VÊÊÊk Volksfront gaat door met kapen van vliegtuigen Nieuwe partij als andere zich verdwijnt bekeren' Veringa lijsttrekker van de KVP in 1971 Oog om oog Popfestival viel in het water kapings-baby tegengesproken Longen worden door roken 10 jaar „ouder" Pool s-W estdui tse onderhandelingen uitgesteld KVP, CH en AR moeten breken met VVD 35 doden na windhoos in Venetië s (Vervolg van pagina 1) AMMAN Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft aangekondigd dat het door zal gaan met het kapen van vliegtuigen. „Dat zal al binnen kort gebeuren en dat zal niet de laatste keer zijn". „Als het moet zullen wij de wereld - opnie wakker sehudden door in de gehele wereld dood en verderf te HET WAS van het begin af duidelijk, dat de gijzelaars van Joodse afkomst in handen van de Palestijnse com mando's de grootste moeilijkheden zouden ondervinden en dat zij hun leven niet zeker waren. De andere passagiers van de gekaapte vliegtuigen hebben voor het meren deel bijna een week hun lot moe ten delen. Zij hadden ten slotte toch het geluk dat zij werden vrijgelaten, terwijl tientallen moesten achter blijven. De vrijlating van deze mensen kan niet worden verkregen door het in vrijheid stellen van zeven Pales tijnse misdadigers, die in Zwitser land. Wcst-Duitsland en Engeland worden vastgehouden ook al zijn die landen daartoe bereid. DE COMMANDO'S wensen aan een eventuele uitwisseling te zien toe gevoegd: vele honderden Palestijn se terroristen, die zich in Israëli sche gevangenissen zouden bevin den. Inwilliging van deze els zH niet in de lucht. Wel heeft Israël honderden Arabieren Igten arresteren, die contacten heb ben met het Palestijnse volksfront, dat verantwoordelijk is voor het kapen van de vliegtuigen en het in tqzeling houden van passagiers van Joodse afkomst. Het oog om oog, tand om tand doet zich weer gelden in dit deel van de wereld, waar het in het verleden een algemeen aanvaarde gewoonte was om geschillen te beslechten. Tiet begin is er. maar waar zal nü het einde zijn? De Israëlische stap spreekt even tot de verbeelding, maar bü nader in zien moet het duidelijk zijn. dat de in hysterie vervallen commando's hun eisen zullen aanpassen aan de X"1 A^otl maatregelen die de tegenstander vJCliUUl IC ctll aldus een der leiders van hel Front zaterdag in een interview met een Italiaanse krant. Een andere leider zei: „De oorlog die wij voeren is niet een van hel klassieke type. Het is geen oorlog der rijken. Wij zijn een verzetsbeweging". Kloof De harde houding van het front, waarvan George Habasj de opperste leider is, heeft een diepe scheur ver oorzaakt in de Palestijnse eenheid. Het centrale comité van de organisa tie voor de bevrijding van Palestina, veroordeelde zaterdagavond het op blazen van de drie gekaapte vlieg tuigen en het schortte de betrekkingen met het Volksfront op. In een com muniqué sprak het centrale comité ook zijn afkeuring uit over het vast houden van passagiers uit Israël en enige Westerse landen. Hef comité verweet het Front, dat het zich niet heeft gehouden aan de besluiten die het comité enkele dagen geleden in de kwestie van de ge kaapte toestellen had genomen. Een woordvoerder van het front zei: „Wij zijn zeer verrast door deze beslissing. Onze actie heeft de revo lutionaire beginselen helemaal niet geschonden." Israël heeft vergeefs een delegatie van vooraanstaande Arabieren naar Amman gezonden om de Palestijnse leiders te waarschuwen voor ernsti ge gevolgen als niet alle inzittenden van de gekaapte vliegtuigen worden vrijgelaten. Gisteravond kwamen 61 passagiers en leden van de bemanning van de gekaapte Britse Viscount-10 in Lon den aan. Onder hen waren twintig kinderen. Angstig Eén van de passagiers vertelde wat er na het opblazen van de drie vliegtuigen gebeurde. De bussen, waarmee de gijzelaars naar Amman werden gebracht, werden door Jor daanse militairen omsingeld. Pales tijnse guerrillastrijders deden een uitval en enkele verschrikkelijke ogenblikken lang vreesden we be schoten te zullen worden, vertelde