Israël schort deelneming aan vredesbespreking op j Minister Lardinois sprak 1 Spaans oppositieleider ^SSÜ SMJ ®ÜJ 6SSi^|f -wSg NAJ AARSBEURS vakbeurzen verlichting inter decor toelevering meubelindustrie Uit de Haagse hof geplukt gevallen ontdekt Aanslag op Meisjes door vier jongens mishandeld Zuidafrikaanse raad van kerken distantieert zieh In Israël vijf nieuwe eholera- ISasser voorkomen Hulp afstemmen op behoefte alles goed wel MAANiDAG 7 SEPTEMBER 1970 OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN KON. NED. ^"lir lil *^'1llf Lj |f"f [J "tflnpf fj "ll'll'iff [J "■Mn ff fj voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 170 stations verkrijgbaar jaarbeurs utrecht HL-W Tilly Guicheléar-Titselaar is Am sterdamse, maar begint voor vele vrouwen zo'n beetje een nationale figuur te worden. En toevluchtsoord. En dat met nog nauwelijks 26 ja ren! Dat komt. omdat ze altijd bijzon der helder uit haar mooie bruine ogen kijkt en een natuurlijke aanleg voor beweging heeft. Elegante beweging, gemakkelijke beweging. Daar nu juist mankeert het heel wat vrouwen aan. Die verstijven als het ware zodra ze weten dat de aandacht op hen gevestigd is, wan neer ze bijvoorbeeld een kamer vol mensen binnengaan of eens officieel moeten optreden. En menige vroijv, die haar horizon wil verwijden, en dat zijn er velen, durft de drempel tussen huisdeur en maatschappij nauwelijks over. Tilly Guichelaar, die juist altijd zich in die maatschappij bewogen heeft, ziet dat scherp. Ze heeft ge werkt als mannequin, als gfds op rondvaartboten, als lid van de Fe- licitatiedienst. En daarbij haar pu bliek bijzonder goed geobserveerd. Zo groeide het idee die vrouwen van hun misplaatst minderwaardig heidscomplex af te helpen. Mis plaatst omdat niet iedere vrouw een geboren mannequin is, maar wel iedere vrouw kan leren zich goed te bewegen en daardoor meer zelfver zekerd te worden. Drie jaar geleden ging ze haar idee ontwikkelen: cursussen geven. waarin de gemiddelde vrouw, on geacht haar leeftijd, leert zich te be wegen, haar uiterlijk te verzorgea haar kleding te kiezen. Anderhalf jaar geleden startte ze met de eerste les en nu heeft zij cursussen in Amsterdam, Zwolle, Amersfoort en Rotterdam, terwijl in Delft en Den Haag nog deze maand de lessen beginnen. Twaalf weken achtereen, iedere week twee uur, wordt er les gegeven. Niet in schoolbankjes, maar in een zaal waar van alles en nog wat kan gebeuren. Leren lopen, leren zitten, leren hoe zonder gestuntel in een auto te stappen. Gemiddeld een op Beweging twintig cursisten doet dat van natu re aanvaardbaar, de anderen weten er eigenlijk geen raad mee. Er wor den make-uplessen gegeven, er wordt over kleding gepraat. Wat men lang en dun of kort en dik, het beste kan dragen en vooral ook wat men bij bepaalde gelegenheden als garderobe kiezen moet. Sommige cursisten doen het alle maal omdat ze in het achterhoofd hebben een baantje te vinden als re ceptioniste, hostess, als standhoud ster of demonstratrice; anderen wil len zich wat gemakkelijker bewegen in de wereld waarin de echtgenoot een rol speelt, weer anderen doen het louter voor zichzelf of om het contact dat ze als huisvrouw met anderen missen. „Het is geen mannequinopleiding, stelt Tilly Guichelaar nadrukkelijk. Dat is een vak apart en eist veel meer. Dan moet men bovendien over bepaalde maten beschikken. Het gaat er mij om die vrouwen te hel pen, die als het ware ontevreden zijn met zichzelf en niet weten hoe zich daaraan te ontworstelen. Ik vind het leuk als ze opbellen en raad vragen Wat me ook opvalt is dat de cursisten onderling zo'n goed contact krijgen Van 'n wat argwanend ja loers elkaar bekijken wordt het el kaar helpen en raadgeven. Er komt vertrouwelijkheid en meeleven met elkaar. Foto's van het gezin gaan van hand tot hand en ook buiten de lessen onderhoudt men contact." Voor Tilly Guichelaar is het na tuurlijk ook een zakelijke affaire. De cursist betaalt tien gulden lesgeld per uur. wat een totaal van 240 betekent. „Maar", zegt ze, „daar is het ook mee afgelopen, geen bij komende kosten of verkoperijen." Omdat ze alles niet meer alleen kan doen (ze heeft ook een manne- quinschool aan de Stadhouderskade 129 in Amsterdam), heeft ze al een team van drie leraressen en een schoonheidsspecialiste, dat haar