„Beslissende slag" met de Palestijnen Jordanië in Commentaren ZWAARSTE GEVECHTEN BIJ HOOFDSTAD AMMAN Irak en Syrië dreigen Crita) Fusie van Boerenleenbank en Raiffeisenbank Kabouters rookten in raadszaal hasjiesj I I Het Kwartet vanavond praatavond Personeel krijgt aandelen het wëis? Iets warmer Tweede bankconcern van Nederland Doorschieten Loena in baan om de maan? Acht doden na instorten van flatgebouw Amerika: Israël schond bestand Y oetbalminnend Nederland bedroefd I Nieuwe Leidse Courant Donderdag 17 september 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijnllhert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Kiachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur van 18.15 tot 21.00 uur Vanavond staat het nieuwe LOI- gebouw open voor alle vragen over schriftelijk en mondeling onderwijs die u eigenlijk altijd al overdag had willen stellen. leidse onderwijs instellingen Leiderdorp, Leidsedreef vlakbij de Zijibrug in het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan DEN BOSCH De koninklijke achinefabrieken in Den Bosch Grasso geven hun 1300 personeelsle den de extra loonronde in de vorm van aandelen in het eigen bedrijf. Op de beurs staan d£ aandelen van 100 gulden genoteerd voor 177 gulden. De werknemers krijgen daar vijf gulden reductie op. Naast twee aandelen krijgt ieder personeelslid nog zestig gulden contant. AMMAN De krachtmeting tussen het leger van koning Hoessein van Jordanië en de Palestijnse verzetsstrijders is begonnen. Vanmorgen vroeg barstten de gevechten in het land in alle hevigheid uit. Beide partijen beschuldigden elkaar- ervan met de vijande lijkheden te zijn begonnen. Zo wel het leger .als de guerrilla's meldden successen te hebben behaald in de strijd. De duizenden Iraakse troepen, die onder het bevel van de Palestjjnen in Jordanië zijn gelegerd, hebben vol gens de in Irak aan het bewind zijnde Baath-partij opdracht gekregen de guerrilla's te gaan helpen. Syrië heeft Jordanië laten weten dat het land „niet met de armen over elkaar en zwijgend kan toezien hoe de Palestijnse revolutie in Jordanië wordt afgeslacht". T ussenbeide Damascus, dat zei dat de burger oorlog was uitgebroken, deed een be- Laken prijzen. is veiliger dan EMERSON „lk kon niet langer op mijn haver mout wachten." HWater Hoog water: 18 september: Rot terdam le getij 645, 2e getij 18.47; Scheveningen 4.38-17.01; Vlissingen 3.31-15.39; Willemstad 7.08-19.28. Zon en maan 18 september zon op 6.18; onder B.49maan op 19.30; onder 10.3 22 september L.K. DE BILT Achter een de pressie, die gisteren in ons land regen en onweer veroorzaakte en inmiddels naar Scandinavië is weggetrokken, breidde een rug van hogeluchtdruk zien naar onze omgeving uit. Deze rug is een uitloper van een hogedruk- gebied, dat zich van de Golf van Biskaje naar de Alpen ver plaatste. Langs de noordwestflank van dit luchtdrukmaximum dringt een frontale storing, behorend bij een depressie nabij IJsland, slechts langzaam in de richting van het vasteland op. Op de nadering ervan krimpt bij ons de wind naar het zuiden, waar door vrij warme lucht uit Frank rijk wordt aangevoerd. Mogelijk zullen daarbij wat wolkenvelden ons land binnendrijven. De re genkansen zijn echter klein. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.; 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal; 60 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar) stijgend. roep op alle „geregelde Arabische troepen" tussenbeide te komen in „de beslissende slag, die door de Jordaan se troepen is ontketend tegen de Pa lestijnen". Volgens Jordanië begon de burger oorlog nadat „artillerie van revolu tionaire elementen" het vuur hadden geopend op het hoofdkwartier van het leger. Bovendien werden in Zar- ka huizen van officieren beschoten. El Fatah „de laatste confronta tie is begonnen" beweerde dat de strijd ontstond door een Jordaanse opmars van tanks en gevechtwapens tegen hun stellingen. De zwaarste gevechten schenen vanmorgen te woeden in en om Am man. Het Jordaanse leger kondigde een absoluut uitgaansverbod voor de hoofdstad aan. Alle verbindingen met het buitenland werden verbroken. Bij Zarka, een garnizoensstad die al vaker het middelpunt van gevechten 'was geweest, is de strijd kennelijk begonnen. In dit plaats, ten noorden van Amman, bevinden zich ook Pa lestijnse vluchtelingenkampen. Beide partijen beweerden vanmorgen de stad in handen te hebben. De Jordaanse regering heeft