hij. Angstige momenten beleefden ze ook toen Jordaanse tanks naderden na het in de lucht laten vliegen van de vliegtuigen. „De Palestijnen wer den nerveus. Het was een verschrik kelijk moment", aldus de passagier. De vijftienjarige Nigel Hatcher toonde verslaggevers vol trots zijn verzameling handtekeningen van de Palestijnse commando's en een sleu telring met de inscriptie 'de ver drukten en de hongerenden zullen overwinnen'. Op het vliegveld van Zürich arri veerden dezelfde avond achtereen volgens twee groepen passagiers uit Amman. Het aantal in Zwitserland aangekomen ex-gijzelaars bedroeg toen 161. Inmiddels hebben alle vrij gelaten mensen Jordanië verlaten. maatregelen die de tegenstander neemt. AAN DE andere kant moeten de Pa lestijnse terroristen zich realiseren, dat zjj niet tot het uiterste kunnen gaan, zonder de positie van hun ver zetsgroepen in Jordanië in groot ge vaar te brengen. Israël zal eventueel niet aarzelen te doen. waartoe de Jordaanse rege ring niet meer in staat lijkt: een eind maken aan de chantage van de Palestijnse verzetsgroepen, wat ook de gevolgen mogen zijn. Er is voor landen als West-Duitsland. land en Zwitserland maar deze niet alleen dan ook volop reden, niet voor chantage te zwichten, zo lang niet alle gijzelaars zijn vrijge laten. GENèVE Berichten, dat een pas- sagiere van één der gekaapte vlieg tuigen in Jordanië een baby ter we reld had gebracht berusten op een misverstand. Dit deelde een functio naris van het Rode Kruis gisteren mee toen hij uit Jordanië in Gcnève terugkeerde. De geboorte was vorige week ge meld door het hoofdbureau van het Rode Kruis in Genève Gezegd werd dat ten Amerikaanse, die door de Pa lestijnse guerrillastrijders in één van de drie gekaapte toestellen gevangen werd gehouden, een kind ter wereld had gebracht. Dr. Roland Marti, medisch adviseur van hetinternationale comité van Rode Kruisverenigingen, zei in Genève dat zich weliswaar zwangere vrouwen onder de passagiers hadden bevonden, doch dat geen van hen meer dan vier maanden in verwach ting was. Hij ontkende dan ook ten stelligste de geboorte van een „kape- rij-boreling". Schmelzer niet in Ticeede Kamer DEN HAAG Het partijbe stuur van de Katholieke Volks partij heeft zaterdag unaniem dr. G. H. Veringa, de huidige minis ter van onderwijs en weten schappen, tot nationale lijsttrek ker voor de Kamerverkiezingen in 1971 benoemd. Dp huidige fractievoorzitter, drs. W. K. N. Schmelzer. heeft definitief be sloten geen zitting meer in de Twee de Kamer te nemen. Hjj houdt zich wel beschikbaar voor een eventuele functie als minister of voor het lid maatschap van de Eerste Kamer. Premier De Jong had het partijbe- bestuur al begin van dit jaar laten weten, zichzelf niet de aangewezen figuur te achten voor het nationale lijsttrekkerschap. De lijsttrekker van de KVP wordt beschouwd als staat kundig leider van de partij. Na de verkiezingen kan hij minister-presi- ten geen Tweede-Kamerlidmaatschap te ambiëren en met oud-staatssecreta ris Hoefnagels wordt nog onderhan deld. Van de 39 KVP-ieden van de Twee de Kamer hebben er elf laten weten geen volgende termijn meer te willen vervullen. Het zijn mejuffrouw Kok en de heren Van Beek, Van Buel, Van de Heuvel, Kolfschoten. Van Laak, Maenen. De Meijer, Van der Ploeg, Schmelzer en De Vreeze. SYDNEY De president van de internationale vereniging voor geron- dent, minister oV'ir'acüéieidërwordm. j dr. Schock. heeft gezegd, dat het roken van sigaretten een vroeg- Nadat de drie vliegtuigen waren op geblazen was de landingsbaan van het „vliegveld van de revolutie', zoals de kapers het vliegveld in de woestijn hadden omgedoopt, veran derd in oud-ijzer opslagplaats. Niet bekend Of de heer De Jong de volgende ka binetsperiode voor een nieuw minis terschap beschikbaar is, is nog niet bekend. Het gesprek daarover met de partijleiding is nog gaande. Andere nieuwe ontwikkelingen bin nen de KVP: minister Luns heeft zich bereid verklaard een zetel in de Tweede Kamer te gaan bezetten en minister