Vrees voor consequenties van oecumene overwinnen Cijfers volkstelling zullen Zuid-Afrika schokken Haarlem beschikt over eigen man en centrum Nederlandse film zet congres aan t denken Kerk in Haarlem elke clag van tien tot zeven bereikbaar Een woord voor vandaag Zonodig alleen kerkelijk trouwen Uw probleem is het onze PATER HOOGEVEEN (RAAD VAN KERKEN): Wereldraad tot kerk Formosa: Kom terug Vrijgemaakt Assen: schaamtemaar ook dankbaarheid Brief aan andere gereformeerden BEROEPINGSWERK Geloof is te horen, Paultts schrijft tenminste aan de ennsienm van Efeze „Gehoord hebbende van uw geloof(Efeziërs 1:15). Wij zien zo vaak geloof als iets heel diep in ons. Wij zeggen soms: geloven doe je in de kerk. Maar dat is een leugen. Geloof heeft met ons hele dagelijkse leven te maken. Geloof is iets, dat gezien en gehoord kan worden, omdat het onze woorden be paalt, onze gelaatsuitdrukkingen, de manier waarop wij met onze naaste omgaan, de wijze waarop we ons werk doen. De eerste christengemeenten geloofden zo, dat de mensen om hen heen het zagen. Er werd over gepraat, soms met verbazing, soms met afgunst, soms in woede. Hoe is het met de mensen in onze om geving? Hebben zij bij ons echt geloof ontdekt tWg lezen vandaag Jacobus 5:12-20. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1970 NU Pastoor Slots: VENLO Pastoor P. J. Slots uit- Wanssum, die van zich heeft doen spreken door in de kerk huwelijken in te zegenen die niet door een bur gerlijk huwelijk waren voorafgegaan, heeft een nieuw initiatief ontwikkeld. Met het oprichten van wat hij noemt een „nationaal service-centrum", wil hij rooms-katholieken die op de een of andere wijze niet in staat zijn voor de wet te trouwen, kerkelijk wel in de echt doen verbinden. Het centrum zou landelijk bezig moeten zijn en hulp moeten ontvan gen van priesters elders in het land. Tot de factoren die een burgerlijk huwelijk kunnen belemmeren rekent pastoor Slots voornamelijk die van fi nanciële aard, bijvoorbeeld de rech ten die een weduwe kan verliezen als ze een nieuw huwelijk aangaat. Inmiddels loopt tegen de pastoor bij de Roermondse rechtbank een klacht, omdat hij de Iwet negeert door trouwlustigen zonder voorafgaand huwelijk „in de kerk te trouwen;;. De pastoor heeft uit de eerste gesprek ken hierover met de justitie de in druk gekregen dat men deze zaak io stilte af wil handelen. Daar verzet hij zich evenwel tegen, omdat hij van mening is dat deze problematiek in het openbaar behandeld dient te wor den. Apartheidsbeleid heeft gefaald (Van onze kerkredactie) POTCHEFSTROOM - Volgen de maand, zo verwacht men, zul len de voorlopige cijfers kunnen worden gepubliceerd van de volkstelling, die in mei in Zuid- Afrika gehouden is. Dan zal men een duidelijk beeld krijgen van de getalsverhouding tussen de verschillende rassen. „Woord en Daad", het blad van de Afrikaanse Calvinistische Beweging, schrijft dat het Afri kaanse volk zich zal moeten voorbereiden op een schok. In een opmerkelijk scherp, artikel laakt Woord en Daad de „geruststel lende en in slaap sussende uitspraken van de afgelopen jaren en vooral van kort voor de verkiezingen over een teruggaande beweging van Bantoe arbeiders naar hun thuislanden als gevolg van het beleid van afzonder lijke ontwikkeling". Woord en Daad voorspelt, dat de volkstelling zal uitwijzen, dat de trek van Ban toe's naar blanke gebieden groter is dan omgekeerd, terug naar hun thuislanden; Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zijn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bii te sluiten. Een se lectie alt de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Dit voorjaar hadden wij een aanrijding. Voor onze auto reed ongeveer op 25 meter afstand een andere auto met een snelheid van 60 km. Een meisje stak plotseling de weg over met een fiets aan de hand. De voorganger