Zolang kapers nog zijn, blijft gevaar helden bestaan" UNIEKE JUBILEUM AANBIEDINGEN VAIIT REEUWIJK Wankel bestand tussen Jordanië en Palestijnen Volksfront meest kapers ervaren Ook om Irak vraagt vrijlating FORMAAT KOM... OVERTUIG U.J beter... mooiergoedkoper J I] KLM-gezcigvoerder Z. L. Zeyfert na bezoek aan Ifalpa-vergadering: Luns gevleid met betogingen 99 99 krant van Nederlands grootste woninginrichting -* VRIJDAG tl SEPTEMBER 1970 (door Dick Ringlever)) AMSTELVEEN „Zolang de igeringen niets doen, staan de rliegers machteloos. In de eerste >laats moet „hogerhand" tot een iniem akkoord komen over de ihting van kapers. Wij wil- in, dat elke kaper door het land, ,-aar hij naar toe vliegt wordt iggestuurd en wordt overge- iverd aan de justitie van dat ind, waar het gekaapte vlieg- iig thuishoort. Als zo'n papier Dp tafel ligt kunnen we wat loen. Maar zolang kapers nog als ïelden worden toegejuicht, is de aak nog lang niet in orde." 5 Dat is de mening van KLM-gezag voerder Z. L. Zeyfert, die dinsdag als mige vertegenwoordiger van de Ver- jniging van Nederlandse Verkeers- |j vliegers deelnam aan de spoedverga- lering van de internationale vliegers- iniging Ifalpa in Londen naar inleiding van de recente Kapingen. Hij zegt: ..Zodra de regeringen het (daarover met elkaar eens zijn, kun nen we verder praten. Want blijft [een regering dan nog In gebreke, dan (hebben we een basis om haar te ver- Eoordelen en kunnen maatregelen dworden getroffen. Welke? De vliegers tv zouden een boycotactie tegen dat land ikunnen voeren- de luchtverbindingen «stoppen. weigeren vliegtuigen uit dat land op buitenlandse luchthavens af te handelen; eventueel zou ook de scheepvaart eraan kunnen meedoen. Gezagvoerder Zeyfert twijfelt et niet aan of dat zal effect hebben, want, volgens hem, zullen zeer veel vliegers aan zo'n boycot deelnemen. „Toen wij vorig jaar op het Ifalpa- -congres in Amsterdam overwogen een 24-uursstaking uit te roepen uit protest tegen de kapingen (die toen nog voornameliik Cuba tot doel had den) kregen we veel bijval. Zelfs van de Spaanse vliegers, terwijl zij wis ten, dat op staken in hun land gevan genisstraf staat". Akkoord Secretaris G. J. Schötlelndreier van de vereniging van KLM-vliegers: „op het ogeaMik is de ICAO (de interna tionale organisatie voor de burger luchtvaart, waarbij geen maatschap pijen maar alleen de landen zijn aan gesloten) druk bezig met het opstellen van een verdrag, .waarin de berech ting van kapers moet worden gere geld. Tot een akkoord is men echter nog niet gekomen". Hij zegt hoop te hebben, dat de landen elkaar vinden. Maar gelijk moet hij daarbij toegeven, dat een dergelijke bijeenkomst in juni van dit jaar m Montreal weinig effect heeft genad. Met enthousiasme werd daar toen door de landen gepleit voor veiligheid in de lucht er acties tegen kapers. Maar de werkelijkheid bleef alleen, dat Griekenland zijn gevangen genomen én al veroordeelde kapers vrijliet en dat Jordanië en Egypte ze verwelkomden en ongestraft lieten. Ook Israël handelde tegen de regels van vrijneid voor luchtpassagiers toen het vorige maand twee Algerij nen gevangen nam. Riskant Op de recente Ifalpa-vergadering in Londen (waar overigens maar een deel van zet bestuur aanwezig was in ieder geval waren de landen van het Nabije Oosten niet vertegenwoor digd) hebben de vliegers geen actie aangekondigd. Een boycot is wel ter sprake geweest, maar men heeft er van afgezien omdat men, zo werd ge^ zegd, .heeft geconstateerd, dat de he le zaas op regeringsniveau druk wordt besproken". Omdat de vliegers deze ontwikkelingen niet willen ver troebelen lieten zij het onderwerp boycot voorlopig varen Wel was men unaniem van mening, dat het bewa penen van de bemanning of het aan boord ne.nen van een bewapende vei ligheidsfunctionaris niet. aanbevolen moet worden. Gezagvoerder Zeyfert daarover: „Dat zou veel te gevaarlijk worden, want wat kan er in de lucht niet allemaal gebeuren als daar een schietpartij uitbreekt. De uitlating van de Israëlische VN-afgevaardigde Rabin, waarin hij zei. dat de lucht