Congres van r.k. theologe» over toekomst van kerk o Israel 23434 KERKEN IN RHODESIË HOPEN OP VERGELIJK van dr. Visser t Hooft GOED ONDERWIJS NIET GOEDKOOP Oud-katholieken willen „universeel" concilie Een woord voor vandaag Ook congres (tegenhanger) in Rome a< Doopsgezinden I 4an sectorgrf"* 0oMiin naar Brazilië? Documenten afgenomen Ervaringen met brugjaar: heeft Uw geld nodig. Juist nu meer dan ooit. Zelfs meer dan in 1967. Stort s.v.p. Uw bijdrage op rekening van de Collectieve Israel Actie, giro Gesprek met Smith over landwet BEROEPINGSWERK (En toen hij hoorde, dat het Jezus van Nazareth was, begon hij te roepén en te zeggen: Zoon van David, Jezus, heb medelijden met mij! (Marcus 10:47). De geschiedenis is bekend. Een blinde zit langs de weg te bedelen, als hij in de verte stemmenrumoer hoort. Hij zal wel gevraagd heb ben wat er aan de hand is en dan hoort hij, dat Jezus in aantocht is. Er moet in Bartimeus een gevoel van grote vreugde zijn opgekomen, maar daarnaast toch ook de twijfel. Jezus zal straks langs hem lo penAls hij ooit de kans zal krijgen, om beter te worden van zijn blindheid, dan is die kans er nu. En hij gaat roepen, zo hord als hij kan: Zoon van David, Jezus, heb medelijden met 'mij! Het is de angstschreeuw van de mens in nóód, van de mens die weet dat het nu of nooit is. De kreet van de mens die weet: Hij kan het. Bartimeus blijft roepen, ook al wordt hij door de mensen bestraft. Ach, Bartmeus, val de Here niet lastig. Hij blijft roepen. Het is een voorrecht,als wij in benauwdheid Jezus mogen blijven lastigvallen. Hem blijven vragen, zonder ophouden, dag en nacht: Jezus redt mij; zonder U verga ik. ia Je [Wij lezen v Wij lezen vandaag 2 Thessalonicenzen 2:13-3:5. DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 NIEUN (Van onze kerkredactie) ROME Als tegenhanger van het Brusselse (monster)-theologencongres is mmiddels in Rome een interna tionaal congres over thomistische wijsbegeerte begonnen. Hier zijn het tweehonderd theologen, sociologen, medici en andere wetenschapsmensen die discussiëren over „de mens en zijn problemen". (Het Brusselse con gres wil heel duidelijk de hegemonie van het thomisme, dat nog steeds door theologen van de Romeinse school aanvaard wordt, doorbreken - red.) In de openingsrede van kardinaal Jean Danielou (Frankrijk) werden de „progressieve christenen" fel aange vallen. Zij willen de mens verheffen ten kote van de transcendentie Gods: de God die alle aardse werkelijkheid I te boven gaat. De kardinaal vond dit getuigen van weinig kritische geest. De mens van nu lijdt aan zelfver heffing, zo zei hij verder. Bitter was ook zijn kritiek op verschillende filo sofische stelsels, zoals het marxisme, existentialisme en structuralisme, die het wezen van de mens proberen te onthullen. Zaterdag zullen de congressisten door de paus in" audiënte worden ontvangen. „Gewone" stem: niet ingewikkeld en vrijblijvend doen ELKHART. INDIANA Naar aan- ELKHART. INDIANA Naar aan leiding van de gerezen bezwaren te gen de keus van Curitiba (Brazilië) als plaats voor het Doopsgezinde We reldcongres in 1972, heeft de president van dit congres, de Amerikaan prof. dr. Erland Waltner, in een communi qué gezegd dat thans meer gegevens worden verzameld en bestudeerd over de politieke toestand in Brazilië. Uit het communiqué zou de conclu sie. kunnen worden getrokken dat al thans het organiserende dagelijks be stuur van het wereldcongres er voor alsnog weinig voor voelt een andere vergaderplaats te kiezen. Er zijn uit de hele wereld veel re acties ontvangen om, gezien de hui dige politieke toestand in Brazilië, het wereldcongres elders te beleggen, aldus het communiqué. De kwestie rond Porto Alegre, die de Lutherse wereldfederatie heeft doen besluiten naar Evian-les-Bains in Frankrijk te gaan, heeft de aandacht nog scherper bepaald bij