Geen verrassende modellen op vliegshow Farnborough Arabieren dreigen nog twee toestellen te vernietigen TV-commentaar Britse luchtvaartzorgen Fokker Fellowship concurrent Excuus Diverse Mevrouw Van Walsum overleden aa nslcigen Russische danser vraagt asiel Coba Kelling overleden MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 (Van onze luchtvaartmedewerker) LONDEN Op de internationaal bekende Farnborough luchtvaartshow, die deze week wordt gehouden, zullen geen ver rassende Britse modellen worden getoond. Het nieuws op deze vliegshow zal slechts bestaan uit drie varianten van bestaande toestellen. De enige noviteit is een vierpersoons helikopter en dat is iets waar men nu hepaald ook niet warm voor loopt. De HS 141, een toekomstig V/Stol-verkeersvliegtuig voor operaties vanuit stadscentra. In de naoorlogse jaren heeft de Britse vliegtuigindustrie zelf 32 nieuwe typen verkeersvlieg- tuigen voortgebracht, waarvan er slechts drie een commercieel suc ces zijn geworden. Wat de verkopen betreft wordt Engeland evenwel verre over troffen door de Amerikaanse ri valen en door onze Fokker Friendship. De Friendship heeft zelfs twee Britse concurrenten, de Herald en de HS 748, waarvan er resp. 40 en 235 werden verkocht, terwijl er van onze Friend.ship al bijna zeshonderd van eigenaar zijn verwisseld. De ontwikkeling van verkeersvlieg tuigen werd veelal afgestemd op de nationale behoefte van BEA en BOAC die er overigens zelf ook niet altijd even gelukkig mee waren HET IS duidelijk dal de vredesbe- j sprekingen over het Nabije Oosten j geen doorgang zullen vinden, als niet beide partijen de voor drie j maanden overeengekomen wapen- j stilstand willen in acht nemen. In hoeverre Israël het bestand heeft geschonden, valt moeilijk te zeggen. Egyptische beschuldigingen konden i niet worden bevestigd. Ook de be- weerde inval in Jordanië blijkt loos alarm te zijn. 'Dat Egypte van het begin af het ak koord heeft misbruikt om zijn mi litaire positie aan het Suezkauaal te verbeteren, staat als een paal boven water. Het gaat er ook nu nog mee door. Tussenkomst van een aarzelend Ame rika in een laat stadium heeft er geen verandering in kunnen bren gen. Ook de Russen heeft het niet bereid gevonden hun grote invloed in Kaïro aan te wenden. Egypte beroept zich op een vermeend recht, raketten in het betrokken gebied van het ene naar het an dere punt te verplaatsen om ie voorkomen dat zij een gemakkelijk doelwit zijn voor Israëlische aan vallen. Zelfs meent het raketten van buiten dit gebied te mogen gebruiken ter vervanging van de daarin reeds opgestelde. Het gaat hier wellicht om moderne wapens met grotere -reikwijdte. HET IS een bijzonder doorzichtig ex cuus, waarmee Israël terecht geen .genoegen neemt Maar het zal heel moeilijk zijn. Nasser op korte ter mijn tot andere gedachten te bren gen. Dat Israël niet aan vredesbesprekin gen wil deelnemen, zolang de mi- taire situatie niet is teruggebracht tot die bij het ingaan van het bestand, zal weinig indruk op de Egyptische president maken. De Israëlische aanvaarding van het bestand en de vredesbesprekingen, die daarop moeten volgen, blijft van kracht. Nasser kan doorgaan tot zijn doel is bereikt. Niets is echter zeker in het Nabije Oosten. En als Amerika er niet in slaagt een eind te maken aan de ze gevaarlijke ontwikkeling, is het uitbreken van nieuwe gevechten verre van denkbeeldig. De garanties die Amerika aan aan vaarding van zijn vredesplan ver bonden heeft blijken weinig ef- fect te sorteren. Als het ook ver- l laadt het een verantwoordelijkheid op waardoor ze vaak te laat (en te duur) werden afgeleverd. Dan was de regering weer verplicht de gebruikers financiële compensatie te verstrek ken. Een vreemde zaak die nog on verminderd voortduurt. LUCHTBUS Zo werkt Hawker Siddeley, in sa menwerking met de Deutsche Arbus GmbH, Fokker en SNIAS, aan de bouw van de Europese Luchtbus A- 300B. Het prototype zal over twee jaar zijn eerste vlucht maken, waar na in 1974 de indienststelling