vaartmaatschappijen maar een voor beeld moesten nemen aan El Al vind ik nogal riskant. Want wat zou er gebeurd zijn als die granaat, die de doodgeschoten guerrilla uit zijn han den liet vallen, wél had gewerkt? Het hele vliegtuig zou zijn opgeblazen". Overigens meent hij, dat de re cente' gevallen maar een klein deel van het hele probleem vormen. „Na tuurlijk zijn we zeer bezorgd over onze collega's en al die passagiers, die nu in de woest'jn staan, maar de ba sis van het he'e vraagstuk is, dat de regeringen er zich nu mee gaan be moeien". Politiek Denkt de vereniging van KLM- vliegers, dat die regeringen ooit nog eens tot een akkoord komen? De heer Schöttelndreier: „Dit is na tuurlijk helemaal een politieke zaak. Kijk maar naar de houding van Frankrijk, dat al heeft laten weten een afwachtende houding aan te ne men in het rerente conflict. Oliebe- langen in Algerije spelen daarin een belangrijke rol. Er zullen wel meer van die voorbeelden zijn. Maar uit eindelijk zal er toch wel zoiets als een overeenkomst moeten komen, we hebben er goede hoop op". Hij ontKent. dat er sinds het Ifal- pa-congres in Amsterdam vorig jaar waarop de vliegers zich nogal agres sief opstelden, weinig zou zijn ge daan. „De IfalDa heeft niet nagelaten achter de schermen druk uit te oefe nen op de regeringen en de VN. Het resultaat daarvan is, dat men er zich nu intens'ef mee bezighoudt. De ko mende diplomatenconferentie in de cember in Den Haag is er een bewijs van. En net staat wel vast, dat we daarmee zullen doorgaan Wanneer na de oplossing van het probleem met de nu gekaapte vliegtuigen geen nieuwe maatregelen worden getrof fen, zullen we opnieuw bij de rege ringen gaan aankloppen. Want het hele vraagstuk is pas goed opgelost als iedere kaper weet, dat er geen land in de wereld is. waar hij onge straft zijn gestolen vliegtuig kan la ten landen". SCHIPHOL Eer gevleid dan ver ontwaardigd over de demonstraties tegen zijn persoon en tegen de EEG in het algemeen is minister Luns gis termiddag op Schiphol teruggekeerd van zijn bezoek aan Ierland. Bij zijn aankomst te Dublin stond- maandag jl. een tiental betogers op het vliegveld hem op te wachten, „maar ik gevoelde mij gevleid met de leuze die zij droegen. Deze luidde: geen tweede Cromwell in Ierland", aldus de bewindsman op Schiphol. Overigens noemde de minister de Ieren een levendig en individualis tisch volk met grote zin voor humor en met uitgesproken aanleg voor discussies. AMMAN De Jordaanse re gering en het Palestijnse verzet hebben gisteren hun derde be standsovereenkomst in vijf da gen tjjds gesloten. De gevechten zijn gestaakt, maar de vraag is voor hoe lang. Interventie IRAK heeft op een opvallende ma nier de Palestijnse commando's in Jordanië dringend aangeraden, de gegijzelde passagiers van drie ge kaapte vliegtuigen spoedig vrij te laten om 'de vijand elk voorwend sel voor interventie te ontnemen'. Welke vijand men in Bagdad op het ram 00g heeft wordt niet duidelijk ge- jj maakt. VVe kunnen ons echter voor- n J stellen, dat met name gedoeld wordt gf; op Israël, welk land toch al gespan- ove| nen de politieke gang van zaken in Jordanië gadeslaat. P<* De commando's hebben echter reden, de gijzelaars zo lang mogelijk vast te houden om met hun wcerzin- wekkende chantage een maximum jJ aan politieke winst te kunnen bin- ve[j nenhalen. Vandaar de langdurige verlenging van hun ultimatum. HET heeft er veel van weg, dat de commando's het gevangenhouden van de gijzelaars ook willen gebrui ken om een eind te maken aan de invloed van koning Hoessein, zon der dat deze steun van buitenaf kan krijgen. Dc koning heeft zich al gedwongen gevoeld, de leiding van de strijd krachten geheel over te dragen aan de stafchef, van wie wordt gezegd, dat hij het ook met de Palestijnse commando's best kan vinden. Of dat waar is. moet blijken. ee Dat Hoessein een deel van zijn macht uit handen heeft gegeven betekent nog niet, dat hij voor de Palestijnse commando's heeft gecapituleerd. Bij hem is het meer: een stap terug doen om een nieuwe aanloop te kunnen nemen. TWAALF jaar