ROTTERDAM BEJUBELT FEIJENOORD Teleurstellend brons voor Bob Schoutsen Medailleverdeling Olympia beheerst club- kampioenschap Rusland handen vol aan Oranje-zevental Drie wedstrijden op één dag Anke Rijnders bewijst klasse tl DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 De Argentijnse doelman Pezzaro verlaat huilend het veld na de nederlaag van zijn team. BARCELONA Na de vijfde wedstrijddag van de Europese zwemkampioenschappen heeft Oost-Duitsland zijn positie aan de kop van het landenklasse- ment aanzienlijk versterkt. De stand van de medailles is nu: «oud zilver brons Oost-Duitsl. 8 6 6 Rusland 3 1 7 West-Duitsl. 2 3 3 Zweden 2 2 0 Frankrijk 1 2 0 Italië 1 1 0 Hongarije 1 1 0 Spanje 0 1 1, Gr.-Brittannië 0 0 3 Zuidslavië 0 1 0 Nederland 0 0 2 (Vervolg van pag. 1) Een half ontklede jongeman zakte onder daverend applaus door het dak van de C'70-bogen op de Coolsingel, vlaggemasten werden neergehaald, vlaggen zelf als trofee meegenomen. Op het hoogste punt van de Energie- lijn zorgden enkele waaghalzen voor een ongevraagde circusact zonder net. De rijen supporters (wie zijn er eigenlijk nog thuis gebleven?) sloten zich steeds meer en de Coolsingel gaf om half één het aanzicht van een grote deinende mensenmassa. Uit de vele yells bleek dat vooral een doelpuntenmaker snel idool wordt van duizendén. Joop van Daele, tot voor kort nauwelijks bekend by Feijenoord, werd luidkeels geroemd. Jopie, jopie, jopie deinde de massa keer op keer. Samen met Feijenoordaanvoerder Rinus Israël toont burgemeester Thotnassen aan het juichende pu bliek de veroverde trofee: de wereld- beker. Mocht het tonen van de Wereldcup voor het legioen een hoogtepunt zijn, toen mevrouw Thomassen op het bal kon van het stadhuis verscheen, dreigden trommelvliezen het te bege ven. Het door mevrouw Thomassen aangevoerde driewerf hoera moet het vijftig jaar oude stadhuis op dé grond vesten hebben doen schudden. Tot zeer laat in de nacht en vroege morgen moesten inmiddels weer tot de orde geroepen agenten het ver- keerskluwen ontwarren. Een woord van waardering voor deze zwaar belaste mensen is op zijn plaats. Na dagenlang in touw te zijn geweest in verband met de haven staking werd ook nu weer het uiter ste gevraagd van de politiemannen. Al zal deze vreugdeuitbarsting milder gesmaakt hebben dan stakersoptoch ten. Koningin Juliana in gesprek met de maker van het „gouden" doelpunt, Joop van Daele. Minister van binnenlandse zaken Beernink praat nog na over de wedstrijd met Wim van Hanegem DRONTEN De Nederlandse wie lerclubkampioenschappen zijn volle dig beheerst door Olympia uit Am sterdam. De hoofdstedelingen, die in de na-oorlogse periode wel altijd in de voorste gelederen te vinden «varen maar het nimmer tot een overwin ning brachten, zegevierden nu zowel in het algemeen kampioenschap, als bij de nieuwelingen. Vooral de zege van het sterke amateurkwartet Tino Tabak-Frans van de Ruit, Ben Jan broers, Evert de Vos werd met groot machtsvertoon behaald. Dit viertal legde de 81 km rond Oostelijk-Flevoland af in de tijd van 1 uur 45 minuten en vijftig seconden en was daarmee ruim vier minuten sneller dan Meteoor uit Assen, dat tweede werd. De kampioenschappen, die zich te gen een decor van storm en regen afspeelden, waren gedevalueerd door dat de meeste professionals door de ronde van Catalonië en de Ronden van het Noorden ontbraken. In totaal kwamen er slechts zes beroepsrenners aan de start, verdeeld over zes me rendeels zeer zwakke