Arts „bedisselt" adviezen over Leeftijd passief kiesrecht lager niet bij de pil öU^- COMPENSATIEREGELING DAGBLAD NIET BLIJVEND Kroon verbiedt fluoridering water in Midden-Nederland .u Orgaantransplantatie in toekomst overbodig Philips Tabaksfabriek in buitenlandse handen NAJ AARSBEURS vakbeurzen verlichting inter decor toelevering meubelindustrie Beroemd klooster wordt opgeknapt WETSONTWERP21 JAAR Vormingscentra Afrika sluiten zich aaneen Leden popgroep uit Venlo in België gepakt Radio Nordsee eist 1,4 min. van Manders Vier Damrel- arrestanten veroordeeld Graaf Bernadotte was anti-joods, onthult boek Trein sleurde bestelauto mee DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 lANDpP KON. NED. JAARBEURS UTRECHT 'ni n'icfjj OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen vaq,9-18 uur zondag 6 september van 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca.170 stations verkrijgbaar JERUZALEM Het Kruisklooster, een van de voornaamste bezienswaar digheden van Jeruzalem, wordt mo menteel op kosten van de Griekse re gering grondig gerestaureerd. Het is de bedoeling, dat het een theologisch seminarie wordt. Dit klooster, eigendom van het Griekse patriarchaat, stamt uit de ze vende eeuw. Met zijn hoge muren ziet het er uit als een vesting. Alleen de koepel van de kerk en de toren steken boven de muren uit. Volgens de traditie zou het klooster zijn gebouwd op de plaats, waar de boom zou hebben gegroeid uit welks hout het kruis werd gemaakt, waar aan Christus stierf. UTRECHT Er is geen sprake van een patriarchale instelling van de huisarts bij het verstrek ken van adviezen over geboorte regeling, schrijft de Amersfoort- se huisarts P. Bangma in zijn proefschrift „Huisarts en anti conceptie" waarop hij vandaag te Utrecht promoveerde. DEN HAAG Een wetsont werp is ingediend tot verlaging van de leeftijden voor het passief kiesrecht (het recht om gekozen te worden). Deze zijn nu: voor de Tweede Ka mer of Provinciale Staten 25 jaar en voor de gemeenteraad 23 jaar. De regering stelt een verlaging voor tot 21 jaar, overeenkomstig het advies van een staatscommissie. Wat het actief kiesrecht betreft ziet de regering redenen voor een verla ging van 21 tot 18 jaar. Op dit punt is al een initiatief-voorstel ingediend. De staatscommissie had één leeftijd voor actief en passief kiesrecht voor gesteld maar de regering vindt dat ge kozene zijn een veel zwaardere ver antwoordelijkheid oplegt dan kiezen. De argumenten van de staatscom missie voor verlaging van de leeftijd deelt de regering. Met name wordt op gemerkt dat de jongeren veel meer dan vroeger geïnformeerd zijn over politieke- en maatschappelijke zaken. Woensdag Minister Beernink heeft de Tweede Kamer een advies van de Kiesraad gestuurd over de vraag op welke dag stemmingen moeten worden ge houden. De kiesraad blijft een lichte voorkeur houden voor de woensdag. Van verschillende kanten was aan gedrongen op een wijziging, zodat ook reizigers die door de week van huis zijn en pendelende arbeiders zouden kunnen stemmen. In dit ver band werd o.a. de zaterdag en de maandag genoemd. Het toenemende gebruik om met een lang weekeind afwezig te zijn, maken de vrijdag, zaterdag, zondag en maandag weinig aantrekkelijk, al dus de kiesraad. De zondag is boven dien voor een belangrijk deel van ons volk principieel onaanvaardbaar. Ook maandag is weinig geschikt, omdat de stembureaus dan. al minstens drie da gen van te voren moeten worden ingericht. De gedachten van het Tweede-Ka merlid mejuffrouw mr. Haars (CH) om mobiele stembureaus in te rich ten moet volgens de kiesraad al da delijk afstuiten op de investerings kosten (geschat op ƒ100.000). NAIROBI p—1 „Een historische ge beurtenis in de kerkgeschiedenis van Afrika" noemt S. H. Amissah, de se cretaris-generaal van de pan-Afri- kaanse