Onderdak voor elf takken van sport TIMEX HORLOGES Tunnel onder de brug Meerburgerwetering Spot en satire op seks door alle eeuwen heer Vier avonden christendom- marxisme AANLEG DE BLOEMERD IN LEIDERDORP BEGONNEN TWEE ORGELCONCERTEN IN PIETERSKERK Openbare kennisgeving PAK Leiden vreest tegenwerking PIERROT Ds. E. Saraber naar Ossendrecht Visserijnieuws West-Friesland verzorgt afzet en verkoop van Albatros NIEUWE tETOSE COURANT 4 VRIJDAG 11 SEPTEMBER IWfl Het nieuwe Bols-complex in Nieuw-Vennep, dat vanmiddag door prins Bernhard werd ge opend. uuuiiiuiimauiwHuiiiuiiiuuiiiiuuiHuraMwiiiiHitimHU LEIDEN Dit najaar organiseert de Leidse studentenvereniging „Sanc- tus Augustinus" vier ook voor niet- leden van de vereniging toeganke lijke avonden over de verhouding tussen de christelijke en de marxis tische ideologieën. Op donderdag 8 oktober zal prof. dr. A. J. Rasker, die nauw betrokken is geweest bij de Praagse Vredescon ferentie en de activiteiten van het Westduitse Paulusgesellschaft, de achtergronden van de dialoog tussen christenen en marxisten belichten. Op vrijdag 23 oktober zal Frans van Oudenrijn, lid van het collectief, dat het kerkkritische tijdschrift „Tegen spraak'' uitgeeft, ingaan op de in vloed van het marxistische denken •p de politieke theologie. Op donderdag 12 november houdt de Nijmeegse missioloog drs. Rogier van Rossum een inleiding over de contacten tussen marxisten en chris tenen in Zuid-Amerika. Op donder dag 3 december spreekt ds. J. ter Schegget van het vormingscentrum „De Horst" in Driebergen over de anti-religieteksten van Marx. KATWIJK Aan de Technische Ho geschool te Delft is W. J. Piers, Po pulierenstraat 2, geslaagd voor het examen ingenieur wiskunde. (Van onze sportredactie) LEIDERDORP Vier draineringsbuisjes, aangelegd door bur gemeester M. A. v. d. Have, betekenden gistermiddag het begin van de aanleg van één der mooiste sport- en recreatieparken in wijde omgeving. De plannen voor dit park, De Bloemerd genaamd, zullen in fasen worden uitgevoerd. In het gemeentehuis zette burgemees ter v. d. Have gistermiddag zijn handtekening onder het contract voor de uitvoering van fase 1. Dit houdt in, dat de N.V. Cultuurweg, de uitvoerder van het werk, volgend jaar september twee bespeel bare voetbalterreinen en een parkeerterrein voor 280 auto's op levert. Deze eerste fase, die f 330.200 gaat kosten, behelst echter nog maar een klein gedeelte van het geheel. Als het volledige plan is gerealiserd, zal Leiderdorp beschikken over een park, dat, naast een enorme ruimte voor dagrecreatie, onderdak biedt aan elf takken van sport. Het object, dat een oppervlakte van circa 36 hectare beslaat, komt te liggen in de Boschpolder en wordt begrensd door de Dwarswatering, de Ley- sloot, de Provincialeweg 5b en de Persant Snoepweg MANEGE Het plan ,JJe Bloemerd" is eigen lijk verdeeld in drie moten. Deel één bestaat uit twee hockey- en acht ten nisvelden met parkeergelegenheid LEIDEN Velen hebben er hun teleurstelling over geuit, dat er deze zomer in de Pieterskerk zo weinig orgelbespelingen zijn geweest. Het Pieterskerkorgel toch, hoewel niet gemakkelijk hanteerbaar door de zware speelaard, is nog altijd een van de mooiste 17-de eeuwse orgels in Nederland. Ondanks verschillende min of meer ingrijpende restauraties herkent men in vele bewaard geble ven registers nog de bedoeling van de maker: de beroemde orgelbouwer Hagerbeer. Het is daarom verheugend dat er nog een korte serie van twee concer ten georganiseerd kon worden. Aanstaande maandag, 14 septem ber, zal het orgel bespeeld worden door H C Jasperse. Deze bekende Leidse huisarts is een van de meest vergevorderde