Passagiers vrij als alle eisen zijn ingewilligd Havenstaking „realistischer" leeft op na eisenpakket Commentaren Palestijnse vliegtuigkapers: Moeder van Sirhan niet weg Het Kwartet Veel wind Proces tegen vakbonden in de bouw? Half jaar voor Damrelmaker Prins 25 jaar inspecteur- generaal Egyptische Kanaalleger paraat Storm over de kuip Leidlse Courant Woensdag 9 september 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwi cteur; F. Diemer jofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert ht teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur vertelde Chaled Salaheddin, n vertegenwoordiger van het Volks- ont voor de bevrijding van Palesti- a, vanmorgen bij zijn aankomst uit mman in Beiroet. „Het besluit is nherroepelijk", voegde hij eraan toe. oewel Salahedding het niet met zo- eel woorden zei, bedoelde hij ken- elijk dat ook Israël de drieduizend ivangen genomen Arabieren moet BEIROET „Alleen als aan alle eisen van de Palestijnse rliegtuigkapers zal worden voldaan, zullen de passagier en be- nanningsleden van de twee geroofde vliegtuigen worden vrijge- aten". DC-8 verongelukt: elf mensen gedood NEW YORK Een DC-8 van de hartermaatschappij Transinterna- ional Airways is gisteren bij de start an het vliegveld Kennedy in ëw York verongelukt. Het toestel tortte neer en vloog in brand. Alle lf bemanningsleden kwamen om het even. D« mensen hebben zelden de moed om voïkomen goed of volkomen slecht te zijn. MACHIAVELLI (SjTA) ,.Ik ga mi een bad nemen." 11* wWmm9% DE BILT Nadat gisteren on stabiele lucht met regen tot ons land was doorgedrongen, trok in de afgelopen nacht een zwakke rug van hoge luchtdruk over Ne- derland. Hierdoor werd de buiig- heid onderdrukt en nam de wind tijdelijk iets in kracht af. Inmiddels nam een depressie bij Ierland in intensiteit toe. In het stormveld dat zich om deze de pressie vormde, werd een front meegevoerd dat vanmorgen boven de Britse oostkust was aangeko men. Hierachter wordt koude onsta biele lucht aangevoerd waarin buien voorkomen. Het front zal morgen nog dichtbij ons land lig gen zodat de regenkansen groot zijn. Er blijft veel wind waarbij de temperaturen in het algemeen op een iets lager niveau komen. Vooruitzichten voor vrijdag: aan tal uren zon: 2 tot 7; min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 gra den boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een drpge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 50 procent. Barometerstand: heden 10 uur: 75 cm (1000 millibar). Stjjgend. Zitn en maan 10 september zon op 6.05; onder '0.08; maan op 16.59; onder 23.51; 15 sept. V.M. Hoog water: 10 september: Rot terdam le getij 11.04, 2e getij 23.54; Sch.eveningen 9.06-21.51; Vlissingen 8.04-20.49; Willemstad 11.51. vrijlaten. Maar dit land weigert tot nu toe te onderhandelen met de Pa- lestijnen. Salahedding maakte duidelijk dat de 127 passagiers, die in hotels in de Jordaanse hoofdstad zijn onderge bracht, ook nog tot de gijzelaars be horen. Hun paspoorten en bagage zijn nog in handen van de guerrilla's. In de vliegtuigen wordeji nog 188 pas sagiers en bemanningsleden vastge houden. Inmiddels is Rode-Kruisvertegen- woordiger André Rochat in Amman onderhandelingen begonnen met de kapers, wier ultimatum morgenoch tend om 9 uur onze tijd afloopt. Het Rode Kruis had van Amerika, En geland, West-Duitsland en Zwitser land mandaat gekregen met het Volksfront te praten over de ruil van de gijzelaars en de twee toestellen tegen de in Europa gevangen zitten- den Arabische terroisten. Rochat on derhandelt niet namens Israël. Geen gesprek Ondanks de verklaring van Sala heddin noemden westerse kringen het niet uitgesloten dat de kapers zul len ingaan op de voorstellen van (Van onze soc.