Boze inwoners van Reggio openden vuur op politie Koningin bij opening van nieuw epilepsiecentrum caballero. de sigaret. n KOGEL TROF TOESCHOUWER DODELIJK Anderhalf jaar wegens uithaal met ines geëist 42 Bejaarde vrouw gewurgd, zeeman gearresteerd NIEUWE tEIDSf COURANT VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 Als de plannen van staatssecretaris, Grapperhaus (dat onderhoudskosten van eigen woningen niet meer voor de belasting zftrekbaar zijn) werkelijk heid worden, dan betekent dat voor veel mensen, die nu zuinig zijn en in hun vrije tijd er voor zorgen dat hun woning bewoonbaar blijft, een flinke geldboete. Veel waarheid schui't in de uitdruk king: beter schuld dan bezit. Ik heb uitgerekend dat ^ij de nieuwe rege ling, toegepast op de situatie in 1969. het eigen woningbezit wordt gestraft met 176. Leerdam C. H. Tvigt REGGIO Dl CALABRIA Woedende demonstranten heb ben gisteren in de Italiaanse de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" AMSTERDAM Tegen de 37-jari- ge chef van een broodjeszaak B. van S. heeft de officier van de Amster damse rechtbank wegens het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel, de dood tengevolge hebbend anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Op 11 maart van dit jaar had Bert van S. de 23-jarige kantoorbediende H. Degenaars met een slagersmes in de borst gestoken, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Het slafchtoffer, da+ bekend stond als een agressief figuur, was de be wuste avond met een vriend, aan geschoten, de broodjeszaak binnen gekomen en had daar vele moeilijk heden over bestellingen gemaakt. Toen er om betaling verzocht werd had Dege laars geroepen „We zullen er wel om vechten", waarbij hij drei gend over de toonbank leunde. Ver dachte, die net vlees aan het snijden was maakte een uithaal met zijn mes, waarbij Degenaars dodelijk gewond werd. Van 3. stelde zelf de politie van zijn dtadop de hoogte. stad Reggio di Calabria het vuur geopend op de carabinieri (poli tie). Een toeschouwer werd door een kogel gedood; twee anderen werden ernstig gewond. Twee pantserwagens van de politie werden geplunderd. Voorzien van automatische wapens namen de beto gers daarna hun toevlucht in de ka thedraalvan Reggio. De moeilijkheden begonnen 's mid dags toen duizenden demonstranten opnieuw hun eis. dat Reggio hoofdstad moet worden van het nieuwe district Calabria kracht bij wilden zetten en naar het centrum van de stad optrok ken. Daar kwamen zij in botsing met de politie die hen wilde beletten dat ze barricaden rond het hoofdbureau van politie en het stadhuis oprichtten. Vuursalvo De betogers bekogelden de politie met stenen en benzinebommen en toen dat naar hun zin niet voldoende effect had werd een vuursalvo gege ven met een automatisch geweer. Een toeschouwer werd dadelijk getroffen. Het is het tweede slachtoffer in Reg gio sinds de onlusten daar begin juli uitbraken. Op 16 juli werd een 46-ja- rige spoorwe;|verker stervend op straat aangetroffen. Hoewel sinds begin juli al honder den mensen verwondingen hebben opgelopen zou dit de eerste keer zijn dat beide partijen van vuurwapens gebruik maken. Het bericht over de dode bracht in de hele stad veel mensen op de been in de straten. De gevechten duurden tot laat in de avond. Honderden mensen hebben een schuilplaats ge zocht in de kerken om buiten de ge vechten te blijven, en anderen zijn de stad ontvlucht. Tijdens de voorlaatste uitbarsting van geweld werd Reggio ook nog ge troffen door een algemene staking en gisteravond heeft men al opgeroepen die staking voort te zetten. DAS PAS FIJN! attracties in decftdiiii kaatsheu\£l Ga d'er weer eens heen Staatsuitgeverij gaat uitbreiden DEN HAAG De Staatsdrukkerij en uitgeverij te Den Haag gaat uit breiden. Op de begroting van 1971 is een bedrag van 850.000 uitgetrokken voor de aankoop van 2.000 vierkante meter grond. De uitbreiding is noodzakelijk ge worden vanwege de zich snel uitbrei dende