Tussen behoud vernieuwing Uitgaven boven de 30 miljard -r Meer adem Opening parlement 60 maal in Ridderzaal voorde hermetische ring !":nurn,,:m rond gouden koets Regering vraagt om verdraagzaamheid i de Ontwikkeling detailhandel blijft achter Zo'n 4.000 ambténaren meer Ui tstralingseffect: havens in een ring rond Rotterdam DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 DEN HAAG H.M. de Konin gin heeft hedenmiddag in de Ridderzaal de volgende Troon rede uitgesproken: TN onze zich vernieuwende maat- schappij verschuiven normen snel. Daarbij treden spanningen op tussen behoud en vernieuwing, die echter nimmer zullen mogen leiden tot het prijsgeven van fundamentele waar den. In die, situatie is verdraagzaam heid jegens elkaar van groot belang. Het verlangen om mee te werken aan de ontwikkeling van tie maat schappij vereist bereidheid tot sa menwerken en tot respecteren van de opvattingen van anderen. De regering draagt hierbij een eigen verantwoordelijkheid. Zij zal dan ook voortgaan met de moeilijke opgave om de wetgeving aan te pas sen aan de zich wijzigende levensop vattingen, zoals het verlangen naar meer vrijheid en meer democra tische beïnvloeding. Zij zal echter tevens krachtig op treden tegen groepen die de geboden vrijheid misbruiken om op onver draagzame wijze anderen hun op vattingen en gedragspatroon op te dringen of ernstig overlast aan te doen. De regering wil de communicatie tussen bestuur en bevolking verbe teren en de inspraak bij de beleids voorbereiding vergroten. Zij denkt hierbij in het bijzonder aan het rap port openbaarheid-openheid, het memorandum omtrent het maat schappelijk en cultureel welzijn en het rapport van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening. De regering zal de uitkomst van het be raad hierover in wetsvoorstellen om zetten. impuls. De betalingsbalans zal nog veel ongunstiger worden. Delen van het bedrijfsleven zullen in ernstige moeilijkheden kunnen geraken, het geen zijn effect op de werkgelegen heid niet zal missen. De regering is vast besloten aan deze ongunstige ontwikkeling het hoofd te bieden. Zij kondigt daartoe het volgende programma van maat regelen aan: Op de rijksbegroting 1971 zal een bedrag van 140 miljoen gulden worden geblokkeerd. Op korte termijn bereikt U een ontwerp van wet dat een voorstel bevat tot het conjunctureel han teren van de tarieven van enige belastingen. Op basis van die wettelijke bevoegdheid wil de re gering per 1 januari 1971 voor de duur van 12 maanden de tarieven van de loon- en inkomstenbelas ting, de vennootschapsbelasting, de benzine-aceiins en de bijzon dere verbruiksbelasting op perso nenauto's verhogen met 3 pet. van de op dat tijdstip van kracht zijnde tarieven. Mede ter versterking van het re strictieve monetaire beleid zal worden overgegaan tot een be perking vaa het consumptief kre diet en van het door de overheid garanderen van leningen buiten de woningbouwsector. De regering is tfan mening dat de in artikel 10 van de wet op de loonvorming vermelde voorwaar heden wordt aangeboden. De taken en verplichtingen die ia de ontwik kelingsstrategie voor de jaren zeven tig (worden neergelegd, dienen nieu we richting te geven aan de inspan ning van alle betrokken landen. De regering zal hieraan haar volle me dewerking geven, evenals aan het tot stand komen van een algemeen stelsel van handelspreferenties voor de ontwikkejingslaaden. Van essentieel belang voor het be reiken van een meer stabiele inter nationale veiligheid zijn de bespre kingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten over beperking van de strategische nucleaire bewa pening en het ontwapeningsoverleg te Genève. Voorzover het binnen haar vermogen ligt, draagt de rege ring het hare hiertoe bij, evenals tot het. herstel van de vrede in de ge bieden die thans door oorlogsgeweld worden geteisterd. De regering