Feijenoord boordevol optimisme naar Zeist Gezamenlijke sportbonden boden nota Sport'70' aan Anke Rijnders en Linda de Boer in de finale Waterpoloteam bereikt finale Vragen in Kamer over eonfliet in havens Kirov-Ballet met heel oude tradities PTT start in Groningen winkel dienst Happel gelooft niet in beslissingsduel Rijk neemt de kosten van gemeenten over Moulijn heeft lichte dijbeenblessure Simultaandammen op de Dam Privileges maharadja's afgeschaft Te hoge vencachtingen? Franse schutter geeft zich over 7 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vanmiddag om twee uur is de nota „Sport '70" aangeboden aan de ministers Klompé (cultuur, recreatie en maatschapplijk werk) en Veringa (onderwijs en wetenschappen), staatssecretaris Grosheide en aan de leden van de vaste commis sies van CRM O en W uit de Tweede Kamer. De nota is een uniek stuk van de gehele georganiseerde sport in Ne derland geworden. Nog nooit tevoren hebben zoveel mensen uit verschil lende groeperingen zo eendrachtig samengewerkt als aan deze nota. Het stuk is tot stand gekomen door nauwe samenwerking tussen de Ne derlandse Sportfederatie, De Neder landse Katholieke sportfederatie, de Nederlands christelijke sportunie en de Nederlandse Culturele Sportbond. In het rapport zijn een visie en een aantal wensen vervat, die voor dè sport vooral in de toekomst van wezenlijk belang worden geacht. Integratie van de sport in het maatschappelijk en politiek le ven wordt even duidelijk in het stuk als doel gesteld als het verbeteren van de sportaccomodaties, de finan ciën en de problematiek rond het kader. ■jï Wensen De Nederlandse sportgemeenschap is er van uitgegaan dat we moeten komen tot een nationaal sportbeleid. Een onmogelijkheid wanneer de ko mende dringende wensen niet in vervulling komen: Een mentaliteitsverandering, zo dat overheden en particulieren hun specifieke taak voor de toekomst (h) erkennen., Een bewindsman voor sport, li chamelijke opvoeding en recreatie. zodat er politieke verantwoordelijk heid ontstaat voor de sportieve vri jeti j dsbesteding, onontbeerli j k voor een vrijetijdsmaatschappij., Een nationaal orgaan van de sport zelf, zodat ook de particuliere sector haar eigen verantwoordelijk heid kan concretiseren. Dat orgaan moet het resultaat zijn van eenstem migheid en vergaande communicatie binnen de sportgemeenschap., Een programma van technische en organisatorische opleidingen, dat op elk gewenst niveau voorziet in het fnuikend tekort aan kader.. Een wetenschappelijke inspan ning, o.a. binnen een nationaal insti tuut voor sportgeneeskunde, die de sport alle kansen geeft zijn rol in de snel veranderende samenleving te spelen., Een onderwijs, dat van hoog tot laag van academische leerstoelen tot en met de lagere school de vrijetijdsmaatschappij erkent en derhalve de sport de mogelijkheden biedt om in die vrijetijdsmaat schappij te integreren., Een financiering van sportruim- ten, waarbij de overheden met een bij-de-tijds subsidiebeleid en de particuliere sector met een eigen sportfinancieringsinstituut, de lasten naar draagkracht en volgens een meerjarenplanning verdelen. Om tot de verwezenlijking van een nationaal sportbeleid te komen geeft de nota de weg aan in de vorm van een taakverdeling (de overheid dient het particulier initiatief bij te springen, of zelfs te vervangen, waar de sport de macht en de grenzen van de liefhebberij ver te buiten is gegaan, al wensen de sportorganisa ties wel baas in eigen huis te blij ven), kadervorming, sportaccommo daties en sportfinanciering. -jÉC Voorwaarden Voor de opstelling en uitvoering van een nationaal sportbeleid moe ten overheid en sportwereld be schikken over goed bemande appa raten", die alleen nuttig kunnen werken binnen doelmatige „structu ren". Op nationaal niveau moeten sportbonden en koepelorganisaties een samenwerking opbouwen, die kan resulteren in een „nationaal or gaan voor de georganiseerde Neder landse sport". Een dergelijk