Lanser: Arbeidsonrust voor bedrijfsleven een signaal Haex wil extra stijging van de defensie-uitgaven Industrieën dwingen uit te wijken naar ontwikkelingslanden rrïco Goudzwaard schreef een „pioniersboek ra Voor werkende moeder minder kinderbijslag? Prinsjesdag Betere verdeling inkomens PSP: begroting binnen vier jaar afbreken VRUOAO 11 SEPTEMBER 1970 - Vernietiging milieu voorkomen HASSELBY De vernieti ging van het milieu in de geïn dustrialiseerde landen was gis teren o.m. discussiepunt op de laatste dag van het congres Eu ropa 2000, in Hasselby, bij Itockholm. De Nederlandse ecologist dr. W. H. Dobben uit Arnhem, zag de mens uit de industialiserende landen vluch ten en ried aan, het hele patroon van produktie en consumptie te verande ren, waardoor degene die last voor de mens gaat opleveren er ook voor zal moeten betalen. Men zou de industrieën door een extra-belasting op de goede vesti gingsplaats misschien kunnen dwin gen naar' de ontwikkelingslanden uit te wijken, waarmee het mes dan aan twee kanten zou gaan snijden. De buitenparlementaire acties te gen hinderlijke en zelfs gevaarlijke industrieën nemen toe. Een toene mende actie in de toekomst is niet uitgesloten. Het zou er zelfs nog van kunnen komen dat raffinaderijen en stadhuizen worden aangevallen of zelfs worden opgeblazen als de maat schappij geen maatregelen neemt of de industrie ertoe dwingt ze zelf te nemen, aldus dr. Dobben, directeur DEN HAAG Vanuit de KVP- fractie is gisteren schriftelijk aan minister Roolvink (sociale zaken) ge vraagd of het juist is dat dit jaar voor het eerst op de aanvraagformu lieren voor kinderbijslag een vraag omtrent de dienstbetrekking van de echtgenote voorkomt die bij juiste beantwoording tot vermindering van kinderbijslag aanleiding kan geven in vergelijking tot voorgaande jaren. De heer Maenen en mejuffrouw Kok willen weten welke de reden is van het gewijzigde beleid. Daarnaast stellen zij de vraag of het juist is dat ten behoeve van kin deren die zich uit idealistische over wegingen inzetten voor zgn. diako- naal of sociaal jaar geen kindèrbij- slag wordt verleend omdat zij blij kens de geldige jurisprudentie geen beroepsopleiding zouden volgen. „Ziet de minister in deze praktijken niet opnieuw symptomen dat de cri teria omtrent het recht op kinderbij slag spoedig moeten worden herzien", aldus deze Kamerleden. van het instituut voor ecologisch on derzoek te Arnhem. Discriminatie Er komt bovendien een heel nieu we discriminatie boven: de onderne mer merkt weinig van millieuvervui- ling, omdat hjj zich ver van zjjn fa brieken vestigt. De werkende mens daarentegen raakt steeds verder ver giftigd en in het jaar 2000 zal een toenemende ongelijkheid hiervan het gevolg zyn. Dr. S. Jensen van het Max Planck- instituut te Berlijn vond dat men maar eens moet ophouden met alle gepraat en tot daden moet overgaan, wil men niet te laat komen met de oplossingen. Het komt anders tot re volutionaire uitbarstingen. Ook hier voor zullen de studenten de straat opgaan om een oplossing te dwingen. „Laten we dan nu en ter plaatse onze kleren maar uittrekken", stelde de Londense Shell-economist N. Beale voor, „en lopend naar huis gaan. Te rugkeer naar het natuurlijke leven is namelijk de enige werkelijke oplos sing". Het congres werd georganiseerd door de Fondation Européenne de la culture, gevestigd in Amsterdam. niet vergeten... trico eten I door KLAAS VAN DER VEEN UTRECHT De arbeidsonrust LONDEN Het Verbond van Britse verzekeraars en Lloyd's heb ben gisteren meegedeeld dat, gezien de huidige ontwikkelingen, de verze keringspremies voor vliegtuigen dras tisch verhoogd zullen moeten worden. Men is niet van plan, ondanks te gengestelde geruchten, de dekking op te heffen. De ,oude' Klukkluk en de nieuwe' Pipo en Mamaloe op het strand van Bizarra op Ibiza. waar opna men worden gemaakt voor een andere Pipo-serie. JTRECHT De arbeidsonrust - de daarmee gepaard gaande COlltrClCteil CllS UltgCMgSpiMt nbewegine, die we nu beleven, O (Dl UTRECHT De defensie-uit gaven zullen moeten stijgen van 3,8 procent van het nationale in- I komen in 1969 tot 4,2 a 4,4 pet. in 1974-1975, heeft