Leven gaat gewoon verder voor Happels-sterformatie Na toezegging kort geding ingetrokken Schudbed voor de hartpatiënten Er wordt aan ons, mensen, gesleuteld In Argentinië heerst diepe verslagenheid Reuzentanker in zinkende toestand Gehuwde vrouw werkt graag PTT wil op kapitaal markt gaan lenen Nieuwe huisstijl KLM De Centrumbank-affaire Munitiebedrijf niet meer te handhaven 9 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1970 Arjos-conferentie overbevolking (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG „Wij mensen, worden gemanipuleerd; er wordt tan ons gesleuteld zonder dat ge waagd wordt of we dat wel wil- en," constateert de Ar josser Hans Borstlap in de brochure .Handen af: Mensen!" Het boekje is bestemd als oriëntatie op de jaarlijkse landelijke studiecon ferentie van de AR-jongerenorganisa- tie op 2 en 3 oktober in Amersfoort. Besproken zal worden over de bio logische manipulatie: het genetisch ingrijpen bij de mens om hem te", ver beteren en/of zijn groei te beperken als instrument tegen de dreigende overbevolking. De Leidse prof. dr. A. Sikkel schrijft dat geboortenregeling een dwingende eis is ter compensatie van de bevol- ikingstoename in ons land. Een effec tieve regeling van de geboorten is slechts te verkrijgen door motive ring van de bevolking. Hij noemt als gewenste maatrege len: sexuele voorlichting op scholen; voorlichting via massamedia, intensie ver onderwijs voor artsen, maatschap pelijk werksters en pastores; vrij ter beschikking stellen van anticonceptio- nele middelen; in het ziekenfondspak ket moet vrijwillige sterilisatie wor den opgenomen alsmede, abortus pro- vocatus bij falen van contraceptie; Verandering in de kinderbijslagrege ling; verlaging belastingdruk voor de gehuwde .werkende vrouw en veran dering in het toewijzen van woningen aan jonggehuwden. Geneesmiddelen De eveneens Leidse prof. dr. E. L. Noach geeft een overzicht van de ont wikkelingstendensen van geneesmid delen. Hij constateert onder meer: ,Het besef, dat de keerzijde" van de grotere werkzaamheid van geneesmid delen bestaat uit een grotere kans op iongewenste bijwerking, heeft in de publieke opinie onvoldoende ingang gevonden. Wellicht kan men zelfs stellen dat er mede dankzij de algemene tech nische perfectionering binnen onze maatschappij thans minder begrip bestaat voor de gevaren van genees middelen dan vroeger voor de geva ren van ziekte." Dr. E. Diemer, hoofdredacteur van Het Kwartet, constateert dat er ver andering is gekomen in de kloof tus sen publiciteit en wetenschap. „Het is de verandering van de toenadering, zowel van de kant der samenleving als van de kant der wetenschap. Dit had zijn oorzaken. Te noemen is de in het algemeen reeds toegeno men behoefte aan informatie; reeds verstrekte informatie maakt de be hoefte immers telkens weer groter". De wetenschap zal niet mogen voor bijzien aan de media: vanwege hun fungeren in de samenleving en van wege hun mogelijkheden, aldus dr. Diemer. Geloof „De kennisexplosie raakt ook het geloof." merkt de alweer Leidse prof. dr. H. J. Heering op. „Grote geestelijke inspanning en energie is nodig, wil het geloof opgewassen zijn tegen de problematiek van onze we reld en wil het in die wereld ter zake zijn. Wij zullen opnieuw rpoeten over denken wat de bijbel bedoelt met Gods macht, met Zijn voorzienigheid, Zijn wet. Wij zullen de christelijke traditie, welke God vrijwel uitsluitend in het individuele mensenleven betrok; moe ten doorbreken om te ontdekkén, wat Zijn wil voor het gemeenschappelij ke, politieke bestaan betekent." Naast deze inleiders zal o.a. prof. dr. L. Bosch (Leiden), die de Arjos met raad en daad heeft