GIJZELAARS LIJDEN VAN DE ENORME HITTE Twee negers toch guerrilla's; extra controle Schiphol Akkoord beslist geen algemene loonronde Prachti Max van collectie Heymans Aanslag op neef koning Hoessein Wel of vraag niet gebonden, dé op topconferentie krant van FORMAAT Niet iedereen profiteert van welvaart Werkgevers: niet door stakingen dwingen Vakcentrales steunen eisen van vakbonden Duikboten Handigheidje 9 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 Slechte sociale omstandigheden in horeca wezen UTRECHT De sociale omstan digheden in het horecawezen zijn al lerbedroevendst. Indien niet spoedig ingrijpende wijzigingen tot stand ge bracht worden is het niet langer ver antwoord eraan mee te werken dat jongeren hun arbeidsterrein in deze bedrijfstak zoeken. Aldus de heer J. J. v.d. Veer, horeca-bedrijfsgroep- voorzitter in het NKV-blad „Ruim zicht". De heer Van de Veer oefent met name kritiek uit op het feit dat er in de horeca nog geen vijfdaagse werk week is doorgevoerd. Dok acht hij het onzinnig dat door het „vertrouwe lijke" bedieningsgeldsysteem het personeel ten onrechte ondernemers- risico's draagt. Vooral in kleine zaken met geringe bestaansmogelijkheden tracht men ten koste van het perso neel het hoofd boven water te hou den. (Vervolg van pag. 1) Omsingeld door tweehonderd tot de tanden toe bewapende Pa lestijnse guerrilla's zaten van morgen 185 luchtreizigers in hun gekaapte toestellen, midden in woestijn in het noorden van Jor danië. Hun twee vliegtuigen stonden daar in de brandende hitte. Volgens de Zwitserse minister Graber gaat de toestand van de pas sagiers achteruit. „Ze lijden onder de enorme hitte en hebben nog maar een beperkte voorraad eten en drinken," zei hij gisteravond. AMMAN Palestijnse guer rillastrijders hebben gisteren ge tracht een neef van koning Hoes sein, prins Raad Ben Aid, te vermoorden. Zij hebben zijn auto beschoten in een voorstad van DEN HAAG Achtergebleven ge zinnen profiteren weinig van de toe nemende welvaart en van de verbete ring van een aantal voorzieningen die kenmerkend zijn voor een verzor gingsstaat. Zij blijven achter op het gebied van de huisvesting en de deel name aan het onderwijs. Ook is er een toenemend verschil in sociale sta tus. Indien dit gepaard gaat met een afnemende werkgelegenheid voor de ze categorieën, dan bestaat de kans dat er zich een milieu gaat aftekenen, dat maatschappelijk bui ten spel wordt geplaatst. Dit concludeert drs. R. R. Koop- mans, verbonden aan de Universiteit van Amsterdam in „Dèprivate en ar- ■beidsproblematiek" uitgegeven door het ministerie van CRM in de reeks „De mens en zijn samenleving". De oorzaak van het maatschappe lijk achterblijven ligt volgens drs. Koopmans niet in de eerste plaats bij de desbetreffende gezinnen zelf, maar moet veeleer gezocht worden in de maatschappeli j ke verdelingsproces sen, waarbij hij wijst op de zwakke sociaal-economische positie van de achterblijvers. Amman. De prins bleef echter ongedeerd en wist te vluchten. Amman was gisteren weer toneel van felle gevechten. In verscheidene delen van de hoofdstad beschoten Palestijnse verzetsstrijders en Jordaanse legereen heden elkaar. Hoeveel doden er zijn ge vallen is niet bekend. De Palestijnen hebben enkele Jor daanse legerofficieren ontvoerd. Waar ze hen naar toe hebben gebracht is niet bekend. Ook zouden zij een Amerikaanse sergeant hebben gekid napt. Tweemaal is er met raketten gescho ten op de gebouwen van de Jordaanse televisie en radio buiten Amman. Ten noorden van deze stad werd een poli tiepost aangevallen. Libië heeft geweigerd zitting te ne men in de commissie van Arabische landen die moet proberen een verzoe ning tot stand te brengen tussen de Jordaanse autoriteiten en de Palestij nen. De twee strijdende partijen zouden naar de mening van de Libische rege ring eventuele aanbevelingen van de commissie toch niet accepteren. „Aan een dergelijke klucht" wenst Libië niet mee te werken. Het weer in Enropa weer max. temp. neersl. gisteren Amsterdam half bew. 21 0 Frankfort half bew. 25 0 Brussel zwaar bew. 23 0 Genève licht bew. 24 0 Innsbruck onbew. 