ana ril Volksfront voor elke sluit deur bemiddeling VS torpederen vredesgesprek Nederlandse dankt vrijheid gijzelaar aan Luns Uitspraak kort geding aannemers-vakbonden uiterlijk 22 september Leerplicht uitgebreid tot 9 jaar in 1971 Nixon vraagt geld voor luclit- vaartpolitiek Boac krijgt Paleslijjnen laten steward Swinkels ook vrij 30 miljoen voor VC-10 Proces moord zonder lijk Minister bracht dikke boeken mee Mr. Burger lid Raad van State 5 DlNSDAO 15 SEPTEMBER 1970 Verblijfplaats gijzelaars onbekend AMMAN Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heeft gisteren de deur voor elke verdere bemiddeling inzake de vrijlating der overgebleven gijze laars gesloten. Onze eisen zijn duidelijk: vrijlating van de in hét buitenland gevangen zittende commando's in ruil voor de gijze laars uit de gekaapte vlieg tuigen". aldus een woordvoerder Deze mededeling kwam op een ogenblik dat het internationale comité van het Rode Kruis in Genève na een vergadering van drieëoeen- K half uur zijn bereidheid herhaalde de bemiddelingspogingen voort te zetten. Waar de circa vijftig gijzelaars ge vangen worden gehouden is niet be kend. Vermoedelijk in een vluchtelin genkamp in de buurt van Amman. De woordvoerder van het front zei met klem dat de Amerikaanse gijze- laars op dezelfde manier behandeld zullen worden als de Israëlische. „De Amerikaanse gijzelaars bezitten de Amerikaans-Israëlische nationaliteit en dat plaatst ze in dezelfde positie als de Israëli's". Zij zouden alleen met Israëlische gijzelaars worden vrijgelaten in ruil voor commando strijders in Israëlische gevangenissen Israël móet zich eerst bereid verkla ren tot het in vrijheid stellen van de betrokken Palestijnen. daarna „zullen k wij de nodige stappen doen voor de uitwisseling'. Het Volksfront had lijs ten met namen van de bewuste Pa lestijnse gevangenen gereed. Deze zouden te zijner tijd worden gepubli ceerd. Zwitserland. Engeland, West-Duits- land cn dc VS zijn overeengekomen, dat zij niet zullen instemmen met een regeling met de commando's, die niet betrekking heeft op de Vrijlating van alle passagiers en bemanning van de gekaapte vliegtuigen. Doodvonnis Israël waarschuwt het Volksfront dat ingeval dc gegijzelde passagiers iets overkomt, voor het eerst dood vonnissen ten uitvoer zullen worden gebracht tegen veroordeelde leden van het Front in Israël. Ook zouden er'dan strenge maatregelen genomen worden tegen famiileleden van ver oordeelde commandostrijders, waarbij ft o.a. hun huizen zouden worden op- f geblazen. Vrijdag komt de raad van de inter nationale organisatie voor de burger luchtvaart (ICAO) in Montreal in buitengewone zitting bijeen. Dan zal L bet voorstel van president Nixon l worden behandeld om een lucht vaartboycot in te stellen tegen alle ki landen die kapers in eeval van inter- oc. nationale chantage weieeren te straf fen of uitte leveren Tribunaal VN-secretaris-generaal Thant zei in New York dat de vliegtuigkapers on geacht hun nationaliteit of politieke achtergrond ujtgeleverd en voor een internationaal tribunaal moeten wor den gebracht. Landen en volken moeten souver- einiteitsaanspraken laten varen en de moed dienen op te brnegen. tot nieu we aangepaste internationale rechts- en ordenv'ddelen te komen. De wereld heeft volgens hem geen andere keus. VN-ambtenaren zeiden dat Thant niet doelde op het internationale ge rechtshof in Den Haag. maar een nieuw in te stellen tribunaal. De heer Freymond van het Inter nationale Rode Kruis gaf na terug keer uit Amman een persconferentie te Genève. Rechts op de achtergrond de heer Rochat, die met de com mando's onderhandelde. 