leerlingen van Adri- aan Blankenstein. Zijn programma bestaat uit werken van Buxtehude en Couperin, orgelkoralen van Böhm en J. S. Bach, en de z.g. Swee- linck-fantasie van B. van den Sigten- horst Meyer. Het concert op maandag 28 sep- VOORBEREID INGSBESLUIT De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie ikamer 112) voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de gemeenteraad van 24 augustus 1970, nr. 183, waarbij wordt verklaard, dat een herziening van het geldende bestemmingsplan wordt voorbereid voor het op de bij dat besluit behorende tekening Gr. St. no. 4204 nader aangegeven gebied, be grensd door de Leidse Invalsweg, de Constatijn Huygenslaan Leeghwa- terstraat en de door te trekken War- monderweg. Leiden, 11 september 1970 De Burgemeester voornoemd, tember, te geven door Adriaan Blan kenstein, begint met een variatie werk van Sweelinck en verder zal een grote plaats worden ingenomen door werken van Joh. Seb. Bach. De concerten zijn vrij toegankelijk. Wel wordt aan het eind een bijdrage gevraagd ter bestrijding van de on kosten. Veel midi op modeshow LEIDEN Ook bij Modehuis De Groot. Breestraat 113. kon men gisteren in een overvolle zaal van Holliday Inn zien, dat een vrouw er toch heel aantrekkelijk uit kan aien, ondanks dat haar „onderda nen" geheel of gedeeltelijk be dekt zijn. Veel midi was er. aan- gepast aan de klantenkring van De Groot, maar ook voor maxi kunt u bij dit modehuis terecht. De knie lengte voert de boventoon, donker en slankmakend zijn de kleuren; jersey en tweed zijn de materialen voor komend najaar en winter. Enthousiast applaus voor het eerst geshowde pantalon-pak. De dames die nog een beetje huiverig tegen over die lengte stonden gaven zich gewonnen voor een pantolon-tail- leur in zwart-wit van Louis Fé- raud- Ook zeer geschikt voor de avond is de Franse pantalon-tail leur van grijze jersey met lurex en wijd uitlopende mouwen. Knielengte had de bruine mantel tailleur met beverkraag, evenals de mouwloze japon in de nieuwe kleur aubergine met koperen kno pen en een iets langer vallende bijpassende mantel. De modellen zijn over 't algemeen zó gesneden, dat er voldoende loopruimte over blijft. LEIDEN In verband met werk zaamheden aan het gymnastieklor kaal aan de Potgieterlaan is het in vitatie-toernooi van het tafeltennis vereniging DOCOS gedeeltelijk afge last. Er zal nu alleen op 11 septem ber worden gespeeld. De trainingen liggen van 14 september tot 5 okto ber stil. voor zeventig auto's In het tweede gedeelte komen een binnen- en bui tenmanege, drie korfbalvelden en een parkeerstrook voor vijftig wa gens De hoofdmoot bestaat uit maar liefst vijf voetbalvelden en een half- verhard oefènveld. Het is de bedoe ling, dat om één van de bijvelden een sintelbaan wordt aangelegd. De hockeyvelden kunnen in het zomerseizoen voor cricket worden gebruikt. De voetbalvelden kunnen ook voor hand- en honkballers die nen. Bij de aanleg van wegen in-het park zal rekening worden gehouden met wielerwedstrijden. In dit „sportdorp" wordt waar schijnlijk ook een plaatsje ingeruimd voor de roeiers en hengelaars. Voorlopig is het nog niet zover. Op de nu nog woeste vlakte lagen gistermiddag alleen nog maar de vier draineringsbuisjes van burge meester Van der Have. lllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllilllilllllllllllllllllllllUllllll Burgemeester M. A. v. d. Ha ve is bezig met de aanleg van de eerste draineerbuisjes. Een functionaris van de N.V. Cul tuurweg houdt nauwlettend de manuren" in de gaten. Foto NLC/Dirk Ketting Feest in Jeugdlid ven LEIDEN De opening van het klubseizoen in de Jeugdhaven gaat dit jaar met feestelijkheden