zal vol gen bij Air France. Lufthansa en Sterling, die er gezamenlijk vol gens de verwachtingen veertig zul len bestellen. Dit projekt wordt ge steund door West-Duitsland, Frank rijk en Nederland. Ondanks de Britse deelneming van HS, geeft de Britse regering er waar schijnlijk de voorkeur aan. het con currerende en later gereedkomepde BAC-311 type te steunen. Heeft zij nog nietvoldoende leergeld, betaald? REVOLUTIONAIR Een dergelijke duplicering is bij nog een tweede projekt te bespeuren: bij de V/STOL-transportmachines die bij BAC en HS in ontwikkeling zijn. Toestellen die rechtstandig dan wel onder een zeer steile hoek zullen lan den en starten, daarbij gebruikma kend van in stadscentra aan te leggen V-en STOL-ports. Het worden toestellen met vier straalmotoren, die hun honderd pas sagiers met een snelh'eid van 980 ki lometer per uur zullen gaan vervoe ren, over afstanden die variëren van 240 tot 2100 km. Hawker Siddeley heeft de meeste ervaring op dit ge bied en wel met de Harrier, 's we relds eerst VTOL-jager (dat wil zeg gen dat dit toestel vertikale starts en landingen kan uitvoeren). Dit revolutionaire jachtvliegtuig werd vorig jaar door de RAF in ge bruik genomen en zal ook aan het Amerikaanse korps mariniers worden geleverd. Met de Harrier werden reeds drieduizend vlieguren vol bracht, waarbij veertienduizend starts en landingen werden uitge voerd. De fabriek is nog met een ver koopprogramma bezig, waarover ook de leiding van onze strijdkrachten wordt geïnformeerd. Thans zijn er ruim honderd van deze jachtvliegtui gen in produktie en van 1972 af zal men ook in de VS bij McDonnell Douglas de eerst nog gedeeltelijke vervaardiging ter hand nemen. CONCURRENT Gezien de V/Stol-jachtvliegtuig-er- varing van Hawker Siddeley, zou het begrijpelijk zijn dat zij ook de trans portuitvoering zou gaan bouwen. Hun 748 toestel zit overigens in dezelfde klasse als de Friendship. Doordat er van het Fokkerprodukt al ruim tweemaal zoveel zijn verkocht is de strijd al min of meer beslist. Vreemd genoeg echter gaat de nog te bouwen HS 144 opnieuw een con currerend type worden. Nu voor Fok kers nieuwste telg, de verlengde Fel lowship, een straalverkecrsvlicgtuig waarvan er ruim dertig zijn besteld. Kennelijk hebben de Britten nog steeds niet voldoende leergeld be taald. Op de wereldranglijst van vliegtuig industrieën. bezet Engeland de tweede plaats. Gezien de hiervoor summier geschetste ontwikkelingen zou het best eens kunnen zijn dat Frankrijk deze toch wel eervolle plaats binnen enkele jaren over zal nemen. PROBLEMEN De Britten kampen ondanks de stijgende exportresultaten met veel luchtvaartproblemen, die de regering- Heath de nodige grijze haren zullen bezorgen. Een ontwikkeling die deels voortspruit uit de stijgende prijzen, maar vooral door de grotere export van Rolls-Royce vliegtuigmotoren. Daar zal binnenkort verandering in komen o.a. door export van vlieg tuigen naar Zuid-Afrika. Dit laatste heeft overigens zowel nationaal als internationaal al de no dige beroering gewekt. In eerste in stantie gaat het om anti-onderzeeboot- bestrijdingsmateriaal, in de vorm van Wasp-helikopters en Nimrod pa trouille-straalvliegtuigen. Daarnaast zou Zuid-Afrika een aanvullende or der willen plaatsen op de reeds in gebruik zijnde Buccaneer jachtbom menwerpers en twee soorten raket- projektielen. Alhoewel de huidige Conservatieve regering daar meer voor voelt dan haar Labour-voorgangers, zullen de wapenleveranties waarschijnlijk in eerste instantie beperkt blijven tot de Nimrod en Wasp. VERTRAGING Andere militaire hoofdbrekens zijn de vliegkampschepen, de militaire steun aan Singapore en Maleisië. Ter wijl Italië nog niet heeft laten weten of ze al dan niet aan de maxi-MRCA waaraan ons land aanvankelijk ook zou rtieedoenzal meewerken. Dok op het terrein van de burger luchtvaart loopt het niet overal even goed. Zo bezit de BOAC reeds drie Boeings 747's, 's werelds grootste straalverkeersvliegtuig, waarvoor de bemanningen ontbreken. De