Klompé wil uit de politiek. Het partijbestuur is van plan. oud minister Cals te vragen een plaats in te nemen op de kandidatenlijst. Oud- minister Veldkamp heeft al laten we- tijdlge veroudering van de longen met zich meebrengt van ongeveer tien jaar. Uit onderzoekingen is ech ter ook komen vast te staan dat de longen zich herstellen, indien men het roken voor een half tot anderhalf jaar staakt. Rudi Dutschke moet Engeland verlaten I LONDEN De Westduitse studen- tenleider Rudi Dutschke mag niet in Engeland blijven. Hij moet voor ok tober het land uit. Dutschke ging in 1968 naar Enge land voor een medische behandeling, nadat hij in West-Berlijn bij een aan slag gewond was geraakt. Dutschke had gehoopt in Engeland te kunnen blijven en aan de universiteit van Cambridge te kunnen studeren. Het Engelse ministerie van binnen landse zaken heeft echter meegedeeld, dat het verblijf van Dutschke in Enge land uitsluitend verlengd was ten behoeve van zijn genezing. Veurink waarnemend voorzitter GPV (Van onze parlementsrrdactie) Den Haag De heer G. Veurink uit 7wolle zal optreden als waarne mend voorzitter van het GPV. Hij volg! in deze fuktie ds. K. Drost op, die om redenen van gezondheid moest aftreden. Aanvakelijk zou mr. P A. C. Schilder uit Assen ds. Drost opvolgen. Maar mr. Schilder heeft wegen bij zondere omstandigheden deze functie niet kunnen aanvaarden. Het bestuur, van het GPV ziet er nu a's volgt uit:' G. Veurink. waarnemend voorzitter, mr, P. A. C. Schilder, tweede voorzit- i ter. dr. A. J. Verbrugh, secretaris, J. v.d. Ja"t, penningmeester. A. Kam- str-p. H. Kooistra en J. P. de Vries, ARNHEM Arnhem gonst van leden de geruchten na de vechtpartij van De Generale Verbondsraad die vrijdagnacht tussen de politie en de zaterdag 21 november vergadert, zal I Arnhemse onderwereld. Hierbij kwam een kandidaat-voorzitter aanwijzen, 5*e Arnhemmer G. B. om het Nog raadsels om vuurgevecht die door de jaarvergadering van 6 maart kan worden gekozen. Een groepje verheugde passagiers arriveert op het vliegveld van Zü rich. Het zijn drie Amerikaanse meisjes en een jongen uit India. Zij waren zaterdag samen met 61 andere gijzelaars door de Palestijnse vlieg- tuigkapers vrijgelaten. WARSCHAU De zesde ronde van de besprekingen tussen Polen en West-Dutysland over de verbetering vah de onderlinge betrekkingen, die deze week gehouden zou worden, is op Westduits verzoek verschoven naar begin oktober. Bondskanselier Brandt zou in het Westduitse parle ment een bredere basis voor de on derhandelingen willen bewerkstelli gen. De onderhandelingen zullen voor namelijk gaan over het Poolse ver zoek aan West-Duitsland dc Odcr- -Neisse grens definitief te erkennen. Begin november zal de Westduitse minister van buitenlandse zaken Scheel een bezoek aan Polen brengen om de onderhandelingen af te sluiten. leven. Sectie heeft uitgewezen, dat hij een kogel dwars door het hoofd kreeg. Het projectiel is spoorloos. Er zijn getuigen die zeggen, dat B. is neergeschoten door een agent in uniform. Andere getuigen beweren, dat onderwereldfiguren B. hebben omgebracht. Het vuurgevecht speelde zich vrij dagnacht af op de Korenmarkt in het hart van Arnhem, toen de politie een vriend van B. wilde arresteren en B. tussenbeide kwam. (Van onze parlementsredactie) AMERSFOORT De werk groep Bundeling heeft zaterdag in Amersfoort besloten vóór 1 november de Nieuwe Evange lische Solidariteits Partij op te richten. Ruim 50 aanwezigen in de foyer van de Markthal namen een desbetreffende resolutie aan. De oprichting gaat niet door. als de KVP. ARP of CHU „progressieve kenmerken gaan vertonen." Dan treedt de werkgroep Bundeling on middellijk terug. Deze voorwaarde blijft van kracht tot 1 januari. Mocht een van de con- partijen zich in progressieve richting ..bekeren", dan bestaat de Evange lische Solidariteits Partij niet meer. De uit de ARP uitgetreden radicaal drs. J. Feddema vertelde ons dat deze datum is gekozen om de confessionele- partijen zich nog te laten uitspreken in de partijcongressen. Of