remde, haalde nog wat uit naar links en stond vlak bij het meisje stil. Wij remden even eens, haalden nog wat uit naar rechts, gleden door en kwamen met de voorganger in botsing. Beide auto's liepen belangrijke schade op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De ouders van het meisje zijn tegen wettelijke aansprakelijkheid verze kerd. Wij hebben hen voor de totale schade aansprakelijk gesteld. De verzekeringsmaatschappij van de voorganger stelt ons aansprake lijk, en beweert dat er totaal geen causaal verband tussen het onoplet tend oversteken en de aanrijding is, maar dat deze geheel gevolg is van het nemen van te weinig afstand. Is hier mogelijkheid van verhaal? We gens gemoedsbezwaren ben ik niet verzekerd en ik heb een vrijstelling van het ministerie. Antwoord: Zonder uitvoerig on derzoek is het zeer lastig vast te stellen wie aansprakelijk is. Is u lid van de ANWB, dan kunt u deze nog eens raadplegen. U moet niet verge ten, dat de beide andere partijen een verzekeringsmaatschappij achter zich hebben en dat u als eenling de zwakste is. Als de schade groot is, kunt u beter de zaak meteen in han den van een advocaat geven. Hierbij valt op te merken dat zij. die gemoedsbezwaren hebben meest al kerkelijk hecht georganiseerd zijn. Wat is gemakkelijker voor hen dan de handen ineen te slaan en gezamenlijk te zorgen voor goede juridische hulp, zodat zij nooit al leen staan? Ook in andere opzichten zouden zij elkaar uitstekend kunnen helpen, zodat zij even sterk komen te staan als personen die geen ge moedsbezwaren tegen verzekering hebben. het aantal Bantoe's in de blanke gebieden „schokkend groter" is dan het geschatte aantal van 1961; het aantal Bantoe's in het alge meen aanzienlijk groter is dan de schatting op grond van de cijfers van 1951. Het blad „hoopt innig", dat het het mis heeft met zijn prognose. Maar als het waar is, zal de schok heilzaam zijn. Niet om uitgangspunt of doel van de apartheid te veranderen, maar wel om zich ernstig te bezinnen over optreden en methode. Geen alternatief Woord en Daad verklaart bij voor baat, dat het, wat de cijfers ook zul len. aantonen, geen alternatief ziet voor afzonderlijke volksontwikkeling. Het verwerpt de „totaal onrealisti sche utopie" van de Progressieve Partij en ook het „versuikerde blan- kebaasskap" van de Verenigde Partij. Het beleid van afzonderlijke volksontwikkeling is volgens de diep ste overtuiging van Woord en Daad het enige beleid, dat Zuid-Afrika ge rechtigheid, rust, vrijheid en stabili teit belooft. Maar dan zal de nadruk niet alleen op het woord „afzonder- PROF. DR. W. J. SNYMAN harder werken lijk", maar niet minder op de woor den „volk" en „ontwikkeling" moeten vallen. Er zal harder gedacht en gewerkt moeten worden, om door positieve ontwikkelingsmaatregelen met rela tief minder beperkende wetgeving de „kleine apartheid" te laten verdwij nen. De „Woord en Daad"-groep is een invloedrijke groep in de Gerefor meerde Kerk, de Dooperkerk dus. Het blad wordt geleid door prof. dr. W. J. Snyman, die zijn kerk dit voorjaar op de gereformeerde synode te Lunteren vertegenwoordigde. Woord en Daad kritiseert al gerui me tijd in steeds sterker bewoordin gen het trage tempo, waarin heenge- werkt wordt naar het ideaal van de „grote apartheid", terwijl het openlijk en ondubbelzinnig de alledaagse praktijk van de „kleine apartheid" veroordeelt. (Van onze kerkredactie) HAARLEM Al twee jaar profiteren grondvlakwerkers aan de oecumene in Haarlem en omgeving van een vaste kracht: pater Th. J. Hoogeveen, franciscaan. Daar doen een tiental raden van kerken hun voordeel mee. Het gevolg is* dat doelge richter gewerkt kan worden dan waar ook elders. Zo ooit, dan heeft deze „vrijge stelde" bewezen dat het zonder zo'n functionaris eigenlijk niet kan. Ont breekt hij, dan wordt een raad van kerken een onmachtig