kerkenconferentie, de stich ting van een vereniging van christe lijke vormingscentra in Afrika. Veertien vormingscentra hebben zich aangesloten bij dit verband. Tot voorzitter werd ds. E. Sikakane uit Zuid-Afrika gekozen en tot secretaris J. Mfoela uit Zambia. Uit zijn onderzoek, waarbij 528 huisartsen betrokken waren, bleek dat 99 procent van de artsen in prin cipe bereid is adviezen te geven over anticonceptie aan gehuwde vrouwen, 84 procent is ook bereid die adviezen te verstrekken aan ongehuwde vrou wen, verloofde meisjes en ongehuwde moeders, terwijl 49 procent bereid is meisjes van 15 tot 17 jaar te advise ren. Oudere artsen Huisartsen ouder dan zestig jaar staan meer afwijzend tegenover ad viezen aan alle ongehuwden en tie ners. Rooms-katholieke huisartsen staan minder positief tegenover an ticonceptie voor ongehuwden dan al le andere artsen. Wanneer de huisarts voorechtelijk geslachtsverkeer en masturbatie als normaal beschouwt, is hij ook meer bereid anticonceptionele adviezen te geven, concludeert dr. Bangma. Met name jonge artsen staan po sitiever tegenover beide verschijnse len, terwijl de rk artsen en hun col lega's uit het zuiden van het land er het meest negatief tegenover staan. Dat zoveel huisartsen de pil zijn gaan voorschrijven is volgens dr. Bangma een gevolg van publicaties waaruit bleek dat de pil weinig of geen verhoogd risico meebracht voor trombose. (Het onderzoek is gehou den vóór de stroom negatieve publi citeit over „de pil".) Dr. Bangma zei in een toelichting op het onderzoek, dat hij zelf voor zichtiger is geworden bij het uitschrij ven van een recept voor de pil. Hij vraagt altijd naar het motief, waar door hij eventuele psychische moei lijkheden op het spoor kan komen. Uit het onderzoek bleek dat 86 pro cent van de vrouwen en meisjes voor- VENLO De Belgische rijkswacht te Kortwijk heeft vier leden van de Venlose popgroep Obsession, die za terdagavond medewerking verleenden aan een popfestival, in een hangar van het vliegveld te Wevelgem in gesloten. Aanleiding was de opvoering door twee leden van de groep van een act, achter een hooggespannen wit papier, waarbij gedeelten van het blote li chaam bij diverse bewegingen van het tweetal zichtbaar waren. keur heeft voor de pil. Slechts 4 pro cent kwam voor een andere vorm van anticonceptie. Vergelijking van de kerkelijke ge zindheid van de bezoeksters met de cijfers van het CBS-bevolkingsonder- zoek uit 1960 maakte duidelijk dat de anticonceptie in alle schakeringen van de bevolking gemeengoed is ge worden. AMSTERDAM Kees Manders heeft van één der twee Zwitserse eigenaren van de popzender radio Nordsee international, Erwin Bollier, een brief gekregen waarin deze aan kondigt zijn advocaten opdracht te hebben gegeven voor een schadever goedingsprocedure tegen hem. Voor het door Manders aan de ket ting leggen van het bevoorradings schip Mebo 1 wordt een schadever goeding geëist van 230.000 gulden. De heer Manders liet dit doen omdat hij stelt een vordering van 30.000 gulden te hebben op de Zwitsers in verband met de kosten, welke hij gemaakt heeft na zijn benoeming tot commer cieel directeur van de popzender, een functie die overigens nimmer in een schriftelijk contract is vastgelegd. Voor elke dag dat het schip ge kluisterd ligt, wordt nogeens 15.000 gulden gevraagd. Tenslotte wordt in de brief 1,2 miljoen gulden geëist voor de pogingen van Manders om op 29 augustus het radioschip „Mebo 2" te kapen. De heer Manders wacht af wat hij van de advocaten van de heer Bollier zal horen. ij is een ijverig student en bo vendien nog een klusjesman. Zo'n klusje leidde tot onze ken nismaking en wat belangrijker was voor hem tot een kennismaking met „het vak". Omdat we gedrieën journalisten naar een ver oord moesten zonder redelijke treinverbinding