ziet het daarnaast als een belangrijke taak, zowel binnen de Noordatlantische Verdragsorgani satie als daarbuiten, mede te werken aan het streven naar vermindering van de spanningen en vergroting van de veiligheid in Europa. In dit verband wordt in het bijzonder ge dacht aan een evenwichtige beper kingvan de militaire middelen. TAE grondslag voor de veiligheid van het Koninkrijk blijft intussen handhaving van de Nederlandse deel neming aan een Atlantische strijd macht, modern uitgerust en van vol doende omvang om een mogelijke toeneming van de welvaart die ons volk zich in de afgelo pen jaren heeft verworven, geeft re den tot voldoening. Zij roept ook nieuwe problemen op. De schade lijke neveneffecten voor ons leefmi lieu worden zorgwekkend. De groei van de welvaart zal in toenemende mate moeten worden gericht op ver betering van de omgeving waarin wij leven. I Velen zijn zich in dit Europese Nahiurbeschermingsjaar meer be- wust geworden van het belang van j) de «scherming en het behoud van rterreinen en van de noodzaak Jreiniging van lucht, water en bodem tegen te gaan. De wetten in zake de luchtverontreiniging en de verontreiniging van oppervlaktewa teren zijn hiervoor noodzakelijke in strumenten. Het verheugt de rege ring dat bij de bestrijding van de verontreiniging van lucht en water ook de internationale samenwerking meer gestalte krijgt. Voor een op de toekomst gericht onderwijsbestel acht de regering een ingrijpende herziening van het kleu ter- en lager onderwijs nodig. Ook zullen maatregelen worden gelrnffen ter verdere verlaging van dr lce. genschaalbij dit onderwijs. Uit de U heden aangebo-1::! r.o'o blijkt dat de regering zoveel moge lijk wil bevorderen dal de positie van de werkende jongeren gelijk waardig wordt aan die van leeftijd genoten die nog voortgezet onder wijs ontvangen. De regering streeft ernaar spoedig de noodzakelijke herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs te verwezenlijken. Zij zal bijzondere aandacht schenken aan de verdere vormgeving van het wetenschapsbe leid. TJET woningbouwprogramma zal voor 1971 met 2000 wonin gen worden verhoogd. In het belang van de woningbouw wordt de afgifte van rijksgoedkeuring voor die delen van het land waar de spanning op de arbeidsmarkt in de bouw het grootst is, getemporiseerd voor bouwwerken in de sectoren nijver heid. handel en verkeer. Deze tijdelijke maatregel wil de regering laten volgen door een in vesteringsheffing van beperkte duur. waartoe een ontwerp van wet aan U zal worden voorgelegd. Voortgaande liberalisatie en invoering yan huur- harmonisatie zullen het bouwen van ^voldoende goede nieuwe woningen stimuleren. Voor de verbetering van de bestaande woningvoorraad is de begroting aanzienlijk opgevoerd. De rijkssteun voor de woningbouw zal door een nieuwe wijze van ver deling meer worden toegespitst op die gebieden en die categorieën van woningbehoevenden die daaraan het meest behoefte hebben. Mede door het ingevoerde systeem van aanvul lende individuele huursubsidie wordt meer rekening gehouden met de lagere inkomensgroepen. T)E sterke expansie van onze economie manifesteert zich ook dit jaar in een belangrijke toene ming van produktie, in- en uitvoer en werkgelegenheid. De verbetering van het reëel vrij besteedbaar loon is aanzienlijk. Het uitkeringsniveau van de A.O.W. en A.W.W. is extra verhoogd. De laatste manaden voltrekt zich echter de groei van de totale natio nale bestedingen in een te snel tem po. met name als gevolg van de ont wikkeling van de investeringen in bedrijven en van de particuliere consumptie. Hierdoor loopt de span ning op de arbeidsmarkt en de kapi taalmarkt verder op en tekent zich sedert kort een gevoelige verslechte ring van de handelsbalans af. De spanningen ontladen zich nu bovendien in onverwachte, aanzien lijke extra loonuitkeringen. De versnelling