werkzaamheden, vooral voor het onderwijs en de post-, cheque en girodienst. anders dan andere. Toneelspeler en TV-acteur Jules Croiset. AMSTERDAM D? politie heeft te Hatturr. de 28-jarige zeeman W. H. G. M. gearresteerd, die ervan wordt verdacht eergisteren de 76-ja- rige mevrouw W. Rottschafer-Van Klooster in haar woning in de Am sterdamse Go ver t Fllnkstraat te heb ben gewurgd. Het gedeeltelijk ontklede lichaam van de vrouw werd woensdagmiddag door een buurvrouw op bed aange troffen. Vaststaat dat dc verdachte, die vroeger naast het slachtoffer ge woond he°tt, omstreeks één uur een bezoek aan de vrouw heeft gebracht. Daar e*" voorzover kon worden na gegaan niets uit de woning vermist wordt, acht de politie het niet uit- gesloten dat het om een zedenmisdrijf gaat. Gemeeuteu bekleden een sleutelpositie in het cultuurbeleid MAASTRICHT De gemeenten bekleden volgens Mr. F. E. Phaff, di- recteur van de vereniging van Neder- landse gemeenten, een sleutelpositie in het cultu irbeleid, j Er wordt reeds veel gedaan, maar met het oog op de toeremende vrije I tijd en de evolutie va de welvaart- j i staat naar welzijnstaat zal er nog i veel meer moeten gebeuren, waartoe het huidige kunstbeleid in enge zin i j verruimd zal moeter worden tot waarlijk cultuurbeleid, aldus Mr. I Phaff. (Van onze speciale verslaggever) HAARLEMMERMEER Donderdag 24 september, zal ko ningin Juliana de officiële ope ning bijwonen van het nieuwe epilepsiecentrum De Cruquius- hoeve in de gemeente Haarlem mermeer. Het complex behoort toe aan de Christelijke vereni ging voor de verpleging van lij ders aan epilepsie, die met haar verplegingsoord Meer en Bosch te Heemstede en haar orgaan De Macht van het Kleine (oplage: 325.000 exemplaren) grote be kendheid in christelijke kringen geniet. Dc stichtingskosten van het epi lepsiecentrum De Cruquiushoeve een deel hiervan werd bijeengebracht door contribuanten van de steunorga nisatie De Macht van het Kleine lubben ruim ƒ32 miljoen bedragen. Mter dan de helft hiervan is verkre gen via leningen. Aan bouwkosten nerf per bed bijna 60.000 geïnvesteerd. De inrichting, modern van opzet en aanpak, ligt op een 51 hectare groot terrein in de gemeente Vijfhuizen.. Zij biedt plaats aan 536 patiënten en ongeveer 300 personeelsleden. Voor verplegers en verpleegsters is er een personeelsflat gebouwd, die 119 een persoonskamers telt. Paviljoens De meest zelfstandige patiënten wonen in vijf paviljoens. Elk van de ze paviljoens bevat vier aansluitende wooneenheden voor zes patiënten. Elke wooneenheid heeft een huiskamer, een keuken, een badruimte, terwijl elke patiënt de beschikking over een eigen slaapkamer heeft. Het grootste deel van de patiënten is gehuisvest in zes paviljoens, plaats biedend aan 48 personen die over een eigen con versatiezaal kunnen beschikken. Behalve een kinderpaviljoen, een medisch centrum, een school voor buitengewoon onderwijs 90 leerlin gen beschikt men in het nieuwe verplegingsoord over een kerk- en ontspanningsgebouw, een aan 320 personen plaats biedende sociale werkplaats, een keuken met een ca paciteit van 1000 maaltijden per dag, een kinderboerderij en sportvelden met volledige accommodatie. Om de gevaren van hospitalisatie zoveel mo gelijk te vermijden is De Cru quiushoeve gebouwd in bungalowstijl zonder massale dagverblijven en slaapzalen." Nadat zij het nieuwe St. Hippolytus- ziekenhuis te' Delft had geopend, praatte prinses Margriet tijdens een rondgang met enkele jonge patiëntjes. L. M. K. STOEL De patiënt functioneert daar in een verband van maximaal twaalf perso nen (een compromis tussen de grootte van een normaal gezin en een in ver- pleegtechnisch opzicht haalbare patiëntenafdeling). Ongeveer één op de 150 a 200 mensen lijdt aan de een of andere vorm van vallende ziekte. Slechts een betrekkelijk klein gedeelte naar schatting tussen de 7 en 10 procent heeft op grond van ernstige epilepsie, of van bijkomende handicaps zoals zwakzinnigheid, ernstige