ter zijde staat JERUZALEM Israël heeft gisteren de vredesbesprekingen over het Nabije Oosten opgeschort zolang de militaire statu- quo niet wordt gerespecteerd en de toestand van voor het in werking treden van de wapenstilstand niet is hersteld. TEL AVIV In Israël zijn vijf nieuwe gevallen van cholera ontdekt waardoor het totaal aantal op 59 is gekomen. Het aantal patiënten dat in Oost- -Pakistan aan cholera is gestorven is met vier gestegen tot 141. In Indonesië zijn dit jaar tot 29 augustus 716 mensen aan cholera ge storven. Volgens het ministerie van gezondheid kregen in die periode in j totaal 3357 mensen de ziekte. De meeste gavallen deden zich voor op West-Java. In Birma zijn in de eerste week j van september vier nieuwe gevallen van cholera geconstateerd. Tien j mensen stierven aan deze ziekte. Onderzoek onder duivenhouders LEIDEN Bij duivenhouders kun nen longaandoeningen optreden, die vermoedelijk worden veroorzaakt door het inademen van uit duiven- mest afkomstige stoffen. Om meer ze kerheid te verkrijgen over deze zoge naamde duivenhoudersziekte, heeft de Leidsc longarts prof. dr. Swie- renga Limburgse duivenhouders ge vraagd enig bloed af te staan voor onderzoek. Volgens prof. Swierenga is het be langrijk dat duivenhouders worden onderzocht bij longklachten. De internationale jo-jo kam pioenen die in opdracht van Coca Cola een rondreis door Eu- ropa maken om de jo-jo ook hier populair te maken, hebben za terdag het CHIO bezocht. De charmante jo-jo'ers kregen er koninklijke bewonderaars. Prin ses Beatrix en prins Claus keken aandachtig toe. Dit besluit werd genomen na verscheidene kabinetsbijeen komsten en nadat zaterdag voor de tiende achtereenvolgende maal een klacht bij de VN werd ingediend volgens welke Egyp te nog steeds doorgaat met het verplaatsen van onder meer luchtdoelraketinstallaties dich ter bij het Suezkanaal. President Nixon heeft zondag la ten weten dat hij de vertraging be treurt die het gevolg zijn van het Israëlische besluit, de vredesbespre kingen op te schorten. De Ameri kaanse regering zal al het mogelijke doen om de moeilijkheden uit de weg te ruimen. Kairo noemde het besluit 'een schrede in de richting van een explosie van de missie-Jar- ring nog voordat deze begonnen is'. Volgens Tel Aviv zouden de raket installaties zijn verplaatst tot circa tien kilometer van het Suez-kanaal. Bij het begin van de wapenstilstand stonden de raketten niet dichter dan 50 km van het kanaal. Opnieuw beginnen Minister van defensie Dajan zei dat de VS hun volle gewicht in de schaal moeten leggen om te bereiken dat het bestand wordt geëerbiedigd. Israël kan de raketten niet lang dulden. Hij gaf toe dat terugkeer naar de toe stand van voor de wapenstilstand nu niet meer mogelijk is. In dat geval zou men van voren af moeten begin nen met de vredesgesprekken alsof het huidige bestand niet meer be staat. Israëlische troepen hebben zaterdag en zondag dorpen in Libanon, van- waaruit guerrillastrijders opereerden, aangevallen en gezuiverd. Libanon heeft zich daarover bij de Verenigde Naties beklaagd. De Veiligheidsraad eiste daarop de onmiddellijke staking van de Israëlische acties. Volgens Israël zou den zich thans geen Israëlische troe pen meer in Libanon bevinden. Zowel Tel Aviv als Al Fatah (pa- lestijnse guerrillaorganisatie) hebben ontkend dat Israëlische eenheden Jor- j danië zouden zijn binnengevallen, zo- als militairen in Amman beweerden. Hoessein vrapgt steun Jordanië heeft de vier grote mo- j gendheden verzocht politieke steun te verlenen tegen Irak, dat dreigt tus senbeide te komen als de gevechten in Jordanië niet ophouden. Koning Hoessein vroeg de aandacht van deze mogendheden voor de ernst van deze Iraakse dreiging. Hij deed dit verzoek via de normale diplomatieke kanalen. Hoessein heeft zondagavond in een radiotoespraak met klem ontkend dat hij erover denkt de Palestijnse ver zetsbeweging te liquideren. Jordanië j had volgens hem de beweging van I het begin af gesteund en beschermd, en stond nog steeds achter haar strijd Er mag geen onderscheid zijn tussen Palestijnen en Jordaniërs. De Arabische Liga maakte bekend dai een commissie van drie leden is j benoemd, die moet trachten de ge schillen tussen de Jordaanse regering en de Palestijnen bij