Koning Hoessein verliest greep op zijn leger Commentaar Toestand onoverzichtelijk arbeidsonrust neemt toe Verkeersschout een nieuwe functie rechterlijke macht Verzekering tegen luehtpiraterij FORMAAT Arbeiclersmacht wil initiatief houden NAJ AARSBEURS vakbeurzen verlichting inter decor toelevering meubelindustrie Onderzoek naar uitstel militaire dienst bij het onderwijs Uit de Haagse hof geplukt Valse geboorte aangifte: maand voorwaardelijk krant van 25 Protest WDM tegen vonnis blad Luctor Ifl DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 KON. NED. JAARBEURS UTRECHT g Ajulfj^A openingstijden alle beurzen werkdagen van 9-18 uur zondag september van 10-I8uur ^-iiUaa^f ^JS? voordelige trein-toegangsbiljetten op ca 170 stations verkrijgbaar AMMAN De voortdurende gevechten -^tussen Palestijnse- guerrillastrijders en Jordaanse troepen hebben in Jordanië een crisis geschapen, die de ernstig ste wordt genoemd sinds de juni- oorlog in 1967. Koning Hoessein heeft zijn greep op het leger verloren. De Jordaanse DEN HAAG De Kamerleden dr. H. A. Schuring (CH) en dr. A. Veer man (ar) hebben gisteren de ministers Den Toom (defensie) en Veringa (on derwijs) schriftelijk gevraagd of zij bereid zijn te bevorderen, dat in het Waterweggebied aan die leerkrachten vrijstelling van eerste opkomst in mi litaire dienst wordt verleend, die in een van de gemeenten in dat gebied een functie bij het onderwijs willen aanvaarden. In een toelichting bij hun vraag wijzen de Kamerleden erop, dat al hoewel in verschillende delen van ons land problemen bestaan met betrek king tot de personeelsvoorziening bij het onderwijs, de problemen in het Waterweggebied van dien aard zijn dat vervulling van de vakatures niet is te realiseren zonder uitstel van mi litaire dienst. Het gaat hier, aldus de Kamerleden, niet uitsluitend om aan vaarding van een functie bij het la ger onderwijs, maar ook bij het voortgezet onderwijs. troepen ondernemen op eigen houtje acties tegen de Palestijnen. Zo hebben zij gisteren bij Irbid opnieuw guerril la-bases aangevallen met tanks en ar tillerie. Er zouden twaalf verzets strijders zijn gedood. Ook werden rondom het paleis van de vorst hevige gevechten geleverd. Amman was gisteren geheel van de buitenwereld afgesloten. Telefoon- en telexverbindingen waren uitgevallen en het vliegveld was gesloten. Koning Hoessein gaf zijn stafchef Hadisha, die de Palestijnse zaak steunt, opdracht alles te doen om het leger in toom te houden. Deze heeft daarop zijn troepen bevolen het vu ren onmiddellijk te staken. Generaal Hadisha wilde eerder op de dag zijn ontslag aanbieden, maar Hoessein ging daar niet op in. Als motief voerde Hadisha aan, dat hij er niet in was geslaagd de verantwoordelijke officie ren van het bloedbad te straffen. De leiders va nde guerrillastrijders hebben een beroep gedaan op de Ara bische staatshoofden om door inter ventie een einde te maken aan de gevechten. Zij deden eveneens een beroep op Hoessein zijn regering en strijdkrachten te zuiveren van an- ti-guerrilla-elementen. *Als dit niet ge beurt zou een burgeroorlog niet meer te vermijden zijn. Nieuwe klacht Israël heeft voor de twaalfde maal Egypte beschuldigd van schending van het bestand door voortzetting van de opbouw van raketinstallaties. In een memorandum aan Washing ton verklaarde de Egyptische rege ring dat zij de raketjnstallaties heeft verplaatst, omdat deze anders een verleidelijk doel vormen voor de Is raëliërs. Volgens het Amerikaanse blad Washington Post zullen de VS voor het einde van dit jaar nog eens 16 of 18 