FEUENOORD AAII DE WEËXELDTOP 1 JOOP VAN DAELE WAS DE BEJUBELDE MATCHWINNER Van Daele's gouden doelpunt in beeld Ernst Happel: ,We waren niet naar Madrid gegaan GELUKWENS FEIJENOORD PTT-stempel aan Feijenoord gewijd 9 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 l Joop van Daele wordt als doelpuntenmaker uitbundig bestormd door zijn ploeggenoten. Joop van Daele (tweede van rechts) heeft fel uitgehaalden schiet het winnende doelpunt in de Argentijnse touwen. De „gouden" doelpuntenmaker Joop van%Daéle kust de „gouden" bal van de weréld-cüp. Puntjes op de *1-0 zege op Estudiantes Slechte partij voetbal ROTTERDAM Feijenoord heeft in eigen huis de puntjes op de „i" van het sei zoenwerk gezet. Met het veroveren van de Wereld-Cup en daarmee het officieuze we- Gisteravond om twintig minuten over tien was het zover. Een historische moment in de rijke geschiedenis van de stadion-club. Het Fejjenoord-Iegioen brak in blijde jubel uit en hief eenparig de in enkele woorden uitgedrukte lofzang aan. Minutenlang daverde het door de kuip en het moet ver in de omtrek zijn gehoord: „Feijen oord heeft dc Wereld-Cup, Feijenoord heeft de Wereld-Cup. Uit de handen van Hare Majesteit de koningin kreeg Feijenoord-aan- voerder Rinus Israel na de fel be jubelde Europa Cup nu de vergulde wereldbeker waarover de laatste jaren zoveel te doen is geweest. De op zich karige overwinning op de Ar gentijnse kampioenen Estudiantes de la Plata stond na de 2-2 in Zuid- Amerika garant voor het succes al kwam de victorie lang niet zo vlot tot stand als men zich wel had ge dacht. Zo vriendelijk en vaak vertederend als het twee weken terug er aan toe ging in de eerste partij tegen Estu diantes in Buenos Aires, zo grimmig was de strijd nu. Speciaal de Argen tijnen Tognery, Pachamé en Romeo maakten er een ratjetoe van, waar mee de voetballiefhebbers zich be kocht voelden. Met grof spel, veel intimidatie en simulering probeerden de spelers van Estudiantes alles om Feijenoord en de Peruviaanse scheidsrechter Tejada (44) uit concen tratie te halen. BUITENSPEL Bovendien werd speciaal in de eerste helft de buitenspelval even deskundig als geniepig opgezet, waar door Feijenoord geen enkele kans kreeg en kon scheppen om' zich te ontplooien, laat staan tot goed voet bal te komen. Niet verwonderlijk dan ook dat deze wereldfinale zowel bij de spelers als de kijkers heel wat minder indruk heeft gemaakt dan de zo spectaculaire Europa Cupeind strijd in Milaan. De Argentijnen verziekten de wed strijd niet alleen in sportief opzicht, maar ook door hun met een beet je goede wil nog te verklaren, maar toch wel teleurstellende tactiek om hoe dan ook de sterke middenveldbe zetting uit te schakelen. Het tandem Jansen-Van Hanegem-Hasil kreeg dan ook geen enkele ontplooiingsmogelljk- heid en zuiver tactisch bezien mocht dat dan nog een verdienste van de Argentijnen worden genoemd. Het vormde echter slechts een pover licht puntje in de brij van teleurstellingen. GOUDEN AVOND Alleen voor Joop van Daele, lang een miskend voetbalgenie maar dit seizoen als full-prof aangetrokken, moet het een gouden avond zijn ge weest. Hoewel na afloop doodnuch- ter verklarend: „Dat goaltje prikken vond ik doodnormaal. Dat is nu sinds een paar maanden mijn vak. Leuk is het natuurlijk wel, maar zoveel aan dacht schenk ik er nu toch ook weer niet aan." Toch was het wel frappant dat het juist weer deze gebrilde aanvalslei der moest zijn die als goaltjesdief moest fungeren. Al bij herhaling nu is hij in de slotfase van de strijd in gezet om het broodnodige doelpuntje te forceren. Zo ook gisteravond een kwartier na rust toen het scorebord nog altijd op 00 stond. Sterker, de Argentijnen leken hard op weg onverwacht toe te slaan. Na een pass van linksbuiten Veron had Conigliaro zelfs de kans van de dag om alleen voor Treytel te scoren. Maar de Feijenoord-keeper redde met een reflex en ontlokte een ovationeel applaus. Voor Ernst Hap- pel bleef