in de loon- en prijsstij gingen die reeds werd gevreesd, krijgt daarmede een zeer gevaarlijke den zijn vervuld. Zij heeft dan ook het voornemen aap dit arti kel toepassing te geven. Daartoe richt zij heden een adviesaanvra ge aan de Sociaal-Economische Raad. De beoogde matiging van de loonontwikkeling zal door voort zetting van een krachtig prijsbe leid worden ondersteund. De regering acht deze ingrijpende maatregelen noodzakelijk ter verze kering van de toekomstige werkge legenheid. van de welvaart en het welzijn in ons land. UET welslagen van dit pro gramma hangt mede af van het te voeren begrotingsbeleid. Meer dan ooit is thans een begroting vereist die een evenwichtig en gezond beeld vertoont. Een verdere verlaging van invoerrechten en een verlenging van de tijdelijke verlaging van de sui keraccijns. en vooral de stijgende gemeentelijke uitgaven voor de so ciale zorg, vereisen enkele nieuwe fiscale maatregelen. Daartoe wordt voorgesteld op 1 ja nuari 1971 het normale tarief van de omzetbelasting te brengen op 14 pet. en het verlaagde tarief op 4 pet te handhaven. Een aantal artikelen gaat van het normale naar het ver laagde tarief over ten einde de in vloed op de kosten van levensonder houd beperkt te houden. De inkomstenbelasting op het privé-gebruik van auto's dat door de onderneming wordt bekostigd, zal worden verzwaard door een meer op de werkelijkheid afgestemde waar dering. Renteverrekening zal worden inge voerd bij bepaalde te innen en terug te betalen belastingen. Bij de gekozen opzet van de rijksbegroting kan in 1971 worden volstaan met een aanzienlijk gerin ger beroep op de open kapitaalmarkt dan dit jaar, hetgeen de financiering van gemeentelijke investeringen ten goede kan komen. Ofschoon landelijk gezien de inko mensontwikkeling ook in de land bouw en visserij niet onbevredigend is, zijn er bepaalde sectoren, groepen en gebieden, zoals het Noorden, die bijzondere zorg vereisen. In de be grotingsvoorstellen die U heden worden aangeboden, vindt U de be leidsvoornemens van de regering in zake deze en andere belangrijke on derwerpen van staatszorg. F\IT jaar wordt de oprichting her- dacht van de Verenigde Naties In de 25 jaar van haar bestaan is de volkerenorganisatie een onmisbare functie gaan vervullen bij de hand having van de wereldvrede, vooral door het bevorderen van de inter nationale samenwerking op econo misch en cultureel gebied. Het in de kabinetsperiode gestelde doel om de Nederlandse ontwikke lingshulp in 1971 1 pet. van het na tionale inkomen te doen bedragen, wordt bereikt in de begroting die U tegenstander, vooral ook met con ventionele middelen te kunnen weerstaan en hem te kunnen weer houden van het uitofefenen van poli tieke druk. Nederland dient zich in verband hiermede een passende de fensieinspanning te blijven getroos ten. De ontwikkelingen in de Europese Gemeepschappen sedert de Haagse Conferentie van staats- en rege ringshoofden stemmen hoopvol voor de toekomst van de Europese inte gratie. Van wezenlijke betekenis hiervoor acht de regering het slagen van de onderhandelingen over de uitbreiding van de Gemeenschappen. Zij steunt de verdere integratie op economisch, sociaal en monetair ge bied. De eenwording van West- Europa blijft zij zien als einddoel. De verschijnselen van groeiend protectionisme baren de regering zorg. Mede in het kader van de Europese Gemeenschap blijft zij ijveren voor een vrij internationaal handelsverkeer op de grondslag van eerlijke concurrentie. De regeringen van Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland zijn overeengekomen het overleg over de toekomstige verhoudin gen tussen de landen van het Ko ninkrijk in het komende parlemen taire jaar te intensiveren. Nederland zal de economische en sociale ont wikkeling van deze landen in toene mende mate steunen. Er is in de komende maanden nog een omvangrijk