formaties. Dit bleek uit het feit dat de bij de ge mengde equipes winnende ploeg van het Naaldwijkse „Westland" onder leiding van Duyndam (hij gaat mis schien volgend jaar voor Mercier rij den) in het algemeen klassement niet verder dan de vijfde plaats kwam. BARCELONA Het Nederlands waterpolo-zcvental heeft gisteravond tegen Rusland aanmerkelijk beter ge speeld dan een dag eerder tegen Hon garije. Nederland begon tegen de Olym pische kampioenen met aanvallend spel nadat de afwachtende taktiek uit de eerste wedstrijd in de finale- groep geen resultaat had opgeleverd. Toch kwamen de Russen in die eerste periode met 31 voor. maar in de volgende perioden vocht Nederland sterk terug, vooral door jeugdspeler Mart Bras van Polar Bears uit Ede. De Nederlandse ploeg haalde op tot 44, maar bleek daarna in erva ring tekort te schieten tegen de Rus sen. die er in slaagden zo te manipu leren dat Nederland met een nume rieke minderheid in het water kwam te liggen. De Russen profiteerden daarvan door uit te lopen tot 64. De Nederlandse kansen waren nog niet verkeken, zeker niet nadat Hermsen doel had getroffen, maar de Westduitse scheidsrechter Schneider kon die treffer niet waarnemen en al appelleerde de grensrechter voor een treffer, Schneider kende het doelpunt niet toe. Die tegenslag werd dubbel zwaar door een blunder van doelman Kroon, die de bal uit een schot van Semenov, afgevuurd uit een onmogelijke hoek liet glippen, 47 dus in plaats van 5—6. De Nederlandse ploeg, die in snel heid zeker niet bij de Russen achter bleef, drie van de vier keer veroverde Nederland de bal bij het uitzwem- men, kon die achterstand niet op nieuw wegwerken, al slaagde Bras er nog in de marge te verkleinen tot tweè treffers. Schakers versloegen Taoan niet 4—0 rovaal De uitslagen van de vijfde ronde tn het wereldkamoloenschap voor landenteams schaken, die woensdag in Slegen werd ge speeld, lulden: Groep Verenigde Staten Maagdenel- landen 3—0 (1).. Turkije Mexico 1 1/2 I 1/2 (1)., Finland Brazilië 1—2 (1)., Oost- Duitsland - België 2 1/2—1 1/2., Nederland Japan 40. De gedetailleerde uitslagen waren: Scholl Matumoto 1—0.. Ree Hl- gashl i—o.. Langeweg Nonanka 1—o.t Zuldema Arlta l—0. J De joyeuze entree van burgemees ter Thomassen in het Rotterdamse stadhuis, deze nacht volledig in het teken van zegevierend Feijenoord. NOS met veel voetbal (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op woensdag 16 september zal de NOS via radio en televisie zoveel mogelijk verslag ge ven van de wedstrijden die drie Ne derlandse clubs dan spelen in de eerste ronde om de beide Europa- Cups. Waarschijnlijk zal de wedstrijd FeijenoordUT Arad (Roemenië) 's avonds om 8.30 uur rechtstreeks worden uitgezonden, met daarna een samenvatting van PSVGottwaldof (Tsjechoslowakije), die in de middag t wordt gespeeld. Ajax gaat die dag naar Albanië om tegen Nenduri Tirana te spelen. De Albanese televisie is nog niet in staat een directe reportage te verzorgen, en daarom wil de NOS op donderdag 17 september korte filmimpressies van deze strijd vertonen. De NOS-radio heeft het iets gemak kelijker met rechtstreekse verbindin- ding met Albanië, maar kampt weer met de moeilijkheid dat Ajax en PSV op dezelfde tijd spelen. Dat wordt dan. tussen ongevler 3.30 en 5.20 uur op Hilversum 1 een schakelprogram ma om de interessantste delen van de wedstrijden te laten horen. De avond- wedstrijd van Feijenoord wordt in zijn geheel uitgezonden. Koningin Juliana klapt in haar handen