bijgestaan bij het organiseren, tijdens de conferentie in ihet forum zitten. Per provincie zul len de deelnemers aan het weekend in werkgroepen een voorbespreking over het onderwerp houden. (Handen af: Mensen!, uitg. Ar jos, 24 blz 1,75 op giro 89673 t.n.v. AR Partij-Stichting, Den Haag). Een grote menigte en een fanfare wachtten bij het stadhuis van Hoogeveen op Jan Bols. niet om dat hij een schaatswedstrijd had gewonnen, maar vanwege zijn huwelijk met de lieftallige Marchje Wieburg. LONDEN De Liberiaanse reu zentanker Aquarius van 100.000 ton staat na een aanvaring met een Rus sisch schip in brand en verkeert in zinkende toestand. Het ongeluk gebeurde voor de kust van Muscate en Oman, zeker één be manningslid wordt vermist. academisch gevormd LEIDEN De veel gehoorde uit- spraak dat gehuwde vrouwen in ons land niet zouden willen werken, gaat niet op voor de groep gehuwde vrou wen met een academische opleiding. Van deze vrouwen heeft 59 procent een baan, 5 a 10 procent wil binnen twee jaar (weer) aan de slag en een zelfde percentage overweegt na een termijn van vijf jaar (weer) een baan te nemen. Dit is de conclusie van een onder zoek onder alle afgestudeerde, ge huwde, vrouwelijke reünisten van de Leidse universiteit. Dit onderzoek werd ingesteld in opdracht van de werkgroep 'L(e)ijden en later' van de Ver. van vrouwelijke studenten ter gelegenheid van het 79ste lustrum van de Leidse universiteit. De voornaamste belemmering om werk te aanvaarden, zo leerde het onderzoek, is de zorg voor het gezin en huishouden. Het breekpunt is niet de huwelijksdatum, maar de komst van het eerste en vooral die van het tweede en de volgende kinderen. Kinderop vangmogeli j kheden moeten snel worden uitgebreid, de tijd is voorbij dat de overheid een behoed zaam en voorzichtig, schoorvoetend beleid moet voeren, omdat men nog niet weet welke kant het uit zal gaan", aldus één der conclusies. Wetsontwerp voor wijziging status DEN HAAG In verband met de steeds groeiende investe ringen wil de PTT haar status zodanig gewijzigd zien, dat zij bp de kapitaalmarkt kan gaan lenen. Minister Bakker heeft hiervoor een wetsontwerp in voorbereiding, dat binnenkort wordt ingediend. Tot nu toe is het voor de PTT on mogelijk geweest op de kapitaal markt te opereren omdat zij een staatsbedrijf is. Deze status veroor zaakte. dat men niet die investerin gen kon doen, die nodig waren. Bo vendien heeft PTT meer kapitaal no dig (met name voor de telecommuni catie) in verband met lange-termijn- plannen. Hoe de nieuwe status zal gaan uit zien, is nog niet bekend. In Den Haag is al gesproken over een NV, maar er wordt ook rekening gehouden met een andere juridische formule. Volgens de directeur-generaal van I de PTT, de heer H. Reinhoud, die de plannen gisteren bekend maakte aan vertegenwoordigers van de vak organisaties, zal aan de status van ambtenaar van het personeel voor lopig niet worden getornd. Wel wil hij later een gesprek met de organi saties over de vraag of deze situatie gehandhaafd moet worden. ROTTERDAM Feijen- oord zit in een draaimolen. Luttele dagen na de fantas tische verovering van de we reldbeker staat de Happel-elf voor een nieuwe opgave. Vol gens Ernst Happel zelfs een belangrijke: de competitie wedstrijd tegen het Nijmeeg se NEC. Weliswaar niet zo'n spectaculaire opgave als die tegen Estudiantes de la Pla ta. maar met het oog ge richt op de toekomst van minstens zoveel waarde. Im mers het veroveren van de wereldbeker geeft geen vrij brief voor deelname aan de Europa Cup. Een overwin ning op NEC daarentegen brengt Feijenoord weer een stapje dichter bij een derde achtereenvolgende deelname aan het toernooi