JyÊI&J dÉgp NCRV legt meer nadruk op geestelijk programma VARA bundelt meeste radioprogramma's Amusement niet vergeten, maar... Luisterdichtheid werven VIC SINGEL Veel te doen '"'Ié. DINSDAG 8 S6PTÉMBER 1970 I (Van onr« radio- en tv-redactie) HILVERSUM Dokter Fin- I lay. Please sir, Zeskamp en Farce Majeure komen terug op de beeldbuis als de NCRV uitzendt. Er komt een nieuwe quiz met 'Kick Stokhuyzen, Kijkkijk wordt vervangen door „D'r op en d'r 1 an". De radio presenteert nieuwe aantrekkelijke vooravondpro gramma's, Paul van 't Vliet gaat j interviewen en Radio Aktief j blijft. Amusement genoeg in de ether, maar toch is de tendens van de nieuwe NCRV-program- ma's op beide media: meer aan dacht voor geestelijke uitzeridin- i gen- Met de vermelding van de winter- I programma's lopen we iets vooruit op L PrL- de persconferentie, waarvan u mor- Jsu gen pas het nieuws en de toelichting op de nieuwe plannen kunt lezen. wisselen de zenders weer voor een jaar) van 5.30 tot 7 uur is te horen. He,t wordt een groot actueel maga zine met nieuws, gesprekken, korte reportages en ander informatief werk, omlijst door daarbij passende, functionele muziek. De NCRV meent, dat er juist op dit uur behoefte is aan zulk een flexibel programma, omdat er gewoonlijk op deze tijd zo'n snipperuitzending is te horen. Een ander nieuw educatief radio programma. dat al aansluit bij de godsdienstige uitzendingen, is „Bij de tijd'', veertiendaags op maandag avond 8 uur met herhaling op don derdagmiddag 2 uur: 20 minuten (in samenwerking met de Federatie van Vormingscentra) gericht op het sti muleren van (her-) oriëntatie en par ticipatie op het gebied van reële de mocratisering in beroep, kerk ën sa menleving. Daarom nu uitsluitend de aankon diging. Radio's grootste nieuws is „XCRV-en bloc", dat met ingang van 5 oktober op alle vier de NCRV-mid- dagen via Hilversum I (op 4 oktober Zeventien bekende theologen uit binnen- en buitenland zullen in de Theologische Etherleergang colleges geven over de visie op Paulus door de eeuwen heen. In de reeks Bijbelse verkenningen wordt aandacht besteed aan het Oudé Testament en aan Schriftprofetie en Volks ideologie en (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het werven van luisterdichtheid voor de radio is, na het onlangs verschenen niet zo hoop gevende rapport daarover, geen weel de voor de omroepen. De VARA kondigt daarom als voor naamste nieuws van haar winter plannen aan. dat zij haar meeste ra dioprogramma's gaat bundelen tot herkenbare In aantrekkelijie muziek verpakte blokken. De VARA meent, dat het nieuwe karakter van het radio-aanbod „toe vallige" luisteraars meer zal boeien, en dat het gesproken woord tussen de muziek door, vooral bij serieuze in formatie, scherpere profilering van het eigen standpunt toelaat. Alzo geen aparte programma's van lichte muziek meer en geen precies- Replande rubrieken, maar een tijds blok met één keuvelende presentator, die de sfeer van een aantal uren ach terelkaar bepaalt. Een dergelijke regeling maakt teamwork voor elk „blok" nodig, en dat zal her-indeling van de taken meebrengen. Daarom wordt de blok vorming geleidelijk ingevoerd. In oktober wordt direct begonnen met de uitvoering van de woensdag morgen, de woensdagmiddag en de zaterdagmiddag. In januari komt de belangrijk geachte zaterdagoch tend aan de beurt. Deze zaterdagochtend kent al In Z.O. 135 een dergelijk blokprogram- ma. Z.O. zal naar de vroegte ver schuiven en van 7.10 tot 10 uur in de ether zijn. Daarna volgt van 10.30 tot 1 uur een „informatieblok" omgeven door lichte muziek. Er zullen inter views. commentaren, discussies en korte documentaires zijn te ihoren. Daarvoor zullen de nu bekende VARA-rubrieken Afrikaanse kroniek, Europese kroniek, Buitenlands week overzicht. voor de middenstand e.d. uit de weekprogrammering kunnen verdwijnen: de zaterdagochtend wordt overal goed voor. 