23 0 Kopenhagen zwaar bew. 17 0 Locarno geh. bew. 27 0 Londen zwaar bew. 24 0.6 Luxemburg regen 34 0 Madrid onbew. 29 0 Majorca licht bew. 20 0 München mist 28 0 Nice zwaar bew. 28 0 Parijs zwaar bew. 28 1 Rome mist 27 0 Wenen half bew. 19 0 Zürich mist 24 0 Enkele van de 120 gisteren vrijge laten passagiers, voornamelijk vrou wen, kinderen en bejaarden, vertel den bij hun aankomst in Amman dat ze na de landing allen op hun plaat- sfen moesten blijven zitten, met vast- gegespte veiligheidsriemen. TOILET „Pas toen een vertegenwoordiger van het Rode Kruis na middernacht aan boord was geweest, mochten we van het toilet gebruik maken," vertel de een reizigster. De meesten van hen zagen er na hun vrijlating zeer ver moeid uit. De passagiers van de in Kairo op geblazen Jumbo Jet zijn eindelijk in New York aangekomen. Bijna nie mand van de 170 mensen had schoe nen aan. Deze hadden ze moeten uit trekken bij het verlaten in Kairo via de nooduitgangen. Hoewel ze maar acht minuten de tijd hadden 'om het vliegtuig te verlaten daarna vloog het de lucht in was de ontruiming rustig verlopen. Zowel de inzittenden van de Jumbo als de vrijgelaten passagiers van de twee toestellen in Jordanië hebben zich in het algemeen waarderend uit gelaten over het optreden van de ka pers. Dezen waren echter zeer wan trouwend. De in Engeland gevangen zittende Leila Khaled (25), die was betrokken bij de mislukte kaping van het El Al- vliegtuig, had nog onlangs in Beiroet een interview gegeven, waarin ze de Arabische vrouwen opriep tot actie. Zelf had ze vorig jaar al deelgenomen aan een gelukte kaping. De donkerharige Leila, die een Amerikaanse opvoeding heeft gehad, is als filmster beroemd in de Arabi sche wereld. Studenten van de Ame rikaanse universiteit in Beiroet ver drongen zich altijd om de jonge vrouw. Egypte heeft kritiek geleverd op de vliegtuigkapingen. Volgens het semi- officiële dagblad Al Achram doet de dramatische actie van zondag de Pa lestijnse zaak geen goed. DREIGEMENT In tegenstelling tot „officieel" Israël, dat aankondigde geen vergeldings maatregelen te nemen wegens de ka ping van het El Al-toestel, heeft de „Joodse strijdgroep" in Parijs de Pa lestijnen met represailles gedreigd als de ontvoerde mensen niet vandaag nog in vrijheid zouden zijn gesteld. Op een buitengewone vergadering van de Ifalpa, de internationale fede ratie van lijnpiloten, werd vandaag gesproken over een eventuele boycot van vluchten naar alle landen in het Nabije Oosten. IATA, de internationale associatie voor de burgerluchtvaart, heeft een beroep op Egypte en Jordanië gedaan strenge maatregelen te nemen tegen de kapers. Ook de vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers heeft aan premier De Jong, minister Polak en de Ifalpa De Palestijnse vliegtuigkaapster Leila Khaled, die nu gevangen zit in de politiepost bij het vliegveld van Londen. om maatregelen gevraagd. „Zo de re geringen mochten falen de internatio nale terroristenkomplotten te onder drukken, zullen de Nederlandse ver keersvliegers zich gedwongen zien al dan niet in federatief verband stap pen te ondernemen," aldus hun ver klaring. Het Tweede-Kamerlid Cornelissen (kath. v.) is van plan aan de minis ters Bakker en Polak te vragen een overzicht te geven van de gang van zaken bij de kapingen. Zoals bekend waren twee van de vier op zondag gekaapte vliegtuigen van Schipjiol opgestegen. Verdeeldheid in Loesaka is groot (Van onze speciale verslaggever) LOESAKA Ongeveer vijf- tig landen zullen deelnemen aan de morgen te openen topconfe rentie van niet-gebonden landen in Loesaka, Zambia. Twee van de grondleggers van de groep der „derde landen", maarschalk Tito en keizer Haile Selassie, zullen er zijn, maar president Nasser van Egypte komt niet. Hij meent in Bei roet te moeten blijven in verband met de bemiddelingswerkzaamheden van de Zweedse diplomaat Jarring. In totaal menen 74 staten van de wereld niet politiek of militair ge lieerd te zijn met bestaande machts blokken. Deze landen hebben er be hoefte aan een front te maken en 'n stuk eensgezindheid te demonstreren. Naar buiten is dat gemakkelijker dan naar binnen want de verdeeldheid is (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG „Het 400-gulden-akkoord van de Stichting van de Arbeid mag beslist niet uitlopen op een algemene loonronde. De centrale werkgeversorganisaties zullen alles doen wat moge lijk is om dat te voorkomen". Dit zei ons gisteravond de voorzit ter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, drs. S. C. Bakkenist, na afloop van het overleg tussen de werkgeversvertegenwoordigers en een viertal ministers over de recente so ciaal-economische ontwikkelingen. „Wij kunnen ons toch niet door al lerlei wilde stakingsacties laten dwingen tot het doen van concessies? De werknemers moeten beseffen dat het een kwalijke zaak is zich door stakingsacties te laten leiden, die aangezet worden door mensen die op chaos aansturen. Ook moeten zij be seffen dat er niet meer kan dan de economie kan dragen en dat deson danks behaalde resultaten schijnsuc cessen zijn, die op wat langere duur in hun eigen nadeel uitwerken. De werknemers", aldus drs. Bakke nist, „hebben in het algemeen niet te klagen, want in de meestecontract en is een indexclausule opgenomen die er voor waakt dat er sprake zal zijn van een reële inkomensverbetering in 1970". De VNO-voorzitter betreurde het dat de vakcentrales niet wensen mee te doen aan overleg met de regering. „Het is onjuist om in de huidige si tuatie voorwaarden te stellen. Dat doen de werkgevers ook niet. Als de regering ons vraagt te komen praten, dan komen we. We hebben allemaal een maatschappelijke verantwoorde lijkheid, ook de vakbeweging". Steun voor bonden De drie vakcentrales hebben giste ren in afzonderlijke spoedvergaderin gen uitgesproken dat zij volledig ach ter de bij bun aangesloten vakbonden staan als deze mogelijkheden zien om voor hun leden tot een extra inko mensverbetering van ƒ400 bruto te komen. Het CNV verklaarde gisteravond alle activiteiten in die richting uit drukkelijk te ondersteunen, ook die van de vakbonden in de landbouw en de middenstand. (Zoals bekend heb ben de centrale organisaties in beide laatste sectoren het stichtingsakkoord niet onderschreven). De andere twee vakcentrales, het NVV en het NKV, spraken in hun soortgelijke verklaringen niet van „activiteiten", maar van „acties", waarmee zij overigens niet willen zeggen stakingsacties te zullen begin nen. Uit het stichtingsakkoord vloeit volgens het CNV voort dat het de bonden zijn, die moeten nagaan op welke wijze zij inhoud kunnen geven aan de uitspraak van de vakcentra les en de werkgeversverbonden over de mogelijkheden van een extra uit kering. Ja en nee De onderhandelingen over die extra loonsverhoging gaan intussen elke dag door