10 AMSTERDAM De presi dent van de Amsterdamse recht bank, mr. U. W. H. Stheeman, zal uiterlijk dinsdag 22 septem ber uitspraak doen in het kort geding, dat in de raad van be stuur bouwbedrijf verenigde werkgeversbonden in de bouw nijverheid hebben aangespan nen tegen de drie bouwvakbon den. Met hec geding, dat gisterochtend onder grote belangstelling voor de president diende, willen de aanne- mersbonden bereiken, dat de gedaag de organisaties zich onthouden van acties di° de werknemers stijven in hun streven om een extra uitkering van 400,- te krijgen. Voorts is de president gevraagd de vakbonden binnen twee dagen na te wijzen vonnis te bevean dat zij hun leden zullen aanzeggen zich te ont houden van acties ter verkrijging van de uitkering. De werkgeversbonden vragen in beide gevallen een dwangsom van 1 miljoen voor elke dag dat toch actie wordt gevoerd. Mr. A. J. Haakman, die optrad na mens de aannemersbonden, zei dat de circutaiie van de bouwvakbonden waarin hun leden worden aange spoord de uitkering direct van hun Es'yptische besch u ldisi n s KAIRO Egypte heeft de VS gisteren ervan beschuldigd de vredesbesprekingen over het Nabije Oosten te torpederen. Minister van buitenlandse zaken Riad zei dat VN-bemiddelaar dr. Jaring nu niet meer in staat is verdere contacten tot stand te brengen in het licht van de i,huidige impasse". Hij vroeg de vier grote mogendhe den nieuwe instructies te geven aan dr. Jarring om tot een politieke op lossing te komen in het- Nabije Oosten Riad kondigde aan. dat hij zijn be zoek aan New York voor onbepaalde tijd heeft uitgesteld. Aanleiding was de aangekondigde Amerikaanse vlieg tuigleverantie aan Israël, en de „on- WASHINGTON President Nixon heeft het congres gisteren gevraagd gegronde aanvallen van de VS op j Egypte over bestandsschendingen". Intussen heeft Israël gisteren bij de VS de 14de klacht ingediend over een Egyptische bestandsschending. Vol- gens deze klacht heeft Egypte raket- batterijen van hel Type SAM-3 en I SAM-2 vooruitgeschoven tot binnen 30 km van het Suezkanaai. Binnen een zone van 20 km van het kanaal zouden bovendien herstelwerkzaam heden worden uitgevoerd. De Israëlische minister van buiten landse zaken Eban zei in Tel Aviv j dat de bestandsschendingen schorsing j van het vredesoverleg hadden veroor- za^kt en dat alleen initiatieven uit Moskou en Kairo tot hervatting van de besprekingen kunnen leiden. Eban wilde het p'an-Rogers niet dood verklaren, „want wat dood is kan men niet meer tot leven wek ken". Het overleg kan hervat worden als de ..bestandsschendingen gecorri geerd worden", aldus Eban Jordanië Uit Amman wordt vernomen dat ruim honderd Iraakse pantserwagens die tot dusver gestationeerd waren in het gebied van Zarka (30 km ten noorden van Amman), naar de steden Mafra en Irbid (in noord-Jordanië) zijn getrokken, waar ook gisteren weer fel is gevochten tussen Jor daanse troepen en Palestijnse ver zetsstrijders. Tegelijkertijd meldden uit Amman in Syrië aangekomen, reizigers dat t-i werkgever te eisen, de aanleiding is geweest tot het aanspannen van het kort geding. Hij stelde dat hierdoor de ónder handelingen worden verplaatst van de vakbonden naar het niveau van de ondernemingen. „En dat is voor de werkgevers niet acceptabel",. De bouw cao, die tot januari 1971 loopt, is aldus mr. Haakman destijds alge- meen verbindend verklaard zodat beide par'ijen hieraan zijn gebonden. De bouio-cao is een arbeidsover eenkomst 'met standaar dbepalingen. Openbreken is toegestaan maar dan moet men wel binnen het kader blij ven. Mr Haakman meende echter, dat men nu buiten het kader was getre den. Mr. M. G. Rood, optredend voor de vakbonden, wees er de president op, dat deze een stuk jurisprudentie ging vormen van een wetsontwerp dat nog aanhangig is. Voorts zei hij, dat het geen aan u wordt gevraagd nog nooit aan een Xeder'andse rechter is ge vraagd, nl. de vakbonden acties ver bieden ter verbetering van de ar beidsvoorwaarden van hun leden Mr. Rood kon dit alleen zien als een poging van de werkgevers de vak bonden buiten spel te zetten en hen in hun wezen aan te tasten. Mr. Rood vond het vanzelfspre kend dat voor de ƒ400 wordt geij verd. De bonden zijn hiermee loyaal aan wat landelijk is afgesproken". Hij zei, dat de eisers echter niet loyaal waren aan afspraken die de landelijke