KOR biedt het hoofd aan kritiek op televisiewerk NS had zeer goede zomer door tieners „Gebrek aan vertrouwen" Agatha Christie: tachtig jaar, tachtig boeken WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1970 an onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het IKOR >ft de verschijning van zijn rverslag over 1968 en 1969 igegrepen om kritiek op tele- ieprogramma's het hoofd te den door zowel deze kritiek eigen repliek daarop onom- nden te vermelden. Irkend wordt, dat er ook span- igen bestaan tussen de op- ichtgevende kerken en het OR en er wordt naar gestreefd gebrek aan vertrouwen op heffen langs de weg van nau- re samenwerking. ïrschillende malen kwamen er esten van kerken binnen tegen endingen zowel via televisie als jo. omdat deze „onvoldoende her baar waren als kerkelijke pro- imma's" en zich somtijds ook af- en tegen de kerken Het is te betreuren'', zegt het ver- ,dat men in de interne discussie tstal bleef staan bij incidentele itandigheden, welke bijvoorbeeld een „bedrijfsongeval" als het nportret van dr. Jan Wit leidden dat er weinig werd doorgestoten de werkelijke beweegredenen de programmamakers. Zo ont- f" d wederzijds tussen bestuur en en een zeker gebrek aan vertrou- in eikaars bedoelingen". )eze spanningen zullen voorlopig t tot het verleden behoren: de ker- ijke vertegenwoordigers in het be ur waken naar hun beste inzicht >r het authentieke karakter van de angelische boodschap in al zijn ïrticale en horizontale aspecten", programmamakers beleven de trticaliteit" van de Bijbelse bood- lap vooral als een loodrecht staan onrechtvaardige structuren van de nenleving. Zij worden daarin gestimuleerd or uitspraken in recente conferen- s van de Wereldraad van Kerken, larin de vraagstukken van geloof kerkorde wel zeer op de achter end zijn geraakt tegenover de we- Idproblemen van vrede, honger en scrlmlnatie." Tharu wordt echter gewerkt aan een nieuwe samenwerkingsvorm van de kerkelijke zendgemachtigden, waarbinnen voortdurende bezinning op en analyse van de gerezen span- fdngen mogelijk wordt in regelmatige tmoeting van kerkelijke vertegen- jrdigers, media-deskundigen en frammamakers. rle lucht Tegcn deze achtergrond bezien", Ds het verslag, „is het te betreuren het IKOR als orgaan van de mmensche Raad na opheffing van e raad enigszins in de lucht is ko- n te hangen. Hierdoor is het on gelijk. het beleid van het IKOR in itere kring op zijn oecumenische gangspunten te toetsen. lopeliik zal aan dit bezwaar kun- worden tegemoeggekomen binnen kader van een nieuw te vormen ttir Radio en Televisie van de Raad Kerken, waarin ook de christe- le omroepen zijn opgenomen." tij het hoofdstuk Televisie gaat het s'as dieper in op de van kerken kijkers ondervonden kritiek, daar- oomerkpnde. dat te weinis wordt 'erkend dat tv-Droerammering een nauwp'iiks verkend, maar aut- l'iek stuk kerkewerk is en dat de 'pk rich voorn^mp^ik hecht, aan dentele uitzendingen Over het al leen. a'dns hPt vprs'as. is de kri- vormloos en bestaat meer uit «aardde uitvallen dan uit kri- !he sohdariteit. e aanvallen, waarin het IKOR dt verweten, dat er niet vol- nde tpconw'rht. antwoord en re ik wordt geboden aan agressie te- de kerk pn niet altiid rechtvaar- stemmen die deze uiten, weer legt het IKOR met de verklaring, dat in een jaar van 150 kerkelijke uitzen dingen tweemaal (in ..Liedjes tegen de kerk" en „God in Frankrijk") de j kans werd geboden aan buitenstaan- i ders om een stuk