staatssecretaris J. C. E. Haex (defensie) in een interview met Ruim Zicht ge- j gezegd. Dit NKV-blad berekent, j dat dat neerkomt op een groei I van de defensieuitgaven met 38 pet. bij een staging van het na tionale inkomen van 1969 tot 1974 van 26 procent. De ironie wil, dat de publikatie van het vraaggesprek gisteren samenviel met een persconferentie van de PSP, waarin zij aankondigde dat in de ko mende maanden in geheel Nederland een campagne op touw zou worden gezet met het doel de defensiebegro ting binnen vier jaar af te breken. De staatssecretaris zegt in het in terview, dat een conflict in deze tijd zich snel ontwikkelt. ..We moeten dan ook snel aan het IJzeren Gordijn kunnen staan. Nu doen we er twee keer zo lang over als de Navo-norm is. De transDortmogelijkheden moeten daarom worden uitgebreid, terwijl de kazernes dichterbij het operatieter- moeten komen" Legering van de hele landmacht in West-Duilsland is een utopie. De staatssecretaris voelt meer voor ka zernes 'n het noorden, die al een stuk dichter liggen bij het door de NAVO aangewezen gevechtsterrein in het noordelijke deel van de Bondsrepu bliek. Als voorbeeld van een zich snel ontwikkelend conflict noemde de heer Haex de inval van de Warschaupact- landen in Tsjecho-Slowakije. Dienstplicht Volgens de staatssecretaris zal een volgende regering zich bezig moeten houden met de eventuele afschaffing van de dienstplicht. Het zeer moderne materieel wordt technisch zo gecom pliceerd. dat de tijd die men nodig heeft om ermee te leren werken steeds langer wordt, soms zelfs langer dan de dienstplicht duurt Daar komt bij dat de samenleving minder aanvaardt dan de overheid persoonlijke verplichtingen oplegt. De plicht om voor het 'garanderen van het vrije voortbestaan' in dienst te gaan moet worden verschoven naar de bereidheid. Het onderwijs zal daarvoor volgens hem begrip moeten kweken, terwijl ook de publiciteit hier een belangrijke taak heeft. De huidige publiciteit vindt hij ne- gatief-kritischl Het constant afbreken en afkraken en in een vals daglicht stellen Is in strijd met onze doelstel ling, het garanderen van het vrije voortbestaan, aldus de heer Haex. Overigens erkende hij dat het leger wel eens aanleiding geeft voor 'scher pe kritiek'. Drastisch wijzigen Op de PSP-persconferentie zei voorzitter drs. H. Wiebenga, dat nu het tijdstip is aangebroken voor een drastische wijziging van het defensie beleid. Zij verwijst hierbij naar o.m. de situatie die is geschapen door het Duits-Russische verdrag en de Salt (de Amerikaans-Russische besprekin gen over de beperking van de strate gische wapens). Er zullen 'prikacties- tegen de meest storende objecten worden on dernomen zoals b.v. tegen het plan van de Deense fabriek Jürgen-Hoyer bij Ubach over Worms een munitiefa briek te bouwen, en campagnes naar analogie van de actie tegen de aanleg van een militair oefenterrein in Kuinderbos. Aan deze acties zullen ook de kabouters deelnemen. Joonbeweging, die we nu beleven, moet voor het bedrijfsleven een duidelijk signaal zijn dat er met de inkomensverdeling in ons land wat fout is. Willen we in de toekomst dergelijke explosies voorkomen, dan zal er cconstruc- tief aan een betere verdeling van de inkomens gewerkt moeten worden. Dit is de mening van CNV-voor- zitter J. Lanser (44), met wie wij gisteren een exclusief interview hadden over de recente sociaal-eco nomische moeilijkheden. Er is, zo zei de heer Lanser, onder grote groepen van de laagstbetaalden een heel lang latent gebleven gevoel van onvrede met het inkomen merkbaar. Een onbehagen, dat voor een belangrijk deel door het be drijfsleven zelf in het leven is ge roepen en in stand wordt gehouden. „Kijk. De vakbeweging heeft altijd grote waarde gehecht aan de bete kenis van een contract. Daarin mag je niet maar te hooi en te gras aller lei veranderingen aanbrengen. Maar de laatste jaren zijn het heel dikwijls de ondernemers geweest die buiten de contracten om toegaven aan eisen van allerlei comité's e.d. Daarmee ga ven ze er blijk van meer te willen en te kunnen betalen en dat kan in een overspannen arbeidsmarktsituatie al tijd gevolgen hebben als