Joop van Daele heeft (nog) geen sterallures Somber Rotterdam Sombere Roemenen Vakbonden: In industrie dreigt tweede Rotterdam Havenstaking Ut Arod Tli aut spoort aan tot overleg oo toooiveau Sleepboot zinkt: één man vermist Meer onrust door regeringsmaatregelen? Hongaren kapen vliegtuig Inbrekers vragen weg naar hun doel Radio-informatie over Ver. Naties m DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 door ROB HARTOG ROTTERDAM Joop van Daele is een vedette geworden. Het met oogstrelend voetbal verwende Legioen heeft de hoekig gebouwde „eeuwige re serve" van Feijenoord-één sinds de gedenkwaardige avond van de negende september geaccep teerd. Van Daele is niet langer de figuur die onophoudelijk als lijdend voorwerp fungeert, bij sarcastische grapjes over zijn minder atletische gestalte. In tegendeel. Sinds zijn „gouden" doelpunt tegen Estudiantes de la Plata is Van Daele tot kers vers idool van voetbakninnend Rotterdam-Zuid gebombar deerd. Joop blijft er doodnuchter onder. Stera'lures zijn hem (nog) vreemd. Rustig relaxend stelt de Lange er gens i:i de catacomben van Feije- noords riante Kuip* „Het doet me allemaal niets". En tussen twee slokkan seven-up door. „Nu ben ik de gevierde man. Volgende week kan 'edereen me echter allang weer vergete 1 zijn. Dat is nu eenmaal het risico d£t je als sportman altijd loopt. Ik maak me daar niet druk om. Natuurlijk vind ik het wel leuk wanneer een stikvreemde vent op straat ineens tegen me zegt: „Ha, die Jopie" maar ergens in mijn achter ïoofd denk ik dan toch steeds dat de ;elfde vent die nu zo graag iets tegm me wil zeggen me de vol gende week voor alles wat mooi en lelijk is kan uitmaken Kloof kleiner Toch geniet Joop van Daele van zijn m -m „Ik ben uit de anonimi teit ge reden. Ik t.ei nu helemaal mee. Bij de spelers is dat ook dui delijk te merken. Ik kon toch al goed met de jongens opschieten, maar na de wedstrijd tegen die Ar gentijnse gangsters is het toch alle maal anders geworden Vrijer voor al. De kloof tussen een Wim van Hanejem en mijn persoontje bij- vooióecld is veel kleiner geworden. Dat vind ik toch wei prettig. Juist daarom ben ik eigenlijk zo blij met dat doelpunt tegen Estudiantes". Het Argentijnse avontuur is voor de Happel-elf voorbij. Het nieuwe lonkt. Morgenavond moet Feije- noord liet in de eerste ronde van het to nooi voor landskampioenen opnemen tegen het Roemeense Ut Arad. Joop van Daele verwacht veel van die wedstrijd. „De stemming.in. de ploeg is uitstekend. Estudiantes is voorbij. We gaan ons opmaken voor het volgende karwei. Ik geloof wel dat we een goede wedstrijd zul len spelen tegen die Roemenen. Te gen NEC liep het allemaal niet naar wens, Begrijpelijk eigenlijk. We hebben een drukke week achter de rug. We waren niet geconcentreerd. Daar kwam nog bij dat NEC ons niet liet voetballen. Neen, laten we die waardeloze partij maar weer snel vergeten. We hebben overigens zelf ook wel aangevoeld dat het publiek mok kend naar huis ging. Dat heeft ten slotte geen waar voor zijn geld ge had. Geloof me, tegen Ut Arad komt iedereen weer aan zijn trekken. Het zou me niets verbazen wanneer we er een stuk of vijf in? angen". Serieus Ut Arad.Feijenoord vat de strijd tegen de Roemenen Serieus op. Gis termiddag, zo rond het middaguur dirigeerde Ernst Happel zijn man den naar het KNVB-sportcentrum in Zeist. „Een noodzakelijk kwaad", meende Joop van Daele. „Niemand van ons vindt het natuurlijk leuk om wijr een paar dagen van huis te zijn, maar het is nodig. Broodnodig zelfs. De concentratie moet terugko men. Daarom gaari we niet met te genzin naar Zeist. We zijn er alle maal van overtuigd dat het voor ons eigen bestwiT is". Feijenoord-Ut Arad: het Neder landse volk loopt er nog niet warm voor. Te Kenend