en het bo vendien wel laat zou worden, was er een auto gecharterd en die auto bleek de werkstudent tot chauffeur te hebben. Hij verscheen op de minuut op tijd in keurige blazer, niet meer we tend dan het doel van de tocht. Nu zijn drie journalisten bij elkaar al tijd sterke-verhalen-vertellers. En liefst leuke verhalen. Er is spanning en narigheid genoeg, dus houden we de gekke dingen als versnaperingen in ere. Bij een adempauze vroeg onze student bescheiden well, vreemd vak we toch eigenlijk uitoefenden, dat we al die vreemde gebeurtenissen meemaakten? Journalist? Nou daar wilde hij meer van weten. Drie rode lampjes gingen branden. Elk rechtgeaard journalist zal het altijd een jong mens afraden dit beroep te kiezen, al was het maar omdat je er met huid en haar aan verknocht raakt. Helpen die waarschuwingen niet en doet die jonge mens toch de on beraden stap en houdt hij de koers vol, dan bewijst hij of zij uit het goede hout te zijn gesneden en is onze verantwoordelijkheid afgelo pen. We schilderden dus in sombere kleuren de vakellende. Maar hij ge loofde er duidelijk niet veel van, misschien wel helemaal niets. En waar we nu naar toe gingen? We legden uit, dat we nu naar een heer lijk snoepje gingen, een huldiging iVat een vak met feestgedruis. En dat hij dat mee mocht genieten. Zo zat hij even later aan onze ta fel, waar meer collega's zich schaar den. Er kwam een koud buffet met '"eerlijkheden. „Wat een vak", zei de student ons benijdend. Toen ging er een bel en moesten we naar een gro te zaal waar het gehuldig zou begin nen. We kregen stoelen met een kaartje „pers" er op en bliksemsnel stak hij zo'n kaartje in zijn zak: „Anders ge loven ze me niet..." Hij was hele maal in de ban... De speeches begonnen en het wa ren goede sprekers. Maar na de der de klonk toch de eerste onderdrukte zucht. Opeens was er pauze, muziek en weer feest, waarbij een glas champagne werd geschonken. „Mijn eerste echte champagne" bekende de jongeman en nipte. Het was intussen al rijkelijk laat gewor den, laat genoeg om het nu wel ge noeg te vinden. Maar de bel ging weer. Nieuwe speeches, eindeloos veel speeches waar niet veel in ge zegd werd. De stoeltjes werden steeds ongemakkelijker, de cham pagne had de dorst opgewekt. Het koude buffet bleek toch een vrij be scheiden hap geweest te zijn, die nu naar wat stevigs deed verlangen. De temperatuur steeg. We konden niet meer grappen, wel gapen. ..Kan ik niet stilletjes weg gaan", fluister de de studentenstem naast me. „Neen" zei ik streng. Het bitter een goed geneesmiddel vindend na al het zoet. Om middernacht stonden we ge kraakt op de stoep. Gaar en zwij gend reden we uren terug. Namen zuchtend afscheid: „Nou het stuk nog schrijven..." Ik moest als laatste zijn bon afte kenen. „Lekker veel uren gemaakt", glunderde hij. „Maar dat vak van u..." Wat hij nu precies ervan dacht werd niet duidelijk, maar ik geloof wel dat deze kennismaking afschrik wekkend genoeg was geweest... Prof. Vaii Loghem voorspelt: AMSTERDAM De Amsterdamse politierechter mr. Nomes heeft tijdens de tweede extra zitting met betrek king tot de Damrellen gisteren vier verdachen veroordeld tot gevange nisstraffen. De 25-jarige Amsterdamse bouw vakker M. S. kreeg wegens geweld pleging vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan een maand voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Mr. Nomes veroordeelde de 18-jari- ge produktieassistent J.S.K. even eens wegens geweldpleging tot drie maanden met aftrek. De berechting van de vermoedelijk 24-jarige Am sterdamse prostituant G. v. R. leverde nogal wat moeilijkheden op, omdat twijfel bestond over zijn geslacht en afkomst. Hij of zij werd tot drie maanden, waarvan twee voorwaarde lijk, met aftrek van voorarrest ver oordeeld. Een 19-jarige Oostenrijker werd