er toen geen tijd meer over. Hij haalde Moulijn naar de kant (in de rust had hij Hasil al vervangen door Boskamp) en zette Van Daele als geheim wapen in. Met als opdracht de winst te forceren. KEIHARD En dat deed de lange Joop al snel ler dan wie ook had durven denken. Na een half onderschepte voorzet van Wery knalde Joop van Daele keihard, maar haarzuiver in de linkerhoek. Het was 1—0 al ontging het arbiter Te jada dat de doorgelopen Wery hin derlijk buitenspel stond. De protes ten van de Argentijnen waren dan ook niet ten onrechte. Ze werden niettemin afgewezen en de jubel orkaan daverde het luchtruim in, zo als nog nimmer een treffer van Feijenoord is geroemd. Goed tien minuten later had de strijd gestreden kunnen zijn als de vinnige Jan Boskamp, die het op het middenveld voortreffelijk deed, na een schitterende pass van Jansen een tik je meer geluk had gehad. Keeper Pez- zano kwam uit zijn doel en Boskamp wipte de bal heel beheerst over de Argentijnse doelman, maar de doel palen stonden iets te dicht bij elkaar, zodat de bal centimeters naast vloog. Was het 20 geworden, dan had Feijenoord nog een zenuwslopende slotfase bespaard kunnen blijven, want door alle gerommel en onder brekingen leek de concentratie in de Keeper Pezzano van Estudiantes is hier Ove Kindvall van Feijenoord (links) te rap af en geeft geen kans weg op een doelpunt. reldkampioenschap voor voetbalclubs heeft de Rotterdamse prof-formatie het hoogste be reikt wat maar mogelijk is. Feijenoord-achterwacht toch echt ver dwenen, zodat de na rust maar liefst zeven hoekschoppen forcerende Ar gentijnen voor diverse hachelijke mo menten zorgden. HOUTHAKKERS Maar keeper Treytel en aanvoerder Israel weerden zich prachtig, zodat de 10 score bewaard bleef en de Wereld-Beker voor een jaar bfj Feijen oord blijft. Of men de Gup ooit zal verdedigen in feite kan dat niet is vers twee. Waren de Feljenoord- leiders aanvankelijk zeer huiverig te genover het Argentijnse avontuur, na de eerste match in Buenos Aires was men duidelijk milder gestemd. Maar die gemoedsrust is op slag verdwe nen. „Houthakkers zgn het en niet anders", oordeelde een grimmige Ernst Happel, die nauwelijks voldaan leek na het grandioze succes. Of realiseerde de Oostenrijkse coach zich terdege wat Feijenoord wacht. Na de top van de Wereld-Cup moest men. volgende week woensdag al weer onderaan de ladder beginnen in de eerste ronde van de Europa Cup. Dan immers speelt het Roemeense Ut Arad in Rotterdam en die partij zal toch echt gewonnen moeten worden wil Feijenoord in het nieuwe seizoen mee tellen. Het winnen van de Wereld- Beker is prachtig, maar garandeert geen blijvend succes. DEN HAAG De voorzitter van de vaste commissie CRM uit de Tweede Kamer, de heer G. A. Kieft, heeft aan de Feijenoord-ploeg in Rot terdam na de overwinning op Estu diantes het volgende gelukwens-te- legram gezonden: „Gefeliciteerd met fantastisch re sultaat in veroveren wereldkam pioenschap voor clubs. Feijenoord nu nummer een in de wereld. Is gewel dige stimulans voor Nederlandse sport". Ook de NSF zond een gelukstele gram. Ernst Happel: volgende week beginnen we weer opnieuw ROTTERDAM DYNAMOSTR. 16 TEL. 176700 Reportage door MEINDERT LEERLING enROB HARTOG WEER OPNIEUW MET het veroveren van de We reld-Beker heeft Feijenoord zijn reputatie in het wereldje van de voetbalsport wel voor goed ge-, vestigd. Kan het winnen van een enorm zwaar Europa-Cuptoernooi al moeilijk als een uitschieter vyorden aangemerkt, Feijenoord heeft in de twee wedstrijden tegen Estudiantes de la Plata uit Argen tinië getoond een van de meest voor aanstaande, zo niet de beste voetbalclub club ter wereld te zijn. Dat is een com pliment waard. We maken ons echt niet schuldig aan sportverdwazing als we voor de prestaties van de Feijenoord-spelers diep de hoed afnemen. Trieste bijkomstigheid is evenwel dat direct na het bereiken van de top weer moet worden begonnen met een nieuw karwei. Alle