Rijkspostspaarbank Voetganger is veelal nog de paria van de weg ^jÜ rentetot 7% Werkgevers willen hervatting gesprek over extra uitkering Eis zeven maanden tegen bejaarde man Ondernemers: besparing overheid onvoldoende Kinderen met levensgevaar naar school Vrouw gedood na 52 huwelijksjaren Uit de Haagse hof geplukt alles goed en wel WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1970 (Van i ic.-econom. redactie) Deze cirkelvormige breedgestreepte roodwitte jurk trok sterk de aan dacht op de Vuokko voorjaarsmodeshow in Haarlem. Deze typische gebruikskleding is ontworpen door Vuokko Eskolin-Nurmesniemi. DEN HAAG De werkgeversorga nisaties in het bouwbedrijf hebben de bouwvakbonden vannacht telegra fisch uitgenodigd het mislukte over leg over ebn extra uitkering op korte termijn te hervatten. De bonden heb ben de uitnodiging aanvaard. Moge lijk zal het gesprek nog deze week worden gegvoerd. Ook het overleg tussen Philips en de metaalbedrijfsbonden over de ƒ400 wordt hervat, eveneens op uit nodiging van werkgeverszijde. Dat gesprek zal morgenochtend worden gehouden, nadat de bonden hebben laten weten alleen te willen onder handelen als het gesprek „zinvol j blijkt te zijn". De uitnodiging van Philips is ge- j komen na een dringend verzoek van j de gezamenlijke ondernemingsraden j van dit concern aan de directie om het overleg op centraal niveau te her openen. De stakingen in de Philips- bedrijven zijn nu opgeheven in af wachting van de resultaten van het nieuwe beraad. Zoals bekend wilde Philips aanvankelijk niet verder gaan dan een uitkering van ƒ200, evenals drie andere grote concern: Akzo, Uni lever en Shell. Stakingen In diverse bedrijven van Akzo en Unilever duren de stakingen voort en breken nieuwe stakingen uit. De Akzo-directie heeft de vakbonden gisteren voorgesteld de Stichting van de Arbeid te verzoeken nogmaals centraal landelijk overleg over de 400-kwestie te voeren, maar de vak bonden hebben deze suggestie afge wezen omdat zij vinden dat de over eenkomst in de stichting „volkomen duidelijk" is. Maar de vakbonden hebben deze| suggestie afgewezen omdat zij vin den dat de overeenkomst in de stich ting „volkomen duidelijk" is. Zoals bekend heeft drs. S. C. Bakkenist, lid van de raad van beheer van Akzo en voorzitter van het verbond van (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Een jaar van 'oetgangersellende ligt weer ichter ons. In 1968 waren in ons land 20 percent van het totaal ge dode verkeersslachtoffers voet gangers (589). Nog ontstellender is het aantal kin- derverkeersongelukken. In geen enkel and in Europa komen jaarlijks, ver- ïoudingsgewijs, zoveel kinderen om n het verkeer. Meer dan de helft van alle in het verkeer gedode en gewon de voetgangers is jonger dan 15 jaar. Dat is in geen enkeiland zo hoog". Dit zei vanmiddag mévrouw V. I. van der Does-Enthoven, presidente ran de Nederlandse Vereniging be- seherming voetgangers, die vandaag Ijlde jaarlijkse vergadering hield. Prioriteit S! Mevrouw Van der Does stelde, dat randaag het gemotoriseerde verkeer irioriteit heeft. „Dit leidt bijvoor- leeld tot het accepteren van wonin- waarvoor geen trottoir ligt. Waarom moet de dorpsjeugd over de 'ijbaan naar school? Waarom moet de Jejaarde dorpeling met levensgevaar laar de winkel lopen?" De problemen liggen volgens de iresidentè voornamelijk in de dorpen net 20.000 inwoners en minder. „U Zoudl schrikken van het aantal Ne derlanders dat door de autoriteiten als paria wordt behandeld en geen foetnad heeft. We leven in een land, waar de leerplicht bestaat, maar vaar de kinderen gedwongen worden Ver de rijbaan nvet levensgevaar aan e'"ï plicht te voldoen. Ja zelfs de schoolbus kan nog niet worden ingezet voor hun beveiliging, als de gevaarlijke weg korter is dan 4 Uil. De Maasdijk bij 's-Gravenzande is ilangs over de gehele r kruin ge asfalteerd en nu de kuilen zijn ver- Iwenen, is ook de maximumsnelheid 'Pgeheven. Daar moeten kinderen onder enige bescherming naar de lushal te