daarvoor is het dat de Kuip nog lang niet uitverkocht is. „E^.i begrijpelijke zaak", aldus Van Daele. De mensen hebben de laatste Lijd genoeg geld uitgegeven aan her, voetballen. Toch raakt het wel uitverkocht. Daar ben ik van overtu.gd. De mensen voelen ook wel dat «vij ons wilen rehabiliteren van <?a slechte wedstrijd tegen NEC" Rest nog een enkele vraag. Is Van Daele er morgenavond bij of niet. Zelf verwacht Van Daele van niet. „Ik heb tegen NEC niet zo best ge speeld. Ik verwacht dat Happel Van Haneiem wel in de frontlinie zal laten c pereren en Hasil op het mid denveld, zodat ik op het bankje zal moeten gaan zitten. Jammer? Ach, wat maakt het uit. Wanneer we maar winnen. Verder vind ik alles ROTTERDAM Zestienhoven zag ze arriveren: een handvol officials, de medische staf, coach Nicolai Dimutrescu en vijftien ver moeide en sjofel in de kleren gestoken spelers. UT Arad, 's morgens uit zonnig Roemenië om elf uur vertrokken, 9tond ruim vijf en een erThalf uur later op de „unheimisch" 'aandoende Rotterdamse lucht haven. De gezichten stonden somber. Twee uur oponthoud in Praag, twee verliespunten eergisteren in de Roemeense competi<tie en twee imponerende WC(= Wereld Cup)-wedstrijden van Feijenoord nog Mn gedachten, waren drie aannemelijke oorzaken voor de minder fleurige gemoedstoestand van de Slaviërs. door MATTY VERKAMMAN Over die kansloze 3—0 nederlaag 'an zondag tegen Universitatea Cluj, e UT de gedeelte eerste plaats kostte, was coach Nicolai Dimutrescu opmer kelijk nuchter. „Te veel met onze ge- iachten in Rotterdam en misschien jaren we wat zenuwachtig", was zijn orte en zo te zien eerlijke antwoord. Dimutrescu, geen familie van mid- lenvelder Florin Dimutrescu, zei, in Ie perskamer van de luchthaven, vaar een charmante brunette van de loemeense ambassade als tolk fun- [eerde, verder nog, dat hij vandaag ie opstelling van zijn team bekend <ou maken en vanavond het kunstlicht in het Stadion zou beproe ven. „at de opstelling betreft zijn er log wel wat problemen", maar op de 'raag of dat blessures betrof, zei de leer Dimutrescu: „Het gaat er meer >m, welke man er op de juiste plaats noet staan." Uitzondering Aanvoerder van de Roemenen is Hinceau Petescu, evenals zijn vrouw ngenieur van professie. Beiden wer ken m verdiener samen het voor Ne- lerlandse begrippen belachelijke kchijntje van achthonderd gulden per naand. De Roemeen, 28 jaar en vader van !en dochter heeft te kennen gegevèn, dat hij in het buitenland wil gaan 'oetballen. Normaal kan dat in (oemenië pas, wanneer men de leef- ijd van dertig jaar heeft bereikt. Voor Petescu, die zich voor de staat verdienstelijk" zou hebben gemaakt, vil men echter een uitzondering ma ken en hem nu al toestemming geven e vertrekken. Hij zei het liefst hier n Nederland te willen voetballen. Of 'et echter allemaal zo ver zal komen, noet toch in twijfel worden getrok ken. Opvallend was de discipline, waar 'e spelers van UT Arad zich aan noesten onderwerpen. Tekenend voor 'et gezag van de leiders was de ma nier van gaan zitten der UT'ers. Op een teken van een hoge, zegen de voetballers, die wel nooit vedetten zullen worden, op hun zetel neer. Of dat nu de methode is? Het leek alle maal wat geforceerd, dachten we. Dat deed de houding van de Feije- noorders in het Stadion, 's middags voor het vertrek naar Zeist, waar men tot woensdag in het trainings kamp verblijft, vrijer en prettiger aan. Theo van Duivenbode bijvoorbeeld, heerlijk onderuit gezakt, met beide benen op een andere stoel en onder tussen in een dialect sprekend, dat er aan herinnerde, dat hij eens voor Ajax speelde, over de normale zaken voor een EC-wedstrijd. „Beste voor ons Naast hem, naar een prikkertje met ka'as en worst starend en even later consumerend, een