Breed beraad over toekomst van Kerk en Wereld i Soort wegenwacht helpt gemeente vernieuwen Prof. Oosterhoff draagt rectoraat Apeldoorn over HELP ONGEWENST ZWANGERE VROUW beroepTngswerk Velen buiten hervormde kerk praten mee Philipspersoneel krijgt tóch f 400 Spanning stijgt bii de 5000 AKZO- stakers in Emmen JEen woord voor vandaag Beroep op artsen Defregger geen bisschop meer Zinvolle herdenking in Driebergen Keith Millet verrassende bestseller Prof. dr. Oort nam afscheid Geldactie voor nieuw serviceteam En zij trokken de schepen op het land en lieten alles achter en vole- den Hem (Lucas 5'11). De vangst is geweldig. Van andere schepen moet hulp komen om alle vis binnen boord te krijgen. En dan staan ze daar. Ze kijken naar het resultaat, maar hun blik blijft er niet op rusten. Ineens zien ze door die wonderbare vangst heen en ontdekken het machti gedat hun leven een andere richting gaat geven. Het wordt het begin van een nieuw leven. Ze laten alles achter en volgen Hem. Wie eenmaal in zijn leven Jezus heeft ontmoet, ervaart met een schok, dat hij op vele schepen vaart, die hij op het land kan trek ken. Wilt u er een paar weten? De jacht naar roem en eer, de strijd om een positie, het gevecht om de voorste plaats. Ach, laat alles maar achter om Hem te volgen. Niet dat het dan allemaal makkelijker zal gaan in het leven. Maar wel geeft Hij ons een uitzicht, dat al het andere ver te boven gaat. Wij lezen vandaag Jacobus 214 - 26. v (van onze kerkredactie) APELDOORN Na een rede over „De afwezigheid van God in het Oude Testament" heeft prof. dr. B. J. Oosterhoff van morgen het rectoraat over de Theologische Hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Ker ken overgedragen aan prof. dr. J. van Genderen. Hij koos zijn uitgangspunt in een woord van de bekende joodse theo loog en wijsgeer Martin Buber, die in zijn geschrift „Gottesfinsternis" zegt. dat dit het kenmerk is van de tijd waarin wij leven. Velen in onze tijd weten geen raad met God. Bestaat God? En als God bestaat, bemoeit Hij zich met de wereld en met ons persoonlijk leven? Godsverduistering Sommigen beweren dat God dood ls. Buber spreekt van „godsverduiste- ring". Daarmee wordt niets gezegd over het al of niet bestaan van god. Hij gaat schuil achter een muur van duisternis. Miskotte heeft een boek geschreven met de titel „Als de goden zwijgen". Is dit gevoel van Gods afwezigheid nieuw? Prof. Oosterhoff noemde het misschien nieuw in de vorm waarin het thans wordt beleefd en verwood. Maar hij liet uit verschillende psal men en profetische uitspraken zien, dat ook de mensen in het Oude Testament al met dit probleem heb ben gezeten. Toch is er verschil tus sen de ervaring van Gods afwezig heid in het Oude Testament en in het moderne levensgevoel. In de eerste plaats speelt de zonde in het probleem van gods afwezigheid in het moderne denken geen enkele rol. Ook in het Oude Testament wordt daar beslist niet alles mee ge zegd. Gods afwezigheid wordt ook er varen zonder dat ze met de zonde in verband wordt gebracht, Maar het is wel een element. Het beeld van God als enkel liefde is op de rauwe werkelijkheid van vandaag dood gegaan. De moderne mens neemt nu zelf de taak van de liefde over. Het „god is liefde" heeft plaats gemaakt voor het „de liefde is God". Worsteling In de tweede plaats is er in het Oude Testament een worsteling niet alleen met God, maar ook om God. Tenslotte blijft de oudtestamentische gelovige in zijn worsteling om god aan God vasthouden. De moderne mens gelooft niet meer. Dan is er ook van werkelijke aanvechting niet