lopen" en oversteken." getreden. Parkeren op- hét trottoir is de slechtste oplossing. De sterkste neemt zijn recht ten koste van de voetganger. Parkeren „Mèar het kost geen cent. Het kost wel kinderlevens. Kinderen wordeh toch al te vaak te laat gezien als ze de straat oprennen, tussen de auto's door, maar parkeren op de trottoirs vermeerdert deze risico's". Met een diepe buiging naar de „eisen van het snelverkeer" en een prullenmand naast de leunstoel, laat men de klachten over zich heen gaan. De VBV beveelt als remedie "off street parking" aan, waarbij men ge dwongen wordt de auto op daarvoor ingerichte plaatsen te parkeren. Mevrouw Van der Does beklem toonde, dat de meeste kinderen die in het verkeer de dood vinden de leef tijd van acht jaar nog niet hadden bereikt. Vooral opvallend is, hoeveel kinderen buiten de bebouwde kom in het verkeer omkomen. Speelterreinen Ook duidde zij de gevaarlijke speelterreinen aan, waar toestellen staan, die voor oudere jeugd wel ge schikt zijn, maar niet voor kleuters. De presidente kondigde aan dat deze maand speciaal ontwikkelde kinder laarsjes in de handel zullen worden gebracht. Deze laarsjes, die een verende zooi hebben, zijn sterk re flecterend. Ook de bejaarden hebben veel te lijden van het verkeer. "Snelheden vervullen hen met angst, ze zijn bij het oversteken in levensgevaar. Wat tellen mensenlevens eigenlijk, als het gaat om het vervullen van de wensen van hel snelverkeer? De vereniging ontvangt veel klachten van bejaarden over afbuigend verkeer. Nederlandse ondernemingen, een be langrijk aandeel gehad in de tot standkoming van het 400. akkoord I in de Stichting van de Arbeid. Het is niet uitgesloten dat de werk geversorganisaties een nieuwe verga- dering van de stichting zullen vragen, om met de vakbeweging tot een na dere gezamenlijke uitleg van het om streden akkoord te komen, maar het is in dat geval zeer de vraag of de vakcentrales daaraan behoefte zullen j hebben. De raad van bestuur bouwbedrijf, I waarin de werkgeversorganisaties in deze sector samenwerken, heeft tot gisteravond laat vergaderd voor be sloten werd de vakbonden voor een nieuw gesprek uit te nodigen. Zoals bekend wilden de werkgevers in de bouw aanvankelijk geen enkele aanbeveling voor een extra uitkering doen. Of zij daartoe nu wel bereid zijn is nog een open vraag. Mogelijk ook, zo wordt in vakbondskringen verondersteld, is het besluit tot her vatting van het overleg ingegeven door het feit, dat de uitspraak in het door de werkgevers tegen de vak bonden verloren kort geding voor een belangrijk deel gebaseerd was op de overweging dat de werkgeversorga nisaties niet tot onderhandeling be reid waren. Overeenstemming Intussen zyn elders weer nieuwe akkoorden over de extra uitkering tot stand gekomen. Het belangrijkste daarvan werd bereikt voor de 7500 werknemers in de sigarenindustric, die bereid is de 400 in twee etap pes te betalen, 200 op 1 oktober en 200 op 1 december. In de zuivelindustrie zijn de werk gevers bereid de 400 in etappes uit te betalen, maar zij willen de indexe ringsclausule buiten werking stellen. De vakbonden gaan daarmee niet akkoord. Morgen wordt het overleg hervat. Land- en tuinbouw Ook in de hoofdafdeling sociale za ken van het Landbouwschap is de uit kering ineens ter sprake gekomen. De vakbonden voor de werknemers in de land- en tuinbouw hebben een eenmalige uitkering van 200 ge vraagd alsmede een extra toeslag van 13 per week gedurende 20 weken. De centrale landbouworganisaties, die zoals bekend het akkoord in de Stichting van de Arbeid niet hebben onderschreven, zullen zich daarover op 23 september beraden. De werkgeversorganisaties in de suikerverwerkende industrie zullen adviseren-op 1 oktober een voorlopige extra uitkering te doen 225, daarna zal met de vakbonden over een defi nitieve regerling worden gesproken. SPAARBANK Jimi. INVOLG 999-123 Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatsel'^e kcopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Civiele