andere Amster dammer: aanvoerder Rinus Israël. Of het niet vervelend ging worden, al weer zon' trainingskamp? „Het is het beste voor ons, voor de rust en de concentratie en ik dacht niet, dat er jongens met tegenzin naar toe gingen. Iets moeilijker wordt het wanneer je zoals ik, een zaak hebt. Doordat mijn moeder en mijn zuster in de winkel staan, is dat probleem echter ook al weer uit de wereld, nee, we verma ken ons best in Zeist." Ove Kindvall, sympathieke Skandinaviër, had evenals alle ande re Reijenoord-spelers, maar weinig nieuws te vertellen. „We weten te weipig van deze jongens af. Met het Zweedse nationale elftal of met Norrköping, heb ik ook nog nooit te gen Roemenen gespeeld. Wel heb ik in Mexico het Roemeense elftal ge zien, zij het op televisie. Toen maak ten ze op mij de indruk van een elf tal, dat op zich goed voetbalt, op bal bezit kan spelen, maar zoals de meeste Oostblok-landen allesbehalve produktief is." Of het allemaal maat- stafgevend zal zijn voor UT Arad, ploeg uit een provinciestad van 140.000 inwoners en nauw betrokken bij een textielfabriek, zal morgen avond moeten blijken. Die textielfabriek. Zei iemand in verband met die vertraging van twee uur: „Hadden we eigenlijk wel op kunnen rekenen, ze moesten eerst hun stukgoed vanmorgen nog afma ken." (Vervolg van pag. 1) Werkgevers Vanmorgen deelde de voorzitter van de Scheepvaart Vereeniging Zuid mee „van geen akkoord te weten". De vakbonden zullen toch eerst eens met de SVZ moeten komen praten, aldus de heer Backx. Van enige overleg was vanmorgen om half zeven nog niets bekend. Eerder had de heer Backx een persconferentie laten weten wel be reid te zijn met een commissie uit de bedrijven te praten als de vakbonden daartoe de wens te kennen zouden' geven. „Wij houden onverkort vast aan ons standpunt dat wij alleen pra ten met volwaardige gesprekspart ners". Dit onverkort vasthouden kwam erop neer dat de SVZ het afgelopen weekend geen initiatief heeft onder nomen om de staking te bekorten, behalve de advertentie van zaterdag, maar die leek de verhoudingen alleen nog te verscherpen. De heer Backx wenste zich ook niet op de hoogte te stellen, wie er nu in de commissie havenbedrijven zitting hebben. ,;Wij praten er niet mee en ik weet ook niet wie er inzitten", zei hij. De voorztter van de SVZ had maandagmiddag overigens goede hoop dat de staking spoedig beëindigd zou worden. De noodzaak daartoe wordt steeds nijpender, zei hij. Goede hoop De stakingsleider Flip Schultz deel de maandagavond mee eveneens vol goede hoop te zijn op een gunstige beslissing van de havenarbeiders. „De commissie havenbedrijven houdt echter het geweer aan de voet", aldus Flip Schultz. „Wij zullen de onderhandelingen over het eisen+ pakket van 1 november nauwlettend volgen. De vakbonden hebben de ga rantie gegeven dat indien de werkge vers niet aan deze eisen tegemoet ko men, de bond een staking zal uit schrijven", zo zei hij. „De tweede voorzitter van het NVV heeft ons de ze garantie gegeven". Na het bereikte akkoord tussen de bonden en de bedrijvencommissie hebben de drie erkende bonden zich intern over de situatie beraden. Uit eindelijk ging men met vier stemmen tegen akkoord met de door de be stuurders aangegeven lijn. Tevens werd besloten op korte termijn een vergadering van de drie bonden te beleggen. NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft gisteren in zijn jaarverslag de staatshoofden en regeringsleiders van de wereld aan gespoord tot het voeren van topover- leg over het Nabije Oosten en de Öost-West betrekkingen.' Dit overleg zou eind oktober moeten worden ge voerd tijdens de opening van de 25ste zitting van de Algemene Vergaering. Thaot voorspelt dat bij die gele genheid 'meer internationale