gepaard. De Mirt opende woensdagmiddag de deur voor honderden kinderen. Twee nieuwe leidsters, de dames Koole en Van Lingen, stelden- zich op ori ginele wijze aan de klubjeugd voor door een vertoning te geven van de poppenkast. Vrijdag gaat het Mie rennest, waar in de afgelopen maan den het interieur van de barzaal is vernieuwd, weer open. In het Kon vooi is deze winter naast het tiener werk elke week een paar maal een sociëteit voor gehandicapten. Kleur op papier (van één onzer verslaggevers HAARLEMMERMEER Wethou der C. van Stam uit Nieuw-Vennep viel gisteravond van de ene bui in de andere, zoals hij het zelf noemde. Nauwelijks wq.s de raadsvergadering ten einde of de heer Van Stam maakte zijn opwachting in de hal van de lagere technische school in Hoofd dorp, om de tentoonstelling „Kleur op papier" officieel te openen. In zijn toespraak vond hij in de gemeenteraad een aanknopingspunt. Hij wees er op dat twaalf jaar ge leden de gemeenteraad er wel heel anders uitzag dan nu. Ditzelfde is terug te brengen bij de kunst. Hij toonde alle waardering voor mr. G. C. v.d. Willigen nu burgemeester van Leiden die het initiatief nam om in Haarlemmermeer tentoonstel lingen te organiseren. De expositie toont gouaches, collages, gekleurde tekeningen en aquarellen van Noord- hollandse kunstenaars. LEIDEN Op een ledenvergade ring van de PvdA afd. Leiden is dr. G. Dallinga tot voorzitter gekozen. De heer Dallinga volgt de neer Th. Dirks op, die is afgetreden vanwege zijn raadslidmaatschap. De verga dering sprak zich met 23 tegen 5 stemmen uit voor één lijstaanvoer der bij de Kamerverkiezingen van volgend jaar. In zijn afscheidsrede voorspelde de heer Dirks, dat in de sfeer van het gemeentebestuur het Progressief Akkoord onophoudelijk zal worden tegengewerkt. Da(. zal, volgens de heer Dirks, onder meer blijken uit: het stelselmatig onthouden van in formatie aan het PAK; blokvorming van VVD, Prot.-Chr. Groep cn KVP; de onervarenheid van een groot deel van de PAK-fractie te beschouwen als een vrijbrief voor bestuurlijke handigheidjes. De heer Dirks ageerde tegen de confessionele partijen en de VVD, die volgens hem de wethouderskan didaten van het PAK hebben afge wezen op grond van onervarenheid in het raadswerk. 1 jaar volledige garantie r HORLOGER - JUWELIER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 Na ongeluk Hoge Rijndijk ZOETERWOUDE Zoals bekend, is op dinsdag 1 september bij de door verkeerslichten beveiligde oversteekplaats aan de Hoge Rijndijk een vijfjarige kleuter door een door het rode licht rij dende tractorbestuurder aangereden en gewond. Uit vertegen woordigers van gemeente, rijkspolitie, rijkswaterstaat en bewoners van de Hoge Rijndijk is daarop een „commissie ter bevordering van de verkeersveiligheid aan de Hoge Rijndijk" gevormd. Deze heeft een vergadering gehouden, waarin o.m. de volgende oplos singen aan de hand zijn gedaan. Ie. het oversteken van schoolkin deren bij de oversteekplaats kan worden beveiligd door vrijwilligers, b.v. ouders van de kinderen. Bijbe horende opvallende kleding zal dan van gemeentewege worden verstrekt. Deze oplossing zal met de oudercomité's worden besproken op 16 september; 2e. het aanbrengen van een nood- tunnel onder de brug over de Meer burgerwetering. Dit zou door een constructie aan de onderzijde van de brug te verwezenlijken zijn, na over eenstemming met de belanghebben de (overheids)instanties; 3e. verbetering inzake de ver keerslichten zélf, b.v. door het hoger en daardoor wellicht duidelijker aanbrengen van de lichten en het op meer overzichtelijke wijze aan geven, dat men verkeerslichten na dert. De verkeerscommissie komt op dinsdag, 22 september weer bijeen. VOORSCHOTEN Ds. E. Saraber heeft het beroep naar Ossendrecht 'met als.nevenopdracht de pastorale verzorging ziekenhuis „De Lievens- berg" te Bergen op Zoom( (toezeg ging) aangenomen. IJMUTDEN. 