organisaties ook voor hen hebben gemaakt. „Als dat steeds ge beurt kun je het landelijk overleg wel vergeten", meende hij. Volgens de raadsman zou de president de vakbonden kunnen verbieden actie te voeren, maar hen niet kunnen opdra gen hun leden aan te zeggen zich van acties te onthouden. LONDEN De Britse luchtvaart- maatschappij Boac krijgt 3,5 miljoen sterling (ongeveer 30 miljoen gulden) uitgekeerd als vergoeding van de ge kaapte VC-10 die door Palestijnse guerrilla's is opgeblazen. Zo heeft de verzekeringsmaatschappij Lloyds gisterenavond meegedeeld. Boac had een speciale verzekering tegen kapen I gesloten. Omdat iedere polis in andere be- j woordingeni s gesteld, is de zaak van I j de andere gekaapte toestellen nog j niet duidelijk, aldus de bekendma- i king van Lloyds. LONDEN In Londen is gisteren het proces begonnen over de vermoe delijke moord op de 56-jarige Muriel McKay, echtgenote van een Britse krantenmagnaat. Haar lijk werd ove rigens nooit gevonden. De verdachten zijn twee broers \rthur (34) en Zimode (21) Hosein. ifkomstig uit Trinidad. Zij zouden nevrouw McKay bij „vergissing" ver moord hebben. Aanvankelijk waren jij van plan de echtgenote van de oresident-directeur van de uitge- erij Murdoch te ontvoeren. Volgens de aanklacht hebben dc wee broers mevrouw McKay op 29 lecember van het vorig jaar ont voerd Zij zouden haar naar Hert fordshire gebracht hebben. De ont voerders eisten van haar man een los prijs van 9 miljoen gulden. Vanwege de hoogte van dit bedrag dacht de politie eerst aan een grap. Speurtoch ten naar de vrouw bleven zonder re sultaat. Op 7 februari maakte de po litie bekend, dat zij de beide broers had gearresteerd op beschuldiging van moord. De verdachten zeiden onschuldig te zijn. Het proces zal ongeveer een maand duren. BRUSSEL De Belgische minister I van onderwijs Theo Lefevre heeft I gisteren bij zijn vertrek naar de VS twee dikke boeken meegenomen. „Om op nuttige wijze de tijd door te bren gen in de woestijn, als het vliegtuig toch onverhoopt gekaapt wordt", ver telde hij bij zijn vertrek op het vlieg veld van Brussel. Minister Lefevre onderwierp zich tevoren glimlachend aan de veilig heidscontrole op het vliegveld. Volko men gerechtvaardigd en van groot belang in de\ strijd tegen de vlieg- tuigkaperij, zei hij. De 129 passagiers die met hetzelfde Sabena toestel naar de VS gingen werden eveneens aan een strenge controle onderworpen. De passagiers moesten voor de start inschepings- kaarten invullen waarvan de gege vens vergeleken werden met die in het centrale kaartsysteem van de Brusselse gerechtelijke politie. Daar na werden zij met een speciale detec tor onderzocht op wapenbezit. DEN HAAG Binnenkort is de benoeming tot lid van de Raad van State te verwachten van mr. J. A. W. Burger, lid van de Eerste Kamer voor de PvdA. Mr. Burger zal de vacature vervullen, ontstaan door het vertrek van mr. J. in 't Veld. Mr. Burger, die 66 jaar oud is, was van 1930 tot 1943 advocaat en procu reur te Dordrecht. Van 1943 tot 1945 was hij in het Londense kabinet mi nister van binnenlandse zaken. Van 20 november 1945 tot 15 september 1962 was mr. Burger lid van de Tweede Kamer. Sinds 5 juni 1963 maakt hij deel uit van de Eerste Ka mer. Ook is mr. Burger lid van het Europees parlement en van de Bene- luxraad. SCHIPHOL Ir. G. H. W. de Koning (32) uit Bennekom dankt zjjn invrijheidstelling aan de positieve indruk, die het of ficiële bezoek van minister Luns aan Jordanië op dit land heeft achtergelaten. H(j vertelde dit gisteren bij zijn aankomst op Schiphol. Het volksfront heeft gisteravond nog als enige van de 40 overgebleven gij zelaars door de vliegtuigkapers van het Arab'sche Volksfrort vrijgelaten Hij zat in de VC-10 machine van de Boac, di? op een vlucht van Bahrein naar Londen, werd gekaapt door drie met pistolen gewapende kapers. et volksfront heeft gisteravond nog een Nederlander vrijgelaten. Het is Rudolf Swinkels. steward aan boord van de Boeing van