verdediging in het gedrang DEN HAAG De in de afgelopen jaren in het kader van hel vierjaren plan voor de civiele verdediging be schikbaar gestelde bedragen en het thans op de begroting voor 1971 opge voerde bedrag, zijn niet toereiekend voor een volledige uitvoering van de in 1967 opgestelde plannen. Bepaalde gedeelten van het civiele verdedi gingsplan zijn en moeten worden ge temporiseerd. Aldus de memorie van toelichting op de begroting van alge mene zaken. Het doel van de civiele verdediging blijft in de eerste plaats gericht op het treffen van maatregelen ter besscherming van de bevolking tegen de directe gevolgen van oorlogsge weld. Ook tracht men voorzieningen te treffen die een voortzetting van het bestuur zo goed mogelijk waar borgen. In 'Artis Amsterdam is een tapir geboren en menselijke begeleiding bij de verzorging is onontbeerlijk: het beestje laat dit dan ook tevreden over zich heen gaan. De huidige parkeernood in de Woonwijken leidt ertoe dat de voet- gangersveiligheid met voeten wordt Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. DEN HAAG Het Kon. Ver bond van Ondernemers is zeer teleurgesteld over de miljoenen nota. De reeds lang bestaande onevenwichtigheid in de sociaal- ïconomischc sector wordt niet bestreden, laat staan ongedaan gemaakt. Teleurstelling ook over de bijdrage i Van de regering zelf. Tegenover ruim miljard meer opbrengst aan de ont- 'an^stkant. stelt de overheid zelf een 1 besoaring van 140 miljoen, wat nog 1 leen i procent van de totale over- jv'dsuitgeve van 30 miljard is. aldus i ondernemers. Andere commenta ren op de miljoenennota. PSP-fractievoorzitter drs. Wieben- ga: „De regering wil wel een loon- pauze. maar geen prijsstop. Dat is uiteraard volstrekt onaanvaardbaar". Zijn totaal indruk: een beleid èat volgens verwachting, volstrekt conservatief blijft. Niet scheppend en vooruitziend, maar de ontwikkelingen moeizaam volgend. VEssentiële struc turele veranderingen worden, aldus Wiebenga in de miljoenennota, niet aan de orde gesteld. De ANWB: De regering heeft de zeer noodzakelijke verhoging van de inkomsten van het Rijkswegenfonds eenziidig verhaald op de weggebrui ker. Zij is ten aanzien van het niet nakomen van toezeggingen van de re gering over financiering van het fonds zo langzamerhand heel wat ge wend. „Wat nu is gebeurd slaat ech ter al het voorgaande". Was hel gisteren een dag waarop Den Haag weer even "residentie" kon tim maandag hadden we een bescheiden voorproefje. Prins Bernhard opende het hernieuwde gebouw va'.T het A.N.P., de voedster aller Nederlandse kranten, in de Haagse Parkstraat. Omdat het bureau van de Nieuwe Haagse Crt. er, wat men noemt, op een steenworp a Mand van ligt. vlagden we met de ar.dere buren. En hingen uit de ramen zo tegen de tijd dat de Prins verwacht werd. Om de hoek van de Mauritskade versch >en een zwart-, auto met stan daardDaar is ie" riepen we met gepaste eerbied en geestdrift. En bo gen ons even later weer over tikma- chien en telefoon. Behalve die ene. die nog even draalde. Een minuut of vijf later was ook die weer op di vaste plek en zei volctsan: „De Prins is binnen" Er o.itsDon zich een vriendschap pelijk twistaesDrek. wie nu eigenlijk wie W3S. Wij hielden vol dat de auto-mei-standaard prinselijk was. maar dia pne hield stokstijf vol, dat de Prins pas later was gearriveerd. Enfin, de teerling was-geworpen, de tw'ifel gezaaid het naadje van de kous zoek Dies zwoeren we beiden het be wijs van onz^ beweringen te leve ren. Hingen van twaa'f uur af uit de ramen, vanwaar we net de zwarte auto's en de paar politiemensen op ANP's stoep in de gaten konden houden. Een oudpapierophaahvagen, een ""tod bestelpostautootje laadden in en uit, het verkeer raasde in slierten langs ^geen afzetting, nau welijks extra drukte Eindelijk, veertien over twaalf... Sbiiiilaanl een agrnt zegt iets tegen de chauf feur van een der wagens. Die stapt uit, knut om de auto en opent een portier. Het voorportier.. „Voor de rechercheur", weet