's Middags is er een jongeren-blok en een algemeen kunst-blok, een uit gebreider magazine, dat nu „De staal kaart" zal heten. Ook delen van de rubriek „Letter grepen" zijn hierin terug te vinden, en er is een enkel spelletje gepland. Op zaterdagavond is er ruimte ge maakt voor een groot hoorspel (waar van een behoorlijk deel van Neder landse auteurs), dan volgt een pro gramma van ernstige muziek en na half 11 komt Henk van Stipriaan met een nieuw actueel magazine „Drie- -ster". Op maandagochtend gaat een pro gramma van klassieke verzoekplaten het populaire dito (met Teddy Schol ten) vooraf, het woensdagochtendblok blijft gericht op de vrouw en de kleuter en de overige uitzendingen (op woensdagavond en vrijdag) zullen later gebundeld worden. Nieuw is nog in het VARA-pro- gramma een actualiteitenuitzending op zondag, een nieuwe serie Klater goud van Jelle de Vries, een lang pop-programma op woensdagavond en, op diezelfde avond, experimenten met moderne hoorspelen en serieuze muizek. VARA's televisie laat de vierweke- lijkse zondagavond het „thriller-ka rakter" houden. Met de Maigrets is het afgelopen, maar er komt een nieuwe serie naar detectiveverhalen van de Nederlandse schrijvers Hel lingeren Oolbekkink. Otto Dijk bewerkt deze verhalen, Eimert Kruidhof regisseert ze en de twee speurders van de beide schrij vers worden omgevormd tot één nieuwe held-politieman Vic Singel. Wies Andersen zal deze hoofdrol spelen, van eerste knecht wordt hij nu baas en is dat niet levensecht ge noeg om te aanvaarden? Ook op de geheimzinnige toer gaat een nieuw spel voor de Late zaterdag avond „Ik zoek X", waarin twee personen door het stellen van vragen een misdaad moeten zien op te lossen. Dat de spelshow met Mies Bouw man terugkomt en dat er twee Rudi Carrellshows worden overgenomen van de Duitse tv, is al bekend. Ook hoeven we niets meer te zeggen over de nieuwe Pipo-serie. Alleen dus nog dit: „Monty Python en het vliegende circus" is een sati rische serie van de BBC. door de VA RA aangekocht, er komen nog eens vijf uitzendingen van „het oproer kraait" en drie shows met Gerard Cox; „Klatergoud" komt ook op de televisie (na 1 januari), er komt een Engels spannend feuilleton „De goud- dieven" en Koos Postema keert op woensdagavonden terug (eenmaal per maand) met „Zomaar een winter avond". Als er echter op Ned. 1 voet bal is, zal dit programma worden vervangen door een hoofdfilm met Greta Garbo. De VARA heeft er al vijf voor aangekocht. Hadimassa blijft en wordt nu met publiek uitgezonden en vele kijkers otllen blij zijn dat Berend Boudewijn terugkomt met „Improvisatie". in negen zondagavondlezingen zal prof. dr. J. van den Berg de Engelse en Schotse kerkgeschiedenis bespre ken. In het radiobejaardenprogramma zullen groeten van kinderen In Australië en Nieuw Zeeland worden overgebracht, daarvoor reist wika L.A.C. van Ginkel naar die landen. De Hoogtezondominee blijft paraat en voor de bejaarden znllen ook klank beelden over oud worden en over de dood worden uitgezonden. Voor de vrouw wil men komen tot samenstelling van een vast panel dat tweemaal in de maand grote en klei ne problemen zal bespreken, niet al leen op huishoudelijk, ook op geeste lijk gebied. Wat Hilversum III betreft, zal van zaterdag 10 oktober af de sportshow een uur eerder beginnen en dan du ren van 4 tot 6 uur. Als vanouds verzorgt de NCRV een groot boeket van serieuze muziek, wij komen daarop nog nader terug. Lich te muziek ontbreekt evenmin. Op zaterdagochtend gaat Phia Berghout's Solistenkamer dicht, er voor in de plaats komt „Platenkast", waarin Paul van 't Vliet gaat praten met ministers. Tweede-Kamerleden, en artiesten van de grote en de kleine K. Minister Klompé zal evenzeer worden