2 nieuwe afgevaardigden van Rode Kruis naar Amman in België keer naar Europa Is het waar dat 'kaas uit het vuistje' de tanden van kinderen steviger maakt? PTT: Telefoneren wordt eigenlijk goedkoper Bedrijfswinst PTT steeg tot 260 min Overval op bank bleek oefening van de marine KLM samen met N ieuwzeelandse maatschappij? Detective schiet luchtpiraat neer Het kan verkeren... GOED DAT ER POLITIE IS. hulp aan VS willen buitenland wijzigen Noor gekozen tot voorzitter VN-assemblee Ook schepen verscherpen controle Nachtelijk i]\jxon voor tweede plakverbod Protesten tegen j gedwongen vertrek Rudi Dutschke WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1970 DEN HELDER Giilend sloegen publiek en lokettisten van een bank In Den Helder dezer dagen op de vlucht toen drie gewapende mariniers het gebouw binnenstormden en geld eisten. De door de directie gealar meerde politie rukte uit met groot materieel. Toen de situatie wat overzichte lijker werd bleek dat de overval een onderdeel was van de marineoefening 'Heisdeur'. Een hevig geschrokken oefeningsleider vertelde de politie la ter wat er eigenlijk aan de hand was. Op dat ogenblik, toen de situatie eigenlijk al opgehelderd was, stormde een in de buurt surveillerende agent, die door één van de gevluchte mensen op straat was gewaarschuwd, met het pistool in de hand de bank binnen. De mariniers moesten toch wel even mee naar het bureau om de af faire nog eens door te praten. Dat de oefening werd gehouden, was natuur lijk bekend, maar de burgerij moest hiervan niets of weinig merken. Gebleken is dat iemand heeft ver ruimd de politie en bankdirectie van tevoren op de hoogte te stellen, waar voor de marine dan ook uitgebreid excuus heeft aangeboden. DEN HAAG De KLM voert ori ënterende besprekingen met de Nieuwzeelandse luchtvaartmaatschap pij over mogelijke samenwerking als de maatschappij over enkele jaren met de DC-10 gaan vliegen. Als de samenwerking doorgaat be tekent dit, dat de twee luchtvaart maatschappijen samen de hele wereld omspannen. De onderhandelingen zijn op dit ogenblik overigens nog maar in het beginstadium. De eigenlijke bespre kingen beginnen pas als de nieuwe vliegtuigen in dienst worden gesteld. Verwacht wordt dat de samen werking hetzelfde karakter zal dra gen als die met de Venezolaanse Via- sa en de Philippijnse PAL. Deze maakt het voor de KLM mogelijk ook op plaatsen te komen, waar zij zelf geen landingsrechten heeft. V SAN FRANCISCO Een particu lier detective heeft gisteren op een binnenlandse vlucht van een Boeing 707 van Transworld Airlines in de VS een vliegtuigkaper neergeschoten. De kaper w^rd ernstig gewond. De man wilde de piloot dwingen naar Noord- Koreate vliegen. De detective schoot de kaper neer toen het toestel, dat 42 passagiers en een bem-inning van zeven leden aan had, in, San^Francisco was ge- tend. Het lékend of 5e kaper fewapend was. Dé particulier détectïévK Róbèiif cfe tfisco (341, maakte de vlucht als pas sagier mee. Hij moest een pakket aandelen veilig overbrengen van Los Angeles naar San Fiancisco. De vliegtuigkaper werd later geïdentifi- leerd als de 35-jarige Don Irwin uit Reseda in Californië. Hij is tekenaar van spotprenten. Ie zou het niet geloven! Ik liet 's om half twaalf nog even mijn hondje uit. Dat beest scharrelt wat tussen de rozen struiken in het plantsoen. Stopt zo'n auto met een blauwe lamp op.Politie! Wat doet u daar? Ik laat mijn hondje uit. Waar is dat hondje dan? Ik roepen en fluiten, maar komen ho maar! Of ik mijn papieren wou laten zien - maar wie heeft er nou papieren als hij om half twaalf nog eveir - enfin, een gezeur van jewelste! Toen ze eindelijk opkrasten had ik kou gevat. Zaten zeker om werk verlegen. Va n-de-week En of het inbrekers waren! Mijn vrouw lag er al in toen ik de gordijnen dicht deed. Achter kijk ik op het magazijn van