een van ons. Maar er stap één meneer in en verder is er niemand, behalve dan de chauffeur, die al achter het stuur zit. De wagen glijd* weg. pal langs onze uPkijkpost. Een witte anjer, de Prins, naast de chauffeur. Geen standaard, alleen het nummer op de achterkant, AA. We kunnen het goed zien, want de auto m iet in slakkc-gang aansukke len achter een zware vrachtwagen, die net oe Oranjestraat uitgedraaid Weer ven zwarte auto, achterin minister Klompé, in geanimeerd ge sprek met een meerijder. Wat verslagen stor.cen we daar bij het raam. Was die standaard nu een hallucinatie geweest? Gewoon den ken dat je iels zie+, omdat je ver wacht cial heter is? Maar or staat nog een zwarte auto. de chauffeur 'oopt er net om heen... neen opent nog nie* het portier.„hij gaat naar de voorkant en ziet.„hij trekt de zwart lerer hoes van het wimpe mastje en ee" fraaie, grote gouden standaard ontplooit zich.. Een minuut later zoeft de wagen langs, een heer achterin.,.. Het wa pen van de province herkennen we aan de leeuw in kee' van de stan daard. De lijst van genodigden leert ons wie de passagier achterin is...de plaatsvervangend commissaris der Koningin, prof. dr. J P. van Praag. Gede voteerde van Zuid-Holland. Datwaten we alweer.. ARNHEM Twee en vijftig troosteloze huwelijksjaren had hij achter de rug, de 79-jarige Hubertus J. M. C. uit Beek bij Nij megen. Zijn vrouw legde het aan met haar eigen broer, later zelfs moest Hubertus C. zich onder curatele laten stellen om de steeds weer dreigende echtschei ding te ontlopen. Want hij kende maar een schrik beeld: uit zijn vertrouwde omgeving te worden gehaald, alleen en eenzaam zijn oude dag te moeten slijten.All es was béter dan dat, zelfs het leven naast zijn veeleisende vrouw. Op 8 maart van dit jaar stak Huber C. (een verzekeringsinspecteur) zijn 74-jarige echtgenotp neer, nadat ze vredig naar de televisie hadden zitten kijken. Die middag ha zijn jongste zoon hem keihard de deur gewezen: „Je moet maar weggaan, en die cura- tele, die heffen we niet op." De hoop weer vrij man te zijn werd met één klap de bodem ingesla gen. „Dit is onrechtvaardig", had hij gedacht. „Al die tidj toen zij ziek was. een half jaar lang, heb ik haar j liefdevol verpleegd en nu word ik weggestuurd". Keukenmes Het was eigenlijk het telefoonge- sprek van zijn vrouw met de jongste ,zoon, die avond, dat hem naar het geukenmes deed grijpen waarmee hij even later zijn vrouw een regen van steken toebracht. Ze moet op slag dood zijn geweest. „Nooit, nooit eerder heb ik er aan gedacht haar dood te maken. Wat meneer de officier zegt, moord met voorbedachte rade en kalm overleg, dat was er helemaal niet bij", zo snikte de oude man gisteren voor de rechtbank in Arnhem. „Ik mocht niet meer thuis komen", i dat was het waarom Huber C. zijn verstand verloor. „Anders zou ik toch nog geen vlieg kwaad kunnen doen", I voegde hij er aan toe. Achteraf her innert hij er zich helemaal niets meer van. Geen spijt Dep resident, mr. B. W. van Hou ten: „U hebt anders tegen de politic gezegd dal ze net op tijd waren, an ders was u aan u zelf begonnen. En u hebt ook gezegd: ik heb er geen spijt van, want ze heeft mij hel leven vijf tig jaar lang zuur gemaakt". „Ik weel van niks. ik was te opgewonden", antwoordt Huber C. Dep resident vraagt hem naar zijn toekomst. In een bejaardentehuis, want Huber C. is doodsbang voor ter beschikkingstelling. „Ik heb die cura tele ook altijd als een vernedering gezien. Ik ben nog goed bij, vraagt dat maar aan de psychiaters. Liever zit :k in de gevangenis dan dat. In het huis van bewaring zijn ze lief voor me geweest. Veertien dagen heb ik ge huild, maar ze hebben mij daar ge kalmeerd en iets te doen gegeven". Drama De officier van justitie, mr. Boe kraad sprak in zijn requisitor over een „fnmens, menselijk' dtama". Hoe is het mogelijk dat een bejaarde man zijn bejaarde vrouw na meer dan 50 jaar huwelijksleven om het leven brengt? De psychiaters hebben gepro beerd achter dit raadsel te komen