leiders bijeen zullen zijn dan ooit in de ge schiedenis'. Hij vindt dat 'een unieke gelegenheid voor vruchtbare contac ten en discussies op topniveau'. Hij doet een beroep op de VS en Rusland om bij wijze van 'dringende voorlopige maatregel' een stopzetting van de proefnemingen met en de ontwikkeling van offensieve en de fensieve wapens overeen te komen, in afwachting van een permanente rege ling. De hele wereld geeft jaarlijks geza menlijk meer dan 200.000 miljoen dollar uit voor militaire doeleinden. Thant dringt dan ook zowel bij de rijke als bij de arme landen aan op stopzetting van de bewapeningswed loop. Hij ziet daarin de enige moge lijkheid om zelfvernietiging te voor komen en de arme en rijke landen in staat te stellen zich aan dringende maatschappelijke problemen te wij den. WEMELDINGE In de nacht van maandag op dinsdag is bij de Deltawerken bij het Brouwershaven- segat de sleepboot Hendrik gekap seisd en gezonken. Eén opvarende wordt vermist. Sleepboten en reddingsboten uit Ouddorp hebben de hele nacht de omgeving afgezocht, zortder resul taat. -#■ Feijenoords komende tegenstander, het Roemeense Ut Arad, werd gistermid dag door Feijenoord-officials op het vliegveld Zestienhoven verwelkomd. De zoon van de graaf en gravin van Windsor, de op 25 juli geboren lord Nicholas Windsor, heeft zater dag zijn eerste „persconferentie" I gegeven. De baby is de dertiende in de lijn van troonopvolging in Engeland. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG In kringen van ed vakbeweging wordt ver wacht dat de arbeidsonrust met name in de industriële sec toren nog aanzienlijk zal toe nemen als gevolg van de van daag bekendgemaakte lasten- verzwarende regeringsmaatrege len, waaronder vooral de voor genomen loonpauze. Intussen houden de vier grote con cerns: AKZO, Unilever, Shell en Phi lips, vast aan hun standpunt, niet verder te willen gaan dan een extra uitkering van 200, De industriële vakbonden verwijten deze ondernemingen dat zij op grond van onderhands gemaakte afspraken één lijn trekken om daarmee een 400 gulden loongolf in de rest van de in dustrie te voorkomen. In het werkgeversconferentieoord De Baak in Noordwijk aan Zee heb ben de vakbonden gisteravond van 9 tot 12 uur weer gesproken met een vertegenwoordiging van AKZO, maar opnieuw bleek deze onderneming zich tot een uitkering van 200,— te wil len beperken. De vakbonden waren voor het ge sprek door AKZO uitgenodigd. „Vol komen overbodig, want men heeft alleen de daaraan ten grondslag lig gende drijfveren uiteengezet, die we allang kennen." „De vier grote broers kunnen beter nog eens met elkaar praten als zij tenminste willen voorkomen dat er in de industrie een soort tweede Rot terdam ontstaat en dat ook in deze sector bepaalde extreme figuren zich van de situatie meester gaan maken", zei ons een woordvoerder van de industriële vakbonden. Ook hernieuwd overleg tussen Uni lever en deze vakbonden is gister middag op niets uitgelopen. De direc tie heeft laten weten bereid te zijn per 1 oktober een extra uitkering van 200,te doen. Intussen ils in de zeepfabriek van Unilever te Vlaar- dingen het werk neergelegd. In tal van andere bedrijven van de „grote vier" wordt eveneens ge staakt of het is onrustig, met name bij Philipsondernemingen. De onder nemingsraden van deze bedrijven hebben erop aangedrongen het over leg tussen de hoofddirectie van Phi lips en de vakbonden met spoed te heropenen, omdat de 95.000 werk nemers van dit concern geen genoe gen nemen met de ook door Philips toegezegde 200, Middelburg Intussen is een dochteronderneming van Philips, Vitrite te Middelburg door de knieën gegaan: de werk- nmers van dit bedrijf ontvangen 400,bruto. Volgens Philips is dat mogelijk doordat de arbeidsvoorwaar