PTT jaar verhoogt volgend vele tarieven Nieuwe leiders in Jordanië Commentaren r k Complot minister tegen Luns I I Lokaal telefoneren 10 cent per gesprek Drukwerk gaat van 12 naar 15 cent Kloos negeert uitgestoken 'tand van minister Roolvink Ie Het Kwartet epftfiuk het mm Minder buiig Drie mensen in auto verbrand Bewindsman zwaar bewaakt Nieuwe leidse Gnirant Woensdag 16 september 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ootdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Koninklijke familie verscheen f gistermiddag na de opening van ie Staten-G ener aal op het bal kon van het paleis Lange Voor hout. Prins Bernhard houdt de regen stroomde neer de paraplu voor de Koningin op. Verder v.l.n.r. mr. Van Vollen hoven, prinses Margriet prinses Beatrix en prins Claus. DEN HAAG De PTT gaat volgend jaar tariefsverhogingen invoeren. Met ingang van 1 janu ari wordt het abonnementsgeld voor de telefoonaansluiting met één gulden per maand verhoogd. Tarieven voor binnenlandse tele grammen, het maandelijkse telex abonnement en enkele telegramtarie ven voor het buitenland worden in januari eveneens verhoogd. Per 1 fe bruari volgen tariefsverhogingen voor drukwerken (bv. tot 20 gram van 12 naar 15 cent), pakjes, postpaketten, periodieken, aantekenreeht en spoed bestellingen. Rond het begin van het nieuwe jaar wordt tevens van kracht een ge heel nieuwe tariefstelling voor tele foongesprekken. Het lokale tarief van zeven cent voor een gesprek van on bepaalde duur wordt tien cent, maar voor dit dubbeltje kan een veel gro ter gebied zonder tijdstelling worden bereikt. Het nieuwe basistarief gaat nl. gel den voor de eigen sector van de tele- Dreigement stakingen te steunen Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Rool- ink van sociale zaken heeft gis- iravond voor de televisie niet rillen zeggen, dat hij bereid is et fel omstreden artikel 8 uit e loonwet te schrappen. Het zou een wetswijziging beteke- en en hiervoor moet eerst volgens wettelijke bepalingen advies wor- en gevraagd aan de SER. „Het zou nbehoorlijk zijn", zei minister itool- „dat ik nu al in het publiek ijn mening zou zeggen." Overigens liet minister Roolvink >or de camera's duidelijk de uit stoken hand naar de vakcentrales waarover wij gisteren' he chtten. NVV-voorzitter Kloos wilde echter ize hand niet accepteren. Hij liet pten niet aan het SER-advies, waar- ook artikel 8 ter discussie zou orden gesteld, mee te werken. Initiatief Op de vraag van D'66-fractieleider Mierlo hoe de minis tbr tegen- er het initiatiefontwerp van D'66 aat om artikel 8 te schrappen en of dan weer met de premier aan de nd in de Tweede Kamer zou ko en, antwoordde de minister niet. dij wilde het oordeel over het twerp eerst aan de Tweede Kamer erlaten. Mr. Van Mierlo heeft van- ag inmiddels het ontwerp bij de leede Kamer ingediend. De Kamer bepaalt wanneer het lorstel wordt behandeld. "Wanneer it ontwerp wordt aanvaard, kan de iinister de wijziging naar believen pi of niet overnemen. De heer Roolvink liet duidelyk erken veel te wille ndoen om het 'erlcg tussen de regering en de kbeweging weer op gang te bren- n. „Het gaat niet om prestigeverlies gezichtsverlies, het gaat om de ak", zei dc heer Roolvink. „?«laar", •egde hij eraan toe, „iedereen kan zien wie mijn uitgestoken hand Tegen loonstop •ijdens de discussie over de rege- igsmaatregelen spraken mr. Van ven, de voorzitter van de Chr. srkgevers en NVV-voorzitter Kloos 'h duidelijk uit tegen een loonstop. De heer Kloos: het effect van het koord in de Stichting van de 'beid over de 400 wordt volledig 'iet gedaan. Mr. Van Boven: we hadden de golf n loonsverhogingen wel kunnen in- nirnen, maar nu door de aankon- 'ing van de loonpauze gaat de vak weging vechten om nog zoveel ogelijk voor 1 januari binnen te ijgen. Drs..SchmeIzer, fractievoorzitter van KVP, wilde niet over een loonstop een loonpauze spreken. Het gaat een afremming van de 'oonstij- ngcn. Ook