successen van gisteren en daarvoor worden van de lei gewist en verdrongen naar het rijk der herinnerin gen. Nieuwe opdrachten, zowel in de eigen competitie als In de strijd om de Europa Cup 1971 liggen klaar voor de Feijenoord- equipe. Een zware taak zonder meer, om dat er vooral psychisch veel wordt ge vergd, maar ook weer geen onoverko melijke moeilijkheden, omdat de Feijen- oorders nu eenmaal full-prof zijn en zich dus volledig aan de voetbalsport kunnen geven. Daarom is het niet waarschijn lijk dat de Rotterdamse elite-ploeg op korte termijn met een inzinking te ma ken krijgt. Men kan het zware werk royaal aan. ROTTERDAM Onmiddellijk na het laatste fluitsignaal van de wed strijd FeijenoordEstudiantes zijn in het Roterdamse districtspostkan toor alle- stempelmachines voorzien van stempelvlaggen met de tekst „Intercontinentale Beker Feijenoord 1970". Na afloop van de wedstrijd over handigde de heer P. Spelbrink, be stuurslid van Feijenoord en tevens PTT-employé, namens directie en personeel van het postdistrict Rot terdam de eerste op deze wijze ge stempelde enveloppe aan de heer Guus Couwerrberg, voorziter van Feijenoord. Postzegelverzamelaars, die in het bezit van de stempelafdruk willen komen, kunnen een als brief ge frankeerde enveloppe toezenden aan het districtspostkantoor Rotterdam, Delftseplein 31, waarop vermeld „Stempeling stempelvlag Feijenoord". In deze enveloppe moet een twee de, eveneens gefrankeerde enveloppe worden gestopt, met eigen adres en naam op de adreszijde vermeld; deze enveloppe wordt dan gestem peld teruggestuurd. Iers eredoctoraat voor minister Luns DUBLIN Minister Luns heeft gisteren in Dublin van de nationale universiteit van Ierland een eredocto raat in de rechten gekregen. Presi dent Eamon de Valera overhandigde hem de hul als kanselier van de uni versiteit. Daarna sprak de Nederlandse mi nister, die maandag jl. in Ierland aankwam voor een bezoek van vier dagen, tot leden van de Ierse Europe se beweging over de eenwording van Europa. Volgens hem zal het overleg over de uitbreiding van de EEG met Engeland, Ierland, Noorwegen en De nemarken nog twee jaar duren. ROTTERDAM Coen Moulijn sloeg de spijker precies op zijn kop. Feijenoords frêle linksbuiten, door op goed voetbal verzot Rotterdam-Zuid kortweg aangeduid als Coentje bracht de gevoelens van zijn medespelers het beste onder woorden. „Voor mij hoeft het zo niet", klonk het bitter. Ik voetbal hog steeds voor mijn plezier. Ondanks de financiële aspecten. Deze wedstrijd had echter niets meer met voetbal te maken. Ik draai nu al zo'n slordige vijftien jaar in de top mee, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt. Sterker. I'k was blij dat Ernst Happel me er in de tweede helft uithaalde. Ik had er gewoon geen zin meer in om tegen zulke boeven te spelen". Rake woorden van Neerlands voetbalidool nummer één. Woorden die echter weerklank vonden bij zijn medespelers. Unaniem waren zij het erover eens dat Estudiantes het toelaatbare verre had overschreden in zijn wil om de wereldbeker te bemachtigen. Luister naar een ziedende Wimpie Jansen: „Onge lofelijk. Wat een viezeriken. Ik had echt wel verwacht dat ze minder „lief' zouden spelen dan in Buenos Aires. Maar dit sloeg alles. Onophoudelijk kreeg ik geniepige porren in mijn maag van die Romeo. Vreselijk. Wat een vent. Dat noemt zich voetballer. Je zult me geloven of niet. Op een gegeven moment moest ik met mijn shirt mijn nek schoonmaken. Die kerel had on ophoudelijk lopen spuwen. Zo iemand hoort toch niet op een voet balveld thuis. Ik ben in ieder geval blij. dat we nu van die Argentijnen verlost zijn. Gelukkig geen beslis singswedstrijd in Madrid. Geloof me. Ik had nog liever verloren dan nog een keer tegen die beesten te moeten spelen." Slachtpartij Wanneer Feijenoord gelijkge speeld zou hebben tegen Estudiantes zou het de reis naar Madrid ove rigens niet aanvaard hebben. Ernst Happel later: „Bij een gelijkspel