meer sprake. God geeft geen verklaring van zijn afwezigheid. Jobs vrienden worden om hun verklaringen berispt, omdat geen enkele theorie past op God. Er zijn in onze tijd enorme vra- gen.C Veel oude verklaringen passen niet meer. Er gaan verschrikkelijke antigoddelijke machten door de we reld: lijden, dopd, vijandschap, oorlog, sociaal onrecht. Alleen de gelovige kan temidden van de machten toch een goddelijke vaderhand ervaren. Christus heeft aan het kruis onze waaroms tot de zijne gemaakt. Hij is er niet in ondergegaan, ijn opstan ding en overwinning noemde prof. Osterhoff de garantie, dat alle gelovi gen door alle strijd en overwinning heen met Hem zullen overwinnen. Na deze rede gaf prof. Oosterhoff een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen in het afgelopen cursusjaar. De nieuwe cursus begint met ongeveer 35 studenten. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 19[ UTRECHT Het hoofdbe stuur van'de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevorde- alle maatschappij-afdelingen een ring der Geneeskunst doet in een vandaag gepubliceerde brief aan beroep op de artsen tot meer actie en samenwerking bij de hulp aan ongewenst zwangere vrouwen. De maatschappij wil die samenwer king tussen haar afdelingen, plaatse lijke specialistenverenigingen en hui sartsenverenigingen om te voorko- MÜNCHEN Hulpbisschop Matthias Defrcggcr heeft besloten in de toe komst niet meer het bisschoppelijk ambt uit te oefenen. Kardinaal Döpfner heeft dit gis teren bekend laten maken met de aantekening, dat Defregger dit besluit genomen heeft tegen het uitdruk- I kelijk verzoek van de kardinaal in. j Defregger is nu benoemd tot super visor van de religieuze orden in het aartsbisdom München. Hij zal deze functie aanvaarden zodra zijn gezond- I heidstoestand dit toelaat. NED. HERV. KERK Beroepen te Hasselt. H. Jongerden te Veenendaal. GEREF. KERKEN (vrijg.) Beroepen te Ede-Wageningen, J. F. Heij te Amersfoort-Centrum. Bedankt voor Nieuwleusen en voor Vrouwenpolder. P. Deddens te Rozen- i burg. CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Noord, J. de Jong te Emmeloord. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Haarlem, W. Suyker te Lisse; te Zoetermeer, J. C. Weststrate te Meliskerke; te Franklin Lakes (VS) A. M. den Boer te Ridderkerk. UNIE van BAPTISTENGEM. Beroepen te Leeuwarden, Ph. Lin deman Wzn, te Utrecht. men, dat zwangere vrouwen niet we ten bij wie zij met hun problemen moeten zijn. De hulpverlening van deze werk- j groepen betekent hier overigens niet het uitvoeren van een abortus.- Al- leen: een adviserende begeleiding in medisch-maatschappelijk, ec ono- mische en psychologisch opzicht De maatschappij vindt zonder nog haar standpunt over abortus te hebben bepaald dat iedere arts, hoe hij ook over de ingreep denkt, de plicht heeft om elk geval van onge- j zwenste zwangerschap aan een zorg- vuldig-onderzoek te onderwerpen en de vrouw niet meteen de deur uit te j sturen. Aan de hand van dit onderzoek j moet hij samen met de patiënte over- i leggen welke maatregelen moeten worden genomen. Een beslissing over het uitvoeren van een abortus moet, ook wanneer deze buiten een werkgroep tot stand komt, door tenmiste twee artsen worden ge nomen, zegt de maatschappij. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Wat zal het beleid van het hervormde insti tuut Kerk en Wereld, tot nu toe scholingscentrum, conferentie oord en algemeen energiecentrum, zijn voor de komende drie, vier jaar? Een breed beraad over deze kernvraag en bepaald niet alleen van hervormden alleen zal het grootste deel van de jubileumviering omvatten, waarmee Kerk en Wereld zijn 25- jarig bestaan ..herdenkt". Meer vooruit kijken dan achterom zien dus. Dit lustrumberaad geschiedt eerst intern, met de staf van Kerk en We reld. Daarna extern met zo'n honderd tot honderdtwintig mensen in en bui ten de hervormde kerk, die het werk goed kennen en op vrijdagavond 30 en zterdag 31 oktober bijeen zullen komen in het gebouw van De Horst. Uitgangspunt voor de brede ge dachten-wisseling zal een discussieno ta zijn, die binnenkort als Horst-ca hier verschijnt onder de titel „U spreekt met Kerk en Wereld". Het kan als een gemeenschappelijk werk stuk van directie en staf worden be schouwd. Het beraad zal zich op drie punten concentreren. In de eerste plaats op het werk in internaatsverband op het terrein in Driebergen. Vervolgens op het adviserende en begeleidingswerk van Kerk en Wereld elders. Tenslotte op de voorlichting en meningsvor ming via pers, radio en televisie. Zondag 1 november volgt dan het tweede gedeelte van de lustrumvie ring. Die begint met een kerkdienst, te leiden door de in december met emeritaat gaande directeur van Kerk en Wereld, dr. J. M. van Veen, wiens preek als een stuk afscheid" be schouwd kan worden. Daarna weer zoiets als een al eerder gehouden werkwinkel, waar gelegenheid is in discussiehoe- ken om in wat lossere vorm, dan bij het brede lustrumberaad van vrijdag en zaterdag, over de toekomst van Kerken Wereld te discussiëren. een volgende fase aan de hervormde synode zullen worden voorgelegd, zal afhangen van nog nader te voeren overleg. Ter toelichting zei dr. Van Veen ons gisteren: We kunnen tegenwoor dig niet gemakkelijk meer spreken, zoals prof. Kraemer destijds (terecht) deed, over „ondiscutabele uitgangs punten". Over alles willen we mei betrekking tot de kerk, dus ook me' betrekking tot de toekomst van een instituut als Kerk en Wereld, spre ken: zelfs tot het hart van het belij den toe. En dat zo'n beraad zich niet meer tot de "eigen kring" beperken kan, spreekt welhaast vanzelf. De vraag kan bijvoorbeeld gesteld worden: hoe moet de verhouding in de toekomst tussen Kerk en Wereld en de hervormde kerk zijn? Moet hel instituut hervormd blijven, dus een officieel lichaam van de hervormde kerk? In elk geval zal de nu nog informele samenwerking met an dere kerken, ik denk in dit verband bijvoorbeeld aan het op ons terrein gevestigde instituut Oecumenisch Ac tiecentrum, waarin ook r.k. organi saties als De Horstiok en de St. Willibrordvereniging participeren, toch ook structureel de ruimte moe ten krijgen. Al was het alleen maar omdat we zijn gaan zien, dat oecume ne en apostolaat eikaars componenten zijn. Inspraak Tenslotte zal op die dag alles wat het totale lustrumberaad heeft opge leverd worden samengevat. De wijze waarop de resultaten van dit beraad, dat als een brede inspraak in de be leidsvorming kan worden gezien, in DS. F. N. M. NIJSSEN, eerder hervormd studentenpredikant in Wageningen, die sinds april als staflid van Kerk en Wereld, de leiding heeft van de nieuwe afdeling Serviceteam. (Vervolg van pag. 1) Ongekend De stakingen van de afgelopen week hebben zowel op de Philips- directie als op het personeel diepe in druk gemaakt, want in dit concern is arbeidsonrust van deze omvang nog nooit eerder voorgekomen. Zowel de directie als de vakbonden hebben hun waardering uitgesproken voor de wijze waarop de onderne mingsraden de situatie hebben opge vangen. „Zij hebben de arbeidsonrust volledig in de hand gehouden", aldus de heer De Jong die daarbij een uit zondering