wegens plundering tot drie maanden met aftrek veroordeeld. DEN HAAG „Het is niet zo onwaarschijnlijk, al klinkt het wat futuristisch, dat nieuwe ont dekkingen in de komende jaren de opvattingen over het nut van orgaantransplantaties zullen doen wijzigen, of deze drastische ingreep zelfs geheel zullen doen voorkomen. Veel patiënten bij wie orgaantransplantaties wor den verricht lijden aan ziekten waarvan de oorzaak in de ko mende jaren zal worden opge helderd en dit naar grote waar schijnlijkheid met behulp van het virologisch onderzoek." Dit zei prof. dr. J. J. van Loghem. namens het organisatiecomité van het derde internationale congres van de Transplantation Society dat gister avond in Den Haag is geopend. Ruim twaalfhonderd specialisten wonen de ze conferentie die een week duurt, bij. Virologisch onderzoek bij muizen heeft volgens prof. Van Loghem ge leerd, dat ziekten waarvoor thans bij de mens veelvuldig een orgaantrans plantatie wordt verricht door virus sen kunnen worden teweeg gebracht. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, aldus prof. Van Loghem, dat ook bij de mens zal blijken dat aandoeningen zoals bij de muis waargenomen, eveneens door virussen worden ver oorzaakt. Reeds thans zijn voorbeelden be kend dat aangeboren of verworven hartafwijkingen bij de mens een vi rale oorsprong hebben. Een tweede belangrijk gegeven dat ook door het onderzoek bij de muis is verkregen, is dat de vatbaarheid voor een virusin fectie ten dele erfelijk bepaald is. Dit blijkt bijvoorbeeld uit onderzoek van muizen en hun vatbaarheid voor het muize-leukemievirus. De Koningin heeft gistermiddag op Huis ten Bosch een delegatie van het internationale Transplantatiecon gres ontvangen. Links van de Konin gin prof. dr. J. Hamburger, president, rechts prof. Russel, verkozen presi dent. Met enige fantasie kan men beden ken dat het ook bij de mens in de toekomst mogelijk zal worden virus sen te isoleren en te kweken, die zo langzamerhand als de oorzaak wor den beschouwd van ziekteverwek kende processen zoals leukemie, som mige tumoren, sommige lever-, nier-, beenmerg-, hart- en hersenziekten. Prof. Van Loghem meende dat onze kennis omtrent de genetische ken merken van de mens met betrekking tot zijn individuele gevoeligheid ten aanzien van deze virussen, ongetwij feld nog sterk zal toenemen. Dan zal het moment worden be reikt, voorspelde de Amsterdamse hoogleraar, dat ieder pasgeborene kan worden getypeerd en afhankelijk van zijn genetische constitutie worden in gespoten met het passende vaccin, bereid uit de ziekte veroorzakende virussen om hem tegen toekomstige ziekten die een orgaantransplantatie eventueel noodzakelijk zouden ma ken, te beschermen. DEN HAAG Minister Klompé (CRM) acht het niet zinvol de compensatieregeling voor de Nederlandse dagbladen te laten voortduren als de renta biliteit zich heeft hersteld. Zjj vindt het onjuist om aan de op brengsten van de etherreclame (STER) blijvend een gedeelte te onttrekken voor een ander me dium. Minister Klompé heeft dit vorige week gezegd tijdens een vergadering van de .aste Tweede-Kamercommis sie voor CRM. Dr. Klompé meent op dit punt naar opvolgeris' niet te kun nen binnen, ook al is de theoretische mogelij v Teid aanwezig in 1973, als de UTRECHT De Kroon heeft de beschikking van staatssecreta ris Kruisinga (volksgezondheid) vernietigd, waarbij het waterlei dingbedrijf Midden-Nederland toestemming werd verleend over te gaan tot fluoridering van drinkwater in de pompstations te Soest, Driebergen, Soestdijk, Bunschoten en Bilthoven. Prof. dr. P. Sorgdrager, hoofd van de afdeling praktische pharmacie van het pharmaceutisch laboratorium van de rijksuniversiteit van Utrecht en mr. M. G. J. Kortmann uit Zeist, zien daarmee hun actie tegen het voornemen van het waterleidingbedrijf