wat het Doopsgezind We reldcongres moet gaan doen. Als nader feitenmateriaal zou aan tonen dat bepaalde soorten vrijheid in Brazilië beperkter zijn, zal nader moe ten worden overwogen hoe een pas send christelijk antwoord moet luiden aan die leden van de broederschap die zich in die omstandigheden bevinden. Moeten deze leden worden beroofd van eventuele voordelen van een daar te houden Doopsgezind Wereldcon- - gres? Tot nu toe, zo heet het elders in het communiqué, zijn vragen rondom Cu ritiba als vergaderplaats voornamelijk afkomstig van Europese en Noord-. amerikaanse doopsgezinden en niet van geloofsgenoten uit de derde we reld, inclusief Zuid-Amerika. Als het ons menens is met de broe derschap zullen wij geen stappen mo gen ondernemen zonder ook hen erin te kennen, aldus het communiqué, dat mogelijkerwijs een speciale vergade ring van het dagelijks bestuur over deze zaak in het vooruitzicht stelt. BERLIJN Dr. W. A. Visser 't Hooft, vroeger secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken en thans ere voorzitter, zjjn aan de sectorgrens van Oost-Berljjn een aantal documenten afgenomen. Een reden daarvoor gaf dc Oostduitse douane niet op. De do cumentatie betrof gegevens van infor matieve aard over de arbeid van de Wereldraad, die dr. Visser 't Hooft aan vertegenwoordigers van de bond van Evangelische Kerken in de DDR wilde overhandigen. Samen met enkele andere afgevaar digden van de Wereldraad was hij op weg naar een vergadering met leiden de figuren van de Evangelische Kerk in de DDR. Een vergadering die ove rigens normaal is doorgegaan, want men liet de heren van de Wereldraad zelf wel ongehinderd passeren. Dr. Visser 't Hooft heeft later ook in een godsdienstoefening in Oost-Berlijn het woord gevoerd. Ook in West-Berlijn heeft de dele-' gatie van de Wereldraad met kerke lijke vertegenwoordigers aldaar con tact gehad. In een toespraak memo reerde de vroegere secretaris-generaal de grote betekenis van de zg. Stutt- garter Schuldbekentenis, onmiddellijk na de Tweedé Wereldoorlog, die de Raad van Evangelische Kerken des tijds openbaar heeft gemaakt. Zonder deze daad was het met de oecumene nooit zover gekomen, als waar wij nu samen staan, zei dr. Vis ser 't Hooft. Hij toonde zich dankbaar dat de toenmalige ondertekenaar van dit belangrijke document dat de weg naar verzoening opende, dr.Gustav Heinemann is geweest, de tegenwoor dige president van de Duitse Bonds republiek. (Van onze kerkredactie) BRUSSEL Zaterdag begint in Brussel een internationaal congres van rk theologen met als hoofdthema de toekomst van de kerk. Het congres duurt een week en staat onder leiding van prof. dr. E. Schillebeeckx, hoog leraar in de dogmatiek en de ge schiedenis van de theologie aan de universiteit van Nijmegen. Het congres wil een nieuwe theo logie laten uitwerken en doorwerken „die gevoelig is voor de concrete pro blemen voor kerk en wereld". Op het congres worden ongeveer duizend deelnemers verwacht. Besloten vergaderingen in elf werk groepen zullen worden afgewisseld met openbare vergaderingen, waar ook andere deelnemers dan rooms- katholieke worden'verwacht. De vier hoofdonderwerpen zullen zijn: de functie van de theologie in de kerk; wat is de christelijke boodschap?; de tegenwoordigheid vari de kerk in de maatschappij van morgen en: struc turen van de -kerk van de toekomst. Tot de niet-katholieke deelnemers behoort prof. Harvey Cox van de Har vard University, in Amerika, die voor al beroemd is geworden door zijn boek „Stad van de mens". Andere bekende theologen zijn de hoogleraren Karl Rahner en J. B. Metz, die theo logie in Münster doceren, alsmede prof. dr. Hans Küng uit Zwitserland. Dit treffen wordt gehouden onder auspiciën van het internationale rk maandblad Concilium, vijf jaar gele den opgericht met het doel verder te gaan op de weg die door