Regering zou belasting willen opschroeven EISEN VAN KAPERS NOG NIET INGEWILLIGD Havenarbeiders hervatten werk •Na beraad over loongolf Wijziging miljoenennota Israël weigert met Palestijrien te onderhandelen het weer Meer wind KIND DODELIJK VERONGELUKT crita) Nieuwe Leidse Courant or™., christelijk dagblad voor leiden en omgeving £"*7" Dinsdag 8 september 1970 51ste jaargang Hoofdkantoor LeidenSteenstraat 37Postbus 76Telefoon 31441Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ongelijk (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Volgens Haagse politieke kringen heeft het ka binet in zijn langdurig spoedberaad van gisteren besloten tot, extra lastenverzwaringen om de nadelige gevolgen voor de na tionale economie van de stakingen en de daaruit voortvloeiende loongolf zoveel mogelijk op te vangen. Door deze maatregelen, die volgens deze kringen voornamelijk in de sfeer van de belastingdruk zullen liggen, zou de rijksbe groting op het laatste moment nog een aantal wijzigingen moe ten ondergaan. Van officiële zijde weigerde men gisteravond besluiten van het kabinet in die richting te be vestigen. Ook het gesprek, dat vier ministers gisteravond laat met een delegatie van de cen trale werkgeversorganisaties in industrie, landbouw en midden stand hebben gehad, leverde na afloop geen enkele concrete uit lating in deze geest op. Het verloop van de gebeurtenissen maakt echter duidelijk, dat de rege ring gisteren voor moeilijke beslissin gen stond. Reeds om negen uur in de ochtend kwam zoals gemeld de raad voor economische aangelegenhe den van het kabinet bijeen, bestaande uit minister-president De Jong en de ministers Witteveen (financiën), Ne- lissen (economische zaken), Roolvink (sociale zaken) en Lardinois (land bouw). Reeds vrij spoedig daarna kwam het voltallige kabinet samen (met uit zondering van minister Luns) en deze vergadering werd na enkele schorsingen tot diep in de middag voortgezet. Deze schorsingen zouden er op kunnen duiden, dat er in het kabinet geen eenstemmigheid bestond, maar ook daarover kon geen zekerheid worden verkregen. Een en ander had wel tot gevolg dat het tijdstip voor de vergadering met de ondernemers van 's avonds half acht naar half tien Datum van het gesprek was al en kele weken geleden vastgesteld (toen er van moeilijkheden in Rotterdam nog geen sprake was) en „de werk gevers hebben opnieuw doen blijken van hun inzichten in de sociaal-eco nomische ontwikkeling. De ministers van hun kant hebben uiting gegeven aan hun toegenomen zorg over deze ontwikkeling". Geen der ministers wilde vragen beantwoorden. Enkele werkgevers vertegenwoordigers verklaarden dat „het kabinet alleen maar geïnfor meerd wenste te zijn over hetgeen er 'n het bedrijfsleven gaande is". Er zijn volgens hen geen suggesties ge daan en er zijn geen conclusies ge trokken. behalve dan dat beide par tijen het erover eens zijn dat de si tuatie „zorgelijk" is. Ook werd geen datum voor verder overleg afgespro ken. Voor vervolg zie pagina 9 De recente vliegtuigkapingen maken het thans noodzakelijk dat alle pas sagiers op Schiphol, met een be stemming buiten Europa, gecontro leerd worden op bezit van wapens. Ook alle handbagage wordt door zocht. VANDAAG is de Tweede Kamer be gonnen aan de behandeling van het rapport van de interdepartementale commissie over concentratietenden zen in de Nederlandse dagbladpers. Het bestuur van de Vereniging dë Ne derlandse Dagbladpers schreef in het september-nummcr van „Mede delingen", dat de toegang van de pers tot de ether de sleutel blijft tot het behoud van de verscheiden heid binnen de Nederlandse dag bladpers. Wjj weten niet zeker, of met deze sleutel alle problemen zouden z\jn opgelost, maar wel is waar, dat dan de financiering van de publiciteits media al aanzienlijk