Wat kost ons onze welvaart? Zee biedt mensheid nog onvermoede rijkdommen Verlies Nederlandse volleybalploegen Prof. dr. Max Euwe president FIDE Denemarken en EEG deden snel zaken in Brussel Politieman van rechtsvervolging ontslagen Faemino: alleen voor Belgen Kwartfinalisten van EC-hockey Jaarvergadering AR-bestuurders in Waddinxveen EC-VOETBAL 'O WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1970 Belangrijk terrein ligt voor de eeononiie braak „Ongepritfsde schaarste" is het proefschrift waarop het a.r. Tweede- Kamerlid B. Goudzwaard op 10 september jl. te Rotterdam promo veerde. Een handelseditie is uitgegeven door Van Stockum te Den Haag 17.80). Het boek wordt in bijgaand artikel besproken door prof. dr. W. Albeda, die sociaal-economisch beleid doceert aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. DOOR verschillende oorzaken komt steeds sterker de verontrusting naar voren over de negatieve kanten van onze economische groei. Terwijl een vorige generatie nog zo bezeten was door de problematiek van de tekorten in de materiële sfeerdat economische groei een zaak was waarvoor alles (of althans veel) zou moeten wijkenligt dit nu anders. Steeds luider klinken de stemmen van degenendie wel eens willen weten wat ons onze wel vaart ons eigenlijk kost aan niet op geld tvaardeerbare offers. Als reactie hierop komen de wetten, die lucht- en waterverontreiniging zullen moeten tegengaan en voorkomen. Maar eert debat woedt voort, ivaarbij alle wapenen worden gebruikt. Enigszins terzijde van het strijdgewoel, schijnbaar, ligt het boek van dr. Goudzwaard. Schijnbaar, want in werkelijkheid poogt Goudzwaard dezq problematiek te plaatsen in het kader van de economische wetenschap en van de economische politiek. Zijn probleemstelling is nl.: Kan de economie inzicht geven in de „verstoofde parallellie tussen welstands- en welvaartsgroei"? Is het niet zo, vraagt Goudzwaard, dat de economie door zich te beperken tot de „markt" en de verschijnselen welke daar een rol spelen het zich onmo gelijk maakt dit inzicht te verwerven? Zou een verbreding van het werkterrein der economie, of anders gezegd, een andere visie op de taak van de economie niet mogelijkheden geven om door een betere theoretische aanpak van deze vraagstukken ook de eco nomische politiek betere impulsen te verstrekken? Goudzwaard realiseert zich daarbij, dat het gevaar dreigt, dat zo politieke vooroordelen in de economie worden binnengesmokkeld. Dat wil hij absoluut niet. Een theorie, die opgezet wordt om vooraf ingenomen politieke stellingen te verdedigen, is die naam niet waard. Maar hij wil geen neutrale economie. Principieel kiest hij voor een ander uitgangspunt. Hij ziet economisch handelen, één kant van het gehele menselijk handelen, als een beantwoorden aan een opdracht, die God aan de mens heeft geschonken. Die opdracht houdt dan voor hem in „het mandaat om al de schaarse natuurlijke gegevenheden in deze schepping als een goed rent meester te benutten en te beheren". Daarmee spreekt hij zich al direct uit voor een ver breding van het werkterrein der economie. Er is meer schaarste, dan die welke een rol speelt bij marktpro cessen. De economie kan er niet onderuit zich te ver breden. Een pretentieus uitgangspunt, zou men kunnen zeggen. Goudzwaard zal antwoorden, dat hij met minder niet kan en mag volstaan. Er ligt een opdracht. Bij het niet vervullen daarvan verkwijnt het leven. Te eng Als Goudzwaard dan eens de economie doorwandelt om te zien, hoe men daar met de „ongeprijsde schaarste" heeft omgesprongen, komen er veel zaken aan de orde die de vakman veel, en de „leek' weinig zeggen. Belang rijk is, dat Goudzwaard vaststelt, dat de economie een aantal zaken en een aantal