onbehagen uit te zingen, „zulke incidentele uitzendin- gen. die meer specerij dan vaste spij- i I ze zijn, maakt men te belangrijk met I positief of negatief argumenteren." Ontmoeting Andere kritiek: bij de behandeling van algemeen-menselijke problemen is niet duidelijk genoeg, wat daarbij de boods?hap van de kerk is. Repliek van IKOR. „Men verlangt van een programma te vaak dat het een identificatie biedt in plaats van een ontm ïeting. Niet iedere onder- vraagde behoeft toch onmiddellijk herkenbaar te zijn a's iemand die met het protestantse denkpatroon is verbonden? Openheid voor de mense lijke diversiteit zonder inkapseling- bii-baat, integriteit en mededogen woord: ,.Wij gaan ervan uit. dat de geloofwaardigheid van een program ma afhangt van de openheid, waar mee een zaak t°r discussie wordt ge steld." „Ook schrijft men ons", aldus het verslag, „een manco aar evangclisa- torische intenties en apostolaire zeg gingskracht toe Men beschouwt onze programmering als eenzijdige front vorming tegen bepaalde aspecten van kerk en christendom en mist het appèl tot verandering of bevestiging. Er is meermalen sprake geweest van weerzin van de kerkmensen tegen onze programmering, die licht rancu neus kan worden „Ook wedt gezegd dat wij de ge meente drijven in een isolement, waaruit zij juist publiekelijk door de televisie zou kunnen worden verlost Hierin repliceert het IKOR dat televisie een instrument is met eigen wetten en bemerkingen, die geen recht kunnen doen aan het reëel kerk-zijn: er is geen secrale ruimte. scheppen communicatie: niet de be- geen plaatselijke activiteit of gebon- ir,i»_ n or»pns hoefte om ten koste van alles „ergens doorheen te komen met een bood- i schap". Ook op de verwijten dat bij over neming van buitenlandse program ma's het IKOR de grenzen van wat nog een „kerkelijke uitzending'" mag heten, overschrijdt en zich begeeft op het terrain van NOS ei omroeporga nisaties, heeft het IKOR een ant woord: „Wij hebben ons dat bij een enkel programma ook wel eens afge vraagd, maar lieten dan de doorslag geven, dat zij door hup vormgeving, aanpak en inhoud uitzonderlijk wa ren." Series als „Dat staa' te bezien" en „Kruisve .-hoor'hebben kritiek over „het bevorderen van. kerkelijke onge loofwaardigheid" opge'everd. Ant- denheid. Een kijker kan zich daar door wel eens geïsoleerd voelen. „Ook worden de evangeliserende mogelijkheden van tv nogal eens overschat op grond van een bepaalde conceptie van „buitenkerkelijken", die worden gezien als mensen die zit ten te wacnten hoe wij er uiteindelijk in zullen slagen hem van onze waar heid en zekerheid te overtuigen. Dit is een misvatting: wij hebben voor onze dialoogprogramma's bijvoorbeeld nauwelijks mensen kunnen vinden, die uit oprechte interesse vragen aan de kerk willen stellen." Voor zijn vele fans een hippe foto van „De dief van Washington Alexander Mundy ofte wel Robert Wagner. Samen met Suzie Simone lijkt hij zich alleen maar te amuserenmaar Suzie (Jane Morgan) bezit een schilderij waarvoor de SIA grote belangstelling koestert, en of Alexan der het dus maar even wil ste len U ziet het morgenavond wel weer allemaal, als U om 8.20 uur aan Ned. 1 bent gezeten. LONDEN Gisteren vierde de Britse schrijfster Agatha Christie in Devon haar tachtigste verjaardag. Haar uitgever vierde die met een ori ginele grap: zonder dat de schrijfster het wist, zorgde hij ervoor dat op deze dag ook haar jongste, tachtigste thriller in druk