uitgenodigd als freule Wtte- waall van Stoetwegen, prof. Berk hout en Wim Kan. Op de beeldbuis ook meer godsdienstige uitzendingen: men overweegt een nieuwe formule voor korte geestelijke programma's met medewerking van predikanten. De serie Psalter wordt voortgezet en nieuw is „Zaterdagavondzang": zes tien koorzangprogramma's onder di rectie van Jan Pasvoor. De medewer king van koren (in zeven provincies buiten de randstad) is „overweldi gend", zegt de NCRV. Nog in september beginnen op de vaste maandagavond van de NCRV tweewekelijkse docomentaire pro gramma's. De belangrijkste thema's voor het seizoen zijn de medische verzorging in Nederland, de bedrei ging van het leefmilieu, het winter- toerisme en de burgerschapsopvoe ding. Er zijn ook enkele documentai res in samenwerking met de BBC in voorbereiding. „Aktie" is een rubriek die zesmaal m de winter op Ned. 2 aandacht vraagt voor plaatselijke activiteiten op kerkelijk, maatschappelijk en cul tureel gebied, die doorgaans de lan delijke publiciteit niet halen, maar belangrijk kunnen zijn voor andere gemeenten of gemeenschappen. Een nieuw jongerenprogramma „Trend" (ook in de documentaire sfeer) zal vierwekelijks aan Farce "PR was gisteravond enorm veel te doen op de beeldbuis, maar ook in de radio. In Hier en Nu ging het over de ƒ400. Drs. Bakkenist, voorzitter van het ondernèmingsver- bond, zou algemene uitkering daar van een dom beleid vinden. Tegelijk ertijd werden in het NOS-radiopro- gramma „Komt u maar" luisteraars opgeroepen om hun mening te zeggen over de 400,-. Er werd veelvuldig en tegenstrijdig anderhalf uur lang geantwoord uit het hele land, maar vooral door stakers, die zich verdron gen om een op het Rotterdamse Afri- kaanderplein gestationeerde reporta- ■gewagen. Achter het Nieuws filmde in Am man, pog eens gesprekken voerende met vertegenwoordigers van Al Fatah en de Jordaanse regering, die geen stap verder tot elkaar bleken te ko men. De heer Kloos werd lang onder vraagd over de 400. Hij viel drs. Bakkenist aan ovpr zijn veronderstel ling dat de economie geen stoot kan verdragen, maar dat was al geen nieuws meer. Penibel was het onderwerp dat Va- ra's ombudsman behandelde, name lijk gevallen van onvoldoende hulp van de Nederlandse ambassade en Nog een nieuwtje uil het komende NCRV-programma: er wordt op 5 okober tveer begonnen met uitzending van een familiefeuilleton in de vooravond. Na Alleen op weg" en „De tvaaier" uordt het nu een verfilming tan het aloude succesverhaal „Tom Sawyer". Hier al vast een foto van Tom in een van zijn spannende lotgevallen. Vanavond te zien NEDERLAND l KRO 7.04 Bruintje Beer, daarna Daktari: „De executie". 8.20 Brandpunt. 9.00 Andy Williamsshow. 9.50 deel 8 „Naakt door de hel". NEDERLAND II AVRO 7.30 aflevering „Wat nu. mr. Deeds?" 8.20 Peyton Place. 9.05 deel 4 Nana. 9.50 actualiteiten. marihuanasmokkelaar zit al drie jaar in een Spaanse gevangenis (hij kreeg zes jaar) en Marcel van Dam toonde aan, hoe slordig zijn geval is behan deld. De mankementen logen er niet om en Van Dam heeft mede op grond hiervan een gratieverzoek voor de ge vangene ingediend. «.«ui ranre het consulaat in Spanje aan landger Majeure voorafgaan en Godfried Bo- j noten. Et viel veel te klagen. Een mans zal veelvuldig zijn medewer king aan het NCRV-programma blij ven geven. Zo zal hij spreken met een broer en een zuster van hem die beiden in een klooster leven en op zondagavonden (januari tot mei) praat hij met prof. dr. K. Heeroma en andere protestan ten over het rk.. en het protestantse verleden vóór 1940. Na Israël en Ro me gaat hij nog In een ander land mediteren en er zijn besprekingen met hem gaande voor enkele grote documentaires. Voor het amusement zorgt de NCRV-televisie middels voortzetting van Zeskamp-sporl. (de waterballet ten) en Zeskamp-show (nu ook 's avonds), met Rodeo nu op zaterdag middag, nog één seizoen Farce Ma jeure, een nieuwe show met bekende vocalisten onder de titel „Moet je ho ren", de nieuwe door Gerrit den Bra- ber gepresenteerde quiz „Zo vader, zo zoon", iwaarin een panel moet raden welke vader bij welke zoon hoort, en het kijkspel, dat in wat gewijzigde vorm „Kijkkijk" opvolgt. Tussen amusement en ernst in ligt de zondagse quiz (afgekeken van Duitsland 2) waarin Kick Stokhuyzen drie deelnemers vragen stelt over tel kens achtereenvolgens opera, operette en musical. Bij de dramatische produklies staat natuurlijk in top de 26-deïige serie „De kleine waarheid", die op Eerste Kerstdag van start gaat en de herha ling van „De kleine zielen" van 30 september af driemaal in de maand. Een prettig nieuwtje voor de lief hebbers: van 5 oktober af een lange nieuwe serie „Memorandum van een dokter", echter niet meer Nederlands nagespeeld, maar in Engelse versie, alsmede In voorjaar 1971 begin van een nieuwe reeks „Please sir". Vanavond horen te HILVERSUM 1 AVRO 7.35 Vanavond, gevarieerd amuse mentsprogramma. 10.00 jongerenprogramma O. 10.55 (NOS) kunstrubriek Zin-tuig. HILVERSUM tl KRO 8.00 concert van buitenlandse festi vals. 9.30 Babel: „Het raderwerk". 11.05 Jazz in Den Bosch. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 273 'Ik had helemaal niet gemerkt dat Ni- colaas te laat was. Meneer Nickleby placht te zeggen, ik spreek over je goede papa, Kaatjelief, placht te zeggen, dat honger de beste klok van de wereld is, maar u hebt geen honger, lieve juffrouw Bray, ik wou dat het wel zo was, en u moest toch wat gebruiken om eetlust te krijgen. Ik heb wel eens gehoord dat men van twee of drie dozijn kreeft eetlust krijgt, hoe wel dat op hetzelfde neerkomt, want ik denk dat men wel eetlust zal moeten hebben om zc te kunnen nuttigen. Als ik kreeft heb gezegd, be doel ik oesters, maar dat is net zo, hoewel ik werkelijk niet weet hoe je zo aan Nicolaas...' - 'Wij hadden juist over hem gesproken, mama,' zei Kaatje. - 'Je schijnt nooit over iets anders te praten, Kaatje. Je kunt immers dingen genoeg vinden om zo nu en dan over te praten, en daar je weet van hoeveel belang het is om juffrouw Bray op te beuren en te in teresseren en zo al meer, is het mij onbegrijpelijk wat je kan bewegen om eeuwig en altijd over betzelfde te blijven praten.' Toen nam mevrouw Nickleby een stoel, en ging drie kwartier op de ver velendste manier over een aantal van de vervelendste onderwerpen zitten uitweiden, eindelijk stond ze weer óp met de verontschuldiging dat zij Nicolaas wat moest gaan amuseren terwijl hij at. Nadat zij hem eerst wat had opgebeurd met de verzekering, dat het de ziêlee bepaald goed ging, vrolijkte rij hem verder op door te vertellen hoe dof, neerslachtig en lus teloos juffrouw Bray was, oiryi^fKaatje dwaas genoeg was om over niets dan hem en familiezaken te praten. Toen zij Nicolaas daarmee genoeg had opgebeurd Begon zij langdradig uit te weiden over de zware plichten die zij die dag weer had vervuld. Als Nicolaas 's avonds thuis kwam, bracht hij dikwijls Frank Cheeryble mee, die uit naam van de broers kwam vragen hoe Madeline het maakte. Bij zulke gelegenheden, die veelvuldig waren, achtte mevrouw Nickleby het van bijzonder belang-óm bij de hand te zijn, want uit zekere tekenen, die haar aandacht hadden getrokken, vermoedde zij dat Frank, hoeveel belang zijn ooms ook in Madeline stelden, evenzeer kwam om Kaatje te zien als om naar de zieke te vragen, vooral daar de broers gedurig de dokter spraken, heel vaak zelf aankwamen, en elke morgen een volledig bericht van Nicolaas ontvingen. Dit waren gewichtige uren voor me vrouw Nickleby, en nooit was iemand half zo verstandig en voorzichtig als rij dan was, of half zo geheimzinnig, en nooit was iemand met