effecten van het menselijk aandelen eenvoudig als gegeven aanvaardt. De economie spreekt zich niet uit over de „natuur" de natuurlijke omstandigheden en kan zich daarom I npeilijk rekenschap geven van lucht- en waterveront- reiniging, die het gevolg zijn van het economisch proces. Hij stelt;-" „die voor de economie als „gegeven" vast- staande zaken zijn zó geselecteerd, dat voor deze weten schap de marktprocessen overblijven". Maar daarmede is een belangrijk terrein braak komen te liggen, al stelt hij direct, dat de economisten zich niet altijd zo strikt gehouden hebben aan deze regel, dat de verschijnselen buiten de markt geheel in het vergeet boek zouden raken. Goudzwaard wijdt aandacht aan de bekende studie van Mishan over de sociale kosten der economische groei. Mishan heeft met klem van redenen betoogd, dat welvaart en welzijn niet met elkaar behoeven samen te hangen. Hij ziet met name een botsing tussen „commerciële en buitencommerciële aanspraken bij de aanwending van produktiemiddelen (hij vreest, dat als men in ons econo misch stelsel te kiezen heeft tussen een aanwending van produktiemiddelen als middel om meer geld te verdienen en als middel om de leefbaarheid te vergroten de eerste mogelijkheid doorgaans zal winnen). Het is niet zo verwonderlijk, dat de schrijver daarna komt op de discussie over het thema: kapitalisme/ socialisme. Men heeft het kapitalisme wel verweten, dat het bij uitstek de economie is van de „onbetaalde kos ten". De particuliere ondernemer wentelt altijd een deel van zijn kosten (de aantasting van het milieu in de vorm van vuil, stank en lawaai) af op de omgeving, zonder daarvoor te betalen. Bredere economie Zoals Goudszwaard al in het begin stelt, wil hij een bredere taakopvatting der economie. Hij ziet hierin mo gelijkheden van tweeërlei aard. In de eerste plaats wordt de theoretische economie verrijkt door het erin betrekken van de effecten, die buiten de markt om spelen. j In de tweede plaats ziet hij de mogelijkheden, dat door het verbreden van het werkterrein der economie, deze een betere aansluiting krijgt bij de wezenlijke keuze-problemen, waarvoor deze tijd ons stelt Vanuit die laatste gezichtshoek wordt dan de Neder landse wetgeving, zoals die thans voor ons ligt (binnen kort komt de Wet op de luchtverontreiniging, en een Wet op de verontreiniging van oppervlaktewateren is reeds verschenen) bezien. Er is reden, zegt Goudzwaard, de zorg voor het levens milieu aan te merken als een afzonderlijke doelstelling van het Nederlandse overheidsbeleid. De vraag is nu, in hoeverre de economische weten schap bij het nastreven van deze doelstelling een rol kan spelen. Voorzover zij alleen de marktprocessen ana lyseert, is die rol uiteraard gering. Een „bredere" eco nomie zou een drietal wegen kunnen inslaan. J De berekening van het cijfer voor het nationaal inkomen zou gecorrigeerd moeten worden voor de Dr. B. Goudzwaard door de samenleving ondervonden, niet via de markt ge realiseerde lasten. Zo'n gecorrigeerd cijfer zou een beter beeld geven van onze werkelijke welvaartsontwikkeling dan het huidige, dat slechts rekening houdt met op markten gerealiseerde waarden, zonder schadelijke (of positieve) neveneffecten in rekening te brengen. 