taleggen. EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft vrijdagnacht vier jonge lui, A. B. (22), J. B. (28) en de broers A. T. (21) en H. T. (23) aangehouden in verband met mishandeling van een Eindhovens meisje en een in Eindho ven woonachtige Engelsman. Het 25-jarige meisje E. van Z. liep omstreeks half drie met een vriendin door de Dommelstraat. De vier jon gens hielden de meisjes tegen en werden even later handtastelijk. Mej. E. van Z. verdedigde zich door met haar tasje te slaan, waarop de jongens haar beet grepen. Zij werd ernstig geslagen en tegen haar buik en rug geschopt. Zij moest worden opgenomen in een ziekenhuis. Het tweede meisje wist te ontko men en kon via een voorbijganger de politie waarschuwen. Toen deze arri veerde wilden de knapen juist weg- rijden in een personenauto. Zij kon den ter plaatse worden aangehouden. Zij bekenden eerder op de avond ook de in Eindhoven wonende Engelsman R. L. te hébben mishandeld. Scheuner treedt af GENÈVE De voorzitter van de com missie internationale zaken (CCIA) i van de Wereldraad van Kerken, de Duitser prof. dr. Ulrich Scheuner, wil j volgend jaar aftreden. Hij is 66 jaar. j De commissie heeft aan het centraal comité van de Wereldraad voorge steld om de Zweedse senator Olie Dahlén in zijn plaats te benoemen. Met de Achilles kwam gisteren de papyrusboot Ra-2 aan in Amster dam. Ontdekkingsreiziger Thor Heyerciahl kwam met zijn echtgenote kijken of nog alles in orde was. MADRID Minister van Landbouw ir. P. J. Lardinois heeft zaterdag aan het eind van zijn tweedaags officieel bezoek if aan Spanje een onderhoud gehad 5 met een vooraanstaand lid van et de Spaanse oppositie prof. En rique Tierno Galvan. ie In een 40 minuten durend gesprek et zei de oppositieleider, dat Spanje een 1- „paternalistische dictatuur" heeft, die zich tracht te vermommen als demo- cratie. Hij beloofde de minister bin- JOHANNESBURG De Raad van Kerken in Zuid-Afrika heeft zich voorlopig gedistantieerd van het be- sluit van de Werelraad van Kerken om geld te geven aan anti-apart heid sorganisatics. De Zuidafrikaanse raad "(waarin overwegend kerken zitting hebben, f die aangesloten zijn bij de Wereld raad) wil met een definitieve stelling- name wachten totdat de officiële rap porten uit Genève binnen zijn. In Zuid-Afrika wordt op het ogenblik herinnerd aan een rede. die dr. E. C. Blake. de secretaris-generaal van de Wereldraad, veertien dagen geleden in Durban hield, tijdens een kort be zoek aan Zuid-Afrika. Blake zei toen. dat de Wereldraad niet bereid is, om ter wille van de Zuidafrikaanse ledenkerken water in de wijn te doen in het rassenvraag stuk. nenkort in een brief de standpunten van de Spaanse oppositie te zullen uiteenzetten. Prof. Galvan zei later onder de in druk te zijn geweest van het feit dat hij minister Lardinois dingen had kunnen vertellen over Spanje die de bewindsman nog niet wist. Zo had hij ir. Lardinois verteld dat in Spanje politieke censuur bestaat en dat hij en andere oppositieleiders niet vrij zijn om een politieke groepering te vormen. Hij zei verder dat de economische vooruitgang van Spanje in rechts- streeks contrast staat met de politieke onbeweeglijkheid van het land. Prof. Galvan. een socialist, zei dat de Spaanse oppositie vastbesloten alle politiek belangrijke bezoekers aan Spanje te ontmoeten en hen de waar heid over zijn land te vertellen Pijnlijke zonk Het gesprek vond plaats in de Ne derlandse ambassade in Madrid op verzoek van de oppositieleider. „Ik vond het een ietwat pijnlijke zaak", i zei ir. Lardinois zaterdag bij zijn te rugkeer op Schiphol. „En ik heb daarom vermeden eerst aan mijn Spaanse gastheren te vragen of zij 1 ermee akkoord gingen." Overigens had hij geen aanleiding j te geloven dat zij het hem kwalijk nemen. „Zij weten namelijk goed hoe moeilijk het is voor een Nederlandse minister om op zo'n verzoek niet in te gaan", zo zei hij. Minister Lardinois gelooft niet dat prof. Galvan gevaar loopt gearres teerd te worden. Dit is ook niet ge beurd na het onderhoud dat de oppo- sitieleider met de Duitse minister van buitenlandse zaken. Scheel, had. „Hij i zoekt contact met het buitenland om daar gehoor te vinden en om een op positiegeluid over de Spaanse grenzen te laten doorklinken. Op zichzelf vind ik het geen slecht teken dat dit al- thans nog