C van christelijk onderwijs functioneert erg gebrekkig Mr. we Brij der: fout is dat niet gegrepen zijn MIDDEN OKTOBER UNIECOLLECTE Mr. H. Bos Kzn overleden op 89-jarige leeftijd Vrijgemaakte kerkeraad bezorgd over zielelieil van gereformeerden Een derde van .,X-Y voor mentaliteitsverandering Zangpeil zeer hoog op voealisteiiconcours Een woord voor vandaag UNIE SCHOOL EN EVANGELIE Uw probleem is het onze WAS 26 JAAR DIRECTEUR VU Collins kandidaat! voor Nobelprijs Kerkelijk contact in Berkel BEROEPINGSWERK Aartsbisdom wil praten met bezetters Monniken Athos tegen toeristen „Doch Jezus luisterde niet naar wat gezegd werd, maar Hij zeide tot de overste der synagoge: Wees niet bevreesd, geloof alleen (Marcus 5:36). Het is het verhaal van hel dochtertje van Jairus, dat zoals Marcus schrijft op haar uiterste ligt. Eén ding is zekér: De overste van de synagoge heeft al zijn hoop op Jezus gevestigd. Als er nog redding voor het meisje is, dan moet die van de Here komen. En van niemand anders. Zijn verzoek is. hoe dringend ook in wezen eenvoudig: „Leg haar de handen op. dan zal zij behouden worden en in leven blijven. Maar terwijl Jezus en de overste op weg gaankomt het bericht, dat ontsteltenis teweeg brengt. „Uw dochter is gestorven, waarom valt ge de Meester nog lastig?" Hel zal allemaal wel goed bedoeld zijn, maar op dat moment neemt de mens een beslissing, die toch alleen Jezus is voorbehouden. Voor Jezus is er altijd nog een oplossing. Geloven hoe de zaken ook liggen. De mensen zeggen: onmoge lijk. Jezus zegt: bij Mij is alles mogelijk. Waar Jezus komt, kan de vrees verdwijnen, daar speelt alleen het geloof een rol. Het geloof, dat het, hoe hel ook loopt, altijd goed zal worden. Dwars tegen menselijke berekeningen en zekerheden in. Jezus zegt: Vrees niet, geloof alleen. Weiezen vandaag: Psalm 24 vers 1 tot 10. MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 vinden. We voelen ons wat dit betreft een beetje in de verdediging gedron gen. Voor onszelf, als bestuur en schoolleiding, voelen we dat we er niet „zijn". Dit is natuurlijk ook een zaak van de kerken en van de gezin nen. Ouders (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De vergadering van 8e Unie School en Evangelie heeft zich zaterdag ook beziggehouden met dc komende Uniecollecte, die in de week van 12 tot 18 oktober zal wor- den gehouden onder het motto ,.\Ve- reldwijd wakker wezen". Er is weer een groot aantal buitenlandse projec- ten, waaraan ongeveer driekwart van de opbrengst men mikt op een )ïniljoen— zal worden besteed. F De lijst vermeldt vooral veel pro- k Jecten in Indonesië, in totaal 12; 1 voorts in Afrika (9), Italië (3) en ver- r volgens in Japan, Jordanië, de Fiji- Archipel. Suriname, Argentinië, Australië, België, Brazilië, Canada, Portugal en Spanje. Voor het binnen- land zal tien procent en voor het bui- tengewoon onderwijs hier te lande twintig procent van de opbrengst ge- reserveerd worden. Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zijn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bij te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Vijftien jaar heb ik in een eigen huisje gewoond. Voordat ik het verliet en aan een ander ver huurde, heb ik er voor drieduizend gulden aan laten opknappen. Nu anderhalf jaar later, is er niet veel meer van het nette huisje over. De gangmuur en de kamerkast zijn eruit gebroken en de kamer is tot een soort schuur gemaakt, er staat zelfs een werkbank in. De deuren zijn verdwenen. Het huis is hele maal vervuild. Man en vrouw komen oorspronke lijk uit nette gezinnen. Eerst