instituut. Het zoveelste. Pater Hoogeveen heeft een eigen kantoor, met representatieve ont vangstmogelijkheid in het hart van Haarlem. Een aanloopadres, waar iedereen welkom is, die meer over de oecumene wil weten. Het is een ge bouw van De Open Deur, oorspronke lijk rk pastoraal- en informatiecen trum, dat thans volledig als oecume nisch centrum voor de regio die els heb ik bij mijn benoeming gesteld, zegt pater Hoogeveen wordt uitge bouwd. De heer Hoogeveen is gegrepen door de oecumene, die hij regelrecht als opdracht van de Heer aanvaardt. In raden van kerken mag geen frac tievorming ontstaan, maar moet het wel degelijk om „samen verder" om vereniging gaan, zegt hij. •fe Verplichting Daarom is hij zo blij, dat in Haar lem, niet zoals in de meeste andere plaatsen, de wil tot eenheid is uitge sproken, wat veel te vrijblijvend is. Neen, de kerken die tot de (regionale) raad, waarvan hij secretaris is en die tien lokale raden omvat, toetraden, gingen in dit verband weloverwogen een verplichting aan. De waarlijk niet geringe doelstel ling luidt namelijk: Kerken, die tot de raad toetreden verplichten zich in heel hun pastoraal, diakonaal en mis sionair handelen uit te gaan van de gezamenlijke opdracht tot dienstbaar- Kardinaal Koenig: zonder discriminatie GENEVE Het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken be rust niet in het besluit van dc Pres byteriaanse Kerk in Taiwan (Formo sa), die zich om politieke redenen uit de Wereldraad heeft teruggetrokken. Naar Formosa is. een brief gegaan met het verzoek, om de beslissing te herzien voor de vergadering van het centraal comité van de Wereldraad In januari. In de brief wordt gezegd, dat de aanbeveling van de Wereldraad, dat communistisch China in staat moet worden gesteld om lid te worden van de Verenigde Naties, „niet is gedaan op grond van nationale of ideologi sche overwcgingen en bepaald niet om enig land te beledigen, maar juist om de totale mensheid van dienst te zijn." Het feit, dat „een zelfbewuste men selijke samenleving van meer dan 800 miljoen mensen" zich niet kan of wil aansluiten bij de VN, wordt in de brief verontrustend en gevaarlijk ge noemd. De Presbyteriaanse Kerk is de grootste protestantse kerk van For mosa. (Vaneen onzer medewerkers) WENEN De film „Vraagtekens" gemaakt door de Nederlanders Jan Fllius en Joop van Essen is door de vertegenwoordigers van Europese bij belgenootschappen en kerken in We nen met een warm applaus ontvan gen. De waardering gold niet slechts de film, maar ook de vragen over de bijbel die door de film aan het maan dag begonnen Europese congres van bijbelgenootschappen werden voorge legd. De conferentiegangers komen uit 25 Europese landen. Slechts Roemenië en Albanië zonden geen afgevaardig den. Voor de helft vertegenwoordig den zij bijbelgenootschappen en voor de helft kerken. Er zijn oecumenici en niet-oecumenici, orthodoxen en rooms-katholieken. Lutheranen, her vormden, gereformeerden, baptisten en anglicanen zitten broederlijk naast voorgangers van pinkstergemeenten, conservatieve-evangelisten en adven tisten. Uit Nederland zijn er naast enkele stafmedewerkers van het Nederlands Bijbelgenootschap de hervormde drs. G. H. Wolfensberger, van Nieuw Ruimzicht, de gereformeerde da. E. G. van Egmond, de remonstrant N. van Gelder en de Leidse theologische stu dent J. C. van Dongen. Rector W. F. Verbeek vertegenwoordigt de Katho lieke Bijbelstichting. OPENING De conferentie werd geopend door de Noorse primaat, de lutherse bis schop Berkeli. In twintig eeuwen is er in het oude Europa een technolo gisch bepaalde cultuur gegroeid, zei hij, die we tot stand gebracht hebben door de rest van de wereld te onder werpen, zo niet uit te buiten. Maar de politieke dominatie loopt ten einde. We hebben twee afschuwelijke we reldoorlogen op ons geweten. Diezelfde twintig eeuwen