orgaan zal, behalve een overlegstructuur op het aller hoogste niveau, tevens de gespreks partner voor de overheden moeten zijn. Ook op regionaal niveau en binnen de gemeenten moet worden gestreefd naar vormen van overleg en samenwerking, zowel binnen de sport zelf als tussen sportorganisa ties en overheden, of omgekeerd. -jï Acties De nota „sport '70" is een uitvoe rig werkstuk, dat vele facetten, zo niet alle, belicht van de sport in Ne derland in'samenhang met de maat schappij van nu en later. In zowel intern als extern gerichte acties gaat de sport hiermee nu werken om te komen tot een nationaal sportbeleid. GRONINGEN De PTT in de stad Groningen is gistermiddag een proef begonnen met een zogenaamde win- keldienst. Deze landelijke primeur houdt in, dat voorlopig van een ne gental Groninger middenstandsbe- drijven de bij hen door particulieren bestelde verpakte artikelen worden afgehaald en bezorgd, zulks tegen een „scherp gecalculeerd tarief". Uit de drie maanden durende proef zullen consequenties voor de toe komst worden getrokken. Momenteel brengen de middenstanders hun pak jes (die een maximumgewicht van 5 kg mogen hebben) naar een centraal punt, waar ze in een PTT-auto wor den geladen, en, zo garandeert de PTT, de volgende dag worden be zorgd. In de toekomst zullen de pak jes (waartoe niet worden gerekend bijvoorbeeld rollen tapijt, rijwielen, kisten, scherpe voorwerpen e.d.) bij de deelnemende middenstanders wor den afgehaald. Als de proef slaagt, Gemoedelijke Estudiantes-spelers vol aandacht voor een even gemoe delijke visser BARCELONA Door in de derde wedstrijd van de voorronden met 7—3 te winnen van Griekenland heeft het 'Nederlandse waterpolo team zich voor het eerst sinds 1958 geplaatst voor de finale-poule van een groot internationaal tornooi. De tussenstanden waren 20, 11, 00 én 4^-2. De doelpunten werden gemaakt door Hans Hoogveld (5 x), Gerrit Jansen qn Mart Bras. Er rest Neder land nog een wedstrijd in de voor ronden: vanavond tegen Hongarije. Deze ontmoeting is van groot belang, omdat de cijfers blijven tellen voor de finale-poule, waarvoor de wed- i strijden morgen beginnen. Het Nederlands zevental heeft, in |*e wedstrijden tegen Frankrijk, Jostenrijk en Griekenland de overtui- ^n<~e doelcijfers opgebouwd van DEN HAAG Het rijk zal volgend jaar een belangrijk deel van de kos ten van de gemeenten voor sociale zorg. de volksgezondheid en het maatschappelijk werk voor zijn reke ning nemen. De gemeentelijke uitga ven op dit terrein zullen daardoor verminderen. De ministers Roolvink (sociale za ken) en Klompé (CRM) hebben dit onlangs de gemeentebesturen laten weten. Inmiddels heeft het kabinet beslist dat een verdere verschuiving van ge meente- naar rijksbegroting tot stand zal worden gebracht. Een nieuwe subsidieregeling zal de helft van de kosten van bijstand aan thuiswonen den met ingang van 1971 ten laste van de begroting van CRM brengen. Al deze maatregelen zullen de ge meentelijke financiën in zodanige mate ontlasten dat de uitkeringen uit het gemeentefonds over 1971 kunnen .worden verlaagd. Mochten deze maatregelen onvol doende blijken dan zullen de uitke ringen uit .het gemeentefonds worden verhoogd, aldus minister Beemink van binnenlandse zaken in een circu laire aan de gemeentebesturen. ROTTERDAM (ANP) „Estudiantes heeft ons ware gezicht nog niet gezien. Morgenavond spelen we met 67.000 toeschouwers achter ons en dat kan die Zuidamerikanen nog wel eens tegenvallen." Ernst Happel vertolkte het optimisme, waarmee Feijenoord de tweede wedstrijd om de wereldbeker tegen- Estudiantes tegemoet ziet. Happel maakte zich ook niet al te veel zorgen om de blessures, waardoor drie spelers van zijn basisopstelling worden geplaagd. Laatste training, van Feijenoord. Happel instrueert voor het vertrek naar het KNVB-centrum te Zeist. AMSTERDAM Op het Damplein te Amsterdam werd zaterdag een si multaanseance gehouden door Ton Sybrands, Harm Wiersma, Frank Dorst