,Klok-nieuw" voor schoner water Ria's baby EL Wet-Veringa stuit op felle kritiek in de Tweede Kamer Beleid drugs taak gezondheidszorgT Fosfaat fabriek: Niets bijzonders ,{jelegenheidskokv eist I rectificatie interview Fier gevecht in Bussum REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Open vraag aan regering Drugs in Nederland'* in Wapens gevonden in woonwagenkamp fDRAKA Losse kapsels bekronen midi '9 V/OENSDAG 23 SEPTEMBER 1970 lia Bremer, presentatrice van >tuif-es-in en AVRO's Televi- per is in het Diaconessenzieken- tuis in Hilversum bevallen van <en zoon. De baby, die Marco oordt genoemd, weegt acht pond. (Advertentie) DEN HAAG „In dit artikel wordt de indruk gewekt als zou de koninklijke keuken een soort patates friteskraam zijn. Er zijn passages die verdraaid, tenden tieus of onjuist zijn weergegeven. De redactie van Eva heeft niet het recht mededelingen die door de heer Houwer vertrouwelijk zijn gedaan, over zijn werk als ..gelegenheidskok" bij het ko ninklijk huis te publiceren, ter wijl de heer Houwer daar be zwaren tegen maakt." Dit betoogde gisteren mr. A. van Zalingen voor de president van de rechtbank in Den Haag, in een kort geding. De 54-jarige kok en eigenaar van een eethuisje in Noordwijk heeft geding. De 54-jarige kok en eigenaar van Eva, de Nederlandse fotogravure NV en de hoofdredacteur. In een interview met een verslag geefster van het damesblad wordt de kok voorgesteld als een gelegenheids kok voor de koninklijke familie en als zodanig zou hij allerlei bijzonder heden hebben verteld. In het artikel stond o.m. uit de mond van de heer Houwer opgete kend: „Meestal moet ik naar Soest- lijk. Ik blijf dan vijf of zes dagen op iet paleis en slaap er ook in een spe- :iale kamer", „we bereiden in de keuken alleen maar groente „uit het water", „prins Bernhard doet ook aan de lijn. En bij elke maaltijd eet hij .Mexicaanse pepertjes" en „wanneer er geen gasten zijn wordt er zeer eenvoudig gegeten. Wanneer er frites zijn worden er per persoon maar twee of drie gegeten". Rectificatie Volgens mr. Van Zalingen zijn deze en andere passages zodanig dat de heer Houwer er zich door voelt aan getast in zijn goede naam en repu tatie. Zijn vakgenoten zullen hem op de culinaire onjuistheden in het ver haal aan kijken, zo zei hij. Mr. Van Zalingen vroeg de presi dent van dé rechtbank namens de kok te bepalen dat de gedaagden, op straffe van een dwangsom van 100.000,- bij niet-nakoming, in Eva een rectificatie op moeten nemen. Bezwaren Volgens de kok zou hem de kopie ter inzage worden gegeven voordat het zou worden gepubliceerd. Doch slechts drie dagen tevoren kreeg hij de kopie te zien. Toen hij diverse aanmerkingen maakte werd hem meegedeeld dat het niet meer moge lijk was veranderingen aan te bren gen omdat de kopie reeds gezet zou zijn. Overigens werd van de zijde van Eva door mr. Huffer betoogd dat ge noemde afspraak niet was gemaakt, in elk geval geen wijziging van het interview zou plaats vinden. De betrokken verslaggeefster hand haafde mede aan de hand van haar aantekeningen dat de kok het verhaal als weergegeven had gedaan. De president zal op 2 oktober uit spraak doen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Vertegen woordigers van een fosfaatfa- briek hebben gisteren voor enige sensatie gezorgd tijdens de intro- duktie van het nieuwe wasmid del, dat de Nederlandse Zeepfa briek „De Klok" in Heerde van af vandaag op de markt brengt. Volgens hen is de nieuwe schoon maker een gewoon produkt van vetzure zeep zoals voor de oor log werd gebruitk. Het nieuwe wasmiddel wordt aan gekondigd als 's werelds eerste fos- faatloze machine-wasmiddel. Over de gehele wereld wordt gezocht naar een dergelijk produkt, omdat fosfaten in ernstige mate verantwoordelijk zijn voor de watervervuiling. Met gepaste trots introduceerde de zeepfabriek het nieuwe produkt, daarbij in de rug gesteund door dr. H. G. Goiter- - man, directeur van het Hydrobiolo- gisch Instituut te Nieuwersluis. Dr. Golterman zei, dat hij al vijf jaar geleden heeft gepleit voor een verbod van het gebruik van fosfaten in wasmiddelen. Per hoofd van de bevolking wordt per dag 4 gram fos faat afgevoerd naar het oppervlakte water. Dat is 19.000 ton fosfaat per jaar en van