ODE KRUIS HERVAT GESPREK r Commentaren FORMAAT Staking bij enkele Phi lips fa brieken Kapers houden nog 50 gijzelaars vast Crisisstaf wil verder onderhandelen: Front bedreigt Israël Nederlandse gijzelaar beleefd" behandeld Het Kwartet Crita) het weer Veranderlijk krant van Zigeuners bezorgen overlast Ego wil verbod van de PSP Joeri Daniel vrijgelaten VN boet aan invloed in "V i Nieuwe Leidse Goaraiit Maandag 14 september 1970 51ste jaargang jrecteur: F. Diemer oofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het is niet duidelijk hoeveel gijzelaars de guerrilla's vanmorgen precies vasthielden. ol- gens het Volksfront waren het er veertig, maar de vliegmaatschappijen kwamen op 54. In ieder geval hadden de meesten de Israëlische of Amerikaans-Israëlische nationali teit. Verder werden enkele Zwitsers, Westduitsers en Britten vastgehouden. De drie door het „volksfront voor te vliegtuigen zijn zaterdag in de van de drie die door explosieven bevrijding van Palestina" gekaap- lucht gevlogen. Op de foto de eerste werd opgeblazen. AMMAN Het Rode Kruis heeft vanmorgen op verzoek van Ie „crisisstaf" besloten zijn onderhandelingen met de vliegtuig- [apers te hervatten. Het Volksfront hield op een geheime plaats ergens in de woestijn" nog steeds 40 a 50 gijzelaars gevangen, pe meesten zijn Israëliërs. De organisatie had gisteren jesloten het gesprek op te schor en na het opblazen van de drie ;ekaapte toestellen zaterdag op het Vliegveld der Revolutie in fordanië. Maar op verzoek van delegaties van -erika, Engeland, West-Duitsland ;n Zwitserland de crisisstaf die gelopen nacht in Bern vergader- ,n. besloot het Rode Kruis alsnog te -oberen een regeling te treffen, i Het Volksfront verklaarde gister- -nd zich in het vervolg ontslagen voelen van alle verplichtingen ten pzichte van het Rode Kruis, als de Men geeft zich dikwijls veel moeite om uiteindelijk slechts belachelijk te zijn. MALESHERBES „Dl- huurman wilde een vijver en wij kunnen best een heuveltje ge bruiken." DE BILT Een omvangrijk gebied van lage druk strekt zich van Noorwegen over Schotland naar het westen uit. In dit systeem dat ook in de hogere luchtlagen stevig verankerd ligt. komen ver scheidene kernen voor die daar als in een draaimolen rondtollen. Een van deze kernen was maan dag nabij Denemarken gelegen, terwijl bijbehorende frontale sto ringen voor royaal gevulde re genmeiers zorgden. Achter deze storing treedt een verbetering op, maar vermoedelijk niet van lange duur. Deze draaimolen pleegt na melijk niet van tijd tot tijd te stoppen, aangezien toch alle ritten gratis zijn. Zodoende mogen we op korte termijn de passage verwachten van een storing - die thans ten westen van Ierland ligt, zodat het weer voorlopig zijn wissel vallige karakter behoudt. Zon en maan 15 september zon op 6.14; onder 18.56; maan op 18.45; onder 6.03; Volle Maan. Hoog Watei Hoog water: 15 september: Rot terdam le getij 4.38, 2e getij 16.42; Scheveningen 2,38-15.05; Vlissingen 1.35-13.47; Willemstad 5.08-17.25. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75 cm (1000 millibar) dalend. opschorting niet ongedaan zou worden gemaakt. Ook via andere kanalen werd ge probeerd de laatste gijzelaars vrij te krijgen. Mgr. Jean Rhodain, speciale afgezant van de Paus, voerde in Am man gesprekken met leiders van het Volksfront. Libië heeft aangeboden te bemiddelen en Zwitserland heeft een beroep gedaan op de Arabische Liga. Opnieuw hebben Arabische landen de kapingen scherp afgekeurd en de onmiddellijke vrijlating van de gijze laars geëist. 120 miljoen Kort voordat de DC-8 van Swissair, de VC-10 van de BOAC en de Boeing- 707 van TWA zaterdag werden opge blazen, (schade zo'n 120 miljoen gul den), hadden de kapers ruim 250 gij zelaars vrijgelaten. Ze hebben allen inmiddels Jordanië verlaten. Van de in totaal ruim 400 luchtreizigers, die vorige weck zondag in handen vielen van het Volksfront, worden er nu nog circa 40 a 50 vastgehouden, onder wie vijf vrouwen. De güerrilla's eisen nog steeds de vrijlating van drie in Zwitserland, drie in West-Duitsland, een in Enge land en zeshonderd in Israël gevan gen zittende Arabieren, alsmede het lijk van de commando die was be trokken bij de mislukte kaping van het El Al-toestel. In de bezette Arabische gebieden heeft Israël gisteren 450 Arabieren, onder wie tachtig vrouwen, opgepakt. Volgens Tel Aviv moeten ze niet als „tegen-gijzelaars" worden beschouwd. Het Volksfront reageerde op deze „barbaarse daad" met het dreigement van „onvoorstelbare