programma van wetgeving af te werken. Hieronder valt de eerste lezing van de wetten tot grondwetsherziening. Van de reeds ingediende voorstellen acht de regering vooral van belang de be handeling van de wet houdende wij ziging van de bepalingen inzake ge meentelijke en provinciale belastin gen. de wet ter invoering van een jaarliikse bijstelling van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting, voorstellen voor structurele wijzi gingen van de inkomstenbelasting, de vestigingswet detailhandel, de her ziening van het ondernemings- en het vennootschapsrecht, de wette lijke regeling van werkstaking, een wijziging van het onteigeningsrecht, de herziening van het echtschei dingsrecht en voorstellen over de bescherming van de persoonliike le venssfeer. De regering stelt zich voor onder meer nog te komen met voorstellen betreffende het instellen van regionale bestuurseenheden. en vernieuwing van de wet toezicht kredietwezen, eer wet tot wijziging van de rechtspositie van de P.T.T., een wijziging van de huurwet en de woningwet, een wijziging van de al gemene bijstandswet en van de wet op de bejaardenoorden. Ik wens U toe. leden van de Sta- ten-Generaal. dat vruchtdragende discussies U voldoening schenken in het verantwoordelijke werk dat U wacht. Moge Gods zegen op U en Uw werk rusten. Hiermede verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal geopend. DEN HAAG De gemeenten zul len ruimer kunnen ademhalen. De gemeentelijke uitgaven zijn de laatste jaren sterk gestegen door de groei van de soeiale zorg. 1. Een bedrag van ƒ450 miljoen wordt van het gemeentefonds overgeheveld naar de rijksbegro ting. 2. Een 300 miljoen gulden wordt opgevangen door de uitbreiding van de Algemene wet bijzondere ziektekosten. Ten laste van de rijksbegroting ko men 18 miljoen gulden voor de socia le werkplaatsen, 112 miljoen voor subsidies voor maatschappelijk werk en 50 pet van de uitkeringen volgens de Bijstandswet aan thuiswonenden (320 miljoen). Onder de werking van de Alge mene wet bijzondere ziektekosten zullen nu ook gelden de kosten van verpleging van langdurig zieken in (nog) niet erkende inrichtingen. ONTSPANNING De financiering van de kapitaaluit gaven van de gemeenten is moeilijk door de spanning op dc kapitaal markt. Het Rijk heeft in 1971 echter minder financieringsbehoefte. Zo zou een zekere ontspanning kunnen op treden. die de gemeenten weer ten goede komt. Dit zou volgens minister Witteveen van financiën zeker he'. geval zijn als onze economie door de bijsturings maatregelen in een rustig vaarwater terecht komt. Vaste leningen kunnen dan in de plaats komen van de inflatoire finan ciering. De minister is erin geslaagd het te kort van het Gemeentefonds terug te brengen tot 181 miljoen. Dit bedrag zal door belastingverhogingen DEN HAAG De inkomensont wikkeling in de detailhandel is in 1969 ongunstiger geweest dan in het. voorafgaande jaar. De stijging was in 1969 2Yz pet en in 1968 6 pet. Bij het midden- en kleinbedrijf is deze inkomensstijging nog geringer geweest, aldus de toelichting op de begroting van economische zaken. De oorzaak is, dat de exploitatiekosten sterker stegen dan de omzetten. De groei van het ambacht stagneer de eveneens in 1969. De netto-win sten daalden met 3,3 pet. Vooral de ambachtelijke branches met een con sument-verzorgende functie hadden het moeilijk. De omzetten in de horecasector die in 1969 onder meer als gevolg van de BTW een tendens tot daling vertoon den lijken zich dit jaar te herstellen. In de drankverwerkende sector steeg het aantal ondernemingen met 170 (1 pet.). Oorzaak: vestiging van meer bars en buffetexploitaties in kantines, in dorpshuizen en op sport velden. Het aantal café's ging achter uit. Het goederenvervoer over de weg bleef zich gunstig ontwikkelen. Het aandeel van de Nederlandse auto's in het totale grensoverschrijdende ver voer over de weg steeg met 69 pet in 1966 tot 72 pet in 1969. De ontwikkeling van het binnen lands vervoer te water vertoonde in 1969 een weer wat gunstiger beeld dan in 1968. De prestaties van de wilde vaart zijn verbeterd. GOUDEN PRINSJESDAG PENNING gouden penning, met robijntjes. 