Amerika hervat wapen levering aan Griekenland OU Jordaanse leger neemt heft weer in handen Witte veen bepleit een variabele koersschaal krant van FORMAAT J Het kan verkeren. GOED DAT ER POLITIE IS. Af geva ar digden IMF met stenen bekogeld Goudtransactie met het IMF Rijn-Schelde heeft 1000 man nodig Schone' auto in VS voor'76 I NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1970 Ambonezen (2) Men heeft zijn uiterste best ge daan om de Ambonezen in de Ne derlandse samenleving te integre ren. Dat is, uitgezonderd in Woer den, blijkbaar volkomen mislukt. Zou het niet tot nadenkende Ne derlanders zijn doorgedrongen dat het Zuidafrikaanse stelsel van ge scheiden ontwikkeling logischer is? Ik verdedig de „kleine apartheid" niet. Maar men vergete niet dat deze tot de barensweeën van het stelsel te rekenen valt. Mettertijd verbetert die wel. Daarvan zijn de tekenen al aanwezig, getuige de oppositie van de „verkramptes" (de Hertzogpartij), die bij de jongste verkiezingen in Zuid-Afrika geen enkele zetel in het parlement kregen. De integratie van Denen en Groen- landers is ook volkomen mislukt. Laat men nu toch eens trachten eer lijk deze zaak te bekijken, zonder door Engeland, China en Rusland geïnspireerde vooroordelen. DEN HAAG Dr. F. C. Dominicus Afkeuring (2) Ik ben het geheel eens met de kritiek van de heer Keus op het tv-spel over Jezus van Nazareth. Mij is bekend dat vele mensen die zondagmiddag de televisie uit heb ben gedaan. In die uitzending werd met God en de godsdienst op vre selijke wijze gespot. Als op die manier in het nieuwe seizoen het gereformeerde jeugd werk draaiende moet worden ge houden, dan zou prof. Runia wel eens gelijk kunnen krijgen als hij de vraag stelt of God de Kandelaar weg zal nemen uit Europa. Heukelum P. de Wit Leger Er kwamen er twee aan mijn deur. In burger, maar ze konden be wijzen, dat ze van de politie waren. Ze deden een buurton derzoek, omdat er ergens een misdrijf was gepleegd - voor de opsporing was het beter dat ze niet zeiden w&t, beweerden ze. Enfin, ze vroegen me het hemd van me lijf, en of ik nou zei, dat ik nog al mijn bood schappen moest doen, ze zei den dat wat zij deden belang rijker was dan mijn aardappe len en andijvie. En ik had echt hélemaal niks gezien. Toch evengoed dóórvragen - nou ja, ze moesten zeker hun salaris verdienen. Het was het dochtertje van onze buren. Zo'n man, die zei, dat hij niet goed de naambordjes op de deuren kon lezen en of ze hem niet even in dat portiek kon wijzen of daar ene Van Dijk woonde - de rest kunt u zich zeker wel voorstellen. En dat kind - wat wilt u, acht jaar en verschrikkelijk geschrokken, die wist op geen stukken na hoe die man er uit zag. Maar toen zijn ze van de politie de hele buurt afgeweest, en mijn bovenbuurvrouw had een week of wat geleden een man zien lopen, die had op een of andere manier haar aandacht getrokken. Op het bureau heb ben ze haar toen mappen vol foto's laten zien - ze herkende hem metéén. „Dat is 'm," zei ze, en later heeft zij hem nog uit een hele rij moeten zoeken. Om kort te gaan: hij heeft bekend. Het was niet voor het eerst, een stakker eigenlijk - maar ik zeg maar: hóe zou je zo'n man vinden als de politie niet alles uitkamde en haar archief en zo niet zo precies bijhield? Voor al alle ouders in de buurt zijn geweldig opgelucht-ze zeggen allemaal hetzelfde: De onrust in het leger is volgens staatssecretaris Haex maar een zaak van enkelingen. Maar weet deze ex cellentie niet, dat ons volk in al zijn geledingen vergiftigd is met als ver borgen hoofddoel: geen God, geen Oranje. Wat zich op allerlei terrei nen openbaart is een vrucht van deze doctrine. De geïnfecteerde dienstplichtigen willen alleen maar het helse