en zij resulteren in een af wisselend „ja" en „nee" van de zijde der betrokken werkgevers. De directie van de Hoogovens be sloot gisteren alle ruim 20.000 werk nemers de uitkering-ineens van ƒ400 bruto te geven en daarmee is voor dit bedrijf een bedrag gemoeid van ca. 9.4 miljoen. Met de vakbonden is voorts over eengekomen dat per 1 januari a.s. al le loonschalen zullen worden ver hoogd met ƒ200 (op jaarbasis). Het verschil tussen het totaal van de uit kering-ineens en de inkomensverbe tering op 1 januari (ruim 3 miljoen) zal worden aangewend voor secun daire verbeteringen (pensioenen e.d.). De Verenigde Machinefabrieken te Utrecht zal zoals wij in een deel van onze edities gisteren nog konden melden de 400 gulden in etappes geven, 100 in oktober, 100 in de cember en ƒ200 begin volgend jaar. Bij de VMF werken ruim 20.000 ar beidskrachten. groot en er zijn talrijke meningsver schillen. Verdeeldheid Aan de wortel van de interne moei lijkheden ligt de oude controverse wie van de groep van de beweging deel kunnen uitmaken. Er zijn landen die een zo groot mogelijk blok willen vormen en desnoods door de vingers willen zien dat er staten in Loesaka vertegenwoordigd zijn, Egypte bij voorbeeld, die aan handen en voeten aan hun wapenleveranciers gebonden zijn. In andere zogenaamde neutrale hoofdsteden wil men een veel grotere selectie gaan toepassen, met andere woorden men wil gaan reglementeren aan welke voorwaarden een land moet voldoen dat meent een onafhan kelijke positie tussen oost en west in te nemen. Guerrilla's Waar men in Loesaka intern ook nogal ^egenaan kijkt is de status van de vertegenwoordigers der bevrij dingsbewegingen uit Afrika, Zuid- Amerika en Zuidoost-Azië. Zijn dit waarnemers of moeten ze als vol waardige deelnemers worden be schouwd, die als zodanig ook stem recht hebben? Een bijkomende complicatie is dat een land als Cambodja twee delega ties gezonden heeft, één die de in Pe king verblijvende balling prins Siha- noek representeert en een ander die het regime van generaal Lon Nol ver tegenwoordigt. Tenslotte worstelt een deel van de niet-gebonden landen ook nog met het probleem van de duidelijk aan wezige partijdigheid. Omdat de onge schreven regels van de beweging op anti-imperialistische, anti-koloniale en anti-racistische pijlers rusten, is het duidelijk dat de grootmacht Ame rika meer vegen uit de pan krijgt dan de grootmacht Rusland. Maar omdat men ook pacifistisch wil zijn en zich op wil stellen tegen de nucleaire bewapening en voor het recht van zelfbeschikking en respect voor eikaars grondgebied, is het even duidelijk denk aan Tsjechoslowa- kije bijvoorbeeld dat het Oostblok, met name de Sowjetunie, tevens dient te worden gekritiseerd. Moeilijkheden te over dus voor de groep van ongebonden landen welker derde topconferentie in negen jaar morgen in Loesaka, Zambia, begint. SCHIPHOL Na de vlieg tuigkapingen van zondag zijn de veiligheidsmaatregelen op Schip hol verscherpt. De rijkspolitie met hulp van de Amsterdamse politie fouilleert alle passa giers voor intercontinentale vluchten. Tevens wordt alle handbagage geopend. De extra maatregelen leidden tot vertragingen van een half tot een uur per vlucht. Ook het tijdschema van de Europese vluchten werd hierdoor aangetast. „Wjj beperken ons met de controle tot de intercontinentale vluchten", aldus de rijkspolitie, „om dat de machines op de Europese rou tes onvoldoende brandstof hebben om van Schiphol naar het Nabije Oosten te vliegen". Er bestonden al anderhalf jaar lang veiligheidsmaatregelen voor de vlieg tuigen van El Al en de KLM-machi- nes met bestemming Tel Aviv. De El Al-machines