supersone Phantoms F 4 straalja gers aan Israël leveren. De komende maanden zouden vier of vijf van deze (Vervolg van pag. 1) De kaping gisteren van het Britse vliegtuig met 117 inzitten- Vogelvrij DE OPTIMISTEN die meenden dat het voorlopig wel afgelopen zou zijn met vliegtuigkapingen door Palestijnse commando's zijn bedro gen uitgekomen. Gisteren werd een Brits toestel met inzittenden toegevoegd aan de beide luchtreu zen. die al op het Jordaanse 'vliegveld van de revolutie stonden'. De Palestijnse commando's kunnen elke keer weer toeslaan, doordat zij met hun misdadige methoden in Jordanië de lakens uitdelen en ook in Libanon (met name op de lucht haven van Beiroet) vrij sepl heb ben. Die mogelijkheid hebben zij in andere Arabische landen niet. Het is duidelijk, dat een land als Egyp te niets met de kapingen te maken wil hebben en waarlijk niet al leen omdat zij de zaak van de Pa lestijnen slechts kunnen schaden. Nasser moet wei een afwijzende houding aannemen, omdat ook zijn eigen problemen erdoor worden ver groot. Voor het eerst houdt ook de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zich met de luehtpiraterij bezig. De raad zal ongetwijfeld zijn afkeuring uitspreken over dit ver schijnsel in het algemeen en de terroristische aspecten van de jong ste serie kapingen in het bijzonder. Het is goed, dat deze in krachtige termen worden veroordeeld, ook al beseffen de leden van de raad ter dege, dat hun mening op de Pale stijnse commando's bijzonder weinig indruk zal maken. Als de Russen zich niet aan veroordeling onttrek ken zal zij niet geheel zonder uit werking blijven. Aan de kapingen zal echter geen eind komen, zolang de Palestijnse com mando's in grote delen van Jordanië de macht in handen hebben, zich 'gesteund wetend door Iraakse en Syrische troepen, die in het land gelegerd zijn. Hetzelfde geldt voor hun grote invloed in Libanon. Voorlopig zal het nog van de doel treffendheid van de controle op vliegvelden afhangen, of het de Palestijnen gemakkelijk zal worden gemaakt, hun terreuracties voort te zetten. Verscherpt toezicht zal tot vertraging leiden, maar is te ver kiezen boven het vogelvrij verkla ren van luchtreizigers. straaljagers per maand naar Israël gaan. Washington heeft dit bericht niet officieel bevestigd. Egypte noemde het besluit om Phan toms te leveren „betreurenswaardig". „Het zal ernstige consequenties heb ben", werd gezegd. De Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, kijkt tijdens een bezoek aan de stellingen langs het Suez- kanaal door een verrekijker naar Egyptische bases aan de overzijde. Zij wordt vergezeld door minister van defensie Dayan (links) en chef staf Bar Lev. DEN HAAG Bij het open baar ministerie moet een nieuwe functionaris komen, de „verkeers schout", die speciaal moet wor den belast met het behandelen van verkeersovertredingen. Ter assistentie van de rechters moet eveneens een nieuwe functie worden gecreëerd, die van „ge rechtsauditeur". Aldus een ont werp tot wijziging van de wet op rechterlijke organisatie dat gis termiddag bij de Tweede Kamer is ingediend. Het ontwerp omvat een vrij groot aantal wijzigingsvoorstellen in af wachting van een algehele herziening van de set op de rechterlijke organi satie die er op den duur zal moeten komen. Doel is niet alleen de magi stratuur doelmatiger te organiseren, maar ook ondermeer het toetreden tot de rechterlijke macht voor juristen met ervaring in andere maatschappe lijke functies aantrekkelijker te ma ken. Geen jurist De „verkeersschout" hoeft geen ju rist te zijn en wordt opgeleid tot