Vrij heid. Gelijkheid en Broederschap doordrijven. Daar helpt geen demo- cratiseringsmedicijn tegen. Sinds de band God, Nederland en Oranje doorgesneden is, gaat het bergafwaarts. De zogenaamde de mocratisering werkt alleen maar volksontbindend. Op de vraag of staatssecretaris Haex de acties van dienstplichtige jniliairen betreurt antwoordt hij: welnee, het geeft het tempo van de ontwikkeling aan. Ik ben echter van mening dat dit een ontwikkeling in de richting van een anarchie is. Rotterdam J. M. Braai WASHINGTON De VS hebben besloten hun leveranties van zwaar militair materieel, wapens en uitrusting aan Grie kenland te hervatten. Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken deelde dit gisteren De wapenleveringen aan Grieken land werden na de militaire staatsgreep in het voorjaar van 1967 op politieke gronden gestaakt. Voor de hervatting van de leveran ties wordt door het ministerie aange voerd, dat de Griekse strijdmachten door verdere wapenleveringen in staat gesteld worden, hun volledige bijdrage te leveren tot de verdediging van het Navo-gebied en de Zuidelijke Navo-flank. Griekenland biedt de Navo en de VS strategische voordelen die voor de veiligheid van het Westen van grote betekenis zijn. Dit werd afgelopen maanden door de gebeurtenissen in het oostelijk deel van het Middel landse Zeegebied in het licht gesteld, aldus het ministerie. Herstel democratie Verder vindt het dat in Grieken land een ontwikkeling tot terugkeer KOPENHAGEN Minister Witteveen (financiën) heeft gis teren op de jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank in Kopenhagen gepleit voor een va riabele wisselkoersschaal waar door de bij het IMF aangesloten landen jaarlijks de waarde van hun munteenheid zouden kun nen aanpassen. Daarmee kan de inflatie in de we reld krachtig worden bestreden. Een juiste aanpassing van de wisselkoers pariteiten in de praktijk kan worden bereikt binnen het raam van de hui dige statuten van het IMF, een wijzi ging daarvan voor dat doel is dus onnodig en ongewenst. De aanpassin gen mogen niet minder dan twee pro cent bedragen en niet vaker dan eens per jaar voorkomen, zo meent minis ter Witteveen. Zijn Amerikaanse collega Davld Kennedy zei met klem dat een be perkte wisselkoersflexibiliteit geen vervanging kan zijn voor een actieve anti-inflatie-politiek. Maar ook moei lijkheden rond de betalingsbalans kunnen niet worden opgelost door een vergaring van de flexibiliteit. Eerder had de Britse minister van financiën Barber zich gekant tegen het systeem van de zwevende wissel koersen. Hij legde de nadruk op de inflatoire aspecten van een dergelijk systeem. Zijn Japanse collega Fukuda stelde voor over te gaan tot de samenstel- DEN HAAG Uit een conjunc tuurtest van het C.B.S. blijkt dat het Nederlandse bedrijfsleven in augus tus zowel uit eigen land als uit het buitenland minder orders heeft ont vangen. Het indexcijfer van de orderpositie in aantal maanden werk daalde deze maand van 112 naar 110 (jan. 1969 100). De gemiddelde dagproduktie gaf een stijging te zien. De orderont vangst was bij 60 pet. van de onder nemingen normaal (juli 75 pet), bij 30 pet. te groot en bij 10 pet. klein. ling van een internationaal inflatie forum. Alle landen kunnen bij dit fo rum hun ervaring op het gebied van de inflatie deponeren en overeen stemming bereiken hoe aan de infla tie een einde kan worden gemaakt. Hij zei dat, aangezien alle landen te genwoordig economisch zo nauw bij elkaar betrokken zijn, de inflatie van het ene land gemakkelijk kan over slaan op andere landen. naar een constitutionele orde begon nen is. De junta had verklaard dat zij de parlementaire democratie wilde herstellen. In Washington meent men dat Griekenland