kregen van de rijks politie al van buitenaf extra beveili ging. Elk toestel wordt aan de baan opgewacht door bewapende man schappen en naar het stationsgebouw begeleid. Ook bij het vertrek krijgen de Israëlische vliegtuigen politie-es- corte. Het controleren van de passagiers en hun bagage was al die tijd echter voor rekening gekomen van El Al zelf. Veiligheidschef Goldberg van El Al heeft daarbij de leiding en tot zon dag had hij zich nog niet vergist. De beide negers, voorzien van een Senegalees paspoort, die zondag door El Al werden geweigerd voor de vlucht naar New York, schijnen in derdaad een rol te hebben gespeeld bij de kaping van de Jumbo Jet van Pan American. De op de (in een deel onzer edities gisteren ook door ons blad gepubliceerde) foto uit Kairo voorkomende negers werden op Schip hol herkend. Volgens Kairo waren het twee van de kapers. Zondag slipten echter toch twee an dere, uit Frankfort gekomen, kapers door de controle. De 24-jarige uit Haifa afkomstige Leila Khaled en haar later in het El Al-toestel dood geschoten mededader van 25 jaar, be traden onder valse namen en en met valse paspoorten het vliegtuig. De man had bovendien, zonder dat dit bij het instappen werd bemerkt, een pistool op zak. De Veiligheidscommissie voor de Burgerluchtvaart heeft gisteren be sloten vier bijzondere maatregelen te nemen. 1) Er zal een nog scherpere controle worden uitgeoefend in de transit ruimten en bij de toegangen naar Schiphol. 2) De sinds zondag ingevoerde con trole voor toestellen, die eventueel zouden kunnen worden gedwongen naar het Nabije Oosten te vliegen, wordt uitgebreid tot „alle daarvoor in aanmerking komende vluchten; de controle gebeurt steekproefsgewijs of anderszins". 3) Er komt opnieuw een uitbreiding van de dienst luchtvaart rijkspolitie. 4) In internationaal verband moet er een verbetering komen van maatrege len ter voorkoming van het kapen van vliegtuigen. De Nederlandse autoritei ten zullen de samenwerking met an dere landen intensiveren. IN Amerika maakt men zich zorgen over de mogelijkheid, dat de Rus sen op Cuba een marinebasis gaan inrichten, die voornamelijk bedoeld is als thuishaven van onderzeebo ten. Vrees voor een herhaling van 1962, toen Russische raketten op het Caribische eiland Amerika recht streeks bedreigden, is er nog niet. Niettemin is er reden tot beducht heid. Washington kan moeilijk bezwaar maken als de basis er inderdaad komt, want zelf heeft het nog steeds op Cuba de vlootbasis van Guan- tanamo tot zijn beschikking. Slechts verhoging van de Amerikaan se waakzaamheid kan voorkomen, dat een toestand ontstaat als in 1962, toen Chroesjlsjef nog tot de aftocht kon worden gedwongen. Russische onderzeeboten zullen steeds talrijker worden op de wereld zeeën. Zij vormen met kernwa pens uitgerust een toenemende bedreiging voor het westen. Ondanks besprekingen over beper king van de strategische wapens, die als zij zouden slagen de nieuwe grote dreiging niet zouden wegnemen. De als journalist bekend geworden Servan Schreiber begint zich steeds meer te gedragen als een politieke avonturier, die het van gerucht makende gebeurtenissen moet heb ben. Dit optreden heeft hem al aan een zetel in de Franse Nationale ver gadering- geholpen, toen hij een gaullistische kandidaat versloeg. In Bordeaux neemt hij het nu op te gen premier Chaban-Delmas. Geen van beide kan de parlementszetel innemen. De plaatsvervanger van de winnaar zal dat doen. Blijkbaar vreest Servan-Schreiber, dat hij te hoog heeft gegrepen. Hij heeft nl. toegegeven, dat de pre mier de verkiezingsstrijd (op 20 september) zal winnen. Om de politieke schade te beperken