billijker zou zijn geregeld. Het cijfermateriaal over de financiering van de omroep organisaties in Nederland werkt hier bijzonder verhelderend. In 1966 kreeg de omroep 126 miljoen netto uitgekeerd aan luister- en kijkgelden. In 1970 steeg dit bedrag tot 200 miljoen, een toeneming in vier jaar met ruim 60 pet, dus ge middeld 15 pet per jaar. De ver hoging van het luister- en kijkgeld wordt zoals bekend steeds dwingend door de overheid voor geschreven. Bij deze forse inkomstenstijging voor de omroep bleef het echter niet. Het geld, dat via de STER-reclame naar de omroep vloeit, kwam dit jaar van 45 miljoen op 77 miljoen. Behalve dat voor de omroep met bij zonder groot gemak tariefsverho gingen van de luister- en kijkgelden worden geregeld verhogingen van abonnementsprijzen en advertentie tarieven voor dagbladen gingen in het verleden veel moeizamer en zui niger profiteert de omroep ook in grote mate van een overheve ling van dagbladreclame naar ra dio- en TV-reclame. De dagbladen komen zo in een zeer ongelijke concurrentiepositie te ver keren ten opzichte van de andere publiciteitsmedia. Wij gunnen de omroep ruime middelen om zijn taak verantwoord te kunnen verrichten, maar dit mag niet gaan ten koste van de verscheidenheid aan infor matie bij de Nederlandse dagblad pers. Wjj hopen, dat de Tweede Ka mer in deze een duidelijk geluid zal laten horen. Denk je ook niet dat er genoeg geluidshinder is? DE BILT Een hogedrukge- bied, dat ook gisteren zijn gun stige invloed op het weer in ons land had, is naar het oosten weg getrokken. Hierdoor konden fron tale storingen van een depressie bij Schotland tot onze omgeving doordringen. Op de oceaan bevindt zich een aktieve depressie die zijn invloed snel naar het oosten uitbreidt. Fronten hiervan kunnen het weer in ons land reeds beheersen. De wind neemt op de nadering hier van toe, waarbij de regenkansen groter worden. De temperaturen zullen hierbij lager worden. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: 1-7; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Barometerstand: heden 10 uur: 74.8 cm (997 millibar). Dalend. /on <*ii maan 9 september zon op 6.02; onder 19.10; maan op*16.08; onder 22.35; 15 sept. V.M. 'loog Water Hoog water: 9 september: Rot terdam le getij 9.55, 2e getij 22.22; Scheveningen 7 52-20.23; Vlissingen 6.52-19.29; Willemstad 10.40-23.08. moest worden verschoven. „De hele gang van zaken wijst er op", zo zei ons een ingewijde zegsman gisteravond, „dat het kabinet hard heeft zitten werken aan een aantal maatregelen. Dat daarover noch na het kabinetsberaad, noch na het over leg met de werkgevers mededelingen werden gedaan, is begrijpelijk omdat volgende week dinsdag de rijksbegro ting zal worden ingediend en over de inhoud daarvan probeert men altijd zo lang mogelijk het diepste stilzwij gen te bewaren"... Het overleg tussen de ministers Witteveen, Nelissen, Roolvink en Lar dinois met de werkgeversvertegen woordigers van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen (drs. S. C. Bakkenist), het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (mr. P. M. H. van Boven en H. H. Wemmers), de landbouworganisaties (drs. R. Zijl stra) en de middenstandsorganisaties (P. G. v.d. Weele en H. de Mooij) duurde tot kwart over elf. Zorg toegenomen Van de zijde der ministers werd een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat deze bespreking een voortzetting van de gedachtenwisse- ling was, die op 13 juli jl. op verzoek van de centrale werkgeversorganisa ties werd begonnen. BERN Amerika, Israël, Engeland, West-Duitsland en Zwit serland houden onderling nauw contact over de eisen van de Pa lestijnse vliegtuigkapers. Het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina houdt nog steeds 185 burgers uit deze lan