represailles" te gen Israël. Opgeschort De overkoepelende Palestijnse ver- zetsorganisattie het centrale comi té heeft het opblazen van de drie vliegtuigen en het vasthouden van nog enkele tientallen luchtreizigers af gekeurd. De betrekkingen met het Volksfront werden opgeschort. (Zie verder pag. 5) Een groepje kinderen bijeen in de hal van hun hotel in Amman waar een groot deel van de 252 zaterdag menDe meesten zijn inmiddels vrijgelaten gijzelaars werd opgeno- doorgereisd. Russen lanceren Omroeppersoneel krijgt f 400 maanvaartuig MOSKOU De Sowjetunie heeft zaterdag een onbemand ruimtevaar tuig. de Loena-16, gelanceerd. De Loena zal vermoedelijk woensdagoch tend de omgeving van de maan berei ken en landen in de „Zee der stor men". „Onze groep werd niet zwaar bewaakt AMMAN Onder de vrij ge laten gijzelaars bevond zich in ieder geval één Nederlander: ir. G. H. W. de Koning uit Barne- veld. Volgens sommige berich ten zou nog een landgenoot op op vrije voeten zijn gesteld. De heer Dc Koning, die als inge nieur in het emiraat Oman werkt, was zaterdag met twintig andere passa giers uit de VC-10 van dc BOAC naar Amman gebracht. „We reden in konvooi naar Hotel Amman Intercontinental, maar juist voordat de wagen, waarin we zaten, daar aankwam, werden we naar een ander gebouw gebracht. Dat was waarschijnlijk het plaatselijk hoofd kwartier van de guerrilla's. We slie pen die nacht op schuimrubber ma trassen. Er waren ook dekens. De vol gende morgen zondag kregen we te horen dat we vrij waren". Nuchter „Omdat Londen de kaapster Leila Chaled vasthoudt en men haar niet naar Nederland heeft gezonden, ben ik nu vrij. Da's politiek", merkte de ex-gijzelaar nuchter op. Hij vertelde dat de groep gijzelaars, waartoe hij had behoord, niet zwaar bewaakt was geweest en dat de com mando's hen op een beleefde manier hadden behandeld. „Een van de Israëlische vrouwen was in tranen uitgebarsten omdat zij bang was dat haar man, die op een andere plaats werd vastgehouden, was doodgeschoten. Maar de commando's schenen erg met die vrouw té doen te hebben en brachten toen haar man. levend en wel terug". Onder de circa vijftig mensen, die nu nog worden vastgehouden, be vindt zich een jonge Amerikaan, een militair uit Vietnam, die er zeer erg aan toe is. „Ik maak me over die jon gen bijzonder ongerust", zei de Ne derlander. Later werd bekend dat de betrokkene Kenneth Hubler heet en dat hij naar een ziekenhuis is ge bracht. EINDHOVEN In enkele on dernemingen van Philips zijmsta- kingen uitgebroken, omdat vrij dagavond de onderhandelingen over de gevraagde uitkering van 400 bij dit concern zijn mislukt. Zoals bekend wilde de directie niet verder gaan dan 200, even als andere grote concerns als AKZO Shell en Aku. De stakingen werden gehouden in de Philips-bedrijven te Stadskanaal (tv-buizen en halfgeleiders, Dor drecht (motoren voor grammofoons, bandrecorders enz.), Eindhoven (pa pierfabriek en een technische werk plaats) Zwolle (produktiepersoneel) en Gorinchem (Joh. de Witt). Verwacht werd dat het deze week ook bij diverse andere Philips-fabri- In de Scheveningse gevangenis is voor de 25ste maal zaterdag de do denherdenking gehouden. De plech tigheid gebeurde traditiegetrouw in cel 601de voormalige dodencel. Na deze plechtigheid werd bij de muür een krans gelegd door koningin Juliana en prins Bernhard. Naasi het koninklijk paar zijn onder ande ren te zien premier De Jong en de Haagse burgemeester,' mr. Marijnen. kep onrustig zal zijn. Philips-Nëder- land heeft ongeveer 95.000 mensen in dienst. Een volledige uitkering van 400 zou neerkomen op 45 miljoen. Intussen hebben de eerste bouwbe drijven zich bereid verklaard de 4U0 uit te betalen, hoewel de centrale werkgeversorganisaties in deze be drijfstak niet tot een akkord bereid waren. Het zijn het aannemersbedrijf Badger te Rotterdam (1200 werkne mers) en het grondborings- en bui- zenlegbedrijf Bolegbo te Rotterdam (5.000 werknemers). HILVERSUM Delegaties van de omroepwerkgevers en de vakbonden hebben in principe overeenstemming bereikt over een extra uitkering van 400 aan de ongeveer 4.500 omroep- medwerkers boven 22 jaar. De jonge ren krijgen een kleiner bedrag, afhan kelijk van hun leeftijd. Met de financiering is totaal onge veer drie miljoen gulden gemoeid. Het principe-akkoord zal zo spoedig mogelijk aan de regeringscommissaris en de minister worden voorgelegd ter goedkeuring. De omroepmusici vallen niet onder het akkoord, omdat voor hen de salarisontwikkeling van het overheidspersoneel