heeft hij gedreigd te zullen aftre den als leider van de kleine Radi cale partij, als hij niet tenminste 30 procent van de stemmen ver overt. Het is een oud handigheidje, waarvan generaal de Gaulle zich ook heeft bediend; al werd het hem tenslotte politiek gesproken noodlottig. Weigering De Algemene Werkgeversvereni ging heeft gisteren bij de besprekin gen met de industrie-vakbonden ge weigerd over de ƒ400 te onderhande len, omdat zij geen contractspartij is. Bij de AWV zijn vni *1 alle indus triële ondernemingen in ons land (uitgezonderd de metaalindustrieën) aangesloten en deze bedrijfstak om vat zo'n 250.000 werknemers. De AWV wenst haar leden (zoals bij andere gelegenheden voorheen wel is gebeurd) ook niet een voor de vakbonden gunstig advies te geven. Dit belangrijke besluit houdt in, dat de industrie-vakbonden nu voor de gigantische taak staan met alle be trokken industrieën (zoals hier en daar al gebeurt) te onderhandelen. De vakbonden hebben inmiddels aan al deze bedrijven een brief doen uitgaan waarin op uitkering van de ƒ400 wordt aangedrongen. De bouwvakbonden staan voor de zelfde „opgave", nadat de werkge versorganisaties in deze sector heb ben geweigerd aan hun eisen tege moet te komen. De drie vakbonden hebben gisteren hun leden aange spoord de uitkering direct van hun werkgever te eisen. Zij spraken hun ongerustheid uit over „de invloed, die de houding van de werkgeversorgani saties op het klimaat in het bouwbe drijf zal hebben". „Diffusion", een creatie uit de col lectie Max Heymans. Een driedelig pak van Manchester van Heek met volle blouse en voering. Uit de collectie van Max Heymans de creatie „VHeure Bleue", een Shct- land ensemble van ,^Eleu de Provence". (Van onze moderedactie) AMSTERDAM Max Hey mans is de couturier met de vaste lijn, maar zo consequent als in de collectie voor deze winter, zijn 25ste, is hij waarschijnlijk nog nooit geweest. De lijn is: midi- rok, hoog in de taille beginnende en een kort lijfje of jasje, dat juist tot in de taille reikt. Het midi van Max varieert van mi ni -midi (tot de bovenkant van de kuit) tot maxi-midi (tot de onderzijde van de kuit). Deze midirok kan geren, klokken of recht zijn. In de collectie van vijftig stuks zagen we. geloof ik, precies één rok met plooien. Ook de rechte rok ken waren in de minderheid. Tinten Bijzonder mooi waren de rokken van vier panden waarvoor (altijd schitterend) geruit materiaal genomen was in schuine banen gesneden. Op de naden vormen de ruiten dan een V, wat de lijn enorm verlengt. De jasjes staan even van het lichaam af, waardoor ze korter lijken. Altijd zijn blouse of bovenstukje van hetzelfde materiaal als het inte rieur van het manteltje. Voering, die zelf ook weer uitgelezen is, zijde of wollen jersey, liefst in kasjmirdessin. Zijn tinten waren ditmaal een petrol- blauw, zacht marron en zandkleur. Altijd is een creatie een ensemble: rok plus jasje, japon plus jasje al dan niet gecombineerd met een enorme cape in de stijl van de officierscapes met een ruime plooienval en een stij ve brede wat afstaande kraag. De kleine jasjes hebben dikwijls een klein boordje. Ook de collectie diffusion, waarvan enkele modellen getoond worden en die door Plaza in de confectie gebracht worden (voor jaar 1971) hadden dezelfde stijl. Er is dus vertrouwen dat de midilengte voort zal gaan. Voor geklede jpaonnen, of zo men wil japonnen voor het uitgangs- en ontvangstuur, prachtige chemisies, zowel recht als met ruim klokkende rok, die toch slank blijft vallen dank zij coupe en ragfijn materiaal, De collectie is gerealiseerd door Haas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9