spe cialist in de wegenverkcerswetgeving. Op dat gebied zal hu" dezelfde taak en bevoegdheid krijgen als een officier van justitie. Hij zal dus bijvoorbeeld beslissen over het schikken" van verkeersovertredingen. Ook zal hij op de terechtzitting meestal van de kantonrechter als vertegenwoordiger van het openbaar ministerie optreden. Het is de bedoe ling dat hij werk uit handen neemt van de jongere leden van het open baar ministerie die thans het grootste deel van hun tijd aan verkeerszaken besteden. Hun vooropleiding kunnen zij daardoor momenteel maar gedeel telijk rendabel maken en hun prak tische ervaring dreigt eenzijdig te worden. De taak van de gerechtsauditeur zal zijn de rechter te assisteren, bij voorbeeld door het opstellen van con- ceptvonnissen en nota's over bepaalde juridische vragen. Hij zal niet met rechtspraak worden belast, tenzij hij na enige ervaring te hebben opge daan bovendien tot rechter- plaatsvervanger wordt benoemd. Deze functionaris, die kan worden aangesteld bij de arrondisse mentsrechtbanken en bij de adminis tratieve gerechten, moet de rechters ontlasten van werkzaamheden die zij niet per se zelf hoeven te doen. Ten slotte wordt voorgesteld de mi nimumleeftijden voor benoeming in functies bij de rechterlijke macht te laten vervallen. Het niet benoembaar zijn omdat men volgens de wet te jong is, wordt als verouderd be schouwd. Middenstand verontwaardigd over eisen den hebben de Palestijnen onder nomen om het toestel als „los prijs" te kunnen gebruiken voor de zondag in Londen gearresteer de Leila'Chaled, die was betrok ken bij de mislukte kaping van een El Al-toestel. Maar Engeland wacht het resultaat af van de besprekingen van het Rode Kruis met de kapers, alvorens Leila in vrijheid te stellen. Nadat het vliegtuig was gekaapt I werden de luchthavens van Kairo en Athene gesloten om een landing van het gekaapte toestel onmogelijk te maken. Inmiddels houden Amerika en En geland op Cyprus en in Turkije vlieg tuigen gereed om zo spoedig mogelijk te worden ingezet als de gijzelaars in Jordanië naar huis mogen. Geen actie Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft laten weten dat men geen poging zal doen om door middel van een militaire actie de gijzelaars te bevrijden. Op alle Amerikaanse vliegvelden zullen binnenkort verscherpte maat regelen tegen vliegtuigkapingen wor den ingesteld. Overwogen wordt de inschakeling van nog gevoeliger elek tronisch controle-apparatuur en het DEN HAAG De spanning in het bedrijfsleven neemt toe. In allerlei sectoren zijn harde onderhandelingen gaande over het 400 gulden-akkoord. De on rust is met name gestegen bij de bouwnijverheid, industriële be drijven en de mijnen, waar van daag belangrijke beslissingen werden verwacht. Het Koninklijk Verbond van On dernemers heeft zjjn leden dringend geadviseerd, aan „ongerechtvaardigde looneisen" met kracht weerstand te bieden. Dit middenstandsverbond zegt met verontwaardiging kennis te hebben genomen van de manier waarop de koppelbazenkwestie tot een aanlei ding is gemaakt van een algemene loonronde. De ondernemers vrezen behalve nadelig effect voor de mid delgrote en kleine bedrijven voor ern- plaatsen van veiligheidsfunctionaris sen aan boord van vliegtuigen. Dc Britse maatschappij Guardian Royal Exchange heeft een verzeke ring tegen luehtpiraterij ingesteld. Voor een bedrag van een pond ster ling (circa ƒ8,65) kunnen reizigers zich voor drie maanden verzekeren, met recht op een eventuele schade vergoeding van 50 pond per dag tot een maximum van 500 pond, plus ver goeding van „onkosten naar redelijk heid". stige gevolgen voor de nationale eco nomie. Geen toezeggingen Het bestuur van de Raad voor het grootwinkelbedrijf heeft zijn leden aanbevolen, niet zelfstandig tot toe zeggingen over extra uitkeringen te besluiten. „De rentabiliteit van een zo arbeidsintensieve sector als het grootwinkelbedrijf laat dergelijke uit keringen niet toe." Op de bouwwerken zijn gisteren weer enkele acties gevoerd. De toe stand is nog vrij onoverzichtelijk, maar de bouwbonden concluderen dat de onrust toeneemt en zich over het hele land verspreidt. In veel plaat sen is wel niet officieel gestaakt, maar werd toch korte of langere tijd niet gewerkt, doordat er hevig werd ggediscussieerd. Plaatsen waar gisteren is gestaakt zijn Zaandam hoofdkantoor van Al- bert Heijn), Wormerveer (staalverbin- dingstoren van de PTT), Apeldoorn (Nedam en aannemersbedrijf Nijhuis), Hilversum (NOS-studio) en Utrecht (nieuwe universiteitscentrum). In verschillende bedrijven van het AKZO-concern duurt de onrust voort. De directie houdt vast aan haar beslissing om een uitkering-in eens van 200 uit te betalen. Het voltallige personeel (4000 man) van de Enka-bedrijven in Emmen en Emmercompascuum heeft het werk neergelegd. In de Enka-fabriek in Steenbergen zijn de 400 werknemers in sit-down staking gegaan. Ook in het Bredase AKZO-bedrijf wordt gestaakt. Bij Unilever in Vlaardingen zijn gistermiddag 600 man van de pro- duktieafdelingen en technische dien sten in staking gegaan. Het werk is vanmorgen om half tien hervat. De directie en de vakbonden zullen maandag het overleg voortzetten. Akkoord verwacht Bij de metaalwarenfabriek Daal- derop in Tiel, waar gisteren 1100 man in staking gien, wordt een ak- Gisteren ietwat op het station Hollands Spoor vertoefd. Dat over komt oen mens nog maar zelden, want de treinen rijden er zo veel vuldig af er aan, dat er nauwelijks meer vachten bij is. Zoais een mens, d e van letters leeft betaamt wilde ik me verpózer bij de kiosk waar het leesvoer royaal ligt uitgestald. Een giimDj-> buitenlandse dagbla den, een pluk detectives, de dames bladen en de weekbladen. Die ver wacht* eik or Nu ja, ze waren ei ook, maar vol komen overv,ougeld door een adem benemende collectie sexlectuur, voorzien van al dan niet zeer sug gestieve illustraties. De last der lus ten was nog een tamme aankondi ging van een welgeschapen boek werk, waarhii de nachtelijke fanta sieën van Paul Rodenko maar een lilliputtertje waren. De sex spatte van het lectuurdepot af. zoa's men het zelfs bij de beken de obscure winkeltjes-annex-raam- adverü'-ntiegelegenhei 1 niet vindt. Intussen kochten wat mensen de gebruikelijke kranten, een mevrouw scharrelde tussen de raadselboekjes, twee meisjes stonden te twijfelen over een tijdschrift met modieuze )elof\m. Er was een stevige aanloop, maar om nu te zeggen een stormloop op al dat nete spul, nee. bepaald niet. Geen likkebaardende menigte, geen stiekeme gluurders Leuk V Misschien komen die op andere uren, hoewel in het duister, dat er de geëigende tijd voor zou zijn, de kiosk d.cht is. Het gekko ,s dat je ook in de treinen niemand ziet smullen van de erotische avonturen en prikkelpop- pies. zoals de Zuidafrikanen dal blootg "doe zo smakelijk noemen. Toch moet er aan die kioskuitstal- iing een zakelijke reden ten grondslag liggen, zou ik met mijn, weliswaar geringe, verstand van het handeldrijven denken. Of is het alleen maar het idee dat we allemaal mee moeten hollen in de Daniek van de tijd? Sex. de- monstie. chantage door geweld? Helpt de rtationskiosk mee aan onze