2 Men zou moeten pogen de doelstelling zuinig omspringen met onze natuurlijke hulpbronnen in te passen als onderdeel bij de reeds bestaande doel stellingen van werkgelegenheid en economische groei op langere termijn. Sommige bedrijfstakken zijn voor hun werkgelegen heid op langere termijn rechtstreeks op de aanwezigheid van bepaalde algemene gebruiksgoederen aangewezen en zullen in de toekomst niet of nauwelijks meer over substituten kunnen beschikken. In de economische politiek zou Goudzwaard een aantal „tolerantiegrenzen" willen zien opgenomen, die betrekking hebben op de maximaal toelaatbare ver nietiging van flora en fauna en de maximale uitputting van natuurlijke hulpbronnen. Zodoende krijgt men een aanduiding van de grenzen, waarbinnen naar het oordeel van de overheid het eco nomisch produktie- en consumptieproces zich moet vol trekken. Instrumenten Tenslotte komen dan de instrumenten aan de orde, welke de overheid kan hanteren om haar taak t.a.v. de „ongeprijsde schaarste" te vervullen. Goudzwaard ziet er vier: 1. Het verwijderen van het schadelijk neveneffect der produktie. De overheid kan voorschriften geven waaraan pro duktiemiddelen (maar ook consumptiegoederen) moeten voldoen. Ze kan de binnensteden voor auto's sluiten en het lozen van schadelijke afval van fabrieken verbieden of aan voorwaarden binden. Ze kan de hogere kosten welke de ondernemers daarmede op zich nemen com penseren, of ze juist aan die ondernemers opleggen (wie vervuilt, betaalt). 2. Men laat de geconstateerde effecten bestaan, maar degene die het veroorzaakt moet de benadeelde partij compenseren. Men kan zich denken dat aan de veroorzaker van ver vuiling een heffing wordt opgelegd waaruit de bena deelden worden gesubsidieerd. 3. Men kan trachten de effecten te neutraliseren. Hier blijft het verschijnsel zelf bestaan, maar door bepaalde maatregelen worden betroeffenen beschermd (isolatiematerialen, filters e.d.). 4. De overheid vangt de ondervonden bezwaren op door nieuwe mogelijkheden in het leven te roepen. Zo kan ze op verkeersopstoppingen reageren door nieuwe wegen aan te leggen, ze kan, om luchtveront reiniging op te vangen, bos aanplanten, het water reini gen door zuiveringsinstallaties e.d. Hieronder valt ook het door Mishan aangeprezen middelen van de „geschei den faciliteiten": zo kan men scherper het wonen en het verkeer van elkaar afgescheiden door een verstandige planologie. Voor en tegen Tenslotte pleit Goudzwaard ervoor om in de econo mische politiek de niet-geprijsde schaarste tot haar recht te laten komen, door de „nettomethode". Hiermee bedoelt hij, dat bijvoorbeeld bij de over weging of een nieuwe industrievestiging gewenst is, niet slechts wordt nagegaan welke de invloed is van het nieuwe bedrijf op de meetbare economische indicatoren, zoals economische groei, werkgelegenheid, inkomens verdeling. Daarnaast zou nagegaan moeten worden of door de nieuwe vestiging aanvaardbaarheidsgrenzen voor lucht- en waterverontreiniging niet worden over schreden. Men kan dan nagaan of de voordelen der nieuwe vestiging opwegen tegen de nadelen, of mogelijk de kosten gemaakt om de extra milieuverontreiniging tegen te gaan, opwegen tegen de extra opbrengsten door de vestiging. Ook andere moeilijk meetbare factoren als toenemende verkeersdrukte, verslechterend woonkli maat e.d. zouden hierbij in aanmerking moeten komen. Het is moeilijk in een kort krante-artikel de inhoud van een wetenschappelijk proefschrift werkelijk recht te doen. Ik meen echter wel een indruk te hebben kun nen geven van de betekenis van Goudzwaards studie. Die betekenis ligt zowel op het terrein van de econo mische theorie, waar het zeer fundamentele vraagstuk naar voren komt van de grenzen van die theorie, als op dat van de theorie en praktijk der economische politiek. Het siert de jonge doctor, dat hij zo duidelijk naar de diepte heeft willen afsteken en niet bezweken is voor de verleiding zijn onderwerp geheel te kiezen in de economisch-politieke sfeer, waarin hij zo duidelijk thuis is. Zijn studie doet het beste hopen voor zijn komende werk aan de nieuwe faculteit in Toronto, waar hij de opgave krijgt zijn idealen ten aanzien van de weten schapsbeoefening