hadden ze beiden een goede baan, nu krij gen ze ondersteuning van de bij standswet. Ben ik nu verplicht, iets te ver nieuwen als ze erom vragen? Als ze huurschuld maken, kan ik ze er dan uitzetten? Antwoord: Als het huis werkelijk vervuild en half afgebroken is, kunt u hen met behulp van een deur waarder of advocaat laten uitzetten. Financieel zal dat voor u wel een schadepost betekenen omdat er geen veren te plukken vallen van kikkers. U hoeft overigens met een proces niet op wanbetaling te wachten in dit geval. Ga echter eerst na of het huisje misschien niet in waarde ge wonnen heeft door het wegbreken van een muur. Vraag: Is het mogeiijk in een his torisch boekwerk het familiewapen van de familie Benschop na te gaan? In een boekwinkel zag ik een uitga ve onder de titel Nederlandse fami liewapens. Antwoord: Dit boekwerk is te raadplegen bij de Koninklijke Bi bliotheek, D»n Haag Ir dit boek en in andere boekwerken van deze bi bliotheek komt echter een wapen van de Benschops niet voor. U zou kunnen informeren bij het Centraal bureau voor genealogie. Nassaulaan 18, Den Haag. In de verschillende biografieën komt de naam Ben schop niet v-or behalve in het woor denboek van Van der Aa. waar men Arent van Eenschop ontmoet, een van de sa.nerzweerders tegen Floris V. Later we-d hij gevangen gezet op het slot Kenenheim in het Kleefse. In 1304 sloot hij zien aan bij de Vla mingen die Holland binnenvielen. Bij ie vlucht over de Lek verdronk hij. Het wapen van de Utrechtse ge meente Benschop is in goud, met een zwarte dwarsbalk, met schuin er over heen een balk geschakeerd in geel en zi'.vw. Het schild wordt ge dekt met een drieblad ige kroon van goud. met wee onstekende parel- punt -n. Bij de geldwerving blijkt nogal eens de behoefte te bestaan tot een soort adoptie, dus tot het naar voren halen van een project te komen. Zo veel mogelijk trachten organisatoren, zo zei mevrouw W. M. Ridderbos-De Rooij, daaraan tegemoet te komen, maar er zal om technische redenen altijd de toevoeging moeten volgen: of een soortgelijk project. Of er veel actiekosten zijn? zo luid de een andere vraag. Die zijn mi nimaal, omdat zovelen zich belange loos beschikbaar stellen. Telt men de kosten van het noodzakelijke druk werk en het bureauwerk dat ten kan tore van de Unie verricht moet wor den bij elkaar, dan blijkt dit inder daad uiterst minimaal te zijn. Van praktisch alle kerken zijn brieven van adhesie ontvangen, zo vertelde mevrouw Ridderbos verder. Aan de vrijgemaakte kerken werd in verband met een negatieve reactie vorig jaar zo'n verzoek niet gericht (men vroeg dit voortaan toch maar weer wel te doen). Ook de Gerefor meerde Bond in de hervormde kerk stelde er zich van harte achter, even als de christelijke gereformeerde kerken. Van de gereformeerde ge meenten heeft men, hoewel men de indruk heeft dat deze positief over de Uniecollecte denken, nog geen ant woord op het verzoek om adhesie te betuigen ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het waarmaken van de C bij het christelijke on derwijs werd het voornaamste punt van gedachtenwisseling op de werkvergadering, die de Unie School en Evangelie zaterdag in Esplanada had uitgeschreven. Aan de ene kant een hoopgevende zaak, omdat die zo velen aan de scho len in het geweten blijkt aan te spre ken, aan de andere kant misschien wat ontmoedigend, omdat men er on danks beziinningsconferenties, refera ten op vergaderingen en themanum mers van schooiperiodieken over dit onderwerp blijkbaar onvoldoende in slaagt de eigentijdse vormen waarin de C op de schristelijkc school zou