den in Jordanië in gijzeling, die slechts zullen worden vrijgela ten in ruil voor gevangen Ara bische guerrilla's. Als aan dit ultimatum niet voor donderdagmorgen wordt voldaan, zullen de twee gekaap te toestellen met alle inzitten den worden opgeblazen, zo is gedreigd. Zwitserland, dat gisteren aanvan kelijk voor deze eisen zwichtte, krab belde later iets terug. Minister Gra- ber van buitenlandse zaken zei dat de eisen van de Palestynen zo hoog zyn opgevoerd „dat de toestand be treffende de ruil is gewijzigd". Het Volksfront wil van Zwitserland de drie Palestijnen die tot tv/aalf jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld we gens een aanslag op een El Al-toestel in Zürich. Hun andere voorwaarden: de vrijlating van Leila Chaled, die zondag was betrokken bij de mislukte kaping van een El Al-vliegtuig; het op vrije voeten stellen van drie terroristen die wegens een aanslag op een El Al-bus in Duitsland gevangen zitten; Israël moet alle Palestijnse guer rilla's circa drieduizend! laten gaan. Een bericht dat ook de tot de dood straf veroordeelde moordenaar van Robert Kennedy, Sirhan Sirhan op vrije voeten moet worden gesteld, sprak het Volksfront tegen. De Palestijnen lieten gisteren 120 gijzelaars vry uit de vliegtuigen, die worden vastgehouden op een woes- tynvlicgveld in het noorden van Jor danië. Tweehonderd zwaar bewapen de guerrilla's bewaken hun „buit". Het waren hoofdzakelijk vrouwen, cinderen en bejaarden, die met auto's van het Jordaanse leger naar een -otcl in de hoofdstad werden ge tracht. Amerikanen, Britten, Israëliërs, Vestduitsers en Zwitsers moesten ichter bljjven in de toestellen, die n de brandende zon staan. Zwitserland besloot gisteren in eer ie instantie aan de eisen van de ka- ,ers te voldoen. De regering dacht \amelijk dat alle nu nog 185 ijzelaars met de twee toestellen zou- en worden vrijgegeven. Maar toen het Volksfront later de sen aanzienlijk verhoogde, besloten s Zwitsers een slag om de arm te ouden, omdat ook Amerika. Enge- and, Israël en West-Duitsland erbij jetrokken raakten. In al die landen .vordt op hoog niveau druk overleg gepleegd. De in Duitsland gevangen zittende commando's zijn in één gevangenis geplaatst, zodat ze op eventuele or- 1 ders van de federale regering in vrij heid kunnen worden gesteld. Engeland zou vandaag beslissen over de vrijlating van de Arabische j Leila Chaled. De Britse regering staat I voor een dilemma, omdat Israël haar uitlevering heeft gevraagd. De regering in Tel Aviv gaf gis teren te kennen, niet met de Palestijn se organisaties te willen onderhan delen. Deze „harde" houding van Is- i raël zou de betrokken regeringen wel eens moeilijkheden kunnen bezorgen, zo werd in Bern opgemerkt. Het Rode Kruis zal een speciale missie naar de Jordaanse hoofdstad zenden om met de vliegtuigkapers te gaan onderhandelen. Voor vervolg zie pag. 9 AMERSFOORT De voorzitter van de Christelijke bond van kap- perspersoneel, de heer B. Kloppen burg, meent dat de werktijdverkor ting in het kappersbedrijf gereali seerd moet worden door het invoeren van een 8V»-urige arbeidsdag of een vervroegde sluiting op zaterdag met 11/4 uur. GOUDA De zesjarige Antoine van Eek uit de Vliegerstraat is zon dagavond op de Thorbeckelaan dode lijk verongelukt. Toen hij met zijn fietsje plotseling linkaf sloeg werd hij gegrepen door een achteropkomende personenauto. De bestuurder slaagde er niet meer in het jongetje te ont wijken. ROTTERDAM Het werk in de Rotterdamse haven komt toch lang zaam maar zeker op gang. Het blijkt dat steeds meer havenarbeiders aan het werk willen. De Scheepvaart Ver- ecninging Zuid verklaarde dat in vrij wel alle stukgoedstuwadoorsbedryven gistermiddag het werk hervat was. De Arbeidersmacht Rotterdamse haven sprak echter van een volledig plat