TWA. Zijn vrij- neid werd bewerkstelligd door de Ne- De 32-jarige ir. G. H. W. de Koning uit Bennekom, die enkele dagen in Jordanië als gijzelaar werd vastge houden, arriveerde gisteren op Schip hol, waar zijn vrouw klaar stond met een net pak. Het was allemaal nogal meegevallen, zei hij. derlandsi ambassadeur in Amman mr. A. C Vroon, via een Arabische vriend. Mevrouw Marianna Morris, één van de vrijgelaten passagiers stak in München de loftrompet over steward Swinkels. De steward had voortdu rend de kinderen bijgestaan, het vliegtuig gereinigd en angstige gijze laars geproost Op Schiphol vertelde ir. Koning, die voor een Nederlandse handelsonder neming het sultanaat Oman werk te, dat de kapers de bemanning van het BOAC-toëstel hadden gedwongen een ererondje te maken pal over Israël. Hij zei Tel Aviv te hebben her kend en bovendien meende hij van deze mededeling zeker te zijn, omdat de kapers dit niet zonder trots aan de passagiers hadden verteld. In Beiroet, waar een tussenlanding werd gemaakt, kregen de drie kapers versterkiug van twee leden van het front. Diïrna reisde men naar de woestijnstrip in Jordanië. Dat alles geschiedde vorige week woensdag. De volgende dag, aldus ir. De Koning, werden van de 104 passa giers een veertigtal passagiers uit Ceylon, Ir.dia, er. van Arabische ori gine (onder wie 21 jongeren onder de 18 jaar) afgevoerd, zodat nog om streeks 60 reizigers in het vliegtuig achterbleven. Voetbal 's Avonds speelden zij een partijtje voetbal in het woestijnzand tegen hun bewakers „Ze waren alleen maar uit op publiciteit", vertelde ir. De Koning. Vrijdag sijpelde radiobe richten door, volgens welke de Zesde Vloot van de -\merikïnen voor de kust was gaan liggen. Dat maakte de gijzelaars meer dan wat ook be nauwd. Als er gewapend zou worden ingegreo^n, dan zou het volksfront inderdaad wel eens kunnen overgaan tot het doden van de gijzelaars. Ook het bericht, dat de VS 16 Phantom straaljagers aan Israël ging leveren had een '/.«-ifde effect. Vrijdag werd alle bagage uit de VC10 gehaald terwijl springstoffen onder de machine werden gelegd. Za terdag weiden de drie toestellen op geblazen. De gijzelaars moesten er naarstaa.i kijken Benauwd Daarna werden ze in een busje af gevoerd, dwars door de tanks van het Jordaanse leger hpen. Dat was ook een benauwd moment; want dit leger wille controleren of de passa giers inderdaad in de busjes zaten en niet met v.Jegtuigen waren opgebla- zen. Die controle werd door dc leden van het volksfront slechts noodge dwongen toegestaan. „Ze hielden ons in de'bus met geweren onder schot, terwijl we onze armen boven het hoofd moesten houden", aldus ir. De Koning. Verwerping beroep mr. Rambonnet gevraagd DEN HAAG Advocaat-generaal mr. J. Remmelink heeft gisteren voor de Hoge Raad geconcludeerd tot ver werping van het beroep in cassatie van de 61-jarige Haarlemse rechter mr. Rambonnet. Mr. Rambonnet was door het ge rechtshof in Den Haag schuldig be vonden aan de dood van de 18-jarige Henk Lammers op 21 februari 1968 en veroordeeld tot een gevangenis straf van twee maanden en ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De Hoge Raad zal op 13 oktober arrest wijzen. MANILLA De wervelstorm die vrijdag het gebied ten noordoosten van Manilla heeft getroffen, heeft ze ker aan 59 mensen het leven gekost. Er worden nog 50 mensen vermist. Er zijn maatregelen genomen om epidemieën te voorkomen. In Quezon, een stad met ruim 100.000 inwoners, zijn minstens 15.000 gezinnen dakloos. Program voor werkende jongeren om 28 miljoen dollar om het lopende j langs de bestandslijn tussen Israël en financiële jaar de gewapende bewa- J •-•»—«- kers te betalen die sedert de jongste kapingen meevliegen met burger vliegtuigen. Het Witte Huis deelde mee dat het geld nodig is voor de levering van 250 veiligheidsfunctionarissen en voor aanvullende veiligheidsmaatregelen- Hoewel in hel verzoek over 2500 man wordt gesproken, zei een woordvoer der van het Witte Huis