het Twee de Vaticaanse Concilie is ingeslagen. Het tijdschrift wil een brug slaan tus sen ^en kerk, die dreigt te veroude ren en een wereld die bezig is zich te vernieuwen. Bredere samenwerking tussen theo logen in de hele wereld, waarvan dit congres een teken wil zijn, acht men daarom zo urgent omdat de theo logie, naar de woorden van Karl Rah ner „overal in de wereld de indruk wekt van moeheid, moedeloosheid, de faitisme en een terugdeinzen voor de eisen en uitdagingen van een gesae- culariseerde wereld". (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Het gehele Ne derlandse volk moet duidelijk worden gemaakt dat het onder wijs niet tegelijk goed én goed koop kan zijn, zegt de commissie VWO-HAVO-MAVO in een brochure die verslag doet van experimenten met brugjaar en brugperiode. Op verscheidene plaatsen probeert men de definitieve schoolkeuze in het voortgezet onderwijs uit te stellen; het brugjaar van de Mammoetwet wordt dan uitgerekt tot twee of' drie jaar. De brochure bespreekt vier ex perimenten. Daarbij wordt er op ge wezen dat deze nieuwe vormen van onderwijs tijd en geld vergen. Het brugjaar maakt een betere be geleiding en observatie van de leer- lircen mogelijk, maar een hachelijk punt blijft dat men aan het werk gaat met min of meer geselecteerde groepen en dat de leerlingen de nei ging hebben zich te gedragen naar de verwachtingen die men van hen Aeeft. Elk flexibel systeem is te ver kiezen boven het vastzetten van het kind op een bepaald niveau, aldus hel verslag. Arbeidsintensief DE commissie schrijft over de Openbare Dalton Scholengemeen schap te Voorburg, de Program- mascholen (Leeuwenhorst te Noord wij kerhout. RK-Scholengemeensc hap St. Jan te Den Haag en Christelijke Scholengemeenschap „De PoDulier" te Den Haag), de Nijmeegse Scholenge meenschap en het Roncallicollege te Bergen op Zoom. Bij Voorburg wordt melding ge maakt van grote behuizingsmoeilijk heden die het onmogelijk maken de doelstellingen van de school volledig te realiseren. Op de leraren moet een groot beroep worden gedaan en de schoolleiding vraagt zich af. of dit zo kan voortduren. In Nijmegen constateerde men dat de nieuwe opzet zo arbeidsintensief was. dat aan de oorspronkelijke be doelingen niet kon worden vastge houden. Bij de Roncalli-werkwijze wordt wel opgemerkt dat men kostenbe sparingen verwacht. In alle schoolsystemen wordt reke ning gehouden met de schoolgeschikt- heid van de leerling aan het begin van het eerste leerjaar; een volledig vrije kans voor ieder kent men nog niet. Taalbarrières moeten overwonnen worden. Kinderen uit niet-culturele milieus gaan te gauw naar het be roepsonderwijs of hebben in het alge meen voortgezet onderwijs veel tijd nodig om te ontwaken. Is de leerling uit „lagere milieus aenmaal doorge drongen tot de hogere opleidingen, dan maakt hij evengoed gebruik van zijn kansen, zo niet beter. Verdoezelen? In alle systemen is sprake van een kern- of basisprogramma waaraan iedere leerling in de eerste drie jaren heeft te voldoen maar dit kernpro gramma staat nergens omschreven. Als men proeven gaat nemen met de „middenschool" (na het basisonder wijs alle leerlingen nog enige jaren bijeen), rijst de vraag of een kernpro gramma dat altijd afgesteld zal zijn op de zwakste groep, niet het gevaar meebrengt dat mogelijke VWO-leer- lingen tekort zullen komen en dat terwiUe. van en „prettige jeugd" ver doezeld wordt dat er intellectuele verschillen bestaan. De commissie merkt verder op dat in onze overwegend verbale scholen de taalbarrières een zuivere bepaling van de vermogens verhinderen. Men krijgt het gevoel thans een systeem te moeten opbouwen op nog steeds gemaakte fouten. De overtuiging wint veld dat er voor kinderen met taal moeilijkheden al in de kleuterleeftijd en daarna veel meer gedaan moet worden. Men vraagt zich ook in verband