-econom. redactie) DEN HAAG De werkgevers organisaties in de bouwnijverheid overwegen de bouwvakbonden in kort geding te dagvaarden als blijkt dat zij ergens een staking hebben uitge lokt. Dit is gisteravond meegedeeld op een persconferentie van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen over de loonontwikkeling. Zoals bekend hebben de werkgevers in de bouwnijverheid de eis van de vakbonden voor een extra loonsver hoging van 400 bruto geheel afge wezen. De vakbonden hebben daarop hun leden geadviseerd dit bedrag rechtstreeks van hun werkgevers te eisen. Uit de formulering van de desbe treffende circulaire zou volgens de werkgevers wel eens „aanzet tot sta king bij weigering" kunnen worden gelezen. Op tal van bouwbedrijven is in tussen gisteren en vandaag voor kor tere of langere tijd het werk al neer gelegd. Koningin Juliana heeft in Arn hem de landbouwtentoonstelling GG 125 geopend. Op de toegangs weg naar de expositieruimte vor men tientallen meisjes met dahlia manden een kleurrijke ere-liaag. Rochat en de niet-Israëlische gijze laars zullen laten gaan. Wat dan met de zestig Israëlische luchtreizigers zal gebeuren, is moeilijk te voorspellen omdat Tel Aviv ieder gesprek met het Volksfront van de hand wijst Het Volksfront herhaalde gisteren het dreigement dat morgenochtend de twee vliegtuigen met de gijzelaars zullen worden opgeblazen als aan hun eisen niet wordt voldaan. In te genspraak met de uitlatingen van Sa laheddin werd verklaard dat de 127 vrijgelaten gijzelaars spoedig naar huis mogen. De 188 onfortuinlijke luchtreizigers, die in de woestijn gevangen worden gehouden, vertelden gisteren aan journalisten dat ze goed worden be handeld. (Meer hierover elders in dit blad). Voor vervolg zie pagina 5 Als een van de passagiers van de gekaapte en inmiddels in Kairo opgeblazen Jumbo kwam mevrouw Marchand in de rolstoel op Schip hol terug. Tijdens de chaotische vlucht kort voor het exploderen van de tijdbommen raakte zij aan haar enkel gewond. NEW YORK De moeder van Robert Kennedy's moordenaar, Sirhan Sirhan, heeft gisteren haar reis naar Jordanië moeten afgelasten omdat de regering de paspoorten van de twee haar vergezellende advocaten op het vliegveld in beslag liet nemen. Mevrouw Sirhan wilde met de Pa lestijnse vliegtuigkapers gaan praten over een eventuele vrijlating van haar zoon, die ter dood is veroor deeld. Ze wilde ook pleiten voor de gijzelaars in de vliegtuigen. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken verklaar de dat de paspoorten met instemming van minister Rogers waren ingetrok ken. „Wij meenden dat de reis geen goed zou doen aan de belangen van de gijzelaars", zo werd gezegd. AMSTERDAM De politierechter heeft de 19-jarige Hilversumse kan toorbediende Johan P. R. wegens zijn aandeel in de Damrellen veroordeeld tot een half jaar met aftrek. Hij had op 26 augustus een steen gegooid naar een motoragent, die daardoor een lich te hersenschudding opliep. Klaas P., een 28-jarige Amsterdam se kunstventer, kreeg wegens geweld pleging 5 maanden en de 18-jarige Italiaanse glaswerker S. B. drie maan den. Wel vaa rtsmisèr e HET LEEK er vorige week zo hoop vol uit te zien. In het bestuur van de Stichting van de arbeid was een afspraak gemaakt over een uitke ring van maximaal 400 gulden, met name aan de werknemers, die in hun bedrijf samenwerkten met per soneel van koppelbazen. Er kwamen echter twee tegenvallers. In de havens vond men 400 gulden niet genoeg en staakte men door; in andere bedrijfstakken ging men zich optrekken aan de 400 gulden. De rust in de havens was niet afge kocht en bovendien breidde de onrust zich uit over de rest van het land. De afspraak in de stich ting had een averechts effect. Deze enorme vergissing hangt samen met twee andere dingen. De orga nisatiegraad van het stakende personeel is niet hoog, zodat dc vakbonden weinig greep hebben op de stakers; bovendien is staken op dit moment voor de werknemers niet riskant, omdat er nog steeds een krappe arbeidsmarkt bestaat. Niemand is bang dat hij na een staking niet meer aan dc slag kan komen. In een periode van aarze lende conjunctuur en hoge werk loosheidscijfers doen dergelijke spontane stakingsacties zich niet voor. Aan stakingen komt overigens altijd wel weer een eind. Het is echter in het belang van dc werknemers niet te wachten met hervatting van het werk