moeten functioneren, gestalte te ge ven. Voorzitter drs. T. M. Gilhuis uit Amsterdam releveerde in zijn ope ningswoord. wie in feite wat dit be treft de school het scherpste in ge breke stellen: de leerlingen. Men kan horen: er is geen verschil met open bare scholen. Behalve bij het bidden en danken en het godsdienstonder wijs (dat overigens ook veelal aan neutrale scholen gegeven wordt) merk je niets van die C. Is een chris telijke school dan nog wel nodig? In die werkelijkheid, namelijk dat het gewoon lood om oud ijzer zou zijn, staat de Unie nu, die gehouden is als de klassieke verdedigster van dit onderwijs, waarin zij van harte gelooft, in het krijt te treden. Uitdaging Mr. L. Brijder je moet natuurlijk iets te vertellen hebben De werkelijkheid is en dat is toch wel hét probleem bij het christe lijk onderwijs hoe dat christelijk karakter waar kan worden gemaakt. De werkelijkheid is, dat veel leerlin gen de vormen waarin wij dat bren gen verouderd en nogal nietszeggend De vraag is: hoe kunnen wij met elkaar dit probleem bestuderen en aanpakken en hoe kunnen wij, elkaar ondersteunend, wellicht tot nieuwe vormen komen? Dat daarbij de in breng van de ouders de school is immers van de ouders niet gemist kan worden, stond voor deze spreker vast. De heer B. Buddingh' van de pro testants-christelijke schoolraad rea geerde hierop door te zeggen deze be zorgdheid te delen. Toch zou hij wil len opmerken dat er al tekenen van nieuw leven zijn; een aanzet is ér en begint vorm te krijgen. Waarmee hij bedoelde, dat vanuit de besturenraad en de schoolraad een werkgroep aan de gang is „om de instrumenten te scheppen waarmee een oplossing be reikt kan worden". Mr. L. Brijder (algemene zaken) ac centueerde, wat tevoren drs. Gilhuis al even had gezegd over de bekering des harten: als je op school niets hebt om daarover te vertellen, dan kun je ook niets vertellen. Het gaat over dat „en tóch"; we hebben een Heiland. We moeten daarom het evangelie (dat een ergernis is) niet willen aanpassen. Akkoord, maar dan zegt u het toch onvolledig, vond ds. G. J. van Kamp uit Amsterdam. De boodschap moet vertaald worden. De kans is er altijd dat ik dit in een taal doe, die niet begrepen wordt. Daarmee wil ik de ergernis van het evangelie niet uit de weg gaan, maar evenmirl ergernis verwekken door het in de taal van een halve eeuw geleden te verwoor den. Vormen vinden Dat bleek ook het gevoelen van de vergadering te zijn: het gaat erom dat de vormen worden gevonden, om De kritiek betekent ook een uitda ging. Bij het gebrekkig functioneren van de C mogen we ons niet neerleg gen. Er zal van onderop over deze fundamentele zaak nagedacht en eraan gewerkt moeten worden. Het moet aangaan op een nieuw ontwa ken. De ruime gelegenheid die op deze dag gegeven werd om vragen te stel len, gaf aan deze vergadering een le vendig aspect. Het was de heer A. J. Gijsbers, bestuurslid van de christe lijke scholengemeenschap in Voor burg, die, nadat er enkele technische vragen aan de orde waren geweest, vertolkte wat de meeste afgevaardig den erg hoog zat, wat bleek uit het instemmend applaus dat na zijn woorden volgde. „het" te doen overkomen. Waarbij de heer Brij der nog de essentiële vraag wilde stellen: moeten we niet begin nen onze eigen mentaliteit te wijzi gen? Want ik krijg steeds sterker de indruk dat onze secularisatie is. dat we niet gegrepen zijn. Als je de Heer niet kent, dan stelt het allemaal niets voor. Met de mededeling dat dit onder werp wellicht in een komende verga dering verder aan de orde kan komen en dat het bepaald niet ondienstig zou