wordt gevolgd. DEN HAAG De vdorzitter van het oud-strijderslegioen, de heer P. J. G. A. Ego. heeft bij de officier van justitie in Amsterdam een aanklacht ingediend tegen anti-defensieactivitei- ten van de PSP. De partij zou wel licht volgens hem verboden moeten worden. Zoals bekend heeft de PSP in sa menwerking met de kabouters een actie aangekondigd onder het motto „Kraak het defensiebudget" om tot een stelselmatige afbraak van het defensieapparaat te komen. Volgens de heer Ego kan het pro- gramma strijdig zijn met een aantal I artikelen van het wetboek van straf- I recht (opruiing tot gewelddadig op- treden, aanslag met het doel het rijk onder vreemde heerschappij te bren- gen). BREDA De rijkspolitie houdt een grote groep zigeuners die na om zwervingen door Zuid-Nederland hun tenten hebben opgeslagen te Hilva- renbeek, scherp in de gaten. De zi geuners, in totaal 93 personen afkom stig uit landen achter het IJzeren Gordijn, kwamen in de loop van vo rige week via België ons land binnen. Op allerlei manieren proberen zij door middel van diefstal van geld en goederen in het levensonderhoud te voorzien, waartegenover de politie volkomen machteloos staal, omdat niet is vast te stellen wie de diefstal len hebben gepleegd. Een poging hen via Venlo over de grens te krijgen mislukte, omdat de Westduitse autoriteiten weigerden hen binnen te laten. Zij beschikken niet over geldige papieren. In Den Haag wordt druk overlegd over de te nemen maatregelen. MOSKOU De Russische schrij ver Joeri Daniël is zaterdag uit de gevangenis van Wladimir ontslagen. Dit hebben zijn vrienden in Moskou bekendgemaakt. De 45-jarige Daniël heeft vijf jaar in de gevangenis gezeten op beschul diging van laster tegen de Sowjet unie. Samen met hem werd de schrij ver Sinjawski veroordeeld. Deze kreeg zeven jaar en zit nog in Mordo via. Volgens zijn vriendeti zal Daniël gaan wonen in Kaloega en daar gaan werken als vertaler. Hij zou geen toe stemming hebben in Moskou te ko men. Hij zal ,wel zijn vrouw Larissa gaan bezoeken. Politiek fanatisme i ER IS een duidelijk verband tussen de terreurdaden van de Palestijnse luchtpiraten en het vredesoverleg voor het Nabije Oosten, waartegen de Palcstijnen zich fel verzetten en waaraan zij niet willen en mogen deelnemen. Om zich toch te laten gelden en de aandacht te trekken van de wereld heeft het Volksfront voor de be vrijding van Palestina gekozen voor spectaculaire gewelddaen als ka ping van vliegtuigen, vernietiging van toestellen en vasthouden en bedreiging van passagiers. Het bevrijden van gevangen genomen commando's is een ondredeel van de actie. Bü dit machtsvertoon gaat het om een politieke zaak: het mis lukken van het vredesoverleg en dr vernietiging van Israël. Weliswaar hebben dc gezamenlijke Palestijnse verzetsorganisaties zich gedistanciecrd van het Volksfront en worden de vliegtuigkapingen af gekeurd, maar de kleine militante groep van het Volksfront laat zich weinig gelegen liggen aan de anti pathie van de wereldopinie. Deze kleine gevaarlijke terreurgroep gaat door. Nieuwe kapingen zijn al aan gekondigd. OM DEZE politieke fanatici tot ande re gedachten te brengen zal een duidelijk antwoord moeten volgen. Amerika heeft dit antwoord al ge geven: dc vluchten van alle bur gerluchtvaartmaatschappijen moe ten vworden gestaakt naar landen, die gekaapte toestellen laten bin nenkomen en de kapers niet straf fen of uitleveren. In alle toestellen moctcji bewakers meevliegen en de apparatuur om wapens te ontdekken moet verder worden geperfectioneerd. De niets ontziende terreurgroep moet krachtig worden aangepakt om de veiligheid en het leven van niets vermoedende passagiers afdoende te beschermen. De Palestjjnen mogen als ieder ander hun rechten verde digen en de aandacht van de we reld vragen voor hun zaak. maar niet ten koste van het goed en het leven van onschuldige medemensen. WASHINGTON De Verenigde Naties zijn volgens een Amerikaanse presidentiële commissie hoe langer hoe minder in staat om de ernstige problemen waarvoor de wereld staat aan te pakken. Door het falen van de leden en doordat de organisatie wordt mis- i bruikt als een discussieforum en voor j propaganda, heeft de VN niet aan de hoop van de wereld beantwoord. De commissie dringt aan op het I versterken van het VN apparaat tot I handhaving van de vrede. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Omaand. Mijn naam i Stuur mij als tegenprestatie mop postpapier. mop postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1