10 september Aan de donderdagmarkt werd In iJmüiden aan gevoerd: 5000 kg tong. 65 stuks stijve kabeljauwen. 560 kisten en 860 premie- kisten schelvis. 20 kisten en 40 premie- kisten wijting. HO kisten kabeljauw en gul 1000 kisten koolvis. 30 kisten haai. 300 premiskisten haring,. 30 kisten en 340 premiekisten makreel. 260 kisten schol en 90 kisten diversen. Aan de donderdagmarkt te Schevenin- gen werd aangevoerd: 200 kisten schelvis, 28o premiekisten schelvis. 10 kisten en 20 premiekisten wijting. 200 kisten schol en 2000 kg tong. Aan de donderdagmarkt werden de volgende besommingen gemaakt ln gul dens: KW 153—10.300 KW 33—4350. IJM 4— 8400. IJM 9—54.900. IJM 18—19.600, UK 295 1010. TX 2—12.300. TX 4—9290. TX 5— 1025 TX 11—7080. T 17—8650, TX 14—6740. TX 99—8100. STUDIO Hoe het seksuele gedragspatroon van onze voor ouders eruit zag, laat Rolf Thie- le ons zien in zijn film „Kom maar, wijfje". Hij drijft de spot met bedrijvers en bestrijders van seks door de eeuwen heen. We komen de Ger manen tegen in het hunebed en de Kruisvaarders, die hun vrouwen kuisheidsgordels aanmaten, de ede len uit de middeleeuwen krijgen een beurt en de strenge zedeRrekers daarna. In onze tijd aangekomen maakt de toch wel milde spot plaats voor scherpe satire op Hitler, die zo zijn eigen gedachten had over liefde en erotiek. Vooral in deze beelden is Thiele op zijn best. Door middel van tekenfilmfragmenten en collages toont hij haarscherp de belachelijk heid van dit „oversekste' tijdperk aan. En passant krijgen ook de makers van de zogenaamde voorlichtings films en de witgejaste doktoren nog wat vegen uit de pan. Daar zou Os wald Kolle met zijn „Liefdeswon deren" het voorlopig weer mee kun nen doen. Dagboek van een liefdespartner CAMERA In Camera deze week een Japans mini-festival met twee films uit het land van de Rijzende zon, maar ook van de steeds sterker toenemende lucht verontreiniging. In „Dagboek van een liefdespartner" (Shinjuku Do- robo Nikki) laat regisseur Nagisa Oshima zien, dat ook Japanners op het gebied van de seks gefrustreerd zijn. Het waarom laJt hij niet zien. De regisseur beperkt zich tot het signa lement en geeft niet aan, waarom Japanse jongeren het moeilijk heb ben met seks. Waarom ze midden op straat op hun hoofd gaan staan, als ze een jongen zien met een ge- tatoueerde biïik. Waarom ze van TER AAR De directie van de kwekerij Albatros N.V. lieeft gisteren besloten de afzet en verkoop van de gehele produktie stek-bloemen en planten te laten verzorgen door de in- en verkoopafdeling van de bloem bollenveilingvereniging West-Fries land te Bovenkarspel. Het feit, dat er op een bloemboJlenveiling stekken worden verkocht, wordt door beide directies van de bedrijven als een unicum in de sierteeltwereld be schouwd. De produktie van de kwekerij be staat voornamelijk uit jaar-rond- chrysanten, euphorbia's en poisettia's (kerstster). De directie is tot samenwerking overgegaan vanwege de grote kosten besparing," als zij haar verkoop laat verzorgen door het uit 44 vertegen- woordigers bestaande verkoopappa raat van West-Friesland. Door deze samenwerking wil men een „efficiënte specialisatie" in de wereld van de tuinbouw bevorderen. Christenvrouiven over werken buitenshuis KATWIJK AAN ZEE De chris tenvrouwenbond afd. Hoornes hield gisteravond de eerste vergadering van het winterseizoen. De bijeen komst was goed bezocht en droeg het karakter van een