opvoeding voor het jaar 2000? Moetin w;i onbeholpen stumpers die nog aan de kant blijven staan, de drempel van onz? schuchterheid over geholpen worden? Zoiets zal het wel zijn. Een klein stootje geven aan het nieuwe prin cipe dat de minderheid de meerder heid kan forceren. Als je maar hard genoeg schreeuwt, fel genoeg dreigt, brtitaal geno°g toont Wie er een laffe smaak van in de mond voelt, moet maar eens flink slikken. Maar we behoeven dat toch niet leuk te vinden? Of is dat de volgende fase? koord verwacht. De directie heeft aangeboden de komende vier maanden telkens honderd gulden extra uit te betalen. Bij de ondernemingen die hebben laten weten dat ze de ƒ400 wèl zul len uitbetalen hebben zich inmiddels gevoegd Aluchemie in Rotterdam, de Noritmaatschappij in Amsterdam en Zaandam en Purit in Klaziènaveen. De samenwerkende bonden in de meubel- en houtindustrie'hebben de werkgeversorganisatie gevraagd op korte termijn besprekingen te voeren over toekenning van ƒ400. Het gaat hier om 50.000 werknemers. Dc klein-metaal wil het gesprek over de 400 vervroegen. Telegrafisch is de werkgevers verzocht zo spoe dig mogelyk tot overleg te komen. Ook de journalisten willen een ex tra uitkering. Het bestuur van de Ne derlandse vereniging van journalisten heeft de betrokken werkgevers ver zocht aan journalisten in vaste dienst een extra uitkering van ƒ400 toe te kennen. DEN HAAG Het hoog militair gerechtshof heeft gisteren de 22-jari- ge dienstplichtig soldaat F. O. uit Haarlem wegens het doen van een valse aangifte van een geboorte ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De advocaat-fiscaal had bij het H M G. tegen O. vier weken militaire detentie geëist. De krijgsraad in Den Haag had acht maanden militaire detentie op gelegd, waarvan zes voorwaardelijk. O. had in december het feit dat hij een paar dagen niet in de kazerne was verschenen verklaard met de op merking „mijn vrouw heeft een zoon gekregen". Om een bewijsstuk te hebben ging hij naar de burgerlijke stand in Haarlem en liet daar zijn „nakomeling" onder de naam Edward inschrijven. Zijn commandant gaf hem prompt met terugwerkende kracht verlof. Enkele maanden later kwam alles echter uit toen er in O.'s gezin echt een zoon werd geboren, en O. niet naar de burgerlijke stand wilde gaan om zoon Richard, zoals de boreling moest heten aan te geven. Paul Brehm, woordvoerder van de O VB, aan het woord tijdens de bijeenkomst in de Rivièrahal. Arbeidersmacht Rotterdamse Ha ven had de protestvergadering uitgeschreven maar Paul Brehm stal de show. liet neer in Europa weer i nax. temp. neersl. gisteren Amsterdam zwaar bew. 18 6 Frankfort zwaar bew. 19 3 Brussel licht bew. 25 0 Genève onbew. 28 0 Innsbruck onbew. 26 0 Kopenhagen zwaar bew 18 0.2 Locarno regenbui 23 4 Londen regenbui 17 9 Luxemburg regen 20 3 Madrid onbew. 27 0 Majorca mist 28 O München onbew 24 0 Nice half bew 0 - Parijs geh.bew 22 0.1 Rome onbew. 28 0 Wenen mist 27 0 Zürich miat 25 0 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het comité Ar beidersmacht Rotterdamse Haven, dat eerder resoluut moest wijken voor een commissie uit de havenbedrijven blijft actief. Gisteren belegde Arbei dersmacht in de Rivièrahal van dier gaarde BiijdLorp een bijeenkomst, die uiterst chaotisch verliep door ge schreeuw vanuit de zaal en massaal geroep om Fre Meis. Deze stakings leider was echter weer naar Gronin gen teruggekeerd. De greep naar de macht die het stakerscomité Arbeidersmacht tracht te uit te voeren is maar ten dele ge slaagd. De vergadering in de Rivièra hal werd goeddeels