zijn ook de periode van het christendom. Was het een bezieling en impuls voor indi vidu en samenleving of ligt daarin de schuld van al het verschrikkelijke uit de geschiedenis? Bij dat christendom? We staan aan het begin van een nieuwe tijd, vervolgde de Noorse bis schop. De vraag vraag of Europa nog weer eens de wereld zal domineren is niet belangrijk. Het gaat om de vraag of er in de nieuwe tijd plaats zal zijn voor de heilsboodschap van de bijbel. Kunnen wij daaraan iets doen? Veel, was het antwoord van bisschop Ber keli, we kunnen onze ambities on dergeschikt maken aan God en Zijn Geest. KARDINAAL Een deel van de zittingen werd tot nu toe bijgewoond door de aartsbis schop van Oostenrijk, kardinaal Koe nig die tevens voorzitter is van de rooms-katholieke wereldorganisatie voor de bijbel. In zijn welkomswoord zei hij dat zijn kerk het werk van de bijbelgenootschappen bijzonder waar deert, heel in het bijzonder omdat het alle godsdienstige groeperingen dient zonder onderscheid en discriminatie. Het werk van de bijbelverspreiding is voor de christelijke kerken uitzon derlijk belangrijk, zei hij, omdat het daarbij gaat om de dienst van het Woord van God. Hij verheugde zich op de groeiende rooms-katholieke- protestantse samenwerking op dit punt omdat de bijbel in de liturgie en de persoonlijke vroomheid centraal moet staan. PROBLEMEN Met deze welkomstwoorden werd een punt gezet achter lezingen en re feraten. Die zullen verder helemaal ontbreken. De problemen die de con gresgangers onder ogen moeten zien werden ingeleid door de film „Vraag tekens" die in zes landen is opgeno men en zes vragen stelt. Een teleur gestelde Afrikaan vraagt in Parijs: hebt u het recht de bijbel naar Afri ka te exporteren? Vanuit Duitsland komt de vraag: Kunnen we de bijbel niet begrijpen of willen we haar niet begrijpen? Het gesprek kwam meteen op gang. Van de congresgangers worden geen resoluties verwacht of rapporten. De vragen zijn verdeeld over verschil lende gespreksgroepen en die moeten hun antwoorden brengen in de vorm. van een kant en klaar radioprogram ma, een televisiegesprek, een kranten artikel of een winkeletalage. heid aan de w,ereld, in het besef dat ze in Christus wezenlijk één zijn. Dat laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Deze verplichting gin gen de raden van kerken te Haarlem centrum, noord, oost, Schalkwijk, Heemstede, Aerdenhout, Bloemen- daal, Overveen en Zandvoort aan. In totaal (nu we toch aan het opsommen zijn) 13 aangesloten kerken omvat tend, te weten: de Eglise Wallonne, de Broedergemeente, de Lutherse kerk, de Gereformeerde kerken, de Hervormde kerk, de NPB, de Oud- katholieke kerk, de Remonstrants ge reformeerde gemeente, de Rooms- katholieke kerk, de Russisch ortho doxe kerk, de Doopsgezinde gemeen te, de Vrije katholieke kerk en het Leger des heils. •fe Drempelvrees Maar met zo'n duidelijke verkla ring alleen kom je er natuurlijk niet. De kerken en hun achterban krijg je moeilijk mee. Maar het gaat juist om daden, om de consequenties en daar bij komt dan toch weer de laten we het nu maar gemakshalve noemen drempelvrees om de hoek kijken. Steeds dus maar weer op de kerk deuren kloppen. Als overkoepelend orgaan, als streekconcentratie zo sterk mogelijk inspirerend en dienst verlenend bezig zijn. Wat dat eerste betreft, betekent het indringende en vaak uitvoerige gesprekken met de lokale raden van kerken, kerkeraden en met de parochieraden. Punten, die daarbij aan de orde plegen te komen: Wat denken jullie van de opdracht tot oecumene (dus toch weer de kernvraag). Welke con sequenties zou dat moeten hebben, ook financieel? Als we de eenheid aanvaarden, moeten we dan onze krachten in velerlei opzicht blijven verspillen, zoals we nu (nog) doen? Moeten we ook niet over de ambten tot overeenstemming kunnen komen? ■fe Spanning Daardoor