Midden-Neder- bekroond. Zij tekenden op 21 juli 1968 bij de Kroon beroep aan tegen de beschikking van dr. Kruisinga. omdat zij fluoride- ring van drinkwater gevaarlijk achtten voor de volksgezondheid en bovendien omdat de consumenten een keuze mo gelijkheid werd onthouden. Geschonden De Kroon heeft de beschikking van de staatssecretaris in strijd verklaard met het in algemeen rechtsbewustzijn levende beginsel van behoorlijk be stuur, d.w.z. dat de door de overheid te betrachten zorgvuldigheid is geschon den, door voor gebruikers van drinkwa ter met bezwaren tegen fluoridering de praktische mogelijkheid te onthouden over ongefluorideerd drinkwater te beschikken. Mr. Kortmann verwacht dat de konsekwentie van het besluit van de Kroon zal zijn, dat ook tegen de voor nemens van Arnhem, Kampen en Den Bosch aangevoerde bezwaren om tot fluoridering over te gaan, zullen wor den geaccepteerd. Dr. Kruisinga heeft de waterleiding bedrijven die gefluorideerd drinkwater leveren, inmiddels verzocht aan diege nen die daartegen bezwaar hebben on gefluorideerd water ter beschikking te stellen. Op het ogenblik ontvangt 20 procent van de bevolking gefluorideerd water. DEN HAAG De Tabaksin dustrie v/h Gebr. Philips te Veldhoven is onderhandelingen begonnen met de British Ameri can Tobacco Company (Batco) over overname van „een deel van de Philipsbedrijven". Dit betekent dat opnieuw een vooraanstaande Nederlandse si garenfabriek Philips voert onder andere de merken Marti nez, Velasquez, Uiltje en Due George op het punt staat over genomen te worden door een buitenlands concern. Batco's dochteronderneming Henri Wintermans. een sigarenfabriek in Eersel (N.-B.) zal, zo is de bedoeling, de sigarenfabrieken van Philips gaan exploiteren. Bij Philips Tabak werken ongeveer 700 mensen, waarvan de werkgele genheid niet in gevaar zal komen. De Nederlandse tabakswereld werd gis teren wel geschokt door het bericht van de overname. Eerder vielen al Willem II. Elizabeth Bas, Schimmel- penninck. Senator en Karei I in bui tenlandse handen. Philips is een van de grootste ta baksfabrieken van ons land met be drijven in Veldhoven, Meerveldhoven, Kampen en ZeelsL Het bestuur van Philips heeft over I de onderhandelingen opgemerkt dat I „er nog geen definitieve beslissingen zijn genomen, zulks mede omdat het I overleg met de betrokken vakorgani- saties nog niet geheel is afgesloten." KOPENHAGEN De leider van de joodse groep, die op 17 september 1948 in Jeruzalem VN-bemiddelaar graaf Bernadotte vermoordde, heeft een boek geschreven waarin hij de moord rechtvaardigt en een aantal raadsels ontsluiert die er altijd rond zijn blijven bestaan. De auteur is Ba- rueh Nadel, die nu als journalist bij de Israëlische krant Maariv werkt. Nadel schrijft dat hij en drie ande re leden van de „Stern" groep ver antwoordelijk waren voor de moord Volgens de Deense vertaalster van het boek, Hanne Kaufmann. maakt het boek een einde aan de mythe van Bernadotte als onpartijdig bemidde laar. Hij zou anti-joods en pro-Ara bisch zijn geweest, en al aan het ein de van de oorlog van anti-joodse ge zindheid blijk hebben gegeven. tegenwoordige regeling afloopt op nieuw te bes'uiten gelden uit de op brengst van de etherreclame ter be schikking te stellen voor compensatie aan de dagbladpers. In antwoord op een opmerking van een lid van de VVD-fractie deelde de minister mee dat de gedachtengang steeds is dat er een compensatie moet worden geboden voor de door de pers geleden schade door de invoering van etherreclame. Het is niet de bedoeling om door middel van de compensatie uitkeringen dagbladen die om ande re rede non in moeilijkheden komen te onds-steunen Daarom was het de bedoeling de compensatie alleen te geven gedurende een aanpassingspe riode. Men Kan rederen dat het bedrijfs leven