inmid dels de woensdag benoemde opper bevelhebber van de strijdkrachten, Majali, blanco volmacht gegeven om het hoofd te bieden „aan de situatie die is ontstaan door de algemene aan vallen van subversieve elementen". De spanning tussen Jordaniërs en Palestjjnen was gisteren naar een hoogtepunt gegroeid. (Zie elders dit blad). KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Een zucht van verlichting slaakte vanmorgen de directie van de scheepswerf Van der Giessende Noord toen de Abel Tasman, na twee mislukte po gingen op 19 en 22 augustus, nu wel te water liep. Het eerste Nederlandse containerschip werd opgelucht nagestaard door het werfpersoneel. Driemaal is ook nu weer scheepsrecht gebleken. Zwaardere lasten DE GROTE blikvanger van de nieuwe rijksbegroting is geweest het voor nemen van de regering een maat regel te treffen in het kader van artikel 10 van de Loonwet; de vakbeweging heeft deze maatregel al vrijmoedig vertaald als een af kondiging van een loonstop per 1 januari a.s. Door de zware accentuering van dit regeringsplan overigens bijzon der begrijpelijk, omdat hierbij de meeste Nederlanders belang hebben is aan andere, ook belangrijke onderdelen van de begroting tot nog toe te weinig aandacht besteed. De regering heeft ook de bevoegdheid gevraagd de BTW te verhogen en een conjuncturele schommelbelas ting tot maximaal vijf procent ex tra heffing voor diverse belastingen (wiebeltax) te mogen invoeren. Deze maatregelen gaan zwaar drukken op het bedrijfsleven. De betekenis hiervan moet niet on derschat worden. De belastingver zwaring zal de investeringen bü het bedrijfsleven terugdringen en de toeneming van de werkgelegenheid afremmen. Dit is tot op zekere hoogte een wenselijke zaak om de oververhitte conjunctuur af te koelen. De ontwikkeling in deze richting mag echter niet te ver doorschieten. Van de regering, het parlement en het bedrijfsleven wordt hierbij veel wijsheid gevraagd. EINDHOVEN/UTRECHT De Coöperatieve Centrale Boerenleenbank en de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisen bank hebben besloten tot een volledig samengaan.. Dat betekent, dat de nieuwe groep, wat de balanstotalen be treft, het tweede bankconcern in Nederland wordt, na de Al gemene Bank Nederland. De ABN heeft een balansto taal van 18,6 miljard gulden, de Tijdens vergadering gearresteerd AMSTERDAM TWee leden van de vijf man tellende raads fractie van de kabouters zijn gisteravond tijdens de vergade ring van de Amsterdamse ge meenteraad aangehouden wegens het roken van hasjiesj in de raad zaal. Frans van Bommel en Connie Bos werden door rechercheurs van de af deling verdovende middelen de raadszaal uitgeleid en naar het hoofdbureau gebracht. Aan het begin van de vergadering P°ór het incident in de Amsterdamse gemeenteraad twee leden van de Kabouterfractie werden tijdens or sing van de vergadering gearresteerd wegens het roken van hasjiesj ging het er nog gemoedelijk aan toe: hier eet kabouter Guy Kilian met smaak een grote alternatieve peer, naast hem Roel van Duyn. verzocht burgemeester Samkalden de kabouters het roken van hasjiesj ach terwege te laten. Toen hij aan Van Bommel vroeg of deze hasjiesj rookte, toonde deze demonstratief zijn siga ret. Hierop schorste de burgemeester de vergadering om de recherche gele genheid te geven op te treden. De rechercheus verzochten de vier op dat moment aanwezige kabouters mee te gaan naar de koffiekamer om zich te laten fouilleren. Alleen Roel van Duyn weigerde en liet zich ter plaatse in de raadszaal onderzoeken. Hij en zijn fractiegenoot Guy Kilian bleken inderdaad geen stikjes te ro ken. Verklaring In een verklaring voerden de ka bouters laten argumenten aan om het stikjes roken te rechtvaardigen. „Het is niet wetenschappelijk aangetoond dat soft drugs schadelijk zijn voor de gezondheid, wel dat het leven onder een taboe schadelijk is voor de geestelijke gezondheid", aldus de verklaring. „Wij kennen het averechtse effect van taboes. Wij willen dat soft drugs worden gelegaliseerd, de sluikhandel verdwijnt, de bestaande hypocriete situatie wordt doorbroken en de kwa lijke gevolgen van het gebruik door legalisatie worden opgeheven. Daar om roken wij hasjiesj in de raadszaal. Om de aandacht eens meer te richten op deze problematiek. Om een directe confrontatie tot stand te brengen met de stadsbestuurders, zodat "zij het niet meer kunnen wegdenken," aldus de verklaring van de kabouters. Tegen twee