deze hoeveelheid zijn de wasmiddelen voor de helft verant woordelijk. Daarbij dient men te bedenken dat Nederland een watefarm land is (ons land beschikt over slechts 5 km3 wa ter. Het gaat niet om de oppervlakte, maar om de diepte van het water. Het Comomeer alleen al bevat 27 km3 water), zodat het duidelijk moet zijn hoe belangrijk een fosfaatloos was middel is. Klok terug Vertegenwoordigers van Europa's grootste fosfaatfabrieken zeiden het nieuwe wasmiddel geanalyseerd te hebben maar er niets bijzonders in te hebben gevonden. Volgens hen be staat het nieuwe wasmiddel uit pre cies dezelfde bestanddelen als de produkten, dié voor de oorlog op de markt waren. Dat zeepfabriek „De Klok" de klok een heel eind zou terugzetten, werd ten stelligste ontkend door directeur J. Douma van Douma's Verenigde Bedrijven, waarin „De Klok" is op genomen. „Als u er niets bijzonders in hebt kunnen vinden, dan hebt u niet goed gezocht. We zijn er in ge slaagd op basis van het produkt zui vere zeep een modern machinewas middel te maken, dat voldoet aan alle eisen van de hedendaagse huisvrouw en dat bovendien het water niet ver vuilt. Patent Op de vraag waarom de zeepfa briek op deze belangwekkende uit vinding geen patent heeft aange vraagd, antwoordde de heer Douma: „Daar hebben we onze redenen voor". Volgens de vertegenwoordigers van de fosfaatfabriek is de enige reden misschien wel, dat het produkt zo eenvoudig is te maken, dat de fa briek er geen patent op kan krijgen. De zeepfabriek is ervan overtuigd dat de belangstelling voor het nieuwe produkt van wereldbelang is en mikt dan ook, als kleine producent met zo'n honderd personeelsleden, op een wereldproduktie. Het nieuwe middel wordt onder de naam „Klok-nieuw" aangeboden in een 750 grs. pak tegen een publiek- prijs van ƒ2,95. Later zal het nieuwe wasmiddel ook in grotere verpakking leverbaar zijn. Bij vergelijking met andere prijzen van wasmiddelen moet ermee rekening worden gehou den, dat „Klok-nieuw" geen wasver- zachter nodig heeft omdat deze is „ingebouwd". NAARDEN Gistermiddag heeft in de Bussumse Kapelstraat, één van de winkelstraten in het centrum, een compleet gevecht met eieren gewoed. Aanleiding tot het geval was de drei gende uitzetting van een winkelier uit het door hem gehuurde pand. De man had een proces gevoerd, dit ver loren en 's middags zou de deurwaar der komen om hem met zijn hele winkelvoorraad (plastic artikelen) op straat te zetten. Als tegenmaatregel had de man on geveer 6 a 7 duizend eieren aange voerd en bekendgemaakt dat hij om twee uur, het tijdstip waarop de deurwaarder werd verwacht deze gratis zou uitdelen. Er ontstond een stormloop op de winkel en velen gin gen met enige tientallen eieren naar huis. Anderen gebruikten de eieren echter om de gevel van het pand te bekogelen zodat dit weldra van on der tot boven onder de eierstruif zat. Ook bekogelde men op straat elkaar met eieren, waarbij vooral opgescho ten jongelui zich niet onbetuigd lie ten. Het geheel werd een enorm vieze boel, die in het centrum van Bussum veel belangstelling trok. Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten "peumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, J-1- verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige 1 warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor eeu durend gevoel van verlichting cn welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en d.og. In tegenstelling tot eerdere be richten zal het wereldkampioenschap zaalhandbal voor dames van 10 tot en met 18 december 1971 worden gehou den in Nederland. De poulewedstrij- dea worden gespeeld in Rotterdam en Groningen, terwijl de eindronde plaats zal vinden in Arnhem. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn en de nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid vragen in een brief in het boek "Drugs in Nederland" het minister van justitie een zodanig beleid te bevorderen ten aanzien van de druggebruiker dat uiteindeljik niet de rechter, maar de instanties voor sociale dienstverlening cn geestelijke gezondheidszorg de verantwoordelijkheid krygen toege wezen. Dit, omdat gebleken is dat het ver volgens- en opsporingsbeleid van respectievelijk justitie en politie de WINTERSWIJK Na de schiet partij in de nacht van zaterdag op zondag in het regionaal wooriwagen- centrum in Winterswijk, waarbij de Enschedeër G. K. en zijn Winters- jtvijkse broer J. K. licht werden ge wond, heeft de Winterswijkse politie in het kamp twee automatische vuurbuksen, een stengun, een colt-re volver en een pistool gevonden. Eén van de twee vuurbuksen was verborgen in een schuurtje; de ove rige wapens waren in een plantsoen in het kamp begraven. De begraven wapens werden gevonden nadat was opgevallen, dat de grond op enkele plaatsen in het plantsoen was omge woeld. Nog niet is vastgesteld, of de kogels, waardoor de gebroeders K. werden getroffen, inderdaad uit één van de gevonden wapens afkomstig zijn. Eén van de drie verdachten, die werden aangehouden, heeft thans be kend dat hij inderdaad heeft gescho ten. Joan Kennedy, echtgenote van senator Edward Kennedymet nappa- midirok en laarzen tijdens een ontvangst door mevrouw Nixon op het Witte Huis in Washington, Mevrouw Nixon (links) in gesprek met me vrouw Agnew, echtgenote van de vice-president. In het midden mevrouw Marco, echtgenote van de Philippijnse president. de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" De Grote Drie van het Neder landse cabaret, Wim Kan, Wim Sonneveld en Toon Hermans, zoals ze vanaf vrijdag te bewon deren zijn in het beeldenmu seum van Madame Tussaud in de Amsterdamse Kalverstraat (links. Rechts het schip van staat met de politici De Jong, Klompé, Van Mierlo, Roolvink, Schmel- zer, Luns en Witteveen, ont worpen door Bob van den Bom. (Vervolg van pag. 1) Daartegenover voldoening bij de KVP. Veringa en Lardinois hebben alle faktoren goed afgewogen. Zij ne men een stuk aanvaardbaar risico, al dus dr. Ter Woorst. Wel uitte de KVP-spreker zorg over de rechtsposi tie bij de omzetting van leerstoelen in vakgroepen. Hoogleraren en lectoren hebben wettelijk verkregen posities die beschermd moeten worden. De woordvoerder van de VVD werd van links geattaqueerd toen hij het percentage voor het kiesrecht hoger wilde stellen. Iedere geleding moet 35 procent halen om haar zetel3 in de universiteitsraad te kunnen bezetten. Bij minder dan 35 procent worden de zetels naar rato toegewezen. 51 pro cent is beter, zei dr. Van Dijk. Mr. Masman zag hierin een aanval op de studentenwereld: naarmate een groep groter wordt is de opkomst nu een maal altijd kleiner. Wederwoord van dr. Van Dijk: je moet een kleinere opkomst niet gaan belonen. De op komst bij de sludentenverkiezingen leder* bezoeker of bezoekster, die in 1970 50 jaar wordt, krijgt een leuke verrassing! H0UTKUST DEN HAAG J NEURENBERG Met 400 rozen, anjers en chrysanten heeft de Haar lemse bloemengrossier J. Smits het personeel van een wegrestaurant bij Neurenberg bedankt voor zijn eer lijkheid. De Nederlander had twee weken geleden, toen hij met vakantie was, zijn portefeuille met waardevolle pa pieren en 400 gulden laten liggen. Een toiletjuffrouw vond de porte feuille en gaf deze aan de directie, die in een brief naar Haarlem de vondst meldde. Maandag kwam een relatie van de Haarlemmer de portefeuille ophalen. De eerlijke vindster kreeg 40 gylden en de restauranthouder de bloemen, Waardoor het bedrijf in een bloe menzee veranderde. vormt een aanwijzing voor de sym pathie die de rumoerige studentenop positie geniet. De heer Bakker van de CPN zei dat Veringa de invloed van de stu denten probeert terug te dringen. Daarmee vraagt hij om nieuwe moei lijkheden. Het is een rammelende wet: zonde van de moeite die men eraan besteedt: het helpt toch geen steek. De heer Schuring zei dat de angst voor Haags centralisme niet gerecht vaardigd is. De universiteit heeft een sterk 'bestuur nodig. Op het ogenblik wordt er vaak geld verspild. Er be staat behoefte aan een vaste lijn. De CH-spreker vermeldde terloops dat het universitaire bouwen anderhalf maal zo duur is als het bouwen van Philips. Prof. Diepenhorst die weemoed uit te over het verdwijnen van de senaat, zei dat men niet moet denken dat de situatie zo is dat de universiteiten en hogescholen van een dreigende on dergang gered moeten worden. Gat in schoen oorzaak van dodeli jk ongeluk DUISBURG Een 2ft-jarige inwo ner van Kaarst bij Duisburg is giste ren door de rechtbank in Duisburg