maakte voor het Philips- -bedrijf in Stadskanaal, waar ongeor ganiseerde, communistische werkne mers er voor hebben gezorgd dat de gemoederen meer verhit werden dan „nodig" was. In vakbondskringen verwacht men dat het bij Philips bereikte akkoord ingrijpende gevolgen zal hebben op de verdere gang van zaken in de industriële sector, met name bij an dere grote concerns zoals Akzo, Uni lever en Shell. Zoals bekend wilden tot dusver geen van deze bedrijven evenmin als Philips verder gaan dan een extra uitkering van 200. Vakbondsbestuurders verdachten de ze „grote vier" ervan daarover on<- dershands afspraken te hebben ge-' maakt. De Akzo-directie heeft de industriële vakbonden inmiddels la ten weten nogmaals te willen praten en dat gaat dan vanavond gebeuren. Het was ook verder vandaag een drukke 400-dag", want de werkge vers en de vakbonden in het bouwbe drijf schaarden zich eveneens op nieuw om de tafel, terwijl bovendien het kabinet zich beraadde over de vraag of het overheids- en onderwij zend personeel op korte termijn een voorschot kan ontvangen op de extra uitkering, die het personeel te zijner tijd zal ontvangen in overeenstem ming met het gemiddelde in het be drijfsleven. Intussen hebben ook gisteren het „ja" en „nee" tegen de ƒ400 elkaar weer afgewisseld. De werkgevers in de textielindustrie zeiden nee. Zij wilden niet verder gaan dan 150, omdat anders „diverse textielfabrie ken in de rode cijfers komen" zo werd gezegd. De ondernemers in het horecabe drijf hebben geweigerd met de vak bonden over de ƒ400 te praten omdat in deze sector „het koppelbazen- vraagstuk niet bestaat". De vakbon den zullen maandag overwegen welke stappen zij nu verder zullen onderne men. Ook de directie van Scholten- Honig heeft geweigerd de 400 uit te betalen, waarna in dit bedrijf giste ren prompt het werk werd neerge legd. Diverse ondernemingen echter, zullen de 400 wel uitkeren, waaron der de tabaksfabrieken Th. Niemeijer en Philip-Morris, Van Gelder Papier te Velzen, Crocklaan en Wessancn te Zaandam, alsmede diverse rederijen en bergingsbedrijven. (Van onze kerkredactie) MINNEAPOLIS Kenners de Verenigde Staten staan een raadsel, als zij letten op j verkoopcijfers van het boek „eJ smaak van nieuwe wijn" Keith Miller. Dit onbekende boek van een onlj| kende schrijver, dat uitkwam bij J onbekende uitgever in Texas, w] enige ti.id na verschijning plotseb een geweldige bestsellei Tot öp I den zijn er 480 000 exemplaren j1 kocht. Miller geeft in zijn boek wei voor een vernieuwing van het c telijk leven Zijn boek is in N< landse vertaling verschenen bij Kampen, maar de verkoopcl zijn hier niet anders dan non voor dergelijke vertaalde boeken. De totale verkoop van godsdien! boeken is in de Verenigde Staten rig jaar mt-t twaalf procent gestej Er zijn (58 uitgevers, d:.e zich er heel of grotendeels in gespecialise hebben. Onder de grootste (omzet drie tot zes miljoen dollar) zijn twee in Grand Rapids: Zondervan Eerdman. LEIDEN „Toen ik als ster^eku dige begon was het melkwegstel een nog onbereikbaar doel en werd er pogingen gedaan het te onderzo ken. Bij nïijn afscheid worden weer grootse wetenschappelijke exp dities uitgerust, nu echter niet na de grenzen van hèt melkwegstels maar naar de grenzen van het het al." Deze woorden sprak vanmiddj prof. dr. J. H. Oort (70) bij zijn a scheidscollege aan de Leidse univers telt. Vanaf 1935 heeft hij aan dti universiteit gedoceerd. opvolging vain deze beminnelijke en bekwame directeur staat nog niets vast. Men is er tot nu toe nog niet in geslaagd een geschikte kandidaat voor deze