verscheen. Dat is tegen de gewoonte in, want normaliter verschijnt er altijd een Christie in de weken voor Kerstmis. Meer dan 350 miljoen exemplaren van haar boeken zijn in 103 talen in vrijwel alle landen ter wereld verkocht, en het einde is nog niet in zicht. Agatha Christie schrijft nog steeds met even groot enthousiasme, zij is nog even levendig, geestig en onder houdend en geniet nog van enorm veel dingen. AMSTERDAM De Spoor wegen hebben nog nooit zo'n goed toeristisch seizoen gehad als dit jaar. De grootste bijdrage tot het rcord leverden de tieners, die 150.000 tiener-toers kochten (tegen 85.000 vorig jaar). Dertig procent va nde tieners maakte ook gebruik van de mo gelijkheid tegen gereduceerd ta rief kaartjes te kopen op de in terlocal buslijnen en voor de boot Enkhuizen-Staveren. Aldus deelde mr. H. G. Rameijer, hoofd van de economische dienst voor het toerisme, gisteren mee op een persconferentie. De tieners legden per dag gemid deld 250 km met de trein af. Opmer kelijk noemde mr. Rameijer het, dat zij ook de slationsrestaurants een flinke duw omhoog hebben gegeven: zij verhoogden de omzetten ervan met 50 procent. Enkele andere punten: Verwacht wordt, dat dit jaar meer dan 100.000 achtdaagse kris- -kras-abonnementen worden ver kocht (84000 vorig jaar). Hel neer in Europa weer max. temp. ncersl. I Amsterdam regen Brussel regen Frankfort regenbui Genève regenbui Innsbruck regen Kopenhagen zwaar bew. Locarno half bew. Londen onbew. Luxemburg zwaar bew. Madrid onbew. Majorca half bew De belangstelling voor de vakan tiedagtochten nam met 20 procent toe. De Efteling bleek het meest in trek. Daarna kwamen Amsterdam, Volen- dam en Marken, de Deltawerken en het Dolfinarium in Harderwijk. De groei bij de achtdaagse ver zorgde vakantiereizen was 15 procent. Hier stond Valkenburg nog steeds aan de top. De als tweede vakantie bedoelde minitrips ondervond eveneens meer belangstelling: tussen 1 oktober 1969 en 1 mei 1970 werden er 20.000 ver kocht, 30 procent meer dan het voor gaande seizoen. Verwacht wordt, dat het aantal in omloop zijnde 65+ kaarten, dat het vorig jaar 30.000 bedroeg, deze maand zal oplopen tot 100.000. Een daling deed zich voor in het autoslaaptreinvervoer vorig jaar 10.000 reizigers, nu 9500. Vanavond te zien Nederland 1 NOS 7.09 Première 7.30 Kenmerk 8.25 FeijenoordUt Arad 10.15 Socutera (reclassering) Nederland 2 VARA 7.04 Van je ras-ras-ras 8.20 De Virginian 9.35 Het intieme leven van het rood borstje 10.00 HIRO-magazine Vanavond te horen Hilversum 1 VARA 8.10 VARA Dansorkest 8.40 Tante Leen 9.20 Metropole Orkest 10.00 Jef Last 11.30 lorna Strijkkwartet Hilversum 2 NOS 8.00 Grammofoonmuziek 8.25 FeijenoordUt Arad 10.38 Cosa NOStra ook uw zaak CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 280 'Er wordt iets vermist, zegt u,' zei Ralph, terwijl hij Gride bij de kraag greep, en hem heen en weer schudde. 'Wat is het?' - 'Papieren, docu menten. Ik ben geruïneerd. Ze heeft het mij zien lezen. Ik heb het verle den week dikwijls overgelezen. Zij heeft mij bespied en gezien dat ik het in het kistje borg dat in deze kist stond. Het kistje is weg. Zij heeft mij be stolen, geruïneerd.' - 'Wat heeft zij dan gestolen?' vroeg Ralph, wie plot seling een licht op scheen te gaan. Hij beefde van ongeduld toen hij Gride bij zijn magere arm greep. 'Wat?' - 'Zij weet zelf niet wat het is. Ze kan niet lezen,' gilde Gride, zonder op deze vraag te letten. 