minister Roolvink wees °P. dat nergens in de Troonrede of 1 de adviesaanvraag aan de SER het °ord „loonpauze" voorkomt. De heer Kloos verklaarde nog, dat vakbeweging zich nooit bij een °npauze zal neerleggen. „Wij zullen", reigde hij, „ons niets aantrekken van uitspraken van regering en par lement". Vraag: „Wat betekent dat?" Kloos: „Dat betekent, dat we gewoon de sta kingen gaan steunen." Drs. Den Uyl, fraktievoorzitter van de PvdA, zei in de felle discussie, dat de minister met zijn loonpauze de „misdaad" van vroeger herhaalt. „Maar ik moet die loonpauze nog zien wanneer er geen overeenstemming wordt bereikt met de werkgevers en werknemers". Beloonde moed ARP-fraktieleider Biesheuvel wilde niet meedoen aan de discussie over artikel 8 of artikel 10 van de loonwet. Het belangrijkste is de bestrijding van de inflatie en het veilig stellen van de werkgelegenheid. Overigens zag mr. Biesheuvel voor de heer Kloos geen zinnig argument meer om zich aan het overleg in de SER over de loonvraagstukken te onttrekken. Op de vraag of hij met zo'n on- sympatiek pakket maatregelen van de regering wel de verkiezingen in durf de gaan, antwoordde mr. Biesheuvel, doelend op het uitstel van belasting verlagingen in het verleden door dr. Zijlstra, dat politieke moed wel door de stembus wordt beloond. Het zijn altijd de ogen die het eerst van liefde spreken. DIANE Vanneer kan ik bokslcs gaan ne men?" IIm.hi» Waler Hoog water; 17 september: Rot terdam le getij 6.03, 2e getij 18,07; Scheveningeri 4.00-16.23; Vlissingen 2.55-15.03; Willemstad 6.24-18.45. /on en maan 17 september zon op 6.17; onder 18.51; maan op 19.13; onder 9.05; 22 september L.K. DE BILT Het onbestendige weer in West-Europa wordt ver oorzaakt door een depressie bo ven de Duitse Bocht, die in het afgelopen etmaal in diepte toe nam. Aan de achterzijde van deze depressie passeerde een trogvormige storing, gevuld met zeer onstabiele lucht. Vrijwel overal kwamen regen- en on weersbuien voor. Ook wakkerde in de ochtend de wind aan de kust tot hard of stormachtig aan. Vandaag trok de depressie verder weg naar het noordoosten. Ze wordt ge volgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk, die morgen een weersverbetering zal brengen. De wind krimpt naar west tot zuidwest en neemt in kracht af. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: twee tot negen; min. temp.: omstreeks normaal, max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.2 cm (1002 millibar) stij gend foonabonnee en de direct aangren zende omliggende sectoren; voor het telefoonverkeer met andere delen van het land buiten die sectoren wordt één tijdtarief van kracht dat veel la ger is dan het huidige. Het goedkope tarief des avonds en gedurende de weekeinden het vrije tijdtarief wordt nog goedkoper nl. de helft van hét normale tarief (nu tweederde). Bovendien wordt het tijdstip van ingang van zeven uur 's avonds vervroegd naar zes uur. Het huidige zgn. nieuwsbladtarief voor nieuwsbladen in engere zin (d.w.z. tegen abonnement verkrijgba re kranten die niet dagelijks, doch ten minste eenmaal per week ver schijnen) wordt niet verhoogd. De niet over de gehele linie door te voe-, ren tariefsverhoging is voor de PTT noodzakelijk, omdat zich sinds 1969 het laatste jaar waarin tariefsver hogingen plaatsvonden zowel lo.- nen als priizen en rente gestegen zijn. Produktiviteitsverbeteringen hebben evenwel een deel van de lastenver zwaring opgevangen. Verliezen De verhoging van de posttarieven is nodig ter afremming van de stij gende verliezen bij het onderdeel post. Zonder de verhoging zou de post in 1971 ƒ110 miljoen (in 1969 nog ƒ38 miljoen) en op langere termijn meer dan 200 miljoen per jaar verlies lij den. Als gevolg van de tariefaanpas sing wordt het tekort in het volgend jaar teruggebracht tot ruim ƒ50 mil joen. De verhoogde opbrengst van de te lefoonabonnementen wordt gecom penseerd door de verlaagde opbreng sten van de