geleden leek het al af gelopen te zijn met het bewind van de toen nog zeer jonge vorst. Met een zeker fatalisme overwon hij echter de ene crisis na de andere. Ook nu heeft hij dc hoop nog niet opgegeven. Van niet te onderschatten belang was voor hem de ongevraagde Israëli sche verzekering, dat verwijdering van koning Hoessein (door middel van een staatsgreep) met militaire interventie zou worden beantwoord. De positie van de koning is bijzonder hachelijk, maar geeft geen reden tot Israëlische interven,tie. Daar voor zou een andere aanleiding no dig zijn. Irak ziet dit gevaar dui delijk in, hoewel het zelf 12.000 man in Jordanië heeft. De Palestijnse commando's menen echter sterker te staan met de gij zelaars in handen. Zij zullen deze mensen niet gemakkelijk loslaten. Dat geldt in het bijzonder voor de gestrande luchtreizigers van Joodse afkomst. Verbitterdedoeltreffende strijd ngf- el rgtj BEIROET „Wij Palestijnen lijden al 22 jaar, waarom zou de rest van de wereld ook niet lij den?" Dat is een van de ant woorden die een jonge guerrilla strijder van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina gaf op de vraag hoe zij de kapingen van verkeersvliegtuigen kunnen rechtvaardigen. Twintig jaar lang zijn we gema tigd opgetreden, en wat heeft dit ons opgeleverd? De Israëliërs hebben honderdduizenden van ons volk na de oorlog van 1967 verdreven. Wij hebben niets te winnen bij gematigd optreden, maar we kunnen alles win nen met geweld". En nog een typerend antwoord: „Wat hindert het of er enkele Ame rikanen of Westduitsers gedood wor den? De Israëliërs moorden al twin tig jaar lang en de Amerikanen en de Westduitsers leveren hun de wa pens ervoor". Deze verbitterheid, die gepaard gaat met jeugdig idealisme dat opge zweept wordt door een ideologie die gebaseerd is op de Aziatische visie van het Marxistisch-Leninisme, is het kenmerk van de commando's van het Volkfront. Onderscheid Deze verbitterheid en deze politieke opvatting is niet het alleenrecht van het Volksfront onder de Palestijnse vluchtelingen. Wat hen echter on derscheidt van de andere commando groepen is de doeltreffende wijze waarop zij hun acties uitvoeren. Het Volksfront kan zich erop be roemen (met een spottende variant op de slagzin van de Pan American Airways) „de meest ervaren lucht- kapers ter wereld" te zijn. De eerste maal dat zij een vliegtuig in het Na bije Oosten kaapten, was in juli 1968. Al hun acties vallen op door zorg vuldige voorbereiding, zakelijke en nauwkeurige uitvoering en heldere motivering van handelingen. Tot nu toe zijn bij kapingen 'geen doden ge vallen onder de passagiers en de be manningen. Wel werden twee Israë liërs gedood bij aanvallen vanaf de grond op toestellenin Athene. Supervisie Habbasj is niet overal in de Ara bische wereld een welkom man. Ver scheidene regeringen hebben een prijs op zijn hoofd gezet. De laatste tijd is hij bijzonder geliefd geworden on der de Palestijnen en hij vormt daar door een bedreiging voor de grote man van El Fatah, Yassir Arafat. Vierduizend Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina telt naar schatting een strijdmacht van vierduizend man. Zij worden gefinancierd door Irak en door particulieren. De wapens komen voor namelijk uit Oost-Europa en Irak. Verder worden wapens gekocht op de open markt en gebruik gemaakt van buitgemaakte Israëlische wapens. (Vervolg van pag. 1) AMMAN Vele landen liebben gisteren en vandaag op nieuw een dringend beroep ge daan op het Volksfront om de ongeveer 280 gijzelaars vrije te laten. De uitzendingen van Radio-Bagdad worden onderbroken voor een op roep van de Iraakse regering aan de Palestynen. Volgens een woordvoer der heeft Irak de vrijlating geëist „ten einde de vyand elk voorwendsel voor een buitenlandse interventie te ontnemen". Irak heeft de Grote Vier in de Veiligheidsraad van zyn stappen op de hoogte gebracht. Ook de Russische pers en de Oost- europese kranten hebben duidelijk la ten uitkomen dat zij de vliegtuigka pingen sterk afkeuren. Egypte, dat al eerder zijn ongenoegen uitte, zie gis teren dat