vliegers eisen een jaarsalaris van 13.500 pond. Na maanden van overleg biedt de maatschappij „slechts" 11.000 pond. De vliegers zijn niet bereid de vereiste omscholingscursus te volgen en daardoor staan de peperdure ma chines al maanden aan de grond. Vermoedelijk zullen de toestellen pas in het voorjaar worden gebruikt. Een vertraging die miljoenen guldens kost en de winst van het afgelopen boek jaar volledig teniet zal doen. De eventueIe levering van dit maritieme patrouillevliegtuig de Nimrod aan Zuid-Afrika heeft de nodige beroering gewekt. fect te «orteren. Als I j[derAln gebreke blijft 1 enorm© verantwoord! (Vervolg van pag. 1) Het Volksfront voor de be vrijding van Palestina heeft vanmorgen gedreigd twee van de vier vliegtuigen, waarvan het zich gisteren meester heeft gemaakt en die in Jordanië zijn geland, te zullen opblazen. Dit kan alleen worden voorkomen als hun eisen worden ingewilligd. Die zijn: vrijlating van het meisje dat j in Londen werd gearresteerd na de mislukte kaping van een Boeing-707 van El Al. en vrijlating van drie i guerrilla's, die in Zwitserland zijn veroordeeld tot twaalf jaar gevange nisstraf wegens een aanval op een El Al-toestel op de luchthaven van i Zürich vorig jaar. De Arabieren hielden vanmorgen de in totaal driehonderd inzittenden van de twee toestellen in gijzeling. Waar de toestellen zich precies in Jordanië bevonden, was niet bekend. fToeslün De Boeing-707 van Trans World Airlines (145 inzittenden) zou op een noodlandingsbaan in Maf rak zijn ge land, in een woestijn vlakbij de Iraakse grens. De landingsbaan zou I niet zijn uitgerust met moderne tech- l nische hulpmiddelen en de landing zou bij het licht van noodfakkels zijn uitgevoerd. De woestijn is bezet door j Iraakse troepen, die de Palestijnse i commando's steunen. Evenmin als de Boeing zou de DC-8 i van Swissair (155 inzittenden) van koning Hoessein toestemming hebben gekregen in Amman te landen. Daar na zou het zijn uitgeweken naar het vliegveld van Zerqa, 25 kilometer ver der. In dit gebied zou nog steeds worden gevochten tussen Jordaanse legereenheden en Palestijnse com- I mando's. Wie van deze partijen dit vliegveld in handén heeft, is niet be kend. De Zwitserse regering is nog niet ingegaan op het ultimatum van de kapers, de drie commando's vrij te laten. Na een spoedoverleg van het kabinet werd meegedeeld dat de be slissing was uitgesteld omdat de si tuatie nog bijzonder onduidelijk was. Zwitserland staat doorlopend in contact met Amerika en Israël. (Aan boord van de DC-8 zouden zich veer- tien Israëliërs bevinden). Intern I Interne moeilijkheden tussen het kabinet en het kanton Zürich sche- I nen vanmorgen te zijn opgelost. Het kanton, dat grote bevoegdheden be- zit wat betreft de rechtspraak, was j weinig geneigd toe te geven aan de i chantage van de Palestijnen. Maar later zegde men toe, zich neer te leg gen bij besluiten van de nationale regering ,.in het belang van het land". De Israëlische Boeing-70 (157 in zittenden ontsnapte gisteren aan een ramp. Het scheelde maar een haar of het vliegtuig was in de lucht ont ploft. Tijdens een vechtpartij tussen be manningsleden en passagiers met de twee kapers rolde een handgranaat over de vloer, waarvan een van de kapers de pen al had uitgetrokken. Door een defecte veer ontplofte het helse werktuig niet. De berichten over de toedracht van de mislukte kaping zijn erg tegen strijdig. Duidelijk is wel dat een vei ligheidsofficier de mannelijke kaper doodschoot, nadat deze nog een ste ward in zijn buik wist te treffen. De ze verkeerde vanmorgen niet meer in levensgevaar. Het meisje werd vervolgens gemak kelijk overmeesterd en vastgebonden. Ze zou ook betrokken zijn geweest bij een kaping in september vorig I jaar van een Itoestel van TWA. I Dat ze konden worden overmees- Nog een foto van koninklijke be langstelling op het CHIO-Rotterdam. De verbannen koning van Lesotho, Mosjoejoe, in gezelschap van prinses Beatrix en prins Claus (boven). Onder: prins Bernhard