gespreksavond. Mevrouw Visser sprak over het on derwerp: Arbeid voor de vrouw bui ten het eigen gezin. Uit de discussie bleek wel, hoe uiteenlopend gedacht wordt over werken buitenshuis. Aan de ene kant werd gepleit voor een totale inzet voor het gezin en ander zijds gingen stemmen op de tijd, die men over heeft produktief te maken. Eén van de „wijfjes" wit de L film van Rolf Thieles. de kook raken van boeken Miller en Genet uit de west* wereld en waarom een oeroud met symbolen geladen toneel! hen van de wijs rengtb. Nagisa Oshima heeft zijn fit s volgestopt met dingen, die Japanners zo klaar als een klont zijn, maar die niet-ingewijden t< enen male ontgaan. Het is allem; een beetje duister en het gebei in een filmtaal, die in flarden ové komt. Van maandag af draait in tv Camera-theater de film „De eei liefde" van de Japanse regis: Susumi Hani. Beide films zijn première voor Leiden. De laatste rekenin betaal je zelf lido Opnieuw een Italiaan* western in Leiden. T>e laatste rtfin ning betaal jëzelf (Beyond the fej! van Giorgio Stegani. Deze verschilt in zoverre van alle getti-westerns, dat er zo goed geen sadisme in voorkomt.Bo* dien en dat zal toch veel kij] wel enigszins verbaasd hebben, menselijk aspect treedt zowaar de voorgrond. Voor dat laatste zorgt de bekwi westernacteur Lee van Cleef, kend uit vele schurkenrollen, mai nu opeens een boef tot sheriff bombardeerd. Hij gaat zelfs zoi dat hij zijn eigen vrienden neer. schiet om maar op het goede spoo! te blijven. Het doet allemaal gf forceerd aan, maar regisseur SU gani is er aardig in geslaagd he acceptabel te doen lijken. Het speelt zich allemaal af in hf stadje Silvertown, waar de zilver mijnen nogal een aantrekking^ kracht uitoefenen op bandieten, j De regisseur hefet er wel et- redelijke film van weten te make: met prima camerawerk en kleur gebruik. Dat de film boven de midj delmaat uitsteekt is naast het spe van Van Cleef te danken aan öf creatie van Antonio Sabato als eer geschifte prediker. Het intieme dagboel REX Wat de bedoelingen vat de heer Torny Wickman. zijn ge-: weest, toen hij zich aan het verfil-; men van „Het lagboek van eer halve maagd" waagde, is ons niej duidelijk. Het is allemaal hoogst onj interessant om niet te zeggen slaapt verwekkend wat de jongedame ijl kwestie te vertellen heeft. We zien hier het wel en wee var een dom wicht, dat nodig eens to' de orde geroepen moet worden. Zoj lang er echter een markt besta?, voor deze verfilmde „bekenteniss© zonder schroom van een jong meis;! je" zulen we dit soort filmpjes wej "met een zekere regelmaal voorge-j schoteld krijgen. Prolongaties TRIANON MASH. Twe* week. Wrange en absurde come* van Robert Altman over een rikaans legerhospitaal tijdens Koreaanse oorlog. Zwaargewon* soldaten worden door een ludit groepje zuster en doktoren w( opgekalefaterd voor de strijd, sfeer in dit hospitaal is knettergt De operatiezaal is net een abattoir Doktoren vrijen met verpleegster' tijdens de operaties, bloedige won. den worden al fluitend en losjes uit de pols dichtgenaaid en iedere©, heeft zo'n plezier, dat dit hospitaal, meer op een vakantiekolonie dat op een legerkamp lijkt. LUXOR Woodstock. Derdi week. Een drie uur durende docu-, mentaire van het popfestival Bethel, waar bijna een hali miljt jongeren drie dagen vredig elkaar zitten. Etend, slapend, end en hun pijpje rokend. Het indrukwekkend te zien, hoe he communicatiemiddel van deze tijd de muziek, een band kweekt. Wood stock geeft een tijdsbeeld, waar over menigeen zich zal verbazen Drie dagen van vrede en muziek Dat „love" moest ^r van de filnv maatschappij bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4