nu in de volgende twee jaar kan rekenen op de levering van zware wapens ter waarde van 56 mil joen dollar, waaronder vliegtuigen, tanks, hefschroefvliegtuigen, pantser wagens, granaatwerpers en artille- ricuitrusting. Het meeste materieel zal Griekenland geschonken worden. De Navo-bondgenoten zijn volgens het ministerie van het besluit op de hoogte gesteld. De Deense regering betreurt de hervatting van de wapenlevering. Mi nister van buitenlandse zaken Hart- ling zei, dat de leveranties en andere maatregelen, die als versterking van de huidige regering in Griekenland beschouwd kunnen worden, achter wege gelaten moetenworden. KOPENHAGEN Benzinebommen en stenen regenden gisteravond neer op afgevaardigden van het Interna tionale Monetaire Fonds en de We reldbank, toen zij de koninklijke schouwburg in Kopenhagen binnen gingen voor een galavoorstelling. Tien mensen, onder wie twee poli tiemannen en een lid van de Jamai- caanse delegatie, moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. De betogers waren het niet eens met de werkwijze van het IMF. Op het moment dat koning Frederik en koningin Ingrid bij de schouwburg arriveerden, wierpen de demonstran ten barricades op. Winkelruiten wer den ingegooid en de politie voerde enkele felle charges uit. De president van de Wereldbank, Robert McNa- mara kon nog juist via een zij-ingang de schouwburg binnenkomen. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM De cijfers van de weekbalans zijn onder meer beïn vloed door de volgende transacties: 1) in het kader van een totale goudver koop van 325 miljoen dollar aan twaalf leden heeft het I.M.F. aan Ne derland voor een bedrag van 40,4 miljoen dollar goud verkocht De re servepositie van Nederland in het I M F. daalde met hetzelfde bedrag. De staat heeft het goed doorverkocht aan de bank; 2) in verband met een terugbetaling in guldens aan het fonds ontving de staat 25| miljoen van het I.M.F. De staët heeft deze guldens aange wend voor aflossing van schatkistpa pier, dat in het verleden bij de bank was ondergebracht ter financiering van guldenstrekkingen. Het meest spectaculaire aan deze weekstaat is dan ook wel de ver meerdering van de goudvoorraad met 145,6 min, waardoor deze verhoogd is tot 6489,4 min. De positie van de banken is aan zienlijk versterkt en wel met ƒ399 min tot 482,5 min. Op de geldmarkt is de situatie aan de krappe kant. Er zijn wel enige overschotten, maar deze worden ge bruikt om te sparen voor het strafde- posito. Daggeld staat onveranderd op 6 3/4 pet. 1.452 21/9 Activai in duizenden Goud 6.489. Vord. in goud. enz. 1.845. Bultenl. bctaalmidd. Guldensvorder. op bultenlend Papier in disconto Papier door de bank gekocht 1.468 i no Voorsch. en beleningen 286.787 Nederl. munten 38.037 Passiva Bankbiljetten 9.231.426 s Rijks schatkist 419.459 Banken in Nederl. 482.458 Andere ingezet. 40.950 Banken in bultenl. 43.065 Andere nlet-ingez. 11.706 Saldi bultenl. geld 3.648 Totaal goud en deviezen 8.888 2«2 waarvan convert. 1.845,763 Dekkingspercent 85.43 14/9 guldens) 6.343.744 9.253.914 461.934 89.164 42.594 39.929 12.502 3.567 8.535.956 1.836 696 86.71 „Nietes", „Welles", dat riepen we vroeger tegen elkaar, als we op het schoolplein onze problemen uitvoch ten. We kwamen er natuurlijk nooit uit. Aan dat hopeloos gedoe moest ik denken toen in het Haagse Boslust, op uitnodiging van do Vereniging voor vrouwen met academische op leiding, de top der Nederlandse vrouwenverenigingen, de presidente van het Nederlands vrouwen comité mr. dr. M. Rood-de Boer, de secreta resse van de Nationale vrouwenraad, mr. R. V. R. Hes-Polak en de presi dente van de Nederlandse vereni ging van huisvrouwen, M. C. Laan- Benders, het moesten opnemen