als Feijenoord-aanvoer- der Rinus Israël juichend de wereldbeker omhoog steekt. In het midden voorzitter Couwen- berg. De spelers van Estudiantes feliciteren door middel van een jell hun Rotterdamse tegenstanders met de overwinning. BARCELONA De vijfde dag van de Europese zwemkampioenschap pen in Barcelona heeft Nederland de tweede medaille opgeleverd. Bob Schoutsen werd derde op de 100 meter rugslag in de tijd van 60.4 se conden, een nieuw Nederlands record. Toch was het optreden van Schoutsen zonder meer een geduchte tegenvaller. Ruim twintigduizend gulden is er ten koste gelegd aan zijn training, die op wetenschappelijk niveau was gezet. Schoutsen, van nature een luie sportman, trainde niet meer dan de slordige vijf kilometer per week. Maar dan kort en zeer hard, opge zweept door driftig tikkende wijzers van een chronometer. Conditioneel, werd hij op peil gehouden op de befaamde fiets en deze werkwijze had Schoutsen moeten stuwen naar een tijd die ver beneden de minuut zou moeten liggen. Het lukte beslist niet. En nu kan men zich afvragen of een dergelijk kostbaar experiment voortgezet moet worden. Men kan de duizenden guldens die nu voor een enkeling ook Mia Plantinga was erbij betrokken, maar faalde al vóór het eerste startschot van de Europese titelstrijd was gelost worden uitgetrokken, terwijl de gehele vaderlandse zwemsport om steun zit. te springen, beter besteden. Voortreffelijk Teleurstelling dus voor Nederland, maar toch een klein brokje eremetaal voor de oranjeformatie, die een goede dag had. Want in de morgenuren had Anke Rijnders blijk gegeven over 'n voor treffelijke conditie te beschikken door nog geen twaalf uur na haar slopende race op de 400 meter vrije slag op de 200 meter vrije slag met 2.13,6 een nieuw nationaal record op *e stellen. Een tijd waarmede zij als derde de eindstrijd binnentrad. Yvonne van Kuilenburg faalde op nieuw en kwam met 2.16.6 niet in. de verste verte aan de 'finale toe. Later op de avond zorgde de wis selslagestafetteploeg bij de dames voor een. prachtig succes. Coby Buter als startzwemster tikte gelijktijdig aan met de Russin Lekveisvili en de Hon gaarse Gyarmati in 1.08,3 een nieuw Nederlands record, waarvan zij met 1.09 reeds houdster was. Deze voortreffelijke start inspireer de het overige drietal, Alie te Riet (100 meter school in 1.17.8), Frieke Buys (100 meter vlinders\ag in 1.07.1) en Yvorme van Kuilenburg (100 me ter vrije slag in 62 seconden) dusda nig dat de totaaltijd van het Neder lands kwartet 4.35.2 bedroeg, drie- tiende onder het oude record van Ne derland, dat eens een Europees record had betekend. De ploeg werd vierde in dit schitte rende gevecht, die Oost-Duitsland de gouden medaille opleverde en tevens gen nieuw Europees record met 4.30.1. De resterende gouden plak was voor Martine Grunert op de 200 me ter wisselslag. Het Qostduitse meisje bleef met haar 2.27.6 slechts 0,1 se conde boven haar eigen Europese re cord. Hans Fassnacht, de Westduitse krachtmens, die twee avonden achter elkaar zijn meerder had moeten er kennen in zijn trainingsvriend de Zweed Gunnar Larsson, nam nu wraak. Op de 200 meter vrije slag veroverde hij goud maar bracht het Europese record tevens aanzienlijk omlaag, van 1.56,4 naar 1.55,2. Op de 200 meter rugslag werd de Nederlandse vertegenwoordiging kansloos gelaten. Els Droog en Anne- marie Groen bleven met 2.32.1 en 2.32.2 ver van eventuele finale-plaat sen af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11