veelzijdige en verantwoor delijke functie te vinden. DR. J. M, VAN VEEN, die van 1954 af (mede) directeur van het instituut Kerk en Wereld is ge weest. De laatste jaren was hij voorzitter van het directorium. In december gaat hij met emeritaat. Van veel onderwerpen, die nu h meest boeiend zijn. had in de jart twintig waarschijnlijk geen enk; astronoom enig vermoeden, aid v prof. Oort. Echt nieuwe gebiedi worden bijna altijd slechts bij toer ontdekt, terwijl men bezig is iets derste zoeken. Afscheid Over het vertrek van dr. Van Veen: ruim zestien, jaar zal hij in dienst "an Kerk en Wereld zijn geweest als hij dit instituut met december "zal heb ben verlaten. Sinds enige jaren was hij voorzitter van het directorium. Voornaamste andere functies: van 1946 tot 1966 hoofdredacteur van het maandblad Wending, voorzitter be- leidsraad Oecumenisch Actiecentrum, bestuurslid van De Horst (sociale academie). Voor hij op Kerk en We reld kwam was hij predikant te Fra- neker, Rijswijk en Amsterdam (stu dentenpastor). Op zondag de 1ste novermber zal er tijdens de jubileumviering gelegen heid zijn afscheid te nemen. Over de (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Hoe moet het verder met krek en geloof? Daar heerst onzekerheid over, met name in vele gemeenten. erstrHucturermgscommissies zijn er het positieve symptoom van. Maar hoe vaak komt men niet verder dan een commissie of een rapport. En ook al wordt er een stukje reor ganisatie doorgevoerd in de hoop dat daardoor het leven van de gemeente zal worden beïnvloed, hoe vaak blijkt dat. een illusie te zijn? Met deze woorden illustreert ds. F. N. M. Nijssen, die met de leiding van het nieuwe „kerkelijk serviceteam" van Kerk en Wereld is belast, de noodzaak van „zijn" afdeling, die als advies- en begeleidingscentrum voor gemeenten kan worden beschouwd. Dr. J. M. van Veen, directeur Kerk en Wereld, licht toe: wij willen de plaatselijke gemeenten gaan helpen zichzelf door te lichten, te zoeken naar nieutve structuren, om dan vormen te vinden waarmee de ge meenten mentaal beïnvloed kunnen worden. Radicale veranderingen zijn nodig, willen de gemeenten bij blij ven, lees: eigentijds kunnen functio neren. Lange tijd hebben we op Kerk em Wereld gedacht de mensen uit de ge meenten hierheen te halen op cursus sen en conferenties, aldus dr. Van Veen. Dat blijft nodig, maar daar naast tnoeten we ook en vooral naar de mensen (gemeenten) toe met deskundige hulp, waardoor processen van verandering zo goed mogelijk kunnen worden begeleid. AL TWEE Reeds werken twee mensen van Kerk en Wereld in gemeenten: drs. Weiland in Bussum en drs. D. B. van Heere in Groot-Rotterdam. Beide so ciologen doen dat op verzoek van de ze gemeenten zelf. Zij denken mee over en zoeken mee naar het realise ren' van de christelijke gemeente in de moderne samenleving. Men zou deze deskundigen kunnen vergelijken met een soort wegen wacht, met zo iets als een mobiele hulpverlening in het proces van be wustwording, van democratisering zo u wilt. Maar dan in uiterst geladen zin. Dat hier de oecumene een be langrijke rol bij speelt, ook al is het structureel (nog?) een hervormde ac tiviteit, moge duidelijk zijn. GEEN BLAUWDRUK Ds. Nijssen: niet dat het kerkelijk serviceteam een blauwdruk van een „veranderende gemeente" op zak heeft. Een plan tot verandering zal de gemeente tenslotte zelf moeten ont werpen, kiezen en uitvoeren. Waarbij uiteraard zoveel mogelijk gemeente ledendienen te worden betrokken. Een belangrijke service is bijvoor beeld het aanleren van democratische procedures, het stimuleren