zijn, indien „van onderop" reac ties na bezinning (inderdaad vooral ook met de ouders) worden doorgege ven, werd de bespreking over dit on der v-rp afgesloten. LONDEN John Collins, kanunnik van de Sint Pauluskathedraal, is voor de derde achtereenvolgende maal door een groep Zweedse parlements leden kandidaat gesteld voor de No belprijs voor de vrede. Meer dan honderd prominente Britten hebben zijn kandidatuur ondersteund in een brief aan de voorzitter van het j Nobelprijscomité in Oslo Collins is een bekend pacifist en bestrijder van de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek. Andere kandidaten voor de Nobel prijs voor de vrede zijn de Brazi- y liaanse aartsbisschop Helder Camara (onder meer gesteund door de synode van de Nederlandse Hervormde:1' Kerk) en de organisatie Amnesty In- 1 ternational, die zich in de hele wereld'; inzet voor de vrijlating van politieke gevangenen I, DE KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u UITSLUITEND opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen NIET meer worden aangenomen. Kosmopolitiek op Kerk en Wereld (Van een onzer redacteuren) DRIEBERGEN Een derde deel van de opbrengst van de „X min Y-actie" zal voortaan worden gebruikt om activiteiten te steunen, die mentaliteitsver andering in Nederland zelf tot doel hebben, zoals de rietsuiker- actie en de wereldwinkels. Het besluit hiertoe werd genomen tijdens een „kosmo-politiek" confe rentie-informatieweekend. dat onder de titel Kosmokomplot 70 op Kerk en Wereld gehouden werd. Een andere koerscorrectie, die door de landelijke X-Y-werkgroep aan de X-Y-deelnemers, die in Driebergen aanwezig waren, werd voorgelegd, was de loskoppeling van deze vrij willige zelfbelasting van het percen tage overheidshulp. Tot nu toe was „X-Y" een zuiver wiskundig sommetje. X is het per centage, dat de regering zou moeten besteden aan ontwikkelingshulp en Y is het percentage, dat zij in werke lijkheid besteedt. Het principe van de actie was tot nu toe, dat de deelne mers (thans al meer dan vijfduizend) het verschilpercentage (maar dan toegepast op eigen inkomen) vrijwil lig bijpassen. In Driebergen werd nu gezegd, dat de „Y" in dit sommetje een dubieuze factor is, omdat de kwaliteit van de overheidshulp aan kritiek onderhevig is. Kosmokomplot 70 werd georgani seerd door Sjaloom en het Oekume- nisch Aktiecentrum in samenwerking met Kerk en Wereld, Kerk en Ont wikkelingssamenwerking en de werk- NED. HERV. KERK Beroepen te Barneveld: A. Gooijer te Delft en R. J. van de Hoef te Pa- pendrecht; te Dinteloord en te Stol wijk (2e pred. pl.), J. den Hoed te Meerkerk; te Raalte (vac. G. D. Harmsen), L. Brink te Velsen-Zuid. Aangenomen naar Goudriaan, dr. A. van den End te Maarssen. Bedankt voor Houten, J. P. Verkade te Nieuwe Tonge; voor Ridderkerk (vac. L. Blok), G. van Estrik te Gene- muiden. GEREF. KERKEN (buiten verb.) Beroepen te Sliedrecht, A. H. Algra te Wormer. NED. PROT. BOND Aangenomen naar Heerde-Wapen- veld, J. G. J. van Iterson, remon strants pred. te Groningen. groep Vredesweek. Om binnen te ko men moest men zijn „nationalistisch" geld inwisselen voor een speciaal ver vaardigd „mondiaal geld". Naar schatting 1500 tot 2000 mensen be zochten de conferentie. In een „modellenstraat" werd in verschillende stands de aandacht ge vraagd voor de acties als Cabora- Bassadam, CLASC, aluminiumactie, Cuba, legersabotage en dienstweige ring. In „trainingshoeken" werden adspi- rant-activisten gedetailleerd geïnstru eerd over zaken als actieorganisatie, publiciteit, sociale actie, presentatie en discussietechniek. De conferentie werd besloten met een forum, waarin onder meer het Kamerlid H. Wierenga (soc.), publi cist Daniel de Lange en de econoom H. M. de Lange zitting hadden. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG In alle stilte (ingevolge zijn laatste wilsbe schikking) is vanmiddag op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen begraven mr. H. Bos Kzn, een zeer bekende figuur in ge reformeerde kringen. Hij was jarenlang voorzitter van de Vereniging tot christelijke verzorging I van geestes- en zenuwzieken, die hem later tot ere-voorzitter benoem de. Voorts heeft hij 26 jaar deel uit gemaakt van- het directorium van de Vrije Universiteit, die hem bij zijn afscheid als zodanig tot ere-direc- teur benoemde. De naam van de heer Bos is ook verbonden met de onlangs afgebroken Nieuwe Zuiderkerk in Rotterdam, waarvan hij (mede) de schenker was. M^t name de VU is veel dank aan hem verschuldigd voor zijn vele be langeloze arbeid, die hem veelal an derhalve werkdag per week kostte. Hij was achtereenvolgens directeur van 1917 tot 1922 en van 1938 tot 1962. In de periode na de Tweede Wereldoorlog had hij een actief aan deel in de ontwikkeling van het aca demische ziekenhuis van de VU, als ook in de uitbreiding van de wis- en natuurkundige faculteit. Hij was een markante persoonlijk heid, uiterst bescheiden, een gedeci deerde Groninger van het oude re gententype, een man van uitstekend zakelijk inzicht en een overtuigd, vroom calvinist. Mr. Bos was directeur van de be kende houthandel Bos in Rotterdam, waarvan hij ook de eigenaar was. Op latere leeftijd ging hij rechten stu deren in Leiden en hij had een bij zondere belangstelling voor o.m. theologische en juridische historische lectuur, waarvan hij een uitgebreide verzameling bezat. Mr. Bos, die de leeftijd van 89 jaar bereikte, was een man met een sterk persoonlijk geloof, in de omgang niet altijd even gemakkelijk, een soliede type, die nimmer op de voorgrond heeft willen treden. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau en rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw. Nieuwe Zuider Het was de heer Bos die destijds j de grond en het kapitaal voor de bouw van de Rotterdamse Nieuwe Zuiderkerk schonk, waarvoor hij op 22 oktober 1914 de eerste steen leg de. Hij en zijn broer Hendrik waren de schenkers, waarom men later in I Rotterdam wel eens gekscherend van „de Heilige Boskapel" placht te spre ken. Hun gebaar was een typisch Rotterdamse geste. Toen de bouw van de kerk aan de I gang was schonken de gebroeders bovendien het (toen zeker) formida bele bedrag van een ton voor het or gel, dat het grootste van de gerefor meerde kerken in Nederland zou worden. Organisten waren eerst J. H. Besselaar en later Piet van den Kerkhoff. (Van onze correspondent) BERKEL EN RODENRIJS De leden van de Gereformeerde Kerk te Berkel en Rodenrijs krijgen binnenkort een brief van de kerkeraad van de vrijgemaak te Gereformeerde Kerk. In deze brief schrijft de vrij gemaakte kerkeraad verontrust te zijn over het gereformeerde kerkelijke leven en maakt de raad zich bezorgd over het zieleheil van de leden en hun kinderen van de andere kerk. De brieven zullen aan het eind van deze week worden verzonden. Tevo ren heeft de kerkeraad van de Gere formeerde Kerk (vrijgemaakt) de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van zijn plan op de hoogte ge steld en een exemplaar van de brief toegezonden. Verbazing De kerkeraad van de Gereformeer de Kerk heeft op deze brief met ver bazing en teleurstelling gereageerd èri de vrijgemaakte kerkeraad erop ge wezen, dat het