'Er is maar één manier, om er geld mee te maken en dat is als zij het aan haar brengt. Er zal wel iemand zijn, die het leest en haar zegt wat zij ermee doen moet. Zij en haar helper zullen er geld voor krijgen en er vrij afkomen. Zij zul len zeggen dat zij het gemerkt hadden en tégen mij komen getuigen. Ik zal de enige wezen, op wie het neerkomt.' - 'Geduld!' zei Ralph, hem nog vaster grijpend en zijdelings aankijkend met een blik, die scherp ge noeg was om aan te duiden, dat hij, met wat hij zeggen wilde een geheim doel had. 'Luister naar redeZij kan nog niet lang weg zijn. Ik zal de po litie roepen. Doe maar aangifte van wat ze gestolen heeft en zij zullen haar wel achterhalen. Kom aanHierop ging hij naar het venster. 'Help help!' - 'Nee, nee!' gilde Gride, terwijl hij Ralph de hand voor de mond hield. 'Ik kan niet. Ik durf niet.' - 'Help, help!' riep Ralph weer. - 'Nee, nee,' schreeuwde Gride, als een gek op de grond stampend. 'Ik zeg u van nee. Ik durf niet, ik durf niet.' - 'Durft u die diefstal niet aan te geven?' vroeg Ralph driftig. - 'Nee, nee!' riep Gride, terwijl hij zijn handen wrong. 'Stil, stil! Spreek er niet over! Niemand moet erover horen! Ik ben verraden. Ik zal in handen van het gerecht komen.' Zo jammerde hij voort, tot Ralph met weinig plichtplegingen afscheid nam en nadat hij de nieuwsgierigen, die nog voor het huis bleven dralen had teleurgesteld door te zeggen dat er niets gebeurd was, weer in de koets stapte en zich naar huis liet brengen. Er lag een brief op zijn tafel. Hij bleef enige tijd staan als had hij de moed niet hem te openen, doch eindelijk deed hij het, las, en werd doods bleek. 'Het is zo,' zei hij, 'het kantoor is bankroet. Ik begrijp het nu, die ande ren zullen het gisteravond al geweten hebben. - Tienduizend pondver volgde hij, driftig op en neer stappend. 'En ze lagen er maar voor één dag, voor één enkele dag. Hoeveel jaren van zorg, hoeveel schrale dagen en slapeloze nachten hëeft het mij niet gekost, eer ik tienduizend pond bij elkaar had gegaard. - Tienduizend pond Terwijl hij zijn best deed, naar het scheen, zijn bitterheid te verbergen, bleef Ralph de kamer op en neer lopen, maar zijn pas werd minder vast toen hem langzamerhand zijn verlies weer voor de geest kwam, en einde lijk liet hij zich in zijn leunstoel vallen, en terwijl hij in de armleuningen kneep dat ze ervan kraakten, mompelde hij tussen zijn tanden 'Er is een tijd geweest, dat niets mij zo getroffen zou hebben als het ver lies van zo'n som, niets, want geboorten, huwelijken en sterfgevallen, en alle gebeurtenissen die voor de meeste mensen van belang zijn hadden voor mij geen belang, of ze moesten met de winst of het verlies van geld in verband staan. Maar nu komt bij dat verlies nog dat hij de triomf had het mij te zeggen. Als hij er zelf de oorzaak van was, en het lijkt bijna alsof hij dat was, kon ik hem niet meer haten dan ik doe. Maar hij zal er voor boeten. (Wordt vervolgd) Mtinchen Nice P&rijs Rome Wenen Zürich zwaar bew. on hew licht bew. licht bew onbew. half bew y egtj ?W»)9TtueNt> Middëj. vooft M|3M MAM f» ersum I. 402 m. VARA: B00 Nieuws: 18.11 Actualltel- 18 20 Uitzending van de 18 30 Stereo: Klink zonder nonsens: 19.30 leuws: 19.35 Buitenlands petto verzicht: 19.45 Licht cemble mei zangsolisten; '0 Sieren Dansorkest met slisten. 