en de Amsterdamse kampioen Van Heerde. Er was voor dit unieke gebeuren veel belangstelling: Harm Wiersma scoorde het beste gemiddel de door aan 30 borden te spelen met een percentage van 9Va. Hij won 29 partijen en speelde één remise. Ton Sybrands speelde aan 29 borden, waarvan hij 27 winnend ^beëindigde en twee remise speelde, 'een percentage van 96%. Drost nam 22 borden voor zijn reke ning, won 17 partijen, kwam een re mise overeen en verloor viermaal, een percentage van 79 en Van Heer speelde aan 17 borden, won negen maal, speelde zes maal remise en ver loor tweemaal, een percentage van 70 Vt. DEN HAAG De PSP-Tweede- Kamerleden Van der Lek en Wieben- ga hebben de ministers Beemink Ibinn zaken) en Den Toom (defensie) schriftelijk gevraagd of de regering de mening deelt, dat in gevallen als de huidige loonconflicten elke maat regel moet worden vermeden, die de escalatie van de bestaande situatie in de richting van gewelddadige conflic ten zou kunnen bevorderen en die ook maar de suggestie zou kunnen NEW DELHI Dc Indiase vorsten hebben gisteren met één pennestreek van president Giri hun recht op be lastingvrije inkomsten en andere pri vileges verloren. Op verzoek van de regering heeft Giri, zich beroepend op het omstre den artikel 366 van de grondwet, de maharadja's de titel „regent" ontno men. wekken dat de regering het recht op staking en overreding tot staking met geweld zou willen inperken. Zij stellen deze vragen naar aanlei ding van berichten, dat de regering voc nemens zou zijn met het oog op conflicten in de Rotterdamse havens militaire versterking gereed te hou den en eventueel een uitzonderings toestand af te kondigen. De Kamerle den vragen, of de regering bereid is deze berichten met klem tegen te spreken. Het Kamerlid mevrouw S. van Veenendaal-Van Meggelen (groep- Goedhart) wil van de ministers Roolvink (sociale zaken) en Nelissen (ec. zaken) weten of de Nederlandse economie niet in een gevaarlijke si tuatie wordt gebracht door de recente maatregelen. Ook vraagt zij of de be windslieden van mening zijn. dat het geschapen klimaat in de Rotterdamse havens door uit het buitenland ge steunde agitatoren wordt aangegre pen om verdergaande eisen te stellen, waardoor de economische situatie nog verder in gevaar wordt gebracht. Het Kamerlid vraagt de bewindslieden te bevorderen dat de werknemers zo goed mogelijk worden ingelicht over de dubieuze politieke achtergronden van de acties, zoals ze in Rotterdam gevoerd worden door het Comité Ar beidersmacht. BARCELONA De oogst van de ochtendseries van de derde dag van de Europese kampioenschappen was een Europees en twee Nederlandse records. De Zweed Gunnar Larsson, de trainingsmaat van Hans Fassnacht in Amerika gaf de Westduitser in de series van de 400 meter wisselslag een niet te verstane waarschuwing door met 4.41.8 een nieuw Europees record te zwemmen. Fassnacht, die sinds vorig jaar recordhouder was met 4.42.5 'aanvaardde in de laatste serie de uitdaging niet. Hij bepaalde zich ertoe op plaatsing te zwemmen. Anke Rijnders heeft zich een mi nuut of tien nationaal recordhoudster mogen noemen. Het veertienjarige Apeldoornse meisje ging in de eerste serie van de 400 meter vrije slag on gewoon hard van start. Na een eerste honderd meter in 1.04.5 was haar tus sentijd op de 200 meter met 2.15.3 slechts 0.3 seconden boven het natio nale record van Yvonne van Kuilen burg. Anke had iets te hoog gegrepen. De Oostduitse Elke Sehmisch ging haar voorbij en won de serie in 4.39.3. Anke had op de laatste meters juist voldoende reserves om onder het in Leeuwarden gevestigde nationale re cord van Linda de Boer te blijven: 4.41.4 tegen 4.41.9. Linda de Boer zelf kwam in de- laatste serie aan de start. Het leek alsof ze het zwemmen van de series beschouwde als iets dat tussen de training door dient te gebeuren. Ze stapte zo uit het springbassin, zo het startblok op. Haar eerste 100 meter gingen in 1.05.3. waarmee ze aantoon de een