zo'n ondoorgrondelijke sluwheid te werk gegaan, als zij dan tegen Frank in de wapeus bracht, met het doel te onderzoeken of haaf vermoedens ge grond waren, en zo ja'om hem door haar manoeuvres zover te brengen, dat hij baar in vertrouwen nam en zich aan haar overgaf. Geduchte bat- 1 terijen liet mevrouw Nickleby vuren ter bevordering van die grote plan- "V nen en verschillende, zelfs tegenstrijdige middelen wendde ze aan om haar doel te bereiken. Nu eens was zij hartelijk en ongedwongen, dan - weer stijf" en koeL Een andere keer, als Nicolaas haar niet horen kon, en Kaatje boven met haar zieke vriendin bezig was, gaf dc goede vrouw duistere wenken van een voornemen om haar dochter drie of vier jaar naar Frankrijk te sturen, of naar Schotland, voor herstel van haar gezond- had, die door de jongste vermoeienissen geleden bad, of naar Amerika om ergens te gaan logeren. Eens ging zij zelfs zover te spreken over een gene genheid die voor baar dochter gekoesterd werd, door de zoon van een oude buurman, zekere Horatio Peltirogus. (Wordt vervolgd) TELEVISIE VV\\4 0A1> 22 SS Europese zwemkampioen schappen In Barcelona 23.11 Nws. Nederland I. NOS: 18.45 Pipo de Clown. STER: 18.51 (K) Re clame. NOS: 18.55 (K) Journ. STER: 19.00 (K) Reclame. KRO: 19.04 (K) Bruintje Beer, tekenfilm. 19.08 (K) Daktari. TV-serle, STER: 19 55 (K) Re clame. NOS: 20.00 (K) Journ. STER: 20.15 (K) Reclame. KRO: 20.20 Brandpunt: act. en meningen. 21.00 (K) Andy Wil liams Show. amusem.progr. 21.50 Naakt door de hel. Japanse TV-feullleton <8). NOS: 22.55 (K) Journ 23.00-23.55 (K) Euro pese Zwemkampioenschappen In Barcelona en (K) Samen vatting Wereldkampioenschap pen Roeien te Ontario (Cana da). Nederland II. NOS: 18.45 Pi- po de Clown. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18 55 (K) Journ. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS: 19.04 Den Haag vandaag. 19.09 Kunstrubr. AVRO: 19.30 (K) Wat nu Mr. Deeds?, TV-serie STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: ton Place, feuilleton. 21.05 (K) Nana, feuilleton: 4. De Konin gin. 2150 AVRO's Televizier- -Magazlne. NOS: 22 40-22.45 (Kt Journ. BELGIE Kanalen Nederlands: 2 en 16: 19.25 Zandmannetje. 19.30 Tie nerklanken 19.55 Mededelin gen. 20.00 Nws. 20.25 Zoeklicht, cult. nws. 20.30 Wat Is de waarheid?, toneelstuk. 22.20 Auteurs te east In de studio Hilversum Hilversum I. 402 m. AVRO: 18.00 Nws 18.11 Radiojourn 18.25 Stereo: Promenade ork. - zangsol. 18.55 Paris vous RA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actuau- 402 m. VARA: 7.000 Nieuws en ochtendgym nastiek 7.23 Stereo: Lichte grammofoonmuziek en infor matie. (7.33 VAn de voorpagi na.) VPRO: 54 Deze dag. VA- parle. 19.00 Stereo: Jazz Spec trum. 19.30 Nws. 19.35 Van avond: gevar. progr 22.00 O. een rondje radio. 22.30 Nws. 22.38 Meded. 22.40 Radiojourn m. verslag Europese zwem kampioenschappen in Barcelo na. NOS: 22.55 Zin-tuig nr. 24' kunstrubr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 ni. KRO: 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Ste reo: Lichte muz. uit de KRO- -produkties. (19.20-19.30 (NOS) Europese zwemkampioen schappen te Barcelona). 19.40 Progr. godsd. onderricht op scholen. 20.00 Stereo: In uitge steld relais: Franse fest:vals. 21.30 Babel: kunstkron. 22.25 teiten. 822 Stereo: Lichte grammofoonmuziek en Infor matie. (8.35 Voor de huis vrouw 9 05 -ill eigen huis: op namen.) 9 35 waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Lich te «rammo'ccnmuzlek. 10.50 Voor de kletrets. 11.00 Nieuws. 11.03 Op de koffie. 12.00 Oude jazz- en amusementsmuziek. 12.25 Grammofoonmuziek. 12.54 Voor het platteland. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Stereo, klassieke kamer muziek. 13.45 Gesproken por- 'ret. 14.00 Stereo: Operette programma. 14.50 Stereo: Ro mantische kamermuziek (gr.). 