na een multidisciplinair onderzoek. Ze kwamen tot de conclusie, dat hier geen sprake is van een door en diir zieke man. Hij is in staat normale contacten te onderhouden, is intelli gent en heeft een uitstekend geheu gen. „Het was een zaak van een heel leven lang", zei de officier van justi tie. „Het is een relaas met eigenlijk alleen dieptepunten". Mr. Boekraad stelde uiteindelijk vast dat er onvoldoende grond wsa om van moord m^t voorbedachte rade te spreken. Hij vroeg zeven maanden gevangenisstraf, gelijk aan het voor arrest, en onvoorwaardelijke tb.r„ om daarmee C. in een soort bejaarde- nirnichting te kunnen krijgen. „Het heeft hem", zo haalde de offi cier nog aan uit een rapport van een van de vele deskundigen, zijn leven, lang aan zelfkritiek ontbroken. Dat maakte hem vaak vijandig tegenover anderen. Die agressiviteit zat er wel in". Hij vond dan ook* Huber C. in dit geval verminderd toerekeningsvat baar. De raadsman, mr. F. Sassen uit Nijmegen, schakelde eveneens de: voorbedachte rade uit. De omstandig-^ heden werden rijp voor een explosie," nadat verdachte's zoon het verlos sende woord ten aanzien van de scheiding en de curatele niet had uit- gesproken en de zijde van de moeder had gekozen. 1 De raadsman noemde zijn bejaarde cliënt een zeer beklagenswaardig* man. Hij verdient mededogen: zijn kinderen en kleinkinderen hebben zich Van hem gedistancieerd. Alleen een zuster bemoeit zich nog met hem, maarzij verlaat binnenkort het land. Kamerverhuur U hebt goede redactionele woorden geschreven onder het opschrift „Fiscus contra zelfbewoners". Maar nu een an dere zaak. Tot voor een paar jaar kon de opbrengst van kamerverhuur wor den ondergebracht pij het arbeidsin komen van de echtgenote en zodoendê tol ƒ500 worden afgetrokken van hét belastbaar inkomen. Zou de staatssecretaris niet kunnen overwegen, deze regeling weer in te voeren? Dat zou animerend werken op het ter beschikking stellen van kamers voor studenten. Dat zou bijdragen tot leniging van de kamernood in de uni- versiteits- en hogeschoolsteden. Delft C. D. Goudappel Soeharto (3) Als niet-kerkelijk christen is het mij. een raadsel hoe men tijdens het be zoek van Soeharto kerken beschikbaar kon stellen als onderkomen voor de politie. Deze gebouwen zijn er niet om als bunkers te fungeren, van waaruit de politie met overvalwagens, gehelmd en. bewapend, charges uitvoert. Ook al brengt dit geld in de krappe kerkelijke kas. de kerken behoren eert plaats te zijn voor gebed, bezinning, liefde en verdraagzaamheid. Het „op- treden" van de politie deed me overi gens duidelijk herinneren aan de jaren '40-'45. Het was ver beneden de maat. Den Haag H. Hiemstra Sport verdwazing Wanneer men nog in de mening mocht verkeren dat sport verbroede ring kweekt, dan komt men na het lezen van het verslag van de wedstrijd; Feijenoord Estudiantes wel tot an dere gedachten. Na het lezen van de wandaden die door de spelers in het stadion zijn gepjeegd, geven de Feije- noord-spelers als volgt hun gedachteif weer over hun Argentijnse tegenstan ders: „Het zijn viezerikken" en „tegen- die beesten spelen we niet meer". Het zijn woorden die te denken geven! - Wat er van die beschuldigingen ook waar moge zijn. één ding staat vast: met echte, eerlijke sport heeft dit hele gedoe niets te maken. De sport zoals we die tegenwoordig kennen (vooral de voetballerij) is. doordat het geheel tot een geldzaak gemaakt is, een dwa ze, materialistische vertoning gewor den. Wie de meeste tegenstanders in het ziekenhuis kan schoppen, heeft de grootste ,kans op de overwinning. Het lijkt wei oorlog in het klein. Het publiek vraagt er trouwens om: hoe meer sensatie hoe liever. Over li-' ehamelijk letsel haalt men de schou ders op. De overwinnaars worden he melhoog bejubeld alsof het grote hel den zijn. In werkelijkheid zijn zij ech ter niet meer dan vee, dat voor fabel achtige sommen geld aan andera clubs wordt „verkocht". Rotterdam A SBH Dommelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7