Voor een je t aap weet heb je op schoot Fruitcorso in de regen BAVIANENKOLONIE IN SAFARIPARK BLIJKT VROLIJK VOLKJE, WAARSCHUWT DIREKTIE - „RAMEN DICHT BLIJFT GEBODEN". MAAR - VW-actie: reductie op huur bungalows Saneringspand door vuur gesloopt met twee solisten L_ Promenadeconcert NIEUWE tEIDSE COURANT MAANDAG 14 SEPTEMBER 1970 wij dit jaar rekenen op een topbezoek van 700.000 safari- gangers", aldus de heer On- stenk. „Ze zijn een gewaar deerde aanvulling gebleken in onze 50 hectare wildpark". Die andere bewoners: 57 leeuwen en 10 jachtluipaar den, waarvan de laatste ver reweg de gevaarlijkste zijn. Zeker hier geldt voor elke be zoeker: ramen dicht en uitkij ken. Directeur Onstenk: „Voor je het weet heb je ze bovenop je. Ze reageren bijzonder snel. Dat realiseer je je wel als je weet dat ze sprongen van twaalf meter maken en een loopsnelheid van 145 km per uur halen. Dat bezoek, daarop rekent de directie vast, zal in het na jaar en de winter normaal doorgaan. Het park blijft al thans, evenals vorige jaren, geopend. Voor de dieren blijkt de Hollandse winterkou geen en kel bezwaar. „Ze zijn gewend aan grote temperatuurschom melingen. In die tropen, waar ze vandaan komen, heb je tussen dag en nacht ook dik wijls temperatuurverschillen van 30 graden. De dieren zijn dus gehard. „Een leeuw bijvoorbeeld voelt zich helemaal in zijn De VVV-Breda is een grote actie gestart, die tot doel heeft de reducties van vakan tiehuisjes In het najaar en de winter onder de aandacht te brengen. Het gaat hier om een collectieve campagne voor een tachtigtal bungalows in West-Brabant. Alle bedrijven, die deze huizen exploiteren nemen er aan deel. Volgens de VW-Breda is het de eerste maal dat een actie van deze omvang wordt gevoerd. Directeur Horsten: „De hele zaak is fors opgezet omdat we hebben ontdekt, dat nog zeer velen niets afweten van de mogelijkheden van huur in het naseizoen, in een periode, die wat de natuur betreft zeker niet minder is dan het zomerseizoen. „Bovendien heeft deze tijd het voordeel, dat reducties voor weekhuur zelfs tot 65 procent oplopen. De kortingen element als het sneeuwt, het zelfde geldt voor de apen. Al leen voor de nachten moeten speciale voorzieningen worden getroffen. Wij zijn nu druk bezig met het bouwen van ondergrondse holen voor de apen", aldus de heer Onstenk. Uitbreiding Die winterperiode zal door de directie ook wor den gebruikt om, even eens in Afrika („we doen alles in African style"), nieuwe bewoners voor het park te zoeken. De heer Onstenk: „de plannen zijn al klaar, maar wat we doen, houden we nog ge heim, met het oog op de concurrentie. We willen graag de primeur heb ben". voor een weekend liggen wat lager, maar ook hier worden wel reducties van 40 procent gegeven". Een andere tip van de Bre dase VVV: wie de Biesbosch nog in huidige gedaante wil zien, moet er vlug bijzijn, want volgend jaar zal er als gevolg van de afsluiting van het Haringvliet veel verande ren: de eb- en vloedwerking zal dan verleden tijd zijn en bovendien zal door de aanleg van waterspaarbekkens een groot deel van het polderland onder water komen te staan. Voor wie dat ter harte gaat: vanuit Drimmelen vaart de rederij Zilvermeeuw nog vijf maal (op 6 en 13 september om drie uur en op 20 en 27 september en 4 oktober om twee uur) en vanuit Lage Zwaluwe biedt Biesbosch Tours nog acht trips (op 6, 1? 20 en 27 september 's morgens om elf uur en s'middags om twee uur). Gids over Rome Naast de reisgidsen voor Londen, Parijs en Wenen heeft de ANWB nu ook een boekje over Rome van de persen laten komen. Wie de vorige uitgave kent, weet. dat met deze nieuwe steden-serie een degelijk brok informatie wordt gegeven: onmisbaar voor hen, die d e stad uitgebreid willen bekij ken. Naast een beschrijving van 28 stadskernen, de talrijke monumenten en twaalf wan delingen geeft de gids ook een royaal overzicht van de ge schiedenis van de metropool. De prijs: ƒ8.75 voor leden: 13,75 voor niet-leden. Auto's in de apen- jungle: de bewoners hebben er alle belang stelling voor. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een felle uit slaande brand heeft maandagmorgen een voor de sloop bestemd pand aan de -Noorderstraat volledig in as ge legd. De brand werd om half vier ontdekt. Het vuur woedde toen al in. het hele pand. De vlammen waren tot I ver in de omtrek te zien. Een van de laatste gezinnen uit de op de sane- j ringslijst voorkomende Noorderstraat bracht voor alle zekerheid een groot deel van de huisraad de straat op. DURBAN De Zuidafrikaanse auteur Alon Paton, die indertijd scherpe kritiek heeft uitgeoefend op de apartheid, heeft zijn paspoort, dat hem tien jaar geleden afgenomen i was, teruggekregen. Paton, voormalig leider van de ontbonden liberale par- tij, kreeg zijn paspoort onvoorwaar- delijk terug op zijn verzoek in het buitenland materiaal te mogen verza melen voor het schrijven van een biografie over de Zuidafrikaanse dichter Campbell. Het vuur wedr bestreden onder lie- ding van hoofdbrandwacht T. Huyser. Hoofdbrandmeester H. A. Keur nam later de leiding van het blussings- werk over. Om kwart voor vijf was men de brand zo ver meester dat met nablussen begonnen kon worden. Dit karwei duurde tot laat in de morgen. Volgens omwonenden sliepen de laatste tijd enkele zwervers in het leegstaande huis. Hoe de brand is ontstaan is onduidelijk. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade is niet vastgesteld. Steeds meer Amsterdammers en ook niet Amsterdamviers beijveren zich om Artis te behouden. Midden in de fameuze dierentuin werd in het kader van de actie ,^Artis moet blijven" een kermis georganiseerd om de actie fananciëel te onder steunen. In de Papegaaienlaan keek deze papegaai wat vreemd naar de nieuwe buren, kraampjes en grabbel tonnen. Een van de safari patrouillewagens, uitge rust met mobilofoon: naast rijdende hulppost voor in moeilijkheden geraakte automobilisten (het gebeurt nog wei eens, dat een auto zon der benzine komt te staan) ook de „veld keuken" voor de jungle bewoners. TIEL Vierstromenland heeft zijn naam eer aangedaan. Zater dag viel namelijk de regen in stromen neer, toen voor de tiende keer het fruitcorso door het Vier stromenland trok. De regen was de enige spelbre ker bij dit groots opgezette corso. Vele tienduizenden bezoekers trotseerden de nattigheid om niets van het schouwspel en fleur te missen. Vooral de ge meente Buren kwam met zijn wagen goed uit de bus. Onder het motto „De schil van een appel is als een jurk van een vrouw" hadden de Burenaren voor een spectaculaire uitbeelding gezorgd. Buren kreeg dan ook de eerste prijs met lof van de jury. Op de foto: de wagen uit Buren. ROTTERDAM Niet minder dan twee solisten traden zater dagavond met het Philharmo- nisch op tijdens de goed be zochte „Prom" in de Grote Doelenzaal: de Duitse pianist Wemer Haas en onze .Doelen organist" Arie J. Keijzer. Diri gent was Edo de Waart. Enige bevreemding wekte de pro- famma-keuze van deze avond. Ter opening had men het nodig geacht om de super-populaire „Dichter und Bauer"-ouverture van Von Suppé te gaan spelen en dat terwijl men toch de laatste jaren aardig op weg was om de programma's wat serieuzer van opzet te maken! Ook het sluit stuk van de avond, de bekende Ta bleaux d' une Exposition van Moes- sorgski in de orkestratie van Maurice Ravel had wel door een ander werk vervangen kunnen worden, want men is gedurende het vorige seizoen nogal eens met deze partituur geconfron teerd geweest. Te verdedigen was wèl het feit, dat men het pianoconcert in F van Gershwin had gekozen, ofschoon het werk als totaal minder spontaan en muzikantesk (afgezien van het lang zame deel) klinkt dan de „Rhapsody in blue". Het programma werd gecom pleteerd met Handel's orgelconcert in F, op.4 no.5, eigenlijk nog het meest aantrekkelijke onderdeel van het programma. Natuurlijk had Von Suppé's ouver ture veel succes bij het auditorium, evenals trouwens het concert van Gershwin. De solopartij in laatstgenoemd werk, werd technisch uiterst bekwaam gerealiseerd door Werner Haas. maar op het punt van muzikale en temperamentvolle bena dering liet de interpretatie nog wel wensen onvervuld. De samenwerking met het orkest onder de attente De Waart was, op een enkel fragment in het Adagio na, goed te noemen; al leen mist het orkestrale aandeel wel wat van het vereiste "swing-ele- ment". Stijlvol en goed gescandeerd was de weergave van het Handel-con- certo door organist Keijzer en het overigens vrij grote orkest. Mous- sorgski's toch altijd weer pakkende reeks werd met veel zin voor nuance en uitbeelding boeiend verklankt, zo dat het warme applaus ten volle ver diend was. P. V. Oost-Duitsland laat inzittenden van sportvliegtnig vrij OOST-BERLIJN De piloot en drie passagiers van het Engelse vlieg tuigje dat vrijdag gedwongen werd in Oost-Duitsland te landen zijn eer gisteren in West-Duitsland terugge keerd. De Oostduitse autoritieten ergeren zich aan het feit dat de afgelopen zómer zeer vele sportvliegtuigen het luchtruim van Oost-Duitsland ge schonden hebben. 