en zijn moe derprinses Armgard. Voor meer CHIO-nieuws zie onze sportpagina's, j TAE gisteren uit Den Haag komende televisie-jeugddienst zal bij tal van kijkers toch nog vreemd zijn aan gekomen, juist omdat er zo veel werk van was gemaakt. Nu was het meer een ernstige show-met-publiek dan een gezamenlijke godsdienstoefening. Men liet, heel toegewijd, zien wat men bedoelde. Er ontbrak bij al deze zorg om duidelijkheid te krijgen maar één belangrijk element: de spontani teit en daardoor de werkelijke emotie. Met spelende kinderen, een quiz, een kwasi-gesprek en een gezellig aandoende meditatie werd aan eisen van de televisiemogelijkheden verras send voldaan. Maar de kerkgangers fungeerden, evenals de kijkers thuis, als toeschouwers, want slechts de meewerkende groep deelde in de avondmaalsviering. Het was niet zo erg geweest als er iets in deze gepolijste uitzending mis was gegaan omdat er minder was ge repeteerd, als iemand van de jongeren met twijfels of tegenspraak recht uit het hart de mooi op elkaar afgestem de verklaringen had doorbroken. Dat zou de overtuigingskracht ten goede zijn gekomen. Zaterdagavond begon de KRO met een vierdelige documentaire over 1945-'50. Voor politiek-geïnteresseer- den, zouden we willen zeggen. Mr. Burger zag in zijn herinneringen aan de eerste politieke verwarringen na de bevrijding Van het zuiden des lands de humoristische kant, maar prof. De Quay werd door persoonlijke vragen in het nauw gedreven en dat was een dominerende brok in de pap. Niet dat hij er zich niet fraai uitred de, maar men kreeg wel de indruk dat dit deel van de documentaire in feite was afgestemd op de omstreden heid van zijn politieke instelling des tijds. Enfin, de KRO is gul: wie het met de vorm en de inhoud van deze infor matie niet eens is. wordt uitgenodigd tot klagen per brief. Mooier kan het niet. Gezagvoerder John Priddy, wiens gekaapte Jumbojet na landing in Kaïro is opgeblazen. terd, was kennelijk te danken aan de piloot, die het vliegtuig een plotse linge duikvlucht liet maken, waar door ze hun evenwicht verloren. Is raël heeft inmiddels de uitlevering van het meisje geëist. Evenals het El Al-toestel, was de gekaapte Jumbo Jet van Schiphol ver trokken naar New York. De zes ka pers dwongen de piloot naar het Nabije Oosten te koersen. De reusachtige Boeing-747, waarin 360 passagiers kunnen, was eerst in j Beiroet geland, waarvoor de autori- teiten aanvankelijk toestemming had- den geweigerd omdat het vliegveld I te klein zou zijn. De brandstof was echter bijna op, zodat er geen andere mogelijkheid was. Er waren bijzonder Hel volksfront vopr de bevrijding van Palestina heeft de afgelopen twee jaar diverse acties ondernomen: 23 mei 1968: Arabieren ontvoeren een vliegtuig van El Al na de start in Rome naar Algiers. De twaalf Is raëliërs onder de 38 passagiers en de tien bemanningsleden werden tot 31 augustus in Algiers vastgehouden en pas vrijgelaten nadat Israël een aan tal Arabische gevangenen had los gelaten. 26 december 1968: twee Arabieren beschieten op het vliegveld van Athe ne een vliegtuig van El Al. 18 februari 1969: aanslag door Ara bische commando's op een vliegtuig van El Al op de luchthaven van Zü rich. 29 augustus 1969: Ontvoering boven Italië van een toestel van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij TWA naar Damascus. Twee Israëlische pas sagiers werden wekenlang vastgehou- I den. 10 februari 1970: Arabieren plegen op het vliegveld Riem bij München een bomaanslag op een vliegveldbus. De aanslag was gericht tegen de pas- I sagiers van een Israëlisch vliegtuig. 