meer voor de hand ligt, dat men zich niet wendt tot af zonderlijke leden van de Gerefor meerde Kerk, maar tot de kerkeraad. De kerkeraad geeft er blijk van de verontrusting van de vrijgemaakte kerkeraad niet te willen negeren. Daarom nodigt zij de vrijgemaakte kerkeraad uit op een door hem te bepalen plaats en tijd een gesprek te houden over dit onderwerp. De kerkeraad van de Gereformeer de Kerk staat verder op het stand punt het aan de mondigheid van de leden over te laten de brief van de kerkeraad van de andere kerk te be oordelen. Alleen de leden van wie het adres bekend is, krijgen de brief van de vrijgemaakte kerkeraad. s-HERTOGENBOSCH De Prijs van de Stad 's-Herlogenbosch wordt uitgereikt aan die zanger of zangeres, die naar hel oordeel van de jury van het Internationale Vocalisten Con cours over bijzondere kwaliteiten be schikt. Dat was met de bas Schuichi Takahashi uit Tokio het geval. Hij won zaterdag in de finale van dit vermaarde concours voor solo- zang.dat in reputatie de muziekwed- strijd te Genève evenaart, zo niet overtreft, niet alleen de Eerste Prijs in zijn stemgroep de Jos Orelio Prijs maar tevens de hoogste on derscheiding als „beste zanger van het concours." Hij zong, begeleid door zijn poppen- vrouwtje, een indrukwekkende Don Carlosaria van Verdi en wist ook in Mozarts „La Vendetta" uit Le Nozze di Figaro bijzonder te overtuigen. De Duitse bas Erich Knodt. die een Tweede Prijs kreeg, was muzikaal en qua tekstbeleving nog lang niet zo ver als zijn Japanse collega. In deze groep lage mannenstemmen ontving de Nederlander Tom Haenen uit Soest de Toonkunst-Vocalisten- prijs van 1000 gulden. Een verdiende aanmoediging. De Zuidafrikaanse lyrische bariton Gerd Werner Nel ontving een studie beurs voor de Zomercursus in Vught. Zijn muzikale instelling is nog wat 1 zoetelijk, maar vocaal leverde hij met i het pure belcanto in Caccini s „Ama- rilli" voor de stampvolle Casinozaal de opwindendste prestatie. Het zangpeil lag bijzonder hoog. Ook bij de sopranen werd een Eerste Prijs de Aaltje Noordewier-Prijs uitgereikt en wel aan de Libanese Sona Ghazarian, van wie het jury rapport terecht haar fraaie mate riaal, scèische begaafdheid en tekst beleving memoreerde. Het fragment uit Menotti's „The Telephone" zullen de luisteraars, waaronder Annie Woud, Willem Ravelli en vele andere bekende zangers en pedagogen, niel licht vergeten. De Amerikaanse Georgette Sezónov en de Frangaise Issartel, resp, met de Zerbinetta-aria van Richard Strauss en een sterk beeldend en ontroerend fragment uit „La Voix Humaine" van Poulenc, kregen elk een Tweede Prijs. Eervolle Onderscheidingen gingen naar de Japanse Hiroko Ochiai, de Amerikaanse Patricia Barham en de Noorse Lilleba Lund. De Duitse so praan Ingrid Kremling ontving voor haar vertolking van liedren van Flol- huis 500 gulden, zijnde de gehalveer de Prijs van de Stichting Nederlandse Muziekbelangen. De andere helft ging 1 naar de Hoensbroekse mezzo-sopraan j Jacqueline Jacobs, die een lied van Badings had gezongen. DRIEBERGEN He' aartsbisdom Utrecht heeft de politie van Drieber gen verzocht niet op te treden tegen de bezetters van het Groot semina rium Rijsenburg in Driebergen. Het aartsbisdom wil eerst een ge sprek hebben met de krakers, die het een schande vinden dat een dergelijk groot gebouw zo lang ongebruikt kan staan. Kan het aartsbisdom een spoedige definitieve bestemming garanderen, dan zal de bezett-ng worden opgehe ven, zo niet, dan blijft men demon streren, aldus de bezetters, studenten uit de omgeving van Driebergen. Het Groot Seminarium werd in de