die Waarmee we thans weer zijn geconfronteerd. Ik ben van mening dat het maken van goede contracten, waaraan beide par tijen zich houden, nog steeds uitgangs punt moet blijven, anders heeft het maken van contracten geen zin. Dat behoeft natuurlijk niet de mogelijk heid uit te sluiten om tussentijds toch wijzigingen aan te brengen, als de omstandigheden dat wenselijk maken, maar ook dat moet in goed overleg gebeuren". BEHOEFTEN Vraag: „Heeft het heersende onbe hagen niet een nog veel diepere oor zaak? Ik denk bijv. aan de toenemen de groei van behoeften in een wel vaartsstaat". De heer Lanser: „O ja. En ook daaraan hebben de ondernemers schuld, voor zover je in dit opzicht van schuld kunt spreken. Het is im mers het bedrijfsleven zelf, dat door middel van zeer indringende reclame voortdurend nieuwe behoeften bij brede lagen van de bevolking creëert en aanwakkert. Nauwelijks is de markt verzadigd van zwart-wit-tele- visie of de mensen worden warm ge maakt voor kleuren-tv. Nauwelijks heeft iedereen wasmachine en centri fuge of er moeten vol-automatische wasmachines komen en nu zijn de afwas-machines aan de beurt. Zo gaat het steeds maar door en dat zal ook altijd wel zo blijven. Maar, wat ik daarmee zeggen wil: de onderne mers moeten over die onvrede bij grote groepen werknemers over hun inkomenspositie niet al te verbaasd zijn". „Is dat onbehagen in redelijk goede banen te leiden?" „Ik meen van wel. De grote moei lijkheid is echter, dat er geen duide lijk inzicht is in wat algemeen als een aanvaardbaar inkomen wordt be oordeeld. Niet alleen bij degenen, die „genoeg" verdienen, maar ook bij hen, die van een laag inkomen moe ten leven. Daar komt bij, dat het loonbeeld ook per sector (in de ha vens bijvoorbeeld) zeer verschillend Daarom zou ik het geweldig be langrijk vinden, indien er op korte termijn en onder rustiger omstandig heden eens een uitvoerig, gedegen en volkomen objectief onderzoek zou worden ingesteld naar de vraag hoe de breedste laag van de bevolking, de laag dus met het kleinste inkomen, dat inkomen zelf ervaart. Hoe dat in komen in hun bestedingspatronen functioneert en in welke reële be hoeften het welen niet kan voorzien. De uitslag van een dergelijk breed opgezet budget- en behoeftenonder- zoek (de Nationale raad voor maat schappelijk welzijn is met zoiets be zig, meen ik) zou van enorme bete kenis kunnen zijn bij de bepaling van het beleid in de toekomst, een beleid, dat veel gefundeerde onvrede kan wegnemen". „Herziening van het totale inko mensbeleid?" „Een evenwichtiger inkomensbe leid. En dat betekent: een betere verdèling van de inkomens. Met een aantal duidelijke uitgangspunten. Je kan bijv. zeggen: mevrouw Jansen moet het maar zonder wasautomaat doen, want het inkomen van haar man laat de aanschaf van zo'n ding niet toe. Je kan ook zeggen: het bezit van een wasautomaat is voor een ge zin in de huidige maatschappij een reële behoefte en dus is Jansen's in komen te laag. Je moet je dus richten op de vraag waarom het nodig is, of beter: hoe kan je voorkomen dat de één heel gemakkelijk en de ander niet in een bepaalde reële levenshoef- te kan voorzien". WAARDERING „Komen we daarbij ook niet te recht op een herwaardering van be paalde soorten arbeid?" „Ongetwijfeld. Als bijv. een meisje van 20 jaar voor wat eenvoudig type werk met 230 gulden schoon per week naar haar kamer gaat en een havenarbeider met 190 gulden schoon in de hand bij zijn gezin komt, dan zeg ik: hier zit iets scheef. Maar dat is een heel moeilijk punt Daarbij spelen talrijke factoren een rol, zoals economische wetmatigheid, de waarde die aan bepaalde opleidin gen wordt gehecht, het verschil in waardering van hoofd- en handar beid enz. In het algemeen zou ik willen zeg gen, dat er in onze maatschappij maatstaven van waardering worden aangelegd, waarvan je je op z'n minst moet afvragen of die wel gemotiveerd zijn". LOONBELEID Natuurlijk zijn we ook nieuwsgie rig naar de visie van de heer Lanser op het loonbeleid voor volgend jaar, maar ook hij kan daarover nog wei nig zinvols zeggen, 't Wachten is in de eerste plaats op de rijksbegroting en het economisch rapport van