liggende haven. Ook vanmorgen botsten deze twee standpunten. De indruk is dat in het stukgoedbedrijf nog slechts hier en daar en dan nog met te weinig ploe gen het werk inderdaad is hervat. Het machinale bedrijf werkt normaal maar heeft dit tijdens de hele staking gedaan. Ook is weer enige schot gekomen in de behandeling van graan in de Bot lek. Voor wat betreft de stukgoedsec tor bestaat de indruk.'dat er nauwe lijks enige beweging is. Hier en daar draaien enkele stukgoedkranen. De haven ligt overigens vol. Ruim 240 schepen wachten op behandeling. Voor de ingang van de Nieuwe Wa terweg lagen vanmorgen 30 schepen. Aan de hand hiervan en aan de soort schepen die druppelsgewijs binnen kunnen komen kar. afgeleid worden waar en hoe hard er gewerkt wordt. Het comité Arbeidersmacht Rotter damse haven maakte gisteren bekend dat er vanmorgen om negen uur voedselpakketten uitgedeeld zouden worden in gebouw Ons Huis in de Gouvernestraat. Bij Ons Huis was echter van negen tot half tien geen enkele activiteit te bekennen. Wel stonden enkele agenten opgesteld die I later weer vertrokken. I)e federatieve havenvakvereniging i Union, die vorige week door Arbei dersmacht werd overtroefd, heeft de werkgevers in de Rotterdamse haven in een telegram gevraagd haar in I staat te stellen te bemiddelen. De vereniging spreekt over het ontstane wantrouwen tegen de drie vervoers- bonden en de ontstellende invloed van de Arbeidersmacht op een grote groep havenarbeiders. Het normaal verrichten van werk wordt door deze invloed 'praktisch onmogelijk gemaakt, aldus de FHV. De Union is zoals bekend een niet er kende vakbond. De eisen van deze bond komen neer op 400 schoon als uitkering ineens en 25 schoon per 1 januari. Het stakingscomité Arbeidersmacht moet het vanaf vandaag met een ge luidswagen minder doen. De politie heeft de personenauto die van een geluidsinstallatie voorzien was en waarmee een vrij grote groep stakers door dc haven trok in beslag geno men. Voor het gebruik van deze in stallatie was geen vergunning aange vraagd. De politie is op zoek naar een tweede geluidswagen. De Scheepvaart Vereeniging Zuid deelde vanmorgen mee dat bij de vol gende bedrijven vrijwel volledig ge werkt wordt. ECT, Burger, Thomsen KNSM, Waalhaven pier 6, Heyplaat en Pakhoed pier 2. Bij andere bedrij ven wordt hier en daar gewerkt. De 17-jarige supporter Ria Alders uit Rotterdam wordt door Estudiantes als het ware „op handen gedragen". Op haar armen heeft zij de handtekeningen j van vrijwel de gehele ploeg en hier voegt Oscar Pezzano er zijn signatuur aan toe. QUETTA Bij een gasontploffing uin een mijn te Sorrange op 27 km F van Quetta in West-Pakistan zijn I gisteren 24 mijnwerkers gedood. De ontploffing werd gevolgd door een in- j storting waardoor de ingang van de I mijn werd afgesloten. Als wij doen wat wij behoren te doenverdienen wij geen lof, omdat het onze plicht is. AVGUSTINVS WILLEMSTAD In de nacht van 6 op 7 september zijn er ongeregeld heden geweest bij de marinierskazer ne te Suffisant op de Antillen. Er deed zich een vechtpartij voor tussen Antilliaanse dienstplichtigen en Ne derlandse militairen. Binnen enkele uren was de toe stand weer rustig. Er wordt een on derzoek ingesteld, aldus de Marine Voorlichtingsdienst Nederlandse An tillen. In de Rotterdamse haven is het gisteren weliswaar de hele dag onrustig geweest, maar tot echte ongeregeldheden is het niet ge komen. De politie, die de veilig heid van de werkwilligen garan- deerd, begeleidt een busje het haventerrein op om de mensen in de gelegenheid te stellen aan het werk te gaan. 's Morgens heeft inderdaad een aantal het advies van de bonden en directie opgevolgd maar in de middag en avond werd het werk veelal weer onderbroken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1