het herstel van de rechten der Palestijnen een eind zou kunnen maken aan dergelijke incidenten. Ook de westerse landen drongen gis teren weer aan op vrijlating. Na een spoedzitting van het Isra ëlische kabinet over de vliegtuigpi raterij werd een communiqué uitge geven waarin werd geëist de gijze laars naar huis te laten gaan. „Prijs" Premier Golda Meir zei dat de be proeving van de luchtreizigers „de prijs is die de wereld betaalt voor haar stilzwijgen bij de eerste aan vallen op Israëlische vliegtuigen". Ze leverde felle kritiek op VN-secretaris- generaal Oe Thant omdat hij niet direct bij het begin van de acties van de guerrilla's is opgetreden. Inmiddels nemen allerlei vliegtuig maatschappijen nog strengere veilig heidsmaatregelen om hün toestellen te beschermen. Zowel Engeland en Ame rika overwegen wachten te laten mee vliegen, gewapend of ongewapend. De Amerikaanse regering is bereid hier voor militairen af te staan. Het Pentagon gaf gisteren zijn koe riers, die geheime opdrachten moeten vervoeren, en alle hoge officieren op dracht voortaan met militaire vlieg tuigen te reizen in gebieden waar „ka pingen waarschijnlijk zijn". Aan boord van de Jumbo Jet, die Kaïro is op geblazen, waren geheime documenten aanwezig. Leila Chaled Leila Chaled, de guerrillastrijdster die zondag vergeefs poogde een Is raëlisch toestel te kapen, zit sinds woensdagavond gevangen „op grond van de bepalingen van de vreemde lingenwet". Zij kan nu zonder meer maximaal vijf dagen worden vastge houden. De Palestijnse Rode Halve Maan (Rode Kruis) beweert dat van de 11.000 Arabieren die in Israëlische ge- vangenssen zitten, er maar 1.050 heb ben terechtgestaan. (Volgens berich ten uit de westerse wereld zitten 3000 Arabieren gevangen red.). Senegal heeft tegengesproken dat Pathe Gueye en Sanghone Diop, wier namen in verband met de kaping van de Jumbo Jet zyn genoemd, hierbij betrokken waren. Het tweetal, dat in Frankryk studeert, bevindt zich al sinds 8 juli met vakantie in Senegal en heeft het land niet verlaten. De twee kapers moeten vervalste pape ren hebben gebruikt aldus de Sene galese ambassade in Parys. Kaping De 51-jarige in Amerika wonende. Ier Thomas McMahon is gisteren voor de rechter gebracht wegens de drei ging een Iers vliegtuig te „kapen". De man had met een stewardess en ge zagvoerder ruzie gekregen over zijn maaltijd. McMahon pakte zijn mes en vork om de gezagvoerder te lijf te gaan en riep: „Ik ga dit toestel kapen". Hij kan ten hoogste tot twin tig jaar gevangenisstraf worden ver oordeeld en een boete van 36.500. De vorige overeenkomsten werden niet langer dan enkele uren I geëerbiedigd. Waarnemers zien enige reden tot optimisme in het feit dat ditmaal bij de vergadering met Jor- daanse ministers ook het radicale Volksfront voor de Bevrijding van I Palestina was vertegenwoordigd dat zich van vorige akkoorden al direct had gedistantieerd. Vooral in de hoofdstad Amman was zwaar gevochten. Nimmer in de vier crises die Jordanië sinds november 1968 doormaakte, bereikte de strijd zo'n omvang. Twee ziekenhuizen meldden gisteren dat er vier doden en 68 gewonden waren binnenge bracht. In de voorgaande dagen vie len in geheel Jordanië al meer dan 300 doden en gewonden. Na de afkondiging van het bestand stroomden veel mensen de straat op, en levensmiddelenzaken kregen een enorme drukte te verwerken. Het vliegveld van Amman is weer open. Maar de telefoonverbindingen met de buitenwereld zijn nog verbroken. De labiele situatie in het land noopte de Jordaanse regering de Britse gemeenschap te adviseren het land te verlaten. Vele Britse onderda nen zijn reeds vertrokken. De Westduitse regering overweegt de evacuatie van de gezinnen van haar ambassadepersoneel in Jordanië. Het Suez-bestand Amerika heeft gisteren het Rus sische en Egyptische argument ver worpen, dat dc wapenstilstandsover eenkomst aan het Suez-kanaal de verplaatsing van raketinstallaties toe laat. „Stilstand betekent stilstand", zo zei woordvoerder van buitenlandse zaken, McCloskey. In de overeenkomst stond dat in de bestandszone slechts