geleid door Paul Brehm bestuurslid van de Onafhan kelijke Bedrijfsgroep Verkeer en op volger van Leen van Os. Zijn felle redevoering oogstte van de ongeveer 1000 aanwezigen het meeste applaus. Niemand heeft-de eenheid gemaakt, zo zei hij onder meer, ook het comité Arbeidersmacht niet. Jullie hebben gekozen voor een commissie uit de bedrijven. We hebben nu een breek ijzer, laten we dat ijzer dan geza menlijk proberen te gebruiken om onze eisen ingewilligd te krijgen. Paul Brehm viel in zijn stakingsre de ook de Scheepvaart Vereniging Zuid aan. Vooral de voorzitter., de heer Backx, moest het zwaar ontgel den. Tijdens het optreden van Paul Brehm werd er achter de tafel nau welijks gereageerd, maar later pro beerden enkele woordvoerders van Arbeidersmacht het initiatief weer tot zich te trekken. Een stakende pende laar uit het comité stelde de SVZ een ultimatum. Voor negen uur de eisen inwilligen, anders nemen alle pende laars ontslag, een gebaar dat vanuit de zaal met instemmend applaus werd begroet. Puinhoop Wouter ter Braak zei later in de vergadering: Wij alleen vertegen woordigen de stem van de Rotter damse havenarbeiders, iedereen die bij de staking wil samenwerken kan naar ons toe komen. Wij hebben niets aan stoorzenders, die onze eenheid trachten te ondermijnen. Als we iedereen bij de leiding betrekken wordt het een puinhoop. Vlak voor het toneel ontspon zich een heftig debat tussen een van de leden van het actiecomité, volgens insiders de kernleden van de Kom- munistische Eenheids Beweging Ne derland (KEN), over het wel of niet toelaten varv andere commissie. „Waar blijft de commissie die wij' gisteren (dinsdag) hebben gekozen, zo werd geschreeuwd. Wij praten met iedereen, maar zij zullen naar ons toe moeten komen. Wij vertegenwoordi gen de macht van de Rotterdamse havenarbeiders." De staking op de stukgoedbedrijven is woensdag voortgezet. Volgens de werkgevers zouden ongeveer 2000 van de in totaal 14.000 havenwerkers heb ben gewerkt, een getal dat door de stakers zelf wordt tegengesproken. Volgens hen wordt nergens gewerkt. Hanno Bij Hanno aan dc Maashaven werkten gisteren ruim 80 man, zo heeft een woordvoerder van het be drijf meegedeeld. De strijd wordt voornamelijk gestreden in die bedrij ven waar op conventionele wijze la ding wordt overgeslagen. De contai- ncrovcrslag aan dc Eom,haven heeft tot dusver weinig last gehad van dc staking. Ook de arbeiders in de erts en graanoverslag zijn aan het werk. De commissie uit de bedrijven met als woordvoerder Flip Schulz treedt nog maar weinig naar buiten. Van een samenwerking tussen deze com missie en Arbeidersmacht is geen sprake. Deze samenwerking was overeengekomen tijdens een massale vergadering in Odeon. Voor wat betreft de eis bestaat er wel overeenstemming. Per week wil men 37,50 gulden er bij wat neerkomt op 25 schoon. UTRECHT De algemene verga dering van de Vereniging van Dienst plichtig:; milita'ren. gisteren gehou den in Utrecht, heeft een protest tele gram gezonden aan d^ minister van defensie. Daarin wordt gesteld dat het ver volgingsbeleid van de legerleiding on juist en ontactisch is. Dit zou met name blijken uit de u'tspraak van het mili'.air gerechtshof tegen het verenigingsblad „Luctnr". Dit beleid kan gevilgen hebben voor dienst plichtigen. ook in hun verdere loop baan. De voorzitter van de vereniging, Mr. Dijsselbloem. stelde vervolgens in zijn toespraak enige wensen aan de orde. De gewenste democratisering zou zijn gebaseerd op wat hij noemde modern personeelsbeleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5