van de ..be ker der bekers". FeijenoordNEC: normaal ge sproken geen probleem voor de Rotterdammers. Vooral niet om dat de wedstrijd in de ..Kuip" wordt gespeeld. Voor de Nijmeeg se formatie zal Feijenoords ver overing van de wereldbeker ech ter een extra stimulans zijn de Rotterdammers de „voetbalvoet" dwars te zetten. Hopelijk wel met attractief, voetbal. NEC zou in feite Feijenoord een grootse hul diging moeten brengen voor het veroveren van het officieuze kam pioenschap voor clubteams. Sim pelweg door Feijenoord te laten voetballen. Zelfs wanneer dit de Nijmegenaren op een fikse neder laag zou komen te staan. Belangrijk Voor Sparta staat een uitermate belangrijke wedstrijd op het pro gramma. Na drie overwinningen op „makkies" trekken de Kess- ler-Bovs naar Enschede waar Twente stellig de Rotterdammers een warm onthaal zal bereiden. Sparta kan zondag waar maken dat het dit seizoen inderdaad tot de betere ploegen behoort. We verwachten dat overigens hele maal niet. Kessler mag blij zijn wanneer zijn formatie met een punt terugkomt in Rotterdam. Excelsior zal zelfs puntloos naar Rotterdam moeten terugke ren. Het ligt immers bepaald niet voor de hand dat de jongens van Jaap Kouters het PSV'-miljoe- nenformatie erg moeilijk zal ma ken in Eindhoven. Voor de Haag se eredivisie-ploegen zit er meer perspectief in het komende week einde. Zowel Holland Sport als ADO moeten twee punten rijker kunnen worden. Holland Sport ontvangt op Houtrust Volendam. dat weliswaar niet slecht uit de startblokken kwam, maar toch niet in staat moet worden geacht de mannen van Cor van der Hart erg naar het leven te staan. ADO. een in de winning-mood zijnd ADO trekt naar Haarlem. Een ideale mogelijkheid voor Wietse Couperus om tegen zijn oude ploeg te schitteren. ADO dat naast Feijenoord en Sparta de ranglijst in de eredivisie aanvoert zal in zijn sterkste formatie binnen de lijnen komen. Dus met Lex Schoenmaker die tegen Ajax in de tweede helft plaats moest ma- k?n voor Looye. Ajax—DWS Verder weinig spectaculaire ontmoetingen. NAC vergaart een puntje tegen Telstar, terwijl Utrecht mogelijk tot winst kan komen tegen MVV. AZ '67 en Go punten delen. R est de strijd Ajax DWS die morgenavond reeds gespeeld wordt. Afgaande op het matige spel van Ajax tegen ADO is het beslist niet uitgesloten dat het door Joop Brand getrainde DWS een puntje uit deze Amster damse derby wegsleept. Rehabilitatie SVV en DFC, beide met fikse nederlagen geconfronteerd afge lopen zondag, kunnen zich op ei gen veld rehabiliteren. SVV tegen HVC. dat vooral in uitwedstrijden minder sterk voor de dag pleegt te komen, DFC tegen het vorig jaar uit de eredivisie gedegra deerde GVAV. In de tweede divisie krijgen zowel Hermes DVS als Fortuna VI. hét op eigen veld zwaar te verduren. De Schiedammers ont moeten Eindhoven, dat evenals Castenmillers-formatie vorig jaar de boot net miste, terwijl Fortuna het door vele amateurs versterkte Baronie op bezoek krijgt Zowel voor Hermes als voor Fortuna lijkt een gelijkspel een redelijk resultaat, Het merkbeeld van de KLM gaat veranderen. Na de komst van de I jumbo Boeing 747 (in januari volgend jaar) krijgt het staartvlak van de vliegtuigen een andere kleur en zal ook het embleem ivorden gewyzigd: fl de horizontale blauwe strepen met in een cirkel de naam van de maat schappij erin ztillen verdwijnen en daarvoor in de plaats komt een geheel wit vlak met in zeer forse letters KLM erin met het bekende kroontje erboven. De wijzigingen in de huisstijl zullen zeer geleidelijk worden ingevoerd. Pas wanneer de toestellen aan een schilderbeurt toe zijn wordt het nieuwe merkbeeld aangebracht. DEN HAAG Na toezeggin