tot een aantal bedrijven tot sluiting of ontslag van werk nemers moet overgaan als gevolg van gemiste opdrachten en te grote lastenverzwaringen. DEN HAAG Zondag is hét een kwart eeuw geleden dat prins Bern- hard werd benoemd tot. inspecteur- generaal van de Landmacht. Dit ju bileum wordt deze week gevierd op De Zwaluwenberg in Hilversum, waar de staf van de Prins is ondergebracht. BEIROET Egypte heeft zijn troepen langs het Sue zkanaal in staat van volledige gevechtspa raatheid gebracht omdat Israël zich heeft teruggetrokken uit de vredesonderhandelingen. Dit berichtte vandaag het in Bei roet verschijnende blad An-Nahar. Alle verloven zouden zjjn ingetrok ken en bij de raketinstallaties zouden uitgebreide maatregelen zijn getroffen uit voorzorg tegen mogelijke Israëli sche verrassingsaanvallen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De haven staking, die tekenen van verval vertoonde, is na de bijeenkomst in gebouw Odeon gistermiddag met hernieuwe kracht doorgezet. Direct nadat de Groninger Fré Meis de stakers achter zich had gekregen door een eis van 37.50 bruto te stel len, trokken grote groepen havenwer kers langs verschillende bedrijven. Waar hier en daar gewerkt werd, kregen de stakers hun collega's weer buiten de hekken. Gisteravond lag nagenoeg de hele stukgoedbehande- ling weer stil. Aanval Den Uyl De staking wordt meer en meer in het politieke vlak getrokken. Dit werd ook duidelijk op een PvdA-bijeen- komst te Rotterdam gisteravond waar drs. J. M. den -Uyl, partijvoorzitter van de Tweede Kamer, zich fel tegen de buitensporige eisen in de haven keerde. „Met een salarisverhoging van 75 gulden bruto per week bereik je dat hier straks werkloosheid is. Zo'n ver hoging zou doorwerken in de hele economie, ook in de structureel zwak ke bedrijven én landsdelen". Met nadruk stelde drs. Den Uyl dat de PvdA een verantwoord beleid moet voorstaan. Het verleden heeft geleerd, dat tienduizenden arbeidersvrouwen hebben geleden onder verloren sta kingen. Drs. Den Uyl vond uitkering van 400 een goede zaak. Als er geld los kan komen, dan ook voor ieder- Afkeuring De gewestelijke raad van de PvdA te Rotterdam sprak unaniem zijn ver ontwaardiging uit over het sociale en personeelsbeleid bij de Rotterdamse havenbedrijven. Het bestuur vindt dat het compen seren van de niet-gewerkte stakings dagen een belangrijk element tnoet zijn in het overleg tussen werkgevers en werknemers. In loononderhande lingen moet rekening gehouden wor den met de specifieke onaangenaam heden van het werken in een haven. Burgemeester W. Thomassen, die tijdens de duur van de staking in het Rotterdamse havengebied gesignaleerd werd, zei in een TV-interview dat de leiders van Arbcidcrsmacht Mao-com- munisten zijn. Via Albanië en Parijs kwamen zij naar Nederland. Hun op leiding kregen zij in de Franse hoofd stad, waar zij een harde training kre gen. Zij oefenen zich in volksbedrog. De heer Thomassen noemde hun op treden uit het oogpunt van democra tie „levensgevaarlijk". Het comité Arbeidersmacht Rotter damse Haven, dat door het nieuwe stakingscomité, geformeerd uit 24 be drijven. aan de kant is geschoven, is van plan een klacht tegen de burge meester in te dienen. Zij bestempel den zijn uitlatingen tot nonsens, las ter en onwaarheid. Het comité Arbeidersmacht liet ver der weten dat de haven plat blijft totdat de SVZ (werkgevers) gaat on derhandelen. Een en ander komt erop neer dat Arbeidersmacht niet van plan is, sa men te werken met het nieuw ge vormde actiecomité onder leiding van Flip Schulz. Eisen Naar 'de Federatieve havenvakver- eniging heeft meegedeeld is na een nauwgezet opinieonderzoek onder de stakende havenwerkers vast komen te staan dat na inwilliging van de eisen van 37.50 bruto, doorbetaling van gestaakte dagen en de door de vak bond overeengekomen andere voor waarden, zij bereid zijn het werk on- middelijk en volledig te hervatten. De FHV heeft de havenarbeiders j evenwel opgewekt, beslist niet eerder het werk te hervatten. Vakbondsleider Wim Hulsker, woord voerder