20.40 Tante Leen ir.ag et zcegen: 21.20 Stereo: llc- fopole orkest en solisten; 22.00 Itcralre herinneringen; 22 30 ieuws; 22.38 Mededelingen: 43 Actualiteiten; 22 55 Ste- Strilkkwartet22 10 Ste il: Pianorecital: 23.30 Stereo: trljkkwartet: 23.5S-24.00 leuws Hilversum II. 298 m. NCRV: 30 Nieuws: 18.41 Hier en Nu; dualiteiten: NOS: 19.00 Open aar Kunstbezit: 19 Orde in Vrijmetselaren; lezing: 20 De H. kerk van Clemens V: een teken van tegen- >raak. klankbeeld: 19.35 Lich- t grammofoonmuziek: 19 50 rogramma voor blinden en echtzienden: 20.00 Lichte 'ammofoor muziek: 20.25 oetbalwedstrljd om de Euro- abeker voor landskampioe- Felieroord Ut Arad. in otterdam: 22 15 Lichte gram- [ofoonmuziek22.30 Nieuws: 2 28 Stereo: Cosa Nostra -ook zaak 23 55-24.00 Nieuws. 'RAMMOFOOXPLATENPRO- VANAVOND VAN 18 - 20 UU Tea for two. Oha aha. En- »nta, Turnier tango. Bolero. t;Mta Cubana. Brazil. Poema, ehoclo. C'est si bon, Whis- 'erlng. The whistler and hls '"e. Sing little birdie. Let the great big world ke turning. Problems. Suzie darlln". Hot cappuchlno. Torero. Golden striker. Across the alley from the Alamo. We should be to gether. Happy days and lonely nights. To know him Is to love him. Llmehouse blues Plove Angelina. Come prima. Bird dog. Cayo coco. Hawaiian wedding song. Bye bye black bird. Plain Jane. Sonnysphere. Condition blue. Capuchin swing. On the lion. borstje, documentaire film: HIRO: 22.00 HIRO-magazinc NOS: 22.20-22.25 (K) Journaal. België. Ned. progr. Kanalen 2 en 10. 18.55 Zandmannetje: 19.00 Jevanjong: 19.55 Medede lingen en weerbericht: 20 00 Nieuws; 20.25 Please, sir!, tv- serie (14); 20 50 Filmmuseum van de schaterlach21.05 Spel zonder grenzen: Internationaal spelprogramma -Finale vanuit Verona. 22.20 Gastprogramma Willemsfonds: 22.50 Nieuws. TELEVISIE VANAVOND Nederland I. NOS: 18 45 Plpo de Clown. STER: 18.51 <K. Re clame: NOS: 18.55 (Kt Jour naal: STER- 19.00 (Ki Reclame" NOS: 19.04 Den Haaz vandaag. 19.09 Première, over fllmk jken en fllmmaken; CVK/I- KOR/RKK: over kerk STER: 19.55 (K) Reclame NOS: 20.00 (K> Journaal STER: 20.15 (K) reclame; NOS: 20.20 NOS-programma's Voor de kleuters In het komende winterseizoen: 20.25 Voetbal- Feijenoord Uzlnale Textile Arad in Rot terdam: (21.15-21.25 (PP zending van 't GPV); (K) Ultz»;nd!ng van de Stich ting Socutera; 22.30 Studio Sport: 22.55-23.00 (K) Journaal. Hilversum I. 402 m. AVRO 7 00 Nieuws en ochtendgym nastiek: 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws: 8.11 Radiojournaal: 8.20 Stereo: Lichte grammo- Kenmerk foonmuzlek (vervolg): (8.30-8.33 samenleving: De groenteman): 8.50 Morgen- wijding: 9.00 Klassieke kamer muziek (opn): 9.35 Waterstan den; 9.40 Schoolradio; 10.00 10.10 Ar beidsvitaminen: (11.00-11.02 Nieuws): 11.30 Voor de vrouw; (Om 11.55 Beursberichten): uit- 12.30 Modern platteland, praat- 22.15 (e; 12.35 Sportrcvue: 13.00 Nieuws: 13.11 Radiojournaal: 13.30 Stereo: Gaudeamus Hilversum II. 298 m. KRO 7.00 Nieuws; 7.11 Het levende woord: 7 16 Badinerie. klas sieke muziek (gr.): (7.30 nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging: 8.00-8 10 Nieuwst: 8.32 Voor de huisvrouw; (9.00 Gymnastiek voor de vrouw); 9 40 Schoolradio NOS 10.00 Wat heeft dat kind? pedago gische kroniek: 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok. KRO: 11 00 Nieuws: 11.03 Voor de zie ken: 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast, geva rieerd programma. (12.26 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Hier en Nu: actualiteiten): 14.00 Stereo The Kllima Ha- waiians Show: 14.30 Stereo: Moderne kamermuziek (opn.); 15.00 Evanaellsch-Lutherse middagdiensl; NOS: 15.30 Meer over minder, honderdste uit zending: NCRV: 17 45 Hier cn Nu: sportactualiteitcn: 18.00 Stereo: Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang en har monie-orkest. Hilversum III. 240 m. NCRV: 9 00 Nieuws: 9.02 Muziek van toen voor luisteraars van nu; 9.30 Instrumentaal programma; tO.OO Nieuws: 10.03 Muziek bij de koffie: (11.00 Nieuws): NOS: 12.00 Nieuws: 12.03 Pop-Sllck: KRO: 13.00 Nieuws: 13.03 Waarom niet: ontspannen lunchprogramma; 14.00 Nieuws; 14.03 Holster, een nlxture van pop en country: (15.00-15.02 Nieuws): 16.00 jaar Gaudeamus kwartet 15 Nieuws; 16.03 Popmagazine: Nederland II. NOS: 18.45 Pl po de Clown: STER: 18.51 (K) Reclame: NOS: 18.55 (K) Jour naal; STER: 19.00 (K) Reclame: VARA: 19.04 (K) van Je ras- -ras-ras. documentair pro gramma over kinderspel: STER: 19.55 (K) Reclame: NOS: 20.00 (K> Journaal: STER: 20.15 (K) Reclame; VA RA: 20.20 (K) De Virginian. Western-serie: 21.35 (K) Het naai: 18.20 Uitzending Intieme leven van het rood- laar: I. Officiële opening door de minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. HE. dr. M. A. M. Klompé. II. Gaudeamus-kwar- tet: 14.30 Aspecten van proza en poëzie: 15.00 Voor de zie ken: 16.00 Nieuws: 16.03 Land der Muzen: kunstkroniek; 17.00 Licht platen programma: 17.30 O. een rondje radio: 17.55 Me dedelingen: 18.11 Radlojour- 17.02-18.00 Ver- Nederland I. NOS/NOT: 10.45-12.00 en 14.25-14.50 School televisie. Smidje Verholen en de rare alchimist1 1: „U denkt, dat de ver beelding mij parten speelt, hè?" zei smidje Verholen. „Laat ik U nou verzekeren, professor, dat ik de Zwarte Kludde echt gezien heb. Daar is geen twijfel aan. Ik sloeg aanvankelijk natuur lijk op de vlucht, doch later keerde ik terug en wandel de opnieuw hei Knekelwoud in. Op een gegeven moment bereikte ik toen het oude slot van Balderik de Woes te. En juist op het moment, dat ik de slotbrug wilde overgaan, kreeg ik een klap op mijn schedel. En zegt U nu maar. dat mijn verbeelding me parten I speelt. Dan is die bult op mijn kop zeker ook verbeelding! De rest weet U. Ik kwam weer tot bezinning in de buurt van uw huis. Dat zijn de feiten, profes sor." Professor Nosco haalde glimlachend zijn schouders op en greep een boek uit een van de welgevulde kasten. Hij bladerde er even in en zei toen: „Ik heb hier een standaardwerk van de bekende psychospirito-analyticus pro fessor doctor van Swammeren. Deze schrijft in zijn inleiding tot de kennis van het verschijnsel van een bewustgeworden schijnbeeld. Een teleklnetische manifestatie dus En dat is nu. juist, waar gij alle verschijnselen van vertoont, mijn waarde Verholen. Ge hebt de hele avond horen praten over de Zwarte Kludde. Ge hebt er vervolgens sterk over nagedacht en nu wilde ge hem tenslotte ook zelf wel eens zien. Ge wilde het zelfs zó graag, dat ge er het Knekelwoud voor inliep. Toen was ge rijp voor een schijnbeeld, en op een kwaad moment dacht ge dan ook werkelijk, dat ge de Kludde zag. Zodra ge nu uw hoofd tegen een boomtak stootte, meende ge. dat de Knudde U een slag toediende. Onbewust zijt ge nog een eindje doorgestrompeld om in de buurt van mijn huis in elkaar te zakken. Zo ligt de zaak. waarde vriend. Ga nu maar rustig naar huis. Morgen zult ge wel inzien, dat alles verbeelding is toediende. Onbewust zijt ze nog een einde doorgestrompeld om in de buurt geweest"

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13