tegen opper Dolle Mina L. Bieneman en D'66 parlementslid mejuffrouw mr. M. A. Goudsmit over de vraag: „Hebben vrouwenverenigingen nog recht van bestaan?" Een formulering der academische vrouwen waar de huisvrouw heel spits over opmerkte, dat het recht van vrijheid van vereniging moeilijk ter sprake kan komen en hoogstens gevraagd kan worden of de vrouwen verenigingen nog zin hebben. Natuurlijk zei zij „ja", gesteund door mr. Hes en dr. Rood, die uitge rekend had dat ongeveer twee mil joen vrouwen lid zijn van een vrou wenvereniging. En Dolle Mina en mr. Goudsmit maar volhouden, dat men zich met zo'n lidmaatschap isoleert en alles samen met de mannen moest doen. Nietes-welles.... Wat ik nu het gekke vind is, dat dit onderwerp ter discussie gesteld N ietes-welles was door de jonge academisch ge vormde vrouwen, want het waren speciaal de jonge leden, die deze avond georganiseerd hadden. Het is zulke oude koek; twee jaar geleden is er al een onvruchtbaar debat over geweest voor de televisie met ongeveer dezelfde opponenten, al bestond Dolle Mina toen nog niet. Bovendien bleek in het debat uit de zaal dat maar weinigen op de hoogte zijn ten aanzien van de Ne derlandse vrouwehorganisaties en wat zij doen. Maar afgezien daarvan, wanneer twee miljoen vrouwen, dat is onge veer de helft van onze volwassen vrouwelijke bevolking, ook maar een greintje plezier hebben om lid van een vrouwenvereniging te zijn, dan is het nut, de zin van vrouwenver enigingen gebleken. Dan behoeft er niet zwaarwichtig gepraat te worden of ze hun doel stellingen bereikt hebben. Wie vissen wil gaat vissen, wie zich met maatschappelijke proble men wil bezighouden kan dat doen en waarom zouden mannen wel zon der zwaarwichtige redenen zich ex clusief aan het klaverjassen mogen wijden en vrouwen niet aan het bloemschikken mogen gaan? Wat mij verbaast is, dat in een tijd waarin VRIJHEID met hoofd letters wordt geschreven, de ene vrouw de andere niet zou gunnen lid te zijn van de club waar ze zich thuis voelt. Niemand moet, ieder mag; en la ten we allereerst ophouden met hak ketakken. (Vervolg van pagina 1) AMMAN Het Jordaanse leger schijnt het initiatief in de strijd tegen de Palestijnen weer in handen te hebben. Met behulp van de luchtmacht is in het noor den van het land een tegenaan val ingezet op de Syrische en Pa lestijnse troepen. De Jordaniërs, die verse troepen in dc strijd hebben geworpen, zouden een gedeelte van de belangrijke Noordjordaansc stad Irblrt hebben heroverd op de Syrlërs. In dit ge hele gebied in het noorden van het land wordt nog hevig gevochten; een duidelijk overzicht van de militaire situatie is onmogelijk te krijgen. Britse Hawker Hunters van de Jordaanse luchtmacht bestookten uren lang de Syrisch-Palestijnse eenheden, die langzaam naar het zuiden, rich ting Amman, trokken. Deze opmars lijkt tot staan te zijn gebracht. Heroverd De op enkele tientallen kilometers van Amman gelegen steden Salt en Zerka zijn volgens Israëlische waar- ROTTERDAM Rijn-Schelde Ma chinefabrieken en Scheepswerven is gestart met een omvangrijke uitbrei ding van het personeelsbestand van de in het Rotterdamse havengebied gevestigde Rijn-Schelde partners. Thans zijn bij deze bedrijven in totaal ruim 10.000 werknemers in vaste dienst. Via de campagne hoopt Rijn- Schelde het bestand op 11.000 man te brengen. Door middel van een zestien pa gina's tellende informatiekrant die deze week huis aan huis zal worden verspreid geeft het concern een over zicht van de stand van zaken bij de betrokken bedrijven. De Rijn-Schelde partners waar de wervingsactie op gericht is zijn: RDM, Wilton-Fijenoord, P. Smit, Nieuwe Waterdeg en Machinefabriek Waal haven. Met het huidige personeelsbestand