het Centraal Planbureau, waaruit zal blijken welke maatregelen de rege ring denkt te nemen, wat de econo mische vooruitzichten zijn en hoe groot het tekort op de betalingsbalans zal zijn. De heer Lanser: „Je hoeft over een tekort nog niet in zak en as te zitten, maar je moet het nationale huishoud boekje natuurlijk wel zo gauw moge lijk weer in evenwicht brengen. Bo vendien hangt ook veel af van de ontwikkelingen in het buitenland, met name in West-Duitsland, waar bijzonder forse looneisen op tafel lig gen. Duidelijk is al wel, dat 1971 niet zonder problemen zal zijn. Een her zien loonbeleid zal daarbij nog niet gevoerd kunnen worden, omdat we nog niet beschikken over de SER-ad- viezen ta.v. het inkomensbeleid en het conjunctureel instrumentarium". INDEXERING „Vindt u, dat in afwachting daarvan bij de komende loonon derhandelingen de indexeringsclausu les gehandhaafd moeten blijven? Daaraan is immers voor een be langrijk deel de dit jaar bereikte reële welvaartsstijging van ruim 3 procent te danken". „Ons uitgangspunt is en blijft uiteraard, dat voor de werkne mers indien mogelijk jaarlijks een reële inkomensverbetering wordt verkregen. Om dat de berei ken is de indexeringsclausule een goed instrument gebleken. In het algemeen echter is het antwoord op de vraag of dat instrument gehand haafd moet blijven afhankelijk van het loonpolitieke en prijspolitieke systeem waarmee je te maken hebt. Zolang daarin geen verandering komt (en dat zie ik voor het ko mende loonjaar niet meer zitten) is er geen enkele reden om de in dexeringsclausule af te schaffen, want een beter alternatief is er op dit moment niet. Het hangt er na tuurlijk ook van af welke uitgangs positie bij de loononderhandelingen wordt ingenomen, ik bedoel: ga je „hoog" of „laag" zitten". DE 400 GULDEN „Moet de (eventuele) extra loonsverhoging van maximaal 400 gulden bij cao-vernieuwing als start punt voor verdere loonstijging worn den gezien of moet die extra uitke ring op de dan beschikbare ruimte in mindering worden gebracht?" „Dat is geheel ter beoordeling van de partijen in de diverse bedrijfstak ken en ondernemingen, zoals dat ook het geval is met de mogelijkheid van de extra uitkering zelf. Over de wijze van verwerking zijn met de werkge versorganisaties in de Stichting van de Arbeid geen afspraken gemaakt". „Waarom weigert de vakbeweging nog steeds met de regering te pra ten?" „Het CNV heeft nimmer geweigerd met de regering te praten". „Het NW en het NKV wel. Vindt u dat in deze situatie niet onverstan dig?" „In de huidige moeilijke situatie zou een gesprek tussen regering, wer- gevers en vakbeweging niet vreemd zijn. Ook in de Stichting van de Ar beid hebben de vakcentrales vorige week weer een stukje centraal loon beleid gevoerd. Bijzondere omstan digheden kunnen nu eenmaal aanlei ding zijn tot bijzondere stappen". BRUSSEL Gisteren is er voor de derde maal in drie dagen tijd brand uitgebroken in een opslagplaats in de Antwerpse haven. Dinsdag en woensdag werden al grote partijen jute door het vuur vernield. De brand van gisteren woedde in een grote partij katoen. Naar schatting 13.000 balen van 200 kg zijn in vlammen opgegaan. De politie stelt een onderzoekin. DA'S PAS FIJN! 42 attractiesin de cf teling kaatsheuvel j Een plein is voor een stad een sta tussymbool. Dat heb ik eens horen zeggen in een televisieuitzending en het is in de hersentjes blijven han gen. Ik geloof dat het waar is. Zie de trotse pracht van de Grand Place in Brussel, zie de intieme dorps pleintjes. Macht en eenvoud. Hier in Den Haag hebben we stadspleinen met dorpse allure. Wel ruimte maar geen eindeloosheid. Den Haag zoekt zijn status dan ook niet in grootse aanpak van eigen tijdse gebouwen, maar in verpo zingsplaatsen. We hebben waar schijnlijk de stad met de meeste bankjes tussen het groen. Bij groen hoort water en dus hebben we een behoorlijk aantal beken en vijvers. En als het even kan hebben we in die vijvers gratig een mooie fontein Een klaterende 'ruisende fontein. Een sproeiende regenboogspattende fon tein. De mooiste exemplaren kregen we toen de Groot Hertoginnelaan een vorstelijke heirweg werd, het