met de problematiek van het Frans in het brugjaar af, of kinderen tot hun 12de jaar wel alle mogelijke ont wikkelingskansen in het huidige basis onderwijs krijgen. De historische ontwikkeling heeft er in ons land toe geleid, dat de programma's voor lager en voortgezet onderwijs onafhanke lijk van elkaar werden vastgesteld. Verandering van deze toestand is voor een zinrijke reconstructie van de brugperiode noodzakelijk* DRIEBERGEN Nog steeds is de „bezetting" van het voormalige semi narie Rijsenburg, dat een aantal stu denten. onder meer van De Horst, „kraakte", een feit. De bedoelingen met het gebouw zijn, zo deelt het aartsbisdom thans mede, er een te huis voor demente bejaarden van te maken. Er is een voorlopig koopcon- tracht, dat van 1967 dateert. Dr. Leenen opvolger van prof. Querido AMSTERDAM Als opvolger van prof. dr. A. Querido is dr. mr. H. J. J. Leenen te Utrecht benoemd tot ge woon hoogleraar in de sociale genees kunde 'aan de universiteit van Am sterdam. De heer Leenen is sinds 1953 in dienst van de Nationale Fe deratie Het Wit-Gele Kruis, vanaf 1962 als secretaris-generaal. De leeropdracht van de heer Lee nen luidt: sociale achtergronden van gezondheid en gezondheidszorg. De benoeming betekent zijn vertrek bij het Wit-Gele Kruis. Vul in: 1-2. langzaam, 2-3. zonnescherm, 1 -4. stumper. 3-4. oogziekte, 3-6. instrument met mesjes. 4-5. verslag, 5-6. plaats in Duits land. Bij juiste invulling leest men in de dikom- rande hokjes de naam van een dier beho rende tot de familie der giraffen. Oplossing vorige puzzel Hor. 2. boter, 7. strop, 8. genot, 9. spaak, 10. Eos, 12. era, 13. Ans, 15. stoer, 17. liaan, 19. en, 20. er, 21. etser, 24. aroma, 26. nat, 27. eer. 29. nar, 30. anker, 32. etage, 33. na tie, 34. atlas. Vert. 1. stoot, 2. bos, 3. opper, 4. egaal, 5. rek, 6. nonna, 10. Essen, 11. Soest, 13. Aaron, 14. snaar, 16. ene, 18. Ier, 22. tante, 23. renet, 24. arena, 25. malie, 28. e.k. 30. aga, 31. ras. men dan kennelijk nog een goede duizend plaatsen ter beschikking voor meer gewone stervelingen, die het wel eens willen aanhoren. Hopelijk zitten op die plaatsen dan ook groep jes die ervoor zorgen dat het toch weer niet te ingewikkeld en vrijblijr vend word De groepjes die (ongevraagd) naar Noordwij kerhout kwamen (jonge reli gieuzen, alternatieve priesters) heb ben ook hier wellicht een ongevraag de taak. Zo nodig met spandoek en prikkelende interventie. Ook leken Naar we hopen zullen de congres sisten, zo gaat Overweg voort, bij het nadenken over „Wat is de christelijke boodschap?" er van doordrongen zijn, dat ook gewone mensen (veel jonge lui) zoeken naar een serieuze „bin nenkant" van hun leven. De theolo gen zouden feeling moeten hebben voor de „spiritualiteit" van zaken als het popfestival in het Kralingse Bos. En voor het zoeken naar spiritualiteit zoals dat in een blad als Aloha tot uiting komt, tot en met de zachte geur van niet ongevaarlijk drjig-ge- bruik, die er om heen hangt. Enkel temidden van dit welhaast chaotische zoeken van West-Europa zouden de theologen zich mogen be zinnen op de vraag: en welke dienst kunnen we hier nu bewijzen met de kostbare schat van ons christendom? Het congres zou dan goed besteed zijn. Bidden Vaklui Het gaat in Brussel alleen om uit genodigde theologen, dus de „vaklui" op het gebied van christelijk denken, christelijk schrijven, zo stelt J.C. Dekkers in een commentaar op dit congres in het blad Overweg van het bisdom Breda. Elke dag vergaderen ze in kleine groepjes om tenslotte aan het eind van zo'n dag samen te ko men om bij elkaar te leggen wat er in die kleine groepjes uit is gekomen. Bij de grote vergaderingen heeft Of zal men het gaan vullen met geleerde beschouwingen over de te genstelling tussen natuur en boven natuur? „Leer ons bidden" is een vraag, die we aan onze theologen op deze tweede dag