2 echte briljantjes en 2 echte saffiertjes, gezet in de kleuren van de Nederlandse vlag. De voorzijde loont de 6 vorstenkin- deien. U ziet in volgotde van links naar rechts de prinsjes Willom Alexan der. (midden boven) Johan Friso. Constantijn, Carlos. Bernhard, Mau- De achterzijde toont het Binnenhof, sedert eeuwen hot symbool van democratie voor ons volk en van ons vorstenhuis. Alle penningen zijn genummerd, gezet met 6 echte edelsteentjes en voorzien van een garantie- en een verzeke ringsbewijs Prijzen inclusief B.t W ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten 5A - Tel. 070 -S4.69.24* DEN HAAG Terwijl het dagelijks verkeer praktisch uit de Haagse binnenstad verdwe nen was. heerste er vanmorgen vroeg toch reeds een ongekende drukte in de Residentie. Overal waren uniformen van poli tiemensen en militairen te zien, die een zware dag tegemoet gingen van uren lang wachten e.t opletten. De gehele route van het Paleis aan het Voorhout tot de Ridderzaal Voorhout, Kneuter lijk. Lange Vijverberg, Korte Vijverberg) was afgezet met militai ren, waarvoor niet minder dan 1100 man beschikbaar waren. Aan de zijkant van het Mauritshuis stonden drie detachementen van Mil- va, Luva en Marva aangetreden. De studentenweerbaarheidscorpsen Pro Patria uit Leiden en van Delft sloten hierop aan, terwijl op het Binnenhof de kleurige uniformen van de Garde Jagers de militaire afzetting voltooi den. In de afgelopen nacht waren langs de gehele route waarlangs de Gouden Koets trok, dranghekken geplaatst, waarachter eerst druppelsgewijze maar later in veel sneller tempo het publiek een plaatsje vond. De Haagse politie was intussen in volle ste.-kte opgekomen. Bovendien waren 68 leden van de reserve politie en 40 ad spirant agenten ingeschakeld. Afgesloten Van half elf af lag er al een vrij wel hermetisch afgesloten ring rond de route /an de stoet Ook de kleine straatjes in de omgeving van het Pa leis, vanwaar men immers door steeg jes "net Voorhout nog benaderen kan. waren afgesloten. Intussen heerste binnen die afslui ting de bekende drukte van wach tende, wat verstrooiing zoekende mensen. De wafelbakker was present, een oranjeverkoper probeerde zijn kansen, maar de meeste afleiding kwam, als elk jaar, van de aanmar- cherende troepen, de erewachten die stram voor het Paleis en de Ridder zaal stonden. Voor het Paleis honderd man van de Koninklijke Luchtmacht, waarbij ingedeeld het vaandel met vaandel- wacht e.i de kapel. Voor de Ridder zaal zeventig man vaa het Korps Ma riniers met het vaandel en de Mari- nierskao-d met tamboers en pijpers Voor de gelukkigen die een plaatsje op het B'nnenhof of achter de ramen der parlementaire gebouwen hadden veroverd, kwam het meest kleurrijke schouwspel van de groene Jagers en het in rc ie uniformen gestoken ba taljon G <rde Fuseliers Prinses Irene. De wachtenden op het Voorhout moesten het doen met de drukte bij het Paleis, het af- en aanrijden van de auto's die de leden van het gevolg brachten. Ook verscheen de Gouver neur der Residentie, brigade-generaal H.J. Amelink, de verantwoordelijke man voor het militair eerbetoon en de afzetting der troepen. Spanning Toen eenmaal de Koninklijke stan daard oo het paleis verscheen, steeg de spanning. Altijd weer hetzelfde, maar toch geladen van verwachting. De deining wanneer uit de Denneweg de glinstering van de Gouden Koets verschijnt Op dat ogenblik was het wachten afgelopen, op het bordes is dan ge noeg te zien. De hofdignitarissen, die instappen en dan de verschijning van Prinses Margriet met mr. P. van Vol lenhoven, die