niet te welen of dit het totale aantal veiligheids- tonctionarissen zal zijn. Jordanië zich Israëlische gemotori seerde troepen hebben geconcen treerd. De Israëlische radio deelde mee dat 70 van de 450 in het weekeinde in de bezette gebieden gearresteerde Ara bieren. gisteren zijn vrijgelaten. Mi nister Eban zei. dat de arrestaties zijn verricht als onderdeel van een onderzoek naar de activiteiten van het volksfront voor de Bevri'ding van Palestina. Eerder was meegedeeld dat de opgepakte Arabieren als tegen-gij zelaars zouden fungeren. Vandaag hebben we allemaal er een glimp van gezien. Sommigen in werkelijkheid, velen via de televisie. Maar eigenlijk zouden we er alle maal eens met de neus bovenop moeten staan en detail na detail kunnen bestuderen. De Gouden Koets, waarvan elke millimeter een stukje symboliek is. En dan terugdenken aan de tallozen onbekend geblevenen, die er met ge duld en liefde aan gewerkt hebben. Geen naam is bekend van de ont werpers, de houtwerkers, de leer looiers. de lakenwevers, de ivoorsnijders, de bronsbewerkers, de houtsnijders, de vergulders, noch van de leden der dameskransjes en van de weesmeisjes, die vijftien mil joen steekjes petitpoint legden voor de bekleding van het interieur. Misschien leeft er nog wel zo'n weesmeisje, dat dan nu zo omstreeks de negentig moet zijn. In nog geen twee jaar tijd werd de Gouden Koets van idee tot reali teit. Het idee kwam van de bewo ners van de Amsterdamse Uilen- burgstraat. dé Kleine Wittenburgcr- straat, de Houtkoperswal. de Wil lemstraat en de Kattenburgerstraat. Het geld kwam van heel de Amster damse bevolking. Niets aan de Gouden Koets is wil lekeurig gekozen. Het materiaal is djatihout, dat geheel met bladgoud Gouden Koets. Maar wie het zou belegd is. De wielen zijn gouden zon nen. het mildschijnend koningsschap voorstellend; de traptreedjes drij vende waterlelies, de voorzichtigheid symboliserend. Het dak heeft een kroonlijst met de wapens der provincies en op de hoeken het koninklijk wapen. Op (■ouden «rmboliek het dak zelf de blinkende kroon, ge dragen door vier figuren die Handel. Arbeid. Landbouw en Scheepvaart, de pijlers van ons volksbestaan sym boliseren. Maar bij al dat glinsterend goud zijn de panelen tere romantische dromen. Op de voorzijde de Toe komst. op het achterpaneel het Ver leden. Het rechter zijpaneel vertolkt de hulde van Nederland en het lin ker de hulde der Koloniën, die nu niet meer bestaan, maar als de Rijksdelen Overzee nog hun bijdrage kunnen leveren. Niemand, behalve de Koninklijke familie, zet ooit een voet binnen de doen. stapt met voorzichtige tred op een tapijt van narcissen, tulpen en hyacinten, dat de met bloemen be strooide weg betekent, welke men de jonge Koningin toewenste. Een pad. dat in werkelijkheid ze ker niet zo rijk met bloemen be strooid is geweest.... De bovenbekleding van het inte rieur is een stralende zon aan een hemel, waaruit cherubijntjes oranje bloesem strooien. Ter wille van de Gouden Koets is zelfs de route, die de Koninklijke Stoet op de Derde Dinsdag van sep tember tussen het paleis aan het Voorhout en de Ridderzaal aflegt, gewijzigd. Vroeger reed men het Binnenhof op via de Stadhouderspoort, gelegen aan de zijde van het Buitenhof. Toen het plaveisel daar echter een keer vernieuwd werd bleek het straatniveau enkele centimeters ver hoogd te zijn en de Gouden Koets. 3.71 meter hoog. kon er net niet meer door. Gelukkig zijn de poortjes aan de andere zijde (bii het Plein) idts ho ger. De Grenadierspoort geeft 20 centimeter speling en de Midden poort 15 centimeter. Elk jaar levert de Koetsier weer e-,^e stuurmanskunst.... (Van onze onde\v(jsredacteur) DEN HAAG In een wereld waarin steeds meer jongeren lan ger onderwijs volgen en waarin aan het individu steeds hogere eisen worden gesteld, krijgen de werkende jongeren steeds min der ontplooiingsmogelijkheden en toekomstkansen. De overheid moet aan deze groep bijzondere zorg besteden. Dit schrijven