waar te maken. W. ALBEDA BRUSSEL De EEG en Denemar ken die gisterochtend in Brussel voor het eerst rond de tafel zaten om offi cieel over de Deense toetreding tot de gemeenschap te onderhandelen heb ben een record gevestigd. Binnen tweeëneenhalf uur was het gesprek rond en het over een aantal zaken snel eens. „Dit was de best voorbereide bij eenkomst die ik tot nu toe heb mee gemaakt", aldus de Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse za ken De Koster. De Denen lieten weten dat bij de toetreding tot de EEG hun land nau welijks een overgangsperiode nodig heeft. Het wil zo'n periode accepteren maar dan liefst zo kort mogelijk. Evenals de Ieren maandag, hebben de Denen meegedeeld dat de overgangs periode voor zowel industrie produk- ten als landbouw produkten even lang moet duren. DEN HAAG De Haagse Recht bank heeft gistermorgen de 22-jarige agent van de Rijswijkse gemeentepo litie T. van H. ontslagen van rechts vervolging. De agent achtervolgde op 16 mei in zijp auto op de Generaal Spoorlaan te Rijswijk een autobe stuurder, die naar hij vermoedde de maximum snelheid overtrad. De agent reed zonder zwaailicht en sire ne met een snelheid van tenminste 80 km. Hoewel het verkeerslicht op groen stond, stapte een meisje (11) toch op de zebra waardoor zij werd aangeredenen gewond, agent bezig was in de uitoefening van De rechtbank overwoog dat de een hem opgedragen taak en daarbij niet buiten de grenzen van de rede lijkheid was gegaan. De kantonrech ter had in eerste instantie de agent veroordeeld tot ƒ100 boete. De offi cier van justitie had twee weken ge leden eveneens ontslag van rechts vervolging gevraagd. PARIJS - De Italiaanse renners in dienst van het extra sportieve (Ita liaanse) merk Faemino hebben een voor hen minder leuke mededeling gekregen. Zij dienen namelijk op korte termijn naar een andere werkkring uit te zien, aangezien Ed dy Merckx, kopman van Faemino, zijn contract slechts heeft willen verlen gen onder voorwaarde dat de fa- bricksplocg uit louter Belgen zou be staan. Nu reeds staat vast dat de sterke Herman van Springe! Merckx' „luitenant" zal zijn in het komende seizoen. (Door Dick Ringlever) DEN HAAG Van water al leen kan de mens niet leven, zegt de volksmond. Maar de wetenschap denkt daar anders over. Die zegt zonder reserve: de zee biedt onbegrensde moge lijkheden. Niet alleen voor héT wekelijks vismenu en het zout in de maaltijd, óók en vooral voor de grondstoffenvoorzie- ning, waarvan de industrie en dus ook de mens dagelijks moet leven. De praktijk heelt er al iets van aangetoond, het feit, dat vorig jaar al 17 procent van de aardolieproduk- tie en 12 procent van de wereldbe hoefte aan zwavel uit zee werd ge wonnen, spreekt duidelijke taal. En dat is dan nog maar één voorbeeld, want ook de winnintr van broom en magnesium (belangrijk voor vlieg tuig- en auto-industrie) laat aan sprekende cijfers zien. Om dan nog maar niet te praten over de tinpro- duktie, die een Nederlands bedrijf jarenlang wercldbekendheid gaf. En, zegt de wetenschap, in casu de oceanografie, er gelijk bij: dit is nog maar een begin, een aarzelende eer ste stap naar het duister van het koele onbekende, naar een wereld, waarvan de mensheid nog maar weinig weet. Dat er tot nu toe al 60 belangrijke elementen in het zeewa ter zijn aangetroffen, doet zij met de bescheidenheid de wetenschap eigen, af met de mededeling, dat van al die mineralen er maar enkele zijn, die in toereikende concentraties voorko men om eventueel geëxploiteerd te worden. Maar publicaties van ge leerden wijzen er toch wel op, dat vooral in zgn. aardknollen, die o.m. in de Rode Zee en de wateren rond Japan en Indonesië zijn ontdekt, hoeveelheden