in een met vier paarden bespannen galarijtuig stapten. Van het Malieveld rolden de eerste saluut schoten, toen de Koningin en Prins Bernhard de tocht naar de Ridderzaal begonnen. Het wts dit jaar de zestigste keer. dat de ooening van de Staten-Gene raal in de luisterrijke grafelijke zaal CE UITGAVEN VAN HET RW BEDRAGEN 3?7MIU1U0 DIT IS 3Z? MILJARD GULDEN plaats nad. Voordien gebeurde het in de grote vergaderzaal van de Tweede Kamer, gebouwd als danszaal voor Willem V Vervallen De Ridderzaal was in die dagen volkomen vervallen en werd in de loop van de negentiende eeuw voor alles en nog wat gebruikt. Als zie kenzaal en exercitieruimte, voor het archief van Binnenlandse zaken en als trekkingsplaats voor de staatslote rij.... Pas in 1904 kon Prinsjesdag in de, tot nieuwe luister gebrachte Ridder zaal, zijn hoogtepunt vinden. Alleen in 1907, toen de Tweede Haagse Vre desconferentie daar gehouden werd, besloot men de werkzaamheden niet te storen en in de Tweede Kamer bijeen te komen. In de Ridderzaal waren vanmorgen niet alleen de leden van Tweede en Eerste Kamer bijeen maar ook het overgrote deel van de hoofden der diplomatieke missies Meer dan onze parlementariërs, die hef gala-uniform al jaren afgeschaft hebben, zorgden de diplomaten voor kleur en gliaste- ring. Exotische kledij van de Afri kaanse en Oosterse ambassadeurs het goudgeschitter van het uniform van Graaf de Lesseps. de ambassa deurvan Monaco. De ministers droegen plechtig zwart. AVen wisten hun plaats, want het „tab'eau" was al dagen van te voren zorgvuldig opgemaakt. Met het gezicht naar de Troon, links de vier groot-officieren van hel Civiele Huis van de Koningin, de Grootmeesteres en een Dame du Palais. Onzichtbaar Televisiekijkend Nederland was het onzichtbare publiek en het gehoor toen de Koningin de Troonrede voor las. Een »o-td half uur later trok de Gouden Koets weer langs de wach tenden langs de route. Voor wie op Voorhout voor het paleis een plaatsje had, de laatste spanning: het ver schijnen van de Koninklijke Familie op het verguld balkon En even later het vertrek: eerst van dc Gouden Koets die weer stal- waarts, werd gebracht, dan van dc koninklijke auto's. De menigte heeft zich al verspreid, ieder op zoek naar een stoel, een hapje en een kop kof fie. Alleen de Kamerleden wacht een volgend programmapunt: dc Miljoe nenota. Stijging minder dan 6 procent HOE DE STAAT 1 GULDEN ONTVANGT ^k(vooraftrek) DEN HAAG De uitgaven van het Rijk zullen volgend jaar voor het eerst hoger zijn dan der tig miljard gulden. Niettemin zullen de uitgaven van de rijks overheid minder dan de toege stane zes procent stijgen. De grootste stijging van de uitga ven (650 miljoen gulden) doet zich voor bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Reden: een verde re verlaging van de leerlingschaal, de leerplichtverlenging volgend jaar augustus, gedeeltelijke ondenvijs- plicht voor 15-jarigea en ook de uit breiding van het vormingswerk voor de werkende jeugd en jonge volwas senen. In de tweede plaats Is de aandacht van het kabinet vooral uitgegaan naar de sociale voorzieningen, volksgezondheid, cultuur en re creatie. Zo wordt meer aandacht gevraagd voor de oudere werknemers en houdt men rekening met het in dienst ne men vaa meer bejaardenhelpsters. Bij het ministerie van verkeer en waterstaat is vooral meer geld nodig voor: het onderhoud van landwegen vergoedingen aan waterschappen uitkeringen wegens de Deltascha- dewet openbaar vervoer in en om de steden. Minder uitgaven Met het oog op de dreigende over spanning van de conjunctuur is een ónderzoek ingesteld naar de moge lijkheid de uitgaven van het Rijk te wijzigen. Het bleek, dat hiervoor een bedrag van 850 miljoen in aanmer king zou kunnen komen. Dat is onge- DEN HAAG Ook in 1971 zal het aantal rijksambtenaren verder moe ten worden uitgebreid. In totaal ko men er