15.15 Way-out: teksten, muziek Overweging B* Nleuwi. ta KJ»"'"* «SSlS "SjfSiï: Parlementsoverzlcht. 22.50 De zijds 18.00 Nieuws. 16.03 Ste reo: Nederlandse chansons. 16.20 Muziek en brieven. 17.20 Stereo: Viool en cello. 17.55 Mededelingen Hilversum n. 298 m. NCRV: 100 Nieuws. 7.1! Het levende woord. 7.16 Stereo: Op het jerste gehoor: klassieke mu ziek (gr.). (7.25 Horen en zien: 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en nu: actualiteiten.) TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Verzoekplatenpro- gramma voer de militairen. Gymnastiek voor de huis vrouw. 9.30 Voor de kleuters. I.45 Liederenprogramma. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. II.03 Actualiteiten. 11.55 Mede delingen. K-ÏD: 12.00 Stereo: Gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mede delingen t.bv. land- en tuin bouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Ac tualiteiten: 12.50 Europese zwemkampioenschappen te Barcelona (NOS): 13.00-13.05 Raden maar NCRV: 14.10 Stereo: Rad'o Kamerorkest en solist. 15 00 In 't zilver: voor oudere iutsteraars. !6.oo Nieuws. 16.03 Voor de Jeugd. 17.00 Stereo: Twien-Popradio. 17.40 Voor de strijd van Feye- noord, klankbeeld. 17.50 Over heidsvoorlichting. 18.00 Strictly Country Style country and western rubr'ek Hilversum Hl. 24e m. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte voknle muziekjes. 10.00 Nieuws. 10.03 Nieuw versche nen langspeelplaten. EO: 11.00 Nieuws. 11.03 Gospelsound: een orogramma boordevol muziek, speciaal voo- jonge mensen. AVRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Pla- 'enprogramma. (13.00 Nieuws. 3.03-13.08 Radiojournaal.) 14.0e Nieuws. 14.03 Gimmick: platen- programma. '6.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvltam>i.en. 16.08 Nieuws. 16.03-18.00 Lichte pla- (17.00 Nieuws. 17.02-17.0F Smidje Verholen en de rare alchimist (8.30-8.32 Nieuws: 9.00-9.10 Radiojournaal). „Waarvan is die stadse tekenaar dan zo geschrok ken?", vroeg smidje Ver holen nieuwsgierig. „Ja. heur 'es! Dat weet ik niet", antwoordde Krelis. „Hij is het me niet komen vertel len. Misschien heeft-ie de Zwarte Kludde wel gezien. Of spoken van een andere soort. Dat kun je met spo ken immers nooit precies 1 aan de weet komen. Zeg nou zelf". „Hahahaha!" weerklonk er toen plotse ling een welluidend en be schaafd lachje. „Praat de goede Krelis weer over zijn geliefde spoken van het Knekelwoud? En speelt het oude slot van Balderik de Woeste ook weer zijn rol in het malle verhaal? Het schijnt toch werkelijk erg moeilijk te zun het geloof aan spoken en dergelijke ten plattelande uit te roei en. Ach, ach, ach, wat zijn de mensen in deze streken toch nog dom!" „Achter de muziek an met een grote trom!" grapte Krelis giftig. „Ik zal je es wat vertellen, meneer de professort! Ik heb de Zwarte Kludde met mijn eigen ste ogen zeivers gezien en hij heeft een gouden uurwerk betoverd in een' dik ke pad! En daar kunt u met al uw geleerdheid niks aan veranderen!" Smid je Verholen keek de met „professort" betitelde heer eens goed aan en deze merkte dat natuurlijk wel. Zijn diamanten dasspeld schitterde, terwijl hij zich tot de smid wendde en lachend zei: Wel, wel! Wat zie ik daar? Een nieuwe gast in onze contreien? Welkom, mijn waarde! Even voorstellen? Mijn naam is Nosco, professor Nosco. Ik ben historicus en oudheidkundige. Ik moet altijd een beetje lachen om al deze eenvoudige plattelanders hier, die nog geloof schijnen te hechten aan spoken en dat soort fratsen. Hahaha! Ik hoorde juist wat de brave Krelis u allemaal op de mouw speldde over de Zwarte Kludde! Maar kom aan, ik zet mij even bij u aan tafel. Dan kunnen wij de kennis making voortzetten onder het genot van een kopje koffie." 103»' FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11