een tassenfabriekje aan de straat achter de onze. En ik zag een ventophet dak rondscharrelen. Ik zeg tegen mijn vrouw„Geen licht maken! Ik ga de politie opbellen." Die kwam gauw ge noeg, maar toen was die man van dat dak al verdwenen. Ik dacht nog toen ik ging slapen: ze zullen wel hebben gedacht, dat ik er zo een ben, die zich van alles verbeeldt Maar de volgende dag nam een van die rechercheurs de moeite mij te komen vertellen hoe het was afgelopen- In die achterstraat hadden zij een man aange troffen, die beweerde, dat-ie zijn hond uitliet maar dat had hij niet kunnen waarmaken. Ze hadden hem het vuur na aan zijn schenen gelegd, en toen had hij doorgeslagen. Hij had op de uitkijk gestaan, en zijn maat hadden zij op het kantoor van die zaak gevon den. Die eigenaar van dat fabriekje is me nog komen be danken. Ik zei: laat maar zitten - Palestijnen stalen 2,5 min nit Swissair-toestel GENÈVE Twee nieuwe af gevaardigden van het internatio nale Rode Kruis in Genève zul len naar Amman gaan om de onderhandelingen met de Pa- lestenen over de vrijlating van de ruim vijftig gijzelaars voort te zetten. Het Rode Kruis nam gisteren het besluit ondanks de mededeling van het Volksfront dat de deur voor elke bemidde ling is gesloten. Het front wil nu alleen rechtstreeks Onderhandelen met Engeland, West- Duitsland ën Zwitserland. We kunnen niet eeuwig wachten, zo waarschuw de een woordvoerder van het front. Hij beschuldigde het Rode Kruis er van niet neutraal te-zijn geweest in zijn bemiddelingspogingen. De nieuwe Rode Kruis afgevaardig den zijn Pierre Boissier en Marcel Voisard. Boissier is vandaag naar Amman vertrokken, zijn collega, die WASHINGTON President Nixon heeft gisteren een verre gaande wijziging van de Ameri kaanse hulp aan het buitenland voorgesteld. In een boodschap aan het Congres stelt de Amerikaanse president voor om voor een groot deel af te stappen van de bilate rale hulp en in plaats daarvan de ontwikkelingslanden te hel pen via internationale orga nisaties. Volgens hem is de wereld in grote mate veranderd en verliezen de hui dige hulpprogramma's hun doelma tigheid. Het hulpprogramma van 1800 mil- loen dollar is dit jaar door het con- [res met 200 miljoen dollar bekort, naar. volgens president Nixon, „is iet antwoord niet de buitenlandse hulpprogramma's te staken maar ze te hervormen". Het Amerikaanse bureau voor in ternationale ontwikkeling zou lang zaam moeten verdwijnen en het aan tal Amerikaanse ambtenaren dat in het buitenland aan ontwikkelingspro gramma's werkt zou drastisch moeten verminderen. Dit is mogelijk als steeds meer Amerikaanse buiten landse hulp via multilaterale organi saties wordt geleid. De president stelt voorts een nieuw Amerikaans „internationaal veilig- heidsbijstandsprogramma" voor waarbij militaire hulp afzonderlijk zou moeten worden verleend. Nixon stelt het congres voor de hulp via internationale instellingen zo snel mogelijk te vergroten. Hij vraagt alle andere landen die ontwikkelings hulp verlenen de verplichting op te heffen voor hulp ontvangende landen voor de kredieten aankopen in het donor-land te doen Kaïro als standplaats heeft, reist naar Genève voor instucties en daar na pas naar de Jordaanse hoofdstad. De woordvoerder van het front waarschuwde dat elke poging om de gijzelaars te bevrijden, alleen maar het leven van de betrokkenen in ge vaar zal brengen. Pas nadat Israël zich principieel bereid zou hebben verklaard in te stemmen met de eisen van het Volksfront, zou dat land een lijst worden overhandigd met de na men van de commandostrijders die men vrij wil hebben. De Palestijnen beschouwen Amerika als hun vijand en stelden daarom de Amerikaanse gijzelaars op. een lijn met de Israëlische. Idiootgemanoeuvreer De woordvoerder betitelde het ge zamenlijk overleg der vijf betrokken landen (Amerika, Engeland, West- Duitsland, Zwitserland en Israël) als „idioot gemanoeuvreer". Deze landen hebben steeds vastgehouden aan een uitwisseling van „allen tegen allen", en afzonderlijke regelingen met de Palestijnen van de hand gewezen. In Rome heeft de pauselijke afge zant mgr. Jean Rodhain bij zijn te rugkeer uit Amman meegedeeld dat er „niets duidelijks" uit zijn bespre kingen daar naar voren is gekomen. Het was hem overigens opgevallen dat de gemoederen zeer verhit waren. Waarom, zo had men hem gezegd, interesseert u zich voor een handjevol Europeanen terwijl u zich bevindt onder twee miljoen politieke vluchte lingen, die al 23 jaar in de woestijn zuchten onder een bestaan dat heel wat ellendiger is dan dat van de gij zelaars waarover de beschaafde we reld zich opwindt? Dat hebben zelfs godsdienstige autoriteiten mij voor de voeten geworpen, vertelde mgr. Rodhain. Geld gestolen Het Volksfront zou voor het het vliegtuig van Swissair zaterdag op blies drie miljoen Zwitserse franc (bijna 2,5 miljoen gulden) hebben buitgemaakt. Een stewardess van het Swissair toestel zei gisteren voor de tv dat gezagvoerder Fritz Schreiber vlak voor het opblazen gedwongen was het toestel binnen te gaan waar hij geblinddoekt was en onder dwang van pistolen de plaats had moeten noemen waar het geld verborgen was. Minister Luns heeft gisteren voor zijn vertrek naar New York op Nou en of. Tanden en kiezen bestaan voor een groot deel uit kalkverbindingen. Om ze te 'bouwen en te onderhouden' moet er genoeg kalk komen. Waarvandaan? Uit zuivel- produkten zoals kaas: daar zit meer in en makkelijker opneem baar dan waar ook. Dus: als u uw kinderen een lekkere plak 'kaas uit het vuistje'meegeeft bij de schoolboterhammen, dan snoepen ze niet alleen veilig - ze voorkomen nog tandbederf ook. Belangrijk. Schiphol gezegd dat de landen van de Westeuropese Unie tijdens een be spreking in Rome richtlijnen hebben opgesteld ter bestrijding van de vliegtuigkapingen. Hij verwacht dat de luchtkaperij ook onderwerp van gesprek zal wor den op de Algemene Vergadering van de VN. Waarschijnlijk zal het voor stel van secretaris-generaal Thant de luchtpiraten door een internationaal tribunaal te laten berechten aan de orde worden gesteld. NEW YORK De Noor Edvard Mambro (59) is gisteren gekozen tot voorzitter van de 25ste zitting van de Algemene Vergadering van de VN. In zijn toespraak riep de nieuwe voorzitter op tot het zoeken naar nieuwe vormen voor de georganiseer de internationale samenwerking. Elk land moet leren zich de gemeen schappelijke belangen van alle lan den ter wereld aan te trekken; elke natie moet ervan doordrongen zijn dat de afhankelijkheid van elkaar een grotere internationale solidariteit vereist, aldus Hambro LONDEN Na de luchtvaartmaat schappijen treffen nu ook de grote scheepvaartmaatschappijen maatre gelen tegen het kapen. De veilig heidscontrole op de passagiers is ver scherpt. Een woordvoerder van „Cunard" van welke maatschappij de „Queen Elizabeth" 2- wekelijks tussen Enge land, Frankrijk en de Verenigde Sta ten vaart, zei dat vooral passagiers die binnen 72 uur voor het vertrek passage boeken, scherp in het oog worden gehouden. Soortgelijke controle vindt plaats op de ..France", die de wekelijke dienst op New York met de Cunard deelt. Begrafenispreek wekt woede politie BUENOS AIRES De Argentijnse politie heeft twee priesters gearres teerd om de woorden die zij gespro ken hebben bij een begrafenis. Verleden week werden twee jonge ren begraven, die omgekomen waren in een vuurgevecht met de politie. Zij zouden te maken hebben gehad met de moord op oud-president Aram- boeroe. Tijdens de rouwdienst hadden de priesters gezegd, dat de twee doden christenen waren en dat hun dood voor God iets vreselijks was. Zij wer den verder het type mensen genoemd, waaraan de jeugd van Argentinië een