21 februari 1970: Bij Würenlingen (Zwitserland) stort een vliegtuig van Swissair neer. Alle 47 passagiers en bemanningsleden kwamen daarbij om. Het vermoeden bestaat nog steeds, dat het vliegtuig verongelukte als gevolg van een door Palestijnen aan boord gesmokkelde bom. 22 juli 1970: Zes Arabieren kapen een Boeing-727 van de Griekse maat schappij Olympic Airways. De Griek se regering ging op de eis van de Pa lestijnen in en stelde zeven Palestij nen in vrijheid die in verband met overvallen op vliegtuigen en op het kantoor van EI Al in Athene tot lang durige vrijheidsstraffen waren ver oordeeld. ROTTERDAM Na langdurige ziekte is zaterdag in haar woning te Capelle aan den IJssel overleden me vrouw J. M. van Walsum-Quispel, de" 69-jarige echtgenote van de oud-bur gemeester van Rotterdam. Mevrouw Van Walsum, in Soera- baja geboren als dochter van eèn of ficier bij de Koninklijke Marine, stu deerde rechten in Utrecht. In de tijd dat haar echtgenoot burgemeester was MEXICOSTAD De Russische 1 danser Alexandre Filippov, die met de groep „Ballets Moiseiev" in Mexi- co optrad, heeft in dat land politiek f asiel gevraagd. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft het asiel verleend. Als reden had Filippov opgegeven „bij zijn terugkeer vervolging te vrezen omdat hij het niet eens is met het 1 politieke klimaat" in de Sowjetunie. De Russische ambassade in Londen heeft zaterdag het Britse ministerie van buitenlandse zaken gevraagd om I een ontmoeting met de Russische bal lerina Natalia Magkarova, die vrijdag te kennen had gegeven dat zij in En geland wil blijven. eerst van Delft en latei- van Rotter dam, kreeg zij grote bekendheid door dat zij zich inzette voor zieken en gehandicapten. Bekend is in Rotterdam haar func tie in „Bouwend Rotterdam", een groep vooraanstaanden in de bouw nijverheid, die de zorg op zich nam voor poliopatiëntjes. Mevrouw Van Walsum was ere-presidente, maar gaf deze functie een reële inhoud. Voorts was zij bekend als schrijf ster en dichter. Een van haar be kendste boeken heeft haar leven als burgemeestervrouw te Delft en Rot terdam tot onderwerp. Haar literaire werk valt op door mooie taal en stijl. De begrafenis is woensdag op de Hervormde begraafplaats „Oud-Kra lingen" na een rouwdienst in de Hoflaankerk, die om twaalf uur be gint. In deze dienst gaat de emeritus predikant, ds. J. H. Stelma van Hil versum, voor. strenge voorzorgsmaatregelen getrof fen. Na dn landing dreigden de kapers het toestel te zullen opblazen als ge probeerd zou worden ze uit de lucht reus te halen. Na een oponthoud van drie uur, vloog de Jumbo Jet naar Kairo. De inzittenden kregen slechts acht minuten om zich in veiligheid te brengen. Daarna werd het vliegtuig opgeblazen. De bagage bevond zich nog aan boord. De kapers zouden zijn gearresteerd. DEN HAAG De actrice Coba Kelling moeder van wqlen Thom Kelling is zaterdag in de Rudolf Steiner-kliniek overleden. Mevrouw Kelling, die de laatste maanden in het Rosa Spierhuis in Laren woonde, was bij een vriendin in de residentie op bezoek, toen z(j een val maakte. Nog pas drie maanden geleden nam zij. 77 jaar oud, afscheid van ,haar laatste gezelschap, het Nieuw Rotterdams Toneel. Zij was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Coba Kelling stond reeds als twaalf jarige op de planken van de Amster damse Stadsschouwburg. Zij kwam in 1917 bij Willem Rooyaards, speelde later bij Nap de la Mar en vertolkte meer dan vijfhonderd maal de rol van „Mooie Juultje van Volendam" in de bekende operette van Jan Lemaire. Voor de oorlog maakte zij tournees door België, het voormalig Neder- lands-Indië en de West. In 1950 kwam De Gaav Fortman wordt geen vertrouwensman NDU DEN HAAG Prof. mr. W. F. de Gaav Fortman heeft de Nederlandse Dagblad Unie bericht dat het hem onmogelijk is als vertrouwensman op te treden ter zake van de voorgeno men samenwerking van het Alge meen Handelsblad en NRC mei De Tijd. Hij weigerde als vertrouwensman te fungeren omdat het verzoek hier toe pas gedaan werd toen de samen werking al vaststond en daarvan pu bliekelijk mededeling werd gedaan. zij bij het Rotterdams Toneel, waar zij in verscheidene stukken samen met Jan Lemaire het vakmanschap en de toewijding van de oude garde demon streerde. Mevrouw Kelling kreeg ook bekendheid door sympathieke vertol kingen voor films, radio en televisie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6