telefoongesprekken als gevolg van de nieuwe tariefstructuur. In totaal betekenen de verhogingen en verlagingen een gemiddelde prijs stijging van alle PTT-diensten geza menlijk van 2,8 procent ten opzichte van 1969, ofwel van 1,4 procent per jaar. De bedrijfswinst van de PTT be droeg vorig jaar ƒ260 miljoen (Meer hierover staat elders in dit blad). BREDA Een aanrijding op de Noordelijke Rondweg by Breda heeft afgelopen nacht aan drie mensen het leven gekost. Een vierde raakte zeer ernstig gewond. Een personenauto, die uit het cen trum kwam, verleende geen voorrang aan een vrachtwagen op de Nieuwe Kadijk, de voorrangsweg. De perso nenauto vloog in brand. Voorbijgan gers konden de bestuurder en diens vrouw nog uit de brandende auto ha len. De bestuurder, de 29-jarige P. Nieuwlaat, adjunct-directeur van een tehuis voor werkende jongens in Bre da, was toen al dood. Zijn vrouw had ernstige brandwonden opgelopen. Het echtpaar G. Akkermans, dat achterin de auto zat, kwam in de vlammen om. DEN HAAG Het Tweede kamer lid Drs. de Boo (CHU) verzoekt de regering maatregelen te treffen naar aanleiding van de grote moeilijkhe den, waarin de Westlandse tuinders zijn komen te verkeren als gevolg van de recente stijging van de stook- olieprijzen. Gezien het feit dat het gebruik van stookolie voor kasverwarming in het Westland een groot 'aandeel heeft in de luchtverontreiniging in de Haagse agglomeratie en de voor de tuinbouw nauwelijks meer op te brengen stook- olieprijzen, dringt Drs. de Boo er bij de regering op aan de omschakeling van stookolie op aardgas te bevorde ren. VAN BERKELS MELK GOED VOOR ELK Telefoon 176551* Het oorlogsbeeld verandert snel. i Kompong Thom. Gisteren werden zij Hier praten twee Cambodjaanse j met nog vierduizend andere soldaten soldaten nog gemoedelijk met een oor de opstandelingen omsingeld, groepje monniken tijdens een off en- j De beslisèende slag wordt binnen- sief, dat de weg moest vrijmaken kort verwacht, naar de belegerde provinciehoofdstad I Uitgestoken hand EEN goed contact tussen regering en georganiseerd bedrijfsleven is al tijd belangrijk, maar zeker in een tijd van grote sociale spanningen en economische moeilijkheden. Kortgeleden heeft de vakbeweging gemeend geen gebruik te moeten maken van een uitnodiging van de regering tot een gesprek over de. sociaal-economische situatie. Dit gesprek had wellicht van belang kunnen zijn voor de daarna ge volgde golf van onrust, die er ova» ons land is gekomen. Oorzaak van het uitstel van het ge sprek was de afwijzende houding van de vakbeweging ten aanzien van artikel 8 van de nieuwe Loon wet, waarin de regering de be voegdheden heeft gekregen de ver bindend verklaring van een cao voor een bepaalde bedrijfstak te weigeren. Een langer uitstel van een goed con tact tussen regering en georgani seerd bedrijfsleven is thans echter om redenen van nationaal belang niet meer aanvaardbaar. De vak beweging mag niet langer volhar den in haar zwijghouding, vooral nu van regeringszijde duidelijk is te verstaan gegeven, dat al of niet handhaving van, artikel 8 voor dit kabinet geen halszaak is. Wanneer de SER de regering zou adviseren tot schrapping van artikel 8. dan is hierover met minister Roolvink te praten. De vakbeweging dient nu het gesprek met de regering en het loonoverleg op centraal niveau in SER en Stich ting van dc Arbeid te hervatten. In de huidige moeilijke economische situatie is het dc plicht van de vakbeweging de uilgestoken hand van de regering te grijpen en con amore mee te werken aan het SER- advies over een mogelijke invoe ring van een loonpauze voor het jaar 1971. Dit betekent niet, dat de vakbeweging in het advies al leen maar akkoord zal kunnen gaan met een loonpauze. Het georganiseerde bedrijfsleven heeft ook de kans, de regering al ternatieve mogelijkheden onder de standacht te brengen, die cén loon pauze overbodig zouden maken. Bo vendien kan de ontwikkeling in de komende