ontstaat een zekere span ning tussen de regionale raad, de lo kale raden en de (individuele) ker ken. Wat ik op zichzelf heel gezond acht, aldus pater Hoogeveen, die ver der vindt dat de regionale raad zo weinig mogelijk zelf moet doen, maar tegelijkertijd moet bevorderen dat er zoveel mogelijk gebeurt. We zijn dus verder dienstverlenend actief. Door een werkformule aan de lokale raden te verschaffen en een min of meer gelijkvormige opbouw van „onze" raden te bevorderen. Door tot een gezamenlijk beraad te komen, de communicatie tussen de lokale ra den te bevorderen (regelmatig gaan er uitvoerige informatiebulletins de deur uit). Verder door documentatie te verschaffen, kadercursussen te ge ven, allerlei materiaal toe te spelen. Door adres te zijn van de gezamen lijke kerken in contact met de over heid, bijvoorbeeld voor wat betreft toeristenzielzorg, gezamenlijke kerk bouw, jeugdrecreatie. Tenslotte: adres zijn in contact met de provinciale en landelijke raad van kerken. Aan die communicatie is nog Blake veroordeelt vliegtuigkapingen GENEVE Dr. Eugene Carson Blake, de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft een telegram gezonden aan het centraal comité van de Palestijnse verzetsbe wegingen, waarin hij de vliegtuigka pingen ten sterkste afkeurt. Hij spreekt van „roekeloze daden van anarchie en chantage, die de funda mentele rechten van de mens, waar voor u strijdt, veronachtzamen." (Van onze kerkredactie) HAARLEM Ook buiten zyn di rect organisatorische opdracht bü de regionale raad van kerken voor Haarlem en omgeving is pater Hoo geveen een harde werker voor de oecumene. Een van zijn laatste acti viteiten in dit verband is het per 5 oktober in Haarlem-centrum doen gaan functioneren van een inter kerkelijk pastoraal opvangcentrum, waar men dagelijks van 's morgens tien tot 's avonds zeven om raad op alle mogelijke gebieden terecht kan. Dit centrum wordt eveneens onder gebracht in het gebouw van De Open Deur aan de Gierstraat 14, waarmee het strikt rooms-katholieke karakter van het werk onder deze naam ver der wordt doorbroken. In het bestuur van De Open Deur zitten nu ook vertegenwoordigers van andere ker ken, onder wie een predikant. De overweging voor het tot stand komen van dit city-pastoraat is, dat de kerken in de week als de binnen stad levendig en druk is, niet pre sent zijn, in tegenstelling met de zondag als er in de city juist verder „niets te doen is". Voor de continu-bezetting van het pastorale centrum zijn vijftig mede werkers afkomstig van praktisch alle kerken in Haarlem aangetrokken. Het zijn priesters, predikanten, pas torale werkers, ouderlingen, religieu zen, diakenen. Zij wisselen elkaar af in dagelijks beschikbaar zijn van tien tot één, van één tot vier en van vier tot zeven uur. zo verschrikkelijk veel te doen, al geldt natuurlijk als excuus dat de ra den van kerken in Nederland eigen lijk nog maar zo kort aan de gang zijn. Coördinatie Er wordt in de raden van kerken nog te veel gepionierd, een eigen weg gezocht zonder dat men van elkaar en eikaars problemen, die veelal van gelijksoortige aard zijn, afweet. Een recent voorbeeld daarvan is, dat on langs nog officieel werd gemeld dat Amersfoort als eerste raad vaji ker ken een vaste functionaris ging aan stellen, terwijl Haarlem die al enkele jaren heeft. PATER TH. J. HOOGEVEEN w op kerkdeuren blijven kloppen a Nu is dat op zichzelf niet erg, staan heus niet op onze „primeui het is alleen veelbetekenend, 't Is i 6 lemaal nog veel te weinig doelgerid en onoverzichtelijk en daarmee won o de oecumene, die grote opdracht, a v zeer slechte dienst bewezen. Raden van kerken mogen in ge geval groepjes gelijkgezinden zijn, i een soort love in the top bedrijvi maar moeten op het brede grondvl losstaan wat Eugène Carson Bh van de Wereldraad terecht heeft a gegeven als wezenlijke voorwaarl