psychiatri sche stoornissen of ernstig vermin derde lichamelijke validiteit, een lang durige of blijvende internering nodig in een inrichting voor zwakzinnigen, in een psychiatrisch ziekenhuis of in een verpleegtehuis. Ruw geschat be treft dit in Nederland tussen de 4200 en 8000 patiënten. In het begin van deze eeuw, toen de geneeskunde op het gebied van de epilepsie nog niet zo ver gevorderd was als thans het geval is, deed de verpleger alles voor de patiënten. Dat wil zeggen niet alleen de psychiatri sche begeleidende verpleegkunde, Bezorgdheid 1 Gaarne wil ik reageren op de brief die de kerkeraad van de gereformeer de kerk (vrijgemaakt* van Berkel en Rodenrijs heeft gestuurd naar de le den van de gereformeerde kerk in die gemeente. De bezorgdheid van deze kerkeraad culmineert in een oproep tot afsctieiding van de gereformeerde kerk teneinde zich te voegen bij d« vrijgemaakten. En dit riet omdat deze beter zouden zijn, maar vanwege hun gehechtheid aan de Drie Formulieren van Enigheid. Uit deze formulering blijkt dat de vrijgemaakte broeders toch wel erg de nadruk leggen op de formele correct heid van het gereformeerd zijn, terwijl juist de geschiedenis der vrijgemaak ten een voortdurende aanklacht is te gen dit formalisme. Het is een gevaar lijk gebleken vereenzeJving van de menselijke formulering van de Waar heidmet de Waarheid zelf. Dat is wat de gereformeerden heb ben geleerd uit de gesch.edenis van de vrijgemaakte kerken. Hierdoor heeft de aloude zelfingenomenheid van de gereformeerden over „het gerefor meerd zijn' een knauw gekregen. Zo zelfs, dat zij zich zijn gaan bezin nen op hun verhouding met Christus gelovigen van „niet kerkelijk gerefor meerde origine en is het streven ont staan te zoeken naar beleving van de christelijke eenheid met hen. Dat hier voor niet-Christus gelovigen in aan merking zouden komen is een dwaling. ROTTERDAM C. P. van Renssen Huizen Links: Binnenzandbak in het kin derpaviljoen, rechts: De dagelijkse wasbeurt. maar ook het huishoudelijk werk, het tuinwerk enz. Uitgebreid Door de jaren heen zijn de taken uitgebreid. Speciaal na de oorlog heeft de revalidatie zich sterk ont wikkeld, maar heden ten dage wordt eigenlijk liever van resocialisatie ge sproken. Wat het streven naar diffe rentiatie van de personeelsopbouw betreft ziet genoemde vereniging de toekomst met enige zorg tegemoet. Er bestaat een enorm tekort aan zenuwartsen, er is een tekort aan verpleegkundigen en een te verwach ten toenemend tekort aan leerling- verplegenden. Vervolgens moet re kening worden gehouden met de op handen zijnde vernieuwing van de B- opleiding ziekenverpleging. Een ver nieuwing, die theoretisch een kwalitatieve verbetering inhoudt, maar die praktisch een vermindering van de kwantiteit mee kan brengen. Vrijwel zéker zal dit een verminde ring van het aantal leerling-verpleeg kundigen die uit de aard der zaak veel van het praktische werk moeten doen betekenen. Ook bij1 de kin derbescherming - A epleiding, waarin een klein aantal leerlihgen werkzaam is, zijn er opleidingsveran deringen te verwachten, die minder gunstig zijn. Met de komende officiële opening van het nieuwe centrum De Cru quiushoeve heeft de Christelijke Ver eniging voor de verpleging van lij ders aan epilepsie zeker een rustpunt bereikt. Dat betekent echter niet dat men voorlopig stil gaat zitten. Regering verdeelt laatste deel van continentale plat DEN HAAG Minister Nelissen van economische zaken heeft de laat ste vergunningen voor het opsporen van aardolie en aardgas op het Ne derlandse deel van het continentale plat verleend. De beslissing hierover kon eerst de zer dagen genomen worden, nu kort geleden overeenstemming was bereikt tussen de Westduitse, Deense en Ne derlandse delegaties over de verde ling van het continentale plat. Het grootste aantal vergunningen gaat naar de Nederlandse Aardolie Maatschappij, die zes blokken toege wezen krijgt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11