gen van de heer De Ruiter heb- ben de drie vakbonden van winkel- en handelspersoneel gis teren het kort geding tegen de directeur van de Centrumbank, de bank zelf en tegen de textiel zaken Gerzon, Sehroeder, Bis- schof en het Lingeriehuis inge trokken. Alle toezeggingen zullen schriftelijk worden vastgelegd. De zaak diende voor de presi dent van de Haagse rechtbank, mr, J. C. H. Slotemaker. De heer De Ruiter zegde ter zitting toe. dat de achterstallige pensioenen vanaf mei j.l. aan de betrokken werknemers van NV Van Veen's bed denmagazijn zullen worden uitge keerd. Ongeveer zeven gepensioneer de werknemers bij dit via de Cen trumbank door Kroonenberg overge nomen bedrijf hadden al sinds mei j.l. geen pensioen gehad. Bovendien heeft De Ruiter zich be reid getoond zich te zullen houden aan artikel 15 van de fusiecode van de SER. Volgens dit artikel moeten werkgevers de vakbonden van een voornemen tot fusie op de hoogte stel len. Voorts is men bereid te gaan praten over een afvloeiingsregeling als er eventueel ontslagen zouden moeten vallen. De raadslieden van de bij het inge trokken geding betrokken partijen zullen binnenkort contact opemen over de wijze waarop het overleg over een en ander tussen werkgevers en werknemers kan worden voortge zet. Rechtbankpresident intervenieerde nadat de pleidooien waren gehouden Hij meende, dat nu de toezeggingen zijn gedaan, de vakorganisaties be reikt hebben wat zij in redelijkheid kunnen bereiken. Hij stelde ook. dat een eventueel vonnis wellicht de sfeer bij het komende overleg zou kunnen beïnvloeden. Het Zuidslavische voetbalelftal heeft in Graz voor 20.000 toeschou wers met 10 (rust 10) van Oos tenrijk gewonnen. Het enige doelpunt in deze vriendschappelijke wedstrijd werd in de 41ste minuut door de Zuidslavische midvoor Bajevic ge scoord. Adviesbureau over Al-Hembrug: DEN HAAG Het munitiebedrijf Hembrug (Artillerie Inrichtingen) zal zijn huidige taak waarschijnlijk niet kunnen voortzetten, zo conclu deert het adviesbureau Berenschot, dat het bedrijf op zijn perspectieven heeft doorgelicht, in het eindrapport aan de minister van defensie. Het bureau vindt het bedrijf zo zwak staan, dat het geen bestaans redenen meer ziet voor een eigen munitiebedrijf van het ministerie. De verliezen zijn de laatste jaren sterk opgelopen. Belangrijkste oorzaak van de ont wikkeling noemt het bureau de te grote overkapaciteit, waardoor aan de Nederlandse krijgsmacht tegen prijzen wordt geleverd, die 70 tot 100 procent te hoog zijn in vergelijking met die op de wereldmarkt. Drie kwart van de produktie wordt ge- cxporteerd. maar grotendeels onder dp kostprijs. In Den Haag wordt als vaststaand aangenomen, dat de huidige staats secretaris van defensie, de heer Haex, die tijdens de kabinetsperiode-Cals directeur van de AI-Hembrug was, de stoot heeft gegeven tot de ont dekking van de economische bedrijfs structuur. BUENOS AIRES In Argentinië heerst diepe verslagenheid na het verlies van Estudiantes tegen Feijenoord. Vooral omdat men vrijwel unaniem van mening is dat Estudiantes tenminste een be slissingswedstrijd verdiend had. De wedstrijd zelf kreeg in de meeste Argentijnse dagbladjen minder gunstige kritiek. Vooral Feijenoord moest het ontgelden. Met name Van Hanegem en Laseroms werden afgeschilderd als voetballers, die niet op een voetbalveld thuis horen. Ook over het spel van Estudiantes was men teleurgesteld. Men had weinig waardering voor de ontregelende taktiek van Zubeldia's pupillen. De Italiaanse dagbladen waren una niem van mening dat FeijenoordEs tudiantes een wedstrijd was die het aanzien nauwelijks waard was. Ga- zette' dello Sport meende dat er in