mogen stellen. Wil hun vak zin hebben, dan moeten ze ons juist ook daarbij kunnen helpen. Dan komt aan de orde: de tegen woordigheid van de kerk in de maat schappij van morgen. Dus oorlog en vrede, mondiale gerechtigheid, gelijke kansen voor iedereen, bruut voort schrijdend milieubederf,.. We zijn be nieuwd, aldus Overweg, waar de theologen zich in dit verband feitelijk mee gaan bezighouden. Het terrein is onafziènbaar groot. En de vraag wat de plaats van de kerk nu precies is temidden van dit alles, is niet over matig duidelijk. dienst van ons, 'dan branden de theo logen lelijk af. En we hopen op dienst, niet op brand. Daarom wensen we ze alle succes toe van deze en van de andere wereld. Kritisch Vanuit Rome wordt door bepaalde instanties met kritische haviksogen naar diet Brusselse congres gekeken, constateert het blad tenslotte. Ook wij (leken) zullen er kritisch naar kijken. Waar zoveel theologen bij el kaar zijn is heel wat pretentie bij elkaar. Wordt die pretentie niet omgezet in De leiding van het theologen' j G( congres in Britssel berust bij prof, dr. E. Schillebeeckx uit Nijmegen, vol ook schi dooi moi beh geei het Om onfeilbaarheidsdogma te herzien Joh. Vermeer straat 22 Amsterdam (Van onze kerkredactie) BONN Het twintigste inter nationale congres van oud-katho lieken heeft zich uitgesproken voor de samenroeping van een „nieuw, werkelijk universeel" concilie. Een dergelijk concilie moet doen. wat op het Tweede Vaticaans concilie (1962/65) verzuimd is, namelijk de besluiten van het Eerste Vaticaans concilie (1869/70) over de onfeilbaar heid van de paus herzien. De oud-katholieken verwijten het jongste concilie, dat het het dogma van 1870 „zonder voldoende toetsing aan Schrift en traditie opnieuw be vestigd heeft." Deze resolutie van het congres te Bonn sluit aan op de verklaring van de oud-katholieke bisschoppenconfe rentie van juli, waarin wel de bijzon dere positie van de paus als primus inter pares" wordt erkend, maar te gelijk het onfeilbaarheidsdogma wordt afgewezen en aan het Eerste Vaticanum de erkenning als „oecu menisch concilie" wordt ontzegd. Zeshonderd oud-katholieken, bis schoppen, priesters en leken, namen deel aan dit congres, dat vier dagen duurde en in het teken stond van het feit, dat honderd jaar geleden de meeste oud-katholieke kerken ont stonden. Alleen de Nederlandse was al ouder. Het congresthema „Kerk in vrij heid en binding" werd ingeleid door de Duitse bisschop Josef Brinkhues. (Van onze kerkredactie)' SALISBURY Een brochure, uitgegeven door de rooms-katho- lieke bisschoppenconferentie van Rhodesië, lijkt aanwijzingen te bevatten, dat de kerken toch lie ver tot een vergelijk met de re gering van Ian Smith willen ko men inzake de nieuwe landwet. Deze Land Tenure Act, die de hoek steen moet gaan vormen van de apart heidswetgeving in Rhodesië, verdeelt het land in blanke en zwarte gebie den. Het punt dat de kerken recht streeks betreft, is dat zij hun werk op de huidige multiraciale voet al leen zullen kunnen voortzetten, als zij zich laten registreren als „vrijwillige 'Organisaties". De kerken verzetten zich hier fel tegen. Zij menen dat als zij hierin toe stemmen. het kerkewerk afhankelijk wordt van de willekeur van de over- heidsautoriteiten. De rooms-katholie- ke en de anglicaanse bisschoppen kon digden zelfs aan. dat zij hun honder den scholen en ziekenhuizen desnoods zouden sluiten. Een dramatisch con flict was niet denkbeeldig. In de nu verschenen brochure „Ras en zedelijkheid" zeggen de rooms-ka- tholieke bisschoppen, dat er voor de kerken drie mogelijkheden zijn. Zij kunnen zich zonder meer tevre den stellen met de mogelijkheden die de nieuwe wet hun biedt qm hun werk voort te zetten. Maar dan laden zij wel de verdenking op zich dat zij rassenscheiding toch niet zo verwer pelijk vinden. De tweede mogelijkheid