berium, broom, ijzer, mangaan, zink, koper, nikkel en ko balt zijn aangetroffen, die de stout ste verwachtingen overtreffen. De omvang van de voorraden is dan wel niet exact vast te stellen, maar vast staat wel, dat het hier als men ze in tonn en wiluitdrukken om astronomische getallen gaat. Er is echter één groot maar: hoe moeten al die rijkdommen naar boven worden gehaald? Waar de techniek nog geen exploitatieborin gen boven 190 meter diepte toelaat, lijken de voorraden, die vrijwel alle op grote diepte voorkomen, voorals nog niet of nauwelijks te kunnen worden gebruikt. Bundeling Maar dat het er in de niet meer zo verre toekomst wél van zal komen, daarvan is de wetenschap overtuigd. In ieder geval gaan 1.250 specialisten op het gebied van diepzeeonderzoek uit alle delen van de wereld er van 10 tot 15 november in Düsseldorf tij dens het Interocean '70-congres diepgaand over praten. En het is de Nederlandse schout-bij-nacht, ir. W. Langeraar, hoofd van de hydrogra fische dienst van de Koninklijke Marine, die de openingstoespraak zal houden. Doel van dat congres is een vooral Europese bundeling tot stand te brengen in het onderzoek en in de industriële produktie, waar uit uiteindelijk de apparatuur moet komen, die diepzeeonderzoek moge lijk maakt. Overbevissing Overigens vormen die rijke mine ralen in de zee niet het enige onder werp van studie op het congres. Ook de voedselreserves van het water komen er aan de orde, want ook op dit terrein biedt zeewater, zegt de wetenschap, nog grote mogelijkhe den. Ir. Langeraar: „er wordt nu wel allerwege gesuggereerd, dat de zee overbevist zou zijn, maar als dat al waar is, geldt dat alleen maar voor de bekende visgebieden, het water in de niet al.te diepe zeeën, zoals de Noordzee. Verdei*weg, in dieper wa ter, liggen veel meer kansen. Van overbevissing van de wereldzeeën is nog geen sprake. Het feit, dat de opbrengst van de laatste 20 jaar ver drievoudigd is (van 20 tot 60 miljoen ton) spreekt daarover duidelijke taal. Het gaat er alleen maar om: is het met de huidige stand van de techniek mogelijk daarvan gebruik te maken. Ik heb sterk de indruk, dat we nu nog in het stadium zijn, waarin we piet de veeteelt 10.000 jaar geleden nog waren: toen we nog achter de kudde aanjoegen. Be tere kennis van de migratie van de vis zal ons een viervoudige op brengst kunnen leveren, zonder dat we de voorraad opteren. Dat is ook de reden, waarom ik nog niet de alarmbel wil luiden voor waterver vuiling. Dat alarm zal pas kunnen worden gegeven als de jaarlijkse stijging in de vangsten gaat afne men." Vervuiling De schout-bij-nacht moet echter toegeven, dat die vervuiling van het zeewater elk jaar toeneemt. Zelfs in de vis is al het gevaarlijke DDT aan getroffen. En niét voor niets waar schuwden de onderzoekers uit lan den, die aan de Oostzee grenzen nog onlangs dat het water van deze zee zo snel vervuilt, dat men met de visserij het beste eerst dertig jaar kon wachten: pas dan zou er weer werkelijk gezonde vis naar boven kunnen worden gehaald. „Natuurlijk, directe maatregelen zijn broodnodig, maar dat neemt niet weg, dat er nog vele en grote watergebieden zijn, waar nog wel goede vis kan worden opgehaald. De wereldzeeën beslaan ten slotte bijna viervijfde van het totale aardopper vlak." Ir. Langeraar denkt daarbij ook aan zeebanket, dat tot nu toe vrij onbekend is: vis vooral, die op grote diepte leeft. KNMI Over dat visserij-aspect zal in Düsseldorf ook de Nederlandse prof. dr. P. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek in IJmuiden spreken. Hij is trou wens niet de enige Nederlandse we tenschapsman, die er het woord zal voeren. De Nederlandse wetenschapswe reld is o.a. ook vertegenwoordigd door de heer W. D. Moens van het KNMI in De Bilt, die iets zal gaan vertellen over het optimaal gebruik door de scheepvaart van gunstige zeeroutes: routes, waarop rekening wordt gehouden met weer en wind. Al enkele jaren worden daarmee ook door Nederlandse rederijen, proeven genomen. En gebleken is thans wel dat veel schepen ondanks het feit, dat de afstanden vaak gro ter zijn, sneller varen wanneer ze gebruik maken van de adviezen van instituten (De Bilt is daarbij ook in geschakeld), die weten waar sterke tegenwind of tegenstroom kan wor den verwacht Waarmee maar gezegd wil zijn. dat de zee en studie ervan meer per spectief biedt dan zo'n pakweg 25 jaar geleden nog werd voorzien. Het buitenaardse mag dan nu in het centrum van de belangstelling staan, dé zeeën van onze eigen planeet ver dienen, zeggen oceanografen, die evenzeer. Want juist die zeeën zul len op onze overvolle planeet in de naaste toekomst van steeds groter waarde blijken te worden. BRUSSEL In poule 6 van het toernooi om de Europabckcr te Brus sel heeft Engeland gisteren een 2-0 overwinning op Denemarken behaald en zich verzekerd van een plaats in de kwartfinales, samen met poule winnaar Nederland. Het duurde tot. de 51ste minuut, voordat Svehlik de score voor de En gelsen opende. Het tweede doelpunt viel in de 60ste minuut en werd ge scoord door Whalley. In poule D won Finland met 1-0 van Hongarije. In poule C werden twee wedstrijden gespeeld. Frankrijk werd poulewinnaar door een 1-0 overwinning op Ierland, en Tsjecho- slowakije won met dezelfde cijfers van Malta. Samen met Frankrijk heeft ook Spanje zich voor de volgende ronde geplaatst. De eindstanden zijn: nummers een cn twee naar volgende ronde: Groep A: 1. West-Dultsland 5, 2. Polen 4, 3. Wales 2, 4. Italië l. Groep B: 1. Nederland 7, 2. Engeland 6. 3. Oostenrijk 3, 4. Rusland 3, 5. Denemarken l. Groep C: 1. Frankrijk 7, 2. Spanje 6. 3. Ierland 5. 4. Tsjeehoslowaklje 2. 5. Malta 0. Groep D": 1. België 8. 2. Finland 5, 3. Zwitserland 5, 4. Schotland 2, 5. Hongarije 0. Zwitserland speelt vandaag een be slissingswedstrijd tegen Finland. De winnaar komt uit tegen Frankrijk. Morgen speelt Nederland tegen Polen en België tegen Spanje. West-Duits- landkomt uit tegen Engeland. WADDINXVEEN De Zuidhol landse verenining van Anti-Revolu tionaire gemeente- en provinciebe stuurders houdt op zaterdag 3 okto ber de jaarvergadering in het raad huis van Waddinxveen. Tijdens de vergadering, die om 10 uur 's och tends begint, zal het lid van Ged. Staten ir. N. Buijsert een verhande ling houden over de ruimtelijke orde ning. Na dit referaat wordt gelegen heid tot discussie gegeven. Er dienen ook enkele bestuursleden te worden gekozen. De heren N. van der Brugge, mr. H. H. Douma en P. C. Elfferich zijn aftredend, maar heb ben zich herkiesbaar gesteld. Verder moet worden voorzien in de vakatu- res H. Jorritsma en L. Los. In het verbandsbestuur hebben de heren P. C. Elfferich en T. Hopman zich op nieuw verkiesbaar gesteld. 's Middags na de koffiemaaltijd zal het gezelschap op uitnodiging van het gemeentebestuur een excursie door Waddinxveen maken. SOFJA Het Nederlandse damesvolleybalteam heeft dins dag bij het tornooi om het we reldkampioenschap in Sofia haar eerste wedstrijd verloren. Mexico won het duel met 30 via de setstanden 157 1614 1510. Behalve Mexico zijn ook Tsjechoslowakije en Japan met Nederland in groep b ingedeeld. Het Nederlandse damesteam begon voortreffelijk. Met gevarieerd aan- valsspel werd een voorsprong van 50 opgebouwd, maar daarna was het woord vrijwel uitsluitend aan de Mexicaanse dames, die via 146 de eerste set met 157 veroverden. In de tweede set was het scorever- loop vergelijkbaar, zij het dat de Ne derlandse dames nu haar voorsprong langer