een geest van eenheid, vernieuvr en apostolaat. (Van onze kerkredactie) ASSEN Evenals in Berkel en Rodenrijs heeft ook in Assen dev kerkeraad van de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) een brief gestuurd aan alle leden van de gereformeerde kerk. De kerkeraad schreef deze brief, omdat het onlangs 25 jaar geleden was, dat in Assen de Vrijmaking tot stand kwam. De brief geeft de syno dale broeders en zusters een toelich ting op de ontwikkeling in vrijge maakte kring. „Wij willen erkennen, dat er bij ons veel twisten waren, waarover we ons alleen maar diep hebben te scha men voor God en mensen. Het ver vult ons met groot verdriet, dat dit is voorgevallen. Daarnaast is onder ons een strijd gevoerd over hoge geestelijke belan gen. Voor en na hebben wij moeten constateren, dat er in onze eigen ge lederen waren, die ijverden voor wat wij, om waarlijk gereformeerd te blijven, hebben moeten afwijzen. Er waren er, die sedert 1944 met ons optrokken, maar ons de rug hebben toegekeerd om zich bij u te voegen. Zij werden namelijk aangelokt door de „ruimte" en de „vrijheid" van op vatting, die in toenemende mate in uw kerken wordt voorgestaan. Anderen begeerden ook „ruimte" en „vrijheid", maar dan op onze eigen kansels, voor predikers die afwijken NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: J. Broekhuis te Onstwedde; te Vlissin- gen (toez.): H. F. Venema te St. Jo- hannesga. Bedankt voor Veenendaal (vac. J. J. v. d. Krift): A. Romein te Wezep. GEREF. KERKEN Beroepen te Steenwijk (vac. K. Bis schop): kand. dr. A. Dekker te Rotter dam; te Den Dolder en te Sliedrecht (vac. M .Grashoff): D. Bakker te On- nen (Gr.) (verb, ber.); te Enschede (vac. D. J. Ras): G. Gommer te Bui tenpost; te Winterswijk: J. de Jongh te Uithoorn; te Zwagerveen: R. der Nederlanden te Middenmeer. Aangenomen naar Ens (N.O.P.): kand. A. D. v. d. Heuvel aldaar. van de gereformeerde belijdenis, oordeelden veelszins, dat het oi formulier waarmee predikanten eeuwenlang hun trouw aan de ge formeerde belijdenisgeschriften vestigen, te strikt zou binden." „Dat de Here onze ogen heeft w len openen voor het ernstige gevS van al dit zoeken naar „ruimte" „vrijheid", heeft ons met dankba; heid vervuld. Dit hebben we niet danken aan onszelf. We erkennen, dit uitsluitend is te danken' aan Hei die ons in de prediking van zijn Goi delijk Woord is blijven aanspreke niettegenstaande onze gebreken ellendigheden", aldus de brief v vrijgemaakt Assen. KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. bruingele verfstof, 4. sp« rij, 9. zwaardvis, 10. vruchtenat, 11. honii drank, 12. uitstekend, 14. vereniging, 15. o zekere, 16. doorweekt, 17. reeds,. 19. weldi 22. zoon van Noach, 24. houten spie, plaatsje onder Borger, 27. zich schamen, luitenant (afk.), 32. vod, 33. paard, 35. g van de liefde, 37. aangezicht, 39 watering, boom, 41 jongensnaam, 42 woestijnvos, water in Limburg. Verticaal 1. edelsteen, 2. papegaai, 3. bedi van een toneelstuk, 4. huisdi 5. waterstand, 6. ontroering, 7. telwoord, Myth, figuur, 10. instrument met mesjes E laats in dc N.O.P., 14. opslagplaats 1 out, 16. doen of iemand er niet is, 18. voj leigenschap, 20. grondsoort, 21. ingewa van haring, 23. vrucht, 26. vroegere mu 28. gevangenis, 29. zandheuvel, 31. jong een rond, 34. rijtuigje op twee wielen, voorzetsel, 37. dwaas, 38. vlaktemaat, lidwoord. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. nol, 5. toe, 8. petitie, 10. Arcs, klip, 14. ton, 15. met, 17. Eli, 18. palie, adres, 21. rebus, 22. tsaar, 24. mep, 26. t 27. eis, 29. alom, 31. riet, 32. rooster, 33. 34. Nes. Vert: 2. open, 3. lts, 4. titel, 5. tik, 6. o( 7. rat, 9. api, 11. rondeel, 13. illusie, 15. a sa, 16. tiras, 18. pet, 19. eer, 23. Aalst, mak, 25. port, 27. Eire,'28. sta,. 30. mos, ren.9

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2