fiks stuk pure snelheid te hebben gewonnen. Na de'200 meter in 2.16.7 maakte het Naardense meisje zich op om eens lekker in de slag te gaan met de naast haar liggende oud- Europese recordhoudster Novella Calligaris. Maar het Italiaanse meisje was al buiten adem en haakte af. Linda de Boer zwom plichtmatig ver der om tot haar verrassing nog net onder de tijd van Anke te finishen (4.41.3) en daarmee haar nationaal re cord terug te pakken. „Kindvall en Van Hanegem zullen in elk geval spelen", aldus de Oostenrijker. Moeilijker zag hij het met Moulijn, die gisterenmorgen tij dens de training voor het vertrek naar het sportcentrum van de KNVB in Zeist een dijbeenblessure opliep. De kleine Rotterdamse linksbuiten was zelf wel optimistisch. „Ik ben er morgen wel bij. We hebben bij de training geen enkel risico genomen. Mijn dijbeen is nog wel stijf maar dat kan de komende twee dagen vol komen verdwijnen." Happel zoals altijd de rust zelf, maakte zich geen zorgen over een eventuele onderschatting van de te genstander. „Wij zijn profs. Feije noord heeft zich in Buenos Aires wel iswaar een schitterende uitgangspo sitie verworven voor het veroveren van de wereldbeker, maar echt waar hebben we ons toch niet gemaakt. Dat gebeurt morgenavond hier in het stadion." Daarom zag hij ook niet in waarom Feijenoord vrijdag eventueel een wedstrijd in Madrid zou moeten spe len. „We willen hier de beker win nen. Bovendien komt een derde ont moeting ons helemaal niet uit. Zon dag moeten we tegen NEC spelen en de woensdag daarop hebben we de eerste wedstrijd voor de Europacup tegen Ut Arad. Om dan vrijdag op nieuw te"gen Estudiantes te moeten uitkomen zou wel wat teveel zijn. Al leen daarom al moeten we hier in Rotterdam die beker veroveren." In tegenstelling tot Osvaldo Zubel- dia, die zondagavond de opstelling van zijn team al hekend maakte, zal Happel pas drie kwartier voor de wedstrijd zijn elftal prijsgeven. De algemene verwachting is echter dat de ploeg niet zal afwijken van het elftal, dat veertien dagen geleden in Buenos Aires de eerste wedstrij dmet een gelijkspel van 22 afsloot. Geen wereldklasse Happel blijkt geen al te grote in druk van Estudiantes te hebben ge kregen. „Ik heb ze vorig jaar tegen AC Milan zien spelen en toen vielen ze al niet mee. Dat zo'n ploeg een voor sprong van 20 prijsgeeft is natuur lijk ook veelbetekenend. Ik heb sterk de indruk dat zij ons onderschatten en dat zal ze opbreken. Of Malbernat nu als linker- of als rechterverde- diger opereert dat maakt Feijenoord, totaal niets uit. Estudiantes mist ge woon de spelers van wereldklasse, die wij wel hebben." - De training van Estudiantes, die Happel zondagavond op een van de bijvelden van het stadion volgde had de indruk dat Estudiantes te verslaan is, versterkt. Alleen aanvaller Veron had indruk op hem gemaakt, al acht te de Oostenrijker toch ook hem niet van wereldklasse. „De wedstrijd in Rotterdam wordt harder dan die in Zuid-Amerika. Estudiantes heeft de afgelopen dagen wel gebluft dat ze hier gemakkelijk gaan winnen, maar ik geloof dat dit nu juist het verber gen van eigen angst is. Ze hebben gezien hoe wij terug kwamen in Bue- t nos Aires en reken maar dat het in druk heeft gemaakt", aldus de Ostenrijkse trainer, die met Feije noord na het veroveren van de Euro- pacup voor zijn tweede grote succes staat. T rainingskamp Aanvoerder Rinus Israel. Feije- noords onverzettelijke centrale verdc- diger. was er ook wel van overtuigd dat Feijenoord beslag gaat leggen opj de intercontinentale beker. „Estu- diantes heeft zich in Buenos Aires- lelijk op ons verkeken. Ze hadden ge- dacht even over ons heen te lopen, niaar dat is wel anders uitgekomen." Voor het merendeel van de Feije-, noorders was het geen probleem om,, opnieuw in een trainingskamp te gaan. Theo van Duivenbode: „Je bent. een profvoetballer of niet. Het hoort- er nu eenmaal bij. Bovendien is het,_ je boterham. Ik geloof dat jongens als Coen Moulijn en