nacht van vriidag op zaterdag door ruim dertig studenten gekraakt. ATHENE De monnikengemeen schap op de berg Athos is verontrust over de plannen van de Griekse rege ring om „de toeristische en geeste lijke betekenis van de heilige berg tot gelding te brengen." Een delegatie van de monniken zal de regering dui delijk maken dat toerisme op de At hos indruist tegen eeuwenoude tradi ties. Hot weer in Europa Zoals\ bekend heeft het conflict in de Gereformeerde Kerken in 1944, waaruit de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) ontstonden, in Berkel en Rodenrijs een scherp karakter ge had. De brief van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) slaat echter voor al op de landelijke situatie. Hoewel de plaatselijke gemeente ook voor de ze situatie verantwoordelijk is. Ds. W. Wierenga, praeses van de vrijgemaakte kerkeraad, verzekerde ons, dat de brief geen betrekking heeft op de prediking in de plaatse lijke Gereformeerde Kerk, aangezien men deze prediking nog nimmer heeft gehoord... Het liefst verzond men de brief aan alle (synodale) le den van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Over de brief, die reeds voor de vakantie was opgesteld, is uitvoerig; door de kerkeraad gesproken. Op de vraag waarom alleen de le den van de Gereformeerde Kerk de brief krijgen en niet bijvoorbeeld de leden van de Hervormde Gemeente antwoordde ds. Wierenga: Wij voelen óns ih de eerste plaats geestelijk verwant en verantwoorde lijk voor de leden van de synodale Gereformeerde Kerk. Dat is histo risch verklaarbaar. In het verleden waren we lid van één kerk. Gesprekken Ds. Wierenga vertelde verder, dat ook alle leden van zijn eigen kerk de bewuste brief krijgen. Men weet dan wat er aan de hand is. Graag zien we, dat naar aanleiding van de brieven bepaalde vragen ko men, zei ds. Wierenga. Mogelijk ont staan er over en weer gesprekken tussen de leden van de beide kerken en kunnen er openbare discussie avonden worden gehouden. De vraag of het dan niet voor de hand ligt in te gaan op de uitnodiging van de Gereformeerde Kerk om als kerkeraad een gesprek te beginnen, kon ds. Wierenga niet direct beant woorden. De brief van de andere ker keraad moest nog door zijn eigen kerkeraad worden behandeld Wel zei ds. Wierenga, dat het niet in de eerste plaats de bedoeling de brieven was, dat de kerkeraden met elkaar zouden gaan praten. Van de kansel van de Gereformeer de Kerk is gisteren mededeling ge daan van het plan van' de Gerefor- merde Kerk (vrijgemaakt). De voor ganger zei, dat het om een ernstige zaak ging, om een initiatief van broe ders, en dat het fout zou zijn om er hoogmoedig tegenover te staan. F. D. H. Bos Kzn. Reproduktie van een geschilderd portret I weer max. temp. gisteren neersl Amsterdam zwaar bew 17 0 Frankfort zwaar bew 21 0 Brussel onbew. 22 0 Genève half bew, 25 0 Innsbruck zwaar bew 10 0.3 Kopenhagen onbew. 0 Locarno onbew. 31 0 Londen zwaar bew 22 0 Luxemburg onbew. 36 0 Madrid onbew. 0 Majorca onbew. 26 0 München zwaar bew 20 0 Nice zwaar bew 25 0 Parijs onbew. 21 0 Rome onbew. 27 0 Wenen zwaar bew 22 0 Zürich onbew. 22 0 In vu l-puzzel 1 13 2 3 i, 5 5 7 8 9 10 11 12 Vul horizontaal in: I vlinder, 2. gelaatskleur. 3. gebak. 4. soort appel, 5. paard. 6. medeklinker, 7. medeklinker 8. troefkaart. 9. houtworm. 10. vat met een hengsel, 11. schocnvorm. 12. schildpad. Bij juiste oplossing leest men op verticaal 13 een beroep. Oplossing vorige puzzel I geep. 2. Edda. 3. edel. 4. palster. 5. tere, 6. F.ns. 7. restant X. ana. 9. nipa. 10. taak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2