voorbeeld diende te nemen. De pries ters wordt nu ten laste gelegd, dat zij „de misdaad verdedigen en ophitsen tot geweld". BRUSSEL De Belgen mogen vart nu af aan tot 11 oktober (de dag van de Belgiscne gemeenteraadsverkiezin gen) van 's avonds tien uur tot 's ochtends zeven uur geen affiches plakken of verkiezingsleuzen aan brengen. In deze uren is ook het ver voer van verkiezingspropagandamate riaal, aff'.cnes en gevaarlijke materia len verboden. Overtreders van het verbod worden voor de iechter gedaagd- De maatregelen zijn genomen na het incident eind vorige week, waar bij leden van de Volksunie en van de Vlaamse militanten orde een affiche plakker van het Waalse Front des Franchophones (FDF1 tijdens een nachtelijke ontmoeting zo met knup pels bewerkten. dat de man stierf. Rijkswacht en politie zullen in de grote cenira patrouilleren en toezien op naleving van het verbod. WASHINGTON De Ameri kaanse president Nixon zal van 27 september tot 5 oktober een reis door Europa maken. Op het programma staan Rome, Londen en Madrid. Bonn en Parijs ko men daarin niet voor. Het zou ook de bedoeling van de presi dent zijn om een bezoek te bren gen aan Zuid-Slavië. Op 27 september komt hij in Rome aan voor een officieel bezoek van twee dagen. De volgende dag voert hij in het Vatikaan besprekingen met paus Paulus. Drie oktober vertrekt fiij naar Lon den voor een gesprek met premier Heath. Tijdens zijn bezoek aan Italië (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG De PTT heeft vorig jaar, inclusief postgiro maar zonder de Rijkspostspaar bank, een bedrijfswinst gemaakt van 260 miljoen, wat 70 mil joen meer is dan in 1968. De verbetering van het bedrijfsre sultaat werd volgens het zojuist ver schenen jaarverslag veroorzaakt door enige tariefsverhogingen en in be langrijke mate door een voortdurend streven naar efficiency. De PTT ontving ƒ46 miljoen door de verhoogde abonnementen op tele foonaansluitingen. Het aantal aange slotenen steeg met 137.462 tot 1.981.171. De opbrengsten van ge sprekken steeg met tien procent. Het aantal telexabonnees ging met 13,2 procent omhoog, de gesprekke- nopbrengst met 15,5 procent. Het ex ploitatieresultaat van de telegraaf dienst steeg van 8 tot 12 miljoen. De inkomsten van de postgiro ver toonden opnieuw een stijging. Het verschil met 1968 was 37,7 miljoen. Hiervan was ƒ23,1 miljoen te danken aan het teoenomen postgiroverkeer en 14,6 miljoen aan de stijging van het rendement. De netto-winst van de postgiro ging met 5 miljoen tot 20,8 miljoen omhoog. Het aantal rekeninghouders nam vorig jaar met veertien procent toe. Inmiddels is het aantal van twee mil joen overschreden. De financiële positie van de post is zorgelijk, vooral door de voortdu rende loonkostenstijging. Ondanks al le maatregelen tot verhoging van de doelmatigheid kon het exploitatiever lies vorig jaar nauwelijks beneden het peil van 1968 worden gehouden. Voor 1970 moet rekening worden gehouden met een stijging van het verlies tot 80 e 90 miljoen. Zonder de aangekondigde tariefmaatregelen zou het verlies in de komende jaren tot abnormale hoogte stijgen. zal de president ook de Amerikaanse Zesde Vloot in de Middellandse Zee bezoeken. Voorts staat een gesprek met David Bruce, de Amerikaanse delegatielei der bij het vredesoverleg in Parijs, op het programma. Zo'n ontmoeting behoeft niet noodzakelijkerwijs in Pa rijs plaats te hebben, zei woordvoer der van het Witte Huis, Ziegler. Waarnemers menen dat de reis vooral ten doel heeft de Amerikaanse aanwezigheid in het Middellandse- Zeegebied te bevestigen en het be lang dat de VS hechten aan de vrede in het Nabije Oosten. Hoewel de reis reeds lang tevoren zou hebben vast gestaan, zouden de data pas zeer kort geleden zijn gekozen in verband met de jongste gebeurtenissen, vooral in Jordanië. Madrid zou worden