Rinus Israel die beiden een zaak hebben, re - juist helemaal niet tegen- op zien. Ze zijn dan ten minste en- kele dagen verlost van het gevraag» van hun klanten om kaartjes." ROTTERDAM Het Kirov-Ballet gaat na het spectaculaire vertrek van Noercjev indertijd in Parijs en nu weer het verdwijnen van soliste Na- talja Makarova in Londe-n een nogal merkwaardige reputatie krijgen: die van een soort springplank naar liet Westen. De reden van Noerejev's vertrek kunnen wij vooral de laatste tijd steeds meer begrijpen: wij zien hem telkens verder zich ontwikkelen in moderne dansrichtingen. waarmee hij in Rusland niet gemakkelijk een zo intensieve aanraking zou kunnen hebben als nu. Het Kirov Ballet .heeft een heel lange traditie als men daarbij uit gaat van het Keizerlijke Russische Ballet van St. Petersburg, waaruit het is voortgekomen. Het bracht dansfiguren voort als Anna Pavlova Nijinski, Gallna Ulanova. Met een voorstelling in de Rotter damse Schouwburg maandagavond is het zijn bezoek aan ons land begon nen. Vanavond, woensdag en zaterdag LYON Raymond Deporter, die zich zondagavond met zijn tien kin deren ip zijn woning bij Lyon ver schanst en schoot op ieder die zijn huis naderde, heeft zich gisterochtend aan de politie overgegeven. Zes poli tiemannen en een journalist waren inmiddels gewond door schoten van hem en zijn 15-jarige zoon. Deporter was in woede ontstoken over de inhouding van sociale lasten op zijn toch al kleine salaris van 710 francs per maand. Tevoren had hij zijn vrouw en enige gasten het huis uitgejaagd. Een zoontje van elf. dat helemaal meedeed, was met een speelgoedpistooltje op het dak ge klommen. wat aan de moeder buiten de kreet ontlokte: ,.Pas op dat je niet valt". treedt het op in Carré in Amsterdam,- op 13 september is het 's middags en 's avonds te zien in de Prins Willem' Alexanderzaal van het Haagse Con gresgebouw. Als wij aan het Kirov-Ballet den-' ken. denken wij aan academisch bal let met technische perfectie, grote virtuositeit en zorgvuldige- dansdiscipline en afwerking. Mis schien waren onze verwachtingen te. hoog gespannen. Wel, als wij een vergelijking ma ken met de ons bekende gezelschap pen loopt het met die technische per-, fectie nogal los. Want Chopiniana de naam waaronder het bekende Les Sylphides in 1908 in St. Petersburg in première ging hebben wij door ons eigen Nationale Ballet mooier zien dansen. Van het corps de ballet vielen op de verre van fraaie handhoudingen en het rumoer, waarmee de voetjes van de droomfeeën de bosgrond raak ten. Zeker, in de Koerdische dansen kwam Konstantin Rassadin met feno menale sprongen, en wat Victor Fe- derov in Baba Yaga uitvoerde was enorm virtuoos. Dat geldt evenzeer voor Natalia Bolshakova in La Baya- dère en voor Yuri Soloviev als de prins in de Notenkraker. Maar over het geheel bleef een ge voel van teleurstelling omdat het echt niet allemaal even gaaf was en ook al omdat, als er sprake was van een moderner duet als Meditations of De Stenen Bloem, het uitbeelden van ge voelens blijft steken in de charactère. Wij herinneren ons gevoeliger duet ten van Benjamin Harkarvy voor Jaap Flier en Willy de la Bye of voor Alexandra Radius en haar echtge- noot. Om maar niet eens te spreken van het mooie Auréole. Dan trof het ons, dat de Kirov- dansers ovatie op ovatie en bloe- menhulde na bloemenhulde van een r stampvolle zaal kregen, terwijl bij- voorbeeld Sylvester Campbell mqt. even fenomenale sprongen als de Russen het bij ons publiek met een rustig applausje mogen doen. En dat dit evenzeer geldt voor Marian Sar-' stadt of Olga de Haas. Terwijl wij. iaarbij te maken hebben met een corps de ballet, dat meer biedt dan hetgeen wij maandagavond zagen. Maar misschien gold het daverende applaus, dat het slotballet. La Baya- dèrc. oogstte eerder de mooie choreo grafie van de reeds lang overleden Marius Petipa dan de dansprestaties. HANS W. LEDEBOER

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7