activiteit mocht worden verricht die gericht was op het onderhoud van bestaande instal laties op de gewone plaatsen. Deze be paling was door alle partijen aan vaard, aldus de ^oordvoerder. De Israëlische premier Golda Meir zal volgende week donderdag in Washington met president Nixon be raadslagen. Israël vreest dat de aan leg door Egypte van nieuwe raketin stallaties het machtsevenwicht heeft verstoord. Zij zal zeker om meer straalvliegtuigen vragen teneinde dit evenwicht te herstellen. Amerika heeft naar verluidt al in gestemd met de levering van tenmin ste nog veertien Phantom-toestellen. Egypte heeft intussen contact opge nomen met de regeringen van „be vriende en Arabische landen' met het oog op de levering van de Phantoms. DEN HAAG Speciaal voor het bedrijfsleven in de Haagse agglome ratie wordt in Zoetermeer een pro ject van 378 flatwoningen opgezet. Na betaling van 2000 per woning verkrijgen de werkgevers het recht er een aan een personeelslid toe te wijzen. De huur zou 239 per maand bedragen. De gemeente Zoetermeer moet nog beslissen of de grond voor het project beschikbaar zal worden I leiders van het Palestijnse Volks- testeld. front. De operaties worden voorbereid door een kleine groep, die onder de politieke supervisie staat van dr. George Habbasj (44), de secretaris generaal van het Volksfront. De be stemmingen waarheen de gekaapte vliegtuigen moeten vliegen en de na tionaliteit van de luchtvaartmaat schappij worden met de meeste nauwkeurigheid gekozen. De kapers opereren in kleine gröep- jes-van twee of drie man, ten hoogste vier. Meestal bevindt er zich een vrouw bij. Zo heeft Leila Ali Chaled, die nu in Londen wordt vastgehou den, al eerder een geslaagde kaping uitgevoerd. De politieke betekenis van de kapin gen van zondag zijn zonder meer dui delijk. Het is niet zozeer de bedoe ling, de gevangen commando's te be vrijden, als wel om de vredesbespre kingen tussen Israël, Egypte en Jor danië te verhinderen. Het front maakt dan ook bekend dat de Jumbo Jet, die zondag op de luchthaven van Kaïro werd opgebla zen, bedoeld was als een symbool van het Palestijnse verzet tegen de Egyp tische aanvaarding van het Ameri kaans vredesinitiatief. Inmiddels blijft de man achter de kapingen, George Habbasj, op het ogenblik een raadsel. Er schijnt na melijk achter de schermen een kleine paleisrevolutie aan de gang te zijn. Habbasj was tijdens de laatste ka pingen niet in het Nabije-, maar in het Verre Oosen. Noord-Koren Namens het Volksfront is in Bei roet verklaard, dat Habbasj Pjong jang bezoekt, de hoofdstad van Noord- Korea, „maar dat dit niemand be hoeft te verbazen omdat de operaties van de laatste dagen veel te inge wikkeld waren voor één man om te leiden". Hij voegde eraan toe: „Wij hebben er altijd op gewezen dat het Front een collectief leiderschap bezit, dat gegrondvest is op Marxistisch-Le- r.inistische principes. Wij kennen geen persoonlijk leiderschap". De tweede man, Ahmed Al-Yamani, zou een'greep naar de macht hebben willen doen. Dit zou de bereidheid verklaren van het Volksfront om het ultimatum te verlengen tot zondag morgen. George Habbasj heeft medicijnen gestudeerd aan de Amerikaanse uni versiteit van Beiroet, een plaats waar vele Arabische revolutionairen hun opleiding ontvangen. Hij zit bijna een kwart eeuw lang in de Arabische po litiek en is de oprichter van de Ara bische nationalistische beweging, waaruit het Volksfront is ontstaan. VRIJ TOEGANG, elke Dinsdag tot en met Zaterdag van 9-18 uur. 's Maandags gesloten. Op koopavonden tot 21 uur geopend. STIJLVOLLE SLAAPKAMER in berken structuré. Hoogglans polyester fronten. Driedeurskast, Royaal ledikant met opzetplank aan hoofdeinde en twee nachtkastjes f 498.- bijpassende toilettafel f 110.-.-Ook lever baar met vierdeurskast (f 90.-extra) en litsjumeaux (f50.- extra) UW SPECIAALZAAK VOOR KOMPLETE WONINGINRICHTING ROTTERDAM - "Oude"B!nnenweg 26 - tel: 010-14.18.00 Rotterdam-Amsterdam-Hilversum-Tilburg-Venlo-Zutphen. 9000 MÊUBELXQLLÉKÏlfcS VAN R££UWUK

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5