altijd gebruik zal blijven ma ken van de ^TER-reclame. zodat er blijvend een stuk inkomen aan de pers onthouden wordt Het is echter niet te bewijzen dat het gehele ad vertentiebudget dat aan etherreclame wordt besteed in andere omstandig heden bii de oers zou zijn terechtge komen. Van KVP-zijde kwam de vraag hoe de regering denkt over de in dag- bladkrkigen gehoorde verwijten dat de voortgezette uitkering vooral ten goede komt aan dagbladen die zich door een slecht bedrijfsbeleid tijdens de overgangsperiode van drie jaar onvoldoende hebben aangepast aan de nieuwe situatie en dat (in de toe komst) met overheidsmiddelen dag bladen in stand zouden worden ge-r houden, ook als het lezersbestand aanzien itjk zou teruglopen De minister herhaalde haar reeds eerder geuite kritiek op de ongenuan ceerde uitwerking van de oude com pensatieregeling. Daarom is nu voor een systeem gekozen waarin wat meer accent is gelegd op de dagbla den die door hun positie (landelijke verspreiding en laag dekkingspercen tage) minder aanpassingsmogelijkhe den hebben kunnen vinden en in re latieve zin de.grootste schade hebben den. De ratio van de voortgezette com pensatie -egeüng omvat dus beide ge noemde elementen: enerzijds com pensatie 'an 'le schade voor de pers. maar •eiaersznds compensatie juist daar. waar die schade het hardst aankom*, dus hij de bladen die zich het minst aE.r. de nieuwe situatie heb ben ku/men aanpassen De minister stelde dat het onjuist is er van uit te gaan dat bladen, die nog niet aan de nieuwe omstandighe den hebben kunnen aanpassen, dus een slecht beleid gevoerd hebben. Naast het bedrijfsbeleid speelt ook de redactionele inhoud een rol. Ongeacht het economische beleid kan een krant in moei ijnheden komen doordat de stijl /an het blad op den duur minder aanslaat Dij de grote publiek. Omge keerd bcnoeft de groei van het le zersbestand door een bepaalde popu laire stijl nog niet te wijzen op een verantwoord economisch beleid. Op een vraag van A.R-zijde of er eventueel nog wijzigingen aange bracht kunnen worden in de nieuwe uitkeringsregeling van STER-gelden aan dagbladen zei ze, dat dit niet uit- gesloten noeft te zijn. De regeling be rust niet op enige wet die dan eerst gewijzigd noeft te worden. Indien echter tijdens de openbare Kamerbehandeling van de nota con- centratie'endenzer in de dagbladpers gesuggereerd zou worden dat het be drag van 10 miljoen verhoogd kan worden, of dat de verdeling daarvan anders zou kunnen zijn. dan zou de minister daar de argumenten tegeno ver stellen dri de regering aanleiding hebben gegeven het voorliggende voorstel doen De Kamer is vandaag met de be spreking van de nota begonnen. SOEST Voor de derde maal bin nen twee maanden is gistermiddag omstreeks half drie op een spoorweg overgang in Soest een verkeersonge luk gebeurd. De 38-jarige J. H. de Groot uit Groenekan wilde voor de overweg stooDen, maar trapte door zijn rem. „Eerst wilde ik nog het trottoir op rijden, maar toen ik zag, dat daar een vrouw met een kinderwagen liep, ben ik maar uit de wagen gesprongen", vertelde de heer De Groot, die enkele seconden later zag hoe zijn bestelwa gen werd meegesleurd door de stop trein Baarn -Utrecht. Tweehonderd meter verder bleef de wagen in twee stukken liggen. De trein kreeg twin tig minuten vertraging. In het verleden hebben zich op de ze overweg, die in een helling ligt bij een dichtbevolkte woonwijk, diverse ongelukken voorgedaan. Al jarenlang voert het gemeentebestuur van Soest correspondentie met de Nederlandse Spoorwegen over de verbetering van deze overweg, maar er is tot dusverre aan veranderd. Bij juwelier voor f 30.000 gestolen LUNTEREN Uit de etalage van juwelier IJtsma te Lunteren is zon dagnacht voor ƒ30.000 aan sieraden gestolen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5