van het gebruik ervan, het leren luisteren naar elkaar, het leren gebruik maken van de diversiteiten in de gemeente, het werken in zo groot mogelijke openbaarheid, het zoveel mogelijk door alle gemeenteleden mee laten denken, mee laten beslissen, en, zoals d: laten meedoen. INFORMATIE Daarnaast wil het serviceteam in Driebergen een communicatiecentrum worden dat elders opgedane ervarin gen zo nodig bruikbaar maakt voor anderten, dat verwijst naar instanties, dat geslaagde pogingen tot gemeente vernieuwing doorgeeft, kortom: op zo breed mogelijk terrein de meenten over vernieuwing wil info meren. Om het werk van het servicets goed van de grond te krijgen zal, re de in verband met het zilveren jut leum van Kerk en Wereld, financiële actie worden gevoerd, advertenties en een z.g. directma campagne, waarbij ruim 90.000 pers nen zullen worden benaderd, hoo men de nodige gelden bijeen te ki gen. Ook via radio en tv zal de acl worden gevoerd. Zo zal het IKOR v de tv-rubriek Kenmerk aandacht steden aan de pprichting van het kei kelijk serviceteam. (Van onze soc.-econ. redactie) EMMEN Na een week sta ken in Emmen begint de span ning onder de 5.000 AKZO-sta- kers toe te nemen. De 2000 onge organiseerden vrezen dat ze zon der geld komen te zitten omdat de vakbonden niets aan hen uit keren en men heeft ook het ge voel dat de collega's in de andere AKZO-bedrijven inden lande wel mee willen profiteren van de staking in Emmen, maar dit zelf niet aandurven. In die andere bedrijven worden wel steeds ultimatums gesteld en hier en daar speldcprik-akties gehouden, maar dit zou weinig zoden aan de dijk zetten. De Emmer stakers hebben het ge voel dat hun collega's elders in het land het wel goed vinden dat de strijd wordt uitgevochten over de ruggen van de stakers in Emmen. Met hun kleine acties tonen ze we liswaar solidariteit, maar ondertussen blijft hun loonzakje ook goed gevuld. de- ongeorganiseerden in Emmen zijn zich gisteren heftig gaan roeren. „Nog even,, De vakbonden hebben hen opgeroe pen hun drieduizend georganiseerde collega's en daarmee ook de vakbon den „nog even" te steunen. Vlak voordat bekend werd dat de raad van bestuur van de AKZO de vakbonden opnieuw om de onderhandelingstafel heeft gevraagd, hadden veel ongec ganiseerden namelijk teken nen gei ven, uit geldnood wel weer aan I" werkte gaan. De vakbonden hadden gevraagd bespreking tussen AKZO en vakbet den, die vanavond plaatsvindt, af wachten. „Anders zoudt u de posit van de raad van bestuur van de AI ZO versterken," zei districtsbestuu der A. Langebeek van de ABC giste! middag na een chatorische vergadi ring van de ongeorganiseerden "ondf leiding van de heer Albert Klers. Nu bleek dat de toch al zwakk schakel die de ongeorganiseerde vormen, een breuk vertoont. Zij vil den dat de vakbonden ook ten op zichte van hen verantwoordelijkhei hebben. „Als men mede dankzij oi de actie wil laten slagen is het oo redelijk dat wij stakingsgeld krij gen", werd vanuit de zaal geroepen. „Verzwakking" „Wij zullen u niets in de weg lel gen. Maar het betekent wel een ver zwakking van de actie, die ook in belang is", repliceerde de vakbon< man. Sommige werknemers lieten zi nl. inschrijvenbij de poort van fabriek, dat ze wel weer aan werk wilden. Ze hoopten op deze w ze hun loon toch uitbetaald te kri gen, maar de directie wilde geen e kele toezegging doen. De poging van ongeorganiseerden-comité om eigen stakingskas te vormen niets uitgelopen. Intussen poogt de Communistisch Partij greep op de ongeorganiseerde te krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2