mogelijk is", aldus minis- ter Ladinois. JERUZALEM Dte Egyptische in- lichtingendienst heeft twee weken geleden een samenzwering van linkse Palestijnse studenten opgerold die j van plan waren presicipnt Nasser te vermoorden. Dit onthulde gisteren het Israëlische dagblad Jeruzalem Post. studenten zouden van plan zijn ge- I weest Nasser ir. een moskee in Alexandrië te vermoorden of door ra- ketten af te vuren op zijn paleis in j Kairo. De samenzwering werd ontdekt toen honderden Palestijnen uit het land werden gewezen na een geschil tussen Nasser en de guerrilla-organi saties, a'dus Jerusalem Post. Politie slaags met 1 tachtig jongelui UTRECHT Ir, Jaarsveld bij Via- nen zijn zaterdagmiddag ongeveer 80 jongelui met de rijkspolitie slaags ge raakt. Zij hadden herrie geschopt in een café. De gealarmeerde zes agenten konden de woedende jongelui niet de baas waarna assistentie werd inge roepen. Even later verschenen onge veer zestig politiemannen op het to- neeL die pas na een uur er in slaag- den de ionge'ui te overmeesteren. Er werden rake klappen uitgedeeld, j waarbij beide partijen er niet zonder kleerscheuren afkwamen Het Aalsmeerse bloemencorso trok zaterdag weer triomfantelijk door Amsterdam. In verband met de pro blemen rondom Artis waren er op merkelijk veel dierenfigurenIn elk geval oogstte deze bloemenzaan veel bewondering. Jonge politici: (Van onze parlementsrcdaktie) DEN HAAG De vierdaagse con ferentie van jonge protestantse poli tici die gisteren in het conferentie oord „Overvoorde" te Rijswijk is af gesloten, heeft een uitvoerige resolu tie over de ontwikkelingshulp opge leverd. In deze resolutie, die de instemming kreeg van alle deelnemers, wordt ge steld dat de ontwikkelingshulp niet moet afhangen van de gulheid van de industriële landen, maar afgestemd moet zijn op de behoeften van de ont wikkelingslanden. De handelsbetalin gen van industrie- en ontwikkelings landen moeten op elkaar afgestemd zijn. De rijke landen mogen hun econo mische machtspositie niet misbruiken. Er mag alleen kapitaal terugvloeien naar de industrielanden, wanneer de belangen van de arme landen niet worden geschaad. Er mogen, zo vervolgt de resolutie, geen politieke voorwaarden aan de hulp worden gesteld. Vermeden dient te worden dat de ontwikkelingslanden sociaal-culturele verhoudingen van de helpende landen worden opgedrongen. Ook wordt de wens uitgesproken, dat de invloed van het ministerie van ontwikkelingssamenwerking groter wordt len opzichte van de andere ministeries. De jonge protestantse po litici uit Zweden. Noorwegen en Zwit serland maakten ook enkele excursies en waren o.m. gast van de ARP en NCRV. De Arjos organiseerde de con ferentie. Ambonezen U schreef in de hoofdredactionele kolom dat uit de Kamerdebatten dui- 1 delijk was gebleken dat de integratie van de Ambonezen tot nu toe is mis- lukt en dat men nochtans op het I standpunt wil blijven staan, dat alleen integratie het probleem van de Zuid- molukkers in Nederland zal kunnen oplossen. I Ik vraag mij echter af of niet deze i gewenste integratie zelf de oorzaak is j van het probleem. Het zou inderdaad toe te juichen zijn geweest indien de naar Nederland gehaalde Ambonezen alles gedaan hadden om op te gaan in j onze samenleving. Ze waren daartoe echter niet bereid. hetgeen mijn respect voor hen nog vergroot. Zelfs zijn ze in staat geble ken aan hun in ballingschap geboren I jeugd de waarde van de eigen identi teit bij te brengen, wat voor het me- rendeel van ons materialistisch inge stelde volk onbegrijpelijk is. Met al onze pogingen tot integratie hebben we onze samenleving alleen maar ge compliceerder gemaakt. Of wil men de vrijheidsberoving van anderen zover doorvoeren, dat men in tegratie (ofwel nivellering van de eigen identiteit) dringend oplegt? Men spreekt zo gaarne over alternatieve oplossingen, maar in dit geval komt men dan bij de verwerpelijk geachte apartheid terecht. Ik w(il met het bovenstaande onder de aandacht brengen dat het pro bleem van de Zuidmolukkers ons als een levende aanklacht zal blijven ach- I tervolgen, omdat wij handelsbelangen 1 prioriteit geven boven recht en trouw. Heeft het bezoek van Soeharto alles doen vergeten en vergeven? Dordrecht A. J. van der - Windt

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5