den van Vitrite niet in de cao van Philips zijn geïntegreerd. Ook in de bouw blijft het onrustig. Vanmiddag hielden stakende Amster damse bouwvakarbeiders een demon stratieve optocht uit protest tegen de weigering van de centrale werkge versorganisaties om met de verlangde 400,— akkoord te gaan en tegen het gisteren gevoerde kort geding dat de werkgevers tegen de vakbonden heb ben aangespannen. Ontslagen Zevtien chauffeurs van de meu belfabriek Meurop in Breda, die een uitkering van 400 gulden bruto en een loonsverhoging van 37,50 per week eisten, zijn gisteren op staande voet ontslagen. Een aanbod van de directie, tweehonderd gulden ineens uit te keren, werd door de chauf feurs van de hand gewezen. De Batavusfabrieken te Heeren veen en negen grote timmerfabrie ken in Bergambacht en omgeving hebben besloten de 400 te betalen. De Limburgse bouwondernemers hebben hun bestuur laten weten, dat zij het overleg over de extra- uitkering willen heropenen. Er zijn aannemers, die (min of meer 'ver kapt') de 400 gulden toch uitbetalen. Ook het personeel van het NVV (ruim 1000 leden) krijgt 400. Bij het CNV was gisteren eenzelfde be sluit gevallen. MUiNCHiEN Een groep Hongaren heeft gisteren een Roemeens vliegtuig met aan boord 84 passagiers en vijf bemanningsleden gekaapt. Het toestel van de luchtvaartmaatschappij Ta- rom, op weg van Boekarest naar' Praag, werd gedwongen van koers te veranderen en op het vliegveld van Munchen-Riem te landen. De groep bestond uit drie jonge mannen, een vrouwen twee kinderen. De drie mannen hielden de beman ning van het BAC 1-11-vliegtuig met handvuurwapens in bedwang. Zij zei den ook een bom op het toilet te heb ben geplaatst. a de landing in Munchen werden de passagiers onmiddellijk in veilig heid gebracht waarna de politie naar de bom ging zoeken. Er bleek geen helse machine te zijn geplaatst. De kapers, die om politiek asiel hebben gevraagd, zijn in arrest. IHet vliegtuig is later op de avond weer vertrokken. Vrij op het vliegveld van München: de Hongaarse mevrouw Niklosne Biro en haar jongens van 3 en 5 jaar. Zij zat in het Roemeense vliegtuig, dat door drie Hongaarse mannen werd gedwongen, van koers te veranderen. BAARN Nog voordat zij in een 1 Baarnse fabriek konden inbreken werden zondagavond de 24-jarige J R. en de 30-jarige L. M., beiden uit Utrecht, gearresteerd. Alsof het de gewoonste zaak ter wereld was vroegen de twee mannen zondagavond laat aan een voorbij ganger de weg naar het industrieter rein. Deze voorbijganger vond liet een vreemde zaak en waarschuwde terstond de politie, die zich naar het terrein begaf. De inbrekers kozen het hazepad. Eén vluchtte weg in een auto. die echter door de politie werd aangehouden. De andere vluchtte in het struikgewas. Na twee uur kwam de man, vervuild en bebloed, tevoor schijn. Veel kon de inbrekers niet ten laste worden gelegd. Want na alle moeite en geduld bleek alleen de ruit van de fabriek te zijn ingegooid. HILVERSUM In de komende weken mogen we van diverse kanten informaties via de ether verwachten over de „zilveren" Verenigde Naties. Zondag zal het IKOR 's morgens tus sen 10 en 12 uur op Hilversum I een programma uitzenden met het thema van de Interkerkelijke Vredesweek, waarin de vraag hoe het Nederlandse apparaat functioneert in het kader van de VN, centraal staat. Na een korte dienst in de Leidse Pieterskerk zullen aan politici en commentatoren vragen worden ge steld met betrekking tot de buiten landse politiek en de defensie. Luiste raars kunnen hierin telefonisch mee spreken. De VARA is zaterdag begonnen met een reeks radioprogramma's over de VN, eveneens in verband met het 25-jarig bestaan van deze volkerenor ganisatie. -***' T

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7