de nieuwe christelijke partij ook zal meedoen RIDDERKERK Het popfestival Is zaterdagmiddag voortijdig in het wandelpark, geëindigd. Een enorme plensbui dunde de schare bezoekers uit. maar toen ook de eleklriclteit uitviel liet zelfs de hardnekkigste fes tivalganger het afweten. Die elektriciteitsstoring werd trou wens veroorzaakt door enkele bezoe kers. De waarschijnlijk niet door de popmuziek geboeide jongelui, brand den een kabel door. Zodoende werd het optreden van de Amerikaanse volkszanger Bob Fleetman afgebro ken. De groep Rhabbit Food kwam trou wens niet eens meer aan een optre den toe. Toen zij arriveerden was er geen stroom en geen publiek meer. Wel te beluisteren waren de Rotter damse Straatzanger. Gosmic Dealer, de Free en Painting House. Het (gratis) popfestival werd be zocht door enkele honderden jonge lui. De opzet was de sociëteit Popart weer onder de aandacht van het pu bliek te brengen. Toen het nog droog was amuseer den de festivalgangers zich wel. Er werd gedanst of men luisterde naar de muziek. Mi 1 j oeneiiopd rac h t voor de VMF AMSTERDAM Werkspoor heeft van het Amerikaanse ingenieusbu reau Procon Inc. opdracht gekregen voor de levering van een waterzui veringsinstallatie in Brunei (Bor neo). Met deze opdracht is 4." miljoen gemoeid. De machinefabriek Stork (Hen gelo). evenals Werkspoor deel van het VMF-concern, levert de ketels van de installatie. Hiermee is ƒ11 miljoen gemoeid. De vooravond van Prinsjesdag. Vroeger kw tmen dan de boeren en buitenlieden naar Dm Haag Zat de bovenrial van Heek aan het Spui vol va.i zwartgepakte mannen en bloemjurkige vrouwen, die zich met animo wijdden aan vetgerande kar- bonad >s en kruimige aardappels met als fantastisch toetje een ijsberg met slagroom. De boeren en buitenlui piekeren er niet meer over. Waarom zouden ze? De kleurentévé thuis levert alles wat in Den Haag toch niet zouden zien. Geen glimp van de Gouden Koets, maar héél de route, plus het inte rieur van de Ridderzaal, mét alles erop en eraan. Ze hoeven er geen uren voor te staan, naar zitten breeduit met het kopje koifie aan de hand Bovendien Heek i= weg. de kar bonades in de stad hebben geen vet te randen meer. de kruimige aard appeltjes zijn staafjes patates ge worden en de ijsberg met slagroom wil geen mens meer eten vanwege de iijn. De spoorwegen kunnen noch op maandag noch op dinsdag van een extra drukte spreken, want elke boer of buitenman heeft een auto Met die auto naar Der Haag komen i de jaarlijkse parlementaire hoog- de Gouden Koets een verhaaltje tijdag zou dwaasheid zijn. want het toch al schaarse aantal parkeer plaatsen in de binnenstad is nog eens sterk verminde-d door de af sluiting van Plein en Hofweg. In hoeverre de Hagenaars nog de voeten gaan gebruiken om de Prinsjesaag te vieren is ook al de vraag. We worden ongelorüijk lui. Kam peren nog eraag in onze caravan of («ouden koets bingai.owtent. maar wie gaat een nacht op een klapstoeltje zitten in derilligere herfstnacht? Tot vcor een paar jaar kon men altijd wel een geestdriftige vinden, die per se op de eerste rij wil zit ten Die dan tegelijk het traditionele plaatje ijverde" voor cit krant. Aan de Prinsjesdag kunnen we af meten iioe zeer ons aagelijks leven :n snel tempo verandert. Hoe we die ene inspanning ver mijden. omdat die duizend anderen ons uitputten Hoe het sprookje van geworden, .dat we irenen wel te kennin. Toch is het weze van deze dag, de kern niet veranderd. Morgen be gint ee nieuw parlementair jaar, de zitting der Staten-Generaal. die een heel jaar duurt, Alleen van zaterdagmiddag jongst leden tot dinsdagmiddag 1 uur staal dat parlementaire levén, al thans wat de vergaderingen betreft, weze.i'uik eyen stil. De Derde Dinsdag van september werd ;ti 1887 in de Grondwet vastge legd. De Gouden Koets reed pas op 15 seDt?mber 1903 voor het eerst van het Pneis naar de Ridderzaal. En lang niet in alle jaren daarna. In totaal is de Gouden Koets misschien een vijftig maal voor deze tocht ge bruikt. Wel reisde de Gouden Koets