hadden we de wereldbeker zonder een beslissingswedstrijd te spelen aan de Argentijnen gegeven. Dit heeft toch geen enkel nut. In Madrid had het helemaal een slachtpartij geworden. Wat koop je daarvoor. Je loopt alleen het risico dat je met blessures komt te zitten. Ben je dan even uit de kou." Manager Guus Brox viel Happel bij. „Je mag eerlijk weten dat we eeh kwartier voor het einde hebben besloten dat we van een eventuele beslissingswedstrijd af zouden zien. Die verantwoording kunnen we niet dragen. Tegen dit Estudiantes is het levensgevaarlijk om te voetballen. Gelukkig zijn we er nu zonder bles sures afgekomen. Maar voor het zelfde geld zitten een stuk of drie spelers van ons voor een paar maan den in de lappenmand. En wat koop je daarvoor. Niets immers." Belangrijker Sombere geluiden dus in het Feijenoord-kamp. Ondanks het ver overen van de wereldbeker. Het leek de Feijenoorders weinig te doen. Wim van Hanegem, minder schit terend dan anders typeerde het juist. „Ach", liet Willem zich lachend ontvallen. „Natuurlijk is het wel leuk dat we nu wereldkampioen zijn. Maar in de aard van de zaak stelt het niets voor. De komende competitiewedstrijd tegen NEC en de strijd tegen Ut Arad zijn voor ons veel belangrijker. In feite was deze wedstrijd tegen Estudiantes niet zo veel waard. Je kon dat onmiddellijk na afloop ook duidelijk merken. Op een enkele uitzondering na was iedereen volmaakt rustig. Wat een verschil met Milaan. Toen waren we werkelijk gek.van vreugde. Nu niet. Het was een routine-karweitje ■jï Knuffelen Er was dan ook eigenlijk maar één Feijenoorder die met volle ïeugen genoot van Feijenoords zoveelste succes onder het strakke regime van Ernst Happel: De 23-jarige Joop van Daele, de man die Feijenoord aan de wereldbeker hielp. Het kost bare kleinood onophoudelijk knuf felend memoreerde de wat hoekig gebouwde, maar levensgevaarlijke Van Daele dat moment in de twin tigste minuut. Of beter gezegd: Zijn moment. „Ik kreeg de bal ineens voor mijn voeten. In een fractie van een se conde zei ik tegen mezelf: „Jopie, ogen dicht en knallen. En toen in eens dat ongelofelijke lawaai dat de toeschouwers produceerden. Ik leek wakker te worden uit een droom. Werkelijk. Het was een geweldig moment. Dat maak je maar eens in je leven mee." Bril kapot Van Daele zal overigens onge twijfeld meerdere herinneringen overhouden aan de confrontatie met Estudiantes. En dan speciaal wat zijn bril betreft. Die werd nadat Joop Feijenoords gouden treffer had gescoord door Malbernat abrupt van zijn hoofd afgetrokken. Waarna Malbernat in eendrachtige samen werking met Pachamé het montuur in twee stukken brak. Van Daele later: „Man, ik wist niet wat me over kwam. Ik zag ineens niets meer. Gelukkig kon Gerard Meyer met leukoplast de schade weer een beetje herstellen. Anders had ik er de rest van de wedstijd gegaran deerd maar een beetje verloren bijgelopen". In het Argentijnse kamp bestond er na afloop weinig animo om te spreken met de vers. Slechts trainer Ósvaldo Zubeldia was bereid enkele woorden te wisselen. Overigens be paald onvriendelijker dan in de vorige dagen gaf hij zijn antwoord op de talrijke vragen. Of beter ge zegd: ontweek hij een antwoord. In feite'wilde hij slechts één ding kwijt. „Wij hadden tenminste een gelijkspel verdiend. Hard? Hoe kom je daarbij. Zo spelen we altijd. Wij kunnen er ook niets aan doen dat jullie dat in Enropa niet gewend zijn". Gelukkig niet. Anders Zou het voetbalspel veel van zijn aantrek kingskracht verliezen. Lau van Ra vens, toch wel het een en ander gewend door zijn jarenlange er varing met topvoetballers, had geer\ goed woord over voor de speelwijze van Estudiantes. „Zij speelden als een stelletje plaatboeven. Vreselijk. Dit was niet normaal meer. Geloof me, wanneer we dit voetbal in de Nederlandse competitie zouden krij gen, stop ik subiet met blazen. Het moet wel sport blijven....".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9