnand de Goey. Bij de oudere groep van 16 tot 80 was veel belangstelling. Hier was mevr. Van Dijk eerste. Om half twee ging de bromfiets- en autopuzzelrit van start Bij de auto's werd Peter Berg man eerste. Bij de bromfietsers won R. Duiker. Aan het boegsprietlopen namen 35 jongens en meisjes deel. Bij de meis jes was Magda v d. Werf eerste, bij de jongens Paul van Nobelen. De eer ste skippy-balwedstrijd werd een groot succes. Er waren 50 deelnemers. Gekleed te watert ALPHEN Een groep van zes-I tip dames, die de hele zomer on der hoede van badmeester Kal- tenecker hebben geoefend uoor het zwemdiploma, is gistermorgen ter gelegenheid van de diploma uitreiking op een aparte maniet te water gegaan. Gekleed in de meest fantasie rijke kostuums met hoeden en hoofddoeken gecompleteerd ver schenen de dames op het terras waar de badmeester hen toesprak Vier van hen hadden het tot het G-diploma gebracht, een onder scheiding door het bestuur van het zwembad zelf ingesteld, Na de koffie ging men over tol de „tewaterlating"Dit ondet grote hilariteit. Gekleed werd het bad overgezwommen en toen wa ren er dames, die er niet voor te rugdeinsden met kleren aan van de hoge af te gaan. VALKENBURG Dr. ir. J. Poley sprak gisteravond voor Christenvrouwen over verdoven middelen en de risico's daarvan, deed dit mede op grond van zijn co tact in Amerika met de groep T« Challenge. Belangrijk is de beantwoording v de vraag wat de jeugd van het lev verwacht en wat sommige jonger ertoe brengt drugs te gaan gebnj ken, zo begon hij. Mee willen vlucht en verzet kunnen oorz zijn die, gecombineerd met veel v tijd, sommige jongeren naar de dl doen grijpen. Er moeft met die jont ren worden gepraat; zij moeten i goed mogelijk worden opgevangen] Dr. Poley ging ook in op de ve schillende soorten drugs en op de g varen, die in het gebruik ervan schi len zoals verlies aan zelfcontrole, ii I moreel gedrag, mentale afhamkeli heid en a-sociaal gedrag. Het sprookje, dat het niet-plai aardige middel LSD de creativiti zou vergroten, is al lang door proevs geloochenstraft, aldus dr. Poley. H gebruik van dit gevaarlijke midd kan ernstige en blijvende gevolg! hebben voor lichaam en geest. OEGSTGEEST Gistermidd heeft mej. Van den Berg afschj genomen van het interkerkelijif maatschappelijke werk te Oegstgt en Warmond. Namens het gemeeij bestuur sprak burgemeester Eijsenga, die mej. Van den Berg li telijk dankte voor het vele en g werk dat zij heeft verricht. Er waren heel wat bekende figi uit het maatschappelijke leven Oegstgeest. Wethouder van CRM, i heer Thorn, het hoofd van de afdi ling sociale zaken, de heer P. Vef kerk en mr. Van Krieken kwam de scheidende maatschappelijk wei ster de hand drukken. De heerf Sauer, hoofd van de Stichting interkerkelijk en maatschappi werk, overhandigde mejuffrouw 1 den Berg als blijk van waarderi] een zilveren kandelaar. LEIDEN Gistermiddag om kw over drie is een paard in het T en Schiekanaal gevallen. Het naast het water, vlak bij de wegovergang van de lijn Leider Utrecht. Zijn verzorgster liep bij h dier toen het in het water viel. De in allerijl opgebelde brai weer hoefde geen dienst te doen o dat het paard zelf al op de kant w gekrabbeld. LEIDERDORP Op de Maurit singel-Irenestraat had vannacht on streeks 12 uur een botsing plaa: waarbij twee mensen gewond raai ten. Een 63-jarige inwoner van Ia derdorp verleende geen voorrang ai een automobilist uit Leiden. Zow de Leiderdorper als zijn vroin beiden 63 jaar, liep gekneusde ribbe en verwondingen op en moest na; het academisch ziekenhuis wordf gebracht. De auto's werden nog beschadigd. Na ongeluk overlede LEIDEN De 63-jarige Wille Treur, die vrijdag bij een verkeer ongeval op de Lammenschansw was betrokken, is gistermorgen het academisch ziekenhuis overled< St. Jozefschool Liss( ivon sportwedstrijdei LISSE De schooljeugd nam gi- teren met groot enthousiasme de aan de sportwedstrijden var de m jaarsfeesten. Het sportpark gonsd van de activiteiten wat atletiek t voetbal betrof en in het overdekt zwembad De Lis was het niet ander Het voetbaltoernooi bestond u twee gedeelten: voor de basisschole en voor het voortgezet onderwijs. I de eerst werd de Willibrordschofl winnaar en in de laatste groep he Fioretti-college. De atletiekvereniging De Spartaal had een driekamp op touw gezet me 60 meter hardlopen, verspringen e balwerpen. Uitslag per school: 1. S' Jozefschool met 3035 punten; 2. Wil librordschool met 2827 punten en St. Jozefschool 4 met 2754 punten. Aan de zwemwedstrijden name negen scholen deel. De onderdele waren vrije slag en estafette. D school, die uiteindelijk winnaar wer met het hoogste puntenaantal op al! onderdelen, was de St. Jozefschool die de wisselbeker mee kreeg. Eerste was Monique Meyer. De grot viswedstrijd aan de Ringvaart trol 120 deelnemers. P. de Koning vin de grootste vis: 44.5 cm. De eerst prijs was voor J. Barfcels met totaa 107,5 cm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4