staatssecretaris Grosheide (On derwijs) en minister Roolvink (Sociale Zaken) in een nota over onderwijs- en arbeidsmaatrege- len voor werkende jongeren die vandaag verschenen is. De bewindslieden kondigen twee wettelijke verplichtingen aan met in gang van 1 augustus 1971: verlenging van de leerplicht van 8 tot 9 jaar. waarbij het negende jaar in enkele gevallen vervangen kan worden door een gedeeltelijke plicht) en invoering van een partiële onderwijsplicht van één dag per week gedurende één jaar voor wie nog geen 16 jaar. maar wel leerpllchtvrij is De nota zegt dat het niet mag voor komen dat jongeren geplaatst worden in een maatschappelijke situatie waarin van hen een gedrag en een bijdrage worden gevraagd als waren ze al volwassen. Wie in die levensfase toch het arbeidsleven ingaat, moet aangemerkt worden als leerling en niet als werknemer. In de gehele jeugdfase moeten er zinvolle onder wijsvoorzieningen zijn. Economische zelfstandigheid mag men niet zien als een doel dat al in de jeugdfase be reikt hoort te worden. Grosheide en Roolvink noemen het zowel een voorrecht als een uitdaging te beginnen met een plan dat een stuk sociale onrechtvaardigheid moet wegnemen. Als einddoel stelt de nota een optimale onderwijssituatie voor alle jongeren tot 18 jaar. Er wordrt een beleid getekend in drie delen; Ten eerste zullen de mogelijkhe den van de bestaande onderwijswet ten versneld verwezenlijkt moeten worden Ten tweede zal aangestuurd moe- i ten worden o peen nieuw part-time I onderwijs dat de schoolkant van het toekomstige participatie-onderwijs zal worden. De maatschappijkant van dit onderwijs zal door maatregelen in de arbeidssfeer voorbereid moeten wor den. Ten derde moet het recht op on derwijs voor de werkende jongeren vastgelegd worden op grond van wet telijke verplichtingen. 10 jaar ws 1 de „hardé^rfiatras^met 1 alle comfort van een „zachte"' In een streef periode van ongeveer tien jaar zou het participatie-onder- wijs tot stand kunnen komen. In de zelfde tijd zou de huidige leerplicht van 8 jaar zich kunnen ontwikkelen tot een 12-jarige volledige onderwij- splicht, waarin onder meer het parti- i cipatieonderwijs een nieuwe, vol- j waardige vorm van voortgezet onder- I wijs wordt. In de arbeidssfeer is het belangrijkste element van de be- raamde maatregelen dat werkende j jongeren tot 18 jaar op de duur een volledige leerlingstatus krijgen. Sprekend over het participatie-on derwijs, zegt dc nota dat cr een cate gorie is van jongeren die behoefte hebben aan Ieren vanuit de praktijk. Dit onderwijs zal daarom bestaan uit een verstrengeling van leren op school en leren in de praktijjk van het dagelijkse leven. De ontwikkeling van het participatie-onderwijs zou op gang kunnen komen door samenwer king van de bestaande instituten voor algemene vorming en voor beroepsop leidingen voor hen die al in het ar beidsproces zijn opgenomen. In do arbeidswet zal bepaald wor- i den dat jongeren in geen geval arbeid mogen verrichten in de tijd waarin zij verplicht zijn deel te nemen aan partieel onderwijs. F.cn ander facet van de werktijden is het verrichten van overwerk en van werk in abnor male tijden. Op dit punt is de tijd rijp voor ingrijpende beperkingen, al dus de nota. De werkende jongeren vragen een wettelijk recht op vakantie van vijf wken. De vakantie-aanspraken zullen in de komende jaren aandacht krij gen bij CAO-onderhandelingen, maar er wordt ter verbetering van de va kantie voor jongeren ook een wijzi ging van het Burgerlijk Wetboek voorbereid In een commentaar op de nota zegt het werkende inngcrcnoverleg, dat in feite alle maatregelen die in de naaste toekomst uitgevoerd zouden kunnen worden aan een zijden draad hangen. Het beleid is namelijk téveel af hankelijk van de ontwikkelingen bij het particuliere initiatief. Hierdoor kan geen sprake zijn van een beleid, maar slechts van pogingen tot het bijsturen van toevallige ontwikkelin-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5