is dat zij elke schijn van medeplichtigheid van zich afwerpen en een botsing met de overheid riskeren, wat een beëindi ging van hun werk tot gevolg zou kunnen hebben. Conformeren Maar er is nog een derde mogelijk heid, aldus de bisschoppen: de kerken kunnen de wetten verwerpen, terwijl zij zich er toch in dc praktijk aan conformeren in de hoop op betere tij den. Met behoud van hun anti-apart- heidsop vat tingen kunnen zij dan toch alles in het werk stellen, opdat het werk waartoe zij geroepen zijn toch voortgezet kan worden. De bisschoppen prefereren duidelijk de laatste mogelijkheid. Zij zeggen ook dat de kerk in geen geval scholen of ziekenhuizen zal gaan sluiten, als dat niet per se door overheidsmaatre gelen gedwongen zal zijn. Vorige maand zijn besprekingen be gonnen tussen prerriier Smith en zijn minister voor landszaken Philip van Heerden en een delegatie van de ker ken. Smith zou een compromis in voorbereiding hebben. Inmiddels heeft een rooms-katho- lieke congregatie, die vai\ de paters redemptoristen, zich al onder de Land Tenure Act als „vrijwillige organisa tie" laten registreren. Hij stelde vast. dat dit. al in 1870 dln beslissende probleemstelling was. Hèl onfeilbaarheidsdogma betekende eet'; J ontoelaatbare inperking van de vriji'aa heid tegenover de binding. |waj ima< Maar het congres ging ook grondigjbee: in op hedendaagse vragen. Jlet thema ner werd in vier secties besproken. Om vor „geloof in vrijheid en verantwoorde- dit lijkheid" ging het. om „navolging van geit Christus vandaag", om „levende ere- puu dienst" en tenslotte om „geestèlijk; der ambt, mondelige christenen."- bea De discussie reikte van generatie-i te 1 problemen via seksuele moraal toll het: vragen van ontwikkelingspolitiek en revolutie. ABC-wapens 'En In een resolutie veroordeelde hel'het congres het bezit en gebruik vamhet ABC-wapens. Ook werd uitgesproken, ook dat vijf procent van het gezanvenlijkf bes inkomen van alle kerken gebruikt har moet worden voor ontwikkelingshulp. De plicht van de christen in dienst aan dc wereld moet niet alleen in d( verkondiging van het evangelie, maar ook in concrete sociale daden tot uit drukking komen. Het congres was geen interne oud- -katholieke zaak. Dat bewees de aan wezigheid van vele oecumenische gasten: rooms-katholieken, protestant ten, anglicanen en orthodoxen. Maar ook over interne kwesties sprak de slotvergadering zich duide-i lijk uit. Zo werd de wens uitgespro ken, dat de regionale synoden zici meer van bestuurssynoden tot pasto rale synoden zullen ontwikkelen. Voor. de internationale congresses die eens in de vier jaar worden ge houden, werd een sterker aandeel van de leken ook in de voorbereiding; gevraagd. De suggestie, om het con- grescomite zelfs geheel uit leken te*~ laten bestaan met alleen een geeste lijke als adviseur, werd echter niet gevolgd. Het bestaande comité werd herkozen, dat uit drie geestelijken bestaat Het volgende congres werd voor 1974 uitgenodigd door de bisschop van de „Christkatholieke Kerk van, Zwitserland", dr. Urs Kuery. NED. HERV. KERK Beroepen te Blauwkapel-Groenekan, H. Jongerden te Veenendaal; te De- demsvaart (vac. W. Straatsma), G. Wiltink te Oostermeer. Bedankt voor Colijnsplaat (toez.), H. F. Venema te Sint Johannesga. GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer (vac. C. Glau- bitz), J. P. Kakes te Zwijndrecht; te Kampen (4e pred.pl.), D. van der Meu- len te Wassenaar. GEREF. KERKEN (vrygem.) Beroepen te Ermejo, J. H. van der Hoeven te Drachten. Bedankt voor Marienberg, H. Mos- tert te Harderwijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hendrik Ido Ambacht, H. Rijksen te Gouda. Bedankt voor Woerden, W. C. La- main te Grand Rapids. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Zwolle, H. F. Huson 1« Velp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2