1968 voor vier jaar naar Siberië ver bannen wegens haar protest tegen de Russische invasie in Tsjecho-Slowa- kije. Zij verblijft in heafgelegen dorp Tsjoena, waar zij werkzaam is als leidster in een houtwerf. Tegenstander apartheid krijgt paspoort terug ,,'t Zijn echte schooiers, vro lijke zwervers, die bij elke auto hun graantje meepik ken een zak met pinda's of een tomaat uit het lunchpak ket. Ze weten precies bij wie ze moeten zijn". Directeur A. Onstenk van het safaripark de Beekse Ber gen, stukje ongerepte natuur tussen Tilburg en Hilvaren- beek, moet lachen als plotse ling twee jonge bavianen te gelijk op de motorkap van de landrover springen en daar niet eerder van weg te krij gen zijn voordat ze de brok ken brood gulzig naar binnen hebben gewerkt. „Gek hè, elke keer als je hier door rijdt, zie je weer andere dingen, de dieren zijn vrUpostig geworden. Voor de mensen hebben ze geen enke le vrees meer. Ze zijn volko men geacclimatiseerd." Dat ze zich, sinds ze begin augustus uit de oerwouden van het Afrikaanse Kenya werden overgeplaatst in de Brabantse sparrebossen, zijn gaan thuisvoelen, ontdekt de automobilist op een rit over de 1600 meter lange weg door de gloednieuwe zeven hecta ren grote apen jungle al di rect. De 120 apen grote kolonie laat zich als een vrolijk volk je kennen, dat de stromen auto's nauwelijks uit de weg gaat. Integendeel: de met ca mera gewapende bezoeker moet uitkijken ze niet te overrijden. Ze springen over de weg, blijven daar, als dat zo uitkomt, rustig vijf minu ten spelen met de jongen en aarzelen niet de auto binnen te dringen als vergeten is de ramen te sluiten. Gevaarlijk Directeur Onstenk over dat laatste: „ja, er zijn altijd nog mensen die daar niet aan den ren: die zorgeloos alle veiligheidsmaatregelen verge- „en en zich door eigen schuld blootstellen aan gevaar. In derdaad, een baviaan is van nature niet gevaarlijk. Het is een vriendelijke vegetariër, die leeft van plantaardig voedsel Aan vlees heeft hij geen behoefte, maar wordt hij geïrriteerd of schrikt 'ie, dan xan hij wel degelijk gevaar lijk zijn. „Stel je voor. dat hij zich door een onverwachte bewe ging bedreigd voelt, dan be gint hij te krijsen. Je kan er dan wel zeker van zijn, dat je direct ae hele groep op je dak krijgt. Want bavianen zijn so lidair levende diereij: lijkt er een aangevallen te worden, dan komt de hele groep in ac- De vrijpostigheid van de jonge bavianen gaat zover, dat zy auto's be klimmen en door het tochtruitje bedelen om versnaperingen. tie. En wanneer ze werkelijk kwaid worden, berg je dan maar". „Daarom kunnen we de mensen niet genoeg waar schuwen voorzichtig te zijn, hoe viedig het tafereeltje door de autoruit ook mag lij ken" Waarom juist bavianen in De Beekse Bergen? De heer Onstenk: „Vooral omdat de baviaan een var. de meest ac tieve aapsoorten is, maar ook omdat hij op de grond leeft. Pas wanneer er gevaar dreigt vlucht hij in de bomen. Dat betekent dat de bezoekers ruimschoots met hem kennis kunnen maken". Die kennismaking verloopt ln H'lvarenbeek meestal op zeer vriendelijke wijze. De kleine bavianen trippelen ge moedelijk over de autodaken en de ouderen „ze kunnen wel 20 jaar worden" kijken toe, da* er niets gebeurt. „Want", zegt de heer On- sten-c, „de band tussen de ba vianen is bijzonder. De groot ste heeft de leiding, maar ook de verantwoording voor de groeo. Reken maar dat hij opkomt voor een in het nauw gedreven groepslid. Dat ge voel voor saamhorigheid is b'i de baviaan sterk ontwikkeld. Je ziet ook duidelijk, dat er een zekere hiërarchie is in de groïp'n. Een jonge baviaan waagt het niet een oudere te gen de haren in te strijken; die zegt bij wijze van spre ken„u" tegen hem". 700.000 In de korte tijd dat de apenjungle nu open is, blijkt zij een trekpleister van de eerste orde te zijn. „Het is vooral door de bavianen, dat Twee robe-manteaux in zwarte nieuwe herfst/wintercollectie van wollen stof met patchwork game- Frans Molenaar. ring van borg en lakleer uit de

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7