plantsoen gestroomlijnd en brede ter rassen voor de zich ontspannende mens werden aangelegd. Bij een enkel zonnestraaltje al zit ten de bankjes vol. Veel oude mensen, wat keuvelend met elkaar, wat turend naar eenden en zwanen, soms met hun krantje of een boek. Ze zien uit op het glazen paleisje van de Kamer van Koophandel en een riante villa torenend tussen het Ktn tof ja, woont. Ze is er wel eens, want ergens in Zwitserland heeft ze ook iets villa-achtigs. Een paar maanden geleden kwam ze in haar Haagse home. En werd boos. Verschrikkelijk boos. Zij en haar bezoekers hadden last van de fontein. Die ruiste en kla terde te suggestief. Het kleinste ka mertje van haar huis moest telkens weer bezocht worden, vaker dan wanneer het water daar buiten zweeg. Ze schreef een brief qan de ge meenteraad, dat klaterende fontei- nen een ondragelijke hinder veroor zaken. En hoort wat er gebeurt B. en W. hebben de raad medege deeld. dat het fonteingeruis gedempt zal worden.... Misschif*i is mevroitv nu blij, misschien zit ze alweer in Zwitser land, waar bergbeken ruisen en wa tervallen klateren. Het is natuurlijk een heel troost rijke - gedachte, dat ons college van B. en W. zo innig bezorgd is over het welbehagen van een inwoonster, ook al doet zij slechts weinige weken per jaar Den Haag de eer van haar aan wezigheid aan. Dat de permanente Hagenaars een stukje verstrooiing zullen missen lijkt' minder belangrijk. Bovendien zijn die bankjeszitters anonieme lie den, wier mening noéit gevraagd is. De status van Den Haag is niet een fraaie fontein, die menigeen wat vreugde brengt, maar één fraaie vil la met een ietwat lastige eigenares se. Het is toch fijn, dat de individuele burger zo'n gehoor vindt. Iets om te onthouden als u wensen of klachten heeft! (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Voor de pro motie van het Tweede-Kamerlid dr. B. Goudzwaard aan de Ne derlandse Economische Hoge school te Rotterdam bestond gis teren grote belangstelling,, niet het minst van politiek Den Haag. Behalve Kamerleden van de franctie van de ARP en andere partijen woonden minister Nelis- sen en staatssecretaris Kruisinga de plechtigheid bij. Dr. Kruisinga. die vooral de zorg heeft voor het goede leefmilieu, oppo neerde vanuit de zaal. Hij noemde hel proefschrift ..Ongeprijsde schaarste" een belangrijke, nieuwe bijdrage aan de ontwikkeling van de economische politiek. Het is een boek, had promotor prof. drs. H. W. Lambers eerder gezegd, dat de wereld verder wil. helpen. Bij de uitreiking van de bul met oorkon de sprak prof. Lambers over een „pio- niersboek". Spanningsveld Reeds als jong student bleek dr. Goudzwaard geboeid te zijn door het tussenveld van economie en wijsbe geerte en later door dat van economie en politiek. Hierbij kwam dan verder, aldus prof. Lambers, het spannings veld tussen wijsbegeerte en politiek. Het proefschrift is onder moeilijke omstandigheden en een zware werk kring Kamerlidmaatschap tot stand gekomen. „Ongeprijsde schaars te" is een boek om veel aan te bijten, zei prof. Lambers. Van het proefschrift bestaat een handige editie die wordt uitgegeven door Van Stockum, Den Haag if 17.80). Als paranymfen fungeerden bij deze promotie drs. J. G. van Oord en ds. J. Goudzwaard. Wegens belasting ontduiking 30.000 boete geëist HAARLEM Tegen een 56-jarige directeur van een NV uit Halfweg eiste de officier van justitie van Haarlem gisteren wegens fraude zes maanden gevangenisstraf en wegens onvolledige belastingaangifte een boete van ƒ30.000. De man zou met hulp van zijn bedrijfsleider, die we gens fraude twee maanden voorwaar delijk en ƒ4000 boete tegen zich hoorde eisen, geknoeid hebben in de administratie van zijn onderneming. Ook werden van een installateur- - winkelier uit Zwanenburg, tegen wie de officier wegens fraude een boete van 500 eiste, goederen betrokken met bijgaande facturen waarop totaal andere goederen- en bedragen stónden- vermeld. Dr. Goudzwaard werd na zijn promotie gefeliciteerd door o.a. (y. links n. rechts) minister Ne- lissen, staatssecretaris Kruisinga en KVP-fractieleider Schmelzer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13