weken dusdanig zijn, dat ook de regering het doorvoeren van een loonpauze bij nader inzien minder noodzakelijk acht dan op dc derde dinsdag van september het geval leek. SCHIPHOL Onder zware politiebewaking is minister Luns gisteren van Den Haag naar Schiphol gebracht om vandaar naar de Algemene Vergadering van de VN in New York te vliegen. Gevraagd naar de ongebruikelijke politiebescherming zei de bewinds man, dat de recherche in Den Haag „een onprettig bericht" heeft ontvan gen. Er zou sprake zijn van een Am bonees complot. De Haagse politie gaf later een ver klaring uit waarin stond, dat „uit niet duidelijke berichten is gebleken, dat van bepaalde zijde agressie op mi nister Luns zou worden gepleegd." Verdere commentaar wilde de politie niet geven. Wel bevestigde zij, dat de bewa king van de ambtswoning van de mi nister aan het Plein 1813 is ver scherpt. Voorts was het gisteren op gevallen dat minister Luns, op weg naar de Ridderzaal, steeds gevolgd werd door een auto met rechercheurs. De leiders van de Badan Persatuan, de overkoepelende organisatie voor de Zuid-Molukkers in ons land, ver klaarden geschrokken te zijn van het bericht, dat er sprake zou zijn van een Ambonees complot, dat het ge munt zou hebben op het leven van minister Luns. De heer P. W. Lokollo, sprekend mede namens ir. J. A. Manusama, wees er op, dat van de kant van de organisatie de Zuid-Molukkers op het hart is gedrukt zich rustig te houden en geen onzinnige acties te onderne men. Hij meende voorts, dat juist mi nister Luns en premier De Jong door de toezegging met de leiders van de Zuid-Molukkers te gaan praten, zich de sympathie hebben verworven van AMMAN In Jordanië is vannacht een nieuwe regering' gevormd, die als haar belang rijkste taak ziet de betrekkingen te verbeteren met de Palestijnse bevrijdingsbeweging. Er zou al een bestand zijn gesloten tussen beide partijen. Geruchten doen de ronde dat Koning Hoessein zou willen aftreden. In een radiorede zei de 'koning genomen dienen te worden om de genomen dienen te worden or de veiligheid te waarborgen en de orde te herstellen. Militairen De nieuwe Jordaanse regering be staat uitsluitend uit militairen. Tot premier is benoemd kolonel Moha- med Daoed, een tamelijk onbekende figuur, die tot voor kort hoofd was van de Jordaanse delegatie van de gemengde Jordaans-Israëlische be standscommissie. Tot opperbevelhebber van het le ger is benoemd generaal Habes Ma- jali. In haar eerste proclamatie zegt de nieuwe regering, dat zy „met ijzeren vuist zal optreden tegen allen, die wanordelijkheden veroorzaken." De aftredende regering kwam in juni aan de macht na de ernstigste crisis tot nu toe in Jordanië met de guerrilla's. Haar opdracht was een verzoening tot stand te brengen, maar zij bleef hulpeloos te midden van de hernieuwde botsingen tussen het leger en de guerrilla's. Egypte heeft gisteren gezegd dat het Amerikaanse vredesinitiatief voor het Nabije Oosten dood is, maar dat. het bestand aan het Suezkanaal geëerbiedigd zal blijven zolang Israël het niet schendt." De Israëlische vice-premier Allon heeft gisteren in Jeruzalem niet al leen de terugtrekking van de raketten bij het Suezkanaal geëist, maar ook de vernietiging van alle laceerbases. „De toestand van voor het bestand moet hersteld worden." de Zuid-Molukkers. wier zaak door de overval op de woning van de In donesische ambassadeur in Wasse naar, geen goed werd gedaan. Van Volleuhoven naar Indonesië? DJAKARTA In oktober zal de heer Pieter van Vollenhoven als gast van het Indonesische directoraat-ge neraal voor het toerisme een bezoek aan Indonesië brengen. De Nederlandse Ambassade te Dja karta kon over het bezoek niets mee delen. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als i> deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leitjse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Mijn naam is:

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1