bezocht als be vestiging van de onlangs gesloten nieuwe overeenkomsten over de Ame rikaanse bases in Spanje. De Spaanse regering zou hebben aangedrongen op een bezoek van Nixon. Hij wordt vergezeld van zijn vrouw, minister van buitenlandse zaken Rogers en de adviseurs Kissinger (veiligheidszaken) en Daniel Moynihan. Nixon maakte zijn eerste reis als president naar Europa in maart 1969. LONDEN Een miserabel stuk onmenselijkheid dat in strijd is met de beste liberale traditie in Groot-Brittannië, zo veroordeelde de socialistische parlementariër Michael Foot gisteren het besluit van de rege ring om de vroegere Westduitse stu dentenleider Rudi Dutschke uit Enge- uitte wijzen. Rode Rudi, zoals hij in studenten kringen wordt genoemd, kwam inder tijd naar Engeland voor een medische behandeling nadat hij twee jaar gele den in Berlijn in zijn hoofd was ge troffen door een kogel. Gretchen Dutschke zei in een vraaggesprek met de BBC, dat zij en Rudi niet naar Duitsland wilden te rugkeren omdat hij dan weer in con tact zou komen met de studenten en niet de rust zou krijgen, die hij wilde. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG De nieuwe opzet van het telefoontarief volgend jaar betekent een ingrijpende wijziging, maar brengt in totaal voor de telefoonabonnees een verlaging mee. Aldus de PTT in een toe lichting op de nieuwe tarieven. Het symbolische tarief van één cent voor braillestukken en de ver zending van geluidsbanden voor blin den wordt afgeschaft Er zijn al meer landen waar deze dienstverlening gra tis is. Er komen twee tariven: een basis tarief van 10 cent per gesprek van onbepaalde duur binnen de eigen én aangrenzende sectoren, en een tarief van 10 cent per 33 seconden voor ove rig Nederland. Thans kost een lokaal gesprek (al leen eigen sector) 7 cent, een interlo kaal 7 cent per 30 of 20 seconden, al naar de afstand. Met andere woorden: telefoneren in de directe omgeving wordt duurder (een kleine 50 procent, in feite!) maar op grotere afstanden aanmerkelijk goedkoper. Braille gratis. Daarbij kömt nog het goedkope ta rief voor de avond (dan al na 6 uur i.p.v. 7 uur) en de weekeinden, dat de help van normaal wordt i.p.v. tweederde. Het abonnementsgeld gaat van 13,50 (kliene sector) naar 14,50 per maand, dat van 15 wordt l». Enkele andere tariefswijzigingen: Drukwerken en monsters: 0-20 gram van 12 naar 15 cent, 20-25 gram van 15 naar 20 cent, 50-100 gram van 20 naar 30 cent, 100-200 gram van 40 naar 50 cent. Aantekenrecht en express-stukken van 1 naar 1,25. Postwissels van 1 naar 1,25. Postincasso's eenmaal aanbieden van 0,80 naar 1, twee maal aanbieden van 1 naar 1,25. Brieven en drukwerken boven 250 gram worden na 1 februari gerekend tot pakjes (thans 500 gram). De ta rieven worden: van 250-500 gram van 0,60 of 0,80 naar 1; tot 1 kg. van 1 naar 1,50, tot 2 kg. van 1 naar 2, tot 3 kg. van 2 naar 2,50. Bestaande tarieven postpakketten worden 25 cent verhoogd, de zwaarste (7-10 kg.) met 50 cent. Grote partijen Er komt een nieuw systeem voor partijen post. Nu nog kunnen groot verbruikers kortingen op de algeme ne tarieven krijgen. Na 1 februari worden de tarieven voor partijen aangegeven in de vorm van netto prijzen. Voor zeer grote partijen wordt op het nieuwe netto-tarief een kwantum korting toegekend van 2 pet. voor 5000 tot 50.000 stuks en van 5 pet. voor voor meer dan 50.000. Onder bepaalde voorwaarden kunnen grootgebruikers nog een omzetkorting van maximaal 10 pet. krijgen. Ongeadresseerde huis-aan-huis-ver- spreiding gaat van 4 naar 5 cent. Het telexabonnement gaat van 120 naar 130 per maand. Binnenlandse telegrammen: tot en met 10 woorden van 3 naar 3,50. Elk volgend woord van 20 naar 25 cent. Telegraaf kwitantierecht van 40 naar 60 cent, afschrift telegrammen van 25 naar 35 cent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9