in 1949' vin ?5 mei tot 19 augustus op net schu Mawa de Nederlandse bin nenwateren rond en stond ter be- zichtioging in 34 plaatsen Wat overigens iets anders is dan de Koets door de Haagse statigheid te zien rijden En heel iets anders dan de sfeer van Prinsjesdag te proeven. Want die sfeer blijft Alleen vermin dert het aantal fijnproevers, dat er van geniet. I aan de verkiezingen in april wilde hij niet zeggen. Hoewel de conclusie na tuurlijk wel getrokken kan worden. In het pluriform progressief samen werkingsverband AKPA (een groep politici uit PPR, D'66, pvdA en PSP) zal de nieuwe partij dan de evange lische tak zijn. Maar voorop zal blij ven staan de eigen identiteit. De werkgroep Bundeling is na de bijeenkomst van zaterdag in drie sec ties uiteengevallen. De eerste houdt zich bezig met de oprichting van de nieuwe -artij, dan is er een sectie die in de AKPA samenwerkt en verder houdt men contact met dc evange lische radicalen uit alle partijen. De samenkomst in Amersfoort werd geopend door de heer W. B. Herstel, die als voorzitter de doelstel lingen uiteenzette. De oud-voorzitter van de Christelijke Volkspartij die van 1952 tot 1962 bestond, de heer J. Hindriks uit Groningen, beloofde in zijn betoog dat hij zijn oude achter ban weer zou miblliseren. „De confessionele partijen", zei hij, „maken bij hun politiek het evangelie onaannemelijk voor de naaste. Zij bundelen namelijk conservatieven en progressieven samen en de confessie gebruiken ze als lijmpot." Drs. Feddema bleef aandringen op een scheiding van geesten in de christelijke partijen. Dat is nodig om dat de confessionele partijen in hun samenwerking met de WD hun evangelisch uitgangspunt niet waar kunnen maken. Zij kunnen een links program hebben, maar het regerings beleid is rechts. De heer Feddema zei verder dat de confessionele partijen een belemme ring zijn voor democratisering van de samenleving. Bovendien zijn deze partijen de meest onduidelijke factor in de politiek en een belangrijke oor zaak van de politieke ongeïnteres seerdheid. Met nadruk wees de heer Feddema op de aanvaarde opheffingsclausule van de nieuwe partij. Het is helemaal niet de bedoeling, partijtje te spelen. Hij vond het een mythe om de po litieke eenheid aan de kerkelijke een heid te binden. De heer Feddema kon zich geheel vinden in de anti-KVP- -motie van de PvdA. Het gaat tegen de huidige KVP, ..Het spreekt van zelf", zei drs. Feddema", dat een KVP die kiest voor de progressieve concen tratie, de huidige KVP niet meer is." Ook keerde drs. Feddema zich te gen de VVD. „De ARP voerde een radicale verkiezingsactie en koos ten slotte voor de VVD als partner. Dat is het begin van alles geweest." Drs. Feddema besloot met: „Zolang de confessionele partijen niet willen erkennen dat de evangelische politiek niet te realiseren is in samenwerking met de VVd, maken zij zich uiterst ongeloofwaardig en kunnen zij moei lijk nog spreken van een voorhoede partij vanuit het evangelie." VENETIE De windhoos die vrij dagavond over Venetië en omgeving is getrokkc-n, heeft aan 35 mensen het leven gekost. 225 werden gewond, van hen verblijven er nog tachtig In zie kenhuizen. Dit is de balans die zater dagavond van de natuurramp kon worden opgemaakt. In het ziekenhuis van Padua zijn twee toeristen overleden, een Ameri kaan en een Fransman, die op cam pings zwaar gewond raakten. De wervelwind, die een snelheid had van meer dan 200 km per uur, richtte enorme verwoestingen aan op het vasteland. Winkels werden ver woest, boten sloegen om, auto's wer den omver geworpen en markt- kraampjes in de lucht geblazen. Som mige wijken zien er uit als na een (vaar bombardement. Een motorboot van de gemeente werd de lucht lngesllngerd, draaide enkele malen om zijn as en plonsde toen In het water. Aan boord bovon- den zich zestig mensen. De lijken van achttien mensen zijn geborgen, dertig overleefden de ramp, naar twaalf op varenden wordt nog gezocht. Men vreest dat zij zijn omgekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5