volgend jaar bijna vierdui zend ambtenaren bij, waarmee het aantal op 155.528 komt. Opmerkelijk is dat bij het ministe rie van defensie het aantal ambte naren zal verminderen. Op alle an dere departementen moeten meer ambtenaren worden aangetrokken. Op 1 januari wordt een rijks groepsregeling van kracht voor thuislozen in inrichtingen. Gemeenten krijgen voorts een volledige vergoe ding van de kosten van bijstand aan woonwagenbewoners. De regering zal ook bevorderen dat met ingang van 1971 aan de ge meenten de helft van de kosten van bijstand aan thuiswonenden wordt vergoed. veer 2,8 procent van de uitgaven. In de praktijk zal men echter minder uitgaven kunnen verlagen omdat er stellig politieke bezwa reh zijn. Sinds 1963 is de belastingdruk ver geleken met het netto nationale inko men met 3,7 pet. gestegen (2,1 pet. directe belastingen en 1,6 pet. indi recte belastingen). De regering erkent de waarde voor begrotingen, die voor meer dan een jaar gelden. Maar in de samenleving zijn teveel onzekerheden (lonen, prij zen, produktie) om veel waarde te hechten aan dergelijke begrotingen. DEN HAAG Een verdere ont plooiing van onze grote havens kan ongewenste gevolgen hebben voor het woon- en leefklimaat en voor de spreiding van de werkgelegen heid. Aan de andere kant erkent men de grote betekenis van de zeeha vens voor de nationale economie. Een belangrijke vraag is, hoe groot het „uitstralingseffect" van de Rotterdamse agglomeratie zal kunnen zijn, omdat het immers de bedoeling is een grote ring rond Rotterdam (Moerdijk, Reimersfl/aal, Ossenisse, Terneuzen, Vlissingen- Oost en Amsterdam) van zeeha venontwikkeling te bevorderen, die met Rotterdam één geheel vormt. De regering zal graag dit effect vergroten. Democratie Vastgehouden wordt aan de de marcatielijn voor de kust van Voorne. De regering wijst de ont wikkeling van zeehavenindustrie op Voorne en Putten en in de Hoekse Waard af. De verdere uitbreidihg van het Rotterdamse havengebied zal zich moeten bepalen tot op- en over slag, tot vestigingen die absoluut •zijn gebonden aan de industriële agglomeratie Rotterdam. Voor dit laatste moeten dan echter wel zwaarwegende argumenten worden aangevoerd. Het gaat in dit verband niet zo zeer om een keuze tussen expansie of consolidatie uiteraard wil ook de regering de industriële ontwik keling niet doen stagneren maar ook het gebied dat men bij de ex pansie betrekt. De regering wil dan ook voor zeehavenindustrieën die niet aan de voor de vestiging in het Waterweggebied gestelde cri teria voldoen, elders aantrekkelij ke mogelijkheden scheppen, aldus de toelichting op de begroting. Het economisch beeld van de Ne derlandse koopvaardij grote vaart en kleine handelsvaart wordt gekenmerkt door stagnatie. Overheidssteun gedurende de pe riode van herstructurering moet daarom in overweging worden ge- Schiphol In de loop van de volgende jaren zal de capaciteit van het sta tionsgebouw op Schiphol worden verdubbeld. Op het programma staat de bouw van een nieuwe pier. Tot en met 1975 gaat Schiphol 350 miljoen investeren. Het Rijk zal hiervoor een lening van 150 miljoen gulden garanderen. De studies over de plaats van de tweede nationale luchthaven wor den volgend jaar voltooid. De regering zegt, dat een beslis sing moeilijk zal zijn, omdat zoveel belangen tegen elkaar moeten wor den afgewogen. Per 1 november 1971 zullen ver goedingen worden gevraagd voor het gebruik van luchtwegen boven ons land. De KLM zal worden geholpen bij de financiering van de aankoop van grote vliegtuigen. Op de begroting van verkeer en waterstaat staat een aanlooppost van 15.5 miljoen gulden, die de Ne derlandse industrie in staat moet stellen deel te nemen aan het Air- busprojekt. Het gaat hier om de ontwikkeling van een vliegtuig voor 250 passagiers voor korte af standen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9