van de NVB, zei over de nieuw ontstane situatie dat het in Rotterdam duidelijk een strijd tussen I Peking en Moskou is geworden. Hij 1 zei het diep treurig te vinden dat de havenarbeiders zich voor een poli tieke kar laten spannen. Over Fré Meis zei de vakbondslei der nog: „Hij heeft het handig ge speeld. Meis heeft eerst Arbeiders macht het vuile werk laten doen en is er op het juiste ogenblik ingespron gen om de zaak over te nemen". Fré Meis is inmiddels weer naar het noorden vertrokken. De staking in Rotterdam staat nu onder leiding van Flip Schulz. De vakbonden blijven bij hun eer der ingenomen standpunt. Uiterste grens Vijfentwintig gulden bruto loons verhoging per week is de uiterste grens. Ook de voorzitter van dc SVZ, dr. Backx, verklaarde dat dc werk gevers aan deze grens vasthouden. De werkgevers hebben diep in de zak moeten tasten. De hele actie gaat sommige bedrijven miljoenen kosten. Van onderhandelen met de stakende havenarbeiders is volgens dr. Backx geen sprake, hoewel de thans gefor muleerde els van 37.50 aanzienlijk realistischer is dan de 75 gulden van Arbeidersmacht. De commissie-havenbedrijven heeft aan de SVZ een petitie aangeboden, waarin o.a. de eis van 37.50 per week is vervat. Als de werkgevers positief op het voorstel reageren, zou het werk in de haven vandaag nog worden hervat, aldus een woordvoer der van de commissie. Voor vervolg zie pagina 7 Van onze weerkundige medewerker ROTTERDAM Er zal vanavond over en rondom het Feijenoord- stadion een stormachtige wind staan met stoten van 75 kilometer per uur, of meer. In de kuip is de wind minder sterk maar kan wel vreemde wervelingen veroorzaken. ANTWERPEN In de Antwerpse haven hebben gisteren enorme bran den gewoed. Het vuur. fel aangewak kerd door de wind, breidde zich op zeker ogenblik uit over een lengte front van meer dan honderd me ter. Vele gebouwen werden verwoest. Het instorten van muren en daken belemmerde de brandweercorpsen in hun blussingswerkzaamheden. Complicaties DE HUIDIGE sociaal-economische situatie zou te typeren zijn als de fase van de complicaties. Behalve het averechtse effect van de 400 pilden en dc enorme vergissing in het bestuur van de Stichting van de arbeid, komt er nog bij, dat we nationaal-economisch deze 400 gul den niet kunnen betalen. De mogelijkheid tot reële inkomens verbetering is al optimaal benut bij de cao-onderhandelingen in het aflopende jaar; 400 gulden per man in de bedrijven waar koppelbazen werken, was nog te overkomen, maar een loonronde is funest. Behalve dc reële loonsverbetering, die afgestemd was op de stijging van de produktiviteit, is in de cao's ook een compensatie ingebouwd voor de stijging van de kosten van levensonderhoud, de zogenaamde indcxclausule. De 400 gulden zal nu vrijwel voor 100 procent inflatoir werken en nauwelijks een reële loonsverho ging betekenen. Dit alles is bovendien gekomen op een moment, dat dc vakcentralen weigeren met de regering te pra ten. Eerst moet een SER-commissie klaar zijn met een studie over het conjuncturele instrumentarium. Op het ogenblik lijdt echter onze conjunctuur onder deze studie. Hopelijk zullen de vakcentralen niet lang meer wachten met een noodzakelijk gesprek op regerings niveau. Dit beraad is dringend no dig. Tenslotte blijkt, dat na al het krakeel over dc nieuwe loonwet de rege ring toch maar weinig praktische en aanvaardbare mogelijkheden in deze wet ziet om in een situatie, waarin dc loonontwikkeling uit de hand dreigt te lopen, effectief op te treden. In een bewogen vergadering van stakers in het Rotterdamse Odeon heeft Flip Schulz dinsdag een geslaagde greep naar de leiding van het stakingscomité gedaan. Hier is hij aan het woord tijdens de door 1500 stakers bijgewoon de vergadering. Links van hein ex-stakingsleider Wouter ter Braak, die zes dagen lang als woordvoerder optrad van Arbei dersmacht Rotterdamse Have*. Grote „bemiddelaar" was nie mand minder dan Fré Meis, die kort na de vergadering weer naar Groningen afreisde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1