kabouters is procesver baal opgemaakt. Daarna zijn ze op vrije voeten gesteld. LONDEN Volgens het Britse observatorium Jodrell Bank zal het Russische ruimtevaartuig „Loena 16" tegen middernacht in een baan om de maan worden gebracht. Het Westduitse observatorium in Bochum heeft woensdagochtend vastgesteld dat de „Loena" binnen de aantrek kingskrachtvan de maan is gekomen. nieuwe groep 17 miljard en de Amrobank, die nu naar de derde schuift 15,3 miljard. De nieuwe naam van de combinatie wordt Coöperatieve Raiffeisen-Boe- renleenbank. Het hoofdkantoor wordt in Amsterdam gevestigd. Beide ban ken hebben samen 2800 filialen en 12.500 man personeel. Samen bezitten de twee banken een aandeel van 41 procent in de Nederlandse spaar- markt. Overweging Een van de belangrijkste overwe gingen van de besturen van de ban ken voor bundeling van krachten is geweest, dat hierdoor betere mogelijk heden worden geschapen tot het cre- eren van bankbedrijven van een bij de economische ontwikkeling aange paste omvang, zowel centraal als lo kaal. Met name wordt hierbij gedacht aan het intensiveren en verbeteren van de dienstverlening aan het pu bliek en aan het voorkomen van on nodige investeringen. Tevens heeft een rol gespeeld, dat de voortschrijdende concentratie in het coöperatieve bedrijfsleven het wenselijk maakt, dat de basis van de kredietverlening wordt verbreed. MADRID Er zijn tot dusver acht doden en twaalf gewonden geborgen uit het puin van het dinsdag in de Spaanse stad Almeria ingestorte flat gebouw. Men vreest dat nog tientallen bouwvakarbeiders onder de brokken beton van het bouwwerk, waarmee men tot de negende verdieping was gevorderd, bedolven liggen. De politie, die een onderzoek instelt naar de oorzaak van de instorting, heeft de architect en de uitvoerder in voorarrest gesteld. WASHINGTON Vlak voor de aankomst van premier Golda Meir heeft het ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekendgemaakt dat Israël het bestand in het nabije Oosten heeft geschonden door het maken van ongeoorloofde verken ningsvluchten. Premier Meir heeft dit bij haar aankomst direct ontkend. De bestandsschending werd be kendgemaakt door woordvoerder McCloskey. Wanneer en hoe vaak de ongeoorloofde vluchten zijn gemaakt wilde hij niet zeggen. Beschuldigingen van het blad New York Times als zou Israël ook nog zijn stellingen langs de oostelijke oever van het Suez-kanaal hebben versterkt, worden bestudeerd, zei de woordvoerder. Voetbalminnend Nederland is bedroefd. En met reden. Zel den beleefde het vaderlandse club voetbal een triestere dag dan giste ren. Feijenoord maakte in een niet geheel uitverkochte Kuip allerminst waar wereldkampioen te zijn. Landskampioen Ajax deed het in Ti rana al niet veel beter, hoewel het gelijke spel dat de Amsterdammers bevochten stellig meer perspectief biedt dan de draw waarmee Feije noord tegen Ut Arad genoegen moest nemen. Terwijl onze derde vertegen woordiger, PSV in een erbarmelijke wedstrijd met 21 het onderspit dolf tegen het Tsjechische Gottwaldow. Zie voor verder sportnieuws onze sportpagina. IN HET licht van de lastenverzwa ring voor het bedrijfsleven moet niet te lichtvaardig gedacht worden over het voorstel van de vakbewe ging de zogenaamde wiebeltax voor volgend jaar van drie op vier pro cent te brengen. Ook zal de vakbeweging in haar ver zet tegen de loonpauze er om moe ten denken, dat wanneer geen maat regel wordt getroffen ter beperking van de loonontwikkeling in 1971, dc lastenverzwaring voor het be drijfsleven wel eens zo groot zou kunnen worden, dat de conjuctuur doorslaat naar een te grote vermin dering van de investeringen en een te forse beperking in de groei van de werkgelegenheid. Dergelijke ge volgen bedoelt de vakbeweging niet. Bij de meningsvorming hierover bin nen het bedrijfsleven dient daarom erg zorgvuldig overwogen en erg voorzichtig gehandeld te worden. Vooral wanneer men adviezen aan de regering gaat uitbrengen. Kustvaarder gezonken IJMUIDEN DE Duitse kustvaar der Herta (299brt) is gisteren op ze ven kilometer van de pieren van IJmuiden gezonken. De zeskoppige bemanning is gered. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: ANTIEKMARKT GOUDA Soc. de Kunstmin, Boelekade zaterdag a-s. zondag 11 tot 22 uur van 11 tot 19 uur] Plaats: betaling per kwartaal (Hmaand. Mijn naam is: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de Jj map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1