Italië diverse ploegen technisch ver uitsteken boven het peil van Feijen oord en Estudiantes. Corriere della Sera prees Feijenoord dat het in één seizoen is doorgestoten naar de we reldtop. Toch was het niet erg onder de indruk van de Feijenoorders. Het achtte de overwinning wel verdiend. „Vooral omdat we Feijenoord tegen Celtic en Milaan aan het werk heb ben gezien. Toen toonden ze wel te kunnen voetballen," aldus dit Ita liaanse blad. Het vroeg zich verder af of wedstrijden om de wereldbeker nog wel enige waarde hebben. Zeker tegen ploegen als dit Estudiantes valt niet te voetballen. Britse lof De Britse pers zwaaide Feijenoord lof toe voor het feit, dat het zich in tegenstelling tot Estudiantes wel heeft kunnen beheersen. „Feijenoord toonde andermaal over een professionele ploeg te beschikken, die zich zelfs door de Zuid-Amerikaanse voetbal trucs niet uit zijp evenwicht liet ha len," meende Daily Mirror. Het blad vroeg zich overigens af waarom een ploeg als Feijenoord zich vooral in de eerste helft herhaaldelijk door de buitenspelval van Estudiantes had la ten misleiden. Johan Cruyff weer hersteld AMSTERDAM Ajax' fameuze spitsspeler Johan Cruyff is gisteroch tend door de sportarts Rolink gekeurd en hersteld bevonden van een bles sure. die hem enkele weken heeft be let te spelen. Morgen zal Ajax dus weer voltallig kunnen aantreden voor de derby tegen DWS. öfjfrUSI»^ m -tefe. k' m LONDEN De Rotterdamse cardioloog dr. A. C. Arntzenius heeft vandaag op het zesde we reldcongres van hartspecialisten te Londen een demonstratie ge geven van een „schudbed" voor hartpatiënten. Het gaat hier volgens dr. Arntze nius (die verbonden is aan het D(jk- ligtzickcnhuis) om een mogelijk nieu we behandelingswijze van patiënten die na een infarct aan hartzwakte dreigen te overlijden. Hij toonde aan zijn ruim 3000 col- lega's in Londen een bed, dat syn- chroon met de hartslag van de daarop I liggende patiënt schoksgewijs heen j en weer beweegt. Ingestuwd c* Deze nieuwe techniek berust op het principe, dat wanneer het menselijk lichaam zo'n beweging ondergaat, het bloed vanuit de linkerkamer van het hart de lichaamsslagader wordt inge stuwd. Dit is zeer belangrijk in die geval len dat er na een hartinfarct een spierstoornis optreedt en het hart on- voldoende of niet meer in staat is het I bloed rond te brengen. Zonder dat de I linkerkamer werk hoeft te verrichten, wordt door middel van deze methode het bloed toch in de slagader ge bracht en heeft de noodzakelijke j doorstroming plaats. Dit schudbed. ook wel genoemd de lineaire versnellingstafel, is gebouwd in samenwerking tussen de acade mische ziekenhuizen van Rotterdam en Leiden en de TH in Delft. Tot nu toe zijn er bij de proefopstelling die in Leiden staat, geen patiënten be- j handeld. Desondanks hebben dier- I proeven toch de hoop gewekt dat i hartpatiënten ermee geholpen kun- Van zeventien biggen die een kunstmatig hartinfarct hadden, ble ven er slechts zes in leven na een klassieke behandeling. Dit aantal steeg bij een even grote controlegroep tot dertien, nadat deze biggen een uurlang waren behandeld op het schudbed. Behalve Leiden hebben ook hart- centra in Boston en Los Angeles (VS) de beschikking over zo'n Nederlands schudbed. ■#- Ajax heeft weer hoop. De zo geteister de formatie ven trainer Rinua Michels, die een ongekend lage klassering op de ranglijst inneemt, kan morgenavond weer beschikken over wonderkind Johan Cruyff. Ciubarts Rolink heeft Cruyff, die ruim twee maanden buitenspel heeft gestaan, weer genezen verklaard zodat hij In de Amsterdamse derby tegen DWS van de partij kan zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9