vasthielden. Pas bij 1414 kwam Mexico op gelijke hoogte en weer ging Nederland door de knieën nadat de voorsprong was verspeeld, 1614 voor Mexico. De derde set was veel minder spannend. Mexico was voortdurend aan de goede kant van de score. De Nederlandse herenploeg, die zijn wedstrijden in Haskovo in Zuid-Oost- Bulgarije goed was begonnen met overwinningen op Venezuela en Noord-Korea, heeft dinsdag verloren van Frankrijk. Nederland won de eerste twe esets, maar moest de vol gende drie aan Frankrijk afstaan. De setstanden bij Frankrijk Neder land waren 1015, 1015, 1512, 15—13 en 15—7. 2-0 VOORSPRONG De Nederlandse heren, die aantra den in de opstelling Constandse - Tinkhof - Trompetter - Kooien - Lodder - De Vink, zetten de Fransen in de eerste twee sets sterk onder druk: 15—10 1510. Toen echter stokte het ritme. Het team, dat een serie zware wedstrijden achter de rug heeft zonder een dag rust, kon in conditioneel opzicht zijn tegenstander niet meer bijhouden. Coach Hidde van der Ploeg verving in de derde set Joop Tinkhof door Hans Valkenburg, maar de spelop- bouw ging door deze wijziging niet vooruit. De Blokkeerspeler kwam dan ook in de vierde set weer binnen de lijnen, terwijl zijn clubgenoot Jur- riaan Kooien plaats maakte voor Wim Hoeboer. Maar de Nederlandse aanvalsma- chine bleef gebreken vertonen en de Fransen wisten herhaaldelijk het blok te omzeilen, zodat de verdedi ging het niet meer hield. Vooral in de vijfde set was het krachtsverschil duidelijk: de Fransen sloegen zich in korte tijd naar 157, waarmee de overwinning met 32 een feit was. De wedstrijd had 2 uur en 9 minuten geduurd. De consequentie van de nederlaag tegen Frankrijk is, dat het Neder landse team de wedstrijd tegen Roemenië moet winnen, om nog een kans te behouden op verder spelen in het tornooi om het wereldkampioen schap. De uitslagen: heren. Groep A: België Italië 3—1. Bulgarije Iran 3—0, Zuidslavlë Israël 3—0. Groep B: Honga rije Brazilië 31, Tsjechoslowakije Finland 3—0. Groep C: Frankrijk Neder land 3—2, Roemenië Noord Korea 3—1, Japan Venezuela 3—0. Groep D: Tunesië Mongolië 32. Dames. Groep A: Bulgarije Cuba 3—0. Oost-Dultsland Mongolië 3—1. Groep B: Mexico Nederland 3—0 05—7 16—14 15—10). Groep C: Noord-Korea Roemenië 30. Japan Tsjechoslowakije 30. Groep D: Hongarije Brazilië 3—2, Rusland Peru 3—0. MONCHEN-GLADBACH 22/9 (anp) - De Westduitse voetbalkampioen Bo- russia Monohen-Gladbacb heeft zich op eigen terrein als eerste geplaatst voor de tweede ronde van het toer nooi om de Europacup voor lands kampioenen. De Westduitsers versloegen Epa Larnax (Cyrpus) met 10-0 bij een ruststand van 5-0. De eerste wed strijd (6-0 voor Borussia) werd vorige week in Augsburg gespeeld. De doelpunten in de wedstrijd van gisteren werden gemaakt door Lau- men (2x), Netzer, Wimmer, Koppel (2x), Dietrich, Sielof (strafschop), Vogts en Heynckes. Er waren 15.000 toeschouwers. Scheidsrechter was de Tsjech Smejkal. FC Zurich heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het Europese bekertoernooi van de bekerwinnaars. Zurich won gisteravond in Sankt Gallen de tweede wedstrijd tegen de IJslandse vertegenwoordiger Akurey- ri met 7-0 na een ruststand van 4-0. FC Zurich had vorige week de eer ste wedstrijd op eigen veld met 7-1 gewonnen. Naar deze tweede wed strijd in Zwitserland kwamen slechts 2000 toeschouwers kijken. SIEGEN - Prof. dr. Max Euwe is gisteren in Siegen door het congres van de FIDE met algemene stemmen gekozen tot president van de Wereld schaakbond. De aftredende president van de Fédération Internationale des échecs, de Zweed Folke Rogard, werd, eveneens met algemene stem men, gekozen tot ere-president.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7