is de groep in het Rotterdamse ha vengebied de grootste industriële werkgever. Op het wervingsprogram ma staan ook een aantal voorlich tingsavonden. WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft gisteren een wetsont werp goedgekeurd, waarin de auto- industrie een ultimatum wordt ge steld. VO.r 1976 moeten er auto's op de weg zijn met een negentig procent „schoneren" motor. De drie grote producenten van auto's in Amerika, Ford. Chrysler en General Motors hebben verklaard dat het ondoenlijk is binnen zo'n korte tijd een schone auto te ontwikkelen en in produktie te nemen. Senator Edmund Muskie, de maker van het ontwerp, voert aan dat de industrie ruim 1600 miljoen gulden ter beschikking is gesteld voor onder zoek. In het wetsontwerp is ook een bepaling opgenomen, die de minister van volksgezondheid het recht geeft, j om fabrieken te sluiten, die zich niet aan de voorschriften houden tegen de lucht- en watervervuiling. I nemers heroverd. Evenals in de hoofdstad, zijn er in deze steden nog verzetshaarden van de guerilla s. Vol gens de Palestijnen hebben zij Zerka vast in handen en wordt sporadisch slag geleverd met „restanten van het Jordaanse leger". Over één ding zijn alle waarnemers het eens: koning Hoessein zal politiek niet ongeschonden uit de strijd te voorschijn komen. De nelft van de Jordaniërs is Palestijns, die ook in normale tijden vijandig staan tegen over de Bedoeïnen. Het zijn Hoessein en zijn Bedoeïnen-generaals die ver antwoordelijk worden gesteld voor het bloedbad in het land. Aangewakkerd De vrees voor een Amerikaanse militaire actie in Jordanië duurt nog steeds voort. Deze angst werd giste ren nog aangewakkerd door berich ten dat op een NAVO-basis in Tur kse achttien transportvliegtuigen landden met luchtlandingstroepen. De VS hebben dit inmiddels ontkend. In ieder geval ligt wel de Ameri kaanse Zesde Vloot in het oostelijk gedeelte van de Middellandse Zee paraat en staan in Europa en in de VS tienduizend Amerikaanse militai ren, onder wie drieduizend mariniers, klaar om in te grijpen. Guerrillaleider Arafat dacht giste ren dat de Amerikaanse interventie nog slechts een kwestie van uren zou zijn. Het Britse blad Daily Express meld de vandaag dat Israël is begonnen zijn leger en luchtmacht te mobilise ren nu de gevechten in Jordanië een steeds dreigender karakter krijgen. Gevechtseskaders zouden in staat van paraatheid zijn gebracht. De topconferentie in de Egyptische hoofdstad van Arabische leiders is gisteren voor onbepaalde tijd uitge steld omdat de belangrijkste betrok kenen Hoessein en Arafat niet aanwezig waren. Onder leiding van de Soedanese president Noemeiri werd een delega tie naar Amman gestuurd om met de twee kemphanen te praten. Kennelijk als gevolg van dit overleg bood Hoes sein vanmorgen voor de radio aan een regeling met de Palestijnen te treffen, mits deze zich uit steden en dorpen zouden terugtrekken. Maar het centrale comité van de Palestijnse verzetsbeweging sloeg dit aanbod af. „W'ij zullen geen bestand aanvaarden voor dc verrader geval len is". Grote Vier Het verzoek van koning Hoessein aan de Grote Vier om maatregelen te nemen, is afgewezen. Frankrijk en Engeland hadden aan Amerika en Rusland voorgesteld tot vrede op te roepen alsmede tot terugtrekking van alle vreemde troepen uit dat land. Rusland wilde hierop kennelijk niet ingaan om de beschuldigingen dat Syrië een inval heeft gedaan niet for meel te ondersteunen en de VS zou den bang zijn geweest dat de Ara bische landen zo'n oproep van toe passing zouden kunnen verklaren op de Israëlische troepen die sinds de juni-oorlog van 1967 de westelijke Jordaanoever bezet houden. BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5