veroordeeld tot een boete van 800 gujden wegens dood door schuld. De automobilist was in paniek ge raakt toen hij als gevolg van een gat in zijn schoen, zijn voet niet meer van het gaspedaal kreeg. Hij reed door een rood licht en botste tegen een andere personenwagen. Zijn chef kwam hierbij om het leven, een an der werd ernstig gewond. De rechter gaf als zijn mening, dat iedere automobilist voor het wegrij den zijn schoenen moet controleren. druggebruiker meer kwaad dan goed doen. De gevolgen van deze interven tie, ook al komt het niet tot een ge vangenisstraf, zijn als remedie erger dan de kwaal. Vooral ook omdat de gebruiker van drugs als delinkwent wordt gebrandmerkt, wat voorkomen zou moeten worden. De opsporingsak- tiviteiten van de politie zouden ge richt kunnen worden op de handel. In dezelfde brief geven de beide overkoepelende organen het ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid in overweging te zorgen voor een gerichte voorlichting aan begin nende en aspirant-gebruikers en aan jeugdleiders om op deze manier het gebruik van drugs onder controle te krijgen. Verder zou gezorgd kunnen worden voor eigentijdse opvangmoge lijkheden. afgestemd op de gemiddel de leeftijd van de druggebruiker, 23 jaar. „Drugs in Nederland" dinsdag gepresenteerd aan de pers is een verzamelbundel van artikelen van twintig auteurs onder redaktie van prof. dr. W. K. van Dijk en prof. dr. L. H. C. Hulsman. Auteurs, die be roepshalve ten nauwste met drugs in aanraking kwamen. Het drugpro bleem is een vraagstuk dat Nederland zeker tien tot twintig Jaar zal bezig houden. Het is een gebied waarbij iedereen min of meer betrokken raakt: de regering met het vinden van een beleid, de ouders via hun kinderen. VOORLICHTING „Drugs in Nederland" beoogt pri mair een voorlichtende taak, waarbij mede wordt weergegeven hoe er in Nederland over dit probleem wordt gedacht, naast de "nieuwe" drugs (marihuana, hasjiesj, opium en opiumderivaten, LSD en dergelijken) wordt ook de alcohol een aanvaard gebruik aan de orde gesteld, waar bij duidelijk naar voren komt dat hier wel een aantal overeenkomsten bestaan, maar zeker ook veel ver schillen. Naast de sociologie, sociale psycho logie, farmakologie, geestelijke ge zondheidszorg cn psychiatrie ten aan zien van het drugprobleem, wordt ook de juridische kant behandeld. Nederland staat in dit verband aan het begin van de ontwikkeling cn is daarom nog vrij in zijn keuze van aanpak. Een van de voorzichtige conclusies in het boek is het feit dat een harde justitiële aanpak, zoals in Amerika, nauwclyks een oplossing biedt. „Drugs in Nederland", 26ste deel in de serie „Samen mens zijn" van uit geverij Paul Brand in Bussum, biedt een zo ruim mogelijke en overzichte lijke informatie, een rondleiding langs laboratoria, consultatiebureaus, wetteksten, opvattingen en therapieën. Het boek vormt een ge slaagde bijdrage voor de opinievor ming ten aanzien van het drugpro bleem. Larven in Newyorks drinkwaterleiding NEW YORK Duizenden inwo ners van N<lv York lazen gistermor gen bij hun ochtendkoffie, dat het drinkwater in Manhatten en Bronx larven bevatte. Volgens de gemeente lijke waterleiding dragen de larven geen ziektekiemen. Wel zal het moei lijk zijn ze te bestrijden. Dat zal al leen kunnen door midden van een fil terinstallatie, die echter pas over vijf jaar gereed kan zijn. (Van onze moderedactrice) PARIJS Bij de nieuwe mode be hoort ook een nieuwe haarlijn. De Haute Coiffure Fran^aise heeft een kapselstijl ontworpen waarbij aan kapper en klant een grote mate van vrijheid wordt gelaten. Voornaamste voorwaarde is, dat de coiffure luchtig en natuurlijk is. Over het algemeen wordt de voor- partij kort en speels gehouden. Het haar wordt van de kruin af naar vo ren gelegd of ietwat hoog opgewerkt. Van de kruin over het achterhoofd bolt het ''dDsel (en wie er een haar stukje in v/il werken kan dat ook doen). Grootste nieuws is echter, dat de nekpartij belangrijker dan ooit is. Het haar wordt hier in losse slagen bijeengehouden, soms naar binnen gerold, maar wel soepel; soms in veertjes gelegd Veel hangt natuurlijk af van het type haar van de volheid en vooral van de vorm van schedel

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9